Trzech obcokrajowców spoza UE i jeden młodzieżowiec. Duże zmiany w Ekstraklasie!
Weszło

Trzech obcokrajowców spoza UE i jeden młodzieżowiec. Duże zmiany w Ekstraklasie!

Duże zmiany organizacyjne w polskiej piłce. Od dłuższego czasu co jakiś czas pojawiały się sygnały z klubów, że przepis o dwóch piłkarzach spoza Unii Europejskiej, którzy w tym samym czasie mogą przebywać na boisku, jest zbyt restrykcyjny. W końcu Ekstraklasa SA wystąpiła z wnioskiem do PZPN o dodatkowego, trzeciego „cudzoziemca”, co poskutkowało… żądaniem zwrotnym. No i efekt jest następujący:

– PZPN lada dzień zmieni przepis i na boisku będzie mogło jednocześnie przebywać trzech zawodników spoza Unii Europejskiej.
– Ekstraklasa SA na życzenie PZPN wprowadzi przepis, że od sezonu 2019/2020 na boisku w meczach ligowych będzie musiał przebywać minimum jeden młodzieżowiec.

Jeden obligatoryjny młodzieżowiec oznacza, że każdy klub będzie musiał mieć kilku piłkarzy U-21 na poziomie, by nimi odpowiednio zarządzać i rotować. Młodym zawodnikom zostanie więc podstawiona trampolina. Można twierdzić, że jest to bez sensu (ponieważ powinni sami sobie wywalczyć miejsce w składzie), albo że sens to ma (ponieważ zmusi kluby do rozwijania szkolenia lub skautingu). Na tego rodzaju rozważania czas przyjdzie. Teraz konkrety, bo to jeszcze nie koniec.

Pojawił się wcześniej komunikat, że Pro Junior System „wychodzi” z Ekstraklasy, natomiast zdecydowano, że przez ten rok jeszcze będzie (potem już kluby pozyskają środki z nowego kontraktu telewizyjnego). Teraz PZPN dołoży 2 miliony, ESA dołoży 2 miliony i środki zostaną następująco podzielone:

– 1,6 miliona dla 1. Klubu
– 1,1 miliona dla 2. Klubu
– 0,8 miliona dla 3. Klubu
– 0,5 miliona dla 4. Klubu

Ustalono jednak, że jeśli jeden klub zapunktuje na dwóch różnych poziomach rozgrywek (np. Lech Poznań i jego rezerwy), to pieniądze dostaje tylko za wyższą ligę, a za niższą kasę zbiera następny klub w kolejce.

Fot.FotoPyK

KOMENTARZE (120)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Co to za socjalistyczny wybryk? Piłkarz ma grać bo jest lepszy od pozostałych w drużynie a nie z tytułu wieku
Serio myślicie, że w takim Piaście jest jakiś wonderkid a trener go celowo nie wystawia? Leży szkolenie, leży praca z juniorami no to nie ma jak wrzucić do składu 18 latka bez obniżenia ogólnego poziomu składu
Niech udowodnią swoją wartość skillami a nie metryką

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AMPawlito

To ma właśnie zmusić do wyszkolenia dobrego młodzieżowca , z późniejszym zyskiem dla reprezentacji

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Ale jakie zmusić? Serio myślisz, że np Jardin był ZMUSZONY wystawić na mecz LM z MC nastoletniego Mbappe? Po prostu uznał, że gośc pomimo wieku i małego doświadczenia odpowiednik kandydatem do pierwszego składu
Najpierw oczyśćmy strefe mentalną i przestańmy nazywać 23 latka obiecującym młodziakiem, tak to się mówi o 19 latku w poważnych ligach
Trzeba wszystko budować od podstaw, infrastukture, boiska, bazy treningowe, regionalne siatki wyszukiwania juniorów itp itd
A nie ZMUSIĆ trenera do wystawiania jakiegoś kompletnego szrota tylko dlatego, ze jest młody

Spektakularny

Z tym, ze u nas Mbappe mialby właśnie na koncie nie mundial, a 3 ogony w ekstraklasie. Takze to generalnie przeczy temu co pisales wyzej

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Widocznie jest s labszy od Kownackiego, bo on troche jednak pograł bez przymusu komuchów z PZPN.

14

A dlaczego prywatne przedsiębiorstwa mają pracować na zysk państwowego?

Chce mieć PZPN piłkarzy do swojej kadry, to niech szkoli jak Czesi, a nie spija śmietankę z czyjejś pracy.

Bobek90

W porządku. Niech kluby, czyli prywatne przedsiębiorstwa, oddadzą publiczne pieniądze które państwo wydało na budowę stadionów. Niech te pieniądze państwo przeznaczy na szkolenie młodzieży, a kluby niech sobie graja kurnikach.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Spoko. Niech państwo też mi odda pieniądze, które kradnie mi na tak zwany ZUS.

Bobek90

W Somalii władza centralna de facto nie istnieje, więc żaden rząd nie kradnie twoich pieniędzy na przedszkola, drogi, służbę zdrowia, albo emerytury. Dziwie się że jeszcze nie wyemigrowałeś do tego raju na ziemi.

14

Stadiony były budowane przez gminy, a nie przez PZPN.
Druga sprawa, że od tego są samorządy, żeby budować mieszkańcom chodniki, parki, baseny publiczne, czy też stadiony, jeśli jest takie zapotrzebowanie.

Bobek90

Aha. Jeśli państwo daje pieniądze prywatnym przedsiębiorstwom to spoko. Jeśli prywatne przedsiębiorstwa mają spełnić pewne wymogi (szkolenie piłkarzy) to skandal i komuna. Aha.

14

To teraz powiedz skąd państwo ma, żeby dawać? Oświecę cię- od obywateli.
I nie daje prywatnym przedsiębiorcom tylko obywatelom, żeby mieli gdzie mecz, czy koncert obejrzeć, a przedsiębiorca, czy to klub piłkarski, czy jakiś muzyk, wynajmuje stadion od państwa.
Ogarniasz różnice?

Już pomijam fakt że gmina, a PZPN to dwa różne podmioty, bo jak widać nie potrafisz tego pojąć.

Ps. Tak państwo jest od tego żeby służyć obywatelom, nie obywatele państwu, jeśli myślisz inaczej to fajne faszystowskie bądź komunistyczne (wybierz sobie, do którego ci bliżej) masz zapędy.

Bobek90

Nie było zapotrzebowania ze strony obywateli na budowę nowoczesnych stadionów za kilka miliardów złotych. Stare w zupełności wystarczyły o czym świadczy średnia frekwencja w najlepszym wypadku wynosząca 10-20 tysięcy ludzi. Stadiony były budowane bo organizowaliśmy Euro, a je organizowaliśmy bo PZPN złożył kandydaturę, dostał wsparcie państwa, i nas wybrano.
Klub piłkarski gra na stadionie wybudowanym za kilkaset milionów złotych, płaci może z 3 miliony czynszu na rok, a z użytkowania stadionu wyciąga pewnie z 2-3 razy tyle. I ty tu nie widzisz wsparcia? Zresztą jaki sens jest z tobą dyskutować jeśli zaprzeczasz sam sobie. Z jednej strony piszesz że wara od klubów bo to przedsiębiorstwa prywatne, a z drugiej strony piszesz że budowa dla nich stadionów to służenie obywatelom. Jeśli to przedsiębiorstwa prywatne jak mówisz, i publiczne nie może od nich wymagać niczego w zamian (szkolenie) to niech sobie same ze swojej kasy wykupują działki i budują stadiony. Proste.

14

Zrozum, że to gminy płaciły za stadiony, nie PZPN. Związek jest zupełnie innym podmiotem i nie ma prawa niczego wymagać w zamian.

Stadiony są grubo przepłacone i za duże, ale czyja to wina? Klubów, czy władz miast? Wybudowali za duże stadiony, drogie w utrzymaniu, narobili przekrętów przy przetargach, to maja mały zwrot.

Natomiast jeśli państwo nie ma wykładać na infrastrukturę, to niech zostawi 5% podatku VAT, żeby mieć na utrzymanie sądów, policji i sanepidu.

Bobek90

Eh, zróbmy to łopatologicznie, napisałeś: „A dlaczego prywatne przedsiębiorstwa mają pracować na zysk państwowego?”
Jeśli kluby piłkarskie to wyłącznie prywatne przedsiębiorstwa, to państwo nie ma prawa budować im stadionów. To tak jakby państwo wybudowało fabrykę jakiemuś przedsiębiorcy, a potem pobierało od niego w zamian symboliczny czynsz za użytkowanie tej fabryki. Natomiast jeśli uznamy że kluby sportowe mają również funkcje interesu społecznego, to w takim wypadku, a zwłaszcza jeśli te kluby doją państwowy cycek kiedy tylko mogą, muszą spełniać określone wymogi. Zwłaszcza jeśli te wymogi stawia organizator rozgrywek ekstraklapy, czyli PZPN. Związek tylko z racji tego że kluby grają w rozgrywkach pod jego egidą ma prawo wymagać co mu się podoba, i to nie podlega dyskusji. Jeśli o czymś dyskutowaliśmy, to nie o tym czy PZPN ma prawo wymagać bo ma prawo (jeśli komuś się nie podoba to niech założy własną ligę i złoży akces do UEFY), tylko czy ma moralna racje wymagać. Ja uważam że ma, dla Ciebie to komunizm i gwałt na wolnym rynku. Do porozumienia nie dojdziemy. Nic nie szkodzi.

14

Jakk gmina wybuduje park i co sobotę będzie go wynajmować szkółce tresury psów, to nadal nie zbudowała tego specjalnie dla tej szkoły, tylko dla obywateli i co sobotę wynajmuje go przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca płaci gminie za wynajem i spełnia inne wymagania, do których zobliguje go gmina, powtarzam umowa jest na lini Przedsiębiorca-Gmina, a ty byś chciał żeby Policja mogła się zgłosić do przedsiębiorcy i zażądać żeby ten szkolił im psy policyjne za darmo, bo gmina(zupełnie inny podmiot) wynajmuje mu park, mimo że gmina takich warunków nie postawiła.
Gdyby to PZPN budował te stadiony, to jak najbardziej mógłby od klubów wymagać, ale prawda jest taka że związek klubom jest calkowicie zbędny.

Sebinio

to niech spiewacy operowi czy aktorzy niech oddadza pieniadze ktore panstwo wydalo na teatry czy opery

WF
MKS

Jak szkoli Czeski Związek. Poważnie pytam.

pep pep

nie do wyszkolenia ale do pozyskania (np przechwycenia z rezerw Legii jak frajersko wypuszczeni do Pogoni Walukiewicz czy Wojtkowski i kilku innych im podobnych

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Proponujeę przymusowo 10 młodziezowców w składzie. Wtedy zysk dla reprezentacji będzie 10 razy większy.

Sebinio

czyli np. zamiast super utalentowanego 22 latka bedzie grał 18-letni kaleka bo..młodszy

Blasphem

Tu raczej chodzi o to, że błyskotliwa polska myśl trenerska przez x-lecia nie dopuszczałą myśli, że jakiś 20 latek może być lepszy od jakiegoś 34letniego napadziorwa zwiedzającego 17ty klub w „karierze” i mającego łącznie na koncie 15 bramek – no ale doświadczenie i w ogóle … Wyświechtany rpzykład, ale Górnik pokazał co mogą młodzi jeśli dostaną szansę. ten przepis taką szansę niejako wymusza. Wg. mnie krok w dobrą stronę.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Górnik jest ewenementem. Który odpalił ale nie musiał. Odpalił pomimo tego, że żadnych głupich ustaw nie było. Jeżeli stawianie na młodych będzie się opłacać (finansowo, sportowo) to kluby i tak to zrobią.

Blasphem

Ewenementem ? Raczej nie – po prostu 90% polskich trenerów nie miało na tyle jaj, żeby postawić na młodych – teraz się to nieco zmienia wraz z wymianą kadry trenerskiej i wypadem starych mord z karuzeli. Hujowo, ale stabilnie – to gwarantował emerycki szrot

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Jaj? Górnik nie miał pieniędzy nawet na szrot, więc grał młodymi.

WF
MKS

Dlatego jak już zaczął grać młodymi, nadal miał w kadrze stary szrot i przez kolejne lata wystawiał go w 3 lidze. Bo ci nie mieli ochoty odchodzić. Gdyby trener Brosz wpuścił ich jednak na boisko może Górnik zrobiłby mistrzostwo. Ewidentny błąd trenera.

Spektakularny

Widac to w przypadku np Lewandowskiego, Zielinskiego czy Krychowiaka. Widocznie byli za slabi na polskie ligi by dostac w nich od razu szanse albo sie nie opłacało :)

pep pep

przecież wiadomo że się opłaca finansowo , byle tylko był talent w składzie, ale przecież ich podaż jest ograniczona , jest ich tylu nakraj ilu jest a nie jakieś masy (a tych nieodkrytych jest niewielu), a większość jest przechwycona przez topowe akademie

Chata Kumba

Przykład Górnika pokazuje, że jednak wielu było nieodkrytch, skoro praktycznie składem z 1 ligi zrobili puchary. Może czegoś nie wiem ale czy było zainteresowanie z topowych polskich klubów takim Kurzawą zanim błysnął w ekstraklasie? Jeśli nie to znaczy że się chuja znają i nie potrafili zauważyć jego talentu a skauting istnieje tylko teoretycznie.

WF
MKS

Rok temu Kurzawie kończył się kontrakt z Górnikiem i był do wzięcia za darmo. Dlatego teraz odszedł bez odstępnego, bo Górnik podpisał kontrakt tylko na rok na warunkach Kurzawy.

WF
MKS

Był PJS. Zakontraktowanie młodzieżowców kosztowało ich mniej niż wpływy z PJS

Lluc93

A poza Żurkowskim kto w tym Górniku z tych młodych odpalił? Kurzawa ma 25 lat, Kądzior 26, Angulo 34. To oni ciągnęli ten wózek, a nie młodzieżowcy. Jeszcze Matuszek trzymał środek pola, który miał 29.

Spektakularny

Lol a malo jest takich przypadkow? Przeciez u nas większość wonderkidow wlasnie odkrywana jest na zasadzie takiej, ze 1 sklad trapiony jest urazami i kartkami i mlody wchodzi z przymusu. Do tego o wielu pilkarzach mówi sieże, ze maja talent, ale nie graja, bo sa za mlodzi…

Spektakularny

Spójrz na Gornik, takze Twoj komentarz ma sie nijak do sprawy

WojciechReiss

O to chodzi właśnie, że Górnik postawił na młodzież dlatego, że bankrutował, więc powyciągał juniorów i nimi konsekwentnie grał.
Niestety, jeżeli pojawi się kasa z dobrej gry tej młodzieży, to wątpię, że będą inwestować w szkolenie – raczej nakupią szrotu i historia zatoczy koło.

W zmuszaniu do gry młodzieżowcami chodzi o to, żeby klub nie musiał bankrutować, by promować młodzież. Jak mają kasę, to kupują szrot, bo dla nich liczy się inwestycja krótkoterminowa. A młodzież jest inwestycją długoterminową 😉

Bobek90

Jak kilkadziesiąt lat temu państwa zmusiły przedsiębiorców do zaakceptowania 40 godzinnego tygodnia pracy to też pisałbyś o socjalistycznych wybryku gdybyś wtedy żył? Polskie kluby piłkarskie to patologiczne przedsiębiorstwa prywatne, żyjąca z dnia na dzień i żebrzące o datki od państwa, dryfujące donikąd. Jeśli one same z siebie nie są w stanie się zmodernizować (szkolenie to nie fanaberia PZPN-u tylko norma w poważniejszych piłkarsko krajach) to musi to zrobić centrala. W czym problem? Korea Południową i Japonia zmodernizowały się w swoim czasie na bazie dekretów ze stolicy a nie prywatnej inicjatywy.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Bardziej durnego porównania z dupy dzisiaj nie będzie. A jakby Ci komusze władze kazały wyrabiac 150% normy, a w kazdej firmie 20% musiałoby byc nastolatków, to też byś się ucieszył?

WF
MKS

Jakoś dziwnie nakazy dotyczące szkolenia i młodzieżowców są we Francji czy Niemczech. I nikt nikomu łaski tam nie robi tylko tamtejsze kluby muszą się do nich stosować.

Bobek90

Jakby babcia miała wąsy to byłaby dziadkiem. Nie gdybajmy, tylko gadajmy o faktach. A fakty są takie, że zachodnie kluby szkolą, nasze mają to w dupie. Ergo, nakaz szkolenia to akt wymuszający modernizacje naszych przaśno-buraczanych klubów.

WhyAlwayMe

komentarz usunięty

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

hds

NIby tak, ale naprawde myslisz, ze poziom sportowy Piasta tak drastycznie spadnie, poniewaz trener zostanie zmuszony do wstawienia juniora kosztem starego kopacza? W wiekszosci przypadkow roznicy pomiedzy 18latkiem, ktoremu nikt nie chce dac szansy, a gosciem klepiacym w ekstraklasie od 18 lat roznicy nie bedzie.

OrtalionowyRycerz

Ogółem to się zgadzam z tobą, tylko wolno wiedzieć co ma do tego socjalizm?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii, Anglii coś takiego obowiązuje? Czy tam kluby obliguje się do wystawiania młodzieżowców? Chciałbym , by młodzi dostawali szanse, ale mam opory wobec systemowych rozwiązań. Mam strasznie mieszane odczucia.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Nie. We Francji nikt nie wystawia 17 latka ze względu na wiek ale umiejętności, to jest przepaśc pomiędzy polskim szkoleniem a zachodem, jak można 23 letniego chłopa brać za obiecującego juniora? Komentatorzy też dokładają swoje trzy grosze, do dzisiaj pamiętam jak parę lat temu przebąkiwano, że Cetnarskim interesuje się jakiś klub z Holandii i w trakcie spotkania chyba z Bełchatowem Szymkowiak wypalił, że Mateusz ma taki pass dzięki któremu poradziłby sobie w każdej lidze Europy, no cyrk
Ta liga jest przesłodzona, C+ ją opakował jak PL czy Serie A robiąc z tych chłopaków jakieś super gwiazdy po byle celnym kopnięciu

bijelodugme

>Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii, Anglii coś takiego obowiązuje?

Czy w tych krajach „rodzima myśl szkoleniowa” ściąga „doświadczone szroty” i wystawia ich w pierwszych 11 klubu? Czy w Hiszpanii, Francji, Belgii czy Anglii mają co roku problem z dostaniem się do europejskich pucharów?

Masz jakiś inny pomysł jak zreformować „polską myśl szkoleniową” by zaczęła stawiać na młodych? Kiedy ja w TV od wszelkiej maści komentatorów niejednokrotnie słyszę, że 24 czy 25 letni piłkarz to wschodząca nadzieja, „młodzież” naszej piłki?

Skoro trenerzy tak się boją o swoje stanowiska, że jedynie bieda klubu ich zmusza by sięgnąć po młodych wychowanków, w przeciwnym wypadku jadą starymi wyjadaczami co by w miarę równy sezon sobie zrobić, to samo jak widać się nie zrobi.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Niepotrzebnie się nakręciłeś. To pytanie nie było argumentem przeciw, tylko zwykłym pytaniem. Zadałem je, bo chciałbym się dowiedzieć, jak to wygląda w innych krajach i liczyłem na pomoc współweszlaków.

WF
MKS

W BL obowiązek posiadania w kadrze meczowej młodzieżowców. To wymusza posiadanie przynajmniej kilku młodych trenujących z pierwszą drużyną. Plus obowiązek akademii.
We Francji obowiązek akademii o wysokim standardzie. Gdyby u nas ktoś w końcu ustalił i wymagał takie zapisy licencyjne dopiero kluby wzniosły by larum.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Dzięki za odpowiedź.
Nawiązując do tego, co piszesz, to ja jestem za modelem, który nakazuje posiadanie standaryzowanej akademii.

WF
MKS

OK. Brawo. Tyle tylko że żyjemy w Polsce. Kraju w którym obchodzenie wszelakich uregulowań jest normą i jest społecznie akceptowalne. Na papierze będzie akademia, faktury będą na nią spływać a w praktyce pieniążki pójdą do menadżerów czy działaczy. Przecież u nas nie da się wyegzekwować żeby 16 klubów grało na swoich stadionach. Gdzie tam kontrola akademii. Utopia.

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

Racja Gino. W teorii to fantastyczny pomysl, niestety w praktyce pewnie taki super nie bedzie

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Wystawiac nie musza, ale musza miec wychowankow w skladzie meczowym, w Bundeslidze bodajze 3.

Spektakularny

Nie, ale oni maja scouting. Nasza liga najmocniejsza byla akurat w okresie, gdy obcokrajowcow bylo najmniej

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Też dzięki komunizmowi – trzeba było mieć powyżej 30 lat by wyjechac na zachód. Niech komuchy z PZPN wprowadzą też taki przepis! Liga bedzie silniejsza. 😀

WF
MKS

Pewnie również dzięki temu zapisowi Polska była trzecia na świecie a Górnik Zabrze grał w finale pucharów. Chyba akurat na powrót czasów socjalizmu na razie nie mamy co liczyć.
A liga byłaby bezspornie silniejsza. Grałby w niej chociażby Lewandowski i wielu wielu innych. W miejsce sławetnego szrotu.

WF
MKS

Korona Kielce mając wszystkie CLJ w zeszłym roku wolała nawet na mecze o pietruszkę jechac 15 zawodnikami, niż zabrać jakiegokolwiek młodzieżowca na ławkę. Czy to nie patologia.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Jeszcze jaka. Zupełnie tego nie rozumiem.

MionelLessi

Czyli jeszcze więcej szrotu na boisku.

trenejroPL

komentarz usunięty

awast

Całe to reczne sterowanie wystepami mlodych zawodnkow jest chuja warte. Mysle ze pzpn robi to pod publiczke majac swiadomosc ze gowno to da

Szyderca

Proponuję iść z duchem czasu. Obowiązkowo na boisku jakiś zdeklarowany gej, poza tym równouprawnienie czyli 5 kobiet i 5 mężczyzn ten 11-sty obowiązkowo genderowiec. Co do koloru skóry, to oczywiście maksymalnie dwóch białych. Broń Boże, aby, któryś publicznie deklarował, że jest chrześcijaninem, za to jak najbardziej muzułmanin, żyd, buddysta, ateista, czy satanista.

Myślę, że i Polska piłka i generalnie Polska w końcu znalazłaby uznanie w oczach świata, przynajmniej tego spaczonego.

bijelodugme

Ja też proponuję iść z duchem czasu, odciąć państwowe spółki od sponsorowania prywatnych klubów. Nie pozwolić miastom i samorządom na to by byli właścicielami klubów i niech sobie robią wtedy co chcą. Niech co roku się kompromitują na arenie europejskiej. I niech C/N+ nadal tworzy dla lemingów otoczkę, jakby to nasza liga była siódmym cudem świata.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

OK, a stadion we Wrocławiu przerobić na giełdę chińskich ręczników. Nie rozumiesz, ze w przypadku niektórych miast jest to inwestycja?

Cegiełka-Przyjemski

Opowiedz więcej o tej miliardowej inwestycji na 40k miejsc, która zapełnia się w 15%

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Od samego mieszania, herbata slodsza się nie zrobi.
Za rok, prezesi beda stękac jak to poszybowaly ceny za młodzież.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Lech, Legia sporo zarobią na wypożyczeniach. Inni ograją im młodzieżówców, później pograją w macierzystych ekipach i za 5 baniek na zachód, Całkiem łebski plan komuchów z PZPN.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Pewnie nie tylko Lech i Legia, bo jeden mlodziezowiec w kadrze przecież problemu nie rozwiazuje.

Marcinecckie

Głupota. Taki Górnik potrafił grać kilkoma młodzieżowcami w 1. Lidze, mimo że wymagano wystawiania tylko jednego takiego gracza, a to samo powtórzył w Ekstraklasie, mimo że żadnych wymogów nie było. Paradoksalnie przy wprowadzeniu przepisu o przymusowym wystawianiu młodzieżowca można młodemu zawodnikowi zrobić więcej krzywdy. Raz, że się może rozleniwić, dwa, że wystarczy jeden jego słabszy występ i od razu pojawią się komentarze TEN MŁODY TO ŁAMAGA, GRA TYLKO DLATEGO, ŻE JEST TAKI WYMÓG. To już dużo lepszą zachętą byłaby gruba kasa z PJS. A na przepis o obcokrajowcach to szkoda strzępić ryja – 4 Ukraińców i 7 Polaków jest be, ale 10 Słowaków i 1 Czech to już zajebista sprawa. Czy te mózgi nie są w stanie zrozumieć, że – ze wzgledu na unijne unormowania – takie przepisy nie mają żadnego sensu?

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Jak smiesz krytykowac geniusz Bonka?

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Jeżeli nie zmienimy szkolenia, przepis ten będzie oznaczał jedynie przymusowe wstawianie niewyszkolonego, młodego szrotu. Jeżeli zmienimy szkolenie, to taki przepis nie będzie potrzebny.

Lluc93

Widziałeś gdzieś krytykę debilnego limitu piłkarzy spoza Unii co spowodowało co najwyżej zasyp tej ligi słabymi Słowakami. Wszyscy dziennikarze sportowi to prostytutki Bońka, żaden się nie odważy go skrytykować. Tak jak z wyborem Brzęczka. Po zwolnieniu były głosy, że nie ma żadnego kandydata w Polsce, musi być obcokrajowiec. Po Brzęczku nagle świetna decyzja, obcokrajowiec to by skasował 2 mln euro i miał w dupie. Geniusz, kurwa geniusz z tego Zbyszka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Ale to wystarczy, że w 1 składzie wyjdzie i po prostu trza będzie w max 5 minucie wypultać się z jednej zmiany, si?

Cegiełka-Przyjemski

na niższych poziomach ligowych jest tak, że masz mieć na boisku 2 młodzieżowców. jak jeden odpada, to albo go zmieniasz młodzieżowcem, albo grasz w 10.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Turcja, Rosja, Azerbejdżan (ostatnio już mniej bogaty), Chiny – co łączy te wszystkie ligi? Oprócz tego, że są bogate, limit obcokrajowców, który został wprowadzony po to żeby kadr zamożnych klubów nie stanowili wyłącznie obcokrajowcy. Po co? Po to żeby rodzimi piłkarze mogli grać i się rozwijać z korzyścią dla reprezentacji. Jaki efekt? Taki, że ani Rosja, ani Turcja, ani Azerbejdżan, ani Chiny nie rozwinęły się w piłce reprezentacyjnej, nie produkują zdolnych piłkarzy. Ogranie w lidze daje im totalne nic. I tak samo będzie z młodymi piłkarzami. Jeżeli nie będzie szkolenia – to nic im nie pomoże, a gwarantowane miejsce w składzie tylko zabija rywalizację. Cóż, można się tylko z tego pośmiać.
Ale wy sami tego chcieliście. Wy, kibice, pseudoeksperci. Od lat tylko podnosiliście larum o zagranicznym szrocie w lidze. Dziennikarze to podchwycili, stworzyła się presja opinii publicznej i PZPN wymyślił limit. I co teraz mówicie? Teraz krzyczycie, że Astana ma piłkarzy z Afryki za frytki, którzy rozjeżdżają obronę Legii – a u nas takich nie ma, bo limit obcokrajowców… o który walczyliście. Wiecie jaka jest różnica pomiędzy zagranicznym szrotem, a rodzimym szrotem? Taka, że zagraniczny szrot jest tańszy, a szrot to i tak szrot. Jakby rodzimi piłkarze bronili się sportowo nikt nie ściągałby szrotu zza granicy i żadne limity nie byłyby potrzebne. Ale w Polsce PRL jeszcze siedzi mocno. Żadne idiotyczne limity, żadne przykazy i nakazy nie podniosą poziomu polskiej piłki. Podniesie je tylko mądre zarządzanie i dobre szkolenie – tego ustawą wymusić się nie da. Przeciwnie – wolny rynek i duża konkurencja zmuszają do mądrego zarządzania, inaczej wypadasz z karuzeli. Ale w Polsce jak w lesie. U nas dalej ludzie myślą, że ubóstwo zniesie się ustawą. Że poziom piłki się podniesie ustawą… No po prostu załamać ręce można.

Viva la Libertad
(L)

Szacun, dawno nie czytałem tutaj tak sensownego komentarza. Powinien przeczytać go sobie Boniek i trochę pomyśleć.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

A skad te madre szkolenie, zarzadzanie itp.? Ano jak w Rzeszy czy Francji. Uchwala Federacji i masz miec kurwa 3 boiska treningowe i stadion na min. 18.000 siedzen. Czy to samo w sobie podnosi poziom? Absolutnie nie.
W rozgrywkach europejskich wymagane jest posiadanie min. 3 czy 4 wychowankow. Czy obnizylo to jakos poziom rozgrywek?
Z innej perspektywy. Jakby zniesc ograniczenia predkosci na autostradzie w Niemczech to moze bezpieczenstwo by sie podnioslo. Ale kto bedzie eksperymentowal na zywym organizmie.
Kazdy kij ma dwa konce.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Wymagane jest posiadanie w kadrze, nie na boisku – jest różnica, prawda?

Spektakularny

Rownie dobrze bez limitu mogłoby byc jeszcze gorzej. Wyobraz sobie, ze w lidze nie ma zadnego Polaka. Skąd graczy ma brac kadra?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Jeden chuj. Czy siedzi 3-4 na lawce bo taki jest przepis czy biega 1 po boisku.

hubabuba

nie jestem pewien kiedy dokladnie to wprowadzili, ale wydaje mi sie że jest za wcześnie by oceniac czy przyniosly jakąś korzyść w tych krajach

Przemek Pawlas
Arsenal

Brawo! Lepiej bym tego nie ujął – wymuszanie na pracodawcach jakich mają zatrudniać i promować pracowników jest idiotycznym pomysłem, o wiele lepiej byłoby tak szkolić polską młodzież żeby polskie kluby się o nią zabijały.

technojezus
technojezus

I jak ta Polską liga ma się rozwijać jak mamy w niej takie patologiczne przepisy?
Co komu przeszkadza że w drużynie gra z 3-6 graczy spoza Unii?
Czym się kurna różni Ukrainiec/Białorusin czy Ruski od takiego Czecha czy Słowaka?
Czym się różni jakiś bambulaj od jakiegoś Hiszpana? To jest istna dyskryminacja.
A ten przepis z tym jednym młodzieżowcu to jest dopiero komedia.Ma grać ten kto jest najlepszy i tyle bez względu czy ma 18 lat czy 32.
Pisałem i dalej będę pisał, jeżeli nie wypierdoli się tego rasistowskiego przepisu o tych graczach spoza unii to nadal będziemy III światem piłkarskim w europie.Czemu w takiej Anglii nikt nie ma problemu że czasami w ANGIELSKICH klubach gra w meczu kurwa 1-2 Anglików, a w tym samym czasie lata w tej drużynie z 5 spoza unii?

WF
MKS

Tyle że jeszcze niedawno żeby gracz mógł zostać zatrudniony w Anglii musiał mieć rozegranych ileś meczów w pierwszej reprezentacji. My w najlepszym razie bierzemy 3-ligowców.

anjey

Nie ma tu w ogóle elementu wzmacniania umiejętności sportowych. Po co sie starać skoro i tak muszą nas wcisnąć do pierwszej drużyny? Niższe ligii doswiadczają tego od lat. Młodzieżowcy, totalnie wszystko zlewaja, bo wiadomo, ze zagrają. Sa bardzo często najslabsi na boisku. Brakuje miejsca dla piłkarzy, ktorzy w konsekwencji za wcześnie konczą kariere. Poziom rozgrywek zasadniczo sie obniża od czasu tego dziwadła. To samo czeka ekstraklapę.

Spektakularny

Pokaż mi przyklad gdzie mlody gra na sile, a na lawce siedzi duzo lepszy obcokrajowiec. Rozumiem, ze to nagminne

WF
MKS

W niższych ligach młodzieżowcy nie mają kontraktów. Skutkuje to tym, że nie zarabiają pieniędzy. Wiec często bez żadnych konsekwencji zlewają temat. Po prostu życie. Musza np. zacząć pracować, często wyjeżdżają za granicę. Skoro nie mają kontraktu są łatwi do podebrania przez silniejsze kluby. Praktycznie za darmo.
Jest prosty mechanizm. Klub może wziąć fajnego młodzieżowca za np. 5 tys. złotych. Nie ma jednak żadnej gwarancji że ten młodzieżowiec nie wyjedzie za miesiąc za pracą. Więc go nie bierze wcale. Chłopak przestaje grać.
Wszystko zmienia kontrakt. I przede wszystkim pieniądze. Pensja na poziomie 3 tys. zł powoduje, że taki 20 latek ma już dużo do zyskania (kariera) oraz do stracenia ( owe 3 tys/ m-c). Powiem tylko ze za takie 1,6 miliona za zwycięstwo w PJS można utrzymać 40 młodziaków. Chyba któryś odpali. Daję głowę że będą trenować aż miło. Skoro ich będzie 40 nie mają żadnej gwarancji grania. Trochę przejaskrawione ale przedstawiam mechanizm.

zenek_ze_wsi

Oprócz młodzieżowca każda drużyna powinna mieć przynajmniej jednego rudego (chociażby tylko na ławce), trzech lewonożnych (ale nie więcej niż pięciu) oraz jednego geja (ten obowiązkowo na boisku). Ponadto dwóch zawodników w składzie powinno mieć wzrost ponad 190 cm, a minimum jeden poniżej 167 cm.

I na koniec najbardziej istotny postulat – w PZPN powinni nieco mniej pić trunków o zawartości powyżej 6 %………

Lluc93

I żaden dziennikarz sportowy by tego nie skrytykował. Chore czasy nastały z tym Bońkiem. Kurwa dyktator polskiej piłki się znalazł.

Panicz

no to Boniek pomógł Polskiej piłce … niech go szlak :(

Raducioiu

W biednym kraju, gdzie kluby finansowo nie mają szans konkurować z zachodem, ograniczać,zawężać rynek i tak z racji małych funduszy na transfery, mocno ograniczony ,to faktycznie majstersztyk.
Wielka łaskę zrobili,że 2 na 3 zmienili.

MiLow

Te ograniczenia co do piłkarzy spoza UE są bezsensu, bo zamiast nich będą ściągani Słoweńcy, Czesi czy inni Hiszpanie lub Niemcy z trzecich lig. Lepiej zrobić jakiś limit obcokrajowców. Na przykład pięciu czy sześciu w jednym momencie na boisku. Albo maksymalnie 10 lub 12 zarejestrowanych w całej kadrze. Co do młodzieżowca, to dobry przepis. Rozumiem jeśli mielibyśmy mocną ligę, to moglibyśmy mówić, że taki jeden młokos obniży jej poziom, ale skoro liga jest słaba, to ten jeden młodzieżowiec nic nie zmieni. Wręcz przeciwnie – szkolenie to nasza największa nadzieja.

Raducioiu

Nie można iść w te stronę,bo w Unii jesteśmy i mają prawo u nas pracować.

WF
MKS

Jak się chce to wszystko można. Ekstraklasa SA może dzielić pieniądze według własnego uznania, zasad. Gdzie jest powiedziane, że pieniądze z Cplus nie mają być uzależnione od ilości grających Polaków i młodzieżowców. Jak będą chcieli mogą promować posiadanie w kadrze np. Eskimosów. Za każdego po 2 miliony. A jak 20 Niemcami zagrasz to promocja- każdy za 4 zł. Ciekawe czy Korona grała by 20 Eskimosami. Bo Górnik pewnie tak:).

Spektakularny

Nasza liga jest slaba jak juz dawno nie byla. Zestawiajac zarobki z sila rdrużyn, nie zdziwilbym sie gdybysmy byli najgorsi w Europie. Dzieje sie to w erze sciagania obcokrajowcow. I dalej bedziemy sciagac padline, bo u nas nie ma scoutingu.

Tyle lig wokół sie rozwija, a u nas coraz gorzej… jezeli cos mozna zarzucic Bonkowi, to zdecydowanie lige

fronda

Niech jeszcze debile wprowadzą parytet na jednego pedała i jedną kobietę.

Bartek BAchorski

Pytanie ilu młodzieżowców z przymusu ugrało coś w poważnej piłce?