post Avatar

Opublikowane 08.07.2018 16:40 przez

redakcja

Można się obrażać na rzeczywistość, ale fakty nie pozostawiają wątpliwości: Europa coraz mocniej rządzi w światowej piłce – klubowej i reprezentacyjnej. W tym drugim przypadku najlepszym – i w zasadzie jedynym – miernikiem jest mundial. Ten rosyjski wszystko potwierdza, a nawet pod pewnymi względami przekracza średnią. 

To piąte mistrzostwa, w których półfinaliści są wyłącznie ze Starego Kontynentu. Po raz ostatni miało to miejsce w 2006 roku. Tutaj stosowna grafika.

Mało tego – już po dwóch ćwierćfinałach było wiadomo, że najlepsza czwórka będzie europejska, bo z turniejem pożegnały się ekipy Urugwaju i Brazylii.

Doszło też do wydarzenia absolutnie bez precedensu. Po raz pierwszy w najlepszej czwórce nie będzie nikogo z wielkiej trójki mundiali, czyli Brazylii, Niemiec i Argentyny. Mamy tu akurat niechlubny akcent europejski, ale również na tym przykładzie widać, jak ciekawe pod niektórymi względami są tegoroczne MŚ.

Patrząc lekko wstecz, dominacja Europy jest bezdyskusyjna. Już teraz wiadomo, że w XXI wieku na 15 medali, 13 wywalczy Stary Kontynent. Wyjątki to wicemistrzostwo Argentyny sprzed czterech lat i mistrzostwo dla Brazylii sprzed szesnastu.

2002: Brazylia, Niemcy, Turcja, Korea Południowa
2006:
 Włochy, Francja, Niemcy, Portugalia
2010: Hiszpania, Holandia, Niemcy, Urugwaj
2014: Niemcy, Argentyna, Holandia, Brazylia
2018: Francja, Belgia, Anglia, Chorwacja (na razie kolejność przypadkowa)

Po raz ostatni więcej niż jeden medal reprezentacje z innych kontynentów zdobyły w… 1978 roku. W całej historii takich przypadków mieliśmy zaledwie cztery i to w zamierzchłych czasach.

1978: Argentyna, Holandia, Brazylia, Włochy
1962: Brazylia, Czechosłowacja, Chile, Jugosławia
1950: Urugwaj, Brazylia, Szwecja, Hiszpania
1930: Urugwaj, Argentyna, USA, Jugosławia

Tylko w 1930 i 1950 roku mieliśmy finał bez europejskiego reprezentanta. Mundial z 1930 roku to jedyny przypadek, gdy w półfinałach mieliśmy więcej niż dwóch przedstawicieli spoza Europy. Oba turnieje rozgrywano w Ameryce Południowej, co sporo wyjaśnia.

Możemy się pobawić jeszcze inaczej. Mundiale z co najmniej dwójką półfinalistów spoza Europy także są w zdecydowanej mniejszości i ponownie mowa głównie o piłkarskiej prehistorii.

2014: Niemcy, Argentyna, Holandia, Brazylia
2002: Brazylia, Niemcy, Turcja, Korea Południowa
1978: Argentyna, Holandia, Brazylia, Włochy
1970: Brazylia, Włochy, Niemcy, Urugwaj
1962: Brazylia, Czechosłowacja, Chile, Jugosławia
1950: Urugwaj, Brazylia, Szwecja, Hiszpania
1930: Urugwaj, Argentyna, USA, Jugosławia

Jak widać, Europa już od kilku dekad zdecydowanie nadaje ton w światowej piłce, ale w ostatnich latach ta dominacja jeszcze się powiększyła. Dlaczego, skoro przecież wielu – jeśli nie większość – kadrowiczów z Ameryki Południowej czy Afryki występuje na co dzień występuje na Starym Kontynencie? Odpowiedzi na pewno znajdziemy wiele, wydaje nam się jednak, że jednym z kluczowych aspektów jest mentalność. Umiejętności poszczególnych zawodników coraz trudniej wyeksponować, bo futbol niesamowicie się wyrównał w aspektach przygotowania fizycznego i taktycznego. Często wygrywa właśnie ten, kto jest najbardziej zdyscyplinowany i najbardziej konsekwentny w swoich działaniach.

Do drużyn latynoskich czy afrykańskich taki opis pasuje dość rzadko, zwłaszcza w przypadku tych drugich. To nie przypadek, że z piątki przedstawicieli Czarnego Lądu w Rosji nikt nawet nie wyszedł z grupy, mimo że nie brakowało wielkich nazwisk w składach. Jeżeli mieliśmy mecze 50 na 50, na ostrzu noża, przeważnie brakowało w takich momentach czegoś ekstra w sferze mentalnej i to rywale zdobywali, co chcieli. Bez zmiany w tej kwestii opowiadanie o ciągłym rozwoju afrykańskiej piłki nadal będzie traktowane z lekkim przymrużeniem oka. Słyszymy o nim już od kilkunastu lat, ale wciąż nawet ćwierćfinał MŚ jest tu wydarzeniem, bariery półfinałowej nikt jeszcze nie przełamał.

Od MŚ 2026 proporcje między uczestnikami z Europy a resztą zostaną zaburzone na korzyść tych drugich, ale nie wydaje nam się, żeby to mocniej wpłynęło na najważniejsze rozstrzygnięcia. Co najwyżej wpłynie na jeszcze większe obniżenie poziomu. Skoro na tym mundialu emocji mamy chyba najwięcej od turnieju we Francji, a mimo to jakość czysto piłkarska nieraz pozostawia sporo do życzenia, to co będzie potem?

I tylko szkoda, że do trendu z europejską dominacją nie dostosowała się Polska, która akurat odpadła z rosyjskiego mundialu jako pierwszy reprezentant tej strefy…

Fot. FotoPyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 62
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Borubar
Borubar

Nie tylko jako pierwszy reprezentant tej strefy, ale również jako parias ośmieszający Europę w słabej, jak się szybko okazało, grupie z przeciwnikami z egzotycznej strefy afrykańskiej i azjatyckiej.

Arkadiusz Milik
Arkadiusz Milik

Dokładnie, ale to wina naszego poziomu, a nie Europy.

pepe72
pepe72

Chlanie i duża piłka nie idą w parze.

Kunta Kinte
Kunta Kinte

Autor artykułu chyba spał na geografii…?! To że Turcja należy do UEFA, wcale nie oznacza że to europejski kraj…!!!

Moody
Moody

To tak jak Rosja, ale sądzę, że autorowi chodziło o przynależność do UEFA

Kunta Kinte
Kunta Kinte

Rosyjska stolica leży w Europie, dlatego Rosja jest europejskim krajem, Turecka stolica znajduje się w Azji…

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

Rosja (i Turcja) leży przecież zarówno w Europie, jak i Azji (podział głupi, bo Europa i Azja to 1 kontynent), więc jak można twierdzić jednoznacznie, że to kraje azjatyckie? W dodatku 80% mieszkańców Rosji mieszka w europejskiej części (co ma swoje odzwierciedlenie w miastach – gospodarzach), więc to w ogóle jakiś absurd. Twierdzenie, że Rosja to azjatycki kraj ma tyle samo sensu ile twierdzenie, że Dania leży w Ameryce Północnej, bo ma zwierzchnictwo nad Grenlandią.

Moody
Moody

Ktoś chyba nie wyczuł ironii :/

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Ale temat dotyczy piłki nożnej, a nie polityki!!

Raskolnikov74
Raskolnikov74

To kiedy ostatni raz brali udział w Mistrzostwach Azji? Bo w ME graja za każdym razem, jak się zakwalifikują. Gościu pewnie jeszcze uważasz, że Albania i Rumunia tez nie lezy w Europie, bo to cygany i brudasy…

dario armando
dario armando

Obecnie najwyżej oceniam Belgię,która z Brazylią oddała 8 strzałów na bramkę przeciwnika a Brazylia 26 i przegrała .Czy o to chodzi w futbolu ,żeby się bronić i wykorzystać słabszy moment przeciwnika ,czy może jednak ,żeby atakować ,strzelać na bramkę ,żeby miliony widzów na świecie miały satysfakcję z tej gry? .Ja od zawsze wybierałem tę 2 opcję .Fakty są takie -Europa rzeczywiście tych medali nazdobywała ,ale w tych pięciu wymienionych turniejach tylko raz miała najlepszy zespół i było to 8 lat temu w RPA ,gdzie Holendrzy i w mniejszym stopniu Hiszpanie byli trochę lepsi niż latynoski Urugwaj.

Grimmy
Grimmy

„Czy o to chodzi w futbolu ,żeby się bronić i wykorzystać słabszy moment przeciwnika ,czy może jednak ,żeby atakować ,strzelać na bramkę ,żeby miliony widzów na świecie miały satysfakcję z tej gry?” W futbolu chodzi przede wszystkim o to, aby wygrać. Cała reszta to nadinterpretacja.

lubie mezo
lubie mezo

W futbolu chodzi o to, żeby kibic miał FUN z oglądania – Urugwaje i inne Rosje tego nie gwarantują, jebane autobusy.

Buncol
Buncol

„Czy o to chodzi w futbolu ,żeby się bronić i wykorzystać słabszy moment przeciwnika” – biorąc pod uwagę że własnie tak grajacy Urugwaj ma tyle fanów w PL to widocznie właśnie o to chodzi aby strzelić i potem bronić całą drużyną

Arkadiusz Milik
Arkadiusz Milik

Czy o o chodzi w futbolu, aby każdy strzał leciał w światło bramki?

Arkadiusz Milik
Arkadiusz Milik

Czy o to chodzi w futbolu, aby każdy strzał leciał w światło bramki?

dario armando
dario armando

W meczu ma się dziać im więcej tym lepiej ,skoro goli jest tak mało ,to niech chociaż strzały oczywiście nie panu Bogu w okno będą w odpowiedniej ilości .piękne widowiska są wspominane latami dają sławę tym którzy w nim uczestniczyli ,natomiast np.3 i 4 drużyny danego turnieju po kilkunastu latach ,większość kibiców nie wymieni.A ten turniej tj, ostatnie Euro nie będzie generalnie zbyt wysoko oceniany przez kibiców w porównaniu z Brasil 14 to mizeria.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Arkadiusz Milik
Arkadiusz Milik

Ty głupolu.

M.S.
M.S.

… i jeszcze w śmieszny sposób przegraliśmy z Senegalem z Afryki.

gryf01
gryf01

Czyli Europejczycy mają ten słynny gen zwycięzcy? I teraz, po stu latach, ten gen jeszcze bardziej się uaktywnia?
A może być też tak, że poza Europą od stu lat są dwie potęgi piłkarskie (Brazylia i Argentyna) i trzy dobre drużyny (Kolumbia, Urugwaj i Meksyk). I nie mogą one wszystkie być w półfinałach co mundial, bo Europa wysyła masę silnych drużyn.
Ale prawdą jest, że drużyny europejskie były tym razem bardziej zdyscyplinowane taktycznie. Widać to było w meczach Argentyna – Francja i Brazylia – Belgia. Dodać należy również, że Francja i Belgia oparte są w części na graczach pochodzenia afrykańskiego, więc teoria o wyższości białej rasy jeszcze bardziej się załamuje.

Raducioiu
Raducioiu

Belgia faktycznie rozwaliła Brazil taktycznie,ale obecna Argentyna to po prostu chujowy zespół.Odpadliby z każdym innym poważnym zespolem.Na dziś to im tylko straszna nazwa pozostała.

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert

tak rozwalili „Brazil” taktycznie, że pozwolili im oddać 16 strzałów z własnego pola karnego. Zawdzięczają ten awans głównie indolencji Brazylijczyków w ataku.

Raducioiu
Raducioiu

Czy ja o czymś zapomniałem czy to Belgia prowadziła 2 0 ? Jak wobec tego być zdziwionym,że inicjatywę,a co za tym idzie więcej strzałów miała Brazylia ?
Zwróć uwage,że gdy już Belgia wychodziła z kontra to
robiła to na tyle sprawnie,że niejednokrotnie śmierdziało bramka dużo bardziej niż podczas brazylijskiego walenia głową w mur.

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert

jeśli „rozwalenie kogoś taktycznie” polega na oddaniu mu piłki, dopuszczania aby uderzał sobie niczym nieskrępowany z belgijskiego pola karnego i modlenia się, aby nie dopisała mu skuteczność to faktycznie, przyznaje Ci rację.
Faktycznie, przy jednej/dwóch kontrach Belgów zaśmierdziało golem. A teraz jeśli oglądałeś mecz, to przypomnij sobie ile patelni miała Brazylia w samej tylko pierwszej połowie. Przy lepiej ustawionych celownikach tam mogło być spokojnie 5:2 i tyle byłoby z gadania o fenomalnej taktyce Belgów.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Co ty kolego pierdzielisz? Mecz Brazylia-Niemcy 1:7 w strzalach 18:14. Posiadanie pilki 51-49%.
To nie jazda figurowa, ze sa ekstra punkty za walory artystyczne a bramka zdobyta zza pola karnego jest tyle samo warta co zdobyta do pustaka.

Raducioiu
Raducioiu

Belgia wcale fenomenalnie taktycznie nie zagrała,ale wystarczająco na Brazylię.
Obrona też monolitem nie była. Belgia miała kilku wspaniałych : De Bruyne,Lukaku,Hazard,Courtois.Najwieksze wrażenie zrobił na mnie De Bruyne,fenomen.
Maja też wiele słabszych ogniw , dla mnie to żaden wielki zespół ,ale po prostu dobry/bardzo dobry.
Bardzo dobry bramkarz,który parę razy ładnie się wykazał i juz można próbować mówić o pechu Brazylii.Tyle,że to nie ich wina,że na bramce nie maja recznika na podobieństwo Argentyny.
Belgia miała 2 0 i grała jak grała.Nie dowiemy się już jak by mecz wyglądał gdyby musiała gonić wynik.Byc może też dałaby rade,nie wykluczam tego,tyle tylko,że to zwykle gdybanie.
Tak więc cieszę sie,że przyznajesz mi rację,tak właśnie uważam,oddali im piłkę i rozjebali ich taktycznie.

lion
lion

Zdecydowanie popieram. W dzisiejszym futbolu przy w miarę wyrównanych przeciwnikach, najważniejszym czynnikiem, decydującym o zwycięstwie jest…. fart. Przecież taki Coutinho na 10 takich sytuacji jaką miał w końcówce strzeliłby pewnie 9, a tej jednej nie strzelił akurat w tym meczu. Augusto miał taką patelnię, że mógł spytać bramkarza, gdzie ma strzelić. A ten strzelił obok słupka. Poza tym jakby sędzia podyktował karnego za faul na Jesusie, to pewnie nikt specjalnie by nie protestował, a raczej zrobiłoby się 2-2 (chociaż Curtois był w tym meczu genialny). Prawda jest taka, że najważniejszy jest FART. I tego zabrakło Brazylijczykom. Za to w meczu z Polską mega farta miał Senegal. Fart. Tylko tyle i aż tyle.

dario armando
dario armando

Niestety taktyka ,siła ,motoryka od dawna górą ,umiejętności piłkarskie są już coraz mniej istotne i to że Ameryka Południowa szkoli najwięcej futbolowych gwiazd ,na mundialach nie ma prawie żadnego przełożenia.Popieprzyło się strasznie w tej piłce nożnej

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert

Zapomniałeś o Chile.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Kto mówi o wyższości białej rasy? Rasa czarna jest lepiej predysponowana do uprawiania sportu co jest raczej oczywiste. A Europejczycy wygrywają bo piłka nożna to nie jest lekkoatletyka. Wygrywa po prostu europejski profesjonalizm.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pepe72
pepe72

Fjardabyggd może do biegania. W sportach, gdzie trzeba coś więcej to już nie jest tak „czarno”. Choć zarówno Francja jak i Belgia są mocno opalone.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Nie jest tak czarno właśnie dlatego, że sporty te wymagają kompleksowego podejścia do treningu i dużego profesjonalizmu. W Europie to chleb powszedni, gdzie indziej niekoniecznie. Dlatego Francja jest teraz tak opalona, bo ma czarny materiał, który od początku kariery był prowadzony po europejsku. Pewnie, że jest jeszcze coś takiego jak mentalność – tylko, że tego materiału jest sporo, a praca od podstaw jednak robi swoje. Inaczej będzie grał Senegalczyk, który wyjechał z Afryki w wieku 20 lat, a inaczej taki który urodził się we Francji. A oboje będą mieli podobne predyspozycje.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

OzjaszGoldberg
OzjaszGoldberg

Aha, czyli twierdzi Pan, że to system rozgrywek zawiódł, a mega potęgi piłkarskie z Azji i Afryki są przez to poszkodowane, a już Ameryka Płd.to już wogóle najlepsze drużyny wystawiła. A najgorsze jest to, że w Europie jest za dużo państw i wogóle przez to James nie grał, bo miał kontuzję. Straty taty Panie Boczek

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

A mi się wydaje, że z jednej strony drabinki w ogóle były prawie same drużyny z Europy, a po drugiej stronie znalazły się 2 drużyny, ale za to silne. Coś w ten deseń.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Fjardabyggd
Fjardabyggd

No czyli nie jest prosta, skoro jej nie podałeś. Przyczyna wygląda tak:
Piłka nożna stała się profesjonalna do cna dlatego europejczycy wygrywają. Może kiedyś się to zmieni, może nie. W tej chwili Europa jest na szczycie (właśnie z tej przyczyny) ale przecież nie zawsze tak było i nie wiadomo czy zawsze tak będzie.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

W Ameryce Południowej jest +/- 10 krajów: jak Brazylia i Argentyna dołują praktycznie nie ma kto ich zastąpić, a te dwa kraje i tak jadą na turniej. W UEFA jest +/- 50 krajów: jak dołują np. Holendrzy i Włosi, to w ogóle na mundial nie jadą, a wskakują w ich miejsce np. Belgowie i Chorwaci.

DrMabuse
DrMabuse

Tylko, że właśnie Brazylia z tych lat, które wymieniłeś, to drużyna grająca właśnie stosunkowo najmniej po brazylijski…

Alku86
Alku86

Brazylia od dłuższego czasu nie potrafi grać z ekipami z europy, nawet 4 lata temu wygrała bodajże raz (z chorwacją, gdzie lekko pomógł jej sędzia), a co działo się w 1/2 wszyscy pamiętamy, na tym mundialu ograła jedynie serbię (nie oglądałem, nie wiem jak mecz wyglądał) , w 2010 nikogo (dostali holandię w 1/4 i po zabawie). Nie ma w ogóle porównania do drużyny z 1994 czy 1998 r. Zjazd zaczął się od 2006 i porażki z Francją. Natomiast od kiedy śledzę mundiale, czyli od 1998 r (mniej świadomie 1994) nigdy nie widziałem naprawdę dobrej Argentyny 🙂 zwykle to była ekipa maks na 1/4, 4 lata temu postawili się europejczykom, eleiminując szwajcarię belgię i holandię, ale ta gra jakaś specjalna nie była.

Bobek90
Bobek90

Tym bardziej skandaliczne jest dla mnie że kontynent który ma zdecydowanie najlepsze wyniki zostanie ukarany kupowaniem głosów od egzotycznych federacji. Jakby istniała minimalna solidarność w UEFA to wszystkie europejskie federacje powinny ten skandaliczny ruch zawetować, ale że nie istnieje, wielcy mają to w dupie bo i tak przejdą, a mali nie mają wystarczającej siły przebicia, to Europa siedzi cicho. I za kilkanaście lat na mundialu będziemy widzieli więcej egzotycznych ekip pokroju Panamy które świętują gola przegrywając z Anglikami 6:1. Na 7 tradycyjnych piłkarskich potencji, 5 z nich (71%) to Europa. Do tego szereg silnych piłkarsko krajów jak choćby Holandia, Belgia, czy Portugalia. Jakim prawem Europie ma przypadać zaledwie 1/3 miejsc na mundialu. To tak jakby Hiszpanom dać 2 miejsca w Lidze Mistrzów, a ekstraklapie jedno. Dla mnie to skandal.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bobek90
Bobek90

Też nie chciałbym żeby Mundial był reprezentacyjna Ligą Mistrzów, natomiast zwyczajnie uważam że FIFA za bardzo przesunęła wajchę. Beda drużyny które będą grały na Mistrzostwach bo ktoś musi. Konkrety.

CONCACAF 6 miejsc + 1 barażowe
Największy absurd. Tutaj masz tylko 3 poważne drużyny (USA, Meksyk, Kostaryka) reszta to ekipy pokroju Panamy i niżej. Nie jest to atrakcyjne z marketingowego punktu widzenia (poza Kanadą to są malutkie kraje) ani tym bardziej z punktu widzenia sportowego. Co zyskają mistrzostwa na tym że pojedzie na nie Haiti, Trinidad i Tobago, albo Honduras? Serio pytam.

Oceania 1 miejsce
Czyli dzika karta dla Nowej Zelandii, bo o to miejsce będzie rywalizować z takimi mocarzami jak Wysypy Salomona albo Fidżi. Normalnie nowozelandzka wersja Legia-Dundalk, co eliminacje do mundialu

Ameryka Południowa 6 miejsc
Na 10 federacji jedzie 6. Tam sztuka nie będzie awansować, tylko nie awansować.

O Afryce i Azji nie będę się wypowiadał, wprawdzie 16 miejsc + jedno barażowe to cholernie dużo zważywszy jaki piach grają drużyny z tamtych rejonów na każdym mundialu, ale przynajmniej jest tam dużo federacji i może się zakwalifikują Chiny albo Indie, jednak olbrzymie rynki, 2 miliardy konsumentów.

Co do Europy. W pierwszej 50 rankingu FIFA masz aktualnie 29 reprezentacji z Europy. Ale miejsc jest 16, wiec spora część mundial zobaczy w telewizorze oglądając reprezentacje np. z drugiej setki rankingu. Ta reforma nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, takie moje zdanie.

Bobek90
Bobek90

Jeśli nie chcą dawać Europie tylu miejsc na ile zasługują swoimi wynikami na wielkich turniejach, to niech dadzą baraże. Uważam ze taka Turcja nie byłaby na straconej pozycji w starciu z Haiti. Albo Polska w meczu barażowym z Nową Zelandią.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

lion
lion

100% racji. Idiotyczny pomysł Fify, kojarzy mi się z „wyrównywaniem szans”, z jakimiś idiotycznymi pomysłami jak parytety wyborcze – że musi być na liście 50% kobiet, mimo że kobiety mają to głęboko w dupie i stanowią 5% członków tych partii, na listach których ma być ich potem połowa. Do tego system rozgrywek będzie beznadziejny. Będzie 16 grup po 3 drużyny. Z każdej grupy wyjdzie tylko jedna drużyna. Można założyć, że z pierwszego koszyka będą drużyny pokroju Niemiec, Francji, Brazylii czy Portugalii. Z drugiego takie tuzy jak Polska, Senegal, czy inne Czechy bądź Peru. No i będzie koszyk trzeci, czyli chłopcy do bicia w stylu Panamy. W większości przypadków będzie tak, że chłopcy do bicia wyrwą solidarnie bęcki od drużyn wyżej notowanych – będą to sparingi zbliżone do Polska – Litwa. Więc o wyjściu z grupy będzie decydował jeden mecz (i ewentualnie to, kto w jakich rozmiarach sponiewierał chłopców do bicia). Innymi słowy faza grupowa nie będzie w zasadzie fazą grupową, tylko de facto 1/16 finału. Trochę to głupie, jedno potknięcie i do widzenia. Zero szans na rehabilitację.

malorolny
malorolny

Obczai najpierw zasady mundialu dla 48 ekip, a potem pisz. Z każdej grupy wyjdą PO DWIE drużyny do 1/16. Drużynom z Europy i Ameryki Płd. będzie chodziło właśnie o to, żeby zbić tych chłopców do bicia, a chłopcy do bicia będą mieli frajdę, że dostają wpierdol od takich mięśniaków. Jest to lekko zmodyfikowany model przyjęty już w KMŚ.

lion
lion

No jeśli wyjdą dwie z grupy, to jeszcze pół biedy. Aczkolwiek też bezsens.

Palmer
Palmer

48 drużyn to 12 grup po 4.
W 1/16, jakby nie patrzył i nie liczył muszą zagrać 32 reprezentacje.
jakim więc cudem z każdej grupy mają wyjść PO DWIE drużyny?

(Chyba, że byłoby 16 grup po 3 teamy, ale to nonsens, bo w 50% przypadków ostatni trzeci mecz w grupie będzie obustronną ustawką na 0:0.)

malorolny
malorolny

Ma być 16 grup x 3 drużyny w każdej = 48.
Z każdej grupy wyjdą po dwie = 32 drużyny w 1/16 finału.
Całkowicie się zgadzam, że to jest bezsens – praktykowane już w 82 w Hiszpanii, z tym, że wychodziła jedna drużyna (0:0 z ZSRR i 3:0 Belgią dało Polsce półfinał). Znamy to też z LŚ siatkarzy, więc łatwo ogarnąć do jakich prowadzi patologii.

Wladimiro
Wladimiro

1) Czechosłowacja nie uczestniczyła w MŚ w 1930r., więc nie mogła być pófinalistą tego turnieju (wspominacie o tym w dwóch miejscach tekstu) – pomyliliście ją z Jugosławią, 2) No i „w 1950 roku mieliśmy jedyny finał bez europejskiego reprezentanta” – w 1930 r. również w finale zagrały drużyny spoza Europy (Urugwaj – Argentyna).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

malorolny
malorolny

Właściwie to nie będzie nikogo z wielkiej czwórki mundiali, bo chociaż Anglicy tyle się nagadali, to tylko Włosi mieli jaja, żeby zbojkotować rosyjski turniej.
„W 1950 roku mieliśmy jedyny finał bez europejskiego reprezentanta.”
Pierdolisz synu, że Gowa boli – sam podajesz, że w 1930 pierwszy Urugwaj, druga Argentyna (było 4:2).
Do 1978 na mistrzostwach było 16 drużyn i UEFA miała z rozdzielnika 10 wejściówek. Od 1998, tj. od kiedy gra 32 reprezentacji proporcje wyglądają tak:
1998 UEFA 15 drużyn i 10 w 1/8 finału (top16)
2002 15:10
2006 14:10
2010 13:6
2014 13:6
2018 14:9
W 2014, kiedy mistrzostwa były o wiele ładniejsze niż obecnie eurodrużyn w 1/8 było zaledwie 6 podczas, gdy tych grających na Copa America 8 (5+3), czyli dokładnie połowa. Podsumowując, nie wiem czy to rzeczywiście Europa tak odjeżdża, czy po prostu Brazylia i Argentyna dają dupy.

Palmer
Palmer

Taaa… Włosi zbojkotowali. I dlatego Buffon płakał po odpadnięciu z Chorwacją.

malorolny
malorolny

Łyknąłeś ten „bojkot” jak młody pelikan. Szydery nie wyczuwasz?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...

To przecież zwykła statystyka: w MŚ bierze udział 2 razy więcej sensownych zespołów (a mogłaby wystawić nawet 4 razy więcej) niż z pozostałych kontynentów razem wziętych, więc brak drużyny z innego kontynentu w półfinale jest nawet statystycznie dość prawdopodobne. I tak musi być: pozostałe kontynenty mają za mało krajów (Ameryki) bądź są za biedne (dotyczy w zasadzie wszystkich kontynentów), żeby istniała tam odpowiednia ilość reprezentacji na poziomie: Europa wygrywa masą.

Marek83
Marek83

No chyba, że to mistrzostwa 2010, gdzie z grup wyszło tylko 6 europejskich zespołów. W 1/8 grały ze sobą, więc w ćwierćfinałach zostały już tylko 3. I właśnie te 3 zajęły pierwsze trzy miejsca.

lion
lion

Na MŚ powinny awansować:
-2 drużyny z Concacaf
-3 drużyny z Azji
-3 drużyny z Afryki
-5 drużyn z Conmebol + szósta baraż z Nową Zelandią
-18 drużyn z UEFA.

Bukmacherka
04.04.2020

Witebsk wygrywa, my zarabiamy. Zagraj z nami w Superbet!

Liga białoruska łatwa w obstawianiu nie jest, ale nam udało się już kilkukrotnie skorzystać z okazji u bukmacherów. Tym razem dopatrujemy się takich w ofercie legalnego buka Superbet. Na co stawiamy w niedzielę? Między nami na wygraną Witebska, czy też na liczbę żółtych kartek. Sprawdźcie, co warto zagrać! FK Witebsk – FK Smalawiczy Ostatnie mecze […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Liga białoruska bez podatku? Zagraj to w BETFANIE!

Gra bez podatku u bukmachera? Nie ma niczego lepszego! Dlatego zaglądamy do oferty legalnego buka BETFAN, gdzie stawiając trzy zdarzenia na kuponie, nie musimy odprowadzać podatku od wygranej! A skoro czekają nas trzy pojedynki z ligi białoruskiej, podpowiadamy jak zmontować kupon, żeby wygrać więcej. Eniergietyk-BDU – FK Mińsk Nieoczekiwany mecz na szczycie ligi? Brzmi jak […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

BOXING TALK #2. Adam Kownacki gościem specjalnym Durdy i Pindery

O boksie można rozmawiać godzinami, zwłaszcza z Januszem Pinderą i Edwardem Durdą. Dlatego z całą pewnością będziecie się dziś wieczorem świetnie bawić, jeśli odpalicie Kanał Sportowy. Dwaj znawcy pięściarstwa będą odpowiadać na pytania widzów. Oglądajcie, dzwońcie, bawcie się dobrze! Prosto z USA gość specjalny – Adam Kownacki! 
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Zgarnij darmowy bonus od Totolotka na ligę białoruską!

Legalny polski bukmacher Totolotek dobrze rozumie potrzeby graczy w trudnym czasie! Klienci tego buka otrzymają darmowy bonus za stawianie na ligę białoruską. Przed nami ostatni dzień, w którym rozgrywana jest 3. kolejka tych rozgrywek, więc to ostatnia szansa na załapanie się na nagrodę. A jak ją wykorzystać? Podpowiadamy, typując niedzielne spotkania. Bonus od Totolotka na […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

QUIZ: Czy wymienisz wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych klubach?

Bywały takie czasy, kiedy mieliśmy solidną reprezentację w finale, bywały, gdy nasz rodak stawał się finału bohaterem. Bywały jednak też takie lata, kiedy odliczaliśmy kolejne lata bez polskiej bramki w Champions League, a występ KOGOKOLWIEK z naszych urastał do rangi wydarzenia. Czy jesteś w stanie wymienić wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Managua rozbije Real Madriz? Postaw na to w eWinnerze!

Przed nami 14. seria gier w Lidze Primera w Nikaragui! Legalny bukmacher eWinner tradycyjnie przygotował ofertę pojedynków na gole w tej egzotycznej lidze. Czy grając takie zdarzenia można zarobić? Oczywiście, o czym przekonujemy w naszej analizie. Co warto zagrać, żeby wzbogacić się na nocnych starciach w Nikaragui? Pojedynek: Juventus Managua – Las Sabanas Juventus kontra […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Dynamo Brześć w drodze po kolejny tytuł? Wysokie kursy w BETFANIE!

Mistrzowie kraju świetnie zaczęli sezon, w którym bronią zdobytego przed rokiem tytułu. Jak Dynamo wypadnie w starciu z pogromcą BATE Borysów? Legalny bukmacher BETFAN oferuje ciekawe typy na to spotkanie. Sprawdź, na czym można zarobić w lidze białoruskiej! Dynamo Brześć – Sławija Mozyrz Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWW Poprzednie mecze Dynama: WRRRW Ostatnie spotkania Sławiji: WPWWPW […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pomoc z różnych stron. Glik funduje maseczki szpitalowi z Jastrzębia

 W zgodnej opinii ekspertów, pandemia koronawirusa w Polsce jeszcze nie weszła w najgorszy moment. Gdy popytać w szpitalach, sytuacja sprzętowa do rewelacyjnych nie należy. Ale załoga Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju od dzisiaj będzie miała trochę mniejszy ból głowy: z pomocą wyszedł rodowity jastrzębianin i reprezentant Polski, Kamil Glik. Taką wiadomość opublikował […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

BATE Na Luzie i Bez Ryzyka! Do 25 zł zwrotu w Milenium

Dwa mecze i dwa razy w łeb. Piłkarze BATE Borysów na pewno zakładali nieco lepszy start sezonu. Na Białorusi hasło „bij BATE” jest jednak popularne nawet wtedy, gdy potentat finansowy jest jedynie wicemistrzem kraju. Teraz znana z występów w Lidze Mistrzów drużyna spróbuje się odegrać. Skoro tak, to warto na nich postawić i sprawdzić słuszność […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Sobota na Białorusi? Skorzystaj z wysokich kursów w Superbet!

Kolejny dzień zmagań na Białorusi to kolejny dzień szans na zarobek! Trzy dzisiejsze spotkania możemy obstawić w ofercie specjalnej Superbetu. Opcje są dwie – albo wrzucamy to na jeden kupon, albo gramy osobno. My podpowiadamy, jak skorzystać z oferty łączonej na te rozgrywki. Nasze przewidywania Over 2.5 goli gości – zagraj w Superbet po kursie […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 3: VIP shopping i piękny fallus

Jesteś mafijnym bosem. Zamierzasz rozkochać w sobie kobietę twojego życia. W jaki sposób tego dokonasz? Don Massimo długo nie zastanawiał się nad odpowiedzią na to zajebiście ważne pytanie i postanowił zadziałać w myśl zasady, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Wziął więc Laurę na zakupy uznając, że to najkrótsza droga do jej serca. Żeby […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Czas na finały eWinner Cup! Skorzystaj z FREEBETU od eWinner!

Pierwszy w historii turniej Counter Strike’a zorganizowany przez eWinnera wchodzi w decydującą fazę! Już dziś czekają nas emocjonujące pojedynki z udziałem zaproszonych gwiazd. Z tej okazji legalny bukmacher eWinner przygotował dla graczy ciekawą ofertę, w której można obstawić zdarzenia spod znaku turnieju. Co warto zagrać? Podpowiadamy. Krótkie przypomnienie – w zawodach wzięło udział ponad 100 […]
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

„Problemem jest brak racjonalności, wydawanie całego budżetu na pensje piłkarzy”

Tomasz Tułacz to trener z najdłuższym stażem w Polsce na szczeblu centralnym. W Puszczy Niepołomice pracuje od ponad 4 lat i zdążył już nauczyć się funkcjonowania w małym klubie, który konkuruje z bogatszymi. W rozmowie z nami szkoleniowiec zdradza, o ile kluby z trzeciej ligi potrafiły przebić w negocjacjach Puszczę, a także dlaczego wyszło to […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

Trenuj z Kanałem Sportowym! Zapraszają Qczaj i Michał Pol

Zardzewieliście podczas kwarantanny? Trochę za bardzo zasmakowały wam domowe obiadki z dokładką zamiast szybkiej przekąski wszamanej w biegu? A może po prostu chcecie się za siebie wziąć? Mamy dla was idealną propozycję na czas kwarantanny – trening z Kanałem Sportowym. Dzisiaj Qczaj i Michał Pol wszystko wam pokażą i objaśnią. Zobaczycie – będzie i wycisk, […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

„Piłkarze Pogoni zachowali się przyzwoicie. Wszyscy zgodzili się na obniżki”

– W ogóle nie było żadnej walki z zawodnikami. Od początku, odkąd poznaliśmy ustalenia, z których jestem bardzo dumny, bo po raz pierwszy zdarzyło się, żeby prezesi polskich klubów mówili jednym głosem, rozmawialiśmy najpierw z radą drużyny, a potem z tymi, którzy mieli jeszcze jakieś wątpliwości. Generalnie mogę powiedzieć, że wątpliwości były znikome. Raczej dotyczyły […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pandemia, godzina policyjna? Nic nie powstrzyma Prijovicia przed wypadem do kawiarni

Piłkarze pochodzący z Bałkanów stereotypowo są postrzegani jako ludzie nieco narwani, których niezwykle trudno zdyscyplinować. Często jest to stereotyp mocno krzywdzący, ponieważ jesteśmy w stanie wskazać paru piłkarzy z tamtej części Europy, za którymi nie trzeba biegać z kijem, żeby zachowywali się jak należy. Ale tacy goście jak Aleksandar Prijović przypominają nam jednak, że stereotyp […]
04.04.2020
WeszłoTV
04.04.2020

STAN FUTBOLU. Mroczek: „Zwróciliśmy się do miasta, by obniżyć finansowanie klubu o 50%”

Jak co sobotę – zapraszamy na Stan Futbolu. Tym razem w programie Krzysztofa Stanowskiego łączenia z Jarosławem Mroczkiem (prezesem Pogoni Szczecin) i Euzebiuszem Smolarkiem (prezesem Polskiego Związku Piłkarzy). Czasy mamy arcyciekawe, więc z takimi gośćmi tematów to omówienia na pewno nie zabraknie. 
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

Zbrodnia bez kary. Jak legendarny bramkarz utopił swojego kumpla

Franjo Glaser to znacząca postać w dziejach bałkańskiego futbolu. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego stulecia mógł on uchodzić nie tylko za najlepszego bramkarza w Jugosławii, ale i w całej Europie. Dzięki sportowej postawie szybko zyskał sławę i powszechny szacunek, stał się w swoim kraju wielką gwiazdą. Gwiazdy zaś, co tu kryć, miewają swoje humory […]
04.04.2020