Historyczny mundial w 2026 zostanie rozegrany w USA, Meksyku i Kanadzie
Weszło

Historyczny mundial w 2026 zostanie rozegrany w USA, Meksyku i Kanadzie

Mundial w 2026 roku będzie historyczny z kilku względów. Przede wszystkim dlatego że wystąpi w nim 48 reprezentacji, co będzie absolutnym rekordem. Oczywiście rozgrywki będą trwały ponad miesiąc, a rozegranych zostanie 80 spotkań. Po dzisiejszym wyborze FIFA dochodzi jeszcze jeden historyczny element. Po raz pierwszy w historii impreza zostanie rozegrana w trzech krajach. Za osiem lat najlepsi piłkarze świata będą grali w USA, Kanadzie i Meksyku!

Ostatnie afery związane z FIFA obnażyły wiele nieciekawych spraw. Właściwie każdemu z nas wybór gospodarza mundialu kojarzy się obecnie z wałkami i przekrętami, dlatego tym razem nie głosowały osoby zasiadające w Komitecie Wykonawczym FIFA. Gospodarza mistrzostw wybrali prawie wszyscy członkowie światowej organizacji piłkarskiej. Głosować nie mogły tylko kraje, które ubiegały się o możliwość zorganizowania mistrzostw. Tym samym głos oddało 200 z 211 członków FIFA. Aż 67% głosów uzbierała kandydatura północnoamerykańska, co wcale nie jest dużym zaskoczeniem. Maroko oferowało znacznie mniejsze przychody z turnieju.

Co ciekawe i ważne głosowanie było jawne. Każdy może zobaczyć na kogo głosowały poszczególne federacje.

Jedynym zwycięzcą jest futbol, który wszystkich jednoczy. Dziękuję bardzo, to dla nas ogromny zaszczyt. Dziękuję za zaufanie  – oświadczył szef Amerykańskiego Związku Piłki Nożnej, Carlos Cordeiro.

Bez wątpienia wygrało doświadczenie i stabilizacja finansowa, bo Maroko w wielu względach nie miało podjazdu do koalicji północnoamerykańskiej. Meksyk organizatorem mundialu będzie już trzeci razy, USA podejmie się tego zadania po raz drugi, a jedynie Kanada jest nowicjuszem. Jednak w żadnym wypadku nie będzie trzeba budować wszystkiego od początku, a tak właśnie byłoby w Maroku. Cóż, wygrał rozsądek, który był poparty liczeniem przychodów. Szacowane zyski z mundialu w 2026 roku wyniosą około 11 miliardów dolarów, gdyby turniej odbył się w Maroku do kasy FIFA wpłynęłoby o pięć miliardów mniej.

Mundial zostanie rozegrany w 16 miastach na trenie trzech krajów, ale wszystkie najważniejsze spotkania będą miały miejsce USA. Meksyk i Kanada mają dostać po 10 spotkań w fazie grupowej, a cała reszta trafi w ręce Amerykanów. Cóż, trochę będzie trzeba polatać, by oglądać z bliska popisy – miejmy nadzieję – Polaków, ale zapowiada się na to, że organizacyjnie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Fot. NewsPix