post Avatar

Opublikowane 25.07.2018 21:29 przez

Norbert Skorzewski

Prawie wszyscy oburzamy się faulem Sławomira Peszki na Arvydasie Novikovasie. Prawie wszyscy, ponieważ znalazły się osoby, które usprawiedliwiają Sławomira Peszko, podnosząc argumenty o twardej walce, charakterze wojownika, stresie, prowokowaniu faulującego przez faulowanego itd. Ludzie uważający, że kopnięcie od tyłu niczego nie spodziewającego się zawodnika, który nie może zresztą potem „oddać”, nie jest aktem tchórzostwa i bezmyślności, ale wręcz odwagi i bezkompromisowości. Ich sprawa, a raczej ich problem. Komisja Ligi ukarała Peszkę karą dyskwalifikacji na 3 miesiące oraz karą finansową w wysokości 30 tys. zł. I znów odezwali się obrońcy piłkarza, m.in. Tomasz Hajto, który stwierdził, że kara jest za surowa. Wydaje się, że osoby te nie do końca rozumieją, co się wydarzyło. Ale to znów ich problem (i ewentualnie mediów zapraszających te osoby jako ekspertów).

My jako prawnicy stawiamy tymczasem tezę, iż ocena zachowania Sławomira Peszki w 92. minucie meczu rozegranego w dniu 20.07.2018 r. pomiędzy drużyną Jagiellonii Białystok a Lechią Gdańsk winna dokonać się także na płaszczyźnie prawa karnego. Brutalny i bezmyślny faul Sławomira Peszki skutkować może nie tylko czerwoną kartką i karą dyscyplinarną. Zachowanie polegające na umyślnym silnym kopnięciu przeciwnika, które nie miało żadnego celu sportowego, a było jedynie efektem wybuchu frustracji zawodnika, to również naruszenie prawa karnego, a mówiąc wprost – przestępstwo.

W tym miejscu musimy oczywiście zastanowić się nad tym, dlaczego są sytuacje, w których nawet brutalniejsze zachowania sportowców nie skutkują odpowiedzialnością karną. Przecież codziennością boisk piłkarskich, koszykarskich czy nawet tras kolarskich są sytuacje, gdzie wielcy i mali sportowcy kopią, przewracają, czy biją łokciem przeciwnika. Co więcej, zachowania, które w życiu codziennym stanowią naruszanie prawa karnego wpisane są w istotę niektórych dyscyplin sportowych – np. boks wiąże się z nieustannym naruszaniem nietykalności cielesnej, a idąc dalej – bywa, że z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu skutkującym nawet incydentalnie śmiercią przeciwnika. Takie sytuacje nie łączą się jednak wszczęciem postępowań karnych i nie kończą się aktami oskarżenia czy skazaniami. Dlaczego – odpowiedzi udziela tutaj nauka prawa karnego konstruując tzw. kontratyp ryzyka sportowego zwany też kontratypem sportu. Pokrótce – z kontratypem mamy do czynienia, gdy jakieś zachowanie samo w sobie jest bezprawne ale jednocześnie, jeśli ma określone cechy (znamiona), z powrotem staje się legalne. Przykładowo – zabicie człowieka jest zakazane przez prawo ale jeśli zabijamy realizując swoje prawo do obrony to nasze zachowanie z nielegalnego staje się z powrotem legalnym – i zabijając człowieka nie popełniamy przestępstwa.

Na gruncie sportu – bicie człowieka w twarz legalne nie jest, ale jeśli cios zada bokser podczas walki to z uwagi na kontratyp – zachowanie staje się legalne. Ten sam cios poza walką na ringu mógłby skutkować przecież odpowiedzialnością karną.

Jakie są więc cechy (znamiona kontratypu sportu):

1) uprawianie danej dyscypliny sportu musi być w ogóle dozwolone,

2) działanie musi być podjęte w tzw. celu sportowym,

3) działanie podjęte zostało w ramach reguł właściwych danej dyscyplinie sportowej,

4) działanie musi być podjęte dobrowolnie.

Istotą kontratypu ryzyka sportowego jest zatem działanie w celu ściśle sportowym – drobne, czy zwyczajowo przyjęte naruszenia zasad gry, zwłaszcza gdy skutkują odpowiedzialnością sportowca (np. czerwoną kartką), nie skutkują przecież odpowiedzialnością karną. Stąd też normalne „faule dnia codziennego” są uznawane za działanie ramach kontratypu.

Przechodząc na grunt wybryku Sławomira Peszki – z pewnością piłka nożna, jako „najważniejsza ze spraw nieważnych”, jest grą legalną. Udział zawodników w meczu, jak można sądzić, był dobrowolny. Ale brutalny faul bez wątpienia nie był popełniony w ramach zasad dyscypliny, a co najważniejsze – nie można mu przypisać celu stricte sportowego. Wydaje się, że podbiegnięcie do zawodnika na środku boiska i pozbawione jakiejkolwiek wartości sportowej kopnięcie z dużej siły w nogę przeciwnika, przede wszystkim miało mieć skutek eliminacyjny. A przecież ewentualne konsekwencje sportowe w postaci osłabienia drużyny przeciwnej nie są istotą sportu.

Stąd też w naszej ocenie zachowanie Sławomira Peszki nie było chronione poprzez instytucję kontratypu sportu. Było więc nielegalne, a w konsekwencji można uznać je za przestępstwo. Tak jak każde kopnięcie np. poza boiskiem. Zatem tylko konsekwencje zdrowotne po stronie pokrzywdzonego determinować będą kwalifikację prawną. Jeśli było to naruszenie ciała o skutkach nie trwających dłużej niż 7 dni – decyzję o skierowaniu aktu oskarżenia musi podjąć sam pokrzywdzony. Jeśli było poważniejsze – tutaj widzimy rolę prokuratora.

Zdajemy sobie sprawę jakie reperkusje u niektórych osób ze środowiska piłkarskiego (przypomnijmy przytoczony na początku dziwny komentarz Tomasza Hajty) dotknęłyby Arvydasa Novikovasa, gdyby zdecydował się na skierowanie aktu oskarżenia. My wyrażamy jednak przekonanie, że byłoby to wyrazem dużej odwagi cywilnej i przyczyniłoby się być może do ostatecznego odstraszenia potencjalnych sprawców podobnych zachowań. Przy tym – w opisywanym wypadku – można zaryzykować tezę, że odpowiedzialność dyscyplinarna nie okazuje się wystarczającą nauką, by zachowywać się właściwie na boisku. Dotychczasowe zachowania Sławomira Peszki na boiskach i poza nimi upoważniają do takich stwierdzeń.

I chyba czas „wziąć się” nie tylko za przestępców na trybunach, ale również i tych na boiskach. Piłka nożna to oczywiście nie jest sport dla słabeuszy, ale też i nie dla boiskowych bandytów.

Maciej Urbański

dr Jacek Potulski

adwokaci

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 85
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mechanikabg
mechanikabg

nosz kurde ile tych wysrywow nt faulu Peszki? to już jest serio nudne
może teraz jak to wygląda z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, Islamistów, Buddystów, Satanistow itd itd.
może Sławkowi grozi ekskomunika? proszę zapytajcie ekspertów i wysrajcie jeszcze jeden artykuł na ten temat

varak
varak

Ale to by było nawet niezłe, już widzę ten tytuł na weszło: „Czy Peszko mimo swych fauli ma szansę trafić do Królestwa Niebieskiego?” 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
bastion79

Wszyscy Polacy idą do nieba. Papież był nasz, Matka Boska jest Królową Polski, Chrystus Królem, granic strzeże ekipa z różańcem plus obraz olejny Czarnej Madonny, generalnie jesteśmy narodem wybranym. Koperta dla Tadzia i miejsce obok św.Piotra jak w banku. Amen.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

Bo to jest dla tego Portalu chwila triumfu – więc ciągnął temat ile można. do tej pory pewnie mają gulę, że Nawałka zabrał na mundial Peszkę, a nie zawodnika ze stajni Piekarskiego.

LordInfamous
LordInfamous

Za takie „wyrównanie rachunków” na chodniku czy przez sklepem miałby sprawe w sądzie
A że na boisku? Chuj, zawieszenie i wsio
Cyrk
Czyli jak masz problemy z agresją to najlepiej zostać piłkarzem, jebniesz komuś w dziąsło i góra dostaniesz przymusowy urlop

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

piotrz
piotrz

Analogicznie. Chcesz kogoś zaciukać. Najeb się, wsiądź w auto i go rozjedź. Zawiasy jak nic.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
bastion79

Zatrzymana i osadzona w polskim obozie koncentracyjnym, np Berezie Kartuskiej

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
nieobiektywny

JB: Równie dobrze Ciebie
najgorszy na roku student psychiatrii, mógłby kazać zawinąć w kaftan.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
nieobiektywny

JB: Porównując retorykę, Krysia Pawłowiczowa, to chyba Twoja najbliższa rodzina.
Mama, ciocia?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
nieobiektywny

JB: W samo sedno, Krycha na pewno jest wyjątkowa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
nieobiektywny

JB: Babo, jedyną osobą w tym ,,Folwarku zwierzęcym”, zwanym ,,zjednoczoną prawicą”, który ma jaja i jest uczciwym człowiekiem, jest naczelnik Jarosław Kaczyński.

nieobiektywny
nieobiektywny

Lord: Za takie wyrównywanie rachunków, na chodniku lub pod sklepem miałby obitą mordę, góra dwie godziny potem.

DariusLG
DariusLG

Bandyta-troglodyta z szalonym spojrzeniem niejaki Malarz z Legii nawet kartki nie dostał.Poziom frustracji redaktorow Weszło po ligowpierdolu i eurowpierdolu Legii siega zenitu.Trzeba znależć ujscie w dalszym niszczeniu Peszki. Jaja kara was zadowoli?3 lata więzienia i publiczna chłosta?
Przepadek mienia w calości.?

denat
denat

Czy nie wystarczy jeden przypadek pozwu a skończy się to modyfikacją regulaminu rozgrywek piłkarskich w Polsce, gdzie określone będzie że w ramach tej dyscypliny używa się ciosów wobec rywali, z tym że niektóre rodzaje ciosów będą karane zgodnie z regulaminem, a niektóre nie. A piłkarz podpisując kontakt musiałby podpisać że zapoznał się z regulaminem rozgrywek i go akceptuje. Poza tym ciekawe jak wygląda sprawa ewentualnych pozwów w niższych ligach? Z tego co kojarzę to kilka spraw o pobicie było, ale pewności nie mam.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Pobicie to zupelnie odrebna sprawa od faulu.
Karna sprawe to kojarze bodajze z Grecji czy Balkanow, gdzie zawodnicy pobili sedziego. Wowczas faktycznie polecialy wyroki (choc w zawiasach).

mati6901
mati6901

Po pierwsze jakie przestępstwo jak nikomu się nic nie stało?Jakby było zwolnienie minimum 7dni to tak jeśli celowo

varak
varak

Czepiasz się szczegółów, tu sam Doktor Prawa się wypowiedział, na pewno wie co mówi. Zapewne więc wie również, że swoje śmiałe twierdzenie, cyt. „Wydaje się, że podbiegnięcie do zawodnika na środku boiska i pozbawione jakiejkolwiek wartości sportowej kopnięcie z dużej siły w nogę przeciwnika, przede wszystkim miało mieć skutek eliminacyjny.” musiałby udowodnić przed ewentualnym sądem. Ciekawe w jaki sposób by to uczynił.

chozjor_dadybicz
chozjor_dadybicz

Wystarczyłoby zacytowanie samego Peszki, którzy przeprosił za emocje.

bastion79
bastion79

Znam doktora prawa, który nic a nic nie kuma. Duda się nazywa, Andrzej. A teraz pytanie: czy jeśli Sławka chcecie oskarżyć (weszło już skazało) o pobicie, naruszenie cielesności, bo IDIOTYCZNIE zrównujecie zachowanie na boisku z tym na ulicy, to Drągowskiego lub Arboledę oskarżymy o gwałt?

Marcinecckie
Marcinecckie

Już pomijając treść tekstu i to, czy się z nim zgadzam czy nie, to Mati, zapoznaj się ze 157 par. 2 KK bo szerzysz miejskie legendy.

nieobiektywny
nieobiektywny

Zagranie z nadmierną agresją, a celowa chęć zrobienia komuś krzywdy, to jest diametralna różnica.

Sławek
Sławek

Bo ludzie psychiczni zostają hospitalizowani w zakładach zamkniętych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
LordInfamous

I na jakieś przedszkole w którym opiekunki są naiwne

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Poznaniak
Poznaniak

Hajto nie jest osoba opiniotworcza Sprawdzil sie juz jak trener oraz wybitnie dal o sobie doskonale znac kopiac w Bundeslidze i ja mysle ze powinno sie na tym poprzestac

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

marjush-zet
marjush-zet

Hajto to również znany drwal i kolekcjoner kartek, więc solidaryzuje się ze Sławkiem. Ciekawe tylko, czy gdyby jemu ktoś takiego kopniaka zasadził, to czy śpiewałby tak samo?

varak
varak

No właśnie chodzi o to, że gdyby ktoś zasadził takiego kopniaka Hajcie, to on by mu potem złamał nogę i nie chciałby, żeby jakieś przydługie zawieszenia w tym przeszkadzały. Tak ze 3 mecze by było dla niego w sam raz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak
Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak

i stylówa typu „tengo la camisa negra” na fotkach z hajtą

SurVim
SurVim

I brawo, jazda z Hajtą.

nowcio1992
nowcio1992

Jeśli już, to proponuję art. 217 kodeksu karnego: „Kto uderza człowieka lub w iny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”. Przecież Novikovasowi (o ile mi wiadomo) nic się nie stało, więc trudno mówić o „rozstroju zdrowia” czy o „naruszeniu czynności narządu ciała”, których dotyczy przepis przywołany przez Panów Mecenasów.
I nad tym faktycznie można by się zastanawiać, przy czym jestem wręcz przekonany, że Novikovas oskarżenia prywatnego (a w takim trybie ścigane jest przestępstwo z art. 217 kk) nie złoży.
I moim zdaniem bardzo dobrze, że nie złoży. Bo nie o to chodzi w piłce, żeby piłkarze się po sądach ciągali (chyba że jeden drugiemu rzeczywiście zrobiłby krzywdę, ale tego tutaj nie ma).
Kara dyscyplinarna jest wystarczającym środkiem. I osobiście zgadzam się z Hajtą, że jest za wysoka. 5-7 meczów dyskwalifikacji byłoby optymalne. Przede wszystkim z uwagi na skutki, a raczej ich brak – Novikovas jest zdrowy (i całe szczęście). Przecież skutki popełnionego czynu także powinny wpływać na wymiar kary.
Najbardziej brutalny faul (z konsekwencją w postaci ciężkiej kontuzji), jaki kojarzę z ostatnich lat, to był Witsela na Wasilewskim. I chyba Witsel przed sądem karnym nie odpowiadał? Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Lodu na glowe proponuje.
Nawet w rugby sie ucywilizowano, a w pilce noznej nadal pelno troglodytow.
Chcesz ogladac meski sport to wkacz hokej. Tam nawet mordobicie jest dopuszczalne.
Pilka nozna polega na kopaniu pilko a nie przeciwnika.
I faktycznie skutki popelnionego czynu maja wplyw na wyrok (stad tak lagodna kara dla Peszki) nie mniej wazne jest rowniez stopien zagrozenia. To, ze niepolamal sie Noikovaks nie znaczy, ze nie polamal by sie ktos inny. Znaczenie ma fakt zagrania, niezwykle brutalnego, groznego dla zdrowia (potencjalna kontuzja to kilka miesiecy z glowy). A ze Peszko to recydywista to i tak sie dziwie, ze go nie wyjebali do konca sezonu.
Dla mnie takue faule jak ten Peszki czy Ramosa na Kariusie (kolanem w glowe) to powinno byc minimum pol roku bez pilki i prawa do wynagrodzenia (czy rownowartosc polrocznego wynagrodzenia). Zapewniam cie, ze ilosc takich fauli spadlaby do poziomu bledu statystycznego. Bo taki byl efekt nowego systemu w rugby.

czoper
czoper

Der Adler im Flugzeug – wzajemne mordobicie polega na czymś innym, niż to co zrobił Adler Nawałki…

Bede Go Zjad
Bede Go Zjad

Jakiś bandyta strzela do Ciebie i twojej rodziny. Akurat policja go łapie i grozi mu np. 10 lat za usiłowanie zabójstwa. Ty wspaniałomyślnie zeznajesz, że skoro nikomu się nic nie stało to wystarczającą karą jest już to, że siedział 3 miesiące w areszcie czekając na rozprawę. Twoja rodzina wstaje i bije Ci brawo. Gratulacje:)
Zgadzam się, że 5 czy 7 meczów zawieszenia to optymalna kara dla kogoś kto ostro i chamsko fauluje. Peszko takich zagrań miał już więcej (np. rok temu w marcu czerwo za atak łokciem na Kędziorę a potem w czerwcu dostał 4 mecze za faul na Odidji Ofoe) czyli recydywa więc kara odpowiednio większa czyli 11 kolejek. Hajto nie jest obiektywny nie kumasz? On chciałby się podpiąć pod grupkę Robercika po tym jak zobaczył jak się ładnie bawią na wakacjach więc będzie teraz lizał dupkę każdemu z przyjaciół Lewego. A Witsel został zawieszony na 3 miesiące i też zapłacił jakąś karę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak
Sportowy Maniak

Konkretnie i dokładnie wyjaśnione. Wykroczenie jest, pozew mógłby być słuszny, zwłaszcza ze względu na celowość ataku i brak związku z np. próbą dotknięcia piłki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak
Sportowy Maniak

Ciekaw jestem ile czasu zajmuje ci uganianie się za mną i odpisywanie na moje komentarze z różnych kont. Interesuje mnie też, ile czasu potrzebujesz, by zrozumieć, że nie jestem Pawłem Krawczykiem, którego wciąż obrażasz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pep pep
pep pep

Dla Ciebie chyba nie było tak dokładnie.
Wg autorów jest to przestępstwo , nie wykroczenie.
Wniesiony miał by być akt oskarżenia (inicjuje postępowanie karne w fazie sądowej, w tym prywatny ao wnoszony przez oskarżyciela prywatnego), a nie pozew (ten inicjuje postępowanie cywilne w procesie)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak
Sportowy Maniak

A ty się przypieprzasz pod każdym moim komentarzem. I kto tu szuka atencji?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sportowy Maniak
Sportowy Maniak

Aha, nie no, pewnie, chuj z tym że tekst jest o Peszce z Lechii, który sfaulował zawodnika Jagi, zawsze trzeba gdzieś wcisnąć coś o nie wiadomo czemu znienawidzonej przez większość kibiców Legii. Każdego przeciwnika trzeba szanować. Nigdy klub z mojej okolicy nie grał w Ekstraklasie, mnie obojętne, kto zostanie mistrzem i kto zagra w eliminacjach LE. Ważne jest by kluby z Polski regularnie grały w pucharach.
I może przeczytaj poprawnie swój nick, bo podróbą Pawła Krawczyka to ty jesteś. I to słabą, bo on miał zdecydowanie odmienne od twoich prostackich i wręcz śmiesznych.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Gratuluje odwagi cywilnej za podpisy pod tym belkotem. Serio.

Czyli jak sfauluje (dokonam czynu niezgodnego z regulami gry) ale w sposob „normalny” to jest wporzo, bo to jest niby w ramach kontratypu. Ale jak sfaluje w sposob, ktory nie jest zwyczajowo przyjety to juz nie lapie sie w kontratyp.
Sami autorzy (slusznie) najpierw wskazuja, ze kontratyp obejmujew ramach regul danej gry, by potem twierdzic, ze przekroczenie regul gry (czyli w pilce noznej faul) jest dopuszczalne w ramach kontratypu o ile jest to przekroczenie „zwyczajowo przyjete”.
Hiperbolizujac to jakby twierdzic, ze mozna komus po nogach przypierdolic ale bez przesady.

Panowie cos popierdzielili. Faul jest elementem gry w pilke. Zwyczajowo jest to (jak wskazuja przepisy FIFA) np. kopniecie zawodnika bez pilki. Czyli cos tutaj logicznie absolutnie sie nie spina. Bo kazde kopniecie zawodnika bez pilki narusza zasady gry.
Zgodnie z moja wiedza, w przypadku pilki noznej, kazdy faul skutkujacy uszczerbkiem na zdrowiu, moze zostac spenalizowany. Faul Peszki choc skurwysynski, trudno penalizowac, albowiem (cale szczescie) przeciwnikowi nic sie nie stalo.
Gdyby natomiast:
1. po gwizdku (czyli w czasie przerwy w zawodach) Peszko tak lutnal,
2. Naplul lub w inny sposob zniewazyl
3. Wsadzil palec komus w odbyt itp.

Sa to wszystko czyny karalne.

IMG_20180725_230925.png
IMG_20180725_230844.png
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DrPlama
DrPlama

A to nie ten Novikovas, co bił brawo, jak chyba komuś z Legi inny pacjent wjeżdżał wyprostowaną na połamanie nogi ?

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Dokladnie.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Szkoda, ze taki podwojne standardy sa. Jak Pazdzioch wjebal sie w Irlandczyka na urwanie nogi, to nie kojarze pierdyliona tekstow o tym czy i na ile chlopa do ciupy wdadzac.
PS. A Hajto to po jajkach/glowie lezacego Portugalczyka sie przechadzal na MS w Korei. Wiec niech ten pan juz spierdala.

Wicher
Wicher

Śmiech, że taki Hajto w ogóle zabiera głos. Kiedyś zabił człowieka i dostał śmieszną karę to teraz pierdoli jakieś farmazony, że kara za surowa. W sumie za zabicie człowieka dostał 2 lata w zawiasach, a Peszko za sprzedanie solidnego kopa 3 miechy zakazu gry w piłkę. Faktycznie komuś odjebało.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
XardasKSP

Jakos nawet nie bylo jednego artykulu jak Radovic zlamal Teodorczykowi noge a potem jeszcze sie smial jak zobaczyl ze sedzia wyciaga zolta kartke (jakby sedzia nie dal kartki to by kare mogla dac komisja ligi). Za to artykul o brzuszku sie pojawil jak Radovic wedlug dziennikarzy obrazil nowe nadzieje CWKSu.

A tutaj faulowanemu nic sie nie stalo, a faulujacy nawet sie nie smial po faulu…. a artykulow chyba 10.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
XardasKSP

Temat dotyczy brutalnych fauli wiec przypominam ten ktory CWKS dokonal na zawodniku Polonii. Jako ze ten faul mial duzo powazniejsze konsekwencje a zawodnik ktory go popelnil zareagowal na to smiechem.

Wiec dlatego sie dziwie czemu wtedy brak artykulu a teraz jak nikomu nic sie nie stalo to 10 artykulow.

marcinw13
marcinw13

Tak z zupełnej ciekawości… Jakie konsekwencje oberwał Roy Keane za złamanie nogi Haalandowi. Ktoś coś pamięta?
A Ramos jak skosił Messiego https://www.youtube.com/watch?v=e_R3W_CgWM4 w sposób całkiem podobny do Peszki?

tristan
tristan

Ramos dostał aż 1 mecz zawieszenia.

marcinw13
marcinw13

I weszło narzekało na naszą komisję ligi. Przecież Ramos tam nie dość, że skosił Messiego, to jeszcze szarpał się z kim tylko dało.

tristan
tristan

W Hiszpanii jest większa patologia niż u nas.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pep pep
pep pep

1. Warunek kontratypu ryzyka sportowego opisany w treści artykułu jako pkt 3) w zasadzie coraz częściej nie jest w uznawany. Raczej jest powieleniem pierwotnych dogmatów naukowych. Tak rozumiany kontratyp wymagający każdorazowo spełnienia warunku z pkt 3) wymagał by od sportowców ,,za dużo”. Tak naprawdę faul jest zazwyczaj elementem gry i nie tylko drobne naruszenia reguł gry (,,zwyczajowe” faule) znajdują się w zakresie działania kontratypu . Zamiast dokonywać oceny przez pryzmat odrębnie pkt 2) i odrębnie pkt 3) wystarczy bowiem dokonanie samej oceny przez pryzmat warunku z pkt 2) przy określonej jego interpretacji ( cel sportowy działania – jeśli uzna się, że wyeliminowanie rywala poprzez zabicie lub połamanie go lub spowodowanie innej poważnej choć byłoby dokonane w celu lepszego wyniku nigdy nie może być celem ,,sportowym”) . Pkt 2) albo zatem nie istnieje albo jest dalece ograniczony zakresowo. Jeśli już pozostawić jakieś warunki z pkt 3 ) to tylko w zakresie braku naruszenia fundamentalnych reguł chroniących życie lub zdrowie w najbardziej niebezpiecznych sportach i (raczej) nie dotyczy piłki nożnej.
2. Stwierdzenie o ,,zwyczajowych” faulach jest zresztą niezbyt fortunne bo sugeruje pomieszanie dwóch różnych kontratypów pozaustawowych ( zwyczaju i ryzyka sportowego) , takie misz-masz.
3. Treścią warunku z pkt 4) jest dobrowolność udziału pokrzywdzonego w zawodach sportowych (szerzej w uprawianiu sportu). Jest to warunek kontrowersyjny, gdyż jego zamieszczenie wyłączałby działanie kontratypu podczas gry na WF przy działaniu wobec ucznia, który wcale nie chciał grać, ale musiał z polecenia nauczyciela (zajęcia szkolne obowiązkowe itp) . Nazwanie tego warunku w artykule ten sposób, że ,,działanie musi być podjęte dobrowolnie” całkowicie błędnie sugeruje, że chodzi tu o dobrowolność działania sprawcy (oczywiście musi być i jego czyn, ale to nie jest warunek kontratypu ryzyka sportowego, jest to natomiast niezbędny element struktury każdego przestępstwa (a brak jest czynu przy działaniu niedobrowolnym rozumianym jako vis absoluta)
4.,,Stąd też w naszej ocenie zachowanie Sławomira Peszki nie było chronione poprzez instytucję kontratypu sportu. Było więc nielegalne, a w konsekwencji można uznać je za przestępstwo”- dwa zastrzeżenia do w/wym cytatu:
a) brak jest kompletnych ,,ustaleń” w zakresie tego, czy wypełnione zostały wszystkie znamiona czynu zabronionego m.in dotyczących strony podmiotowej, co do stopnia społecznej szkodliwości wg kryteriów z art. 115 par 2 KK (na tym,, etapie” odpaść może sporo przypadków czynów zabronionych popełnionych poza ochroną kontratypu przy uprawianiu sportu) , brak też jest ustaleń co do tego , czy nie zachodziły okoliczności wyłączające winę lub inne kontratypy (przecież ustalenie bezprawności czynu i tego, że wypełniał on znamiona czynu zabronionego nie są wystarczającą przesłanką wnioskowania że zaistniało przestępstwo)
b) kategoryczne uznanie zachowania konkretnej osoby za przestępstwo , niezbyt koresponduje z zasadą domniemania niewinności. Zresztą niezależnie od braków takich, czy innych ,,ustaleń” autorów , to piłkarz, o którym mowa nie został prawomocnie skazany.
5. Jest więcej wariantów kwalifikacji prawnej (w moim ujęciu ledwie ,,potencjalnego” czynu zabronionego – niczego nie przesądzam i jestem od tego daleki) niż omówione. M.in nie można zgodzić się z kategorycznym stwierdzeniem, że ,,tylko konsekwencje zdrowotne po stronie pokrzywdzonego determinować będą kwalifikację prawną”. Otóż nie można z góry wykluczyć kwalifikacji obejmującej usiłowanie przestępstwa do którego znamion należy taki skutek, który nie nastąpił. Brak jest zresztą odrębnego omówienia naruszenia nietykalności cielesnej obok (chyba) sugerowanego lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli jednak bazuje się na danych faktycznych podawanych medialnie to chyba pokrzywdzonemu nic się nie stało. Dziwi zatem rozważanie nierealnej faktycznie kwalifikacji z dokonania czy to lekkiego czy średniego uszczerbku na zdrowiu, Już bardziej prawdopodobna (choć mało prawdopodobna) byłaby kwalifikacja usiłowania spowodowania średniego uszczerbku (np złamania kolana) z zbiegu z dokonaniem naruszenia nietykalności cielesnej
6. Wydaje się, że artykuł zawiera jakiś ,,apel” do pokrzywdzonego, aby zechciał złożyć prywatny akt oskarżenia i że to było by pożądane (w interesie społecznym?- vide konstatacja) Jeśli jednak artykuł ma wychodzić naprzeciw realiom, to wiadomo, że nie ma szans na pozytywny odzew ze wielu względów poruszanych w komentarzach, w tym środowiskowych. W takim razie zamieszczenie tego apelu nie ma za bardzo sensu. Jeśli autorzy dostrzegają już możliwość prowadzenia procesu karnego o czyn prywatnoskargowy (przy braku kwalifikacji o czyn publiczno-skargowy) , to jeśli już dostrzegać gdzieś ,,cień szansy”, to w tym, aby prokurator objął czyn prywatnoskargowy ściganiem z urzędu (art. 60 par 1 kpk) co pozwala mu ustawodawca z uwagi na interes społeczny, a co jest de facto klauzulą generalną pozwalającą prokuraturze niemal na pełną dowolność ocen w tym zakresie (takowy dostrzeżony został chyba np w dotknięciu twarzy swojej żony przez znanego boksera podczas prywatnej sprzeczki w zaciszu domowym i chyba bez świadków ) O tym uprawnieniu prokuratora nie ma jednak mowy w artykule. Fragment ,,jeśli było to naruszenie ciała o skutkach nie trwających dłużej niż 7 dni – decyzję o skierowaniu aktu oskarżenia musi podjąć sam pokrzywdzony” z uwagi na powyższe nie odpowiada zatem treści prawa. Nie musi , bo może go ,,wyręczyć ” prokurator.

born2july
born2july

Kara jak najbardziej, krótko, zajebista, Peszko jak chce sobie pokopać w nogi niech sobie kupi kukłe i napierdala ile wlezie, pajac jakich mało

Ekstraklasa stan umysłu
Ekstraklasa stan umysłu

Zaczyna mi się robić żal człowieka o twarzy ptaka… A nie, jednak nie – Peszko wypierdalaj. Człowiek mem, przebił Kwaśniewskiego i Krecine.

M.S.
M.S.

Przyczepili się do tego Peszko. Niestety w klasie, szkole, pracy i życiu, ludzie zawsze muszą sobie znaleźć jakieś popychadło, po którym można ciągle jechać o wszystko. Media się uczepiły, za nimi kibice i gość nie ma życia. Czemu to ma służyć ? Faulował, dostał karę i tyle. Coś mi się zdaję, że większą tylko dlatego, że stał się obiektem nagonki. A widziałem dużo gorsze faule, a były bez szumu. Novikovas bił wielkie brawa Bezjakowi, jak ten niewiele brakowało, a by połamał nogi Pazdanowi. Niedługo się okaże, że nasi przegrali mundial przez Peszkę. Takie dręczenie kogoś częściej jest w szkole, a tu się okazuje, że na cel wzięli sobie go wszyscy wspólnie, dziennikarze, kibice i działacze.

Coś podobnego spotyka Kucharczyka w Legii. Facet ciągle był wyzywany i obwiniany o wszystko co złe w Legii. Teraz ucichło trochę, kiedy się okazało, że te wszelkie gwiazdki są guzik warte. Wcześniej tak miał Rzeźniczak czy Żyro, ale najbardziej Kuchy jechany był i pewno niedługo z powrotem będzie.

Matełusz Bołek
Matełusz Bołek

Aktualnie odbywająca się „jazda” ze Sławomirem nie jest spowodowana aferą alkoholową na Ukrainie sprzed 8 laty, przygodą z kolońskim taksówkarzem przed 6 laty, tylko kolejnymi, notorycznymi wyskokami Sławka. A to odbiera telefon kompletnie najebany kilka godzin po meczu, a to załatwia sobie u kumpla powołania na kadrę (by móc sobie poimprezować, bo przecież do grania się nie nadaje), a to w brutalny sposób kogoś sfauluje. Najczęściej osoby będące obiektem nagonki popełniły jeden czy dwa błędy i smród się za nimi ciągnie latami, ale Sławuś to akurat cały czas dostarcza powodów, żeby wkurwiać się na samą myśl o nim.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

headcharge
headcharge

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że kara jest wystarczająco surowa. A podkreślić trzeba, że to nadal reprezentant Polski… – Hehe

Boski Diego
Boski Diego

a tak na serio: Peszko po prostu nie mysli, to jest chodzacy instynkt, cos jak ameba albo malze, czasami jest to atut ale czesciej zenada

MisiekChytrusek
MisiekChytrusek

Po karze jaką nałożyła Komisja Ligi, ja już nie widzę problemu.
– 3 miesiące zakazu wykonywania zawodu – jest
– kara 30 tyś. złotych – jest
Jakby zwykły obywatel kopnął tak człowieka na ulicy i byłyby takie skutki jak po omawianym zdarzeniu, wątpię że kara wymierzona przez sąd byłą by podobnie surowa.

nieobiektywny
nieobiektywny

Hajto, imbecylu, przynajmniej będziesz miał przez trzy miechy z kim bradziażyć!

Porter
Porter

Szanownym debilom, którzy wysmażyli powyższy artykuł proponuję, żeby spróbowali odpowiedzieć na pytanie, czy dzisiejsza piłka nożna da się w ogóle pogodzić ze współczesnym prawem cywilnym i karnym? W zasadzie każde twardsze obrońcy zawiera element ryzyka, może spowodować ciężki uraz u przeciwnika, a że nie powoduje – to zwykle żadna zasługa faulującego, tylko przypadek.Do tego, powiedzmy, że eliminujemy z piłki wszelkie wejścia, które mogą konczyć sie faulem. Ale nagle jeden z zawodników ogrywa przeciwnika kanałem. Dwadzieścia tysięcy ludzi na trybunach i kilka razy więcej w telewizji ryczy ze śmiechu, nie rozumiejąc, że są świadkami oburzającego mobbingu. A jeśli do tego trener rzuca zawodnikowi wędkę, zmieniając go już w pierwszej połowie, to mobbing staje się jeszcze bardziej oczywisty.

Weszło Extra
04.04.2020

Zbrodnia bez kary. Jak legendarny bramkarz utopił swojego kumpla

Franjo Glaser to znacząca postać w dziejach bałkańskiego futbolu. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego stulecia mógł on uchodzić nie tylko za najlepszego bramkarza w Jugosławii, ale i w całej Europie. Dzięki sportowej postawie szybko zyskał sławę i powszechny szacunek, stał się w swoim kraju wielką gwiazdą. Gwiazdy zaś, co tu kryć, miewają swoje humory […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Niespotykanie spokojny człowiek

Rafał Grzyb to uosobienie solidnego ligowca. Rzadko schodził poniżej przyzwoitego poziomu i rzadko wchodził na poziom ponadprzeciętny. Rozegrał 313 meczów na boiskach Ekstraklasy w dwóch klubach przez 11,5 sezonu. Cenili go właściwie wszyscy szkoleniowcy, z którymi przyszło mu współpracować. Po zakończonej karierze, wylądował w sztabie Jagiellonii jako asystent trenera. A przy tym wszystkim, ten człowiek […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Legia chce ciąć o połowę, piłkarze bez entuzjazmu, ale targów nie będzie

– Z naszych informacji wynika, że klub faktycznie zaproponował graczom redukcję pensji o połowę, zresztą zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Ekstraklasy. Reakcja? Entuzjazmu ze strony piłkarzy nie było, ale z tego co wiemy, klub nie zamierza się targować: 50, 40 czy 30 proc. Rozmowy toczą się w kierunku przekonania graczy, że 50 proc. pozwoli Legii […]
04.04.2020

HEJT PARK LIVE OD 21:00 – QUEBONAFIDE I SMOKOWSKI

Gościem Tomasza Smokowskiego w Hejt Parku na Kanale Sportowym będzie dziś Quebonafide. W dawnych czasach przed koncertami lubił pokopać z fanami na orlikach. Deklarował też, że chce wysłać Arsenal Londyn i kazać im grać w baseball. W swoich tekstach zgrabnie nawiązuje do wielu postaci piłki – Wojciecha Szali, Jakuba Koseckiego czy ostatnio Mariusza Jopa. Co […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Jak UEFA będzie naciskać, to skończy z Szachciorem Soligorsk w Lidze Mistrzów

Wiosna 2021, europejskie puchary wreszcie wracają. Na razie co prawda tylko Liga Mistrzów, ale i tak super, kto by przecież tęsknił za Ligą Europy – nikt, nawet jeśli pandemia trwałaby 10 lat, wówczas powrót LE byłby tylko ciekawostką, zresztą niezbyt ciekawą. W każdym razie: następuje łączenie ze stadionem, na którym nie ma ludzi, ale są […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Weekend z Counter-Strikiem i walką Polaków o mistrzostwo Europy. Postaw na esport w Superbet

W czasach deficytu czysto sportowych emocji warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się na wirtualnych arenach. Rywalizacja w esporcie trwa w najlepsze, a na emocjonujący weekend przed monitorem komputera zaprasza legalny bukmacher Superbet, który przygotował bogatą ofertę dotyczącą najbliższych spotkań w prestiżowych rozgrywkach.  Counter Strike’owa Liga Mistrzów Trzeciego kwietnia, punktualnie o 18:25 rozpoczną się […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Gdzie tną, gdzie zwalniają, a gdzie spokój? Jak na pandemię reagują w największych ligach

Tu zwalniają pracowników klubu, tam tną pensje piłkarzy o 70 procent, gdzie indziej zawodnicy zrzekają się swoich poborów na cztery miesiące dając klubowi zaoszczędzić prawie sto milionów euro. Czasami trudno się w tym wszystkim połapać, dlatego przeanalizowaliśmy, co w temacie koronawirusa zrobiły lub planują zrobić kluby z największych lig europejskich. Zebraliśmy dziesiątki różnych podejść w […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Biznes po gdyńsku: jeden celny strzał Serrarensa kosztuje około 90 tysięcy złotych

To, że Arka ma problemy finansowe – żadna sensacja. Pisaliśmy o tym już dawno, ostatnio te informacje się tylko potwierdzają, jak w wywiadzie Michała Nalepy dla Przeglądu Sportowego, który jasno stwierdził: klubowi grozi bankructwo. Zresztą to można było przewidzieć. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy składano podpis pod kontraktem Fabiana Serrarensa, który zagwarantował mu 60 tysięcy […]
03.04.2020
EuroJackpot
03.04.2020

Co wybrać: rekord transferowy, zapasy dżemu czy ratunek dla ligowców?

Jak zwykle spoglądamy na kumulację EuroJackpot z nadzieją, że to jest ten dzień, to jest ten moment. Pomarzyć zawsze można, prawda? Z całą pewnością po zgarnięciu ogromnej sumki w ramach kumulacji udalibyśmy się na szalone zakupy. Oczywiście zakupy z podtekstem futbolowym, my już po prostu tak mamy. No dobra? To na co można wydać 405 […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

STANOWISKO 3# – ujawniamy zarobki piłkarzy w polskich klubach

Czy w polskiej piłce przepłaca się piłkarzy? Ile nasze kluby wydają na pensje zatrudnianych przez siebie zawodników? Dlaczego części graczy, którzy zarabiali nad Wisłą krocie, w ogóle nie poznalibyśmy nawet w autobusie? Jakie były największe absurdy w przetrwanianiu pieniędzy? Krzysztof Stanowski ujawnia zarobki piłkarzy w polskich klubach. Żadnego owijania w bawełnę. Konkretne liczby, konkretne cyferki, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

UEFA grozi palcem. Chcesz przedwcześnie skończy sezon? Możesz powoli żegnać się z pucharami

Wczoraj liga belgijska jako pierwsza postanowiła zakończyć sezon, uznając tabelę po ostatniej rozegranej kolejce za wiążącą. Kluby miały klepnąć tę decyzję 15 kwietnia – z przecieków wynikało, że to formalność. Ale sytuacja, jak ostatni lubi, zrobiła się dynamiczna. Wszystko za sprawą listu, który wysłała dzisiaj do klubów UEFA. Co się w nim znalazło? Ano groźba […]
03.04.2020
Włochy
03.04.2020

„Powrót Serie A to będzie absolutny chaos. Po co nam to?”

Pandemia trwa i nie zanosi się na to, by wkrótce miała dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że w kolejnych ligach – nie wyłączając Ekstraklasy – coraz częściej zaczyna się spekulować o możliwości powrotu na boisko w ramach jakiegoś wyjątkowego trybu, ze specjalnymi obostrzeniami. Nawet we Włoszech, gdzie koronawirus najstraszliwiej się rozprzestrzenił, podnoszą się już nieśmiałe […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

QUIZ: Czy pamiętasz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku?

Czy wymienisz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku? Czy pamiętasz kto w ostatniej chwili wskoczył do kadry Jerzego Engela? Kto był w szoku, że Paweł Janas zabrał go do Niemiec? Kto siedział na końcu ławki u Beenhakkera, a kto u Nawałki i Smudy? Jeśli gdzieś się pomylicie – nie wińcie nas, tylko na przykład […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 2: Ekskluzywne… porwanie

Koniec żartów – Laura została porwana. W sumie stało się to jeszcze pod koniec pierwszego rozdziału, ale wybaczcie, nie chciałem tego zdradzać, żeby mocniej rozpocząć część drugą. Ja wiem, że w tym miejscu bardziej politycznie poprawni przejęli się losem tej biednej alkoholiczki. Myślicie, że pewnie oprawca-psychopata trzyma ją w ciasnej piwnicy z opaską na oczach, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Piękni, niespełna dwudziestoletni. 60 gwiazd przyszłości

Każdy z nich jeszcze przez przynajmniej dwa kolejne sezony mógłby pełnić rolę młodzieżowca w ekstraklasowym klubie, ale coś nam mówi, że żadnemu z nich, przynajmniej w takim okresie, szukanie szczęścia w naszej lidze nie grozi. Już dziś siedzą przy stole dla dorosłych, będąc częścią wielkiej piłki, czasami nawet rozdając w niej karty. W najgorszym wypadku […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Afery? Jakie afery? Jako prezes PZPN nie mam się czego wstydzić

— Donosy szły na mnie, różne cuda. Przecież gdyby tylko cokolwiek na mnie mieli, gdybym miał odrobinę brudu za paznokciem, to wyprowadziliby mnie w błysku fleszy w kajdankach i byłaby sensacja na całą Europę. Ale nic na mnie mieli. Zająłem się z moją ekipą pracą i w dalszym ciągu uważam, że nie mam się czego […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

5000 zł nagród, freebet i 1000 zł bonusów – turniej CS’a z eWinnerem!

Przed nami historyczne wydarzenie – pierwszy turniej Counter Strike’a, który zorganizuje legalny bukmacher eWinner! Na uczestników czekać będzie 5000 zł w puli nagród, natomiast na graczy – atrakcyjne bonusy i promocje. W zawodach wystartuje ponad 100 zawodników, w tym wielokrotny mistrz Polski oraz ekipa PashyBicepsa! eWinner wie, jak zadbać o graczy w okresie, w którym […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Piątek z ligą białoruską? Sprawdź ofertę specjalną Superbet!

Dzień z ligą białoruską? Codzienność każdego kibica w ostatnich tygodniach! Legalny bukmacher Superbet wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje zakłady specjalne na piątkowe mecze na Białorusi. Co warto obstawić i na czym można skorzystać? Sprawdźcie naszą analizę! Biełszyna – FK Haradzieja Co tu dużo mówić – starcie na dnie tabeli. Biełszyna i Haradzieja nie zdobyły […]
03.04.2020