post Avatar

Opublikowane 13.07.2018 09:27 przez

redakcja

Konferencja prasowa dzień po półfinałowym meczu Chorwacji z Anglią. Brytyjska dziennikarka od dłuższego czasu podnosi rękę. Rzecznik prasowy daje znak, że to jej moment na zadanie pytania. Ta jest jednak zdezorientowana. Nerwowo rozgląda się wypatrując mikrofonu, który jeszcze do niej nie dotarł.

– It’s coming – rzuca rzecznik prasowy.

Za chwilę dodaje: – Not home.

Zlatko Dalić wybucha śmiechem. Pierwszy raz podczas tej konferencji, choć jego sztucznie  poważna mina zdradza, że ma na to ochotę w zasadzie w każdym jej momencie. Tłumi w sobie emocje. Najchętniej roześmiałby się i wszystkich przytulił, jak ma to miejsce po konferencji, gdy zaprzyjaźnieni dziennikarze podchodzą do niego z gratulacjami. Wszystkie oczywiście cierpliwie przyjmuje. W końcu samemu nigdy nie zapomina o tych, z którymi łączą go koleżeńskie relacje. Nawet w dniu meczu o finał mistrzostw świata potrafi zadzwonić do Deana Klafuricia i pogratulować zwycięstwa nad Cork City.

Na konferencji prasowej Dalicia witają brawa inspirowane przez chorwackich dziennikarzy, których w Moskwie jest niezwykle mało. Gdy podczas grupowych meczów Polaków sale konferencyjne pękały w szwach, przed finałem chorwacką drużynę obsługuje ledwie garstka, a podczas 50-minutowego spotkania z mediami pytania po chorwacku praktycznie nie padają. Mimo to Dalić pokornie odpowiada na wszystkie wątpliwości dziennikarzy, nawet te z gatunku dziwnych. Czy poda skład na niedzielny mecz? Nie, nie poda. Czy dobra forma Chorwacji jest efektem porażki z Peru w marcowym sparingu? Nie, ale ten moment pokazał Daliciowi, jak duże są jeszcze braki. Czy zwycięstwo w mundialu 1998 jest przewagą Didiera Deschampsa? Nie, ponieważ on już jeden puchar ma, a w gablocie Dalicia nic tak prestiżowego jeszcze nie stoi, więc to wielka motywacja.

Po 40 minutach konferencji, dziennikarze podnosili ręce już bez śmiałości. Standard tego typu spotkań jest średnio o połowę krótszy, więc byli zdziwieni, że wciąż mają tę możliwość.

Spokojnie, trener ciągle jest do waszej dyspozycji – zachęcił ich dyrygujący rzecznik prasowy.

***

Jaka jest różnica pomiędzy małymi jak Chorwacja czy Urugwaj a wielkimi jak Brazylia czy Niemcy?

Moim zdaniem Messi jest najlepszym piłkarzem świata, Neymar prawie dorównuje mu poziomem. To zespoły, które są zależne od jednego piłkarza. I te zespoły szybko jadą do domu, tak samo jak na arenie międzynarodowej nie radziła sobie Chorwacja, która posiadała zbyt dużo indywidualności. Drużyny, które stanowią jedność, zostają na mundialu długo. Może na tym polega różnica?

***

Jedność. Razem. Drużyna. Charakter. Wspólny cel. Poświęcenie. Gdy Zlatko Dalić po raz wtóry powtarza te same słowa, już nikt nie traktuje go z rezerwą jako trenera bez doświadczenia na poważnym poziomie, który przyjechał z wojaży po krajach arabskich, a selekcjonerem został głównie dlatego, że akurat był pod ręką na trzy dni do kluczowego meczu w Kijowie z Ukrainą. Jeśli Chorwacja straciłaby wtedy punkty, straciłaby także szanse na mundial. Ukraina została jednak ograna, tak samo zresztą jak Grecja w barażach. Niespodzianki nie było – mundial dla Chorwatów uratowany.

Wygrana z Ukrainą, Nigerią, Argentyną, Islandią i pokonanie Danii, Rosji i Anglii. Dalić w meczu o punkty jeszcze nie przegrał, choć złośliwi powiedzą, że notuje właśnie serię trzech meczów bez zwycięstwa. Po meczu z Anglią jak bumerang wracał temat przygotowania fizycznego. – To ekstremalnie ciężki turniej. Będziemy pierwszą drużyną, która rozegra na mistrzostwach świata osiem meczów – śmieje się trener i parokrotnie podczas konferencji powtarza, że w meczu z Anglią żaden z jego podopiecznych nie chciał schodzić z boiska. Nawet mimo faktu, że kilku z nich przed spotkaniem borykało się z drobnymi urazami.

I to jest największą zasługą Zlatko Dalicia – ze zbieraniny piłkarzy grającej na światowym poziomie zrobił monolit. Zespół z charakterem. Jemu samemu charakteru odmówić nie sposób. Rok 1991, na Bałkanach wybucha wojna. Dalić przerywa karierę piłkarską – był wówczas 25-letnim piłkarzem Velezu Mostar – i idzie na front bronić swojej miejscowości, Livno. Przez trzy miesiące był odpowiedzialny za dostarczanie walczącym na froncie żołnierzom pożywienia. Po tym czasie wrócił kontynuować karierę piłkarską. Dziś miasto wita wielkim banerem z podobizną Dalicia i napisem: Livno jest z ciebie dumne. Z kolei na wjeździe do Varażdina – mieście, w którym grał przez sześć lat dla lokalnego NK Varazdin i w którym zaczynał swoją karierę trenerską – stoi bilbord z nieco innym napisem: „pokorny, a wielki”.

Przed jego pierwszym meczem na stołku selekcjonera, w Chorwacji prowadzono podobne dyskusje do tych, jakie toczy się teraz w Polsce. Czy Dalić sprosta na stołku trenera? Czy będzie potrafił zyskać autorytet u gwiazd światowego formatu? Jego CV nie było – lekko mówiąc – mokrym snem prezesa federacji. Nawet jeśli został najlepszym trenerem w historii ligi, była to tylko liga Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nawet jeśli dotarł do finału Ligi Mistrzów, była to tylko Azjatycka Liga Mistrzów. Trenerem nie został także awansem za piłkarską karierę – bo co to za kariera, w której w koszulce reprezentacyjnej po raz pierwszy występuje na konferencji prasowej, po meczu z Anglią?

Nie chce do końca życia zostać w Chorwacji, chciałbym spróbować jeszcze za granicą. Chorwaccy trenerzy nie są poważani w Europie, choć Niko Kovac czy Slaven Bilić robią nam świetną reklamę. Dajcie im Barcelonę i będą wygrywać trofea. Nie mamy też infrastruktury, to nasz ogromny problem. Potrzebujemy stadionu. Musimy zmienić wiele rzeczy w organizacji. Dla mnie ten finał to okazja, by powiedzieć: zróbmy coś z tą naszą piłką!

Dalić przedstawił się światu najlepiej jak mógł i po mistrzostwach raczej nie wróci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poszukiwaniu pracodawcy. I tak jak Modricia należy nazywać najlepszym piłkarzem mistrzostw, tak on sam jest jego największym odkryciem. Trenerem, który całkowicie odmienił drużynę i nastroje wokół niej.

Zbyt dużo negatywów było wokół drużyny narodowej. Wiele osób nas bojkotowało. Teraz cztery miliony Chorwatów celebruje na ulicach. Pozytywne myślenie, charakter i jedność. To dlatego gramy, jak gramy.

3O2JqwX

Fot. FotoPyK

Opublikowane 13.07.2018 09:27 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 5
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Marcinecckie
Marcinecckie

Swoją drogą polecam przeglądnięcie CV Dalića, które jest niewiarygodnie ogórkowe. Jak widać, nie ma to jednak żadnego znaczenia.

pawelpokrzywa
pawelpokrzywa

W tym jednostkowym przypadku tak, tak samo jak weźmiesz chłopaka-amatora z plaży Brazylijskiej i będzie solidnym ligowcem nie znaczy że kolejnych 15 zrobi to samo, istnieje duża szansa że będą po prostu szrotem. Przekształcanie jakiegoś jednostkowego przypadku z innego kraju w obowiązującą szeroką regułę jest samo w sobie kretyńskie.

Marcinecckie
Marcinecckie

Tak samo kretyńskie jest przekonanie, że selekcjoner musi być świetnym trenerem. To akurat było w ramach ciekawostki. Sam byłem w szoku, bo liczyłem, że będzie choć jakiś epizodzik z trenerki w Dinamie czy Hajduku, a tu praktycznie same arabskie przygody.

pawelpokrzywa
pawelpokrzywa

Powinien być solidnym szkoleniowcem z doświadczeniem, a nie ogórkiem, ot statystyka: jak popatrzysz na drużyny wychodzące z grup mistrzostw świata, lub europy to zdecydowana większość fachowców to ludzie z doświadczeniem w trenerce a nie ogórasy, a to że jednemu się udało nie przesądza to nic, ciekawostka fajna ale żaden argument względem naszego trenejro 🙂

Weszło
02.06.2020

Jak Hansi Flick odmienił Bayern?

Monachium zakochało się w Hansi Flicku. Dwadzieścia pięć meczów, dwadzieścia dwa zwycięstwa, jeden remis, dwie porażki. Żaden trener Bayernu od 1965 roku nie miał tak dobrego startu we wszystkich rozgrywkach. A przecież wcale nie musiało być kolorowo. Przejmował Bayern w trudnym momencie. Dostawał rozgoryczony, zmęczony i niewykorzystujący swojego potencjału zespół po odchodzącym w niesławie Niko […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Aż pięć rzutów karnych zostało podyktowanych w ostatniej kolejce Ekstraklasy. Niektóre wynikające z błędów technicznych (ręka Zwolińskiego), inne powiedzmy, że z pewnej dozy nieroztropności (latający łokieć Petraska). Skoro jedenastki są na topie, to tym razem w konkursie #AleNumer pytamy was właśnie o to, ile razy piłkarze Ekstraklasy będą w tej kolejce strzelać z wapna. Już […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Cygan: Powrót Rakowa do Częstochowy jesienią jest realny

Dzisiejsza decyzja Komisji ds. Licencji to dla Rakowa Częstochowa słodko-gorzka pigułka. Z jednej strony licencja jest, można grać w Ekstraklasie, z drugiej – każdy mecz w Bełchatowie w 2021 roku będzie oznaczał 30 tysięcy złotych kary. Jak przyjęto te werdykty w Częstochowie? Dlaczego w Bełchatowie Raków będzie wpuszczał kibiców nawet, jeśli będzie to nieopłacalne? Czy […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

„Za wcześnie, Piotrek”. Kowal żegna Piotra Rockiego

Rok 2020 to jakiś pieprzony żart. Nieporozumienie. Chciałbym, żeby już się skończył, a to ledwie połowa. Wczoraj kolejny cios. Odszedł Piotr Rocki. Ostatni raz widziałem się z nim rok temu, bo Piotrek przeprowadził się na Śląsk, więc siłą rzeczy nasz kontakt nie był tak mocny, jak wcześniej. Natomiast gdy pojawił się w Warszawie, to oczywiście, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komu przerwa pomogła, komu zaszkodziła, czyli czego spodziewać się po I lidze?

Nie, nie odwołamy się po raz setny do cytatu „zęby swędzą…” na myśl o powrocie pierwszej ligi. Ale nie będziemy też ukrywać, że gdy myślimy o pierwszym gwizdku na zapleczu Ekstraklasy, na naszych twarzach gości uśmiech. Domyślamy się jednak, że nie wszyscy są tak szczęśliwi, jak my. Były kluby, którym przymusowa przerwa w rozgrywkach dostarczyła […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Deadline? To jakieś amerykańskie czasopismo?

Żyjemy w świecie nieustającej gonitwy. Nie ma żadnego przypadku w tym, że słówko „deadline” zrobiło karierę nie tylko w siedzibach wielkich korporacji, które uwielbiają zaśmiecać/wzbogacać (sami wybierzcie) nasz język tego typu terminami. Ci, którzy się wyłamują, potrafiąc przeciwstawić się tej „dyktaturze”, często zyskują status podziwianych buntowników. I właśnie dlatego musimy bardzo szczerze przyznać, że trochę […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Kara za korupcję dla Cracovii coraz bliżej

Gdy po raz pierwszy poruszyliśmy ten temat na naszych łamach, część komentujących była przekonana, że skończy się na naszym szczerym oburzeniu. Dziś już wiemy, że wręcz przeciwnie. Korupcja, której dopuściła się Cracovia w sezonie 2003/04, była bezkarna naprawdę długo, ale zdaje się, że PZPN ma zamiar wkrótce skorygować ten błąd. Związek poinformował, że jego rzecznik […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Marek Kozioł: „Mam nadzieję, że nasz występ to nie był jednorazowy wybryk”

– Wiadomo, że jak nie szło – na przykład w Mielcu, gdzie przesiadywałem podczas meczów na trybunach, nie łapiąc się nawet do meczowej osiemnastki – to człowiek się zaczynał zastanawiać, czy jest sens dalej to ciągnąć. Tym bardziej że to był taki okres, gdy do piłki trzeba było bardziej dokładać niż na niej zarabiać. Może […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Lublin zamiast Narodowego. Finał Pucharu Polski w wersji oszczędnościowej

Gdyby nie ta pieprzona pandemia, bylibyśmy już miesiąc po finale Pucharu Polski na Narodowym. Stadion jak zwykle byłby pełny, tętniłby życiem. Cóż, pewnie nie obyłoby się też bez jakiejś mniejszej czy większej aferki, natomiast w gruncie rzeczy mielibyśmy święto. Ale to za wcześniej za rok, a finał Pucharu trzeba było przenieść. Nowa arena? Arena Lublin. […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Licencyjny odsiew w pierwszej lidze. Czołowe kluby bez zgody na grę w Ekstraklasie

Proces licencyjny w pierwszej lidze okazał się prawdziwym sitem, które na dziś eliminuje z walki o awans kilka czołowych drużyn. Komisja Licencyjna nie miała litości – gilotyna ścinała kolejne głowy. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie. Czy nas to martwi? Tak, jak najbardziej. Dlatego, że w momencie, gdy do Ekstraklasy mogą wejść trzy drużyny, okazuje się, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komisja podjęła decyzję – wszystkie kluby Ekstraklasy z licencją na sezon 2020/21

No i wszystko jasne, jeżeli chodzi o decyzje Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. Jeżeli chodzi o licencje na występy w przyszłym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, otrzymały ją wszystkie kluby obecnie będące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Choć trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach licencji towarzyszą dodatkowe obostrzenia. Zacznijmy najpierw od klubów, którym PZPN wyznaczył dodatkowe […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Chyba ostatni wywiad z Piotrem Rockim. Takim go zapamiętamy

Wciąż nie do końca dowierzamy w to, co się stało – przed północą zmarł Piotr Rocki, facet, który w naszym mniemaniu był nie do zdarcia. I nie do podrobienia, bo mówimy o jednym z barwniejszych ligowców ostatnich czasów. Postaramy się uczcić jego pamięć, ale na razie chcielibyśmy przypomnieć wywiad, który dwa miesiące temu przeprowadził z […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Ostatnia runda Mateusza Wieteski w Legii? Anglicy poważnie zainteresowani

We wtorkowej prasie echa pierwszej kolejki Ekstraklasy po odmrożeniu piłki, Mateusz Wieteska na celowniku Middlesbrough, Maciej Bartoszek wzniecający ogień w Koronie, rozmowy z Flavio Paixao i ministrem sportu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pierwsza ligowa kolejka w nowej rzeczywistości już za nami. Czy PKO BP Ekstraklasa zdała egzamin? – Zespoły nie musiały kombinować z rozdzielaniem piłkarzy po szatniach. […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Chrobry wraca do gry, czy podtrzyma dobrą passę?

Kiedy na restarcie rozgrywek czeka nas mecz drużyn, które ligowe granie 2020 roku rozpoczęły z przytupem, nie możemy przejść obok niego obojętnie. Stomil Olsztyn i Chrobry Głogów wciąż nie mają pewnego utrzymania. W dodatku sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli, więc wygrana w tym starciu jest szczególnie cenna. Dlatego też podpowiadamy, jak typować mecz olsztynian […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Nie żyje Piotr Rocki

Przykra informacja napłynęła do nas przed chwilą. Piotr Rocki nie żyje. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek. Miał zaledwie 46 lat… Jeszcze niedawno z humorem opowiadał o swojej karierze w wywiadzie na Weszło. Jeszcze niedawno wspominaliśmy niebanalne cieszynki „Rocky’ego” w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki. Waleczność, zadziorność – tego nigdy nie można było mu […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Kto utrzyma się w pierwszej lidze? Bełchatów walczy z Sandecją

Jedni walczą o awans, a inni o życie. GKS Bełchatów po dużych zmianach zmierzy się z Sandecją Nowy Sącz. Obydwie drużyny są „nad kreską”, jednak obydwie mają się czego obawiać. Mniejszą przewagę nad strefą spadkową mają gospodarze, ale jeśli nowosądeczanie będą zaliczać wpadki, także im zacznie się palić grunt pod nogami. Dlatego to ciekawe spotkanie […]
02.06.2020
Bukmacherka
01.06.2020

Pucharowicze walczą o awans, czyli Miedź kontra Stal

Wtorek to wielki dzień dla wszystkich fanów pierwszej ligi. Zaplecze Ekstraklasy wraca do gry po długiej przerwie i od razu – śladem Bundesligi czy właśnie Ekstraklasy – z miejsca serwuje nam hit. Bo jak inaczej nazwać starcie ćwierćfinalistów Totolotek Pucharu Polski? No właśnie, dlatego sprawdzamy, jakie zdarzenia warto obstawić w Totolotku w hicie pierwszej ligi! […]
01.06.2020
Inne sporty
01.06.2020

Orlen Stay&Play. Ponad dwa tygodnie pełne e-sportowych emocji

Podczas majowego turnieju Orlen Stay&Play mieliśmy okazję zobaczyć znanych i lubianych sportowców w kompletnie nowym dla nich środowisku. Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim, esport nie gryzie i może zapewnić znakomitą zabawę. I to zarówno graczom (w tym przypadku choćby Anicie Włodarczyk oraz Andrzejowi Wronie), jak i osobom śledzącym ich rozgrywkę. Jeśli przegapiliście wydarzenia z ostatnich […]
01.06.2020