Zakończył się proces „gangu Fryzjera”, wraca również temat „Reksia”
Weszło

Zakończył się proces „gangu Fryzjera”, wraca również temat „Reksia”

Zakończył się wczoraj proces w sprawie tak zwanego „gangu Fryzjera”. Prokuratorzy wreszcie mogli zażądać kar dla poszczególnych oskarżonych, których w sumie uzbierało się aż 31. Wśród nich znalazł się oczywiście słynny „Fryzjer”, ale nie zabrakło również paru postaci znanych z ekstraklasowych boisk. Między innymi niejakiego Piotra R., swego czasu całkiem popularnego przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu.

– To bez wątpienia najważniejszy proces w polskiej piłce. Od jego wyniku będzie zależeć to, czy możemy mówić o zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się w świecie polskiego futbolu ustawianiem meczów. To zupełnie inna skala przestępstwa niż zwykłe zarzuty przyjmowania, proponowania czy wręczania łapówek. – mówi Dominik Panek, niestrudzony kronikarz wszelkich szwindli w polskim futbolu, prowadzący od lat Blog Piłkarska Mafia. Podkreślając jednocześnie, że na razie zakończył się po prostu proces. Zatem teraz przyjdzie pora na mowy końcowe obrońców i dopiero za kilka tygodni poznamy wyrok w tej sprawie.

Samo żądanie dla „Fryzjera”, czy domniemanego szefa tej grupy, sześciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności robi duże wrażenie – dodaje Panek. – Mówimy o przestępstwach sportowych, ludzie za handel narkotykami idą na krócej do więzienia. Oczywiście „piłkarska mafia” to w tym kontekście nazwa potoczna, ale jeżeli popatrzy się na to, kto z PZPN-u został oskarżony – między innymi osoba układająca obsadę sędziowską meczów i sprzedająca informacje na jej temat „Fryzjerowi” – to widzimy, że macki tego gangu mogły sięgać bardzo wysoko w strukturach związku.

Fakty. Wrocławscy prokuratorzy, Robert Tomankiewicz i Krzysztof Grzeszczak, aż dwudziestu dwóm oskarżonym postawili zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a Ryszardowi F. wręcz zarzucili jej założenie i kierowanie. Wiązać się to może z karami bezwzględnego pozbawienia wolności między innymi dla byłych sędziów międzynarodowych (Jacek G., Grzegorz G.) czy też byłych obserwatorów z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej, takich jak choćby pamiętny Wit Ż., przed laty gwiazda Canal+.

 – Ryszard F. i jego wspólnicy zorganizowali przedsiębiorstwo korupcyjne tak perfekcyjnie, że Ryszard F. nie musiał jeździć na mecze by dopilnować transakcji. Powstał nowy zawód – pośrednika w transakcjach korupcyjnych. Do tego „zawodu” oprócz Ryszarda F. dopuszczeni byli jeszcze tylko wpływowy działacz ze Śląska Marian D., warszawski sędzia Grzegorz G. i trener Andrzej B. – grzmiał prokurator Tomankiewicz w mowie końcowej.

Wśród oskarżonych jest również wspomniany już – mówiąc wprost – Piotr Reiss. Na którym od 2009 roku ciążą trzy zarzuty:

mafia

więcej na Blogu Piłkarska Mafia

W przypadku „Reksia” prokuratura nie była tak surowa i nie zażądała kary bezwzględnego więzienia. Półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, plus czteroletni zakaz działania w profesjonalnym futbolu. I zwrot przyjętych w procederze korupcyjnym pieniędzy. Tego domagają się Tomankiewicz i Grzeszczak od byłego reprezentanta Polski, który obecnie prowadzi Akademię Piłkarską.

Rozmawialiśmy wczoraj z Piotrem, ale w tym temacie nie miał wiele do powiedzenia.

Prokurator zażądał dzisiaj dla pana kary pozbawienia wolności na półtora roku w zawieszeniu na cztery lata…

Pierwsze słyszę.

Dzisiaj zakończył się proces, również w pana sprawie. Donoszą o tym media.

Nie mam pojęcia o co chodzi, nie będę takich rzeczy komentował. Nic o tym nie wiem, nie mam pojęcia.

Zatem dzisiaj postanowiliśmy porozmawiać z cytowanym już Dominikiem Pankiem, który sprawie domniemanej działalności korupcyjnej Piotra Reissa przygląda się od lat i streścił ją w telegraficznym skrócie.

– Piotr R. został zatrzymany w 2009 roku i wtedy usłyszał zarzuty. Pierwszy raz pojawił się wówczas temat tego piłkarza i jego domniemanego zamieszania w aferę korupcyjną w polskim futbolu – mówi dziennikarz. – Kolejny etap to było oskarżenie go o udział w ustawieniu meczów. To było w lipcu 2010 roku, gdy akt oskarżenia trafił do sądu we Wrocławiu. Długo ta sprawa tam leżała, czekając na rozpoczęcie procesu. Wynikało to z tego, że oskarżonych w tej sprawie było 113. Gigantyczna liczba i trudno żeby sobie sąd poradził w tej sprawie w trakcie jednego procesu. W ciągu dwóch lat tę sprawę dzielono. Ostatecznie proces Piotra R. ruszył w 2012 roku i trwał do poniedziałku, czyli do wczoraj.

– Temat Piotra R. pojawił się znowu podczas mów końcowych – kontynuuje Panek. – Prokuratura, podobnie jak wobec wszystkich innych oskarżonych, zażądała wobec niego kary pozbawienia wolności. Półtora roku w zawieszeniu. Teraz czekamy na wyrok, który najprawdopodobniej zapadnie w ciągu miesiąca. Ponieważ sąd wyznaczył jeszcze trzy terminy rozpraw – przemawiać będą obrońcy trzydziestu oskarżonych i wszyscy ci oskarżeni, co daje w sumie 61 osób. Może to potrwać bardzo długo. I to jest cały wątek karny Piotra R.

– Drugi wątek to kara dyscyplinarna, którą Piotr R. przed laty otrzymał od związku – dodaje bloger. – Kiedyś PZPN dosyć szybko karał osoby podejrzewane o korupcję, jeszcze zanim zostały one skazane przez sądy powszechne. W lutym 2014 roku zapadła kara dyskwalifikacji wobec Piotra R. Ale on się odwołał, jak wszyscy w takich sytuacjach. Najwyższa Komisja Odwoławcza uchyliła tę karę, sprawę skierowano znów do Komisji Dyscyplinarnej. Co ciekawe – nowe postępowanie zostało wszczęte jeszcze raz, ale do tej pory się nie zakończyło.

Domyślam się, że Komisja Dyscyplinarna postanowiła poczekać na wyrok sądu – twierdzi Dominik. – Te kary zapadały kiedyś bardzo szybko wobec osób podejrzanych, ale w pewnym momencie PZPN zorientował się, że będą spore problemy, jeżeli sąd któregoś z ukaranych uniewinni. Bo co zrobić, jeżeli osoba podejrzana odcierpi swoją karę dyscyplinarną, a później uniewinni ją sąd? A zdarzył się taki przypadek, to był jeden z piłkarzy Zagłębia Sosnowiec. Więc teraz po prostu czekamy na wyrok w sprawie Piotra R. i jego domniemanego zaangażowania w ustawienie meczów.

Prokuratura domaga się też zakazu uczestnictwa w profesjonalnym futbolu, tymczasem Reiss prowadzi akademię piłkarską.

– To jest uogólnienie szerszego przepisu. Jest to standardowe działanie prokuratury w niemal wszystkich przypadkach. To może być sankcja do dziesięciu lat zakazu w profesjonalnym futbolu. Ale nie mam pojęcia, czy to pozbawi Piotra R. możliwości, by dalej prowadzić swoją szkółkę piłkarską czy też klub piłkarski. Wszystko zależy od interpretacji sądu i Komisji Dyscyplinarnej PZPN.

Pan Piotr powiedział nam, że nic nie słyszał o tym, ze prokurator domaga się dla niego takiej kary.

– Z tego co wiem – Piotr R. nie był na wczorajszej rozprawie, być może obrońca nie przekazał mu żadnej informacji. Ale byłoby to dość zaskakujące, gdyby obrońca nie zadzwonił do swojego klienta i nie poinformował go o rozwoju wypadków. Zresztą – Piotr R. dostał zapewne wezwanie na wczorajszą rozprawę. Mógł się stawić, choć oczywiście nie miał takiego obowiązku.

Były zawodnik Lecha Poznań dowodzi od początku, że jest niewinny.

– Różnie się oskarżeni zachowują. Zdarzały się takie sytuacje, że ktoś przed prokuratorem przyznawał się do zarzutów, a później przed sądem mówić coś zupełnie innego. Każdy z oskarżonych ma prawo do swojej linii obrony, Piotr R. obrał akurat taką. Albo uważa, że taka jest po prostu prawda. Trzeba to uszanować i poczekać na wyrok sądu. Wiele dziwnych rzeczy działo się podczas tego śledztwa, więc tych wszystkich opowieści osób oskarżonych nie należy traktować do końca poważnie. Co mówię oczywiście ogólnie, nie odnosząc tego konkretnie do sprawy Piotra R.

Reiss od dawna nie gra już w piłkę, zajmuje się szkółką. Strasznie przeciąga się ta sprawa.

– Ta sprawa trwa zdecydowanie zbyt długo. Od wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia minęło już czternaście lat. Piotr R. usłyszał kilka zarzutów, ale jego kolega, Robert D. – masażysta Lecha – usłyszał tylko jeden zarzut. Może już właściwie nie pamiętać całej tej sytuacji, o którą jest oskarżany. Mówię to oczywiście pół żartem, ale ta kwestia jest naprawdę jest bulwersująca. Dużo się mówi o zreformowaniu sądownictwa w Polsce… Kara powinna być nieuchronna, szybka, a w tym przypadku tak nie jest. Ten proces się co prawda zakończył, trwają mowy końcowe, ale widzimy, jak długo to trwało. Tymczasem jest na przykład sprawa korupcji w Miedzi Legnica, która trafiła do sądu wiele lat temu, a sam proces się jeszcze w ogóle nie rozpoczął. Minęło bodajże pięć lat, a sąd nie jest w stanie ruszyć.

„Reksio” jest jeszcze o coś oskarżany, w jakichś innych procesach?

– Nie. Piotr R. – jeżeli chodzi o korupcję w polskim futbolu – występuje tylko w tym wątku. Jego nazwisko w innych wątkach się nie pojawia w kontekście osoby podejrzanej czy oskarżonej.

Można się pokusić o stwierdzenie, że wyroki skazujące są w sprawie „gangu Fryzjera” niemal pewne?

– W żadnym wypadku nie można mówić, że jakakolwiek sprawa jest przesądzona. Wszystko zależy od sądu. Który przecież nie musi uznać zgromadzonych dowodów za wystarczające, a tym bardziej zasądzić tak wysokiej kary, jakiej domaga się prokurator. Ja nie odważyłbym się przewidywać, że zapadną w tej sprawie wyroki skazujące. Chociaż statystyka jest powalająca. W przypadku 552 oskarżonych zapadły 452 wyroki skazujące, a tylko trzynaście uniewinnień. Skuteczność prokuratury jest bardzo duża, choć ta statystyka jest oczywiście bez znaczenia w kontekście kolejnych wyroków.

– Musimy też pamiętać, ze to będzie wyrok nieprawomocny. Wszystkim będzie przysługiwało odwołanie. Żeby na sto procent uznać, że którykolwiek z oskarżonych jest przestępcą, będziemy musieli poczekać do wyroku prawomocnego.

Poczekać kilka miesięcy czy kilka kolejnych lat?

– No właśnie… Powinny być to kolejne miesiące, powinno się to toczyć bardzo szybko. Ale zdarzały się takie sytuacje, że samo pisanie uzasadnienia wyroku – jak na przykład w sprawie Korony Kielce – ciągnęło się przez cały rok. To jest sprawa szczególnie trudna, bo – pomijając Piotra R. i inne osoby, które nie mają zarzutu członkostwa w zorganizowanej grupie przestępczej – oskarżonym grożą kary bezwzględnego więzienia. Sąd naprawdę będzie długo i mocno pochylał się nad tymi sprawami, żeby wydać wyrok i napisać odpowiednie uzasadnienie.