Dźwigała w kadrze – lepszych nie ma czy Brzęczek widzi więcej?
Weszło

Dźwigała w kadrze – lepszych nie ma czy Brzęczek widzi więcej?

Jerzy Brzęczek sporządził dość odważną listę powołanych na mecze z Włochami i Irlandią. Zaskoczeniem na pewno jest obecność Rafała Pietrzaka, ale jego byt w reprezentacji idzie wytłumaczyć bryndzą na lewej obronie. Powołanie Damiana Szymańskiego też się broni. Ale przy nazwisku Adama Dźwigały stawiamy duuuuży znak zapytania i sami się zastanawiamy – na czym tę decyzję oparł selekcjoner.

Generalnie widzimy dwa wytłumaczenia tej decyzji Brzęczka:

– selekcjoner zbudowany jego postawą podczas wspólnej pracy w Gdańsku i w Płocku zaufał mu na tyle, że widzi w nim coś, czego my nie dostrzegamy

– selekcjoner uznał, że lepszych po prostu nie ma i Dźwigała jest na ten moment trzeci-czwartym najlepszym stoperem, jakiego ma Polska

My oczywiście jesteśmy bliżej pierwszej opcji, bo widzimy trend wśród powołanych na to, że Brzęczek szeroko otworzył drzwi dla swoich ex-piłkarzy i z dużym zaufaniem wyściskał ich w progu. Z Pietrzakiem pracował w Katowicach, Szymańskiego miał w Płocku, a z Dźwigałą i w Płocku, i wcześniej w Gdańsku. Szymański – przy odesłaniu Żurkowskiego do kadry U21 – wydawał się naturalnym ruchem i na tej pozycji nie widzimy wielu lepszych alternatyw, więc przyjmujemy to powołanie bez obiekcji. Pietrzak? Spore zaskoczenie, ale wśród lewym obrońców nie ma na kogo postawić. Za to decyzja o wezwaniu Dźwigały na Włochy i Irlandię dziwi o tyle, że nie możemy oprzeć się myśli – „cholera, przecież na tej pozycji mamy piłkarzy w poważnych ligach”.

Mowa tu chociażby o Macieju Wiluszu, który już w poprzednim sezonie ugruntował swoją pozycję w Rostowie, zbierał dobre recenzje, a i w ostatnich miesiącach gra w Rosji wszystko – od deski do deski. Do tej pory bilans Wilusza wygląda tak: pięć meczów, cztery czyste konta, jedna stracona bramka i niezłe oceny od tamtejszych mediów. 30-latek jest też o tyle ciekawą opcją, że kadrze przydałby się lewonożny stoper (wobec pewnej pozycji prawonożnego Glika), a akurat tą nogą ex-piłkarz Lecha gra lepiej.

W reprezentacyjnym niebycie pogrążony jest tez Igor Lewczuk. Ten z kolei w Bordeaux też ma pewny plac, w lidze zagrał dwa na trzy mecze, dołożył pięć kolejnych w Lidze Europy. I choć częściej występuje jako prawy obrońca, to zdarzało mu się w tym sezonie grać na stoperze, a gra na środku obrony nie jest mu obca, bo przecież jeszcze w Polsce postrzegaliśmy go właśnie jako zawodnika, który występuje w centralnej części defensywy.

Wcale nie dziwi nas za to brak powołania dla Michała Pazdana, bo przecież ten – jak przyznał trener Pinto – wciąż dochodzi do siebie po wyczerpujący mundialu i nie ma sensu go zajeżdżać zgrupowaniem.

Kto poza tym? Wydawało się, że lepszą pozycję w SPAL wypracuje sobie Bartosz Salamon, ale mimo wszystko rozegrał kilkanaście meczów w Serie A. Po wypożyczeniu do Frosinone gra wszystko – dwa mecze po 90 minut w Serie A, a wcześniej zaliczył też całe spotkanie w Pucharze Włoch.

W Ekstraklasie w miejsce dźwigały można byłoby rozważać Macieja Sadloka, który gra pewnie lepiej, ale to jednak solidny, 30-letni ligowiec, który o wyjeździe do mocniejszej ligi już pewnie nie marzy.

W tym kontekście atutami Dźwigały na pewno jest wiek (rocznik 1995, rok starszy od Bednarka i trzy lata młodszy od Kamińskiego), obunożność i przyzwoita gra w Ekstraklasie. Możemy drwić, że jego Wisła straciła w tym sezonie dziesięć bramek w sześciu kolejkach, ale oddajmy Dźwigale co jego – on akurat w tym cherlawym bloku defensywnym był najlepszy, co odzwierciedlają też nasze noty.

Zatem wydaje się, że wśród stoperów szło znaleźć znacznie lepsze kandydatury (Wilusz i Lewczuk), ale być może Brzęczek widzi więcej i może zbuduje Dźwigałę jak swego czasu Leo Beenhaaker zbudował Michała Pazdana. Może…

Fot. FotoPyk

KOMENTARZE (46)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
allende73

Pomimo powołania trochę z czapy, a nawet z dupy, można wskazać dwa jego silne atuty: uniwersalność (poza defensywą może grać jako def. pomocnik a nawet jako pomocnik) oraz umiejętności w rozegraniu piłki (bo może grać jako pomocnik), co w polskich warunkach jest jakimś atutem.

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Uniwersalność to oczywiście zaleta i to nie tylko w polskich warunkach, ale tu wszystko się chyba rozbija nie o charakterystykę młodego Dźwigały, lecz o jakość. Tu są wątpliwości. No ale czemu nie sprawdzić go w warunkach bojowych? Najwyżej szybko się niego Brzęczek wyleczy. Nie widzę tu wielkiego problemu.

FX

Czy uniwersalność Dźwigały polega na tym, że przez jego całą karierę trenerzy próbowali znaleźć mu odpowiednią pozycję a on na wszystkich wyglądał słabo? Podobną uniwersalnością cechuje się w naszej przaśnej lidze Tomasz Cywka…

allende73

Oczywiście, że jakościowo to też nie mam wątpliwości, iż raczej na jednym spotkaniu się skończy (chociaż może miłą niespodziankę sprawi, byłoby fajnie). Niektórzy trenerzy lubią jednak takich zawodników, którzy mogą grać na kilku pozycjach – co prawda na żadnej nie prezentują nie wiadomo czego (chociaż jak na naszą eklapę, to prezentuje na obronie jako taki poziom, chociaż mówimy cały czas o polskiej lidze), ale są elastyczni i zawsze można ich przestawić. Z drugiej strony, jeżeli Brzęczek ma odmładzać kadrę, to nie można mieć do niego pretensji o to, że powołuje młodych zawodników. W artykule wymieniają Lewczuka, Wilusza i Sadloka. Wszyscy po 30-tce (no Wilusz za miesiąc), ostatni nie zaistniał poza ekstraklasą, Lewczuk skończył już 33 lata, Wilusz w ekstraklasie nigdy niczego nie pokazał. Niewymieniony w artykule T. Cionek ma już 32 lata (w istocie powinien pojawić się On z tym samym argumentem co Lewczuk, gra od dechy do dechy we włoskim słabiaku z Seria A i jest ogółem chwalony). Tak naprawdę zostaje jedynie B. Salamon, który wydaje się być lepszym wyborem, P. Dawidowicz błąkający się od kilku sezonów na wypożyczeniach po drugich ligach, P. Szymiński grający nawet regularnie w Seria B. Zgadzam się, że to powołanie z czapy i go nie bronię. Zresztą trudno tu nawet powątpiewać w to, iż powołuje go, bo po prostu był jego „żołnierzem” w Wiśle. Plus jednak za to, że chce po prostu tą kadrę odmłodzić i szuka.

kulturalny_facet

Uniwersalność na pewno się przyda – w wewnętrznych gierkach w siatkonogę na zgrupowaniu :) A poważnie: nawet jeżeli można (odruchowo) potraktować to powołanie jako pewien rodzaj nepotyzmu, to: każdy selekcjoner ma tendencję do wpuszczania do reprezentacji tzw. „swoich ludzi”. I czasem się nawet sportowo obroni (np. Mączyński – przynajmniej w niektórych spotkaniach). Może być też tak: „obiecałem np. Darkowi (ojcu), powołałem, tyle”.. i po raz kolejny Adama w kadrze nie zobaczymy.

Lluc93

We Włoszech ma Salamona, Cionka, a jak szuka świeżości to Szymińskiego i Dawidowicza. Na lewą obronę ma Jaroszyńskiego, dzisiaj Atalanta w rezerwowym składzie grała z Romą i oczywiście Reca dupy z 23-osobowej ławki nie podniósł.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Swego czasu, jakieś kilka miesięcy temu, była wielka uciecha ze słów prezesa Korony Kielce, gdy powiedział o powołaniu dla Rymaniaka. Teraz te słowa do mnie powróciły z siłą wodospadu i uważam, że obrońca kielczan powinien dostać szansę. Skoro są Dźwigała, Pietrzak, Szymański, to i kandydatura Rymaniaka się broni.
Druga opcja jest taka, że przyjmujemy, że nie broni się żadne z tych nazwisk i jest to czysty odlot Brzęczka, bądź zagranie pod publiczkę, by pokazać, że szuka. W końcu Nawałka na początku powołał pół ligi i nie takie ananasy dostały koszulkę z orzełkiem. Selekcja negatywna to też selekcja, a przecież musimy odświeżyć reprezentację. To nie ulega wątpliwości. Niech się więc Brzęczek wykazuje. Uważam, że cokolwiek by się o jego wyborze na selekcjonera nie myślało, to jednak warto mu życzyć powodzenia.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Rymaniak? To ten który spuścił Zagłębie?

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Ten sam.

Klejnot Nilu

Dokładnie. W Przeciwieństwie do Dźwigały (i wielu innych zawodników Ekstraklasy) Rymaniak zdecydowanie się wyróżnia, czasem wręcz przerasta ligę. Zagranicą się nim nie interesują tylko dlatego, że jest już za stary i gra w mało ekskluzywnym klubie.

FX

A za kogo ten Rymaniak miałby dostać powołanie? Przypominam że to nominalny prawy obrońca(i na tej pozycji wygląda najlepiej), chcecie wywalić Bereszyńskiego czy Kędziore? A może chcecie odkryć go na nowo i zrobić z niego stopera? W obecnym sezonie nie zagrał ani razu jako środkowy obrońca, w 17/18 9/34(liga) a w 16/17 5/32(liga).

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Jak to za kogo? Za Piszczka 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Zgadzam się, ale na dziś dzień w Legii nie ma żadnego zawodnika. Można ich różnie nazywać, ale zawodnikami nie! To by sugerowało jakiś poziom, więc się szanujmy!

Boski Diego
Barca B

a kogo z tej Legii? Carlitosa?

kulturalny_facet

Jest jednak pewien postęp w dziejach polskiej piłki. Kiedyś media robiły z Meliksona nowego zbawcę kadry. Przynajmniej na początku przygody Brzęczka nie ma mowy o nowych „magikach” bez polskiego paszportu (to tak w nawiązaniu do Carlitosa).

Boski Diego
Barca B

prawda, i za to wielkie dzieki dla Nawalki i Bonka, bo wczesniej byl taki trend…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Boski Diego
Barca B

Szymanski (ten z Legii) do reprezentacji? chyba Luksemburga :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

szroter
Stanzwioski

– halo
– halo, to Ty Papież?
– tak
– tu Darek
– jaki Darek?
– wiesz jaki Darek, słuchaj… Ty mi tu niezłe bagno zostawiłeś pod rafinerią…
– ja, co Ty…
– nie przerywaj Papież, tylko słuchaj…
– słucham…
– znów mi przerwałeś… więc tu pod rafinerią niezłe bagno jest, ja to muszę poskładać.. i ja to poskładam, a nawet hehe… Dźwignę… i teraz tak – ja nie ujawnię coś tu zostawił, a Ty mi pomożesz
– ale jak…
– już Ci mówię… weźmiesz najlepszych chłopaków, tu tych spod rafinerii, Arka co wyjechał na włoskie dupy, Damiana no i mojego Adasia i zrobisz taką imprezę, że Irole z Wrocławia będą wracać przez Kijów…
– ale tak nie można, a mistrz Polski?
– mistrza Polski to ja w weekend prałem 4-1 jak Tobie się odbijał piątkowy śledzik ze Zbyszkiem
– dobrze Darek, zrobię co w mojej mocy…
– tylko bez żartów Papież, nie pogub się… niczym w środku pola – pewnego razu na Śląskim ze Szwedami…heheh
– Darek?
– (sygnał ciągły)

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Ale Sidorczuk wtedy też nie pomógł! Generalnie najbardziej winię Ljungberga!

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Papież jest legendą – wbił Anglii gola na Łembleju po niesamowitym dryblingu i asyście Mirka Trzeciaka! :)

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Jeszcze bardziej legendarny jest fakt, że złamał żebro Adamowi Ledwoniowi!!!

kaczka

Powołanie jak dla mnie zaskakujące ostatni sezon w miarę stabilny ale jakby nie patrząc dopiero od meczu z Lechem pod koniec rundy jesiennej wcześniej zmieniał kluby jak rękawiczki od momentu odejścia z Jagiellonii czyli trochę ponad cztery lata temu (pamiętna transakcja dopłata i Tuszyński w drugą stronę co było interesem życia w Jadze) pięć razy zmieniał klub co w tym wieku laurki mu dobrej nie wystawia. I teraz pytanie kto jak nie on? Z Wiluszem i Salamonem się zgodzę też poszperałem na 90minut kogo my jeszcze tu mamy w ekstraklasie już lepszym rozwiązaniem wydawał mi się właśnie Sadlok (on ma 29 lat a nie 30 ale to szczegół) i nawet już Celeban. Jak wyjdzie zobaczymy ale nie wyobrażam sobie jak Dźwigała o ile zagra zatrzymuje dzielnie Włochów, ale może zagra krytykom na nosie jeżeli się uda to nic tylko zajebiście można klaskać.

Kryniu26

Co ma powiedzieć taki Bartosz Salamon? To jak napluć mu w twarz. Chłopak być może gra w zbyt słabej lidze jak na nasze standardy. Szkoda.

Boski Diego
Barca B

moze powiedziec „grazie, moje umiejetnosci na serie B”

grnawuiopn

Co to jest ? Kto to kierwa jest ? haha, nie wierzyłem w to jak większość pisała że będą powołania po rodzinie (Błaszczykowski) i starych podopiecznych z Płocka tym bardziej że zaczęli ten sezon słabo, ale jednak się myliłem, niezłe jajca. Już lepszy byłby Olkowski czy nawet Alan Czerwiński. Dobre żarty. Będzie śmiesznie po srogim wpierdolu, zobaczyta. hehe.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KX Keytinho

Jest jeszcze taki całkiem niezły obrońca w SERIE A. W tamtym sezonie walnie przyczynił się do utrzymania swojego zespołu w lidze a i w tym gra wszystko od deski to deski i też zbiera świetne noty. Chyba Cionek się nazywa…

Grimmy

A może to przysługa? Względem managera, byłego klubu… Nie wiem, może kogoś innego. Może odwdzięcza się byłemu klubowi za szansę, którą dostał, czy tam za nie robienie problemów, kiedy przyszła oferta na prowadzenie repry. Powiedzieli: „Słuchaj Jureczku, my nie robimy Ci problemów, ale pamiętaj tam o naszych chłopcach. Nie musisz od razu wystawiać ich w meczu o punkty, ale niech jeżdzą na zgrupowania, niech grają w meczach kontrolnych”. Na bank takie coś podbiło by ich wartość rynkową, tym bardziej gdyby repra notowała dobre wyniki. Tak sobie tylko teoretyzuję, bez spiny.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Powołanie Dźwigały to protekcjonizm w czystej postaci.
Wilusz lub Lewczuk byli by bardziej racjonalnym wyborem, natomiast pominięcie przez Weszło Cionka pozostawiam bez komentarza.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

earlgrey

30-latek. I sami sobie odpowiedzieliście dlaczego nie ma Wilusza. Najwyraźniej idzie o odmłodzenie składu. Pewnie i nie grający Pirania dałby radę, ale chyba po prostu idzie „nowe”. Powołanie Kuby to chyba pożegnanie z kadrą, ot co.

Mecenas_Misiura

– A za tego w środku, o o tego co tak biega, to ile? Bo mi kogoś do środka potrzeba podobno?
– Za tego to będzie 500 tysiaków ojro….
– To biorę.
-…plus 300, że idzie do was….
– No co pan, prezesie. No ale dobra, i tak biorę bo te moje znowu nie biegają nic, nawet po ajvar do Lidla im się nie chce.
-… plus 300 ekstra.
– A za co te 300???
– No bo reprezentant, Panie Dariuszu, Reprezentant Polski. Jak Pana nie stać, to kup se Pan jakiegoś bałkańca do kolekcji.

Voitcus

– To niech będzie 800, moja strata, ale dorzucę jeszcze tego łysego z dwójką, weź pan, weź…

lipton0218

Jest ktoś w stanie wytłumaczyć brak powołania dla Cionka? Gra w lepszym klubie, w poważnej lidze i zawsze występuje w pierwszym składzie. Naprawde nie mamy lepszych stoperów niż niczym nie wyróżniający się na tle naszej Ekstraklasy Dźwigała?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

B123

Dla mnie to jest zwykłe przypierdzielanie się młody a ograny ja go wole od Wilusza już nie pamiętacie jakim ananasem był on w lotto paralidze?

lipton0218

Pamiętam jego świetne rundy na wypożyczeniu w Koronie i w Lechu przed wyjazdem do Rosji.

Boski Diego
Barca B

Adam Dzwigala – Wisla Plock
22 lata, obronca, def. pomocnik
99 meczow w Ekstraklasie, 7 bramek, 3 asysty

jak dla mnie bardziej ciekawy i przyszlosciowy niz Salamon czy Lewczuk, poza tym pewnie nie zagra z Wlochami tylko z Irlandia

gdybym byl selekcjonerem to zupelnie bym nie powolal tych co grali w zelaznej 11 Nawalki, bo juz ich znamy, tak jak znamy znakomity sklad Legii Warszawa, ktorej Wisla Plock na stadionie tejze Legii nie dala ZADNYCH szans

niech graja ci ktorym jeszcze sie chce i ci ktorzy maja o co, a nie pasibrzuchy, moczymordy i celebryci

wracajac do Dzwigaly to w wieku 22 lat obronca z prawie setka wystepow ligowych? calkiem kurwa niezle! :)
ode mnie Brawo panie selekcjonerze!

Scarecrow
NIE dla żydow-Cześć i Chwała Szatanowi

Zdjęcie profilowe idewons elo

dkozii

Partner dla Glika to wybór typu mniejsze zło. A najmniejsze to Salamon – chłopak, ktòry praktycznie od dziecka jest we Włoszech, czyli „Harvardzie gry obronnej i taktyki”. Bartek gra z wielką elegancją, jest kreatywny, świetnie rozgrywa. Ktoś powie, ale często był rezerwowym… A Kamiński, Dźwigałato nie??? Właśnie…

Poznaniak

Obojetnie czy z Dzwigala czy bez niego bedzie lomot

wpDiscuz