Wartość zawodników? Polska wypada przyzwoicie
Weszło

Wartość zawodników? Polska wypada przyzwoicie

Wyjście z grupy, czyli awans do najlepszej szesnastki mundialu, będzie oznaczać sukces, czy bardziej należy go postrzegać jako nasz obowiązek? To kwestia oceny, czy pośród światowej elity wciąż jesteśmy kopciuszkiem, czy jednak przez ostatnie lata wdarliśmy się już do szeroko rozumianej czołówki. Jakąś bazą odniesienia może być pewnie ranking FIFA, chociaż wielokrotnie wytykaliśmy już wady tego zestawienia (np. TUTAJ) i właściwie ciężko wyciągać z niego miarodajne wnioski. Bliżej prawdy z pewnością jest ranking opublikowany właśnie przez szwajcarskie centrum badawcze CIES, które – na bazie dość wiarygodnych szacunków – porównało wartość poszczególnych drużyn na rynku transferowym.

Wyceniono wartość każdego z 23 piłkarzy poszczególnych reprezentacji na podstawie algorytmu (miłośnicy matematyki mogą go prześledzić TUTAJ). I na tej podstawie uszeregowano drużyny narodowe biorące udział w mundialu w Rosji. Nie przedłużając, spójrzmy na całe zestawienie:

Pierwsze miejsce absolutnie nie może dziwić, bo zajmuje je naszpikowana gwiazdami reprezentacja Francji. Zakładamy, że gdyby zamiast 23 zawodników podsumowano najlepszą 50-tkę, przewaga trójkolorowych byłaby znacznie większa. A tak tylko nieznacznie wyprzedzają Anglię, która wydaje się być beneficjentem szalonych kwot transferowych, którymi operuje się na rynku brytyjskim. Wśród Synów Albionu mamy też najbardziej wartościowego według CIES piłkarza świata, czyli Harrego Kane’a, który jako jedyny został wyceniony na powyżej 200 milionów euro. Natomiast ostatnią ekipą, której łączna wartość przekracza miliard euro, jest potwornie silna Brazylia.

Według szwajcarskich analityków Polska zajmuje 14. miejsce, czyli jest w górnej połówce. Jeśli chodzi o wartość całej naszej drużyny, wynosi ona 293 miliony euro, z czego aż 32 procent (94 miliony euro) stanowi wycena Roberta Lewandowskiego. Sama analiza finansowa, zarówno w ujęciu całościowym, jak i w odniesieniu do naszych grupowych rywali, stawia nas w roli papierowych faworytów do awansu. Co jednak ciekawe, stawiana za naszego najtrudniejszego przeciwnika Kolumbia ma nieznacznie tańszy skład (279 milionów euro), natomiast wyprzedza nas chyba wciąż nieco niedoceniany Senegal (320 milionów euro). I tylko Japonia bardzo mocno w tym względzie odstaje, bo cała jej drużyna wyceniana jest niżej niż Robert Lewandowski czy Sadio Mane – to ledwie 61 milionów euro.

Najbardziej wyrównaną drużynę ma oczywiście Hiszpania, przy czym ogólny poziom drużyny jest naprawdę wysoki. Najdroższy piłkarza Lopetegui’ego, Saul Niguez może mieć problem z miejscem w podstawowej jedenastce, a jego wartość stanowi tylko 10 procent wartości całej drużyny. Na przeciwnym biegunie są Egipt, gdzie warty 171 milionów euro Salah stanowi 74 procent wartości całej drużyny oraz Korea Południowa, w której wyceniony na 90 milionów euro Son stanowi 73 procent wartości drużyny.

Wiadomo, pieniądze nie grają, ale – jako że futbol to jeden wielki biznes – ich siły nie można lekceważyć. Na papierze nasza drużyna naprawdę nie ma się czego wstydzić i, jak zgadujemy, niezależnie od metodologii zawsze znalazłaby się w mundialowej górnej szesnastce. I w tym kontekście – ale oczywiście nie tylko w tym – pożegnanie po fazie grupowej będzie sporego kalibru porażką.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (37)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Krzysio Marzyciel

14 miejsce to czołówka?! Co za debil pisał ten artykuł?

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

taka czołówka, że jesteśmy za Senegalem z przewagą 14 baniek nad Kolumbią, kek

R4 K.O. 87
Manchester United

Idąc tokiem myślenia autora tekstu, Lechia skończyła ostatni sezon w czołówce Ekstraklapy :)
Hajs nie gra, ale liczy się bardziej wyrównanie składu, aniżeli jedna gwiazda stanowiąca kilkadziesiąt % całej Reprezentacji…

MeaCulpa

idąc tokiem myślenia autora trzeba będzie usuwać komentarze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Krzysio Marzyciel

to muszę mu powiedzieć, żeby nie pisał artykułów jak siedzi na twojej starej

ps. już widzę, że stażysta poprawił tytuł.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Partizan

„Najwięcej warty” to nie to samo co „najbardziej wartościowy”.

Myślcie coś.

Claptone

Środek stawki to naprawdę nie jest czołówka. Z Europy są za nami tylko Szwecja już bez Zlatana i Islandia.

Obukwe

A także Szwajcaria i Rosja. Nic dziwnego w końcu z Europy byle kto się nie przebija. Poza tym ten ranking sumuje jedynie wartość na rynku transferowym a ta zależy w znacznym stopniu od wieku zawodnika. Nasza reprezentacja jest jedną ze starszych więc jej wartość jest nieco zaniżona.

Przykładowo Piszczek na transfermarkcie jest warty tyle co Kapustka, czy to znaczy, że obaj reprezentują równy poziom sportowy? Czy Kapustka grałby w podstawie w BVB ?

Tak więc ranking nie do końca oddaje sumę indywidualnych umiejętności. Druga sprawa to taka, że nawet suma indywidualnych umiejętności nie oddaje faktycznej siły reprezentacji – przykład: Islandia i Peru. Słabe nazwiska w zespole ale całkiem niezłe reprezentacje.

Obukwe

Trzecia sprawa: nawet jak byśmy byli w stanie realnie porównać faktyczną siłę reprezentacji to losowość w futbolu jest zbyt duża by faktyczne wyniki w 100% pokryły się z oczekiwaniami.

Musielibyśmy rozegrać mundial 1000 razy i uśrednić wyniki by pokryły się z oczekiwanymi rezultatami w 100%.

Claptone

No dobra, widocznie średnio przejrzałem tę listę 😉 Co do reszty zgadzam się w pełni, nie mówię, że ten ranking ma jakiekolwiek przełożenie na rzeczywistość. Po prostu tytuł był wybitnie ciężki do przetrawienia.

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Ahhhhh ten francuski model szkolenia…
Nie dość, że drugi najmłodszy skład na mundialu to jeszcze najdroższy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

LordInfamous
Armia Szatana-antyżydochrześcijaństwo

Weź frustracie wypierdalaj
Albo sobie żyj ale nic nie pisz w moim kierunku

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KatalonskiPIES

przeciez to musi isc w parze, mlodszy znaczy wartosciowszy.
Jakbysmy zamienili tutaj np szymanski za peszko, czy Żurkowski za Blaszczykowskiego to wartosc by wzrosla

Obukwe

Oczywiście, że tak. Reca poszedł za 4 mln euro, czy ktoś dałby dzisiaj tyle za Piszczka albo Błaszczykowskiego ? A przecież sportowo są tu i teraz dużo lepsi.

Hans Adalbert Mazeppa - pokaz siły
Borki Apartments F.C.

Heung-Min Son 90 melonów. Sadio Mane 92 mln. Lewy 94 mln.
Spoko, fajny kurwa ranking. Straciłem 5 minut śledząc tę głupią tabelę (i następne dwie na tego posta)

Laguna

Ja też się dałem złapać. Autor, roboczo nazwijmy go Stan Anonim (nie mylić z Gallem Anonimem), odebrał mi być może najlepsze 5 minut życia.

bastion79
KS Milan

Nie przesadzaj, nie można co chwila walić w jajo.

B123

Bardziej z dupy niż transfermarkt Davison Sanches 100mln Saul 100 Suarez 120 … kiedy Ronaldo 100 no i ten angielski drewniak 200

KatalonskiPIES

Spojrz na to z drugiej strony. Masz klub i potrzebujesz mocnego transferu nie na jeden sezon tylko na dluzej i mozesz kupic Kane’a(24lata) za 200 albo Ronaldo(33) za 100.
Co wybierasz ?

kibic__

Wychodzi na to, że Kane jest wart 2,5 Lewndowskiego? Takie rankingi to wyłącznie ciekawostka, bo gdyby włożyć Salaha do kadry Niemiec jego wartość, w aspekcie mistrzostw, należałoby zwielokrotnic. Poza tym gdyby w naszej kadrze grał np. RECA to wartość tego gościa na transfermarkt wynosiła 10 razy mniej niż kwota transferu sprzed kilku dni… Czyli ile warty jest taki zawodnik? Tyle ile na dziś wyceniaja go eksperci, czy tyle ile jutro zapłaci jakiś klub?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kibic__

Naprawdę mi zaimponowałeś.
Gdybyś jeszcze dodał „czarna kurwo” albo może lepiej „żydowska”.
Ogarnij się stać cię na więcej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kibic__

I moje kompleksy przejawiają się przez obrażanie innych w necie?
Gratuluję odwagi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KatalonskiPIES

Kane ma 24 lata, Salah 25 a Robert 30. Czego nie rozumiesz w tym zestawieniu ?:D

kibic__

Ty nie rozumiesz tego co napisałem. Wartość zawodnika w euro nie przekłada się bezpośrednio na jego wartosc na boisku. Rozumiesz?

KatalonskiPIES

Oczywiscie ze sie nie przeklada bo jest jeszcze kilka innych czynnikow wzietych pod uwage a nie tylko taki kto jest lepszy w danej chwili

Kolejosz

Przepraszam bardzo, ale takie teksty to mi na kilometr walą firsteleven czy innym clickbaitowym gównem, zajebanym reklamami od góry do dołu.
Nie idźcie tą drogą!

bastion79
KS Milan

Dobre. Czemu Lewy 94 a nie 92, albo 150 jak się trafi nawiedzony chińczyk albo arab? A może stanie na 1,5 bańki bo Legia włączy się do licytacji? A prawda od zawsze jest taka sama: jest wart tyle, ile ktoś za niego zapłaci. Nie mniej, nie więcej.

Obukwe

Czyli Reca jest wart 4 mln a Błaszczykowski gówno. To może powinniśmy Recę powołać?

Sebastian Ro(L)ewski
kup pan cegłę

jak zobaczyłem anglików na drugim miejscu przestałem czytać dalej

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Ot jest czym się chwalić!
W piętnastce, oprócz Kolumbii, 1/3 wartości naszej repry stanowi cena jednego piłkarza.

wpDiscuz