Gra o ogromną kasę zaczyna się właśnie dziś
Weszło

Gra o ogromną kasę zaczyna się właśnie dziś

Mundial mundialem, ale nie mniej ciekawe rzeczy wchodzą na tapet także w piłce klubowej. Oto bowiem już dziś mistrz Polski rozpoczyna batalię w eliminacjach Ligi Mistrzów. I tak naprawdę można mieć pewność co do dwóch rzeczy. Raz: przed Legią potwornie trudne zadanie (choć oczywiście jeszcze nie dziś). Dwa: naprawdę jest o co walczyć, bo UEFA po raz kolejny przygotowała podwyżki, dzięki którym motywacja finansowa zdecydowanie działa na wyobraźnię.

O reformie rozgrywek Ligi Mistrzów szczegółowo pisaliśmy już TUTAJ. Co zmieni się dla mistrza Polski? W skrócie wygląda to tak:

I runda, w której rywalem jest irlandzki Cork, jest tylko odrobinę łatwiejsza niż II runda przed rokiem. A to dlatego, że teoretycznie (wg rankingu UEFA) mistrzem z najsilniejszej ligi jest właśnie nasz reprezentant, Legia. Do tego w stawce znalazło się też więcej przeciętnych rywali i więcej drużyn awansuje dalej.
II runda jest tylko odrobinę łatwiejsza niż III runda przed rokiem, bo nie zagrają w niej mistrzowie lig z miejsc 13-15, którymi obecnie są reprezentanci Holandii, Grecji i Austrii.
III runda będzie tylko odrobinę łatwiejsza niż IV (ostatnia) runda przed rokiem, bo nie zagra w niej mistrz 13. ligi rankingu (obecnie Holandia), a także więcej drużyn awansuje dalej.
IV runda będzie trudniejsza niż  IV (ostatnia) runda przed rokiem. Dodatkowo zagra w niej mistrz 12. ligi rankingu (obecnie Szwajcaria), a do fazy grupowej awansują tylko cztery zespoły (zamiast pięciu).

Innymi słowy, do pewnego momentu eliminacje będą niemal takie same jak w poprzednich latach, ale dojdzie dodatkowa, ostatnia, najtrudniejsza runda. Jeśli wspomnimy, jak często mistrz Polski grał w Lidze Mistrzów na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, dojdziemy do smutnego wniosku, że sufitem dla Legii może okazać się nawet przebrnięcie III etapu. Ale z pewnością warto o to powalczyć, bo sam awans do tej fazy rozgrywek oznacza – uwaga, uwaga – co najmniej 5 milionów euro na klubowym koncie. Być może więc UEFA utrudniła sprawy sportowo, ale finansowo – dzięki tak zwanym „solidarity payments” dla przegranych – wszystko się zgadza. No bo wygląda to tak:

– W 2008 roku awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów był wart 6,4 miliona euro.
– W 2018 roku awans do IV rundy eliminacji (i odpadnięcie) warte jest 5 milionów euro. Natomiast za awans do grupy LM UEFA płaci już 15,25 miliona euro i to samej premii wejściowej, bez uwzględnienia chociażby „market pool”.

Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów byłby nieprawdopodobnym zastrzykiem finansowym, ale też do niego naprawdę daleka droga. Odpadając wcześniej także można podnieść z murawy trochę pieniędzy, lecz wypadnięcie z gry przed IV rundą eliminacji ewidentnie się nie opłaci. Prześledźmy premie dla przegranych, wariant po wariancie:

– Przegrany w I rundzie: 280 tys. euro.
– Przegrany w II rundzie: 380 tys. euro.
– Przegrany w III rundzie: 480 tys. euro.
– Przegrany w IV rundzie: 5 milionów euro.
– Wygrany w IV rundzie: 15,25 miliona euro.

Pamiętajmy też, że – niezależnie od etapu – przegrany mistrz kraju nie spada w nicość, ale trafia do kolejnej rundy eliminacji Ligi Europy. Tam jednak premie dla przegranych i wygranych są już znacznie niższe. W najgorszym przypadku Legia spadnie już do III fazy eliminacji (musiałaby odpaść z Cork), a rozkład środków z solidarity payments wygląda tam tak:

– Przegrany w II rundzie: 260 tys. euro.
– Przegrany w III rundzie: 280 tys. euro.
– Przegrany w IV rundzie: 300 tys. euro.
– Wygrany w IV rundzie: 2,92 miliona euro.

Dodatkowo każdy krajowy mistrz, który całkowicie wypada z pucharów w fazie eliminacji, zgarnia jeszcze 260 tys. euro ze specjalnej premii dla mistrzów. To jednak każdorazowo oznacza nagrodę pocieszenia. Tak naprawdę bowiem ledwie trzy warianty będą dla Legii satysfakcjonujące z finansowego punktu widzenia.

1) Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, który oznacza 15,25 miliona euro premii głównej plus dodatki (m.in. market pool).
2) Awans do fazy grupowej Ligi Europy po odpadnięciu z IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Taki wariant oznacza 5 milionów euro premii z solidarity payments z puli LM, 2,92 miliona euro z tytułu awansu do grupy LE oraz drobniejsze dodatki (m.in. market pool z LE).
3) Awans do fazy grupowej Ligi Europy po wypadnięciu z eliminacji Ligi Mistrzów przed IV rundą. To oznaczałoby premię 2,92 miliona euro z tytułu awansu do grupy LE oraz kilka drobniejszych dodatków (m.in. solidarity payments z LM, market pool z LE).

Każdy inny wariant to już tak naprawdę dla Legii drobne. Co więcej, różnice pomiędzy wspomnianymi trzema wariantami także są potężne i każdorazowo wynoszą przynajmniej 5 milionów euro. Z pewnością jest więc o co grać. Dziś Legię czeka jeszcze formalność, ale w kolejnych rundach zacznie się walka o ogromne pieniądze.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (61)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Filip Piotr Skóra

Formalność, powiadacie…

okrutnik

Kolejne upokorzenie dla polskiego futbolu . Oficjalny mecz Mistrza Polski w pucharach , w czasie półfinału Mistrzostw Świata. Jakby sie kurwa jego mać nie dało w innym terminie. To jest jawne poniżenie zarówno klubów jak i państw , a my potulnie podkulamy ogon i sie na to godzimy…

Urkides
Legia Warszawa

Trzeba posłać Morawieckiego z poparciem innych „wstających z kolan” i muszą załatwić tą sprawe.

degustathor
Legia Warszawa

Lepiej poprosić Wałęsę. On napisze po angielsku i z pewnością jednym krótkim listem załatwi również TĘ sprawę.

OzjaszGoldberg
Maccabi Petach Tikwa

Albo pogrozi bronią

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pałlo Kutińjo
Sporting Krzyczki Żabiczki

Faktycznie, FIFA powinna wziąć pod uwagę plan spotkań Legii podczas ustalania dat Mistrzostw Świata. Coś czuję, że za ten faux pas Infantino poleci z hukiem.

degustathor
Legia Warszawa

FIFA czy UEFA – jedno ścierwo. Faktycznie dają kasę, ale jednocześnie zakładają coraz bardziej uwierający kaganiec.

Urkides
Legia Warszawa

degustator
Trzeba założyć federację trój-morza i pokazać tym kmiotom jak grają wolni ludzie za swoją kasę.

degustathor
Legia Warszawa

Rozumiem, ze FIFA i UEFA kasę wypracowały. Ciekawe. Ciekawe również, jak ponoć „walczący o wolność” mają specyficzne poczucie tejże wolności.
Ps.
Co do kmiotów – pełna zgoda. To, co FIFA zrobiła ( ma zamiar jeszcze wiecej zrobić) z MŚ to istna hucpa i profanacja futbolu.

Urkides
Legia Warszawa

A czy premia za wejście do IV rundy el LM sumuje się z premiami za wejście do grupy LM albo LE?

Murphy
KTS Weszło

@Urykides
Nigdzie nie znalazłem zastrzeżenia, a jest dokłada rozpiska na stronie UEFA. Wygląda więc na to że kasa leci zarówno za awans do IV rundy, jak i w wypadku odpadnięcia w niej, dodatkowo za awans do fazy grupowej LE.

Kolo
Górnik Zabrze

Dziś wszyscy jesteśmy Irlandczykami. Cork cała Polska w was wierzy :)

Mefju95

Nie wszyscy są Irlandczykami tylko Ty po prostu jesteś kretynem.

Kolo
Górnik Zabrze

Kretynem, bo nie kibicuję Legii ? Niezłą masz skalę porównawczą, gratuluję.

Pawello

jestes kretynem bo nie kibicujesz polskim drużynom w europejskich pucharach, czy to takie wazne ktora z nich gra?

Kolo
Górnik Zabrze

Jesteście zwykłymi hipokrytami i niczym więcej. Gdy jakiegoś klubu się nie lubi, to mu się nie kibicuje i koniec, inaczej się jest zwykłym pajacem i chorągiewką. Od reprezentowania Polski i patriotycznych postaw mam reprezentację Polski. Mojego klubu i mnie osobiście, ten wojskowy klub nie reprezentuje i mam nadzieję, że dostanie wciry. Łowcom hanysów kibicować ? z którymi na co dzień jest kosa ? Skakać po ich bramkach mam i może jeszcze pokazywać elkę na paluszkach ? Hahaha matko, wtedy bym musiał być niezłym debilem i zwykłym hipokrytą. Ale rozumiem, że wasze umysły tego nie ogarniają, wiec się więcej wysilać nie mam zamiaru.

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

Tak wiemy ty kibicujesz Ogórnikowi i nie chcesz mieć nic wspólnego z Warszawą…to musisz serio pogadać z Broszem.. Wieteska, Ryczkowski, Smuga a podobno i Praszelik..

Pałlo Kutińjo
Sporting Krzyczki Żabiczki

No wiesz, rachunek jest prosty: Nie kochasz Legii, więc nie kochasz Polski, więc nie jesteś patriotą, więc jesteś faszystą/żydem/muzułmaninem, więc nie jesteś jednym z Nas. Więc widzisz, nikt Cię już nie lubi i idź sobie stąd.

Mefju95

Nie musisz kibicować, nikt Cię do tego nie zmusi. Lecz jest jedna kwestia. Ja nie lubię Lecha na krajowym podwórku czy innych klubów. Ale w europucharach im kibicuję, bo to pozwala nabijać punkty do rankingu i wyprowadzać naszą śmieszną ligę z tego bagna w jakim się znalazła.
A zaraz powiesz „a ja mam wyjebane w tą ligę” – to na chuj piszesz komentarze o Legii?
Trochę taki syndrom Kowala, który rozpisał się jaka ta liga jest chujowa, straszna i obrzydliwa i jak totalnie się nią nie interesuje a później znowu zaczyna wtrącać swoje 3 grosze.

PhoenixLk
Legia Warszawa

tak – jesteś kretynem

Przypomnę o tym, że każdy polski klub swoimi wynikami polepsza lub pogarsza miejsce Polski w rankingu… więc kibicuj sobie Cork… ale nie płacz, że twoje pierdy pierdziszewo wielkie w ewentualnym meczu pucharowym wystartują w połowie czerwca

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Moze od razu tez pojedz zlozyc kwiaty pod pomnikiem Bandery oraz przepros Zydow za Hajdamaszczyzne, a Niemcow za rozpetanie IIWS bo im Gdanska oddac nie chcielismy.
Polski klub to polski klub. Nie chcesz nie wspieraj. Jednego debila mniej.

CWKS

Po pierwsze błąd logiczny. Bo jeśli „wszyscy jesteśmy” to w „nas” powinno być

A po drugie nie masz mózgu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

Warka – to zupełnie jak ja, jak będziecie grali swoje mecze w Europie;)

Grimmy

Z tym trzymaniem kciuków i wsparciem duchowym dla wszystkich polskich klubów to tylko to tak pięknie brzmi w teorii. Rzeczywistość jest taka, bo każdy pucharowy wpierdol to potwierdza, jakby ci wspierający tylko czekali na powinięcie się nogi klubom, których nie lubią. Plemienne instyntky trudno wykorzenić.

Marek83

Bo to jest mocno idiotyczne, że po tych wszystkich azjatach, słoikach, ległach, kurwach i innych takich nagle mam w czwartek kibicować Lechowi, bo akurat gra z drużyną z Armenii, a nie Krakowa. Musiało by mnie naprawdę mocno pojebać. Nie interesuje mnie ich mecz, więc nie będę się ogłaszał Ormianinem na jeden dzień, nie będę odświeżał livescore’a co minutę, żeby zobaczyć, czy już przegrywają, ale tak samo od tego, że będę za nich kciuki trzymać, nie zaczną grać lepiej ani Polsce nagle ranking nie urośnie.

Grimmy

Marku, to działa w obydwie strony. Brak szacunku, mam na myśli. Jednak wiesz co? Mnie Twoja postawa dużo bardziej się podoba niż nagła zmiana, trzymanie kciuków i smarkanie w chusteczkę, po odpadnięciu Lecha. A za 5 minut wejście w internet i napinka Legia – Lech i vice versa. „Jesteśmy Waszą Stolicą”, jazda z kurwami itp. Neutralność to najlepsze co mamy do zaoferowania jedni drugim. Bo jest to w miarę szczere. Trzymanie za siebie kciuków, kiedy wszyscy wiemy, że później ludzie (ci o niższym poziomie człowieczeństwa) wrócą do wyrzygiwania na siebie na forach internetowych, trąci mi sztucznością i hipokryzją. A jakieś rankingi, ile to warte? Przecież nasza piłka i tak nie zyska długofalowo na tych incydentalnych „sukcesach” jak wejście do grupowej fazy europejskich pucharów.

Murphy
KTS Weszło

Jasne bo przecież prezesi dyrektorzy sportowi sztaby szkoleniowe i piłkarze w tym czy innym klubie nie zajmują się niczym innym tylko czytaniem idiotycznych komentarzy na forach.
Tak samo jak pewnie ma dla nich znaczenie ile kurw w czasie meczu leci z trybun.
Tym podniecają się tylko kumaci onaniści zaczadzeni racami.
Normalni, wszystkim drużynom kibicują. DRUŻYNOM. Bo tylko wspólnie mogą one wyciągnąć choć trochę piłkę na wyższy level, spowodować późniejsze eliminacje. Co da wszystkim większy komfort.

Należy po prostu umieć oddzielić kibicowanie drużynom, i same drużyny. Od tej tłuszczy mieniącej się kibicami tychże drużyn, i skutecznie potrafiącej czasami same drużyny obrzydzić.
To niełatwe ale możliwe.

theczarek

może u Ciebie, ja jako kibic Legii kibicuję wszystkim naszym klubom w Europie.
Do tej pory pamiętam ile radości dawała Wisła czy Lech swego czasu. i naprawdę wywalone mam na animozje klubowe, gdy gramy poza granicami. już nawet nie o ranking chodzi, ale o to, że to polskie kluby a nie z jakiejś Irlandii czy innego Azerbejdżanu.

Grimmy

A pózniej, nawet jeśli po jakimś czasie, wchodzisz w internety i nakurwiasz na ten klub? Niestałość emocjonalna jak u kobiety w takim razie.

Kolo
Górnik Zabrze

ja jako kibic Górnika, trzymam kciuki tylko za Lecha, bo jesteśmy do siebie neutralni i przy wspólnych meczach nie ma żadnych przepychanek. Komuś kto na co dzień wyzywa nas o kur..z Zabrza, trzymać kciuków nie będę. Ale widzę to tylko tu rozumieją jedyni nieliczni mądrzy. Z reszty mam bekę na maska :) Już widzę jak Ci wyzywający od kretynów powyżej legioniści są załamani porażką Górnika czy Lecha i idą smutni spać, by tydzień później powyzywać wszystkich od najgorszych kur.. Neadertalczycy byli mądrzejsi hahaha

Taiczo
Ekstraklasa=Tego nie da się zrozumieć.To trzeba przeżyć.

Człowieku po 1 pisz za siebie bo się jedynie ośmieszasz. Nikt ci nie nakazuje kibicowac Legii, ale pozwól innym mieć swoje zdanie na ten temat, a ty się lepiej nie udzielaj z takimi kretynizmami.

Kolo
Górnik Zabrze

jak nie nakazuje ? Wszyscy tu piszą, że jak nie kibicujesz Legi to jesteś kretynem, masonem, żydem/nie patriotą ? Zdecydujcie się wreszcie. Ja nikomu nie nakazuje nie kibicować, nie sobie każdy robi co chce. Ale widze w drugą stronę to nie działa.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Trzymam kciuki za polskie druzyny. Niech zajda jak najdalej.

technojezus
murzyny z Afryki > szrot z UE

Ja chciałbym aby doszli do tej IV rundy LM. To i tak jak na polski klub będzie wielki sukces.
Priorytetem i tak jest LE, która jest bardzo możliwa i dla Legii jest jako minimum.
Najważniejsze że w odróżnieniu do poprzedniego sezonu, Legia się nie osłabiła tylko wzmocniła.
Najważniejsze transfery były w zimę, kadra jest zgrana.Letnie okienko jest mistrzowskie Kante i Carlitos + z wypożyczeń Wieteska, Nagy czy Michalak.Mówi się że to jeszcze nie koniec wzmocnień.Obecna kadra Legi jest x razy lepsza niż to co było rok temu.
Będzie dobrze.Jaga ma wielkie szanse z Rio Ave które które straciło chyba ponad połowę swoich graczy.Z drużyny o wartosci ponad 30mln, stali się drużyną o wartości 13 mln euro.I tak samo jak Legia nikt ważny od nich nie odszedł.,
Lech to samo, wierzę ze zagrają dobre eliminacje.
Jedynie na Górnik nie liczę,

bastion79
KS Milan

W Lecha nie wierzyłem, ale rano przeczytałem, że na koszulkach będą mieć motywujące hasło. Przekonało mnie. Widać, że coś się zmienia, idzie w dobrym kierunku, lokomotywa startuje. Napis na koszulce odmieni ich charaktery i poprowadzi do sukcesów. Podkreśli poznańskie DNA. Dobrze kombinują w tym klubie. Trzymam kciuki.

Grimmy

Wydaje mi się, że w Lechu odpuszczamy eliminacje do ligi Europy. Słaba kadra, żadnych wzmocnień poza Tibą. Zbyt wąska, żeby móc nią grać co 3-4 dni. Wzmocnienia jeśli będą, to bardziej prawdopodobne, że w sierpniu. Na razie wygląda to słabo, a kibice nie kryją pesymizmu. Już Szachtior na którego najprawdopodobniej wpadniemy, jeśli pokonamy pierwszą przeszkodę, wydaje się rywalem na którym obecny Lech może sobie zęby połamać. Fajnie byłoby, gdyby wszystkie nasze kluby zagrały dobre eliminacje, awansowały do grupowych faz, ale jeśli jedna z naszych drużyn tam trafi, to będzie dobrze (Górnik się osłabił, Jagiellonia się nie osłabiła, ale też nie wzmocniła)…

theczarek

ja tam liczę na Jagę, że namiesza jak swego czasu Amica czy Groclin. fajnie by było, bo to by być może pomogło klubowi wejść poziom wyżej finansowo i organizacyjnie. a lidze lepsze kluby są potrzebne jak tlen.

na Lecha faktycznie ciężko liczyć, osłabieni, rozbici, to chyba nie ten moment, żeby zaskoczyć pozytywnie.

Górnik to w ogóle dostarczyciel punktów będzie po tym, jak się osłabili. tutaj obstawiam, że nie dadzą rady przejść nawet jednej rundy, ale obym się mylił.

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Jedno ale do twojego wpisu: Wieteska nie wrócił z wypożyczenia. Był do Górnika sprzedany, jednak z opcją wykupu za określoną sumę. Legia klauzulę aktywowała.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Wciąż będzie nam łatwiej niż przed reformą Platiniego więc zamiast płakać trzeba wziąć się za porządne granie po prostu,

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wertico

Ale nędzne życie musisz mieć…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

Pomogę Ci, weź to lekarstwo i od razu będzie lepiej…

d193477e4dec9c4ee4569b0f9934.jpg
wertico

To zdjęcie mnie nie boli, tylko bawi.
Boleć to Cię będzie za rok, jak się dowiesz za ile Legia go sprzeda.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pavlo Kravchuk
Pierwyj Ukrainskij FK "Legja" Manevichi

żeby jakiś Ruski nie uciął mu palucha :(

Lechowy

Nie mówię, że będę jakoś wielce trzymał kciuki za Legie, ale życzę powodzenia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

Wbrew pozorom, wg mnie, taki układ jest LEPSZY. Łatwiej dojść do IV rundy, a potem mecz z potencjalnie dużo lepszym rywalem. Jak wiadomo, nasi potrafią się spiąć na mocnego rywala, więc tutaj upatruję szansę na awans do LM.
Byleby to nie był rywal pokroju Borussii :-)

Murphy
KTS Weszło

DO IV rundy dojść łatwiej bo Legia ma jeszcze rozstawienie. Które gwarantuje jej rozstawienia w trzech pierwszych rundach.
A nie łatwiej dlatego że zmieniono zasady kwalifikacji.

Gonza

Skoro już o pieniądzach mowa, to czy Legia odzyskała utracone pieniądze 2 lata temu przez debili, którzy zrobili dym na meczu z Borussią czym doprowadzili do zamknięcia stadionu na mecz z Realem?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

mdxkrk
Wisła Kraków

Jest gdzieś transmisja z tego cyrku?

TheDoc

Na Facebooku Legii podobno ma być.

wertico

Na oficjalnej stronie Legii na fb. Ale nic nie słyszałem o tresowanych tygrysach, i babie z brodą.

Król Roastów
FC Taciewo

Zapomnieliście napisać o krociowych zyskach z biletów z rewanżu w Warszawie. Jakby tak każdy z tych 5 tys. widzów, którzy przyjdą, zostawił w kasie 30 zł… uhuhu!

Murphy
KTS Weszło

W tekście są błędy.
5 mln za czwartą rundę kwalifikacyją, w eliminacjach LM, to nie jest solidaryty payment.
Tylko fundusze przypisane do fazy centralnej LM, i UEFA tak to traktuje.
Klub odpadający w IV rundzie el LM, czy Playy off nie dostaje żadnej kasy z solidaryty payment

wpDiscuz