Niezły weekend polskich sędziów. Jedynie dwa poważne błędy
Weszło

Niezły weekend polskich sędziów. Jedynie dwa poważne błędy

To była naprawdę dobra kolejka w wykonaniu ekstraklasowych sędziów. W weekend popełnili oni jedynie dwa poważne błędy i to w dodatku takie, które na szczęście nie wypaczyły wyników meczów. Chodzi rzecz jasna o brak czerwonej kartki dla Marcina Wasilewskiego z spotkaniu z Koroną Kielce oraz brak drugiej żółtej kartki dla Romana Bezjaka w starciu z Legią Warszawa. 

Lećmy zatem chronologicznie – mecz Korony Kielce z Wisłą Kraków i Marcinowi Wasilewskiemu znów odcina prąd. Wiślak wali rywala gdzieś pod żebra i unika kolejnej już czerwonej kartki. Wiemy, że „Wasyl” to kawał byka i twardy gość, ale na boisku chodzi o kopanie piłki, a nie chwyty i ciosy rodem z MMA. Gwałtowne, agresywne zachowanie to automatyczny zjazd do bazy. Wisła powinna kończyć ten mecz w dziesięciu, ale bomba Wasilewskiego w wątrobę przeciwnika miała miejsce już przy 2:0 dla gości, a zatem sędzia nie wypaczył ostatecznego rozstrzygnięcia.

Nie wypaczył też naszym zdaniem nie odgwizdując ręki Frana Veleza w szesnastce Wisły. Choć – umówmy się – rzutem karnym w tej sytuacji śmierdziało na kilometr. Dłoń nie przylega do ciała, piłka leci w bramkę… Łukasz Szczech długo stał przy monitorze, oglądał sytuację z różnych kamer, aż wreszcie podjął decyzję o tym, że na wapno nie wskaże. I pewnie się z tego wybroni, bo Hiszpan nie miał czasu na reakcję, uciekał z rękoma, stara się ją chować za siebie i po prostu nie zagrywa piłki intencjonalnie. Wygląda to źle, ale co poradzimy na to, że sędziowie muszą gwizdać według przepisów i wytycznych? Poza tym już dawno utraciliśmy wiarę w klarowne decyzje dotyczące zagrania ręką. „Ocena ułożenia rąk” to przecież termin raczej z konkursów piękności niż kodeksów karnych. A tutaj okazuje się wielokrotnie decydującym czynnikiem.

Drugi błąd sędziego w tej kolejce, to brak czerwonej kartki dla Romana Bezjaka. Słoweniec pierwszą żółtą kartkę powinien obejrzeć za faul na Michale Pazdanie w ostatnich minutach meczu, a drugą za prowokacyjne zachowanie wobec legionisty tuż po tym przewinieniu. Tak, tak, sędziowie mają prawo do tego, by posłać dwa napomnienia w jednej akcji. Bezjak był bliski uszkodzenia Pazdana i to już kwalifikowało się na „żółtko”. Ale późniejsze pochylanie się i krzyczenie czegoś do rywala? I to jeszcze tuż przy ławkach rezerwowych, gdzie – co jasne – z miejsca się zagotowało? Wynik dodawania jest łatwy – kolejna żółta kartka i wykluczenie napastnika Jagi. 

Ale to zdarzenie miało miejsce na kilka minut przed końcem spotkania, więc uzupełniamy tylko rubryki „sędzia pomógł/zaszkodził” i zamykamy tę kolejkę „Niewydrukowanej”.

Inne kontrowersje – brak drugich żółtych kartek dla Radosława Majewskiego i Dominika Furmana w meczu Wisły Płock z Lechem. Mocniej śmierdziało drugim żółtkiem dla zawodnika gospodarzy, ale Tomasz Kwiatkowski w ogóle w tym meczu ustalił dość wysoki pułap, od którego napominał piłkarzy kartkami, więc możemy podciągnąć to pod konsekwentne trzymanie pewnego stylu.

Niektórzy głowili się też przy rzucie karnym dla Śląska w starciu z Cracovią, ale tam faul Helika jest tak ewidentny, że nawet żal nam poświęcać na niego akapit. Klasyczne łokieto w twarz, jedenastka w pełni słuszna.

Na tle błędów z samego tylko El Clasico – w Ekstraklasie mieliśmy spacer po parku.

nw2

KOMENTARZE (29)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KamilS

”popularnych żubrów”- One w puszczy, ewentualnie w puszce…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Leon Kameleon
Hutnik Warszawa

Jak ten Musiał ZMUSIŁ Bezjaka do faulu…no to jest spisek..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nu pagadi

w Białymstoku nie wypaczyło ale może wypaczyć w następnym meczu Jagiellonii, gdy Bezjak dajmy na to strzeli bramkę a powinien być odsunięty od gry i siedzieć na trybunach

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

JesusChristPose
Legia Warszawa

jak ty nudzisz z tą ręką. ręka i ręka. walisz ręką jak to piszesz czy jak?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tencowie

Czy Komisja Ligi czy inny organ czy cholera wie co, ma możliwość karania zawodników dyskwalifikacją za przewinienia, za które nie zostali ukarani piłkarze na meczu? Np uderzenie Wasilewskiego? W każdej kolejce prawie, znajdzie się jakiś zawodnik, któremu odbija i popełnia chamski a czasem brutalny faul a sędziowie przymykają oko na takie zagrania. Może pójdziemy wreszcie za przykładem z wysp brytyjskich gdzie każde tego typu zachowanie jest „nagradzane” minimum 3 meczami absencji?

PhoenixLk
Legia Warszawa

jeśli sędzia nie zauważył – KL ma prawo ukarać zawodnika… gorzej, jak sędzia daje żółtą – wtedy nic nie da się zrobić…

Rodzina Sędziego

No już nie róbcie jaj, żeby za krzyki po słoweńsku karać kartką. Jeśli za każde słowa wypowiedziane w emocjach dawać kartki, to w każdym meczu sędzia dawałby min. 2-3 więcej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

allende73

Tak samo pomyślałem, tym bardziej iż przepisy tego jasno nie definiują. Najprawdopodobniej takie zachowanie podpada pod niesportowe zachowanie (na które włącza się także „swoją postawą wykazuje brak należytego szacunku dla zawodów”), jednak z drugiej strony my nie wiemy co on tam krzyczał i czy w ogóle tego rodzaju krzyk pod to podpada.

allende73

A czemu nie ma nic o braku żółtej kartki dla Vesovica za chamską nakładkę oraz dziwne zachowanie sędziego wobec Hlouska, któremu dał żółtą kartkę najpierw niesłusznie, a w 33 minucie nie dał mu żółtej kartki za chamski faul?

KamilS

Wyższy poziom abstrakcji:” dziwne zachowanie sędziego wobec Hlouska, któremu dał żółtą kartkę najpierw niesłusznie”-Legia już winna także w takich sytuacjach…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Szaweł Littletailor wyjaśnia i rozlicza oponentów
Pogranicze Półświatka

hlousek dostał sygnał z var?

JesusChristPose
Legia Warszawa

no jak sobie wyobrażasz spisek sędziowski forujący Legię? Hlousek dostaje sygnał z VAR, a Kucharczyk wynosi informację na zewnątrz…

Arnoldzik93

Jeśli chodzi o sytuacje z ręką Veleza to pierwszy raz w życiu widzę gościa starającego się chować ręce za siebie w taki sposób że ma dłoń na wysokości głowy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

mówisz o rzetelnej dyskusji… Czy czerwona dla Bezjaka sprawiłaby, że Legia oddałaby CHOCIAŻ JEDEN CELNY STRZAŁ?

Znasz to powiedzenie o złej baletnicy? Legia jest na tyle mocnym zespołem, że powinna wygrywać mecze nawet pomimo niekorzystnych decyzji sędziego (przykład? Ostatnia wygrana z Koroną… Sędzia słusznie nie uznał bramki? To Szymański strzelił, by nie było wątpliwości)…

Zły to pomysł, by przyczyn swoich niepowiedzeń szukać wszędzie, tylko nie u siebie…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

moim skromnym zdaniem – Twoja wyliczanka nie ma sensu… zacznijmy od naszej gry – dopiero, jak będzie mecz, w którym sędzia podyktuje karne z dupy (patrz pewien mecz kilka lat temu na północy Polski, w którym sędzia najpierw nie MUSIAŁ zobaczyć faulu na Vrdoljaku (pomocnik zniesiony na noszach – po tym przejęciu poszła akcja, po której Wawrzyniak faulował w polu karnym), potem uznał, że obszar metr od linii pola karnego to też pole karne… Tak – w takich sytuacjach taka wyliczanka ma sens… W innym wypadku – strzelajmy więcej bramek, niż rywale, a nawet sędziowie nam nie przeszkodzą

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

A-Gra-Bon

ten cały tweet Macieja Stypuły (No ręka) jest błędny. Pisze się: „no hand” skoro nie było ręki.

cpc

To Bezjak jednak krzyczał, a nie opluł lub robił gest oplucia?!!
A czy Wasyl uderzeniem w wątrobę nie odpowiedział na ewidentne zaczepki Kovacevica?! Fakt, że dał się sprowokować, ale w tej sytuacji Kovacevic dostaje żółtą jest to jego druga i wylatuje! Dlaczego o tym nie wspominacie?!! Piszcie rzetelnie, anie 3 po 4!

wpDiscuz