post Avatar

Opublikowane 11.07.2018 10:31 przez

redakcja

Moskwa potrafi zaskoczyć. Jedziesz 40 kilometrów z lotniska Szeremietiewo do hotelu, płacisz 850 rubli (około 50 złotych). Idziesz do delikatesów obok po butelkę soku pomarańczowego, wołają… 870. Ale jeszcze bardziej zdumiewająca niż wizyta w sklepie dla bogaczy jest atmosfera przed półfinałem mistrzostw świata, który odbędzie się dziś na Łużnikach. A raczej… jej brak. 

Gdyby ktoś chciał ustalić, które reprezentacje powalczą o finał, tylko na podstawie wizyty na Placu Czerwonym we wtorek, to pewnie wskazałby na Kolumbijczyków, których ciągle kręci się po Moskwie stosunkowo wielu oraz gospodarzy, bowiem moda na ubieranie koszulek kadry trwa tu w najlepsze. Biało-czerwona szachownica, po której można poznać Chorwatów, trafia się od wielkiego dzwonu. A – co nieco bardziej szokujące – na Anglików, którzy obecnie podobno mają bzika na punkcie kadry, natrafić równie trudno.

Do meczu jeszcze 10 godzin, ale jest tu co robić. Kibice i zwykli turyści walą drzwiami i oknami. Trzeba odstać swoje na bramkach, by mieć możliwość zwiedzenia najbardziej charakterystycznego miejsca w Moskwie. Na stolik w ogródku każdej knajpki czeka się jeszcze dłużej, choć ceny też są z rodzaju tych odstraszających. Dodatkowo organizatorzy na samym środku placu postawili piłkarski park – dwa boiska, piłkarzyki, możliwość strzelenia karnego mechanicznemu bramkarzowi (dobry jest – na 10 strzałów, które widziałem, puścił jeden), strefa sponsorska, gdzie można na przykład popykać w wirtualną piłkę i inne tego typu bajery. Dla fanów futbolu w sumie gratka. Do tego największa z wtorkowych atrakcji – 2-godzinne spotkanie z Jorge Camposem, legendarnym meksykańskim bramkarzem.

36943077_1710642128990188_7979123477242183680_n

36923424_1710642072323527_1179610766391640064_n

Może to ciągle za mało, by przyciągnąć fanów Synów Albionu, bo wyłapałem ledwie dwóch. A może po prostu na razie nie bardzo jest kogo przyciągać. Ale o tym za chwilę.

***

Zajmijmy się Camposem, by ustalić, czy nieobecni coś stracili. Sprawia wrażenie gościa pozytywnie zaskoczonego zainteresowaniem swoją osobą – tak, jakby trochę spodziewał się, że dla tutejszych nie będzie wabikiem jak inne gwiazdy futbolu. Prowadzący spotkanie zbiera od ludzi pytania, które ma zadać Meksykaninowi. Od razu pada: gdzie można kupić jego meczowe stroje? Który z mundiali wspomina najlepiej? W czym tkwiła tajemnica jego sukcesu, bo brak kilkunastu centymetrów w teorii przecież wykluczał bramkarską karierę? Uczestnicy są w miarę przygotowani. Dalej była rundka po atrakcjach, na których golkiper, który zasłynął też ze strzelania, wypada dość słabo, konkurs dla dzieciaków, które miały możliwość wbicia mu karnego, czas na zdjęcia i autografy, no i spotkanie z dziennikarzami.

Który z półfinalistów ma między słupkami najlepszego specjalistę? 

Uwielbiam wszystkim czterech! Skoro zaszli ze swoim drużynami tak daleko, to znaczy, że są świetni. 

Dlaczego Meksykanom znów nie udało się przejść przez 1/8 finału? 

Popełniamy wiele błędów, trudno wskazać jedną przyczynę. Najgorsze jest to, że w ogóle nie wyciągamy nauczki z kolejnych mundiali. 

36930021_1710642235656844_3190359955815268352_n

36955996_1710642195656848_6896221836619546624_n

Dwa zdania od gwiazdy, tłumaczenie na angielski i lecimy dalej. Dziennikarz z Wysp pyta o mocne i słabe strony Pickforda, Włoch o przejście Buffona do PSG, Chińczyk o to, jak należy bronić karne, bo ten mundial przecież obfituje w jedenastki. W skrócie nic wielkiego, ale ci, którzy przyjechali po tzw. setki, są zadowoleni. Campos ożywia się dopiero, gdy ponownie słyszy pytanie o swój wzrost.

– Mogę odpowiedzieć po angielsku, bo całe życie słyszę to pytanie. Gdy zaczynałem trenować, wszyscy powtarzali mi, żebym wracał do Acapulco, skąd pochodzę. Pytałem dlaczego, a oni odpowiadali, że jestem za mały. Ale moi najbliżsi powtarzali mi wtedy, bym skupił się na tym, jak zatrzymać piłkę, którą wszyscy próbują wbić do mojej bramki. Skoro nie jestem wysoki i silny, znajdowałem inne sposoby. Musiałem być mądry. 

No i odhaczone, a że FIFA dba o członków swojej wielkiej „rodziny”, Campos zapewne stratny na tym spotkaniu nie był.

***

Wracając do nieobecnych Angoli, wstępne rozeznanie zrobiłem w naszym hotelu. Najłatwiej natrafić w nim na gości z Meksyku – niestety nie fanów El Tri, a zespół muzyczny – ale są też kibice z Wysp. Poznaję po koszulce Vardy’ego, choć w oczy bardziej rzuca się zmęczenie gościa po wczorajszym wieczorze.

– Spokojnie, jutro będzie to wyglądać zdecydowanie inaczej. A jak nasi awansują do finału, to już w ogóle. Sam przyjechałem dopiero na mecz ze Szwecją. Nie miałem tego w planach, ale mamy szanse, żeby wygrać, a o Rosji naczytałem i nasłuchałem się dużo dobrego. Teraz sam zachęcam następnych. Przed mundialem byliśmy straszeni, a wszystko okazało się nieprawdą. 

Według oficjalnych danych FIFA opublikowanych jakieś dwa tygodnie przed mundialem, Anglicy wyrobili mniej Fan ID niż Polacy – ledwie 13 tysięcy. Przyczyn można szukać w różnych miejscach. Po pierwsze, polityka. Część kibiców zdecydowała się na bojkot mistrzostw, bo jak wiadomo stosunki pomiędzy krajami od konfliktu wywołanego próbą otrucia byłego agenta Siergieja Skripala i jego córki są dość napięte. Po drugie, strach. Anglicy po prostu mieli prawo obawiać się powtórki z Marsylii z Euro 2016. Tamtejsze media chętnie podsycały tę atmosferę i powielały hasła o „wyrokach śmierci”, które rzekomo wydali na kibiców rosyjscy chuligani. Przed przyjazdem na mundial ostrzegały nawet władze państwowe w oficjalnych komunikatach. Po trzecie, dochodził też brak wiary w sukces tej reprezentacji.

36975891_1710646665656401_277032515942744064_n

Teraz sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Ekipa Garetha Southgate’a idzie po medal, a z Rosji – tak jak wspomniał „Vardy” – docierają w zasadzie same pozytywne głosy od dziennikarzy czy też zwykłych kibiców. Odpalcie fora, odpalcie rubryki publicystów, którzy nadają z Rosji. Jedno wielkie zdziwienie, że nie ma oklepów, a jest życzliwość i wspólna zabawa. No i w związku z tym mobilizacja wśród fanów podobno jest spora. Z Anglii docierają głosy o nowej puli biletów, na którą rzucili się kibice. Uruchomiono również dodatkowe połączenia lotnicze do Moskwy, przez co we wtorek na londyńskim lotnisku tłok był zbliżony do tego z chińskiego metra.

I oby to wszystko okazało się prawdą, bo nie ma co kryć – ten mundial pod względem kibicowskim zaczął wyglądać bardzo przeciętnie. Raz – odpadły już wszystkie kadry z Ameryki Południowej i Środkowej, które w Rosji miały bardzo mocne wsparcie, a fani z tych krajów, którzy postanowili zostać do końca, sytuacji nie uratują. Dwa –  z turniejem pożegnali się gospodarze, a to zawsze na atmosferę działa mniej więcej tak jak koniec alkoholu na domówce.

Z Moskwy Mateusz Rokuszewski

Opublikowane 11.07.2018 10:31 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 5
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Krzycho
Krzycho

Angole kibicują swoim w pubach 🙂

KAROL_KOT
KAROL_KOT

Anglicy byli mocni w latach 90 XX wieku . Teraz ogólnie, podobnie jak u nas, na kadrze królują pikniki. A nawet więcej, najczęściej kibice klubowi i kibice kadry to nie są ci sami ludzie.

Urkides
Urkides

Dla Rosji to jest turniej wizerunkowy. Służby specjalne przeprowadziły „rozmowy” z kibolami i uprzedziły że nie będzie pobłażania dla zadymiarzy a odpowiedzialni za incydenty będą liderzy grup kibicowskich. Służby mają wiele „nieformalnych” sposobów wyciągania konsekwencji a więc liderzy potraktowali te rozmowy poważnie.
Tak więc nauka dla nas jest taka że jak ktos chce zaprowadzić porządek, to może to zrobić. Nie jest wielką tajemnicą kto jest zadymiarzem i nie jest również trudne spacyfikowanie go, jeśli tylko się chce.
Ale jest pewien problem z naśladownictwem. O wiele trudniej to zrobić jeśli w państwie panuje praworządność i sądy są niezależne. W Polsce nadchodzą czasy kiedy będzie łatwiej uporać się z tą plagą stadionową, tylko nie wiem czy oni będa głównym celem „zreformowanej” policji, prokuratury i sądów. W Rosji na tych „reformach” najgorzej wyszli opozycjoniści i wszyscy ci którym się nie podoba rosyjska „dobra zmiana”.

gogal1204
gogal1204

Które Londyńskie lotnisko było tak zatłoczone?

Anglia
04.06.2020

Anglicy korzystają z otwartej furtki – pięć zmian w Premier League

Jak od pewnego czasu wiadomo, 17 czerwca powrócą na boisko piłkarze prawdopodobnie najlepszej, a już na pewno najbogatszej ligi Europy – angielskiej Premier League. Aston Villa podejmie Sheffield United, a Manchester City zmierzy się z Arsenalem. Naturalnie wznowienie rozgrywek będzie się wiązało z całą masą organizacyjnych zmian. Obostrzeń, regulacji, zakazów i nakazów. Protokół bezpieczeństwa musi […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Miliarder przejmuje Motor Lublin. Plany? Nowa akademia i pierwsza liga w rok

Ile razy zastanawialiśmy się, dlaczego najbogatsi Polacy nie inwestują w kluby piłkarskie? Jak często kibice marzyli o tym, żeby lokalny biznesmen, który dotarł na szczyt, wprowadził na niego również ich klub? Takie pytania na pewno stawiali sobie także fani z Lublina, bo polska wschodnia od lat pozostawała futbolową pustynią. Jedno z największych miast Lubelszczyzny piłkę […]
04.06.2020
Blogi i felietony
04.06.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jest wiedzą powszechną i oczywistą, że Jerzy Pilch kochał Cracovię i futbol. Niedoceniane pozostaje jednak, jak mocno Jerzy Pilch futbolem każdego dnia oddychał, jak był nim przeżarty. To nie był pan pisarz, który czasem, pomiędzy lekturą Płatonowa i Schulza, pomiędzy trzaśnięciem zjadliwego felietonu, a machnięciem powieści bestsellerowej, dla fanaberii schodził na ziemski padół obejrzeć spotkanie […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Kosecki: „Kwintesencją polskiej głupoty były lata korupcyjne”

– W Hiszpanii nikogo nie obchodziło to, czy wbijesz lampkę, czy dwie lampki, czy butelkę. Twoja sprawa. Możesz wyjść i grać. Romario, który grał w Barcelonie, mieszkał w hotelu, w którym na ostatnim piętrze była dyskoteka. Dzień przed meczem niejednokrotnie bawił się i tańczył. Brazylijska mentalność. Mówi się o tym, że były balangi i picia […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nagroda za awans? Zwolnienie! Tak się to robi w Ostródzie

Jeszcze nie opadł kurz po decyzji Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, na podstawie której Sokół Ostróda awansował do drugiej ligi. Jeszcze Legia Warszawa stara się wojować w sprawie swoich rezerw w Komisji ds. Nagłych PZPN-u. Tymczasem pierwszy z wymienionych klubów… zwolnił trenera. Tak, tego, który przed chwilą wywalczył promocję ligę wyżej.  Myśleliśmy, że w temacie zwalniania […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Zagłębie zdobędzie Tychy? Obstaw hit pierwszej ligi w Totolotku!

Sąsiedzkie starcia zawsze budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy naprzeciw siebie stają dwie drużyny, które ostatnio przeszły spore zmiany. GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec to nie tylko mecz dwóch zespołów aspirujących do gry o awans. To także starcie dwóch trenerów, którzy stanęli przed wyzwaniem „posprzątania” po swoich poprzednikach. Dzisiejszy hit pierwszej ligi typujemy w Totolotku! GKS […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Śmiały ruch Lecha Poznań – w przyszłym sezonie spróbuje grać z bramkarzem

Musimy przyznać, że początkowo imponowała nam ta odważna strategia Lecha Poznań. Jako pierwszy klub w Polsce, być może pierwszy na świecie, Kolejorz zdecydował się, by zamiast bramkarza wstawić między słupki jedenastego piłkarza z pola. I tak znalazł się w tym miejscu Mickey van der Hart, Holender, znany przede wszystkim ze swojej kapitalnej gry nogami. Niestety, […]
04.06.2020
Niemcy
04.06.2020

Afera fryzjerska w Dortmundzie. Piłkarze Borussii na cenzurowanym po złamaniu zaleceń

Jak nauczył nas przykład Heiko Herrlicha, szkoleniowca Augsburga, powody do złamania obostrzeń towarzyszących wznowionym rozgrywkom ligowym mogą być naprawdę idiotyczne. Herrlich postanowił złamać zasady i opuścić hotel, żeby zaopatrzyć się w pastę do zębów i słynny już krem nawilżający. Teraz nawywijali natomiast piłkarze Borussii Dortmund. Jak donosi BILD, kilku zawodników BVB ma obecnie spore kłopoty […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nawotka: „Nawet w juniorach w meczach Legii z Lechem chcieliśmy się pozabijać”

Tomasz Nawotka od lat jest piłkarzem Legii Warszawa na… wypożyczeniu do Zagłębia Sosnowiec. Z warszawską drużyną grał w młodzieżowej Lidze Mistrzów i ośmieszył Lucę Zidane’a. Z sosnowiczanami najpierw awansował do Ekstraklasy, a potem z niej spadł. Nam opowiada o swoim debiucie w seniorskiej piłce w wieku 16 lat, czy o pobycie w Warszawie. Jak do […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Quiz piłkarski: wyjadacze z pierwszej ligi

Przedwczoraj do gry wróciło zaplecze Ekstraklasy, dziś czeka nas dokończenie 23. kolejki tych wspaniałych rozgrywek. Jeśli od czasu do czasu lubicie rzucić na nie okiem, to pewnie poradzicie sobie z naszym kolejnym piłkarskim quizem, w którym waszym zadaniem jest wymienienie najbardziej doświadczonych pierwszoligowców. Konkretnie tych, którzy nastukali największą liczbę występów w Ekstraklasie.  W ramach podpowiedzi macie […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Matchday Boost na Radomiaka w BETFAN – kurs 2.50!

Choć pierwszą ligę będziemy oglądać w tym tygodniu ciągiem, dziś zakończy się pierwsza kolejka po restarcie rozgrywek. Jednymi z ostatnich, którzy powalczą w niej o punkty, są piłkarze Radomiaka. W Radomiu zmierzą się oni z walczącą o utrzymanie Odrą Opole. Będzie się działo? Z pewnością, dlatego typujemy ten mecz u legalnego bukmachera BETFAN! Radomiak Radom […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Brosz: „Robimy wszystko, żeby Górnik znów grał o najwyższe cele”

– Każdy dzień to jest dla nas szansa czegoś nowego i ciekawszego. Sport jest piękny. Rywalizacja jest piękna. Wstając rano ma się kolejne rzeczy do zrealizowania i pasja jest taka sama, jaka była na początku, a może i nawet większa. I to jest fajne. Ostatni czas pokazał nam, że musimy doceniać i szanować nasze dokonania. […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Bielik: „Przeżyłem trudny czas. Po kontuzji odłączyłem się od świata”

– Przeżyłem bardzo trudny czas. Kiedy doznałem kontuzji, dostałem mnóstwo wiadomości od ludzi, którzy pisali, że są ze mną, kibicują mi i wierzą, że wrócę silniejszy. Ale kiedy zawodnikowi puszczają więzadła krzyżowe, nawet takie sympatyczne słowa nie są w stanie podnieść na duchu. Nie odpisywałem na nie. Odłączyłem się od świata – opowiada na łamach […]
04.06.2020
Inne sporty
03.06.2020

Wraca NBA! Kluby dogadują ostatnie detale

Jeśli z niecierpliwością oczekiwaliście powrotu najlepszej ligi świata, to mamy dla was świetną oraz… gorszą, choć niezbyt zaskakującą wiadomość. Zacznijmy od najważniejszego: NBA jest na najlepszej drodze do wznowienia sezonu, zespoły będą grać w kompleksie Disneylandu. Ale niestety, jak donosi Adrian Wojnarowski z ESPN, planowy termin powrotu to dopiero 31 lipca. Do tego na trybunach […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Zmienia się stadion, zmienia się mecz. Tylko poziom sędziowania nieszczególnie

Dopiero pisaliśmy o marnym sędziowaniu w starciu GKS-u Jastrzębie z Wartą Poznań. Łudziliśmy się, że może w Grudziądzu będzie z tym lepiej. Że dwóm zespołom naprawdę potrafiącym pograć piłką arbiter nie przeszkodzi. Nasze niedoczekanie. Pan Wojciech Krztoń dał się nabrać w sytuacji absolutnie newralgicznej dla przebiegu spotkania i to boli jeszcze bardziej. Mecz wciąż był na styku, […]
03.06.2020

Hejt Park w dobrym składzie – Live 21:00 – Kosecki i Stanowski

Zapraszamy na Hejt Park w dobrym składzie – Roman Kosecki i Krzysztof Stanowski będą odpowiadali na telefonu od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM. Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. Będzie naprawdę ciekawie. Pewnie czeka nas trochę wspominek, trochę anegdot, trochę mocnych opinii. Nudy się nie spodziewamy. Telefon do studia to 22 219 50 31. […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Marna gra, jeszcze gorsze sędziowanie. Warta Poznań zwycięża w Jastrzębiu-Zdroju

Nie ma co ukrywać, GKS Jastrzębie i Warta Poznań nie zgotowały dzisiaj telewidzom niezapomnianego widowiska. Właściwie starcie dwóch czołowych ekip I ligi długimi fragmentami aspirowało do rangi paździerzu. Co gorsza – do poziomu gry obu ekip dostosowali się sędziowie, którzy uznali gola zdobytego ręką. Koniec końców Warta wywozi jednak do Poznania trzy punkty, bardzo ważne […]
03.06.2020
Weszło
03.06.2020

Liga kobiet zamknięta, AZS UJ poszkodowany. Trener: – To żenada

Jeśli myśleliście, że to koniec kontrowersji w związku z rozstrzygnięciami w ligach, w których zakończono sezon z powodu pandemii, jesteście w błędzie. Dziś Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że sezon Ekstraligi kobiet zostanie zakończony. O rozstrzygnięciach (mistrzostwo, spadki) decyduje tabela ustalona w momencie przerwania ligi. Największym poszkodowanym jest drużyna AZS UJ. Rozmawialiśmy przed chwilą z […]
03.06.2020