Takie kluby jak Bruk-Bet nie są potrzebne polskiej piłce
Weszło

Takie kluby jak Bruk-Bet nie są potrzebne polskiej piłce

Jest taka książka „Dzieci kukurydzy”, ale na piłkarzy kukurydzy dali radę wpaść tylko u nas. No, niestety: piłka nożna może się kojarzyć ze wszystkim, tylko nie z kukurydzą, a skoro cały świat to rozumie, nie może zrozumieć polski futbol. Tu wszystko musi być na opak. Najwyraźniej jednak ten cyrk powoli się kończy i za pięć kolejek Bruk-Bet wyleci tam, gdzie jego miejsce, czyli daleko od ekstraklasy.

A wielu myślało, że będzie tak pięknie. Klub z malutkiej wsi, cóż za romantyczna historia. Przyjeżdżały telewizje, robiły reportaże, klepały właścicieli po plecach: brawo, trzeba pokazać tym większym, jak się robi futbol! Minęło trochę czasu i już mamy pewność, że obiektem westchnień nie było dzieło sztuki, tylko co najwyżej baba z brodą.

Witkowscy nie znają się na piłce. W niższych ligach mieli trochę więcej pieniędzy niż reszta, więc jakoś dawali radę, ale gdy przyszła pora na walkę z kimś mocniejszym… Cóż, dupa. Przeszarżowali kompletnie. Zatrudniali Mandrysza, który najpierw wykręcił awans, a potem zapewnił beniaminkowi spokojne utrzymanie – pożegnali go. Zatrudniali Michniewicza, który wykręcił wynik absolutnie ponad stan – pożegnali go. Rozstawali się z kolejnymi trenerami, a teraz liga najpewniej rozstanie się z nimi. Czego tam oczekiwano? Pucharów? Mistrzostwa Polski? Przecież to jest bezczelność, z jednej strony wymagać wyników, z drugiej kazać atakować Gutkovskisem i Śpiączką. Ktoś może powiedzieć (oczywiście błędnie), że ryzykowali, chcieli osiągać sukcesy. Jeśli tak, to pomylili odwagę z brawurą, poszli w sandałach na K2. Sorry, w Niecieczy prędzej będzie szczyt G8 niż europejska piłka.

Nie wiem, co ten klub dał polskiemu futbolowi, prawdopodobnie poza kupą śmiechu nie dał nic. Tyle że ostatnio, gdy pani Witkowska wyskoczyła z „piłkarskim pokerem”, skończyły się nawet żarty. Przez 31 kolejek wszystko było okej, ekstraklasa grała czysto, nie mieli się do czego przyczepić. Aż tu nagle, w 32. kolejce, gdy jeden z tych słowackich cudaków uderzył piłką sędziego – oczywiście celował rękami, nogami nie dałby rady – pani Witkowska obudziła się ze swoimi rewelacjami. Sprawa jest prosta: jeśli ktoś ma dowody na przekręty, idzie zawiadomić władze. Jeśli nie ma, opowiada głupoty dla opowiadania głupot. Najłatwiej jest zwalić swoje porażki na kogoś innego, ale tuszuje pani błędy z nikłą gracją. Mam nadzieję, że kara będzie surowa, bo to była obraza wszystkich wokół. Co więcej, nie rzucona gdzieś na gorąco do kamery, nie podsłuchana przez wścibskiego dziennikarza. Nie, komunikat pojawił się na oficjalnej stronie Bruk-Betu, a później został jeszcze uaktualniony o filmik. Już zostawiam to, że jak na dłoni widać tam faul, bo dostrzega to każdy rozsądny człowiek.

Bruk-Bet nie spadnie przez ten jeden – prawidłowo sędziowany – mecz ze Śląskiem. Witkowscy wykładali się właściwie w każdym elemencie prowadzenia tego biznesu. Kuriozalne zmiany trenerów to jedno, ale przecież polityka kadrowa dotycząca piłkarzy była jeszcze gorsza. Odnoszę wrażenie, że głównym kryterium przy ściąganiu zawodników był słowacki paszport – jeśli ktoś ten papierek posiadał, mógłby przez ostatnie 10 lat mieszać cement i tylko w niedzielę chodzić na orlika, a i tak dostałby szansę. Natomiast Polacy w Bruk-Becie są albo słabi (Kupczak, Śpiączka), albo starzy (Piątek), albo starzy i słabi (Pawłowski).

A właśnie – tyle mówi się o szkoleniu młodzieży. Myślicie, że na tym polu kukurydzy urósłby kiedyś jakiś talent? Prędzej Lech otworzy swoją filię na Alasce i znajdzie piłkarski diament, niż Nieciecza wypuści od siebie kogoś konkretnego.

Takie kluby nie są potrzebnej polskiej piłce, bo nie oferują jej nic. Czasem wygrają z kimś z czołówki, ale nic dalej za tym nie idzie. Był Groclin, nie ma go, była Amica, nie ma jej (przynajmniej w tabeli). W końcu futbol znudzi się również Witkowskim, a przecież sołtys Niecieczy nie weźmie wtedy zespołu na siebie, bo z budżetu jakim dysponuje, da radę co najwyżej kupić pięć piłek i pompkę. Można udawać, że dwie trybuny to już stadion, że Miković i Toivio umieją grać w piłkę, że mecze rozgrywane na wsi to piłkarskie święto. Natomiast ja udawać nie będę: lećcie z tej ligi w cholerę.

KOMENTARZE (224)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
GooDOMaDOM

Amen.

Fort Czerniakowski
Legia

Nareszcie ktoś to powiedział głośno… Czekam na jakiś artykuł podsumowujacy spadki dochodów innych klubów z dnia meczowego w spotkaniach z Bruk Betem, średnią oglądalność w C+ i inne. Oglądałem kiedyś film o gościu, który budował gmach opery w środku dżungli amazońskiej, film abstrakcyjny ale bardzo przypomina kaprys pana Witkowskiego, który stadion postawił na polu kukurydzy, bo miał takie widzimisię

m1025

Pan Witkowski za swoje zbudował stadion i g…o mi , Kowalczykowi czy komu innemu do tego. Bardziej żenujące i niesprawiedliwe jest życie klubów , którym większość z nas kibicuje, a które to kluby żyją na koszt miasta i pańśtwowych przedsiębiorstw.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Kasa kasa, a wymogi licencyjne wymogami licencyjnymi.
Klub powinien miec max 75% udzialow jednego wlasciciela plus sponsora glownego bez powiazan z glownym wlascicielem.
Akademia (min. 2 boiska tylko dla juniorow) boisko treningowe i stadion na m.in.10.000.
Wtedy to moze funkcjonowac.
Czemu my nie bierzemy przykladu z najlrpszych? Sasiedzi zza Odry potrafili (zachowujac skale) a u nas dalej w sumie dno, mul i wodorosty, kluby na miejskich kroplowkach, bez Akademii i z kurnikami zamiast stadionow.

pepe72

> stadion na m.in.10.000.

Czyli zostają jakieś 3 kluby w Polsce?

podszyszkownik
Para a Frente Lech Poznan

Oczywiście masz rację.Co nie zmienia faktu,że ten klub nic nie dał E-klapie,ani polskiej piłce,tylko trochę śmiechu jak wygrywał z Legią.Tak jak Witkowscy za swoje zbudowali stadion i prowadzili klub,tak za swoje spierdolą się z E-klapy.Żalu nie będzie,amen

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

NIkt nie neguje, że za swoje pieniądze. Nie o tym był artykuł – czytać ze zrozumieniem nie potrafisz?

wojsal
Arka Gdynia

Dlaczego na Legii spada liczba kibiców na meczu z Bruk Betem? W końcu przyjeżdża do Warszawy drużyna, która regularnie leje Legię.

theczarek

Jak Legia będzie grała piękną piłkę, to i na BB przyjdą ludzie.
Generalnie naprawdę nie ma znaczenia, czy przyjedzie BB czy np. Motor Lublin lub Odra Opole, wszystkie te kluby kibice z Warszawy mają mniej więcej tak samo gdzieś.
robienie do tego ideologii i obwinianie Niecieczy to jest po prostu śmiech na sali.

Co najwyżej C+ może mieć żal, bo każdy klub generuje ileś tam abonentów w swoim regionie, a Nieciecza za dużo tego u siebie nie ma. Natomiast dla ligi jest lepiej, jeśli w eklapie gra BB lepsza sportowo od innego klubu z 1 ligi, którego przegoniła w wyścigu o awans. Nie jest to prawdą? chyba że nie chodzi o poziom sportowy, a o liczbę potencjalnych odbiorców i na tym bazuje się budując polską ligę. wtedy faktycznie, najlepiej wydzielić 16 największych ośrodków miejskich, zamknąć dla nich ligę i grać we wspólnym sosie.
ale czy na bank o to chodzi? ŚMIEM WĄTPIĆ.

kibicuję takim gościom jak właściciel BB, im więcej takich będzie, tym lepiej dla tego kraju. Dla ludzi ze świata piłki może lepiej by było, żeby zamiast nich był jakiś klub z dużego miasta za państwową kasę z budżetu regionu, bo to ani nierozliczalne, a i działacze zawsze elastyczniejsi. z prywaciarzem nie dogadasz machlojek przeciw własnemu klubowi, a z działaczem na garnuszku państwowym czemu nie.

aha i jeszcze jeden przykład – Amica Wronki. klub z małego ośrodka, za prywatne pieniądze. a jak wyewoluował? wchłonął lokalnego rywala z dużego miasta i pod jego marką jest w TOP3 polskiej ligi.
Naprawdę nie była ta Amica polskiej piłce potrzebna, bo ze wsi?

Kowal, pisz proszę częściej, takie komedie to lepsza rozrywka niż mecze BB z Legią.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Ty kibicujesz januszom biznesu piłkarskiego, a ja się z nich nabijam. Gdyby to było hobby, to bym nawet zrozumiał. Ale Witkowscy tak często zmieniaja trenerów, ze chyba chca wejść do CL. Szoda, że BiBi spadnie, bo jedno miejsce w lidze dla komediantów zawsze powinno się znaleźć.
Skoro bredzisz o Amice, to zapytam co planujecie na 100-lecie CWKS, które przypadnie już za 27 lat.

theczarek

Porównujesz zrobienie z Legii centralnego klubu wojskowego do wchłonięcia Lecha przez Amice? Naprawdę?
Lepiej dla was koledzy z Poznania by było zaakceptować w końcu swoją historię bo takimi tekstami osmieszacie się i osmieszac będziecie nadal.
Js w moim tekście Lecha nie obrazilem więc nie wiem skąd agresywna odpowiedź. Ba wręcz pochwaliłem cale to przedsięwzięcie.
A co planujemy na 100 lecie powołania CWKS? To tak daleko że nikt o tym nie musli, ale na bank będzie jakaś okazjonalna seria odzieży bo my swoją historię znamy i bierzemy ns klatkę to, ze nie czysto Legia rywalizowala o pilkarzy z innymi klubami. Inne robiły podobnie, kto miał silniejszego patrona ten wygrywał, takie czasy.
Napewno nikt na Legii nie udaje że było inaczej, U Was też radzę pogodzić się z tą pamiątką kapitalizmu, takie czasy, ogromna korupcja, ewolucja małych biznesów w duże silne marki, życie. Ale nie ma co się oszukiwać klub z Poznania kontynuuje projekt z Wronek, to naprawdę taka potwarz? Bez ludzi z Amici bili byście się teraz pewnie na zmianę między eklapą a drugą ligą jak wiele innych klubów z większych miast bo swojego know how itp nigdy nie mieliście.

Astana-Scherife

No tak,wy zas bez parasola ochronnego KC PZPR w wiadomych latach bez Deweeo czy Romanowskiego czym byscie byli?Czy pozniej bez ITI czy obecnie „Szopena”.Pewnie byscie niestnieli jak od roku 1938.Wiadomo,ze w sporcie zawsze musi byc inwestor,sponsor itd.Czzyli twoje stwierdzenie jest o kant dupy potucz.

FC Bazuka Bolencin

I to jest trafione w punkt!
Kto broni „wielkim firmom” z dużych miast, z rzeszą kibiców awansować i grać ekstraklasie? Skoro nie są piłkarsko lepsi od Termalik, Heko Czermno, Finishparkietów itp lepsi., to niech kopią się dalej w niższych ligach.
Marka klubu, rzesza kibiców,to nie wszystko. Skoro na boisku 11 ludzi jednego klubu jest słabszych od drugiego (abstrahując od sposobu budowania drużyny itp.), to świadczy że ta drużyna NIE ZASŁUGUJE by grać wyżej. I tego nie mogą zrozumieć wszelcy orędownicy powiększenia e-klapy do 18 drużyn, licząc że powiększenie ligi spowoduje że ich upadłe kluby awansują zrządzeniem losu (bo większa szansa) do ekstraklasy na którą piłkarsko (bo na pewno nie kibicowsko czy infrastrukturalnie) niekoniecznie zasługują, skoro przegrywają z Termaliką czy Sandecją bez stadionu miejsca w Ekstraklasie.

Murphy
KTS Weszło

Jego kasa, jego widzimisie, Nic CI kurwa do tego 😀

Pre

Fitzcarraldo

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zenek122
Drużyna Pierścienia

To jest święta prawda każdy klub w Ekstraklasie powinien urzędowo mieć wszystkie grupy młodzieżowe i juniorskie i szkolić piłkarzy. W 2000-osobowej Niecieczy nawet wraz z okolicą to jest fikcja i oszustwo.

wojsal
Arka Gdynia

O tym, kto gra w eklapie, mają decydować punkty zdobyte na boisku a nie paragrafy ustalane pod konkretnych biznesmenów.

theczarek

to może każdy klub mający wszystkie grupy powinien mieć miejsce w eklapie?
Boże jakie zenek masz podejście pełne socjalizmu i betonu to głowa mała.
Nie, klub niech sobie gra w eklapie, kimś grac musi, za piłkarzy musi zapłacić, i jak będzie miał możliwość zakupu ich w z polskich szkółek, to to zrobi. jak szkółki będą dobre, to i się utrzymają za pieniądze takich ludzi, jak właściciel BB.

weźcie się przygłupie betony w końcu odczepcie od polskiej piłki.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Wyobrażasz sobie, żeby w MLS grał jakis klub z wypiździejewa gdzieś w Nebrasce, z kurnikiem na 4k widzów? Nie? A wiesz dlaczego? Bo tam maja poważną ligę zawodową, a nie groteskę e-klasy. A może w USA i MLS uprawiają socjalizm?

m1025

akurat w mls jest socjalizm o jakim nie snilo sie bierutowi. zawodnicy sa kupowani do ligi a nie klubow. Jakby biznessmeni z alaski dali gwarancje finansowe to mogliby grac w kazdym pierdziszewie. W bundeslidze gra hoffenheim z miesciny ok. 4k. Niedawno w serie a gralo chievo. Przyklady znalzlbym w innych ligach.

theczarek

No tak wzorowanie się na mls to jet dokładnie to czego nan potrzeba 😀

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Mówię o dopuszczaniu do ligi klubów z dużą liczbą kibiców, jesli jeszcze tego nie zrozumieliście. Trzeba być januszem biznesu, by budowac klub na wiosce. Bariera fanów jest nie do pokonania. A i sportowo mizeria, do tego amatorskie prowadzenie klubu. FC Kabaret.

Murphy
KTS Weszło

Zdjęcie profilowe zawisza Czarnecki
A chuj Ci do tego kto gdzie klub buduje i kto gdzie pieniądze wydaje. Właściciel BBTN nie ma przynajmniej problemów z bydłem na trybunach, które nie wiadomo dlaczego mieni się kibicami.
Piłka nożna jest dla kibiców, także z tych najmniejszych miejscowości. Jak ich ktoś nie potrafi sportowo-organizacyjnie pokonać. To zaczyna wymyślać przeszkody. Żeby ich do gry nie dopuścić, w ogóle.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

A Tobie chuj do tego jakie kluby lubię, a jakie nie. Te z małą widownią psują mi odbiór meczu w TV – klimat jak na wiejskim festynie i dlatego nie pasują mi w E-klasie. Sportowo weszli niech sportowo spadną. Po co ten bełkot o piłkarskim pokerze? Mają najsłabszy skład w lidze.

Murphy
KTS Weszło

Chuj mnie obchodzi jakie kluby lubisz a jakie nie. Jak dla mnie możesz sobie kibicować nawet Izolatorowi Boguchwała.

Tak długo jak klub sportowo się w stanie jest utrzymać, i nie ma problemów licencyjnych będzie grał wyżej niż kluby które sportowo nie są w stanie wdrapać się na określony poziom rozgrywkowy lub na nim utrzymać.
I zwisa mi to i powiewa co CI psuje a co nie psuje odbioru meczu. Pretensje kieruj do tych co mając duże zaplecza miejskie za sobą i niezłą bazę kibiców która mogłaby zapełniać stadion, nie są w stanie zbudować drużyn piłkarskich na odpowiednim poziomie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Myślisz, że Kowal życzy im spadku w trosce o Legię?

Wujek Remo
Kolejorz

Gruby pojazd, ale w sumie w sedno. Podpisuję się.

Szczepek
Legia Warszawa

Zgadzam się w 100% z autorem. Na dokładkę fajnie się czytało. Czekamy na więcej.

pszemo88

Brawo! Super komentarz Kowal.

W oparach absurdu

Ten klub jest bardzo potrzebny polskiej piłce – przypomina wszystkim, w jakim miejscu jesteśmy. I to wcale niekoniecznie metafory zniecierpliwiony (że niby pl piłka jest w kukurydzy, hehe). Pan Wojtek niech już za wysoko więc głowy nie trzyma, co to ta Ekstraklasa nie jest, bo w miejsce Niecieczy wejdzie inny potworek

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

roben

odezwała śię fanka amici wronki …nawet Reiss was się wstydzi haha…

Erni

Do tego, żeby Poznań płakał 😀

Skorzonera Wezymord

Legia jest po to żeby ruchać zespół Amici Wronki występujący pod nazwą Lech Poznań. W każdy sposób. Takie życie.

jeremy

„Amici” ???

Olala
Widzew POLSKA Liverpool (L) Polonia Kotwica ŁKS Szerszenie Weszło

Jeremy – z włoska „znajomych” – nawet pasuje.

The BFIYEH

jedno mi nie pasuje…to k..y sie dyma a nie odwrotnie :)

pyra

Ruchali to się twoja starą ruscy gdy jeszcze byli w Polsce i w ten sposób powstałes niedorobiony słoiku. A za Amice to to ty byś dupe wystawil

Astana-Scherife

I kolejny kompleksiarz,ktory mowi,ze kibicuje klubowi,ktorego nie ma od 1922r.Korona jestescie w ich barwach gracie,histori swej nie znacie,haha

zdyrman

99,9% Twoich komentarzy dotyczy Legii? Masz zatem zajęcie a okolica święty spokój. Gdyby Legię skasować to co być miała do roboty? Pytanie retoryczne = nie musisz odpowiadać

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

whooyemooye
Legia

Do kompletu na Bułgarskiej.

pepe72

Zwłaszcza, że regularnie oklepuje Legię u siebie.

Skorzonera Wezymord

Chyba regularnie to na FIFIE 2018. Masz ta regularność
Legia Warszawa – Lech Poznań 2 : 1
Lech Poznań – Legia Warszawa 3 : 0
Legia Warszawa – Lech Poznań 2 : 0
Lech Poznań – Legia Warszawa 1 : 2
Legia Warszawa – Lech Poznań 2 : 1
Legia Warszawa – Lech Poznań 1 : 4
Lech Poznań – Legia Warszawa 0 : 1
Legia Warszawa – Lech Poznań 1 : 0
Lech Poznań – Legia Warszawa 0:2

pepe72

Bruk-Bet Termalica a nie Lech.

Laguna

Tekst niepodpisany, w odróżnieniu od poprzedniego. Czyżby praca zbiorowa? Autorowi, kimkolwiek jest, gratuluję, trafił w sedno.

Hamud

Przecież masz jak byk, że to felieton Kowala.
Oby regularny, ten był całkiem trafny

Laguna

Felieton bardzo dobry… to daje do myślenia.Albo kowal nagle zaczął aspirować na pisarza, albo…

jotbe

Dla takiego klubu rozwiązanie było jedno – pójść w szkolenie młodzieży, zrobienie bazy w Tarnowie, oparcie się o to bądź co bądź 100 tys miasto oddalone jedynie o 30km (to bliżej niż z przedmieść dużego miasta na stadion w centrum), zdobywanie kibiców, budowanie tożsamości lokalnego klubu, nie z Niecieczy tylko z regionu. Pierwsza drużyna grałaby nadal w Niecieczy, ale cały klub funkcjonowałby jako tarnowski, dzieciaki szkolące sie w szkółkach ciągnęłyby rodziców, ich znajomych, może taka droga miałaby sens..
A tak klub kukułka kręcony przez menedżerów i cwaniaków ze środowiska na prawo i lewo, właściciele bez pojęcia, zmarnowany potencjał na zbudowanie czegośna dłużej dla regionu.. Bez żalu, adios!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Sz

Niekoniecznie w ten sposób. Można było pójść śladem Hoffenheim, oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji. Klub niby ze wsi, ale zaraz obok jest większe miasto Sinsheim, a jeszcze kawałek dalej dość duży Heidelberg. Zabieranie lokalnym osobom ich drużyny nie wyszłoby na dobre, ale żeby zbudować solidne podstawy konieczne jest korzystanie z większych ośrodków. W Niecieczy tego nie zrozumieli, ograniczyli się do swojego poletka, co wystarczało na niższe ligi, ale już na ekstraklasę nie. W rezultacie wszystko się tam posypało – nie ma dobrej pierwszej drużyny i nie ma żadnego zaplecza. Tak jakby zaczynali cały projekt od nowa. To też pokazuje, że nie było żadnych planów na rozwój tego klubu.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Dokladnie. A patrzac jak funkcjonuje Hoffenheim to analogia wpelni uzasadniona.
I tam k..a daja rade.
Niestety Witkowskim chyba odwalilo, bo ostatnie 18 mscy to sabotaz odczyniali.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Syn pograł w CM-a i powiedział im, że tak można!

Irasiad72

A wg mnie taki klub mógłby spokojnie działać nawet w ekstraklasie, na zasadzie zatrudnienia dobrego trenera, oraz wypożyczania i ogrywania młodych zawodników z pozostałych klubów. Płacą dobrze i na czas, a kluby jak np. L chętnie nawet sprzedają tego typu zawodników z opcją wykupu (Wieteska, Michalak). No a cel czyli reklama firmy byłby jak najbardziej spełniony. Niestety właścicieli projekt przerósł.

KamilS

Michalak jest wypożyczony i ma jechać na pierwszy obóz przygotowawczy z Legią.

Archibaldas

Przykład Amiki pokazuje, że kluby z małych miast mogą dać Polskiej piłce dużo.
Trenerzy – Skorża, Michniewicz, Szatałow
Piłkarze – Zieńczuk. Bieniuk, Dudka, Wojtkowiak, Wołąkiewicz, Dawidowski…, można wymieniać więcej i dołączać piłkarzy, którzy zaczynali w akademii Amiki, teraz są piłkarzami ale kojarzonymi już teraz z Lechem… .

R4 K.O. 87
Manchester United

Jedyne co pokazuje przykład Amici to kupowanie meczów, lewe interesy i pana Forbricha. A przeskoczenie o 2 klasy rozgrywkowe jednego roku to juz totalny przekret stulecia… :)

pyra

Jedyni skazani za kupowanie meczów to warszawska szmata i łódzki ks. Także ryj Trzym deklu