Zmiany w Lechu – Tomasz Rząsa dyrektorem sportowym Kolejorza
Weszło

Zmiany w Lechu – Tomasz Rząsa dyrektorem sportowym Kolejorza

Lech Poznań wreszcie będzie miał dyrektora sportowego. Zostanie nim Tomasz Rząsa, który przez ostatni rok był jednym z dyrektorów akademii Kolejorza, a wkrótce czeka go awans w strukturach klubu. Były reprezentant Polski skupi więc w ręku kompetencje – i odpowiedzialność! – które w ostatnich latach były w Lechu mocno rozproszone wśród szeregu pracowników klubu.

Porażka na finiszu poprzedniego sezonu, słabe ostatnie okna transferowe i dezaprobata wyrażana przez kibiców Lecha doprowadziły do tego, że w Lechu dochodzi do poważnych zmian. Nenad Bjelica pożegnał się ze stanowiskiem jeszcze w rundzie finałowej, latem klub pożegnał szefa skautingu Tomasza Wichniarka, a teraz stworzy stanowisko dyrektora sportowego. Jak dowiedziało się Weszło – zostanie nim Tomasz Rząsa, 36-krotny reprezentant Polski, były piłkarz m.in. Feyenoordu Rotterdam SC Heerenveen, SV Ried czy Partizana Belgrad.

Czy zmiana była konieczna? Na to wygląda. Do tej pory obowiązki dyrektora sportowego należały do Piotra Rutkowskiego, który pełnił jednak rolę wiceprezesa ds. sportowych. Odpowiedzialność za nieudane ruchy transferowe czy błędy przy zatrudnianiu trenerów jednak mocno się rozmywała – nie wiadomo było kogo koniec końców za to obwiniać. Szefa skautingu? Prezesa? Wiceprezesa? Czy mityczny „komitet transferowy”? Teraz Lech oddaje władzę w ręce Rząsy.

Mówimy tutaj o zmianie przełomowej, bo przez ostatnie lata Lech funkcjonował bez klasycznego dyrektora sportowego. Ale zapowiedź jego zatrudnienia padła na konferencji prasowej, na której oficjalnie przekazano informację o tym, że trenerem Kolejorza zostanie Ivan Djurdjević. Wtedy Rutkowski przyznał, że biorą pod uwagę stworzenie tego stanowiska w klubie, ale dopiero po zamknięciu letniego okna transferowego. Chodziło o to, by nowy dyrektor dostał czystą kartę i działał na własne konto, a latem tak czy siak miałby do dyspozycji jedynie listy skautingowe sporządzone przez ludzi, których nie zatrudniał, według wytycznych, których nie układał i pod kątem polityki, którą nakreślał ktoś inny.

Rząsa przez ostatni rok pracował jako dyrektor akademii Lecha od spraw sportowych. W klubie ceniono sobie jego zaangażowanie i fachowość, kluczowe grupy młodzieżowe zostały zasilone kilkunastoma chłopakami z całego kraju, a nie było tygodnia, w którym Lech nie ogłosiłby podpisania kontraktu z którymś z wychowanków. Rząsa nie odcinał kuponów – razem z Rafałem Ulatowskim i Marcinem Wróblem zakasali rękawy i wzięli się na poważnie do roboty. I m.in. to zaangażowanie włożone w pracę przy akademii zaowocowało awansem w strukturach klubu. Dużo mówi nawet fakt, że formalnie stanowisko obejmie dopiero od października – bo nalega na dokończenie już rozpoczętych procesów w strukturach Akademii Lecha Poznań.

Rząsa ma spore doświadczenie piłkarskie, zna języki, posiada rozległą sieć kontaktów i – to akurat trudno nam zweryfikować – mówi się, że ma oko do piłkarzy. Jako dyrektor sportowy Cracovii (a wcześniej pełnomocnik prezesa ds. sportowych) sukcesów nie święcił, ale trudno mówić, że skoro nie zrobił kariery jako dyrektor w Krakowie, to do pracy na tym stanowisku w Lechu się nie nadaje. Po pierwsze –  to było osiem lat temu. Po drugie – pracował w tej roli zaledwie rok, bo w 2011 roku odszedł do pracy jako dyrektor ds. komunikacji z mediami przy reprezentacji Polski.

Niemniej wkrótce będziemy świadkami jednej z ważniejszych zmian w Lechu za kadencji prezesa Karola Klimczaka. Piotr Rutkowski przez ostatnie lata miewał transfery bardzo udane, ale ostatnie okna transferowe przelały czarę goryczy i kibice wprost domagali się tego, by odszedł z klubu. Wilk syty i owca cała – można powiedzieć – bo Rutkowski w klubie zostanie, ale jego wpływ na budowanie kadry I zespołu zostanie w znacznym stopniu ograniczony. Teraz za każdego Kokalovicia, Djouma, Sisiego, Thomallę, Keitę, Barkrotha rozliczać będziemy Rząsę.

W Lechu następuje nowe rozdanie. I aż sami jesteśmy ciekawi co z tego wyjdzie, bo przyzwyczailiśmy się już, że w Poznaniu dyrektora sportowego nie ma. A co z Rząsą? Wybór wydaje się ciekawy i w pewnym sensie logiczny. Facet ma know-how, nie trzeba go nowej roli uczyć, ma doświadczenie, zna klub (oprócz pracy w akademii był też asystentem Macieja Skorży w sezonie mistrzowskim 2014/15), ma rozeznanie na rynku polskim i zagranicznym. Ale z tak wielką odpowiedzialnością jeszcze się nie zmagał. Teraz wypatrujemy kolejnych ruchów Lecha i Rząsy. Do rozwiązania pozostają dwie kluczowe kwestie – kto zostanie szefem skautów i w jakim kierunku pójdzie polityka transferowa Lecha?

Na razie zespół w pionie sportowym wydaje się skrojony pod potrzeby i wymagania kibiców. Było tak z zatrudnieniem w roli trenera charakternego Ivana Djurdjevicia, teraz jest tak z zatrudnieniem w roli dyrektora pracowitego i obytego Tomasza Rząsy.

fot. FotoPyk

KOMENTARZE (47)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
wezyriusz

Ponoć Lech wypożycza jakiegoś Greka obrońcę. Dimitrisa Goutasa.

Nadszyszkownik Mineciarz
Ta ktora akurat wygra

Wczoraj wieczorem przylecial na testy medyczne. A pod koniec tygodnia drugi obronca.

wezyriusz

O drugim nic nie słyszałem. Widzę że poszli po rozum do głowy i zrozumieli że obroną z 3-ligowych rezerw nie wiele da się ugrać nawet w żałosnej e-klapie. Szkoda że tak późno…

jezd
Lech Poznań

W drugiego obrońcę to ja bym nie wierzył jeśli już to pewnie ktoś do wzięcia za darmo

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Nadszyszkownik Mineciarz
Ta ktora akurat wygra

Srednim pilkarzem 😀 😀 😀 😀 chyba pierdolnales na leb podczas jazdy na tym kawalki drewna z kolkiem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Nadszyszkownik Mineciarz
Ta ktora akurat wygra

Jednak bycie kibicem wisły to stan umysłu

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Idź srać do siebie Kubuś.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

ein

Przecież on był obrońcą!!!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

oskar

Porównwać gole i asysty bocznego obrońcy grającego 20 czy nawet 15 lat temu do grającego teraz to trzeba mieć nieźle nasrane we łbie albo mieć 15 lat i właśnie oceniać na podstawie wikipedii. To jest pozycja na której w ostatnich 10-20 latach zaszła największa rewolucja.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jeremy

Hej Smyk! Zamiast pisać o tych nieudacznikach z Lecha napisz coś o drużynie, która nie przegrała meczu od dwóch (?) lat. Przecież Mieszko Gniezno to ewenement (czyli rzadkość – bo wiem, że nie wszyscy zrozumieją) !!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

szybkiLopez

szkoda ze nie P Reisss

AmoN

Raczej Piotr R.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pilkarzyk

Dyrektorów pełno, robić nie ma komu.

pilkarzyk

Czy on ma wyksztalcenie? Jak mógł zostać dyrektorem ds mediow w reprezentacji?

tencowie

Ruch dobry. Tzn. dobrze, że jest dyrektor sportowy bowiem taki powinien być w każdym klubie. Niestety w momencie ogłoszenia, przez prezesa Klimczaka, że takie stanowisko w Lechu będzie obsadzone, było pewne na 99% że wakat obejmie ktoś z Akademii Lecha. Czy to dobrze, czy źle, czas pokaże. Niemniej jednak, w tej sytuacji, kandydatura Rząsy wydaje się najbardziej rozsądna.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Yarek

W sytuacji, w której P. Rutkowski nie będzie wchodził w kompetencje T. Rząsy, może to być korzystna zmiana dla klubu. Na efekty jego pracy trzeba będzie poczekać pewnie do zakończenia rundy i zobaczyć, jak będzie wyglądała polityka transferowa przed wiosną. Mimo wszystko nie zaszkodzi życzyć sukcesów Panu Tomaszowi, oby mu się udało wprowadzić nowe standardy!

Murphy
KTS Weszło

Zdjęcie profilowe Yarek
Biorąc pod uwagę jesienne zakupy Lecha i to że nie dostali się do pucharów. Nie spodziewałbym się zimą jakich transferowych fajerwerków. Tutaj tak naprawdę trzeba się pozbyć jeszcze choćby takiego Raduta ze składu. I zastanowić się co z przydatnością Jeviticia. Który sportowo wygląda żałośnie.

Yarek

Zgadzam się co do Raduta, Jevtic chyba też powoli powinien zostać odstawiony, bo ma zbyt duże wahania formy a i motywacja widać, że spadła u niego dość mocno. Z pewnością przydałoby się 2-3 obrońców z doświadczeniem i stanowiących pewne punkty, jak było choćby z Arajuurim czy Dilaverem. Nawet taki Vujadinovic do mnie nie przemawia…

Murphy
KTS Weszło

Zdjęcie profilowe Yarek
Co mnie bardziej zmartwiło w meczu z Zagłębiem, i to było widać też już z Wisłą. Że nie było w zasadzie reakcji na to co dzieje się na boisku. A zawodnicy wcale nie chcieli umierać za Lecha. A to po części Djurdevic obiecywał przecież. Mecz z Wisłą w drugiej połowie oddany bez walki. Mecz z Zagłębiem takie trochę przejście obok. Lech nie walczył. Jedną taką wtopę można zrozumieć. Ale 1,5 meczu to już zdecydowanie za dużo.

Yarek

Zgadzam się, że widoczny był w ostatnich 2 meczach brak zaangażowania, walki. Posypało się to przez dziurawą obronę jak domek z kart. Może przerwa na kadrę coś zmieni, oby!

Murphy
KTS Weszło

Dwie dobre wiadomości, czyli sprowadzenie obrony i dyrektor sportowy. W końcu.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Czyżby pozazdrościli Wiśle Kraków, opierając sztab na swoich ludziach?

KAROL_KOT
LEGIA WARSZAWA

Słowikom nic nie pomoże i tak na koniec będą tam gdzie ich miejsce .

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Skandaloza

ale zmiana !!
hip hip hurrrrrrrrrra !!!!
czapki z głow za ten ruch.
teraz to bedzie sie działo !! :-)

sam_losco

„Rząsa ma spore doświadczenie piłkarskie, zna języki, posiada rozległą sieć kontaktów”

Jak to przeczytałem to myślałem, że to jest pierwszy aprilis. Ja pana Rząsę znam i… Tomasza… fajny, no ale…

Uvuvwevwevwe Onyetenyevwe Ugwemubwem Ossas
Amica Wronki

A ja slyszalem ze do kompleksiorza ze wsi maja dolaczyc:
gorka
forbrich
reiss
z takim skadem kupia nawet lige majstrow

ughx

sciagnie Rzepke i Kolejorz sie wykolei

renegat

idzie cywilizacja do Poznania? sie okaze. w kazdym razie dziwne. kiedys cywilizacja szla od zachodu, od Poznania. teraz zmierza od wschodu, od Litwinow z Bialegostoku.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Od mieszania łyżką, herbata słodka się nie zrobi…

RuudVanGol

Od samego mieszania. Czymkolwiek.

Hefajstos
Lokomotiv Lipsk

Kolejorz mu nigdy nie zapomni, jak bronił naszego ulubionego Trenera. Już za samo to zasłużył.

Sebinio

Terpiłowski chyba szefem scautów zostanie

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Czy oni w tym Poznaniu nie myślą? Mogli przecież po taniości wziąć cały sztab szkoleniowo-organizacyjny z Warszawskiej Grupy Rekonstrukcyjnej Futbolu… jej nowatorskie podejście do prowadzenia biznesu prowadzi futbol na zupełnie nowe tory. Żal nie kupić, Leśny płakał jak sprzedawał…

wpDiscuz