Nawałka walczy o swoje miejsce w historii
Weszło

Nawałka walczy o swoje miejsce w historii

Tak jak każdy reprezentant poprzez siłę zespołu może teraz napisać własną chwalebną historię na kartach polskiej piłki, tak też o swoje miejsce na piedestale walczy również Adam Nawałka. Jeżeli osiągniemy przynajmniej minimum przyzwoitości na tym mundialu, nie powinno być wątpliwości, że to selekcjoner numer trzy w dziejach naszej kopanej.

Aby wyprzedzić Kazimierza Górskiego, Nawałka musiałby podczas rosyjskiego mundialu wejść do finału, a najlepiej go wygrać. W innym wypadku nie byłoby tematu. Na ten moment to fantastyka niskich lotów. Antoni Piechniczek ze swoim trzecim miejscem z 1982 roku na razie także jest poza zasięgiem. Gdyby jednak biało-czerwoni osiągnęli teraz więcej niż 1/8 finału, już można byłoby się zastanawiać, czy zakwalifikowanie się na dwa wielkie turnieje z rzędu i dotarcie tam do ćwierćfinałów, łącznie nie znaczy więcej niż brąz i wyjście z grupy w przypadku Piechniczka. Na pewno znaleźliby się zwolennicy takiej tezy.

Oczywiście przy naszej obecnej sytuacji to perspektywa niezwykle odległa, wyglądająca trochę jak rozważania bezdomnego, czy wolałby mieć Ferrari czy Porsche. Fakty są jednak takie, że rosyjski mundial może być jeszcze dla nas udany, jeszcze możemy przeżywać chwile chwały, a wtedy Nawałka na długi czas zapewni sobie podium obok Górskiego i Piechniczka. Zapewne gdzieś w głębi duszy ta świadomość w nim siedzi, doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

I tak się chwilami zastanawiamy, czy przypadkiem to właśnie nie ta chęć zabłyśnięcia sprawiła, że selekcjoner przed meczem z Senegalem nagle zupełnie odszedł od swojego, przygotowywanego od miesięcy, planu. Po raz pierwszy za jego kadencji zobaczyliśmy działania bardziej pod wpływem emocji i jakiegoś nagłego impulsu niż według chłodnej, opracowanej w każdym szczególe strategii. Coś musiało być tego powodem, znikąd się nie wzięło. Może właśnie na chwilę Nawałką zawładnęła potrzeba pokazania za wszelką cenę, że zawsze ma rację i nawet najbardziej szalona wizja przez niego realizowana ma rację bytu. Do tej pory podejmując niepopularne i zaskakujące decyzje, przeważnie wychodziło na jego, ale wszystko ma swoje granice. W miniony wtorek zostały one przekroczone.

Z Kolumbią Nawałka szykuje kolejny eksperyment. Na papierze wygląda już znacznie rozsądniej niż ten z Senegalem, ale to nadal eksperyment. O takich terminach jak „zgranie” i „automatyzmy” w niektórych sektorach boiska możemy zapomnieć, nie będą obowiązywać. Oby jednak tym razem wypaliło, bo w gruncie rzeczy nie trzeba wiele, żebyśmy zakończyli ten turniej co najmniej względnie usatysfakcjonowani. Mało tego – po Senegalu postawiliśmy się w takiej sytuacji, że nawet poprzestanie na wyjściu z grupy miałoby wydźwięk bardziej doniosły niż mogłoby się wydawać na starcie. A wtedy, wracając do wątku na wstępie, selekcjoner z Krakowa na dobre wywalczy swoje miejsce w historii.

Fot. FotoPyk

KOMENTARZE (24)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

No i pęknie mit o Nawałce jako doskonałym strategu planującym wszystko z wyprzedzeniem o miesiąc oraz posiadającym 15 wariantów na każdą ewentualność, którego nikt ani nic nie zaskoczy
Jeden mecz i od razu kleks, jeb nowa taktyka, jeb wymiana połowy graczy
Kabaret

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

Wstrzymaj się. Poczekaj do 22-giej, giej.
Ja to bym cię ożenił z tą Buszewską, no ale w Polsce związek dwóch pedałów nie jest, niestety, możliwy.
Przykro mi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

Czytałaś i co?
Nie dotarło?

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

O 22 to nie będzie żaden wyczyn ich hejtować

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

A możesz napisać to samo, ale w języku polskim?

urabura

to znaczy, ze dostana wjeb? to jest oczywiste, tak samo jak oczywisty byl wjeb od senegalu.

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

Nawałka zrobi experyment?
Oby.
Oby nie był jak Smuda, bo to już przerabialiśmy szejść lat temu… obciach…
Szczęść Boże…

Pre

Engel Janas Smuda
jaka wielka nuda
jam jest ci Nawalka
skoczcie mi na walka:)

podszyszkownik
Para a Frente Lech Poznan

dzisiaj Nawałka odstawi wałka

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KazimierzZdzislaw
! 14=13+1/1 !

Janko, nie zastanawiałeś się nigdy, żebyście z tym LordInfamous wzięli ślub i wypierdolili się gdzieś na inną galaktykę?
Wtedy nam, zwykłym użytkownikom, byłoby łatwiej czytać komentarze.

podszyszkownik
Para a Frente Lech Poznan

Nie radzę.Polecisz kiedyś,albo może twój wnuk,na inną galaktykę,na urlop,a tam same zjeby-LordInfamousy Buszewskie.Albo inaczej-jak oni zrobią z tamtąd nalot…….

Pałlo Kutińjo
Sporting Krzyczki Żabiczki

Tak, czas wziąść kogoś z ławśćki, może strzejśli gojśla.

LOBO

Bardzo sobie cenię to co udało się na euro i cieszyłbym się bardzo z wyjścia z grupy na mundialu i chociaż tamtych czasów nie znam to jak do cholery można by zestawić ze sobą medal mistrzostw z wyjściem z grupy na dwóch turniejach? Nasza kadra choćby 10 lat wychodziła z grupy na turniejach będąc prowadzona przez jednego selekcjonera to nigdy nie przebije medalu z takiej imprezy. Gdybyśmy przywieźli medal z euro to wtedy jak najbardziej skłaniałbym się ku temu, że trener, który tego dokonał może mianować się najlepszym w historii Polski.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Orw14
Legia, RMCF, CFC

Jedyne porównania do innego selekcjonera, jakie mogą mieć miejsce (i mają), to te do Smudy. Porównując go do ŚP. Górskiego, ubliżacie temu drugiemu.

Mecenas_Misiura

Ma szansę się zrehabilitować, inaczej zostanie zapamiętany tak jak Smuda stojący z rozdziawioną japą do 90 minuty, podczas gdy cała polska ryczała do telewizorów „zmieniaj kurwa” – ale zdecydowanie lepiej ubrany.

maciejos

Krzysiu S. Pewnie nie czyta wszystkiego co jego stażyści publikują, bo przecież każde dziecko wie, że Piechniczek za trzecie miejsce dostał srebrny medal, a brązowy Francuzi za czwarte. Może za karę notka o medalach do 1982?

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Nawałka MŚ przegrał już w trakcie EURO. Nie mieliśmy wtedy zmienników, Nawałka ich nie szukał także potem. Grał tym samym składem. Jak się 2 lata temu posypał Krycha, potem Kuba, Milik, Grosik, Glik, to problem przybrał wymiar katastrofy. Kiedy dostaliśmy w cymbał od Danii, Nawałka 9 miesięcy cudował z nowym ustawieniem, zamiast szukać zmienników. Dzisiaj Senegal i Japonią mają po 4 punkty, Kolumbia nas albo przeczołga, albo rozniesie. I możemy się pakować. A Nawałce dziękujemy.

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Ś.P. Pan Kazimierz Górski. Złoty medal IO 1972, Srebrny medal MŚ za III. miejsce w 1974, Srebrny medal IO 1976. Przypomnę, że wtedy na IO nie grali juniorzy, kobiety z brodą, ale pierwsze reprezentacje. Adam Nawałka. Ćwierćfinał ME 2016, awans na MŚ 2018.
Czy ktoś zestawiający osiągnięcia Pana Górskiego z dokonaniami Nawałki jest przy zdrowych zmysłach? Przecież Piechniczek, a nawet Gmoch, osiągnęli od Nawałki o wiele więcej.
To samo dotyczy dywagacji, czy lepszym piłkarzem jest Lewandowski, czy Deyna, Lubański lub Boniek.

DrMabuse
Wisła Kraków

Poprawka – na IO grały reprezentacje, ale tylko krajów tzw obozu socjalistycznego. Stąd też to głównie one dzieliły się medalami.

KręciNasZdzisek
KS Nadstal Krzaki Czaplinkowskie

Owszem, ale tylko w latach 1972-1980 i reprezentacje takich krajów jak ZSSR – 16 republik – było z czego wybierać, Jugosławia – czyli obecnych 5-6 krajów z Chorwacją i Serbią na czele i zawsze mocni enerdowcy, do tego Czechosłowacja. Łatwo nie było.

RoanVars

24 czerwca 2018 roku wlasnie je wywalczyl.Mysle jednak ze tej daty nik , takze On, nie bedzie chcial wspominac.

wpDiscuz