1,5 mld zł dla polskiej piłki, czyli wreszcie szansa na dogonienie świata
Weszło

1,5 mld zł dla polskiej piłki, czyli wreszcie szansa na dogonienie świata

Polska piłka klubowa sportowo jest na dnie. My to wiemy, wy to wiecie, śledzimy naszą kopaną na co dzień. Pomysły, jak temu zaradzić pojawiają się od lat – jedne są lepsze, inne gorsze, większość rozbija się, gdy pada pytanie: „skąd wziąć na to pieniążki”. W maju z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego doszło do kolejnego okrągłego stołu, ale tym razem zamiast bezradnego rozkładania ramion pojawia się prawdziwa szansa na pójście w górę i konkretny wiatr zmian.

O co chodzi? „Puls Biznesu” ujawnia, że ekipa rządząca jest zdeterminowana, by coś z fatalnym stanem naszej skopanej zrobić. Czytaj: wydać pieniądze. Mnóstwo pieniędzy. Na dobrą sprawę – tyle, by polska piłka zaczęła doganiać odjeżdżający świat.

Do tej pory najczęściej słychać o kwocie 1,5 miliarda złotych, która bez wątpienia pokryłaby koszt prawdziwej futbolowej rewolucji. Narzekamy na brak pieniędzy na finansowanie szkoleń trenerskich – cyk. Narzekamy na mizerną infrastrukturę? Cyk. Narzekamy na kulawy skauting opierający się na rozklekotanych starych wozach, którym w najgorsze dziury jeżdżą sami dyrektorzy sportowi? Cyk. Co ważniejsze – w programie nie chodzi o ratowanie tonących klubów, fundowanie kontraktów gwiazdom z lig zagranicznych czy opłacanie odpraw dla kolejnych trenerów kręcących się na ligowej karuzeli. Nie, chodzi wyłącznie o dwa najbardziej zdewastowane obszary – infrastrukturę szkoleniową oraz system szkolenia rozumiany jako sieć akademii.

Plan jest taki, żeby na rozwój infrastruktury i systemu szkolenia poprzez Totalizator Sportowy przeznaczyć w ciągu dziesięciu lat 1,5 mld zł, z czego 300 mln zł w ciągu dwóch pierwszych lat. Coś więcej?

– stworzenie specjalnego funduszu, z którego finansowana będzie budowa krytych boisk (kluby pokrywałyby niewielką część kosztów)
– stworzenie przy Centralnym Ośrodku Sportu centralnej akademii piłkarskiej z 16 oddziałami wojewódzkimi
– sfinansowanie bazy młodych piłkarzy, by ułatwić ich wychwytywanie i przepływ do klubów Ekstraklasy, I i II ligi
– stworzenie jednolitego systemu szkolenia (mówi się o modelu belgijskim), kluby w nim uczestniczące dostaną pieniądze na szkolenie i trenerów

Właściwie jedyne wątpliwości dotyczą bliskości wyborów oraz doboru wykonawców tego ambitnego planu. Jeśli chodzi o same jego założenia – wydaje się, że to strzał w dychę, dość dobrze odpowiadający prawdziwym potrzebom polskiej piłki. Kryte boiska to coś, co powinno być w naszym klimacie standardem, a gdy powstaną – wydłuży się o dobrych kilka tygodni w skali roku czas szkolenia każdego młodego piłkarza. Pomijając, że skorzystają na tym również pierwsze zespoły – dla akademii to jak dar z nieba. Do projektu centralnej akademii z 16 oddziałami podchodzimy trochę bardziej sceptycznie w związku z rozwojem akademii w poszczególnych klubach – trudno nam sobie wyobrazić, że PZPN „porywa” piłkarzy Lecha, chyba, że funkcjonowałoby to w ramach doszkalania.

Natomiast fantastycznym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w szkolenie samych trenerów oraz stworzenie bazy piłkarzy, stanowiącej podstawową bazę skautingową dla całej Polski. Trudno nam tu wskazać minusy czy potencjalne zagrożenia, jeśli to zostanie przeprowadzone na grubo, z rozmachem, to skutki zaczniemy odczuwać już za parę lat.

Wnioski? Przede wszystkim – państwo zauważyło, że ten chodzący trup zwany polską piłką własnym sumptem raczej się nie podniesie. Biorąc pod uwagę, że to najpopularniejszy sport w Polsce uprawiany od przedszkola po dziadków truchtających na orlikach – jeśli w jakiś sposób promować sport i zdrowie, to właśnie przez programy piłkarskie. 1,5 miliarda na papierze wygląda na astronomiczną kwotę, ale na zachodzie już dawno zrozumiano, że pieniądze wrzucane w sport, to często pieniądze zaoszczędzone na leczeniu schorowanych i otyłych przedstawicieli „kanapowego” społeczeństwa. Pomijając, że przy pomyślnych wiatrach polskie kluby z odpowiednią bazą i trenerami zaczną płacić podatki w wysokości porównywalnej choćby z klubami z Niemiec.

Oczywiście klaskać zaczniemy, gdy pierwsi juniorzy wybiegną na murawę pod balonem poprowadzeni przez trenera wyszkolonego z pieniędzy z tej puli, ale na ten moment – wydaje się, że rząd rzucił koło ratunkowe w ostatniej chwili, gdy pływak już znikał pod wodą.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (24)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
biggala2310

A PZPN dalej liczy za szkolenia dla trenerów miliony monet?
_
Swoją drogą, poza Pro Junior System, co od 2012 r. zrobił Boniek dla naprawy polskiej piłki?

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Trzymał tyskie za kolejne spotkanie.

EloMordeczko

160+ zagranicznego szrotu w ekstraklasie.Leśne dziady na tym robią hajs i w chuju mają polską piłkę ,młodzież czy reprezentacje.

biggala2310

Ale przynajmniej to szrot unijny! Zgodny z dyrektywą. Posiadający certyfikat CE.

TomaszFutbalista

„stworzenie przy Centralnym Ośrodku Sportu centralnej akademii piłkarskiej z 16 oddziałami wojewódzkimi”

No najlepiej od razu stworzyć Narodową Akademię Młodych Husarzy im. Żołnierzy Wyklętych. Mówiąc poważnie, po cholerę nam centralny ośrodek + 16 wojewódzkich? Szkolenie odbywa się w klubach, a nie na poziomie reprezentacji, więc istnienie 16 ośrodków jako osobnych bytów po prostu nie ma sensu, a tworzenie ich „przy” klubach byłoby niesprawiedliwe wobec klubów w takim programie nieuwzględnionych.

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

ha ha, chcą chyba skopiować Francuzów z ich pałacem w Clairfontaine, gdzie najlepsi zbierają szlify a potem są wysyłani do rodzimych szkółek
tylko, ze tam się to opłaca a w Polsce zanim zacznie przynosić zyski to trzeba będzie tą miliardową transzę potroić

Al Bundy

Smacznej wyborczej kiełby

Tomaszz

Będzie kolejna okazja wciskania znajomych na stołki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Centralne to, państwowe tamto. Pachnie PRL-em trochę. A te półtora miliarda to skąd? Z prywatnych oszczędności pana Mateusza?

efrenbatareyes

Chodzą słuchy, że Tesla chce odkupić od nas projekt elektrycznych samochodów. Tylko ciii, negocjacje tajne. Reprezentuje nas poseł Suski oraz Czarnecki, bo jeden umysł ścisły, drugi lubi rower, a wiadomo, i tu koła, i tu koła.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Słowo klucz to „stworzenie specjalnej fundacji”, drugi klucz – stworzenie ośrodka centralnego oraz 16 wojewódzkich. Cyk i mamy koryto dla setek jajogłowych złodziei, bo przecież jeśli państwo „daje” pieniądze, to państwo będzie chciało mianować dyrektorów, prezesów, zarządy i całą tą misiewiczową machinę do wyłudzania pieniędzy dla swoich aparatczyków. Idą wybory i to wszystko wyjaśnia, przykro tylko że weszło służy plugawej władzy, jak tresowany ratlerek.

Na deser przypomnę, jak to Platforma przez lata wypłacała niebotyczne wynagrodzenia zarządowi polskiej elektrowni atomowej (dziś już zarząd pisowski kontynuuje zarządzanie elektrownią której nie ma)

Tak więc od dojenia kasy przez kolesi z zarządów, spółek i innych złodziejskich państwowych funduszy nie przybyło nam ani wata atomowej energii. I tak samo będzie z opisywanym dziś skokiem na kasę przyprawionym wyborczą kiełbasą.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Twoje komentarze roznoszą na weszło zapach ścieku. Idź stąd razem z twoimi kolegami o nickach typu: obsrałem się.
I proszę, powstrzymaj się od odpowiadania na moje komentarze – przyczepiło się gówno do okrętu…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Gówniarz ma za dużo pieniędzy? I za mało rozumu, żeby wyobrazić sobie kwotę, jaką będzie musiał zapłacić za pomówienie, jak będę miał taki kaprys?

Nażre się takie cuś mefedronu i lży na oślep po internetach. Może warto dla przykładu jednego gówniarza pojechać po kosztach, to się obudzi – chociaż wątpię w sumie hmm

szemrany
Legia

Kubiakowi chyba pęknie dupa 😀

Hill

Czyżby weszło oficjalnie weszło do grona tuzów dziennikarstwa niezłomnego, obok niezależnej i wpolityce sławiąc tryumfy partii przewodniej?
Jak dla mnie to kolejny skok na kasę, sposób by do koryta dopuścic kolejne rzesze głodnych działaczy.

Momo1100

Tu nawet miliard euro nic nie da. Problemem jest to że kopacze są cholernie przepłaceni, im nie zależy na poważnym graniu, bo wiedzą że jak coś nie wyjdzie to zwolni się trenera, więc grają na zwolnienie trenera gdy obecny im nie odpowiada. Do tego nie lubią ciężkich treningów i co tu da duża kasa na szkolenie? Zostanie tak samo przeżarta przez ludzi pokroju Engela, Michniewicza i tej całej śmietanki z PZPNu.

efrenbatareyes

Mateusz, wstawaj!

Pantrenerreprezentacji

…chyba jakieś wybory się zbliżają .

TheSocialone

1,5 mld zł dla działaczy :)

RobRob

Chcialo by sie powiedziec – w koncu! Brawo! Oby to wypalilo.

Marcin_K

Biorąc pod uwagę, że Jaga i Cracovia już korzystają ze wsparcia budżetu w budowie boisk treningowych jest nadzieja, że się uda.
Stworzenie odrębnych struktur mimo obaw o kolesiostwo to też lepsze rozwiązanie niż pompowanie pieniędzy w nieuleczalnie chore struktury ZPN.
A co do wydatków, to 1,5 mld zł kosztowały nas świecące pustakami stadiony we Wrocławiu i Gdańsku.
Trzymam kciuki za powodzenie.

wpDiscuz