Jedenaście wyzwań stojących przed Jerzym Brzęczkiem
Weszło

Jedenaście wyzwań stojących przed Jerzym Brzęczkiem

Nowy selekcjoner nigdy nie narzeka na brak roboty, choćby przejmował mistrzów świata. Trener Brzęczek mistrzów świata nie przejmuje, tylko zespół mający kryzys zaufania kibiców, kryzys zaufania do siebie w szatni, a także perspektywę wymiany pokoleniowej. Nie zapowiada się, by w najbliższych miesiącach noce Jerzego Brzęczka trwały dłużej, niż po 3 godziny.

1. Zbudowanie autorytetu

Oto na zgrupowanie przyjeżdżają piłkarze z wielkich zachodnich klubów – Bayern, Juventus, Borussia Dortmund. Grający w najsilniejszych ligach, z Ligą Mistrzów włącznie. Rządzić nimi ma trener, którego największym sukcesem jest walka o europejskie puchary z Wisłą Płock. Nawet szanując jego osiągnięcia piłkarskie, kariera wygląda blado przy topowych aktualnych reprezentantach.

Zawodnicy są profesjonalistami, ale to tylko ludzie. Mogą nie dać po sobie niczego poznać, ale gdzieś z tyłu głowy, szczególnie przy momencie zapalnym, będą zadawać sobie pytania: czy na pewno to jest facet, który wie co robi? Dodajmy, że z tym samym problemem na początku swojej kadencji trudne boje toczył Adam Nawałka, próbujący wprowadzić rządy twardej ręki. Odpuścił, znalazł wspólny język z drużyną i to było jednym z kluczy do sukcesów.

2. Odmłodzenie kadry

Wielu uważało, że reprezentacja Polski na mundialu w Rosji jest już po swoim szczytowym okresie, bo jej trzon, kręgosłup, zwyczajnie się zestarzał. To jest niezaprzeczalna prawda. A co dopiero teraz? Na ewentualnym Euro 2020 Robert Lewandowski będzie miał rocznikowo 32 lata, tyle samo Glik i Grosicki. Pazdan 33, Rybus 31, Krychowiak 30, nie mówiąc o takich zawodnikach jak Piszczek czy Błaszczykowski. Reprezentację Polski czeka wymiana pokoleniowa. Ci, którzy teraz uchodzą za młodych-gniewnych, muszą odważnie sięgnąć po znacznie bardziej odpowiedzialne role w drużynie, a trener musi szukać następców wśród zawodników młodszych nawet od najmłodszego w polskiej mundialowej kadrze Kownackiego.

3. Przebudowa defensywy

Mało, że nasza defensywa była w najlepszym wypadku pokraczna, to jej najważniejsze elementy są po prostu wiekowe. Niby wiemy, że obrońca starzeje się piłkarsko wolniej, ale jeśli Brzęczek będzie chciał dalej polegać głównie na żołnierzach Nawałki, to cały nasz blok obronny będzie złożony z graczy 30+. Z młodszego pokolenia, na ten moment najpewniej wygląda prawa obrona, gdzie może hasać Bereszyński. Ale dalej? Bednarek musi grać więcej w klubie i ogrywać się w koszulce z orłem na piersi. Na lewej pewnie szansę dostanie Reca, stojący przed egzaminem w Serie A. To zaplecze musi być szersze.

4. Wykreowanie nowych liderów

Nawet jeśli weterani zostaną w reprezentacji, to wciąż robienie z nich koni pociągowych zespołu jest powtarzaniem błędu z mistrzostw świata. Nie mamy pojęcia jak trener Brzęczek chce się do tego zabrać, ale tak – naszym zdaniem jest konieczne, by młodzież nie tylko przestała chować się za plecami starszyzny, ale dorobiła się naturalnych, wyrazistych liderów, zarówno w szatni jak i na boisku. Piotrek Zieliński jest najbardziej utalentowanym zawodnikiem z grona, ale być może nie ma tej charyzmy, zdolności jednoczenia wokół siebie kolegów, zagrzewania ich do boju. Poszukiwania trwają.

5. Opaska kapitana – co zrobić?

Z przecieków wynika, że trener Brzęczek nie będzie chciał zaczynać od trzęsienia ziemi, czyli odebrania opaski kapitańskiej Robertowi Lewandowskiemu. Pytanie, czy to nie będzie zgniły kompromis godzący w zespół, bo piłkarze wcale nie czuli tak wielkiego oparcia w swoim kapitanie? Szerzej na temat zmiany kapitana pisaliśmy TU.

6. Stałe fragmenty gry

Anglicy wszem i wobec udowodnili na mundialu jak ważne w dzisiejszej piłce są stałe fragmenty gry. Być może w klubie możesz wypracować więcej schematów ataku i obrony, ale w piłce narodowej, przy ograniczonych możliwościach czasowych, w wielu kwestiach masz związane ręce. Operujesz graczami występującymi w różnych systemach, przygotowanych według różnych filozofii, mających różne obciążenia. Nauczenie taktyki, jaką chcesz grać, może zająć całe miesiące, bo przez ten czas odbędziesz tyle treningów, co trener klubowy przez – powiedzmy – tydzień na zgrupowaniu. Ale stałe fragmenty da się dopracować i tutaj wielka rola Brzęczka, by potraktował ten element z wielką sumiennością.

7. Odbudowa morale wewnątrz kadry…

Co tu kryć – z doniesień wynika, że szambo wylało. Atmosferę w kadrze nakręcały wyniki, natomiast były grupki, które po porażce zaczęły na siebie patrzeć krzywo. Nie wierzymy w utopijne rozwiązanie, w którym reprezentanci stanowią jedną wielką rodzinę jak z amerykańskiego sitcomu. Ale Nawałka udowodnił, że jest możliwe porozumienie. Brzęczek musi pozszywać drużynę, by chciała razem – powiemy obrazowo – wyjść na miasto i usiąść przy jednym stoliku.

8. …i odbudowa zaufania do kadry wśród kibiców

Odbiór reprezentacji Polski w ostatnich latach drastycznie się zmienił. Z dyżurnego tematu do żartów aż po dumę narodową. Rosja 2018 to jednak misja całkowicie przegrana, nie zostawiająca na kadrze suchej nitki. Zawiedzione miliony Polaków, farsa z Japonią, po prostu wstyd za biało-czerwonych. Brzęczek musi być majstrem, który ze swoich piłkarzy utworzy sprawnych budowlańców którzy odbudują dom kadry.

9. Rozdroże taktyczne dalej szlifujemy to 3-4-3, czy jednak wracamy do 4-2-3-1

Wielka zagwozdka. Selekcjoner nie ma wiele czasu, by wypracować styl, a co dopiero nauczyć systemu taktycznego. Pytanie więc: czy z góry zdecydować się na system, czy też testować rozwiązania szukając optymalnego? To drugie wydaje się dużo bardziej rozsądne, ale można kluczyć i wciąż nie wiedzieć na jakiego konia postawić. Pierwsze natomiast może okazać się czasochłonne, a ostatecznie, jeśli z tą taktyką się nie trafi, całkowicie zniweczyć trud. Czy tak nie było właśnie z 3-5-2 Nawałki na mistrzostwach?

10. Odnalezienie pozycji dla Piotrka Zielińskiego

Miał przebłyski na marcowym zgrupowaniu, ale na mundialu zawiódł. Wszyscy kibice mają dość słuchania o dobrych meczach Zielińskiego w Napoli – czas, by błyszczał w reprezentacji, był liderem pomocy. Brzęczek musi mu odnaleźć pozycję i taktyczne zadania, które pozwolą Zielowi wykorzystać pełnię swojego potencjału.

11. Błaszczykowski

Co tu kryć – sprawa rodzinna. Brzęczek to przecież wujek Kuby. Sprawa może zrobić się niezręczna, paść mogą niewygodne pytania. Załóżmy, że Brzęczek powołałby na mundial Błaszczykowskiego tak, jak zrobił to Nawałka – ile byłoby gadania, że to po zażyłości, na jaką nie ma miejsca w profesjonalnej piłce? Trochę piłkarz i trener stoją tu między młotem a kowadłem – jakikolwiek słabszy mecz Kuby w barwach biało-czerwonych z miejsca może otworzyć puszkę Pandory.

*

Mateusz Borek i Piotr Świerczewski o Jerzym Brzęczku.


Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (49)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

On go z powodzeniem zastąpi. Import z Chorwacji. Na imię ma Romeo.

07022011-60E2-4277-B3E9-69A192FF40E5.png
KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

On go z powodzeniem zastąpi. Import z Chorwacji. Na imię ma Romeo.

07022011-60E2-4277-B3E9-69A192FF40E5.png
szroter
Stanzwioski

„Idąc ciężkim, reprezentacyjnym szlakiem… może stać się papież…papierzakiem”
dziwny wybór, ale w sumie Nawałka jak wskakiwał na fotel selekcjonera to chyba dużo więcej osiągów nie miał?
edit, dobra mistrzostwo Polski jest jakimś osiągnięciem 😉

lubie mezo

Eee a to nawalka okazal sie byc kims wiecej niz dyzmą?

Pałlo Kutińjo
Sporting Krzyczki Żabiczki

Tyle na temat.

2dv76q.jpg
Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Tu powinno być od lewej: eurowpierdol, legła warszawka, Liga Mistrzów.

technojezus
technojezus

Tu powinno być od lewej: bycie debilem, juri sprzedawał uczciwych ludzi esbekom, bycie normalnym człowiekiem

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

Świetnie podsumowałeś tego cwela Zdjęcie profilowe Juri. Normalnie pierwszy raz muszę się zgodzić z ległonistą! Widać ległoniści mają resztkę człowieczeństwa! Może warto byłoby ją wydobyć i zerwać z tym komuszym, wszawskim ścierwem?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jpr

Kuba chyba powoli kończy karierę, może w przyszłości być świetnym trenerem, ale chyba jego czas w reprezentacji dobiegł końca. Najzręczniej by było, gdyby zrezygnował, a PZPN urządził mu mecz pożegnalny.

pep pep

i tak chyba będzie

Murphy
KTS Weszło

Punkt pierwszy.
Za chwilę może się okazać że na zgrupowanie przyjedzie jedynie piłkarz Bayernu Monachium, i do tego może AS Monaco.
Piszczek z tego co jest sygnalizowana karierę w kadrze skończył. Niespecjalnie widzę też konieczność powoływania bramkarza, który może będzie grał, a może nie będzie, czyli (Nie)Szczęsnego, kiedy jest grający Fabiański, a różnicę jakościową widać na boisku.

jpr

Wiadomo, Fabian gra w angielskich spadkowiczach specjalnie, żeby formę utrzymać. Gdyby nie to, zabijałyby się o niego najlepsze kluby świata… Z całym szacunkiem dla niego, pewnie umiejętnościami od Szczęsnego nie odstaje, ale Juve byle kogo do składu nie bierze. Widać różnicę jakościową? A różnicy jakościowej między Kolumbią, a Japonią nie widziałeś? A różnicy jakościowej w grze naszej obrony między Senegalem, a Japonią też nie?

Pradella

1. Z tym autorytetem to nie zapominajmy, ze JB był mistrzem Polski, zdobył srebro na IO i strzelał bramki Brazylii i Anglii. Jako trener oczywiście nic nie zdobył, ale nie róbmy z niego jakiegoś gówniarza, który będzie brał autografy od RL.
11. O Błaszczykowskiego to się nie martwcie, to nie jest gość, który będzie na siłę jechał na kadrę.

ot.ja

Skończ z merytoryką, bo nie pasujesz do innych wypowiedzi. Teraz jest etap jechania po Brzęczku. Teraz jest tylko że nic nie osiągnął, że pewno Furman, że do tego Kuba i konflikt (pewny!) z Lewym, do tego to przecież taki drugi Fornalik.
A tak poważnie. Gość jeszcze nic nie zdążył zjebać… co tam zresztą – nie zdążył się nawet odezwać, a już kilkuset wizjonerów z tego forum (a i wielu wśród dziennikarzy) wie jak to będzie.
Sam się przyłączę do krytyki, ale jak będzie za co – ale kurwa – chłop nie zdążył jeszcze niczego spierdolić… wróć… zrobić w tej reprezentacji, a już wygląda na wroga nr. 1. Zaczynam mu współczuć.

marcinw13
Manchester United 1997/98

Swoją drogą ciekawe kogo na stołku trenera widzieli by nasi kibice-janusze? Simeone? Guardiolę? Czy może tylko Ancelottiego?

Janusz Ekspert

no tak, bo wybór był tylko albo z rynsztoka (Brzęczek) albo ze światowego topu (Ancelotii). NIc pomiędzy.

Rejwen

Przecież Błaszczykowski mówił, że sam z kadry nie zrezygnuje.

Koszałek

Brzęczek nie jest jakimś tam wujkiem Kuby. Bez Jerzego Brzęczka nie byłoby Błaszczykowskiego, najlepszego (obok Lewandowskiego) polskiego piłkarza dekady. Absolutnie nikt nie zna Kuby tak jak nowy selekcjoner. Pokładając nadzieję w profesjonalizm, wierzę że wszelkie decyzje będą prawidłowe.

Ubeccy ojcowie użytkownika Juri nokautują i rozdziewiczają go w jego brzydkie, owłosione dupsko

12) Zaspokojenie seksualnych pragnień ryżego.

OrtalionowyRycerz

Co do opaski kapitańskiej to mam tutaj kandydata na jej przejęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dominik-Furman.jpg
Vooyek_Zbooyek

Akurat Furbiś to teraz Krychę czapką nakrywa

TotoRiina

Tylko czekać na powołania dla jakiegoś Urygi czy innego Michalaka…

Matełusz Bołek
Real Madryt, Real Madryt i Real Madryt

Michalak akurat jest gościem, który ma znacznie więcej do zaoferowania niż Atmosferić vel Peszkin

TotoRiina

Mój post miał na celu wskazanie pewnej prawidłowości, a nie poruszanie problemu wyższości piłkarskiej Michalaka nad Peszką.

Jednak skoro poruszyłeś temat, to spójrzmy na statystyki Michalaka w dotychczasowych występach w piłce seniorskiej:

Ekstraklasa 30 meczów, 1 gol, 4 asysty
1 liga 15 meczów, 2 gole, 1 asysta
3 liga 13 meczów, 2 gole , 1 asysta

Sam przyznasz, że statystyki lekko mówiąc nie powalają.
Także niech najpierw ma coś do zaoferowania na poziomie ekstraklasy, ewentualnie u-21, którego jest członkiem, a później będzie mógł myśleć o kadrze.

Peszko też był kiedyś młody i szybki, a statystyki miał o ile pamiętam trochę lepsze.
O dziwo wykręcał je w Wiśle/ Orlenie/ Petrochemii Płock

Nie chcę się czepiać, ale...

„Załóżmy, że Brzęczek powołałby na mundial Błaszczykowskiego tak, jak zrobił to Nawałka – ile byłoby gadania, że to po zażyłości, na jaką nie ma miejsca w profesjonalnej piłce? ” – ale Nawałki nikt się o Kubę nie czepiał tylko dlatego, że wszyscy byli skoncentrowani na czepianiu się dlaczego powołał Peszkę.

pep

..Nie zrozumiałeś..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Matełusz Bołek
Real Madryt, Real Madryt i Real Madryt

Przez następnych 20 lat będziemy wspominać czasy Nawałki słowami: „Kurła, kiedyś to była repra jak się paczy, nie to co tera”

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Albin Wikulski

Brzęczek ze swoim sztabem to największy dream team od czasów kadry koszykarskiej USA w Barcelonie

podszyszkownik
Para a Frente Lech Poznan

To jest jakiś pierwszy aprilis,albo muppetshow,odcinek pt.Brzęczek w kosmosie…

WF
MKS

Jak powoływani piłkarze będą grali w swoich zagranicznych klubach a nie grzali ławę będzie dobrze. Nawałka to nie żaden mag a też dał radę. Brzękol też nie będzie im przeszkadzał. A dla Bońka najważniejsze żeby zbyt wiele nie zarabiał.

naguso

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Raducioiu

11. Błaszczykowski.
A po co on ma jeździć na reprezentację skoro mistrzostwa Europy dopiero za dwa lata ?
Co on niby miałby tam wtedy robić ?
Po co blokować komuś miejsce?

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Ludzie to jednak jełopy. Ledwo wybrali nowego trenera, a tu od razu ściana hejtu i drwin, zarówno na niego jak i na Bońka. W tym kraju potrafią zlinczować za nic. Rozumiem oczekiwania, nadzieje i ból ostatniego zawodu w Rosji. Nie rozumiem radosnego odlicznia do totalnej, rzekomo pewnej wtopy.

Groszek

12. pojechac na Euro…

ulame21

1 – sorry ale większość naszych kpaczy nie licząc Lewego to grzeje ławę a nie gra w silnych klubach, ewentualnie latają po lekarzach jak Milik. Reszta kopie na zapleczu silnych lig… Mimo wszystko racja większość ma p…bane we głowie i mają się za niewiadomo co.

2 – obowiązkowo ale nie na siłę, Reca to raczej słaby pomysł.

3 – moim zdaniem od Bednarka powinniśmy zacząć budować defensywę.

5 – Lewy dał ciała jako kapitan i powinien poszukać nowego. Kuba raczej nie ja stawialbym na piłkarza w typie Góralskiego, zakapiora – a może on sam jeśli wywalczy skład?

9 – Trzeba taktykę dopasować do materiału, moim zdaniem 4-4-2 z 2 defensywnymi pomocnikami to na tą chwilę optymalną opcja.

10 – na tą chwilę optymalną i jedyną pozycja dla tego wiecznie młodego talentu jest w najlepszym wypadku ławka.

Yarek

Nie ma co oceniać nowego selekcjonera, tylko trzeba dać mu popracować. Nie zgodzę się z tym, że jego kariera wyglądała blado, bo żaden z obecnych reprezentantów nie może się pochwalić ani występem na Igrzyskach Olimpijskich, a tym bardziej srebrnym medalem! Oczywiście za tym wynikiem nie poszły niestety kolejne sukcesy, ale czasy polskiej piłki były słabe, przecież przez 16 lat nie potrafiliśmy zakwalifikować się na Mundial, a na Euro zagraliśmy po raz pierwszy w historii dopiero w 2008 roku. Wielu dzisiejszych piłkarzy gra w lepszych klubach i to jest prawda, ale nie przekłada się to na powtarzalne wyniki kadry (same awanse na Euro czy Mundial są ważne, ale niestety obecnie trwający turniej pokazał, że dobry wynik sprzed 2 lat nie ma kontynuacji). Może uda się nowemu selekcjonerowi zrobić z kadrowiczów taką grupę, która będzie potrafiła walczyć na boisku, rozumieć się i jako monolit zaczną osiągać kolejne cele na arenie międzynarodowej. Powodzenia!

wpDiscuz