Dlaczego faule takie jak Peszki tak rzadko kończą się w sądzie?
Weszło

Dlaczego faule takie jak Peszki tak rzadko kończą się w sądzie?

Prawie wszyscy oburzamy się faulem Sławomira Peszki na Arvydasie Novikovasie. Prawie wszyscy, ponieważ znalazły się osoby, które usprawiedliwiają Sławomira Peszko, podnosząc argumenty o twardej walce, charakterze wojownika, stresie, prowokowaniu faulującego przez faulowanego itd. Ludzie uważający, że kopnięcie od tyłu niczego nie spodziewającego się zawodnika, który nie może zresztą potem „oddać”, nie jest aktem tchórzostwa i bezmyślności, ale wręcz odwagi i bezkompromisowości. Ich sprawa, a raczej ich problem. Komisja Ligi ukarała Peszkę karą dyskwalifikacji na 3 miesiące oraz karą finansową w wysokości 30 tys. zł. I znów odezwali się obrońcy piłkarza, m.in. Tomasz Hajto, który stwierdził, że kara jest za surowa. Wydaje się, że osoby te nie do końca rozumieją, co się wydarzyło. Ale to znów ich problem (i ewentualnie mediów zapraszających te osoby jako ekspertów).

My jako prawnicy stawiamy tymczasem tezę, iż ocena zachowania Sławomira Peszki w 92. minucie meczu rozegranego w dniu 20.07.2018 r. pomiędzy drużyną Jagiellonii Białystok a Lechią Gdańsk winna dokonać się także na płaszczyźnie prawa karnego. Brutalny i bezmyślny faul Sławomira Peszki skutkować może nie tylko czerwoną kartką i karą dyscyplinarną. Zachowanie polegające na umyślnym silnym kopnięciu przeciwnika, które nie miało żadnego celu sportowego, a było jedynie efektem wybuchu frustracji zawodnika, to również naruszenie prawa karnego, a mówiąc wprost – przestępstwo.

W tym miejscu musimy oczywiście zastanowić się nad tym, dlaczego są sytuacje, w których nawet brutalniejsze zachowania sportowców nie skutkują odpowiedzialnością karną. Przecież codziennością boisk piłkarskich, koszykarskich czy nawet tras kolarskich są sytuacje, gdzie wielcy i mali sportowcy kopią, przewracają, czy biją łokciem przeciwnika. Co więcej, zachowania, które w życiu codziennym stanowią naruszanie prawa karnego wpisane są w istotę niektórych dyscyplin sportowych – np. boks wiąże się z nieustannym naruszaniem nietykalności cielesnej, a idąc dalej – bywa, że z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu skutkującym nawet incydentalnie śmiercią przeciwnika. Takie sytuacje nie łączą się jednak wszczęciem postępowań karnych i nie kończą się aktami oskarżenia czy skazaniami. Dlaczego – odpowiedzi udziela tutaj nauka prawa karnego konstruując tzw. kontratyp ryzyka sportowego zwany też kontratypem sportu. Pokrótce – z kontratypem mamy do czynienia, gdy jakieś zachowanie samo w sobie jest bezprawne ale jednocześnie, jeśli ma określone cechy (znamiona), z powrotem staje się legalne. Przykładowo – zabicie człowieka jest zakazane przez prawo ale jeśli zabijamy realizując swoje prawo do obrony to nasze zachowanie z nielegalnego staje się z powrotem legalnym – i zabijając człowieka nie popełniamy przestępstwa.

Na gruncie sportu – bicie człowieka w twarz legalne nie jest, ale jeśli cios zada bokser podczas walki to z uwagi na kontratyp – zachowanie staje się legalne. Ten sam cios poza walką na ringu mógłby skutkować przecież odpowiedzialnością karną.

Jakie są więc cechy (znamiona kontratypu sportu):

1) uprawianie danej dyscypliny sportu musi być w ogóle dozwolone,

2) działanie musi być podjęte w tzw. celu sportowym,

3) działanie podjęte zostało w ramach reguł właściwych danej dyscyplinie sportowej,

4) działanie musi być podjęte dobrowolnie.

Istotą kontratypu ryzyka sportowego jest zatem działanie w celu ściśle sportowym – drobne, czy zwyczajowo przyjęte naruszenia zasad gry, zwłaszcza gdy skutkują odpowiedzialnością sportowca (np. czerwoną kartką), nie skutkują przecież odpowiedzialnością karną. Stąd też normalne „faule dnia codziennego” są uznawane za działanie ramach kontratypu.

Przechodząc na grunt wybryku Sławomira Peszki – z pewnością piłka nożna, jako „najważniejsza ze spraw nieważnych”, jest grą legalną. Udział zawodników w meczu, jak można sądzić, był dobrowolny. Ale brutalny faul bez wątpienia nie był popełniony w ramach zasad dyscypliny, a co najważniejsze – nie można mu przypisać celu stricte sportowego. Wydaje się, że podbiegnięcie do zawodnika na środku boiska i pozbawione jakiejkolwiek wartości sportowej kopnięcie z dużej siły w nogę przeciwnika, przede wszystkim miało mieć skutek eliminacyjny. A przecież ewentualne konsekwencje sportowe w postaci osłabienia drużyny przeciwnej nie są istotą sportu.

Stąd też w naszej ocenie zachowanie Sławomira Peszki nie było chronione poprzez instytucję kontratypu sportu. Było więc nielegalne, a w konsekwencji można uznać je za przestępstwo. Tak jak każde kopnięcie np. poza boiskiem. Zatem tylko konsekwencje zdrowotne po stronie pokrzywdzonego determinować będą kwalifikację prawną. Jeśli było to naruszenie ciała o skutkach nie trwających dłużej niż 7 dni – decyzję o skierowaniu aktu oskarżenia musi podjąć sam pokrzywdzony. Jeśli było poważniejsze – tutaj widzimy rolę prokuratora.

Zdajemy sobie sprawę jakie reperkusje u niektórych osób ze środowiska piłkarskiego (przypomnijmy przytoczony na początku dziwny komentarz Tomasza Hajty) dotknęłyby Arvydasa Novikovasa, gdyby zdecydował się na skierowanie aktu oskarżenia. My wyrażamy jednak przekonanie, że byłoby to wyrazem dużej odwagi cywilnej i przyczyniłoby się być może do ostatecznego odstraszenia potencjalnych sprawców podobnych zachowań. Przy tym – w opisywanym wypadku – można zaryzykować tezę, że odpowiedzialność dyscyplinarna nie okazuje się wystarczającą nauką, by zachowywać się właściwie na boisku. Dotychczasowe zachowania Sławomira Peszki na boiskach i poza nimi upoważniają do takich stwierdzeń.

I chyba czas „wziąć się” nie tylko za przestępców na trybunach, ale również i tych na boiskach. Piłka nożna to oczywiście nie jest sport dla słabeuszy, ale też i nie dla boiskowych bandytów.

Maciej Urbański

dr Jacek Potulski

adwokaci

KOMENTARZE (85)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
mechanikabg

nosz kurde ile tych wysrywow nt faulu Peszki? to już jest serio nudne
może teraz jak to wygląda z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, Islamistów, Buddystów, Satanistow itd itd.
może Sławkowi grozi ekskomunika? proszę zapytajcie ekspertów i wysrajcie jeszcze jeden artykuł na ten temat

varak
RKS Radomiak Radom

Ale to by było nawet niezłe, już widzę ten tytuł na weszło: „Czy Peszko mimo swych fauli ma szansę trafić do Królestwa Niebieskiego?” 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
KS Milan

Wszyscy Polacy idą do nieba. Papież był nasz, Matka Boska jest Królową Polski, Chrystus Królem, granic strzeże ekipa z różańcem plus obraz olejny Czarnej Madonny, generalnie jesteśmy narodem wybranym. Koperta dla Tadzia i miejsce obok św.Piotra jak w banku. Amen.

Nie chcę się czepiać, ale...

Bo to jest dla tego Portalu chwila triumfu – więc ciągnął temat ile można. do tej pory pewnie mają gulę, że Nawałka zabrał na mundial Peszkę, a nie zawodnika ze stajni Piekarskiego.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Za takie „wyrównanie rachunków” na chodniku czy przez sklepem miałby sprawe w sądzie
A że na boisku? Chuj, zawieszenie i wsio
Cyrk
Czyli jak masz problemy z agresją to najlepiej zostać piłkarzem, jebniesz komuś w dziąsło i góra dostaniesz przymusowy urlop

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

piotrz

Analogicznie. Chcesz kogoś zaciukać. Najeb się, wsiądź w auto i go rozjedź. Zawiasy jak nic.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
KS Milan

Zatrzymana i osadzona w polskim obozie koncentracyjnym, np Berezie Kartuskiej

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Równie dobrze Ciebie
najgorszy na roku student psychiatrii, mógłby kazać zawinąć w kaftan.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Porównując retorykę, Krysia Pawłowiczowa, to chyba Twoja najbliższa rodzina.
Mama, ciocia?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: W samo sedno, Krycha na pewno jest wyjątkowa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

JB: Babo, jedyną osobą w tym ,,Folwarku zwierzęcym”, zwanym ,,zjednoczoną prawicą”, który ma jaja i jest uczciwym człowiekiem, jest naczelnik Jarosław Kaczyński.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Lord: Za takie wyrównywanie rachunków, na chodniku lub pod sklepem miałby obitą mordę, góra dwie godziny potem.

DariusLG

Bandyta-troglodyta z szalonym spojrzeniem niejaki Malarz z Legii nawet kartki nie dostał.Poziom frustracji redaktorow Weszło po ligowpierdolu i eurowpierdolu Legii siega zenitu.Trzeba znależć ujscie w dalszym niszczeniu Peszki. Jaja kara was zadowoli?3 lata więzienia i publiczna chłosta?
Przepadek mienia w calości.?

denat

Czy nie wystarczy jeden przypadek pozwu a skończy się to modyfikacją regulaminu rozgrywek piłkarskich w Polsce, gdzie określone będzie że w ramach tej dyscypliny używa się ciosów wobec rywali, z tym że niektóre rodzaje ciosów będą karane zgodnie z regulaminem, a niektóre nie. A piłkarz podpisując kontakt musiałby podpisać że zapoznał się z regulaminem rozgrywek i go akceptuje. Poza tym ciekawe jak wygląda sprawa ewentualnych pozwów w niższych ligach? Z tego co kojarzę to kilka spraw o pobicie było, ale pewności nie mam.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Pobicie to zupelnie odrebna sprawa od faulu.
Karna sprawe to kojarze bodajze z Grecji czy Balkanow, gdzie zawodnicy pobili sedziego. Wowczas faktycznie polecialy wyroki (choc w zawiasach).

mati6901

Po pierwsze jakie przestępstwo jak nikomu się nic nie stało?Jakby było zwolnienie minimum 7dni to tak jeśli celowo

varak
RKS Radomiak Radom

Czepiasz się szczegółów, tu sam Doktor Prawa się wypowiedział, na pewno wie co mówi. Zapewne więc wie również, że swoje śmiałe twierdzenie, cyt. „Wydaje się, że podbiegnięcie do zawodnika na środku boiska i pozbawione jakiejkolwiek wartości sportowej kopnięcie z dużej siły w nogę przeciwnika, przede wszystkim miało mieć skutek eliminacyjny.” musiałby udowodnić przed ewentualnym sądem. Ciekawe w jaki sposób by to uczynił.

chozjor_dadybicz

Wystarczyłoby zacytowanie samego Peszki, którzy przeprosił za emocje.

bastion79
KS Milan

Znam doktora prawa, który nic a nic nie kuma. Duda się nazywa, Andrzej. A teraz pytanie: czy jeśli Sławka chcecie oskarżyć (weszło już skazało) o pobicie, naruszenie cielesności, bo IDIOTYCZNIE zrównujecie zachowanie na boisku z tym na ulicy, to Drągowskiego lub Arboledę oskarżymy o gwałt?

Marcinecckie

Już pomijając treść tekstu i to, czy się z nim zgadzam czy nie, to Mati, zapoznaj się ze 157 par. 2 KK bo szerzysz miejskie legendy.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Zagranie z nadmierną agresją, a celowa chęć zrobienia komuś krzywdy, to jest diametralna różnica.

Sławek
Real Madryt i FC Barcelona

Bo ludzie psychiczni zostają hospitalizowani w zakładach zamkniętych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

I na jakieś przedszkole w którym opiekunki są naiwne

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Poznaniak

Hajto nie jest osoba opiniotworcza Sprawdzil sie juz jak trener oraz wybitnie dal o sobie doskonale znac kopiac w Bundeslidze i ja mysle ze powinno sie na tym poprzestac

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

marjush-zet

Hajto to również znany drwal i kolekcjoner kartek, więc solidaryzuje się ze Sławkiem. Ciekawe tylko, czy gdyby jemu ktoś takiego kopniaka zasadził, to czy śpiewałby tak samo?

varak
RKS Radomiak Radom

No właśnie chodzi o to, że gdyby ktoś zasadził takiego kopniaka Hajcie, to on by mu potem złamał nogę i nie chciałby, żeby jakieś przydługie zawieszenia w tym przeszkadzały. Tak ze 3 mecze by było dla niego w sam raz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak

i stylówa typu „tengo la camisa negra” na fotkach z hajtą

SurVim

I brawo, jazda z Hajtą.

nowcio1992

Jeśli już, to proponuję art. 217 kodeksu karnego: „Kto uderza człowieka lub w iny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”. Przecież Novikovasowi (o ile mi wiadomo) nic się nie stało, więc trudno mówić o „rozstroju zdrowia” czy o „naruszeniu czynności narządu ciała”, których dotyczy przepis przywołany przez Panów Mecenasów.
I nad tym faktycznie można by się zastanawiać, przy czym jestem wręcz przekonany, że Novikovas oskarżenia prywatnego (a w takim trybie ścigane jest przestępstwo z art. 217 kk) nie złoży.
I moim zdaniem bardzo dobrze, że nie złoży. Bo nie o to chodzi w piłce, żeby piłkarze się po sądach ciągali (chyba że jeden drugiemu rzeczywiście zrobiłby krzywdę, ale tego tutaj nie ma).
Kara dyscyplinarna jest wystarczającym środkiem. I osobiście zgadzam się z Hajtą, że jest za wysoka. 5-7 meczów dyskwalifikacji byłoby optymalne. Przede wszystkim z uwagi na skutki, a raczej ich brak – Novikovas jest zdrowy (i całe szczęście). Przecież skutki popełnionego czynu także powinny wpływać na wymiar kary.
Najbardziej brutalny faul (z konsekwencją w postaci ciężkiej kontuzji), jaki kojarzę z ostatnich lat, to był Witsela na Wasilewskim. I chyba Witsel przed sądem karnym nie odpowiadał? Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Lodu na glowe proponuje.
Nawet w rugby sie ucywilizowano, a w pilce noznej nadal pelno troglodytow.
Chcesz ogladac meski sport to wkacz hokej. Tam nawet mordobicie jest dopuszczalne.
Pilka nozna polega na kopaniu pilko a nie przeciwnika.
I faktycznie skutki popelnionego czynu maja wplyw na wyrok (stad tak lagodna kara dla Peszki) nie mniej wazne jest rowniez stopien zagrozenia. To, ze niepolamal sie Noikovaks nie znaczy, ze nie polamal by sie ktos inny. Znaczenie ma fakt zagrania, niezwykle brutalnego, groznego dla zdrowia (potencjalna kontuzja to kilka miesiecy z glowy). A ze Peszko to recydywista to i tak sie dziwie, ze go nie wyjebali do konca sezonu.
Dla mnie takue faule jak ten Peszki czy Ramosa na Kariusie (kolanem w glowe) to powinno byc minimum pol roku bez pilki i prawa do wynagrodzenia (czy rownowartosc polrocznego wynagrodzenia). Zapewniam cie, ze ilosc takich fauli spadlaby do poziomu bledu statystycznego. Bo taki byl efekt nowego systemu w rugby.

czoper

Der Adler im Flugzeug – wzajemne mordobicie polega na czymś innym, niż to co zrobił Adler Nawałki…

Bede Go Zjad

Jakiś bandyta strzela do Ciebie i twojej rodziny. Akurat policja go łapie i grozi mu np. 10 lat za usiłowanie zabójstwa. Ty wspaniałomyślnie zeznajesz, że skoro nikomu się nic nie stało to wystarczającą karą jest już to, że siedział 3 miesiące w areszcie czekając na rozprawę. Twoja rodzina wstaje i bije Ci brawo. Gratulacje:)
Zgadzam się, że 5 czy 7 meczów zawieszenia to optymalna kara dla kogoś kto ostro i chamsko fauluje. Peszko takich zagrań miał już więcej (np. rok temu w marcu czerwo za atak łokciem na Kędziorę a potem w czerwcu dostał 4 mecze za faul na Odidji Ofoe) czyli recydywa więc kara odpowiednio większa czyli 11 kolejek. Hajto nie jest obiektywny nie kumasz? On chciałby się podpiąć pod grupkę Robercika po tym jak zobaczył jak się ładnie bawią na wakacjach więc będzie teraz lizał dupkę każdemu z przyjaciół Lewego. A Witsel został zawieszony na 3 miesiące i też zapłacił jakąś karę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak

Konkretnie i dokładnie wyjaśnione. Wykroczenie jest, pozew mógłby być słuszny, zwłaszcza ze względu na celowość ataku i brak związku z np. próbą dotknięcia piłki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak

Ciekaw jestem ile czasu zajmuje ci uganianie się za mną i odpisywanie na moje komentarze z różnych kont. Interesuje mnie też, ile czasu potrzebujesz, by zrozumieć, że nie jestem Pawłem Krawczykiem, którego wciąż obrażasz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pep pep

Dla Ciebie chyba nie było tak dokładnie.
Wg autorów jest to przestępstwo , nie wykroczenie.
Wniesiony miał by być akt oskarżenia (inicjuje postępowanie karne w fazie sądowej, w tym prywatny ao wnoszony przez oskarżyciela prywatnego), a nie pozew (ten inicjuje postępowanie cywilne w procesie)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak

A ty się przypieprzasz pod każdym moim komentarzem. I kto tu szuka atencji?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak

Aha, nie no, pewnie, chuj z tym że tekst jest o Peszce z Lechii, który sfaulował zawodnika Jagi, zawsze trzeba gdzieś wcisnąć coś o nie wiadomo czemu znienawidzonej przez większość kibiców Legii. Każdego przeciwnika trzeba szanować. Nigdy klub z mojej okolicy nie grał w Ekstraklasie, mnie obojętne, kto zostanie mistrzem i kto zagra w eliminacjach LE. Ważne jest by kluby z Polski regularnie grały w pucharach.
I może przeczytaj poprawnie swój nick, bo podróbą Pawła Krawczyka to ty jesteś. I to słabą, bo on miał zdecydowanie odmienne od twoich prostackich i wręcz śmiesznych.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Gratuluje odwagi cywilnej za podpisy pod tym belkotem. Serio.

Czyli jak sfauluje (dokonam czynu niezgodnego z regulami gry) ale w sposob „normalny” to jest wporzo, bo to jest niby w ramach kontratypu. Ale jak sfaluje w sposob, ktory nie jest zwyczajowo przyjety to juz nie lapie sie w kontratyp.
Sami autorzy (slusznie) najpierw wskazuja, ze kontratyp obejmujew ramach regul danej gry, by potem twierdzic, ze przekroczenie regul gry (czyli w pilce noznej faul) jest dopuszczalne w ramach kontratypu o ile jest to przekroczenie „zwyczajowo przyjete”.
Hiperbolizujac to jakby twierdzic, ze mozna komus po nogach przypierdolic ale bez przesady.

Panowie cos popierdzielili. Faul jest elementem gry w pilke. Zwyczajowo jest to (jak wskazuja przepisy FIFA) np. kopniecie zawodnika bez pilki. Czyli cos tutaj logicznie absolutnie sie nie spina. Bo kazde kopniecie zawodnika bez pilki narusza zasady gry.
Zgodnie z moja wiedza, w przypadku pilki noznej, kazdy faul skutkujacy uszczerbkiem na zdrowiu, moze zostac spenalizowany. Faul Peszki choc skurwysynski, trudno penalizowac, albowiem (cale szczescie) przeciwnikowi nic sie nie stalo.
Gdyby natomiast:
1. po gwizdku (czyli w czasie przerwy w zawodach) Peszko tak lutnal,
2. Naplul lub w inny sposob zniewazyl
3. Wsadzil palec komus w odbyt itp.

Sa to wszystko czyny karalne.

IMG_20180725_230925.png
IMG_20180725_230844.png
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DrPlama

A to nie ten Novikovas, co bił brawo, jak chyba komuś z Legi inny pacjent wjeżdżał wyprostowaną na połamanie nogi ?

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Dokladnie.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Szkoda, ze taki podwojne standardy sa. Jak Pazdzioch wjebal sie w Irlandczyka na urwanie nogi, to nie kojarze pierdyliona tekstow o tym czy i na ile chlopa do ciupy wdadzac.
PS. A Hajto to po jajkach/glowie lezacego Portugalczyka sie przechadzal na MS w Korei. Wiec niech ten pan juz spierdala.

Wicher

Śmiech, że taki Hajto w ogóle zabiera głos. Kiedyś zabił człowieka i dostał śmieszną karę to teraz pierdoli jakieś farmazony, że kara za surowa. W sumie za zabicie człowieka dostał 2 lata w zawiasach, a Peszko za sprzedanie solidnego kopa 3 miechy zakazu gry w piłkę. Faktycznie komuś odjebało.