Chcemy tym graffiti powiedzieć Czerczesowowi „wielkie dzięki!”
Weszło

Chcemy tym graffiti powiedzieć Czerczesowowi „wielkie dzięki!”

– Jesteś z Polszy, da?

– Da.

– Człowieku, przed chwilą wrzuciłem na Twittera zdjęcie tego graffiti i Polacy przejęli mi konto. Wyłączyłem powiadomienia, bo telefon mi wybuchał. Zobacz, ile retweetów, ile polubień. I spójrz – sami Polacy!

Rzucam okiem – faktycznie, napotkany przeze mnie rosyjski kibic się nie myli. W Polsce graffiti ze Stanisławem Czerczesowem, które zostało namalowane w parku Pushkarskiy Sad w Sankt Petersburgu, zostało przyjęte chyba jeszcze bardziej entuzjastycznie niż w Rosji. Kilka dni temu internet obiegł obrazek z Czerczesowem pokazującym „elkę”.

Na lekki lifting zdecydowali się jednak kibice Zenitu Sankt Petersburg, którzy „ucięli” Czerczesowowi palec.

Efekt wyglądał trochę jak – cytując klasyka – gówno w lesie, więc autorzy poprzedniego graffiti zdecydowali się namalować je jeszcze raz – tym razem bez znaku, który kojarzy się z innym klubem piłkarskim niż ten dominujący w mieście. Pracę zaczęli w nocy, a dziś około 11:00 efekt był już piorunujący.

DhujykkXkAAGzdn

Arty Boorj i Ilya Is z Hoodgraff Team (autorzy): – Dlaczego robimy to graffiti? Powód jest prosty – Czerczesow zrobił wynik i chcemy powiedzieć mu „wielkie dzięki!”. W tym momencie to najbardziej poważana postać w rosyjskiej piłce. Nie czarował, nie obiecywał, po prostu stworzył zespół, który zrobił więcej niż mógł. Mecz z Hiszpanią był fantastyczny, z Chorwacją – to samo. Karne to loteria, mogliśmy tak samo wygrać, jak i przegrać. Jesteśmy zaskoczeni, że na mundialu poszło nam aż tak dobrze. To coś niewiarygodnego, bo nastawialiśmy się na spektakularną klapę.

– Pierwsze graffiti zrobiliście kilka dni temu – Czerczesow pokazywał na nim symbol Legii.

– Nie ma tu wielkiej historii, taką fotkę wybraliśmy, dla nas nie miał znaczenia symbol. Zwyczajnie pasowała nam do tekstu „Jesteś po prostu kosmiczny, Stasiu” (cytat z piosenki grupy Leningrad – red.). Niektórzy myśleli, że ta „elka” znaczy „lucky”, inni że „loosers”, lecz kto siedział w piłce wiedział, że to symbol Legii, klubu z Polski. Nie chcieliśmy pokazywać ludziom, że Czerczesow kocha Legię. Po prostu wyraz twarzy i poza Stanisława bardzo nam pasowała.

– Fani Zenitu mieli jednak problem.

– To prawda, nie spodobało im się to. U nas rządzi Zenit i kibice uznali, że w Sankt Petersburgu nie ma miejsca na symbole innych klubów – efektem tego podrasowanie naszego graffiti. Dla mnie osobiście to nie ma znaczenia, czy Czerczesow utożsamiany jest ze Spartakiem, Legią czy kimkolwiek. Zrobił wynik – za to należy mu się pieprzony szacunek.

DSC02805

– Kiedy zaczęliście nowe graffiti?

– Dziś w nocy.

– I już taki efekt?

– Spędziliśmy tu osiem godzin i powoli kończymy naszą pracę. Zwykle na taką robotę poświęcamy 2-3 dni, ale z racji, że mecz jest dzisiaj… Nie mogliśmy czekać. Rozkminialiśmy tylko przez chwilą, czy nie będzie problemem to, że trener salutuje do głowy, a nie do czapki. To jednak tylko szczegół.

– Robicie to za własne pieniądze?

– Coś ty. Gdy ktoś mnie pyta zawsze śmieję się, że robimy to graffiti na osobistą prośbę prezydenta Putina. Zapłacił nam za to grubą kasę! A tak szczerze – za wszystko oczywiście płacimy sami, tak jak za inne nasze prace. Wcześniej w tym samym miejscu zrobiliśmy Danny’ego, ale władze go zamazały.

– Może powinniście zmienić miejsce?

– Może!

– To tak szczerze – ile to graffiti wytrzyma?

– Chcesz szczerze, tak? Myślę, że do jutrzejszego popołudnia, maksymalnie dwa dni. Niby władze zadeklarowały, że będzie mogło być do listopada, ale co chwilę przychodzi do nas pan z administracji… Nas jednak najbardziej kręci w malowaniu to, że jest nielegalne. Tylko wtedy czujemy adrenalinę – kończą chłopaki.

IMG_0357

I za chwilę faktycznie – już któryś raz tego dnia – przychodzi smutny pan w garniturze, obwieszczając, że mieszkańcy burzą się na widok tego malowidła. Jego wyrok jest prosty – trzeba będzie usunąć. Jeszcze pewnie w tym tygodniu.

– Już się z tym pogodziliśmy, ale i tak dokończymy naszą pracę.

– Co wam powiedział?

– Mówił, że prywatnie bardzo mu się to graffiti podoba. Ale jego prywatne zdanie nie ma zbyt wielkiego znaczenia…

1VmWCfZ

KOMENTARZE (16)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Europejczyk
Obywatel Europy (☭ ͜ʖ ☭)

Teraz czas na wybitnego stratega, byłego selekcjonera reprezentacji Polski oraz exmilicjanta, Adama Nawałkę w ramach podziękowań za zwycięstwa z pastuchami i obronę Częstochowy po strzelonych bramkach podczas Euro!

Urkides
Legia Warszawa

Twój nick i przynależność to marna prowokacja a tekst przeczy im w całości.

Europejczyk
Obywatel Europy (☭ ͜ʖ ☭)

Mam prawo mieć taki nick, jaki chcę, mazowiecki głupku.

facemob

Już palce obcinają z legła 😀 dobrze, dobrze

juri sprzedawał uczciwych ludzi esbekom

Komuchy z legiełki to se fiuty poobcinały, by się wzajemnie nie bolcowali. U nich wzajemne pedalstwo jest normalne.

OzjaszGoldberg
Maccabi Petach Tikwa

Panie facemob. Nie podniecaj się tak Pan bo majtek Pan niedopierzesz

juri sprzedawał uczciwych ludzi esbekom

Zdjęcie profilowe OzjaszGoldberg
Nie doprał (albo nie doruchał) to cię twój stary, dlatego teraz piszesz takie kretyńskie komentarze na Weszło, komuchu z legiełki.

OzjaszGoldberg
Maccabi Petach Tikwa

To moja prywatna sprawa co robię z moim ojcem i nic Ci do tego. Pan pewnie nawet nie ma ojca bo się zapił na śmierć gdy zobaczył co jego żona – maciora po 9 miesiącach wysrała z pizdy na podłogę.

juri sprzedawał uczciwych ludzi esbekom

OzjaszGoldberg
BUHAHAHAHAHAHAH! Debilu, ja jestem nadczłowiekiem, jak i moi rodzice. Nie obrażaj ich, bo są bardziej wartościowi od ciebie i całej warsiołki. Nie jestem skażony pedalskimi genami wieśniaków, którzy po IIWŚ osiedlili się w warsiółce.

PhoenixLk
Legia Warszawa

nadczłowiek… był taki jeden z wąsikiem, który siebie uważał za nadczłowieka, a Polaków za podludzi… gratuluję wzorców

Bez odbioru panie nadczłowieku

juri sprzedawał uczciwych ludzi esbekom

@PhoenixDebil
Głupku wioskowy z warsiółki. Pojęcie „nadczłowieka” zostało najpierw wprowadzone w literaturze długo przed tym, zanim Hitler skakał swojemu staremu z jądra do jądra. Wykazałeś swoim komentarzem, że jesteś zwykłym debilem, którego dziadek przyjechał z zapyziałej wioski do warsiółki. Prawdziwi Warszawiacy to kibicują Polonii, która jest klubem patriotycznym, a nie ruskim komuchom z ległej.

Meczennick

„Zrobił wynik – za to należy mu się pieprzony szacunek.”
Nie no, widać, że nie czytał felietonu Bochenka, wtedy wiedziałby, że Stasiu to wuj, a nie trener i generalnie to on zepsuł ten zespół.

Podrzućcie mu link na weszło:

/2018/07/08/sredni-trener-zaden-lider/

Marrunios

Czuję że już chłopaki szykują oprawę ze Staśkiem na pierwszy mecz przy Ł3

Użytkownik usunięty

myślę że Staruch z kolegami właśnie jadą do Moskwy zrobić mu po lodzie

job nokautuje krawczyka

no i jak zwykle legionisci przynosza wstyd narodowi. Trzeba byc totalnym skurwielem bez znajomosci historii tego kraju, żeby tak siorbać ruskiemu, oblizywać mu jaja i krocze, jak to robią kibice cwelki

Abominator

„Stanisławem Czerczesowem, które zostało namalowane w parku Pushkarskiy Sad”
Niezłe osiągnięcie, w jednym zdaniu popierdolić dwie różne transkrypcje języka rosyjskiego… Jeśli sad jest „Pushkarskyi”, to namalowany pan to Stanislav Tchertchesov. Możnaby też pisząc artykuł o Rosji poświęcić te dwie minuty na przestudiowanie transkrypcji alfabetu rosyjskiego na alfabet polski. Dzisiejsi dziennikarze nie reprezetują sobie jednak nic oprócz wylizywania dupy Bońkowi,

wpDiscuz

INNE SPORTY