Stały Mundial Gry, czyli jak rzut wolne i rożne zdominowały mistrzostwa świata
Weszło

Stały Mundial Gry, czyli jak rzut wolne i rożne zdominowały mistrzostwa świata

42% goli na mistrzostwach świata w Rosji padło po stałych fragmentach gry. 15 z 32 drużyn zdobyło przynajmniej połowę swoich bramek po zagraniach ze stojącej piłki. Anglia na wytrenowanych stałych fragmentach zajechała do meczu o 3. miejsce. Tak, to zdecydowanie mundial spod znaku stałych fragmentów gry. Skąd to się wzięło i czym się ten fenomen objawia?

No, faktycznie dużo goli pada po stałych fragmentach gry – taki tekst może rzucić przypadkowy Janusz, który mundial ogląda tylko podczas skrótów w „Wiadomościach”. Nie jest to wcale wniosek odkrywczy. Natomiast ciekawym jest fakt, jak bardzo ten element gry zdominował trwające mistrzostwa świata. Blisko co drugi gol podczas rosyjskiego mundialu (bierzemy pod uwagę 62 z 64 meczów, bo przecież przed nami jeszcze finał i mecz o 3. miejsce) padł po strzale lub dośrodkowaniu z tzw. martwej piłki. Dla porównania – w TOP5 ligach europejskich na ogół w ten sposób pada co piąty gol. W Bundeslidze jest to 21,8% bramek, w Premier League 20,2%, w Serie A 18,5%, w La Liga 16,9% i w Ligue 1 to 15,6%. A na mundialu 2018? Aż 42%!

68 goli strzelonych po rzutach wolnych/rożnych/karnych to rekord mistrzostw świata. Tym samym rosyjski mundial wymazał w tej rubryki rekordów turniej z 1998 roku. Wtedy we Francji obejrzeliśmy też sporo, bo 62 gole strzelone w ten sposób. A przecież w dwóch kolejnych meczach Francuzi, Chorwacji, Belgowie i Anglicy mogą jeszcze przebić pułap siedemdziesiątki.

W tak przypadkowej grze, jaką jest futbol, stały fragment gry to jedyny moment, w którym wszystko się zatrzymuje, a piłkarze i trener mogą tę losowość zminimalizować. To prawdopodobnie jedyny aspekt, w którym piłka nożna jest tak zbliżona do przepełnionego analizami matematycznymi futbolu amerykańskiego – mówi Alexi Lalas, komentator Fox Sports.

Kluczowe fazy turnieju podkreślają jeszcze bardziej istotę stałych fragmentów gry tego mundialu. W ćwierćfinałach pięć z jedenastu goli padło właśnie po zagraniach z martwej piłki. Półfinały? Losy spotkania Belgii z Francją przesądził rzut rożny, który wykonywał Griezmann, a który celną główką wykończył Umtiti. Także starcie Anglii z Chorwacją celnym strzałem z rzutu wolnego rozpoczął Trippier.

sfg

Anglicy to w ogóle fenomen tego mundialu. Żaden inny zespół na tych mistrzostwach nie zdobył więcej bramek po stałych fragmentach gry niż Lwy Albionu. W trakcie tego miesiąca strzelili dwanaście goli i tylko trzy z nich padły w ten – jak to nazwaliby niektórzy – prawdziwie piłkarski sposób. Raz, że miał kto u nich dośrodkowywać (taki Trippier miał czternaście celnych dośrodkowań z SFG na turnieju), a dwa, że było w kogo trafić (Stones, Kane czy Maguire). Dziewięcioma golami po stałych fragmentach ekipa Southgate’a pobiła mundialowy rekord sprzed 52 lat. – Poświęciliśmy temu elementowi gry bardzo dużo czasu. Mieliśmy wyćwiczone każdy detal, ścieżki biegu, kto kogo musi wyblokować. Nie było w tym przypadku – mówi Ruben Loftus-Cheek, angielski pomocnik.

Rosyjski mundial pokazał też zmierzch futbolu opartego na wiciu wianuszków podań. Dzisiaj gra jest zdecydowanie bardziej bezpośrednia, oparta na szybkich atakach oraz właśnie stałych fragmentach gry. Szczególnie w piłce reprezentacyjnej, gdzie trudno wypracować skomplikowane rozwiązania taktyczne. Łatwiej wytrenować trzy-cztery schematy rzutów rożnych niż automatyzmy w akcjach skrzydłami.

Niech przemówią fakty – cztery drużyny, które średnio wymieniały najwięcej podań:

1. Hiszpania – średnio 783 podania na mecz – odpadli w 1/16

2. Niemcy – średnio 658 podań na mecz – nie wyszli z grupy

3. Arabia Saudyjska – średnio 586 podań na mecz – nie wyszli z grupy

4. Argentyna – średnio 584 podania na mecz – odpadli w 1/16

I cztery drużyny, które strzeliły najwięcej goli po stałych fragmentach gry:

1. Anglia – dziewięć goli – półfinał

2. Rosja – pięć goli – ćwierćfinał

3. Urugwaj – pięć goli – ćwierćfinał

4. Belgia – cztery gole – półfinał

Duży wpływ na taką zmianę trendów ma też fakt, że na rosyjskim mundialu dyktuje się bardzo dużo rzutów karnych. Zerknijcie na grafikę porównującą gole zdobyte po strzałach z „wapna” na ostatnich pięciu MŚ:

karne

Ale nawet mimo tej anomalii obecny mundial jest – jak to trafnie ktoś nazwał – orgią stałych fragmentów gry. Bo jeśli mielibyśmy wyłączyć gole z rzutów karnych, to i tak na tym mundialu padłoby 47 goli po rzutach rożnych i wolnych, czyli 30% ze 157 bramek. A na mundialach sześciu mundialach (1994-2014) średnia goli strzelonych po zagraniach ze stojącej piłki wyniosła 26%.

No i w tym wszystkim aż dziw, że Polakom na mistrzostwach tak słabo poszło, skoro wszystkie nasze gole strzeliliśmy po stałych fragmentach. Może dlatego, że te trafienia były zaledwie dwa i że graliśmy jak leszcze w defensywie?

fot. FotoPyk

KOMENTARZE (7)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Bennfucker

To tylko potwierdza moją teorię że w obecnej piłce nie ma mocnych drużyn. Nie ma komu strzelać z gry i nie ma komu bronić żutych rużnych, rzutach ryrznach, kurwa kornerów i wolnych

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Za to byliśmy moralnymi mistrzami świata w transferze pozytywnym i niskim pressingu.

maaciekw

To trochę zaczyna być jak w F1, nikt się nie wyprzedza, a decydują eliminacje i pit stop

gryf01

Przynajmniej trochę tych goli wpada. Były już takie mistrzostwa, że goli nie było za grosz.
Za to zdecydowanie za mało żółtych i czerwonych kartek pokazują za to sędziowie. Gra jest bardzo ostra, ciężko wjechać gdzieś w pobliże pola karnego bo zaraz tną. To pewnie też wpływa na procent goli z SFG.

FC Bazuka Bolencin

I tak jest dużo lepiej niż podczas ostatniego Euro (boję się że wszystkie Euro z 24 drużynami będą wyglądały tak jak te ostatnie). Faza pucharowa w tych mistrzostwach (zwłaszcza 1/8 finału) wyjątkowo wyrównana i ciekawa, z bramkami w każdym meczu. Nie można narzekać. Ogólnie mistrzostwa moim zdaniem na plus.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

Początek i ostatnie zdanie – podpisuję się obiema rękami! Polityczny środek przemilczę, bo to portal stricte piłkarski.
Ale ogólnie masz rację, fajna ofensywna piłka, ozdobiona brakiem kalkulacji, efektownymi strzałami z dystanasu, żywiołem w działaniu – odchodzi do lamusa. Sukcesy odnoszą w większości drużyny, nakierowane na chłodną kalkulację, niekiedy grę „na wyniszczenie” i realizowanie do bólu (zazwyczaj defensywnych) założeń taktycznych.

wpDiscuz