LIVE: Lech mistrzem Wielkopolski! I to na dwie kolejki przed końcem!

Dwa punkty przewagi nad Lechem. Kolejorz i Jaga grający ze sobą. Legia podejmująca Wisłę Płock na Łazienkowskiej. To może być dzień, który znacząco przybliży Legię do mistrzostwa. Ale może to też być dzień, który tylko podgrzeje atmosferę przed finiszem.

22:30

Kończymy i my, dzięki za uwagę. Trzymajcie się!

22:28

Smutne zakończenie sezonu w Wielkopolsce.

22:24

Czyli w grze o tytuł są już tylko Legia Warszawa – w pozycji bardzo komfortowej, gdzie wystarczy im do wygrania ligi zwycięstwo z Górnikiem oraz remis w Poznaniu – a także Jagiellonia Białystok – która musi liczyć m.in. na Lecha Poznań. Mecz? Do zapomnienia od drugiej bramki. Jaga po pierwszym golu dość głęboko się cofnęła, wtedy przez moment pachniało remisem, ale po tym golu Kwietnia Wielkopolanie właściwie się poddali.

22:22

Wisła zamyka mecz. Kolejna spokojnie rozegrana akcja, w której wszystko do siebie pasowało, kończy się celną wrzutką Cywki do Boguskiego. Pięknie wiślacy wypunktowali Zagłębie. Warto zwrócić uwagę na udział Wojtkowskiego w obu golach. Wejście smoka, przy absencji Carllitosa nie wyobrażamy sobie, by nie wyszedł w pierwszym składzie na Lecha.

22:16

2:0. Świetna akcja Wisły, w której wszystko się zazębiło, nawet to, że Boguski nie zdążył się uchylić przed futbolówką, dzięki czemu ta odbiła się od niego i wpadła do siatki.

Cofając się w tej akcji trochę dalej – to Wojtkowski świetnie podał do Lloncha, ten z kolei huknął z pierwszej, no i potem piłka odbiła się najpierw od słupka, potem od Boguskiego. W Krakowie chyba wszystko już jasne.

22:14

22:11

Rozkręciła się Wisła, choć drugiej bramki cały czas nie ma. Okazji jednak nie brakowało, a przy wszystkich udział miał Mitrović. Sami w to nie wierzymy, ale Serb, chociaż po boisku głownie człapie, najpierw prawie zanotował drugą asystę, a chwilę później kluczowe podanie. Na drodze wiślaków za każdym razem stawał jednak Hładun. Miedziowi wyraźnie przestali sobie radzić w defensywnie i nadal nie zaczęli sobie radzić w ataku. Dwóch akcji Maresa, choć miały miejsce w polu karnym Wisły, nie można uznać za groźne.

22:04

Lechici już raczej nie mają szans na mistrzostwo – do końca trochę ponad kwadrans, do zdobycia trzy bramki, no bardzo średnio to widzimy. Ale paradoksalnie, to oni mogą rozdać karty w ostatniej kolejce. Jagiellonia ma po Lechu dwa dość proste mecze – Zagłębie Lubin na wyjeździe oraz Wisłę Płock u siebie. Nie będzie dużym ryzykiem założyć, że skończą ligę z 67 punktami na koncie.

To zaś oznacza, że zostaną mistrzami, o ile Lech Poznań wygra w ostatniej kolejce z Legią Warszawa. Oczywiście Legia może się wyłożyć też na Górniku Zabrze w Warszawie, ale zakładamy, że to zdecydowanie mniej możliwe. Tak więc spotkanie Lecha z Legią przy Bułgarskiej może trochę osłodzić poznaniakom sezon – bo w ich nogach będzie pozbawienie Legii tytułu.

21:57

Oj, skomplikował sobie Carlitos walkę o koronę króla strzelców. Hiszpan nie miał szans, żeby zdążyć do piłki podanej przez Imaza, ale poszedł do końca i wjechał korkami w interweniującego Hładuna. Jak najbardziej zasłużona żółta kartka – czwarta w sezonie – która eliminuje go z meczu z Lechem.

Poznaniacy mają więc ułatwione zadanie na swojej drodze do tytułu wicemistrza Polski. Nie no, to nie jest śmieszne, nie chcemy się pastwić nad tymi biednymi kibicami z Wielkopolski. Którzy zresztą aktualnie krzyczą na trybunach: „czas na dymisję, hej Klimczak, czas na dymisję”.

21:55

Aktualnie w Poznaniu sytuacja wygląda tak, że Ivan w półtorej sekundy pokazał więcej kreatywności, niż jedenastu lechitów w 65 minut.

21:52

No i po przerwie w Krakowie faktycznie zrobiło się ciekawie. Wiślacy mieli dwie niezłe okazje na zdobycie drugiej bramki. Najpierw po dobrej kontrze i efektownym podaniu piętą Carlitosa w słupek trafił Bartkowski. Kilka minut później wiślacy przeprowadzili składną akcję spod własnej bramki, ale Carlitos, zamiast wyłożyć piłkę Imazowi, postanowił sam poszukać wykończenia i ostatecznie przegrał pojedynek z Hładunem. Zagłębie z koli cały czas fajnie klepie wyłącznie z dała od bramki Cuesty.

21:46

Nokaut. Lech Poznań chyba żegna się z marzeniami o mistrzostwie. Bartosz Kwiecień przeskakuje Gajosa i zdobywa drugą bramkę dla Jagiellonii. Taki błąd w kryciu przy rzucie rożnym – bo skoro Jaga miała w polu karnym dwóch piłkarzy, to chyba Kwietnia mógł pokryć ktoś nieco wyższy – to zbrodnia. Lech ma 34 minuty na zdobycie trzech bramek, bo jak wspominaliśmy – nawet remis pozostawi im raczej iluzoryczne szanse na tytuł.

21:42

Lech porządnie wszedł w drugą połowę, groźne dośrodkowanie Jevticia, ale zabrakło centymetrów, by ktoś je wykończył. Chwilę później ładna akcja Situma i Jóźwiaka, ale Lech wywalczył zaledwie rzut rożny. W międzyczasie trochę popajacował Kelemen, który wyhamowującego Janickiego przyjął na klatę, po czym straszliwie się poskładał. Jeśli Jaga zacznie grać na czas w 52. minucie, to słabo widzimy jej prowadzenie w tym meczu.

21:38

uuu, mamy problem.

21:37

Tymczasem Tomasz Kędziora z 90-minutowym występem i żółtą kartką w finale Pucharu Ukrainy. Niestety dla niego, Dynamo Kijów przegrało z Szachtarem 0:2.

21:34

21:23

Koniec pierwszej połowy w Krakowie. Zagłębie grało dobrze, ale tylko do 16. metra od bramki Cuesty. Każda próba wejścia w pole karne ewentualnie strzału z dystansu kończyła się w beznadziejnym sposób. Wisła długo była mizerna, ale po golu Carlitosa (normalka) z podania Mitrovicia (niemal cud) trochę się przebudziła. Oby podtrzymała to w drugiej połowie. Innej recepty na ożywienie tego meczu nie widzimy, szczególnie obserwując z jakim „zapałem” Zagłębie ruszyło do odrabiania strat.

21:21

To jednak byłaby bardzo słaba puenta dla tego sezonu, jeśli Lechowi najważniejszy mecz zawaliłby Robert Gumny, grający przez cały rok naprawdę niezłą piłkę. Tak to jednak wygląda, dał się skręcić jak – ha! – dzieciak, a biorąc pod uwagę jak „Kolejorz” wygląda z przodu – to może być gol decydujący o wyniku.

Pocieszeniem dla gospodarzy może być fakt, że Lech w końcówce już zaczynał mieć przebłyski dobrej gry, a pewnie im dalej w mecz – tym Jaga będzie się cofać głębiej, co z kolei powinno odpowiadać lechitom, zwłaszcza Gytkjaerowi. Z drugiej strony, przy takiej grze Jevticia czy Situma, nie bardzo widzimy odrabianie jakichkolwiek strat. Szczególnie zaś w meczu, w którym przeciwnikiem jest bezpośredni rywal w walce o mistrzostwo.

21:09

Alleluja! Mitrović podał do przodu i Wisła od razu zdobyła gola! Autorem oczywiście Carlitos, który mocnym strzałem pokonał Hładuna. Do bramek Hiszpana jesteśmy jednak przyzwyczajeni. Asysta Mitrovicia to jednak wydarzenie wieczoru! Dla formalności – kluczowe podanie w akcji bramkowej zanotował Llonch.

Warto dodać, że wcześniej Zagłębie wyglądało lepiej, było nawet blisko zdobycia gola – po strzale Żyry piłka zatrzymała się na poprzeczce. Wisła ograniczała się do pojedynczych zrywów Lloncha oraz Carlitosa i… w sumie po jednym z takich padła na razie jedyna bramka.