Stępiński, Świerczok, Lewandowski – ten pierwszy nas zaskoczył najbardziej

Nie będziemy ukrywać – jest o wiele lepiej, niż było chociażby dwa miesiące temu. Nasi regularnie grają w swoich ligach, wszyscy napastnicy strzelają, a Błaszczykowski wraz z Milikiem wyleczyli urazy i wszystkie znaki na niebie wskazują na to, że będziemy w pełni gotowi do pierwszych meczów mundialu. Ten weekend obfitował w wiele pozytywnych akcentów.

Klasycznie zaczniemy od Roberta Lewandowskiego. Cieszymy się niezmiernie, że lider naszej reprezentacji w końcu dostał godnego zmiennika w osobie Sandro Wagnera, bo zwyczajnie odpoczynek mu się należy. Co więcej – teraz, gdy Robert w meczach ligowych wchodzi na te dwadzieścia, czy trzydzieści minut, nadal nie potrafi przestać strzelać goli. W ten weekend ponownie pojawił się na murawie dopiero w drugiej połowie, ale zdążył pokonać z główki golkipera Hannoveru. (od 0:51)

Cóż, patrząc po wyniku, Łukasz Fabiański nie będzie spał dzisiaj spokojnie. Pięć razy wyjmować piłkę z siatki? Istny koszmar. Jednakże Polakowi nie można niczego zarzucić. Zagrał na swoim poziomie, wyjął karnego, więc winy dopatrywalibyśmy się raczej u obrony z Walii, która ma zadatki na niezłą parodię. City wjeżdżało jak do siebie.(interwencja „Fabiana” od 1:47)

Sampdoria w plecy, Chievo również, ale tu znajdziemy więcej pozytywnych akcentów ze strony Polaków. Zagrali obaj – zarówno Jaroszyński, jak i Stępiński. Choć w dwóch, zgoła odmiennych wymiarach czasowych, ale na boisku się zameldowali. Ba, Mariusz nawet strzelił gola ekipie Spallettiego i tym sposobem ukłuł trzecią dużą firmę w tym roku. Najpierw Milan, przez Napoli, do Interu dochodząc. Paweł Jaroszyński też dał radę.

A tu gol Stępińskiego. (od 2:07)

Swoją dobrą serię kontynuuje Kamil Grosicki. Jeszcze przed kilkoma tygodniami mieliśmy ogromne wątpliwości co do formy skrzydłowego Hull City, a ten z meczu na mecz pokazuje nam, że niepotrzebnie się martwiliśmy. W sobotę, w szalonym meczu z Bristol City zakończonym remisem pięć do pięciu, „Grosik” zanotował dwie asysty.

Kolejny mecz szansy dostał Jan Bednarek. „Bedi” wejście do futbolu na wysokim poziomie ma mocne, w końcu nie każdemu udaje się strzelić gola w debiucie przeciwko Chelsea, a szczególnie, gdy jest się stoperem. Dzisiejsza pierwsza połowa w wykonaniu wychowanka Lecha Poznań – świetna. Według portalu Whoscored.com Bednarek w pierwszych 45 minutach był najlepszy na placu. Po 90 minutach – drugi najlepszy z Southampton, zaraz po Wesleyu Hoedtcie. Jeśli te trzy spotkania były jednym, wielkim egzaminem dojrzałości, to Janek zdał go na czwórkę z plusem, a nawet piątkę.

A i przecież nasza „Napolonia” dorzuciła cegiełkę do sukcesu drużyny Sarriego w Turynie. Może to nie był wymarzony występ Milika, który nie wyglądał nawet w połowie tak, jak w środę, natomiast Zieliński wprowadził trochę ożywienia w grę ekipy w błękitnych koszulkach. Raz nawet groźnie uderzał na bramkę Buffona, ale Gigi sparował futbolówkę na rzut rożny.

Bartosz Białkowski co prawda przerżnął mecz ligowy z Aston Villą zero do czterech, ale nie przeszkodziło mu to w zdobyciu trzeci raz z rzędu piłkarza roku klubu Ipswich. Bartek, czas na krok w przód! (więcej o nagrodzie Białkowskiego tutaj)

Wszystko wskazuje na to, że Jakub Świerczok rozbrykał się w Razgradzie na dobre. Po dwóch dubletach i jednym trafieniu, Polak zdobył szóstą oficjalną bramkę w barwach Łudogorca i prawdopodobnie niedługo sięgnie po mistrzostwo Bułgarii. Tak samo zresztą jak Jacek Góralski – on tym razem zagrał tylko 45 minut.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 77 minut z Chelsea (0-2)

Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut i obroniony rzut karny z Manchesterem City (0-5)