Co w polskiej piłce nie działa i jak to zmienić?
Blogi i felietony

Co w polskiej piłce nie działa i jak to zmienić?

Polska piłka nożna nie funkcjonuje lub funkcjonuje wadliwie na każdym etapie. Jako że mówimy o naprawdę prostej grze, zdiagnozowanie problemów i ich naprawa to w teorii nie jest niczym nadzwyczajnym. A jednak czasami nie potrafimy się zmierzyć z rzeczami banalnymi, za to zabieramy się za temat od tzw. dupy strony ze złej strony.

Pomyślmy o problemach, które sprawiają, że nasza piłka jest tam, gdzie jest. Generalnie wszystko wynika z biedy, ale poniekąd sami się w tę biedę wpędzamy, poprzez niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi.

PROBLEM NUMER JEDEN. Trenerzy pracują za krótko. Doszliśmy do momentu, w którym trener jest gościem we własnej szatni. Na trzy albo pięć miesięcy dostaje gwizdek i to jest w zasadzie jego jedyne narzędzie. Przede wszystkim nie ma czasu.

Jeśli trener nie ma czasu, to tak jakby trenera nie było w ogóle. Gdyby polscy piłkarze mieli trenować mocniej, ktoś musiałby tego od nich zażądać. Jeśli szkoleniowiec wie, że do klubu trafia tylko na moment, to co tak naprawdę może zrobić? Nie podniesie z dnia na dzień w trakcie sezonu w sposób drastyczny wymagań podczas treningów, bo jaki przyniosłoby to skutek? W pierwszej kolejności mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć wyniki (organizmy nieprzyzwyczajone do mocniejszej pracy mogłyby się zacząć buntować), a przecież trener wie, że przyszedł tylko na moment i w celu szybkiego polepszenia, a nie pogorszenia wyników. W związku z tym jest wielce prawdopodobne, że straciłby pracę, ale co gorsze – w Polskę pocztą pantoflową poszłaby opinia, że ów trener jest wariatem, katem, nie da się z nim pracować, jest nieludzki, niesympatyczny, po prostu tyran, bez szacunku dla zawodników. Taki trener działałby więc na swoją niekorzyść i psuł własną pozycję na rynku pracy. A każdy chce zarabiać.

Dlatego mamy wielu trenerów, którzy starają się być kolegami dla zawodników, bo to gwarantuje im codzienną pracę bez zbędnych kwasów i bez nieprzyjaznych artykułów. Są też trenerzy, którzy kolegami nie są, za to mają na tyle rozumu, że starają się nie być wrogami. A niestety, trener czasami powinien być wrogiem piłkarza – piłkarza leniwego, zaniedbanego, nieprzystosowanego.

Trenerami, którzy stosowali zamordyzm, byli głównie cudzoziemcy: Okuka, Petrescu, Czerczesow. Żaden z nich nie był świadomy, że tak się w Polsce nie pracuje, ale też żaden z nich nie miał w planach obskoczyć czternastu klubów w naszej ekstraklasie.

PROBLEM NUMER DWA. Polskie drużyny to składaki, z przypadkowych części znalezionych na śmietniku, kupionych w lombardzie i skleconych samodzielnie w garażu. Nie mają konstruktora.

Polski trener dostaje pracę, gdy drużyna wpada w kryzys. Poprzednik zostaje zwolniony, przychodzi następca i musi szybko z kryzysem sobie poradzić. Otrzymuje tych samych piłkarzy, którzy kiepską grą doprowadzili do zwolnienia wcześniejszego szkoleniowca. Nie kupuje nowych graczy, ponieważ klub nie ma pieniędzy. Nie podnosi też standardów treningowych z przyczyn, o których napisałem powyżej. W zasadzie więc nie zmienia się nic.

W zawodowym futbolu, w normalnych warunkach, trener jest w stanie wymienić skład na swoją modłę. Określić, w jaki sposób chce grać i ściągnąć w tym celu zawodników o określonych parametrach.

Jako że u nas trener pracuje bardzo krótko, to nawet nie tyle nie jest w stanie ściągnąć piłkarzy o poszukiwanych parametrach, ale nawet nie jest w stanie wyczyścić zespołu ze „zgniłych jabłek”. Zawodnicy swoją słabą grą pogrążają kolejnego trenera, ale ze względu na rotację na tym stanowisku nikt nie jest w stanie się ich pozbyć. Są jak słaby uczeń w szkole, którego siłą jest ciągła zmiana nauczyciela.

Jeśli nie masz pieniędzy na dobrych piłkarzy, musisz ich sobie wytrenować. Najprostszym rozwiązaniem byłoby dać trenerom czas. Chociażby jutro wszyscy prezesi mogliby się spotkać i ustalić, że przez najbliższe trzy lata nie zwolnią żadnego szkoleniowca. Oczywiście w praktyce nie jest to możliwe, ponieważ…

PROBLEM NUMER TRZY. Prezesi bądź też właściciele klubów nie mają pojęcia, co robią. W większości klubów na najwyższych stanowiskach mamy ludzi, którzy w sporcie zjawili się przypadkowo. Nie mają koncepcji prowadzenia klubu, zazwyczaj też albo bardzo im zależy na tym, by zachować posadę (prezesi), albo na tym, by zachować dobry wizerunek (właściciele). Poświęcają więc trenerów przy pierwszej nadarzającej się okazji, panicznie reagując na histerię wywoływaną przez kibiców.

Co ważne, prezesi/właściciele permanentnie nie mają pieniędzy, więc nie mają ochoty/możliwości spełniania zachcianek trenerów, traktując je nie jako oczywiste potrzeby, ale jako fanaberie. Nie dają pieniędzy na przebudowę zespołów, nie dają pieniędzy na rozwiązanie kontraktów z niechcianymi zawodnikami (przeniesienie do Klubu Kokosa nie jest rozwiązaniem), często nie zapewniają tez odpowiednich warunków treningowych.

Tych pieniędzy byłoby więcej, gdyby nie… ciągłe zwalnianie trenerów i wypłacanie im odszkodowań, ale na to forsa zawsze się znajduje, bo przecież chodzi o image prezesa/właściciela. Porażka, z którą klub babra się zbyt długo, brudzi także prezesa. A porażka, za którą obwiniony zostanie trener, brudzi wyłącznie trenera.

Nie byłoby tego problemu, gdyby nie…

PROBLEM NUMER CZTERY. A tym problemem są kibice. To oni często wytwarzają niezrozumiałą presję, nie mogąc się pogodzić z aktualnymi możliwościami klubu. Żądają wymarzonych wyników, nie zważając na realia. Mają też problem ze zrozumieniem podstawowej zasady: nawet jeśli wszystkie kluby będą funkcjonowały doskonale, to któryś będzie musiał zająć pierwsze, a któryś szesnaste miejsce. W większości przypadków posługują się utartymi sloganami: albo do wymiany jest trener, albo piłkarze są źle przygotowani fizycznie (wtedy też trener jest do wymiany, ale najpierw trener od przygotowania fizycznego).

Nikt nigdy nie mówi, że piłkarze są źle przygotowani technicznie, co oznaczałoby, że są po prostu słabi. A to faktyczny powód większości niepowodzeń.

Mityczne przygotowanie fizyczne to argument podnoszony głównie w Polsce. Zagranicą kibice mówią: przegrywamy, bo nie mamy dobrego lewoskrzydłowego. Albo: jeśli chcemy wygrywać, musimy wzmocnić boki obrony. Ewentualnie: nasz najlepszy napastnik jest bez formy (po prostu, przyczyn może być mnóstwo, zaczynając od sytuacji w domu). I tak dalej. Nikt tam w ogóle nie bierze pod uwagę, że piłkarz może być źle przygotowany fizycznie. A u nas sami eksperci od tej dziedziny: biegają zbyt jednostajnie, nie mają siły, umierają w 20 minucie.

Dobrze prowadzący się piłkarz, będący w treningu od 15 lat, nie umiera fizycznie ani w 20, ani w 80 minucie meczu. Rozpisanie treningu, po którym zdrowy 25-latek będzie szybko biegał i wysoko skakał nie jest wiedzą tajemną, dostępną wąskiemu gronu osób.

Z drugiej strony, gdyby jednak trener chciał podnieść wymagania treningowe, to – jak już było wcześniej – zostanie zwolniony. Sami kibice zażądają takiej zmiany, a prezes/właściciel chętnie żądania spełni, dla świętego spokoju. Bo przecież kibic z jednej strony dopieprzy piłkarzowi bardzo chętnie (niech trenują!), ale pod warunkiem, że drużyna nie przegra trzech meczów z rzędu. Wtedy sytuacja staje się nieakceptowalna.

Ale w takim razie dlaczego niektórzy trenerzy pracują dłużej, ale… nic z tego nie wynika? Tak dochodzimy do…

PROBLEM NUMER PIĘĆ. Czy polscy trenerzy są głupi? Wręcz przeciwnie. Umieją dostosować się do warunków, w jakich pracują i po prostu balansować w taki sposób, aby zapewnić dobrobyt swoim rodzinom.

Gdyby chcieli robić wszystko po swojemu i za każdym razem, szybko spadaliby z trenerskiej karuzeli. Dostosowują się do otoczenia niczym kameleony. Nie pracują tak jak chcą, tylko zaczynają wyczuwać, w którym klubie należy nadskakiwać prezesowi, w którym należy nadskakiwać piłkarzom, a w którym kibicom (zazwyczaj trzeba robić i to, i to, i to). Starają się też wyczuć, jakie wymagania wobec trenera ma dana społeczność. Dochodzi więc do sytuacji, że to nie trener stawia wymagania, tylko trener dostosowuje się do wymagań. Gdzieś potrzebują ostrego – będzie ostry. Gdzieś potrzebują filozofa – będzie udawał filozofa.

Polski trener – co często go odróżnia od zagranicznego – jest nawet lepiej przygotowany merytorycznie, za to ma przetrącony kręgosłup, stara się dopasowywać do otoczenia, nie podpaść zawodnikom i nie zepsuć reputacji w mediach. Nie brakuje mu fachowości, ale brakuje mu komfortu (zaufania, czasu, pieniędzy).

Pewnie polski trener nie dawałby tak sobie włazić na łeb, gdyby nie to, że…

PROBLEM NUMER SZEŚĆ. Nie jest bogaty. Trener na zachodzie stawia warunki, bo wie, że jak go zwolnią, to niczego w jego życiu nie zmieni, bo dalej na koncie będzie kilka milionów euro. Polski trener nie ma na koncie kilku milionów euro.

W naszym futbolu są pieniądze, ale szwankuje ich dystrybucja. Są przejadane, źle wydawane, w większości kluby uczestniczą w idiotycznym wyścigu zbrojeń – idiotycznym dlatego, że za duże pieniądze kupują sobie broń (kontrakty piłkarzy), która tak naprawdę jest pistoletem na wodę. Struktura wydatków jest zła i nie wynika z niczego więcej niż tylko bezrefleksyjnego samonakręcania się.

Naszą piłkę należy przemodelować. Struktura piłkarskiego biznesu jest teraz taka, że istnieje duże zapotrzebowanie na perspektywicznych piłkarzy. Polska w sposób naturalny stała się dostarczycielem półproduktów dla bardziej zamożnych lig. Ktokolwiek młody ze względnym powodzeniem zagra kilka spotkań w ekstraklasie, od razu staje się obiektem zainteresowania. Ale nawet nie trzeba grać. Tylko dzisiaj ogłoszono wyjazdy dwóch dość anonimowych nastolatków do Włoch (jeden do Napoli, drugi do Genui).

Pieniądze są do podniesienia z boiska. Jeśli wszystkie kluby mocno postawią na młodych zawodników, zarobią na dwa sposoby: ze sprzedaży oraz z zaoszczędzonych kwot kontraktowych. Poziom początkowo się zapewne obniży, ale tylko początkowo – o ile kasa pójdzie w odpowiednie inwestycje. Polskie kluby potrzebują boisk i to niekoniecznie dla pierwszych drużyn (chociaż dla nich też), ale przede wszystkim boisk dla dzieci i młodzieży, przy fachowej opiece trenersko-organizacyjnej.

Fachowej, czyli też… nieprzyjemnej. Obecnie cała polska piłka jest niewolnikiem poziomu zadowolenia piłkarzy: tak samo młodych, jak i tych dorosłych. Młodzi piłkarze też recenzują, czy trener robi fajne treningi, czy niezbyt fajne. A treningi nie zawsze muszą być fajne. Czasami muszą być mocne. Wpadliśmy w pułapkę robienia wszystkiego z piłką przy nodze, a prawda jest taka, że nie zrobisz wszystkiego, nie zmęczysz się skrajnie z piłką przy nodze. Futbol to w dużej mierze lekkoatletyka, o czym zapomnieliśmy.

Ale to nie jest tak, że my w Polsce nie szkolimy piłkarzy. Szkolimy, tylko z powodów finansowych jesteśmy zmuszeni oddawać talenty byle szybciej i za bezcen. Nie ma tygodnia, by polski junior nie wyjechał zagranicę, jest na nich popyt w coraz to lepszych akademiach. Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, mielibyśmy mocniejszą kartę przetargową. Nie musielibyśmy oddawać zawodników przy pierwszej nadarzającej się okazji, co korzystnie wpływałoby nie tylko na poziom drużyn juniorskich, ale też na poziom trenujących tam zawodników.

Najważniejszym więc zadaniem jest to, aby strumień kasy popłynął chociaż w małej części w innym kierunku. Jeśli to się uda i jeśli zbudujemy finansową bazę, eksport piłkarzy – choć nieunikniony – będzie odbywał się trochę bardziej na naszych zasadach.

Żeby jednak ten eksport miał sens, musielibyśmy uporać się z…

PROBLEM NUMER SIEDEM. Młodych piłkarzy nie tylko trzeba wychowywać i szkolić, ale trzeba też ich wyławiać. Niestety w polskich klubach kuleje skauting na poziomie pierwszej drużyny, a skauting na poziomie juniorskim jest całkowicie w powijakach. To też efekt złej dystrybucji pieniędzy i inwestowania w wierzchołek piramidy, zamiast w jej podstawy.

Niewielka część największych klubów, o tych mniejszych nie wspominając, przeczesuje regularnie całą Polskę w poszukiwaniu utalentowanej młodzieży. Jest to robione dorywczo i bez planu. W związku z tym do co lepszych zawodników jako pierwsi zazwyczaj docierają menedżerowie (co generuje dla klubów koszty), ale wielu obiecujących zawodników po prostu przepada, zniechęca się, idzie do pracy.

Chciałem napisać, że jest to kolejny problem, który wynika z biedy, ale jest tak tylko połowicznie. To znaczy dzisiaj skauting na poziomie juniorskim nie ma większego sensu, ponieważ kluby… nie mają gdzie tych piłkarzy zagospodarować (brak boisk, internatów, kadry trenerskiej). Z drugiej strony zmniejszenie wydatków na pierwszą drużynę o 30 procent zapewne pozwoliłoby zbudować odpowiednią strukturę.

Ale do tego wszystkiego potrzebne jest rozwiązanie problemu numer osiem, najważniejszego…

PROBLEM NUMER OSIEM. Brak cierpliwości.

Kibice nie mają cierpliwości.
Przez co prezesi nie mają cierpliwości.
Przez co trenerzy nie mają cierpliwości.

Jeśli mamy poruszać się w ramach tych samych pieniędzy, trzeba świadomie ograniczyć wydatki na pierwszy zespół, wiedząc, że wpłynie to negatywnie na poziom sportowy w perspektywie pięcio- czy nawet dziesięcioletniej. Inwestycja w podstawy pomoże nam:

– szkolić więcej piłkarzy na eksport
– co pozwoli nam pozyskać jeszcze więcej pieniędzy
– co pozwoli nam szkolić jeszcze więcej piłkarzy na eksport
– co pozwoli nam pozyskać jeszcze więcej pieniędzy
– co pozwoli nam szkolić tylu piłkarzy, że rynek zagraniczny wszystkich nie wchłonie
– co pozwoli nam podnieść poziom polskiej ligi

Polska piłka potrzebuje efektu skali. Aby jednak ten efekt skali w pełni nastąpił, polska piłka musi liczyć na uporanie się z…

PROBLEM NUMER DZIEWIĘĆ. Z kilku przyczyn nie jesteśmy społeczeństwem, które stawia na sport. Nie jesteśmy na tyle biedni, aby sport był jedyną szansą na wyrwanie się z nędzy i spełnienie marzeń, ale też nie jesteśmy na tyle bogaci, by sport stanowił dopełnienie i by rodzice inwestowali w sport dzieci (dla zdrowia), a państwo zapewniało idealną i łatwo dostępną infrastrukturę. Nie mamy też idealnego dla piłki klimatu, jak np. Hiszpanie czy Brazylijczycy, więc w naturalny sposób stykamy się z różnymi ograniczeniami.

Ale trzeba robić więcej na poziomie początkowym. Nie zwalniać dzieci z lekcji wychowania fizycznego, a wręcz przeciwnie – dokładać liczbę tych lekcji. Państwo musiałoby mocniej zainwestować w tę gałąź, sprawić, aby w-f nie odbywał się w korytarzach i by nauczyciel był fachowcem w swojej dziedzinie. Państwo musi zainwestować w sport masowy, a także szkolny. Dopiero później, ze zdrowych dzieci, tworzą się potencjalni piłkarze.

I to jest problem, na który środowisko piłkarskie nie ma żadnego wpływu i musi sobie radzić nawet wówczas, gdy nigdy nie zostanie rozwiązany i gdy coraz większy odsetek dzieci będzie wolał grać na Playstation niż na prawdziwym boisku.

PODSTAWOWE WNIOSKI

CO POWINNY ZROBIĆ KLUBY
– Zapomnieć o obsesji wyniku, zarówno na poziomie ekstraklasy, jak i juniorskim. To wyzwanie dla kibiców, prezesów i trenerów.
– Dzięki temu przestać zwalniać trenerów i wydawać pieniądze, aby ten wynik na szybko zapewnić.
– Pozwolić trenerom przez lata podkręcać śrubę, a strumień pieniędzy przekierować w stronę podstawy piramidy (a tę podstawę trzeba dopiero od początku zbudować, bo aktualnie piramida stoi na głowie).
– Nie przejmować się przez kilka lat, tylko czekać.

CO POWINIEN ROBIĆ PZPN
– Zarabiać jak najwięcej pieniędzy i dzięki temu maksymalnie pomagać (zwalniać z opłat, dotować) klubom dużym i małym. Im mniej wydadzą te kluby na opłaty administracyjne i inne duperele, tym więcej zostanie na inwestycje w podstawy.
– Szkolić trenerów na masową skalę i możliwie najtaniej.
– W razie dalszych nadwyżek finansowych zastanowić się nad sposobem dotowania trenerów młodzieżowych.

CO POWINNI ZROBIĆ KIBICE
– Zażądać od klubu przejrzystości finansowej, co pozwoliłoby bardziej świadomie oceniać ruchy klubu i opiniować, czy inwestycje klubu idą we właściwym kierunku.
– Uzbroić się w cierpliwość.
– Bronić trenerów przed zwolnieniem.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (166)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
pazdzioch55
Kamil Stoch, Adam Ksczot, Anita Włodarczyk

Ja tam uważam, że problemem są dziennikarze, którzy są związani układem z PZPN. PS, Weszło, piłka nożna, TVP sport, Polsat sport i sport.pl w zamian za wywiady z piłkarzami i informacje z dobrej ręki muszą lizać rowa Rudemu. Jeżeli jakiś dziennikarz zbuntuje się, będzię zmęczony przez Basałaja i jego świtę, utraci kontakty z PZPN i zostanie wywalony tak jak czterech dziennikarzy PS w latach 2013-2014
Jeżeli zniszczymy beton dziennikarsko-związkowy, możemy myśleć o naprawie polskiej piłki nożnej

M.S.

Wiesz, kiedyś ten portal był zawsze w opozycji do wszystkich i wszystkiego. Jechali na wszystkich, często aż za bardzo. Nie było lizania się po fiutach. Obecnie, wiecie jak jest. Kiedyś zawsze wytykali błędy i pomyłki w tekstach, teraz sami mają mnóstwo.

Michal Sz

Chyba zaglądasz tu od niedawna, że takie pierdoły piszesz. Zawsze na Weszło było pełno byków, a przez pierwsze lata amatorszczyzna wyłaziła stąd drzwiami i oknami. Można to zresztą bez trudu sprawdzić zaglądając w stare teksty. Dzisiaj jest z tym bez porównania lepiej. Weszło chwyciło, bo to na początku był portal jajcarski, jak sami mówili o sobie, a takiego podejścia u nas raczej nie było, jedynie zczuba jeszcze tak podchodziło do tematu. No ale to chyba dobrze, że z czasem stali się poważniejsi?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jacek Nysa

Tak było kiedyś a teraz na weszło , Boniek ze szklanką piwa reklamuje swojego bukmachera Tak więc Stanowski jest uzależniony finansowo od prezesa jak go ma krytykować ?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

skttr

to jakby napisać, że problemem polskiej polityki są dziennikarze. Głupi jesteś paździochu.

Urkides
Legia Warszawa

Dziennikarze to nie jest jedyny ani najważniejszy problem polskiej piłki, ale dosyć istotny. To oni opisują piłkę a ludzie to czytają i wyrabiają sobie opinię.
Jak dziennikarze wypisują bzdury, to ludzie uważają te bzdury za prawdę. Jeśli dziennikarze naśmiewają się z piłkarzy że są słabi, ale nie zadają pytań decydentom dlaczego tak słabo szkolimy piłkarzy, a nawet jak zadają to zadowalają się bzdurnymi odpowiedziami że „zagraniczny szrot” przeszkadza, to ludzie tkwią w takim przekonaniu. A dlaczego nie zadają pytań jak to się dzieje w Czechach że tam zagraniczny szrot jest w mniejszości a Czesi wyprzedzają nas w rankingu UEFA o „długość”. W ten sposób omijają szerokim łukiem nasze prawdziwe problemy i pozwalają „Bońkom” znajdować tanie i głupie wymówki.
Ci skołowani czytelnicy piszą komentarze, równie głupie jak teksty dziennikarzy i wszyscy razem „żądają sukcesów” od prezesów klubów.
Od Legii oczekują awansów do LM a nie mogą dostrzec że klub dużo bogatszy od Legii RB Salzburg 10 razy z rzędu!!!!!! nie awansował do LM.
Otóż dziennikarze fałszują obraz naszej piłki.
Inni też mają za uszami.
PZPN nie szkoli trenerów dziecięcych na wysokim poziomie i w wystarczającej liczbie, a przecież ma monopol na szkolenie trenerów.
PZPN niczego nie robi w sprawie wprowadzenia piłki do szkół w poczatkowych klasach.
Nie jest prowadzona żadna dyskusja na temat roli sportu w wychowaniu dzieci, a więc politycy w ogóle się nie zajmują tym tematem. Wszystko na co ich stać to wybudowanie boisk. Ale potem na tych boiskach nie wyrosną przecież sportowcy „samosieje” tylko ktoś musi ich wychowywać.
Mamy czarną dziurę szkoleniową od 7 do 13-14 roku życia a potem się dziwimy że 16-latkowie i 18-latkowie są drewniani.
W POLSCE NIE MA RZECZOWEJ DYSKUSJI O SPORCIE.
Dziennikarze są łącznikiem między potrzebami społeczeństwa a politykami i działaczami. I U NAS NIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z TEJ ROLI.

Mecenas_Misiura

Szapo ba Krzysztof, jak mawiają dziennikarze. Taki długi tekst o problemach polskiej piłki a nazwa PZPN pada raz, Najważniejsze zalecenie dla PZPN – „zarabiać jak najwięcej pieniędzy.”

Jacek Nysa

Dokładnie tak masz 100% rację , Boże dlaczego tak mało ludzi to widzi

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theark
Wisła Kraków

Prawda jest banalna.

Scheisskopf

Bo prawda najczęściej jest banalna i prozaiczna, rozwiązania problemów za pomocą prawd objawionych i cudownych metod oferują hochsztaplerzy ioszuści na potrzeby tłumu.

M.S.

Moses 😉

Urkides
Legia Warszawa

Bo to jest 9 problem piłki nożnej. Dziennikarze albo są kretynami nieznającymi się na tym o czym piszą, albo hipokrytami schlebiającymi tym którym trzeba, albo konformistami schlebiającymi oczekiwaniom tłuszczy żądającej jazdy po wszystkich którzy „zawiedli oczekiwania. Najczęściej bzdurne i zawyżone.
Stanowski ze swoim Weszło znajduje się na szczycie tej piramidy głupoty ale ten temat pominął żeby się nie nadstawiać.
Generalnie składamy się z samych nieudolności i głupoty a oczekujemy wielkości na boisku.
Dla NIKOGO kto interesuje się piłką nie jest tajemnicą że żeby miec dobrych piłkarzy to trzeba ich dobrze szkolić i SELEKCJONOWAĆ od dziecka. Jeśli chłopak w wieku kilkunastu lat nie ma umiejętności technicznych i nie jest szybki (wcześniejsza selekcja) to potem żadna „akademia” tego nie zmieni.
To jest tak proste i oczywiste że tylko debilni dziennikarze i działacze nie mogą tego dostrzec.

wojtkow

Zdjęcie profilowe Urkides właśnie w tej selekcji jest spory problem. W wielu klubach w drużynach juniorów grają synowie bogatych tatusiów i znajomych trenerów a nie najlepsi piłkarsko. Tych częstokroć wyrzuca się z klubów z braku miejsca, bo np rodzice są zbyt biedni, żeby płacić za obozy przygotowawcze. Cały nasz system kształci miernoty i efekty tego widzimy co weekend.

Urkides
Legia Warszawa

wojtkow
Dlatego sport szkolny powinien być finansowany przez państwo, żeby talenty mogły się rozwijać. A jak juz wiadomo że ktoś jest talentem i ma chęć trenować, to powinny być kluby dla młodzieży również finansowane przez państwo albo samorządy. A dalej akademie zawodowych klubów.
W myśleniu wielu nie może się przebić fakt, że sport to również edukacja. Jeśli państwo gwarantuje edukację szkolną do określonego wieku, to powinno również wspierać sport.
Na naukę religii w szkołach państwo wydaje ponad 1 miliard PLN. Niech wyda tyle samo na sport i będziemy mieli i trenerów i sportowców.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Otóż to, taka jest rola tzw dziennikarzy w piłkarskim ekosystemie – produkowanie banałów.

andreski

Bardzo dobry tekst. Całkowicie się zgadzam. I jeżeli nie będzie zmian, będzie coraz gorzej, co już widać.

Pasta

Ja nie zgadzam sie punktem o kibicach. Akurat kibice w polsce sa na plus

Dareios
Lechia Gdańsk

Ta, zwłaszcza jak podpalą stadion, przebiją opony w autokarze albo oklepią piłkarzy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Alie_Verema
Widzew. Lech. Barcelona

Bo widzą ich tylko 90 minut. I akurat nie jest to moment jak biegają po ich mieście w celu zrobienia z napotkanych miejsc pobojowiska.

przetok

Wydaje mi się, że kibice są na stadionie tych którzy „biegają po ich mieście w celu zrobienia z napotkanych miejsc pobojowiska.” nazwałbym bandytami, chuliganami czy jakoś tak. Później właśnie takie wsadzanie wszystkich do jednego worka daje opinie „Źli polscy kibole”. Jak gość ukradnie batonika z żabki i ma mordę owiniętą szalikiem klubowym to według twojej filozofii to kibol jak dla mnie złodziej.

Rafal Chelmsko

Panie Krzysztofie dobry artykuł.. gdzie zapowiadany szczegolowy materiał o bankructwie Legii?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

spof

widzę, że kwadratodziejczyka nikt nie traktuje jako redaktora, bo nawet do przeróbek go nie chcą dawać. nie dziwię się.

pazdzioch55
Kamil Stoch, Adam Ksczot, Anita Włodarczyk

On nigdy nie będzię w misji futbol bo jest antyPZPN.
Co nie zmienia faktu że.jest chujowy

Pasta

Hehe lepsze niz stano w tym tygodniu

FCKierpce

Och, to było wspaniałe, czytałem z przyjemnością. Niech Pan kontynuuje tę misję i jedzie z przejawami kolesiostwa Panów dziennikarzy, którzy są lojalni wobec siebie i Bońka, a nie wobec czytelnika. Proponuję też wymyślenie jakiegoś ładnego pojęcia na naszą „klasę dziennikarską”, coś w stylu dawnych leśnych dziadków. Serdecznie pozdrawiam; będę wyczekiwał kolejnych wpisów!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Tabaluga

Jak usłyszałem URLOP TACIERZYŃSKI oplułem monitor. Ten mierny bufon Kudzki sam sie wystawia na strzał.

mj8

To są jego słowa z nowej Misji Futbol, gdzie poinformował zgromadzonych, iż odlepił się od Premier League i skierował okulary na Ekstraklapę w związku z urlopem tacierzyńskim i pomaganiu „mojej Kasi”. 😉

JackGrand

Brawo Mistrzu! Pieknie obnażasz hipokryzje. Mam dla tego kwartetu alternatywne ksywki: uśmiech traktorzysty, entuzjasta bonka, zdystansowany zizi i stary leniuch gawędziarz.

matek15

Genialne :) Aż się prosi o adaptację na YT.
Jeszcze dorzuciłbym u Szparowskiego cytat : „ale popatrzcie Panowie na Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium…..”
„Zobaczcie Panowie jak Bayern Monachium poradził sobie z tym problemem…”
„rozmawiałem z Robertem Lewandowskim i opowiadał mi o tym jak trener Bayernu Jupp HAJKENS przeprowadził rozmowę z pierwszym zespołem Bayernu Monachium..”

Markalari

Hłe hłe hłe jakie to smieszne. Poprzekręcać nazwiska i pośmiać się z groteskowości uczestników programu. No są groteskowi i co z tego. Lizusy, bo nie krytykują, aby tylko krytykować? Jak krytykować tego „Rudego”, to za co? Skoro taki z Ciebie satyryk, to wytknij w humorystyczny sposób błędy Bońka. Zero puenty, bez ładu i składu. Zlepek wypowiedzi sparodiowanych bez sensu.

ruchoporu
coco jambo warszawa

Jeżeli jesteś autorem to gratuluję! Nazwa programu i „nazwiska” osób piękne. Musisz zrobić serię z tego może ktoś zrozumie przekaz…

Lukasz8181

PROBLEMEM NR 1 W POLSCE TO JEST WADLIWY SYSTEM WYNAGRODZEŃ PIŁKARZY. CHORY NIE JEST SAM WYŚCIG WYNAGRODZEŃ ORAZ WYSOKIE ZAROBKI PIŁKARZY CO ODERWANIE WYNAGRODZEŃ PIŁKARZY OD EFEKTU SPORTOWO-EKONOMICZNEGO KLUBU ORAZ ICH INDYWIDUALNEJ POSTAWY SPORTOWEJ. POWODUJE TO, ŻE KLUBY NIE SĄ W STANIE WYMUSIĆ NA PIŁKARZACH ZMIANY MENTALNOŚCI – „Z CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY 100 KOŁA MIESIĘCZNIE DLA GWIAZDKI SIĘ NALEŻY” NA WYMUSZENIE AMBICJI, WALKI ORAZ ZAANGAŻOWANIA NA BOISKU I NIE MAJĄ KASY NA PRZEDE WSZYSTKIM INWESTYCJĘ W INFRASTRUKTURĘ TRENINGOWĄ.

1) Wadliwe są zasady wynagrodzeń piłkarzy – zbyt dużo kasy mają zagwarantowane z miejsca w kontrakcie obojętnie od tego czy grają, jak grają i jaki wynik sportowy osiągnie klub na koniec sezonu, o wyniku ekonomicznym klubu to już nie wspominając. Nie ma nic złego, aby dobrze zarabiali piłkarze mistrza kraju oraz drużyn które zakwalifikowały się do europejskich pucharów. Krew człowieka jedynie zalewa, gdy słyszy, że byle kopacz często grzejący ławkę, który dokładnie nawet podać piłki nie potrafi z 10-14 zespołu w tabeli zarabia 60-80 tys zł miesięcznie.
2) „NALEŻY ZERWAĆ Z ZASADĄ U PIŁKARZY, ŻE CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY DUŻA KASA SIĘ PIŁKARZOWI NALEŻY”.
Tu chodzi o wprowadzenie ogólnej zasady, że pieniądze leżą na boisku i mają je piłkarze z niego zebrać w 70-90 % rocznych zarobków. W tej chwili natomiast jest, że 80-90% rocznych zarobków osiągają z gwarantowanego kontraktu czyli czy się stoi czy się leży duża kasa piłkarzowi się należy.

3) Piłkarz powinien mieć szansę zarobienia tych 100 tyś zł, a nawet i 200 tyś zł miesięcznie, ale pod warunkiem, że funkcjonując z nim zespół osiąga sukces/oczekiwany lub zadowalający władze klubu wynik sportowy albo po prostu swoją własną indywidualną postawą na boisku zasłuży na takie pieniądze.

Przykładowo podstawowa gwarantowana pensja miesięcznie zwykłego piłkarza powinna wynosić 10-20 tys zł, ale już pozostała część zarobku piłkarza powinna być uzależniona od jednej, kilku lub wszystkich łącznie poniższych kryteriów:
1) przede wszystkim od pozycji końcowej klubu w tabeli po sezonie np. przy 1 miejscu tytule mistrzowskim 80 tysięcy dodatkowo miesięcznie wypłacane po sezonie jednorazowo 960 tyś, przy pozycji pucharowej 2-4 dodatkowo 40-60 tysięcy miesięcznie (480-720 tys jednorazowo po sezonie), przy dalszych lokatach odpowiednio proporcjonalnie mniej,
2) jeżeli piłkarz swoją indywidualną postawą osiągnie określone statystyki: np napastnik za strzelenie min. 20 goli w sezonie wypłacane po sezonie np. 960 tyś jednorazowo czyli ma 80 tyś miesięczne dodatkowo, za strzelenie min. 15 goli 480 tyś jednorazowo (40 tys ekstra miesięcznie), za min. 10 goli – 20 tyś ekstra miesięcznie, przy ofensywnych pomocnikach za strzelone bramki oraz asysty według określonych progów widełek statystycznych według uznania danego klubu dodatkowe ekstra 10-80 tysięcy zł miesięcznie,
3) za rozegranie w pierwszej jedenastce określonej ilości spotkań np. min. 20-25 spotkań w wyjściowej jedenastce np. 10-20 tys zł miesięcznie wypłacane jednak po sezonie jednorazowo 120-240 tyś.,
4) za przyciągniecie określonej liczby widzów w sezonie przez klub na stadion ekstra 5-10 tyś zł miesięcznie wypłacane jednorazowo po sezonie 60-120 tys.,
5) za dobry wynik ekonomiczny klubu wypłacony 10-20 czy więcej % zysku klubu jako ekstra premia na podział dla zespołu,
6) większa ekstra premia do podziału dla kadry pierwszego zespołu zamiast aktualnych do maksymalnie kilku mln zł zwiększyć premię za tytuł lub awans do pucharów X2 albo nawet x3.

Precyzyjne kryteria statystyczne zebrania pieniędzy z boiska powinny być ustalone według uznania każdego klubu stosownie do kryteriów statycznych/końcowej pozycji klubu w tabeli/zysku/przychodów klubu.

Pasta

Dokladnie, tez pisalem o tym niedawno, ale cyfry bym dal inne

pepe72

Ale jak kluby dysponują kasą miejską to nie mają żadnych bodźców by się zmieniać.

m1025

w wielu lepszych ligach nie masz zadnych premii za mecz tylko goly kontrakt

Krzysztof.Reperowicz

Wejsciowki to zakala polskiej pilki. Jak kopacz nie dostanie wejsciowki to zaczyna sie krecia robota.

Michal Sz

Komunały niestety. Jak kluby mają niby zapomnieć o wyniku? Po to chyba grają, żeby osiągać jak najlepsze wyniki? Kibice w ogóle nie powinni w nic się mieszać, tak jak ludzie chodzący na filmy nie mieszają się w działanie kin.

Jeśli faktycznie coś ma się tu ruszyć to należy zmusić kluby do odpowiedniego gospodarowania kasą, na przykład poprzez limity na drużynowe wynagrodzenia. Niby kluby działają na wolnym rynku, ale jednak tworzą wspólną ligę i nie żyją same sobie. Skoro samemu nie potrafią tego robić to ktoś regulaminem powinien je do tego zobligować.

Kolejna rzecz to powinien być obowiązek budowy akademii młodzieżowych i zatrudniania odpowiednich fachowców, tu też powinien być nacisk systemowy. Niestety bez zmian odgórnych nic się w tej lidze nie zmieni, szkoda tylko, że nie widać nikogo kto miałby walnąć pięścią w stół. Zmienić mocno regulamin rozgrywek, by skończyła się samowolka. Dopiero po czasie, gdy zaczęłoby to trybić, można by od tego odejść. Na razie to jedyna droga.

m1025

nie trzeba byc prawnikiem aby wiedziec ze tego typu prawa da sie latwo obeisc

Michal Sz

Jakoś w NBA się obejść nie da, a podejrzewam, że prawników mają tam nielichych. To jest kolejny problem naszej piłki i nie tylko piłki – wieczne narzekanie, że ten czy tamten pomysł się nie sprawdzi. Najlepiej nic nie robić tylko jęczeć, że się nie uda, że trzeba czasu, że to kosztuje itp. Z takim podejściem to jeszcze długo nic tu się na pewno nie uda.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Patrz a w Rzeszy kurwa jest i dziala. Bez X boisk, boisk treningowych, akademiii, zdywersyfikowanego budzetu na poziomie X licencji nie dostaniesz.
Czyli da sie jak sie chce.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

lupi45

Już ty matołek lepiej nic nie pisz w tym temacie, bo to zbyt poważne dla Ciebie. Naprawdę tu nie piszemy o Legii, ale widocznie nie czytałeś artykułu

technojezus
technojezus

Twój przypadek to naprawdę ewenemt tego portalu.Pobijasz glupotą wszystkich jak leci.
Byle jaki artykuł, a ty wysrywasz tylko o Legii.
Gratuluję kompleksów.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

To spójrz sobie na np. Trencin który zgwałcił młody i propolski Górnik, gdzie młode murzyny z Trencina jechali z nimi jak z dziećmi, a jeden z nich wpakował im 2 bramki.
Potem Feyenoord powieźli i znowu młody murzyn strzelił brameczke.
No ale po co, lepiej ściągać 30+ letnich graczy.