Nie byłem za słaby na 2.Bundesligę, tylko chciałem zmienić otoczenie
Weszło

Nie byłem za słaby na 2.Bundesligę, tylko chciałem zmienić otoczenie

– Nie byłem za słaby, miałem możliwość zostania w 2. Bundeslidze. Natomiast, szczerze mówiąc, nie interesował mnie ten kierunek, chciałem zmienić ligę i kraj. Siedem lat to szmat czasu. Wybrałem Polskę. Miałem też opcje w Portugalii czy Turcji, ale dobrze, że wylądowałem tutaj – mówi Artur Sobiech, nowy napastnik Lechii, w rozmowie z Weszło. Zapraszamy.

Cztery lata temu twój ówczesny agent stwierdził, że ten, kto łączy Sobiecha z Lechią, powinien zmienić dilera. A dziś już jednak jesteś w Lechii.

Akurat wtedy byłem w Hannoverze, gdzie bardzo dobrze się czułem, występowaliśmy w Bundeslidze i nie było tematu powrotu do Polski. Natomiast teraz byłem w Darmstadt, gdzie nie odpowiadała mi sytuacja w zespole, rola, jaką odgrywałem, więc postanowiłem, że trzeba coś zmienić i zacząć coś nowego.

Co poszło nie tak w Darmstadt?

Doszło do zmiany szkoleniowca, który preferował inny styl gry i nie stawiał na mnie. Uznałem już w trakcie trwania rundy rewanżowej, że nie ma sensu tam zostać i trzeba znaleźć inną możliwość.

Co powiesz na głosy, że byłeś po prostu za słaby na tę ligę?

Nie byłem za słaby, miałem możliwość zostania w 2. Bundeslidze. Natomiast, szczerze mówiąc, nie interesował mnie ten kierunek, chciałem zmienić ligę i kraj. Siedem lat to szmat czasu. Wybrałem Polskę. Miałem też opcje w Portugalii czy Turcji, ale dobrze, że wylądowałem tutaj. Żona zostanie na pewno do końca tego roku – być może nawet do końca sezonu – w obecnej drużynie. Daliśmy im słowo, a połączenie Gdańsk-Frankfurt w godzinę dwadzieścia też miało wpływ.

Jesteś zadowolony z pobytu w Niemczech czy mogłeś osiągnąć więcej?

Zawsze można więcej, ale z okresu w Hannoverze na pewno jestem zadowolony i mogę mówić w samych superlatywach. Natomiast z Darmstadt nie jestem zadowolony, to nie był udany rok.

Pójście tam było błędem?

W życiu podejmuje się decyzje: lepsze i gorsze, ta była tą gorszą.

Mówisz, że dobrze czułeś się w Hannoverze, ale nie brakowało jednak bramek?

Gdy spadaliśmy, to zacząłem strzelać regularnie i szkoda, że ten sezon się skończył. Potem mega wszedłem w sezon w 2.Bundeslidze, strzeliłem dwa gole z Kaiserslautern, ale w drugiej kolejce przytrafiła się kontuzja i nie poszło to tak, jak się spodziewałem.

Ale byłeś tam przez kibiców bardzo szanowany.

Przez kibiców, przez klub, wszyscy powtarzali, że drzwi są dla mnie otwarte. Zawsze dawałem z siebie 100 procent i myślę, że fani to doceniali. Zostałem też wybrany przez szatnię wicekapitanem, koledzy doceniali moją ciężką pracę, więc zdarzało się, że wyprowadzałem drużynę na boisko.

Dlaczego to tak długo trwało, zanim trafiłeś do Lechii? Mówiło się o tobie w jej kontekście już na początku lipca.

Byliśmy w stałym kontakcie, ale to nie jest łatwa sytuacja zmienić klub, mając ważny kontrakt przez rok. Wszystko się przeciągało, dzisiaj indywidualnie trenowałem, bo załatwiane były ostatnie detale.

Miałeś propozycje z innych polskich klubów?

Tak, z Wisły Kraków i Śląska Wrocław, a wcześniej miałem wstępne rozmowy z Jagiellonią, ale tam nie przedstawiono mi kontraktu.

W jakiej jesteś formie fizycznej?

To będziemy monitorowali na bieżąco i podejmiemy dalsze decyzje co do treningu. Jednak przeszedłem testy medyczne, one wykazały, że jestem zdrów jak ryba.

Ale sam po sobie pewnie wiesz, jak się czujesz.

W tej kolejce nie ma tematu mojej gry, nie jestem w osiemnastce, ale z każdym tygodniem będzie coraz lepiej. Pierwszy mój mecz w Polonii był też na Górniku, zdobyłem tam bramkę, więc może historia zatoczy koło.

Jak wybierałeś klub, to sugerowałeś się tym, jak dany zespół gra? Wydaje mi się, że Lechia potrzebuje teraz dziewiątki, która będzie kończyć podania ze skrzydeł.

Zwróciłem na to uwagę. W Lechii drzemie olbrzymi potencjał wśród zawodników, który jeszcze nie jest do końca wykorzystany, ta drużyna może zrobić kilka kroków naprzód.

Dużo się mówi o problemach finansowych Lechii, nie boisz się tego tematu?

Dopiero podpisałem kontrakt, trzeba by zapytać innych zawodników, którzy dłużej są w klubie. Ale z tego, co mi wiadomo, sytuacja się poprawiła.

Ważne będzie dla ciebie, żeby unikać kontuzji, bo one w Hannoverze nieźle ci dokuczały.

Jak już byłem w gazie i strzelałem, to przytrafiała się kolejna kontuzja. Natomiast przez ostatni rok nie miałem żadnych problemów zdrowotnych i tego się trzymajmy. Człowiek z każdym rokiem staje się mądrzejszy i teraz wiem, czego mój organizm potrzebuje w danym momencie, więc może ta poprawa z tego wynika. Mam nadzieję, że żadnych kontuzji nie będzie.

ROZMAWIAŁ PAWEŁ PACZUL

Fot. Wojciech Figurski/400mm.pl

KOMENTARZE (12)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Oczywiście, że nie był za słaby, ale pojawił się kłopot: Sobiech chciał, w Niemczech nie chcieli. Kpię, ale taki ruch wydaje mi się dziwny. Może i rzeczywiście chciał wrócić do Polski, ale… Za wiele już takich opowieści chyba słyszałem i stałem się zbyt złośliwy. Tylko, czy to aż takie niezwykłe?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

shav0
Melanż w Dudelanż

Kolejny gwiazdor który jak tylko łapał formę to miał kontuzję albo trener na niego nie stawiał. Nie wiem jak to możliwe że on był w Niemczech prawie tyle co Lewandowski i dalej jest takim drewnem jak był a może nawet gorszym. Lewy przez ten czas wykonał niesamowity wręcz skok a Sobiech co przez ten czas poprawił ? Chyba getry i fryzurę. Szkoda czasu na takich leszczy. Z góry można powiedzieć że w Ekstraklapie będzie grał padlinę i to do spółki z Peszką. Mnie tylko zastanawia kto w Lechii mu dał kontrakt i dlaczego ? I jakim cudem Niemcy go tak długo trzymali ? Rasiak przy nim to był wirtuoz.

n00bel

Faktycznie, wakacje w Portugalii lub Turcji to jest jakaś opcja. Bo chyba nie chodziło mu o grę w piłkę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Irasiad72

jak większość najlepszych polskich napastników dobrze gra TYŁEM DO BRAMKI :)

Kolejosz

Poprzedni sezon przeczy temu twierdzeniu.
Ale w końcu czym są byle fakty w porównaniu do słownych deklaracji kwiatu polskiej piłki.

Irasiad72

wróżę mu góra 5 bramek ( w tym 2 z karnych) i dwie asysty :)

TrolloLollo

Dawno się tak nie uśmiałem. Nie no nie był za słaby, wszystkie ekipy się o niego zabijały a on wybrał nowe wyzwanie nad polskim morzem :) Nawet nie strzelił 20 bramek w 100 meczach w Bundeslidze i 4 bramki w 45 meczach w 2 Bundeslidze. Statystyk to nawet Pizarro mu zazdrosci :)

Turbo_Lover

Faktycznie niezły komediant z tego Sobiecha. W poprzednim sezonie 2. Bundesligi strzelił 2 (słownie: dwie) bramki i twierdzi, że to wina szkoleniowca i stylu gry :) Bo przecież on nie był za słaby, a inne kluby się o niego zabijały :)

Abominator

Niestety, ale koleś faktycznie ma w sobie sporo z mitomana. Z jednegobz poprzednich wywiadów:
„Gdy widmo spadku zajrzało głęboko w oczy i nie było co ratować, wzięli trenera z drużyn młodzieżowych – Daniela Stendela – który postawił na zawodników oddających serce dla klubu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – ostatnie mecze wygrywaliśmy. W siedmiu meczach strzeliłem pięć bramek”
A fakty są takie, że w tych meczach strzelił 4 gole (oj tam, oj tam), a drużyna tak wygrywała, że ugrali całe 8 punktów w tych 7 meczach…
I traktuj tu poważnie te opowieści, że nowy trener się uwziął, że 2. BL się o niego zabijała, że cały Hanower kochał swojego defensywnego pomocnika, strzelającego średnio raz na sześć meczów…

Nie chcę się czepiać, ale...

Istnieje jakiś szablon dla piłkarzy jak mają odpowiadać, bo te dyrdymały o zmieniających się trenerach z inną koncepcją, powszechnym szacunku kibiców i kontuzją jak tylko zaczęło żreć to już chyba pięćsetny raz czytam? Największe jaja, że Sobiech sobie chyba wyobraża, że miejsce w 11. będzie miał z automatu, podczas gdy Lechia sprowadziła go zaledwie jako zmiennika/konkurenta dla Flavio, którego pozycja w szatni i w oczach trenera wydaje się na ten moment niezachwiana. Myślę, że Sobiech szybko zakumpluje się z Wolskim – ta sama mentalność.

wpDiscuz