Skandal w ręcznej: polskie kluby zmuszone do reklamowania Nord Stream 2
Inne sporty

Skandal w ręcznej: polskie kluby zmuszone do reklamowania Nord Stream 2

Do niemałego skandalu doszło w świecie piłki ręcznej. Ale zanim przejdziemy do konkretów, trzeba uporządkować pewne fakty i zarysować tło. W przyszłym roku zostanie oddany do użytku gazociąg Nord Stream 2, który – podobnie jak swój poprzednik – został wybudowany z pominięciem Polski (oraz Ukrainy i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej). 

Czy Polska ma z gazociągu jakąkolwiek korzyść gospodarczą? Oczywiście, że nie.
Czy gazociąg stanowi dla bezpieczeństwa Polski zagrożenie? Jak najbardziej.

Jest to zatem projekt, który uderza w szeroko rozumiany interes naszego kraju. Zatrzymać jego budowy nie możemy w żaden sposób i w zasadzie jedyne, co nam pozostało, to głośny sprzeciw. Zapytani o zdanie nie powinniśmy jednak na podobne projekty się zgadzać, a już na pewno nie podpisywać się pod nimi czy – o zgrozo – firmować ich markami polskich gigantów przemysłu energetycznego.

I właśnie tu dochodzimy do sedna problemu.

Nord Stream 2 został sponsorem tytularnym Ligi Mistrzów w piłce ręcznej, w której biorą udział dwa polskie kluby – Orlen Wisła Płock i PGE Vive Kielce. Kluby, w które branża paliwowa i energetyczna pompuje pieniądze, które dzięki wsparciu inwestorów notują sukcesy nie tylko na polskich parkietach, ale i europejskich, które stały się sportowymi wizytówkami sponsorów w całym kraju.

Zadajmy więc kolejne dwa pytania.

Czy Orlen i PGE chcą być utożsamiane z gazociągiem, na którym traci polski interes gospodarczy i który stanowi  zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski? Oczywiście, że nie.
Czy Orlen Wisła Płock i PGE Vive Kielce miały w tej sprawie cokolwiek do powiedzenia? Nic a nic.

I tu dochodzimy do sedna problemu – trybu, w jakim decyzja o nowym sponsorze tytularnym Ligi Mistrzów została podjęta. Zasady w świecie piłki ręcznej są jasne i klarowne – Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) zgodnie z regulaminem rozgrywek musi przekazać klubom do 17 sierpnia szczegółowe informacje o wszystkich sponsorach. W bardzo tajemniczych okolicznościach zwlekano z podaniem informacji o sponsorze tytularnym i została ona podana do wiadomości klubów dopiero 31 sierpnia, czyli kilkanaście dni przed startem rozgrywek. Oczywiście już po podpisaniu umowy.

Polskie kluby mają w tej sytuacji związane ręce. Z jednej strony nie zamierzają firmować swoimi markami Nord Stream 2, z drugiej – wszelkie próby sprzeciwiania się tej sytuacji grożą bardzo bolesnymi konsekwencjami. Niby można olewać wymogi narzucone przez federację, ale jest niemal przesądzone, że zakończyłoby się to znacznymi karami finansowymi (w najlepszym wypadku) lub wykluczeniem klubu z rozgrywek (albo jednym i drugim). Zważywszy na to, że zarówno Orlen Wisła Płock jak i PGE Vive Kielce mają na arenie europejskiej znacznie wyższą pozycję niż polskie kluby piłkarskie i są w nich czołowymi graczami, wykluczenie z rozgrywek byłoby dla nich wielopoziomową katastrofą. Nie wspominając już o tym, z jakimi konswekwencjami mierzyłby się Polski Związek Piłki Ręcznej.

Powstał totalny pat. Wyjścia z niego nie ma.

Kluby oczywiście jasno wyraziły swoje niezadowolonie z zaistniałych faktów. Wisła zdecydowała się przedstawienie swojego stanowiska w EHF, lecz argumentacja została storpedowana. Vive z kolei już naraziło się na pierwsze konsekwencje, zaklejając logo Nord Streamu 2 w dzisiejszym meczu z Telekomem Veszprem. Podobnie ma zachować się drużyna z Płocka podczas niedzielnego starcia z Wacker Thun. Swoje protesty zapowiadają także kibice.

– W pełni rozumiemy trudną sytuację, w której znalazł się płocki klub. Wspieramy ich i współpracujemy w rozwiązaniu tego problemu. Nie jest to korzystna sytuacja dla samego klubu, sponsorów i przede wszystkim kibiców. Dlatego wspólnie liczymy na zdroworozsądkowe podejście europejskiej federacji – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen.

Zbierając fakty do kupy – federacja łamie regulamin ogłaszając sponsora tytularnego grubo po terminie i nakazuje klubom promowanie go przez najbliższe dwa lata, bo na tyle został podpisany kontrakt. Ile w tym idei fair play? Mniej więcej tyle, co jakościowego mięsa w parówkach.

Skwitować to możemy w zasadzie tylko jednym słowem – skandal.

Fot. 400mm.pl

KOMENTARZE (30)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kaszanka

Coś jest nie tak jeśli EHF pozwala na takie zagrywki. Naprawdę dodatkowo, że rozgrywki LM nie są dla klubów czymś w stylu rozbicia banku szwajcarskiego, to na dodatek jeszcze się wojuje ze sponsoringiem owych klubów. Po prostu żenada i kompromitacyja EHF.

Abominator

Spośród wszystkich federacji sportowych EHF i IHF to najgorsze ścierwa. Korupcja, skandale (np. wyrzucenie z MŚ Australii, żeby wepchnąć szwabów), jawne i bezkarne drukowanie meczów rangi mistrzowskiej na oczach całego świata.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Szyderca

Konstytucja, konstytucja, konstytucja!!!

fronda

Brawo za zaklejenie ruskiego gówna.

jeremy

a czy Węgrzy nas poparli??

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pumpkin

Musisz mieć smutne życie, przelewając co rusz frustracje względem Warszawy i Mazowsza w szeroko rozumianym Internecie. Głęboko współczuję, życzę więcej luzu i mniej napinki. Nie sądzisz, że to jest już po prostu nudne? Każda wypowiedź z negatywnym odnośnikiem do ww. regionów?

Chata Kumba

Ja pierdolę,co za troll. Komentuje artykuły których nie przeczytał i jeszcze bez żenady się do tego przyznaje. Czyta nagłówki… filmów pewnie też nie ogląda tylko ocenia po tytule. Masakra

fryzjer

Jeśli sądzisz ze kowal pisze artykuły to fajnie masz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

blasphemer93
FC Lahti / Stoke City

Ale o co właściwie chodzi? Rozumiem, że ten gazociąg nie jest po myśli ani Polsce ani Orlenowi, ale z punktu widzenia kibiców kogo to gówno obchodzi? Czy jest chociaż jedna osoba która zwróci na to uwagę? Czy jest chociaż jedna osoba która ogląda zmagania piłki ręcznej z wielkim zainteresowaniem? Tworki czekają.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

adamtoto

https://notowaniatyperskie.wordpress.com/ – Trafili wczorajszy typ i dali juz skana na bloga! a na dziś mają kolejny typ dostępny na blogu z kursem ok 5. Do tej pory ani razu sie nie pomylili, a wszystkie skany mają na blogu

M.S.

Te gazociągi, to chyba najlepsze przykłady, jak robią Polaków w balona. Oficjalnie niby potępiają Rosję i Putina, a normalnie robią świetne interesy. Polacy szczekają i dostają kopa w tyłek. Nasi politycy pierwsi zawsze chcą wprowadzać jakieś embargo wobec Rosji. Niemcy i cały zachód sprytnie postępuje, gamonie z Polski, jak zwykle źle.
Już pomijam, to całe złe gadanie o Rosji i Putinie, bo wielu w tym kraju ma obsesje. Szkoda, że tak szybko zapomnieli, że Niemcy wymordowali miliony Polaków i doszczętnie zniszczyli nasz kraj.
Co ciekawe te gazociągi nas ominęły, bo Polacy stawiali jakieś warunki, z tego co pamiętam, to domagaliśmy się żeby nie pominięto Ukrainy, naszego sojusznika, który gdyby mógł, to by nasz nóż przy pierwszej lepszej okazji wsadził.

testkonto

Ruski trollu, to nie obsesja – to znajomość historii, której ciebie w rosyjskiej szkole nigdy nie nauczą ze strachu przed buntem przeciwko pięknej władzy. Operacja NKWD, masowy wywóz Polaków na sybir, Katyń, fala zabójstw i gwałtów przy „wyzwalaniu”, lata terroru po zakończeniu wojny, katowanie tysięcy ludzi w więzieniach – Rosja wyrządziła znacznie więcej szkód Polsce pod każdym względem, a do tego nigdy do niczego się nie przyznała w przeciwieństwie do Niemców.

Szyderca

Żeby nie był to brytole też nie są lepsi. Ich gierki agenturalne wykrwawiły nas bardziej niż tych dwóch katów z lewa i prawa. Zresztą ci pierwsi pisali scenariusze, a ci drudzy realizowali.

M.S.

U Nas takie głupie podejście, że ktoś coś zrobi dobrego dla Polski, ot tak, z sympatii. Po pierwsze liczy się interes własny, Anglicy są w tym mistrzami. Po trupach do własnego celu.

M.S.

Ty durna pało !!! Kolejny idiota, któremu wmówili, że okupacja niemiecka nie była taka zła. Wiadomo, jesteś mało bystry, więc wywnioskowałeś, że uważam, iż Rosjanie byli ok. Niemcy robili dużo gorsze rzeczy, a mimo wszystko z nimi wspóŁpracujemy. Myślisz cymbale, że oni tak się chętnie przyznają do tego co nam zrobili ? Na odczepnego przyznali się, a swoje myślą. Większość Niemców nie ma pojęcia, jak zniszczyli Nasz kraj i ilu Polaków wymordowali. Jak coś to przyznają się do Żydów, bo nie mają wyjścia.
Ruskiego trola, to szukaj w rodzinie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Krzysztof.Reperowicz

A czego spodziewać się po przekupnej Europie pod rządami Niemiec, uczciwość to ostatnia rzecz. Tak samo było z uchodzcami, Niemcy jako nadludzie zdecydowali za podludzi o przyjmowaniu uchodźców a potem siła chcą wymusić zgodę.

kupsobiemasc

wez sobie na czole wytatuuj „jestem debilem” żeby każdy wiedział z kim ma do czynienia i nie marnował na Ciebie czasu

coolibeer

Ostatni finał piłkarskiej Ligi Mistrzów odbył się w Kijowie.Prezentowano banery głównego sponsora czyli Gazpromu. Jeśli komuś nie pasują reguły niech się wypisze z zabawy.
Ktoś zabronił Orlenowi być sponsorem rozgrywek ?

wpDiscuz