Mamrot radzi sobie z pocałunkiem śmierci
Weszło

Mamrot radzi sobie z pocałunkiem śmierci

– Dla polskich trenerów (klubów) europejskie puchary to pocałunek śmierci – wielokrotnie powtarzał Michał Probierz, a zdanie, które weszło do klasyki, sformułował między innymi na bazie własnych doświadczeń z Białegostoku. Jednak jak tak dalej pójdzie, to ludzie na Podlasiu zapomną o tych wątpliwych pieszczotach, bo Ireneusz Mamrot właśnie pokazuje, jak skutecznie łączyć ligę z graniem w Europie. Odkąd zaczęła się ta przygoda, udało się Jadze w dobrym stylu wyeliminować Rio Ave, a także ugrać sześć punktów w meczach z Arką i Wisłą Kraków. 

Różne to były spotkania. Gdynian podopieczni Mamrota puknęli pewnie i ładnie, mimo zrobienia kilku zmian w wyjściowej jedenastce. W zasadzie tak jakby na murawę wpadli prosto z plaży, ale nie uznając, że mecz to powód, by kończyć zabawę. Z kolei dziś Jagiellonia musiała się po to zwycięstwo schylić mocniej, w zasadzie aż do samej ziemi, bo rywale nie wyglądali jak goście z pierwszej lepszej łapanki. Chyba tym bardziej wypada docenić te trzy punkty, bo trochę mniej szczęścia, inne decyzje sędziowskie i do Krakowa być może pojechałyby jakieś punkty.

I znów trudne sytuacje trafiły się do rozstrzygania Szymonowi Marciniakowi. Kluczowe dla losów spotkania były wydarzenia z 55. minuty. Wcześniej swoje okazje miała zarówno Jagiellonia, jak i Wisła – w zasadzie brakowało tylko kropki nad „i”, bo a to minimalnie mylił się Romanczuk czy Imaz, a to czujność bramkarzy pozytywnie weryfikowali Machaj czy Małecki. Niezły, żywy mecz. W końcu kolejną akcję Wisły rozkręcił Ondrasek, lada moment Czech wpadłby w pole karne Jagi, ale wtedy wślizgiem popisał się Runje.

Według Marciniaka – czystym.
Według nas – niekoniecznie.

Taka pomyłka przeszłaby bez większego echa (mówiłoby się bardziej o kontrowersyjnym braku karnego dla Jagi, gdy Bezjak padł w szesnastce po kontakcie z Wasilewskim), gdyby nie fakt, że chwilę później Jagiellonia wyprowadziła kontrę. Sam na sam z Buchalikiem wyszedł Bezjak, a bramkarz Wisły podjął fatalną decyzję o wyjściu z bramki i znokautował przeciwnika. W pierwszym momencie sędzia podyktował karnego dla Jagi, a bramkarzowi pokazał żółtko, ale po interwencji VAR-u decyzje zostały zmienione. Tylko wolny, ale też zjazd do bazy Buchalika.

No dobra, „tylko” wolny, bowiem Novikovas przymierzył tak, że Lisowi nie udało się zatrzymać piłki przed linią bramkową. A nawet gdyby, to później skutecznie dobił ją Bezjak, choć naszym zdaniem nie ma co okradać Litwina z trafienia, które potwierdzają powtórki.

Wisła w dziesiątkę się nie poddawała. Groźnie uderzali Wasilewski i Imaz, ale bez efektu bramkowego. Jaga z kolei szukała drugiego gola po kontrach, ale nie chciała zdobyć go za wszelką cenę – dobre podejście przed czwartkiem. Trochę szkoda, że przed meczem w Europie straciła Świderskiego i Burligę, którzy już w pierwszej połowie zeszli z boiska z kontuzjami, ale po tym, co dziś zobaczyliśmy o brak kompromitacji w starciu z Belgami jesteśmy w miarę spokojni.

Jagiellonia_Bialystok

Jagiellonia Białystok

05-08-2018
1
:
0
Wisla_Krak__w_SA-[Przekonwertowany]

Wisła Kraków

3. kolejka

05.08.2018

18:00

Białystok

6.0 6.0
M. Kelemen
6.0 6.3
T. Romanczuk
5.0 5.5
Ł. Burliga
5.0 6.0
M. Pospisil
4.0 3.5
I. Runje
5.0 4.5
H. Guilherme
4.0 5.0
K. Świderski
7.0 6.0
A. Novikovas
6.0 3.7
R. Bezjak
6.0 5.5
M. Machaj
6.0 5.5
L. Klemenz
3.0 2.0
R. Boguski
5.0 3.0
P. Małecki
5.0 5.0
M. Sadlok
4.0 3.5
Z. Ondrasek
2.0 1.5
M. Buchalik
5.0 6.0
J. Bartkowski
3.0 2.5
D. Kort
4.0 5.0
R. Pietrzak
6.0 5.5
V. Basha
4.0 4.0
J. Imaz
4.0 4.0
M. Wasilewski
3.0 2.1
Szymon Marciniak

Zmiany gospodarzy:

Ł. Burliga

J. Wójcicki

4.04.0

K. Świderski

P. Frankowski

4.04.0

M. Machaj

R. Grzyb

-5.0

Zmiany gości:

P. Małecki

M. Lis

5.07.0

J. Bartkowski

K. Wojtkowski

--

R. Boguski

M. Kolar

--
Pech Jagi z kontuzjami
Wyjście Buchalika
Konsekwencja Jagi
Skuteczność Wisły

Nagroda specjalna*

Kask dla Świderskiego
(bo z urazami głowy nie ma żartów)
* każdy wybrany piłkarz ma prawo skontaktować się z w/w firmą i umówić się na odbiór nagrody.

Legenda:

Gol
Asysta
Kluczowe podanie
Samobój
Gracz meczu
Na minus
Zółta kartka
Dwie żółte kartki
Czerwona kartka

Fot. FotoPyK