post Avatar

Opublikowane 10.04.2018 10:18 przez

Przemysław Michalak

Arka Gdynia sportowo przeżywa chyba najlepszy okres w swojej historii. W 2017 roku w ciągu kilku tygodni wywalczyła Puchar i Superpuchar Polski. Zagrała też w eliminacjach Ligi Europy, odpadając w dramatycznych okolicznościach z FC Midtjylland. Teraz co prawda nie udało się awansować do grupy mistrzowskiej, ale znów jest szansa wejść do finału PP. Boiskowe wyniki – również ku naszemu zaskoczeniu – nie do końca przekładają się na atmosferę wokół klubu. Kibice mają coraz więcej zastrzeżeń nie do piłkarzy czy trenerów, tylko do ludzi zarządzających klubem. 

W niedzielę wieczorem na stronie Arkowcy.pl ukazał się tekst, odsłaniający – jak piszą sami autorzy – jedynie wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o problemy w funkcjonowaniu Arki. Możecie się z nim zapoznać TUTAJ. Jeżeli nie macie na to czasu, streścimy zarzuty.

1. Piłkarze nie mogą liczyć na to, że przy dwóch treningach dziennie śniadanie i obiad zjedzą w klubie. Nie jest to niczym wyjątkowym nawet w I lidze. Dopiero po interwencji Leszka Ojrzyńskiego udało się to wywalczyć, ale tylko raz w tygodniu. Na tyle miał zgodzić się prezes. W pozostałych przypadkach zawodnicy muszą jeść w pośpiechu w domu.

2. Odżywki otrzymują tylko te na poziomie podstawowym i to bez indywidualnego monitorowania potrzeb.

3. Klubowy autokar jest przestarzały (w środku albo upał, albo zimno, do tego nieszczelne szyby), ponadto nie ma on stałego kierowcy, co sprawia, że praktycznie każdy mecz wyjazdowy oznacza błądzenie.

4. Poprzedni trener [Grzegorz Niciński] sam woził stroje do pralni czy podlewał trawę, bo nie ma kto tego zrobić.

5. Leszek Ojrzyński od dłuższego czasu ma poczucie, że wkrótce zostanie pożegnany.

6. Będący właścicielem klubu Dominik Midak miał się odnosić bez szacunku i kultury do trenera oraz starszych piłkarzy.

7. Po sezonie kontrakty wygasają kilkunastu zawodnikom, z czego tylko z trzema mają być prowadzone rozmowy na temat pozostania [w poniedziałek ogłoszono przedłużenie na kolejny rok umowy z Adamem Marciniakiem].

Co to dużo mówić, chwilami brzmi to bardzo niepokojąco. Jeżeli na publikację takiego tekstu decyduje się strona kibicowska, to autorzy musieli być naprawdę przekonani, że sprawy zaszły za daleko.

Trener Ojrzyński również co jakiś czas stwierdza wprost, że z niektórych rzeczy nie jest zadowolony. Przypomnijmy fragmenty jego niedawnej rozmowy z WeszłoFM, gdy jasno mówił, iż warunki do treningów powinny być lepsze.

(…) Problemem były nasze przygotowania. W Podbeskidziu też miałem kłopoty z boiskami i mówiłem o tym. To najważniejsza rzecz. Gdyby jeździł pan samochodem po szutrowych drogach i miał wystartować na asfalcie, nie wróżyłbym panu sukcesu. Umówmy się. Pewne rzeczy utrudniają pracę. Mieliśmy z tym duży problem. Wiem, że była zima, ale przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy mieć możliwość skorzystania z głównej płyty. Nie wymagałem nie wiadomo ile. Ten raz w tygodniu ułatwiłby zadanie. Brak takich treningów nas wyhamowywał. Trener jest od tego, żeby pomagać, dawać sygnały, a czasami nie jest różowo. Nie jestem trenerem, który będzie udawał, że jest pięknie, kiedy tak nie jest. Wspólnymi siłami musimy dążyć do tego, żeby poprawić pewne rzeczy, bo potem może być już za późno. Mając takie warunki do treningów, nie będę oszukiwał siebie i innych, mówiąc, że jest fantastycznie. Nie jestem takim człowiekiem.

Prezes nie miał pretensji, że nie zatrzymywał pan tej opinii w zaciszu gabinetu?

Nie będę przecież oszukiwał. Miejscowi dziennikarze wiedzą, jakie są problemy i czasami podpytują. Mi też się nieraz wymsknie, gdy mówię, że mieliśmy problemy z przygotowaniem. Na przykład kontuzje mięśniowe, wynikające ze zmiany podłoża, albo treningów na twardej nawierzchni. My trenujemy na trzech rodzajach sztucznej trawy. To jeszcze gorzej. Mamy utrudnione zadanie. Każda nawierzchnia jest inna, ma inną twardość. Treningi wyglądały jak wyglądały. Każdy fachowiec powie wam, że na sztucznej nawierzchni nie można trenować normalnie. Trenerzy wiedzą, jak to się odbija na zawodnikach. Ludzie będący z boku nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Dobrze, że system licencyjny podnosi jakość. Szkoda, że tak późno. Ale przynajmniej będą z tego korzyści. Mówi się, że mecze na wiosnę są słabe, jednak proszę spojrzeć na warunki do treningów. Żeby dobrze grać, trzeba dobrze trenować. Wyznaję taką zasadę. Czasy dzwonienia się skończyły, taką mam nadzieję. Trzeba pracować.

***

Nie wyrokujemy, dlatego pozwoliliśmy drugiej stronie przedstawić swoje stanowisko. Porozmawialiśmy z prezesem Wojciechem Pertkiewiczem i właścicielem klubu Dominikiem Midakiem.

DOMINIK MIDAK

Jak to jest z tym brakiem szacunku wobec trenera i starszych piłkarzy? Ten zarzut odnosi się bezpośrednio do pana.

Dobre pytanie. Co by pan chciał usłyszeć?

Czy faktycznie coś takiego mogło mieć miejsce.

To rzeczy wyssane z palca. Nie mam pojęcia, na jakiej podstawie ktoś mógł tak napisać.

Jak się pan odniesie do pozostałych zarzutów? Piłkarze tylko raz w tygodniu mogą zjeść śniadanie i obiad w klubie, drużyna jeździ starym autokarem.

Autorzy tego tekstu powinni najpierw zapytać, a potem pisać. Powielanie niesprawdzonych i niezweryfikowanych informacji nie pomaga Arce. Kibice Arki i reprezentujące ich stowarzyszenie oraz media są dla nas bardzo ważni, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Jeśli mają pytania lub wątpliwości w obszarach, w których możemy podzielić się z nimi wiedzą, to zawsze chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania. Szkoda, że nikt ich nie zadał osobom odpowiedzialnym w klubie za te sprawy, na przykład prezesa.

Wyjaśnijmy punkt pierwszy. Posiłki w klubie.

Rubryka „wyżywienie zawodników” to w budżecie klubu dość pokaźna kwota. Dokładnie na ten temat może się wypowiedzieć prezes Wojciech Pertkiewicz.

A co z autokarem?

Wydaje się być w dobrym stanie. Nie podróżuję nim, natomiast na pewno nie jest ani stary, ani zniszczony.

Docierały do pana jakieś skargi ze strony trenera czy piłkarzy?

Nie. Myślę, że gdyby rzeczywiście problem istniał, ktoś by się z tym do mnie zwrócił.

Problemem ma być też ciągła rotacja wśród kierowców, którzy nie są obeznani z trasami i gubią drogę.

Jestem na prawie wszystkich meczach wyjazdowych. Wydaje mi się, że kierowca autokaru zawsze jest ten sam.

Trener Ojrzyński od dłuższego czasu ma prowadzić drużynę na zasadzie: „no szykuj się chłopie, już zaraz ci podziękujemy”.

Nie wydaje mi się, żeby tak było. Najlepiej zapytać o to trenera, ale z mojej strony na pewno nie pojawiły się sygnały, które mogłyby sprawić, że trener poczułby się w taki sposób.

Kilkunastu zawodnikom wygasają umowy po sezonie, wy macie rozmawiać z trzema.

To też nieprawda. Prowadzimy więcej rozmów kontraktowych. Nikt poza zainteresowanymi nie wie, co jest zapisane w umowach. Wiele z nich są opcje automatycznych przedłużeń w razie spełnienia określonych warunków. Kibice wglądu do tych ustaleń nie mają, to oczywiste.

Trener miał pretensje odnośnie warunków do treningów zimą. Chciał chociaż raz w tygodniu skorzystać z głównej płyty i nie dostał takiej możliwości.

Niestety pogoda tej zimy była wyjątkowo niesprzyjająca. Gdyńskie Centrum Sportu robiło co mogło, żeby doprowadzić boisko do stanu używalności, ale pewnych rzeczy nie dało się przeskoczyć.

***

WOJCIECH PERTKIEWICZ

Kilka spraw może pan wyjaśnić lepiej niż Dominik Midak. Jak to jest z tymi posiłkami w klubie?

Jestem zaskoczony tym tekstem. Zawarto tam pewne rzeczy do dyskusji, ale kwestie najważniejsze, stawiane jako zarzuty, brzmią absurdalnie. Są zwyczajnie nieprawdziwe albo jednostkowe przypadki przedstawiane zostały jako reguła. Zacznę od suplementacji. Lista potrzeb w tym względzie jest układana przed sezonem i zamawiana przed sezonem. W tym roku to produkty hiszpańskiej firmy Powergym, wysokiej jakości. Zapotrzebowanie zgłasza i kieruje tym sztab medyczny pod kierownictwem pana Marka Gaduły. W razie potrzeby uzupełniamy asortyment w trakcie sezonu.

To teraz sprawa wyżywienia.

Odkąd jestem w klubie, podczas sesji dwutreningowych piłkarze zawsze mieli zapewniony posiłek między treningami. Zawsze, chyba że była inna decyzja sztabu trenerskiego. Po rozpoczęciu współpracy z trenerem Ojrzyńskim ustaliliśmy z nim kilka dodatkowych rzeczy, byliśmy otwarci na jego sugestie. Poszerzyliśmy sztab o trzy osoby – asystenta, kolejnego masażystę i diagnostyka, a ostatnio także o analityka. Jest dzień ważenia zawodników, gdy przyjeżdżają do klubu na czczo, a potem jedzą śniadanie i wychodzą na trening. W dniach meczowych organizowane są zgrupowania, wcześniej nie było to regułą. Cały czas notujemy progres. Naprawdę mnie zastanawia, skąd pomysł, że czegoś nie ma, skoro wiemy, iż jest.

Czyli trener nie musiał wywalczać jednego dnia posiłkowego?

Oczywiście, że nie. W sezonie to przeważnie jeden dzień w tygodniu, gdy trener serwuje dwie sesje treningowe. Taką metodologię pracy ma trener Ojrzyński. Były momenty, gdy trening był jeden, ale z większym obciążeniem i też kończył się wspólnym obiadem. Szkoleniowiec zwracał uwagę na kluczowość tych posiłków i chciał mieć kontrolę, czy wszyscy odpowiednio będą się odżywiać. Może się mylę, zakładam jednak, że w żadnym polskim klubie zawodnicy nie siedzą dzień w dzień od 8:00 do 18:00. Dziś mieliśmy trening o 17:00. Piłkarze raczej nie byliby szczęśliwi, musząc przyjechać rano tylko po to, żeby zjeść wspólne śniadanie, wrócić na obiad, a jeszcze później stawić się na analizę i trening.

Autokar. Ma być w nim albo Sahara, albo Antarktyda, do tego przeciekające okna.

Mam wrażenie, że piszący ten tekst zebrali historie dziejące się na przestrzeni lat i umiejscowili je w teraźniejszości. Kiedyś faktycznie mieliśmy „autokar”, który okazał się motoryzacyjnym próchnem i szybko wylądował na złomowisku. Od dawna korzystamy z usług firmy zatrudniającej kierowców współpracujących z klubem jeszcze nawet w latach 80. To osoby zaufane, w zasadzie będące już częścią klubu, co też jest ważne dla zawodników, bo nie jeżdżą ciągle z kimś innym. Pomijam wypadki losowe, czasem się zdarzające. Co do samego autokaru, w ubiegłym sezonie mieliśmy pojazd niższej klasy, a od tego sezonu mamy wygodniejszy, trzyosiowy, którym udajemy się na mecze wyjazdowe. Nie mnie oceniać, jak jest z wygodą, ale sądzę, że nie odbiegamy od standardów. A firma, o której mówiłem, rozważa inwestycję w kolejny autokar. Rozmawialiśmy na ten temat już w tym roku.

Czyli kierowcy nie gubią tras wożąc piłkarzy na mecze wyjazdowe?

Nie wykluczam, że ktoś kiedyś źle zjechał z autostrady. Czy to jest powód do tego, żeby pisać o prowizorce organizacyjnej w klubie? Nie schodźmy na poziom absurdu.

W tekście kontekst jest taki, że to wina ciągłej rotacji wśród kierowców.

Już ustaliliśmy, że to nieprawda. Od lat mamy tych samych kierowców, choć jak wspomniałem, zdarzają się przypadki, że jedzie rezerwowy.

Punkt następny. Poprzedni trener musiał wozić brudne stroje do pralni i podlewać trawę.

Połączę ten ostatni wątek z kwestią infrastruktury. Infrastruktura w całości jest miejska, co do przygotowania obiektów pozostajemy zależni od Gdyńskiego Centrum Sportu. My tym nie zarządzamy. Pamiętajmy, że gdyński stadion w poprzednich latach często był wskazywany jako jeden z tych z najlepszą murawą, a ona jeszcze nigdy nie była wymieniana. To duży sukces GCS. Ta zima jednak dała w kość naszej trawie, to samo dotyczy boiska bocznego. W przeszłości zdarzało się, że był upał, murawa twarda, więc trener uznawał, że korona mu z głowy nie spadnie, jak włączy zraszanie murawy i przyspieszy rozpoczęcie treningu. Mówimy o pojedynczych zdarzeniach, nie regule. Oczywiście być może nawet takich incydentów nie powinno być, ale tak jak mówię, ze wszystkich obiektów korzystamy gościnnie, a pogoda czasem sprawia, że stan boiska może się zmienić z godziny na godzinę.

Nie znam sytuacji z pralnią. Rzeczy do prania odbierane są ze stadionu przez firmę obsługującą nas w tym zakresie. Mogę zaryzykować jednak zdanie, że jeżeli trener pojechał do pralni, to nie dlatego, że tak musiał, tylko dlatego, że tak chciał.

Trener miał pretensje odnośnie warunków do treningów zimą. Chciał chociaż raz w tygodniu skorzystać z głównej płyty i nie miał takiej możliwości. Trzeba było trenować na trzech rodzajach sztucznej nawierzchni, przez co potem mnożyły się urazy.

To prawda, niestety. Powraca jednak kwestia tego, że w tym temacie nie wszystko zależy od nas. Trudno oczekiwać od klubu, żeby ot tak wybudował sobie nowe boisko. Mieliśmy teraz dużo problemów z warunkami do treningów, ale to bolączka wielu polskich klubów, nie tylko nasza. Na Canal+ była sonda, w której trener Ojrzyński mówił, że od początku roku tylko raz przeprowadził trening na naturalnej murawie. Wychodzi Gino Lettieri z Korony Kielce i mówi, że oni jeszcze ani razu tak nie trenowali. Nie chodzi o licytowanie się, kto ma gorzej, tylko przedstawienie szerszej perspektywy. Mało który klub w okresach najniższych temperatur mógł sobie pozwolić na regularne trenowanie na naturalnym boisku.

Z tekstu wynika, że trener w zasadzie od dawna siedzi na walizkach i liczy się ze zwolnieniem.

Naprawdę nie wiem, jak mam to skomentować.

Kilkunastu zawodnikom wygasają umowy po sezonie, wy ponoć rozmawiacie z trzema.

Nieprawda. Klub rozmawia z tymi, z którymi chce rozmawiać. Kwestie z kim i kiedy zostawię dla naszej „kuchni”. Jeżeli rozpoczynamy negocjacje czy do nich wracamy, nie ogłaszamy tego wszem i wobec. Gros zawodników ma swoich agentów i wszystkie rozmowy ceduje na nich, sami w tym nie uczestniczą.

Pamiętacie o Przemysławie Stolcu?

Ma jeszcze roczny kontrakt w Arce, wypożyczyliśmy go do Chrobrego. Trudno nie pamiętać o Przemku.

„18-letni kadrowicz dostaje podobno kontrakt opiewający na 1500 zł brutto z hasłem, że po co mu więcej, skoro i tak mieszka z rodzicami”. Co pan na to?

Nie mówiłbym tutaj nawet o kontrakcie – choć formalnie taka jest forma – bardziej o stypendium dla młodego zawodnika, który pensję – dużo poważniejszą – dopiero ma dostawać w momencie, gdy zacznie występować w pierwszej drużynie. To normalna praktyka w większości klubów. Nie widzę tu nic zdrożnego. Takie umowy-stypendia podpisuje co roku kilku chłopaków, wszyscy na bardzo zbliżonych warunkach. Pamiętajmy, że klub zapewnia także młodym zawodnikom pozamiejscowym miejsce w internacie, w którym w tym roku przeprowadziliśmy remont i kończymy wyposażanie pokoi. Zapewniamy im też całodzienne wyżywienie, a zawodnicy poza treningami chodzą do Gdyńskiego Liceum Autorskiego, gdzie zajęcia są tak układane, by nie kolidowały z treningami.

Kibice ostatnio wywiesili transparent sugerujący, że pan i Dominik Midak amatorsko zarządzacie klubem. Skąd mogą mieć takie przeświadczenie?

Gdyby te wszystkie rzeczy naprawdę wyglądały tak, jak opisano w tekście, to faktycznie skóra cierpnie z zażenowania. A tak cierpnie dlatego, że autorzy w żaden sposób nie zweryfikowali swoich rewelacji. To rzeczy dość proste do sprawdzenia, zwłaszcza dla tych osób, które przecież są u nas akredytowane na mecze. Nie są przy klubie od dziś, więc chyba widzą, co było kiedyś, a co jest teraz i ile się zmieniło. Mówiłem o nowszym autokarze, czterech kolejnych osobach w sztabie czy też remoncie internatu, a nie wspomniałem o wielu innych inwestycjach poczynionych w ostatnich dwóch latach. A tutaj ktoś zebrał historie, które być może kiedyś się zdarzyły. Może komuś kiedyś woda kapnęła na głowę w autokarze, może okno było niedomknięte, a może rzeczywiście była dziurawa uszczelka. Nie chciałbym iść w kierunku groteski, że jakieś jednostkowe zdarzenie z przeszłości traktujemy jako regułę w teraźniejszości.

Zastanawiam się, co miał na celu ten artykuł. Jeżeli leży mi na sercu dobro tego klubu – a wiem, że tym ludziom również leży – staram się najpierw dojść do prawdy lub zweryfikować, czy przypadkiem ktoś jednostkowych potknięć, które z pewnością się zdarzają, nie przedstawia jako codzienności. Od samego początku prowadzę politykę otwartych drzwi. Zarówno trenerzy czy zawodnicy jak i często kibice przychodzą i dyskutujemy o różnych kwestiach. Fani między sobą rozmawiają na wiele tematów i sami wiemy, że nieraz rzeczy z gatunku „słyszałem, że…” z plotki urastają do rangi prawdy, czegoś pewnego. Jeśli ktoś jest redaktorem poczytnego skądinąd portalu kibicowskiego, bez problemu mógłby pewne pytania zadać. Szkoda, że tego nie zrobił.

***

Kto ma rację? Pozostaje nam poczekać na rozwój wydarzeń w następnych tygodniach i miesiącach. To będzie najlepsza odpowiedź.

PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. Arka Gdynia

Opublikowane 10.04.2018 10:18 przez

Przemysław Michalak

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 54
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
biggala2310
biggala2310

lorem ipsum

Janis Biodro
Janis Biodro

Wcale nie dziwi mnie burdel w Arce. W końcu czego spodziewać się po klubie, którym kieruje synalek bogatego tatusia? Przypuszczam, że ten chłoptaś nie dał by rady poprowadzić nawet osiedlowego spożywczaka.

Donrzuan
Donrzuan

Tak jak napisałeś, czego spodziewać się po gościu który ma coś ok 21 lat? Jakie on ma pojęcie o zarządzaniu? Jakie ma doświadczenie? Z tą Arką to pewnie wyszło mniej więcej tak: – Tatooo, dobrze mi ostatnio idzie w Football Managera
– Dobrze Dominik, kupię tobie jakiś klub i przestań mi w końcu zawracać tym głowę. Tylko który klub byś chciał, wiesz aby nie był za drogi..
– To może Arka, fajne miasto i stadion nad morzem, blisko do Sopotu na monciak i na imprezy. Będę mógł tam wyrywać dupy na takst „Jestem właścicielem Arki”.
– Synu jestem z ciebie taki dumny

Quotsa
Quotsa

Na ten tekst, to co najwyżej Justynę z Redy wyrwie, albo Grażynę z Chylonii. W Sopocie lepiej się do arki nie przyznawać….

Kierowniku
Kierowniku

Kto wybrzydza, ten nie rucha

Spofforth
Spofforth

Od początku Midak sprawiał wrażenie buca i buraka. Tylko czekałem, aż to się potwierdzi.

areq
areq

Wydaje mi się,że „burzę” stworzyli kolesie, którzy chcą się dobrać do klubowego cateringu , obsługi (typu pralnia) oraz przewozów.W skali roku to są spore kwoty. Dodatkowo , jako zmyłkę podano również rzeczy na które nikt nie ma wpływu (kontrakty,stan murawy).
Ale tylko mi się wydaje:)

ein
ein

Całkiem możliwe. Ilu tam mają tych najważniejszych Ultrasów? 100 osób? 200?
Każdy ma po parę najbliższych osób w otoczeniu, a na tysiąc osób zawsze znajdzie się ktoś kto ma pralnię, knajpę czy catering i firmę przewozową 😉

biba
biba

30… reszta to 16-stolatki które lubią sobie pokrzyczeć 😉 5 z nich ma nosa do biznesu.. a reszcie sprzedają bajki o tym jak to trzeba interweniować i ratować Klub 😉

ein
ein

Przynajmniej 30 to jest na samych Karwinach, a to nie jest duże osiedle.

Kierowniku
Kierowniku

Na miejskim garnuszku źle, bo podatnicy zrzucaja sie na pensje pilkarzy. Prywatny wlasciciel też źle, bo robi po swojemu. Kibicowi nie dogodzisz.
Nikt mi nie wmowi, ze przed prywatnym właścicielem, w klubie bylo lepiej pod względem infrastruktury czy organizacji.
Pewnie kibice sa zdziwieni, ze ktoś sam decyduje na co wydaje SWOJE pieniądze.

Voitcus
Voitcus

Właściciel może sobie być prywatny, byle dawał kasę i się nie wtrącał

Kierowniku
Kierowniku

Bo inaczej bedziemy rzucać srajtaśmą na boisko.

knickstape
knickstape

No i co, ze wlasciciel prywatny? Ten gosc grosza nie wlozyl w Arkę. Niesamowity wlasciciel.

Kierowniku
Kierowniku

Jasne, kibice na wszystko sami wkładają.

Taiczo
Taiczo

Normalnie odpowiedzi godne polityków piękny pokaz lawiracji między prawda, a ich stanem wiedzy, który głownie przejawia się w wyrażaniu „wydaje mi się, że…”
Ojrzyński nie musi się bac tak jak wielu graczy Arki bo ci pokazali nie raz, ze grac poziomie eklapy umieją i spokojnie znajdą sobie nowe kluby, a o samego trenera może odbyć się niezła batalia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Chata Kumba
Chata Kumba

W zakresie obowiązków tego chłopca jest bycie synem właściciela. Nie znalazłem informacji, że Dominiś zarobił i zainwestował własne miliony.

Voitcus
Voitcus

Czekamy za 3 godziny na artykuł „Arka Gdynia pokazuje jak w profesjonalny sposób zareagować na krytykę w mediach” i coś w stylu „Wspólnie ze sponsorem LV Bet prezes Arki obiecał, że nie zwolni trenera, a pani Jadzia, która podlewa kwiatki w jego gabinecie (nad którym wisi logo LV Bet) obiecała, że w środy i piątki będzie przynosić kanapki dla zawodników. Cóż za kozackie i profesjonalne rozwiązanie sprawy!”

Rudy 102
Rudy 102

Dla równowagi będzie artykuł o dalszych losach dmuchanych lalek, skopanych przez zwyrodnialca Peszkę.

Quotsa
Quotsa

Śledzie w śmietanie. Koniecznie z z głosem.

Szynkers88
Szynkers88

Kibice są wkurzeni po derbach, więc pojechali. W taką patologię, jak w tekście nie wierzę – przy takiej patologii gra Arki raczej wyglądałaby inaczej.

wojsal
wojsal

Kibice to raczej wkurzeni są na trenera i kopaczy, bo to oni – a nie zarządzający – dali ciała w meczu derbowym. Dla mnie chodzi tu o pieniądze (bo z artykułu nie wynika, o co chodzi). jest jakaś walka o władzę w klubie i posłużono się tu trenerem i kibicami.

Szynkers88
Szynkers88

Może masz i rację, ale gdzieś też trzeba wylać frustrację po przegranych w takim stylu derbach. Można przecież wykazać, że piłkarze pod wodzą trenera, grają jak grają, bo nie stworzono im odpowiednich warunków do pracy, i zdaje mi się, że tego chce dowieść autor tego artykułu. Natomiast możliwe, że coś się dzieje „pod wodą”, blisko Arki, bo Arka stała się rzeczywiście dość ciekawym klubem do robienia piłkarskich biznesów – stabilna pozycja Ekstraklasie, Puchar Polski, fajny stadion, potencjał kibicowski w Gdyni i na Pomorzu, a ponadto przyjazne władze miasta dla sportu, bo prezydent Szczurek zawsze Arkę wspierał…

wojsal
wojsal

Przechlapane derby są dobrym kontekstem do wylania pomyj na obecnych zarządzających: Bo mamy tu i brak treningów, i brak zupy dla piłkarzy, i stary autokar. Jak widać zarzuty zbierane na siłę by kogoś wykopać. Nie wiem, czy obecni zarządzający są świetni czy beznadziejni. Ja tylko oceniam, interpretuję te zarzuty.

Rojber Hultajski
Rojber Hultajski

biorac pod uwage Wisłę i jej przypadek z nagrodą w postaci wywiadu i tym jak poleciała w chuja to wcale sie nie zdziwie jesli jest tak jak przedstawia to stowarzyszenie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pawel_Jumper
Pawel_Jumper

Na 10 napastników w kadrze 1 zespołu prezesi mają pieniądze, na boisko „ciężko żeby klub sobie mógł ot tak pozwolić”. Bo koszt budowy boiska z naturalną murawą to całe 5% budżetu rocznego.

Polska piłka jeszcze długo będzie gniła w bagnie. Kluby żebrzą od miasta i przejadają pieniądze z c+ na średnich graczy, którzy nie mają nawet boisk, żeby się rozwijać.
Bez podniesienia wymogów licencyjnych nadal będziemy w dupie i podziwiać takich samych magików, tylko że europejska piłka nie miała dylematów, czy najpierw budować drogę, czy kupować passata. A u nas prezes tłumaczy, że brak boiska jest ok, bo inni też nie mają.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

A ile kosztuje podgrzewanie i zadaszenie?

Pawel_Jumper
Pawel_Jumper

Zadaszanie naturalnej murawy, weź idź poczytaj podręcznik Biologia dla klas 1-3.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Acha i w zimie chcesz trenować po 2x dziennie. Zgadnij geniuszu czemu ich na główny nie wypuszczają.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz
Pawel_Jumper
Pawel_Jumper

„Od 2002 roku, żeby występować w pierwszej lub drugiej lidze każdy niemiecki klub musi prowadzić piłkarską akademię dla młodych graczy. Akademia to zamknięty ośrodek sportowy z odgórnie ustalonym przez Niemiecką Ligę Piłkarską (DFL) wyposażeniem i określoną liczbą boisk treningowych: trzech z nawierzchnią trawiastą i jednym ze sztuczną trawą. Przynajmniej dwa boiska muszą też być oświetlone. Młodzi adepci futbolu w akademii muszą mieć także do dyspozycji halę sportową do treningów w zimie oraz zapewnioną stałą opiekę lekarza i masażysty.”

Czyli uważasz, że tłumaczenie tego, że kraj o podobnym klimacie może od 15 lat mieć 100 razy lepsze warunki dla juniorów niż mają nasi seniorzy, a u nas nadal podejście „nie nakażemy budować, bo nie wyegzekwujemy, czy ktoś korzysta” jest ok?
No to zajebiście stary, czekajmy dalej na te sukcesy.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Ten link był odnośnie zadaszony boisk treningowych, ci co chcieli takie wymogi licencyjne też chyba na lekcje biologii wyślesz.

Pawel_Jumper
Pawel_Jumper

Zgadnij geniuszu co się dzieje z naturalną trawą przy zadaszeniu. Kisi się i nie rośnie z braku światła i ruchów powietrza. Bayern stać na 1500 boisk rocznie, a nie ma żadnego naturala zadaszonego. Sugerowałem, że się słabo znasz.

Nie wiem gdzie powiedziałem, że mają trenować w zimę 2x dziennie na tych boiskach, skoro piłkarze w styczniu i lutym wyjeżdżają na zagraniczne obozy na 3 tygodnie.
Jakby mieli po 3 podgrzewane z naturalną, to by mogli trenować codziennie na innym i w miarę utrzymywać ich poziom.
A ich cena to tylko roczny koszt zatrudnienia Peszki, Łukasika, Wojtkowiaka i Krasicia.
Tylko że u nas nawet nie ma po kilka naturalnych bez podgrzewania, co by mieć gdzie regularnie kopać w ok warunkach poza zimą.

Najpierw dla Arki i paru innych klubów ESA może nawet być 1 trening co 3 dni, żeby mieć mniejsze obciążenia stawów i mniej kontuzji niż na sztucznej. A juniorzy też muszą gdzieś się uczyć.
Bez boisk naprawdę nigdzie nie zajedziemy, skoro nikt nie chce kupować naszych graczy za miliony.
Amatorskie kluby w Niemczech mają lepsze bazy niż nasze kluby elity.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Szynkers88
Szynkers88

To akurat prawda. W jednym z wywiadów mówił, że wszedł też w inne biznesy, ponadto pewnie chłopak studiuje, Nie dziwi zatem, że niestety nie ma czasu na Arkę. Ale ja dałbym mu czas. Wydaje mi się, że po prostu facet lubi piłkę nożną i jest na tyle ambitny, a także ma do stracenia sporo marketingowo, że nie puści Arki w morskie otchłanie.

Donrzuan
Donrzuan

On akurat nie wszedł w żadne interesy, co najwyżej jego tata

tencowie
tencowie

Czyli jak w klasyku: „To nie prawda, że dach przeciekał, zwłaszcza że prawie wcale nie padało”. Jeżeli szef klubu odpowiada „Wydaje mi się”, „Nie wykluczam”, „Naprawdę nie wiem” to może pora zamienić profesjonalny futbol np na klub bilardowy.

qdlaty81
qdlaty81

Nie szef tylko wlasciciel a to zasadnicza różnica.
Wlasciciel zatrudnia ludzi, w tym szefa i wcale nie musi znac wszystkich szczegolowych informacji dotyczacych swoich firm. W przypadku Arki patrzy na tabele i to mu zupelnie wystarcza.

tencowie
tencowie

Zasadniczo masz rację ale z wywiadu wynika, że zarówno właściciel jak i prezes są bardzo blisko drużyny i doskonale orientują się jak to wygląda od środka. Jakby było tak jak piszesz, to by powiedzieli, że odniosą się do zarzutów po konsultacji z dyrektorem sportowym, trenerem, nie wiem, może kierownikiem drużyny. Tymczasem opowiadali różne rzeczy pokazując, że są doskonale zorientowani. Nie będę ferować wyroków i oceniać chociaż po tym wywiadzie bliżej mi do stanowiska stowarzyszenia kibiców Arki niż do „wyjaśnień” właściciela i prezesa. Wydaje mi się, że kilku a może kilkunastu zawodników gdyńskiej drużyny chętnie opowie o sytuacji w klubie po zakończeniu sezonu. Wówczas będzie można porównać i ocenić czy kibice napisali na wyrost czy nie wytrzymali i napisali gorzką ale prawdę.

qdlaty81
qdlaty81

Tru 😉
Lets ask!
WESZŁO HELP

Kuba1988
Kuba1988

Juz widze, jak na pytanie „Czy odnosi sie Pan bez szacunku do trenera i pilkarzy” Dominik Midak odpowiada „Tak, to prawda”.
„Wydaje mi się, że” „Myślę, że” „Na ten temat może wypowiedzieć się prezes” facet wie, co się w klubie dzieje. Ważne, że jeździ na wyjazdy…

qdlaty81
qdlaty81

Mlody typ takze dopiero uczy sie komunikacji. Zreszta z takimi pilkarzykami to chyba nawet lepiej rozmawiac prostym chamskim jezykiem niz krasomową a’la Mioduski.
Swoja droga od tego ma Prezesa zeby prowadzil firme (klub). On ma zapewnic finansowanie. Tylko i az tyle

Szynkers88
Szynkers88

W 100% się zgadzam. Jednak mi się wydaje, że on właśnie jest typem podobnym do Mioduskiego, jeżeli chodzi o styl prezesowania – czas pokaże, czy mam dobrą intuicję. To nie Cupiał czy Filipiak, którzy ładują kasę w klub, potem się denerwują, bo tym żyją. Midak, raczej jak Mioduski, lubi piłkę nożną, i chce się sprawdzić w tym biznesie, mieć jakąś satysfakcję z życia, więc będzie raczej chciał ten klub rozwijać, ale będzie też kombinował, jak tutaj zarobić na transferach, a już na pewno nie stracić. Zobaczymy, ja tam w każdym razie nie mam na razie problemów z tym, że jest młody, że ojciec dał mu kasę na zakup akcji klubu, natomiast dalej będę obserwował jego poczynania.

wojsal
wojsal

Jakie pytanie – taka odpowiedź.

emperor
emperor

W latach 90. Panowie Piłkarze jeździli autosanami, jedli bigos ze schabowymi, a wyniki były. Dziś kopacz nie umie prosto kopnąć piłki i najlepiej od razu kończyłby karierę, jeśli mu nie zapewnią kateringu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

szamot
szamot

Zadyma rudego z dziennikarzami a na tym bezwzglednym,szokujacym,bezkompromisowym portalu cisza? Skundlenie pewnych osob siega szczytow.

Kierowniku
Kierowniku

Zadyma? Bo jakiś stażysta sie poprztykał z Rudym na twiterze? Skundlenie i prywata sięgają szczytów.

knickstape
knickstape

Midak to jest amator. Co on wygaduje. Pertkiewicz jeszcze jakiekolwiek konkrety podał. Niech ten dzieciak sie zwija. Grosza w klub nie wlozyl.

Rogal
Rogal

Jprdl Roma opierdolila Barcelona pisze tu bo jestem w szoku to największa remontAda 21 wieku

biba
biba

Totalna amatorka 🙂 Nie wiem jak można tak zarządzać klubem.. Po kilku latach urzędowania Zarządu doprowadził do skandalicznej w której Klub wygrał Puchar Polski i Superpuchar stając się najbardziej utytułowanym klubem zeszłego roku.. do tego jeszcze przestały nad nim ciążyć wielomilionowe długi. Niektóre rzeczy realizowane są w Arce półśrodkami.. wszyscy to wiedzą.. ale nie oszukujmy się to nie Barcelona.. A teraz co? Aby opisaną sytuację poprawić – grupa „zainteresowanych” oferuje swoje pośrednictwo w dostawie niektórych świadczeń (typu catering czy autokar) … w promocyjnych cenach rzecz jasna 😉 Nie powinniście się nazywać kibicami..

Weszło
18.09.2020

Zapolnik: W Ekstraklasie jako napastnik na pewno wypadłbym lepiej

Kamil Zapolnik zaliczył mocne wejście do pierwszej ligi. Trzy bramki, asysta i asysta drugiego stopnia – to bilans, którego zazdrościć mu może większość snajperów na zapleczu Ekstraklasy. Skąd ten wystrzał formy? Czy napastnik Miedzi Legnica ma żal do Marcina Brosza, że nie dał mu szansy gry na „dziewiątce”? Jak się czuł, gdy klub, którego ofertę […]
18.09.2020
Weszło
18.09.2020

„PiS przegląda teczkę Bońka w IPN i wkrótce może coś odpalić”

Piątkowa prasa? Napakowana jak kabanos. Mnóstwo wywiadów i rozmów z ligowcami, zapowiedź sezonu Bundesligi, czy kolejne nowe fakty w sprawie wejścia CBA do PZPN. „Gazeta Wyborcza” sugeruje, że to zlecenie polityczne. – Powód? Formalny powód – afera melioracyjna. – Boniek miał dobre układy z PiS i myślał, że jest nietykalny. Ale kiedy tylko skrytykował władzę, […]
18.09.2020
Weszło
18.09.2020

Hejt Park w Dobrym Składzie z ekipą #BoMiSięChce!

#BoMiSięChce to projekt łączący pełnosprawnych sportowców i tych z niepełnosprawnościami oraz inne osoby aktywne sportowo. Pomysłodawcą akcji jest niewidomy pływak i raper – Wojtek Makowski. Celem działań jest przeciwstawienie się postawie typu „nie chce mi się” oraz przypomnienie, że pomimo fizycznych różnic wszyscy ludzie są tacy sami i każdy może zmotywować się do aktywnego działania. […]
18.09.2020
Weszło
18.09.2020

FCSB pierwszym klubem, który pokonał koronawirusa

O rany, co za wieczór w eliminacjach Ligi Europy. Gra Tottenham, gra Milan, polski klub przechodzi dalej, a mimo to wszystko usuwa w cień jedna niepozorna drużyna z Rumunii. No dobra, niepozorna to akurat złe słowo, akurat jeśli spodziewać się po kimkolwiek szaleństwa na miarę filmów Wesa Andersona, to właśnie po FCSB, klubie, który stracił […]
18.09.2020
Weszło
17.09.2020

Milan wygrywa, Mou blisko blamażu, OFI okradzione. Co słychać w Lidze Europy?

W Europie nie ma już słabych drużyn – to zdanie padnie dziś w wielu krajach, bo za nami kolejna seria eliminacyjnych meczów. Walka o Ligę Europy robi się coraz ciekawsza. Dziś niewiele brakowało, żeby Tottenham upadł i sobie głupi ryj rozwalił odpadł w Bułgarii. Milan także nie miał luzu w Irlandii, a z pucharami pożegnali […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Mecz życia Martina Konczkowskiego

Możesz przez całą karierę kopać piłkę na przyzwoitym poziomie, ale jeżeli nie wyróżnisz się w którymś z kluczowych momentów, to nie zostaniesz mocniej zapamiętany. Bez względu na dalsze losy Martina Konczkowskiego w Piaście Gliwice, kibice klubu z Okrzei już zawsze będą mogli mu pamiętać mecz z TSV Hartberg. Konczkowski to definicja „fajnego chłopaka” wśród naszych […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Wczoraj Szwedzi, dziś Austriacy. Jak miło pisać, że to my ogrywamy ich, a nie oni nas!

Wczoraj wyrzuciliśmy z pucharów Szwedów, a dzisiaj Austriaków. Tak, to zdanie jest prawdziwe i rany, jak ono brzmi! Przecież od dłuższego czasu przyzwyczajaliśmy się, że to nas regularnie wypraszano z Europy za sprawą Kazachów, Luksemburczyków, Słowaków, Ochotniczej Straży Pożarnej i Lata Muminków. Kto miał ochotę, ten lał. Teraz w końcu przeżywamy coś przyjemniejszego. I co […]
17.09.2020
Weszło FM
17.09.2020

Maciej Skorża w poranku Weszło FM!

Piątek na antenie Weszło FM zapowiada się niezwykle interesująco. W poranku odwiedzi nas jeden z najlepszych polskich trenerów w XXI wieku, później porozmawiamy o zwycięstwie Piasta nad Hartbergiem w eliminacjach Ligi Europy, a na koniec nie zapomnimy o pierwszych meczach 4. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy! Wszystko zacznie się jak zawsze o godzinie 7:00. W […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile goli padnie w 4. kolejce?

Uwaga, Weszło razem z Totalizatorem Sportowym rozdaje piłki Ekstraklasy, koszulki klubów, iPhone’a 12, smart watcha od Apple! Rozpoczynamy kolejny sezon z konkursem #AleNumer. Tym razem pytamy o to, ile bramek w 4. kolejce Ekstraklasy strzelą gospodarze. Jak grać? Rywalizujemy na naszych social mediach. Pod naszymi wpisami na Twitterze lub Facebooku odpowiadacie na nasze pytanie, podrzucacie […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Liverpool bierze Thiago i trafia w dziesiątkę?

Liverpool w ostatnim czasie odzwyczaił nas od hitów transferowych. Po zwycięstwie w Lidze Mistrzów klub nie rzucił się na nowych piłkarzy jak szczerbaty na suchary, raczej uzupełniał skład takimi piłkarzami jak Minamino czy Adrian, co zresztą w drugim przypadku skończyło się katastrofą w meczu z Atletico. Natomiast teraz Liverpool wraca do gry, będzie chciał znów […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Zarżnięte derby Łodzi

Już ponad 10 lat minęło od ostatniego meczu derbowego w Łodzi, w którym udział mogli wziąć kibice obu drużyn. Wczoraj, tak jak na każdym innym derbowym meczu w ostatniej dekadzie, kibiców gospodarzy od kibiców gości oddzielał taki sam dystans, jak stadion Widzewa od stadionu ŁKS-u. Mecz dwóch największych drużyn z tego zasłużonego dla polskiego futbolu […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Powstrzymywał Messiego, wyrzucił Sevillę z LE. Frydrych ze Slavii nowym stoperem Wisły

Pamiętacie mecz Barcelony ze Slavią na Camp Nou, który zakończył się bezbramkowym remisem? Na pewno pamiętacie – po internecie krążyły filmiki z akcjami, które na stadionie giganta kreował klub z Pragi. Momentami ciężko było zgadnąć, kto w tym starciu jest Barceloną. W tym meczu 90 minut zagrał Michal Frydrych. Czyli nowy stoper Wisły Kraków. Dlaczego […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

ŁKS znów stabilny w tyłach, Widzew jeszcze się odkuje. Pięć wniosków po derbach Łodzi

Derby, derby i po derbach. Kibice w Łodzi obudzili się dziś z kacem. Jedni z namacalnym z powodu świętowania, inni z moralnym, po porażce z odwiecznym rywalem. Dla Widzewa i ŁKS-u bezpośrednie spotkania to moment wyjątkowy. Można nie tylko udowodnić wyższość i „zdobyć” miasto do czasu kolejnej konfrontacji, ale też porównać się z rywalem zza […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

Pozytywny quiz. Kogo wyrzuciliśmy z pucharów?

Po wczorajszej wygranej Lecha w Szwecji mamy tak dobry humor, że postanowiliśmy odświeżyć kilka pozytywnych wspomnień. Mianowicie cofnęliśmy się do czasów, w którym wyeliminowanie bardziej lub mniej przyzwoitej drużyny z pucharów nie było dla nas świętem. Trochę czasu minęło, dlatego sprawdzamy waszą pamięć w ramach quizu. My podajemy nazwę wyrzuconej za burtę drużyny i sezon, […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

TSV Hartberg – debiutant, którego nawet Piast przewyższa doświadczeniem i budżetem

Piast Gliwice nie ma jeszcze wielkich tradycji, a na międzynarodowej arenie nadal niczego znaczącego nie zwojował, ale swojego czwartkowego rywala i tak w tym aspekcie przerasta. Klub z Okrzei w trwającej dekadzie już cztery razy startował w pucharowych eliminacjach, w tym sezonie wreszcie wywalczył pierwszy skalp po ograniu Dynama Mińsk i powoli ugruntowuje swoją pozycję […]
17.09.2020
Blogi i felietony
17.09.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ekstraklasa zarazem ma klasę średnią i jej nie ma. Ma, bo ona istnieje. I nie ma jej, bo nikt do tej klasy średniej nie chce należeć. W bieżącym sezonie ESA każdy, poza beniaminkami, i może Wisłą Płock, chciałby zagrać o coś więcej. W dwunastu na szesnaście obozów oczekuje się miejsca w mniej lub bardziej ścisłej […]
17.09.2020
Weszło
17.09.2020

PRASA. Kulig: Ułożyłem sobie życie. Byli tacy, co zarabiali 20 razy więcej, a dziś nie mają nic

Co dziś słychać w prasie? Jest sporo o europejskich pucharach, tak w kontekście wygranej Lecha Poznań, jak i Piasta Gliwice. Mamy także ciekawy wywiad z Przemysławem Kuligiem, który po karierze został biznesmenem. – Byli piłkarze, którzy zarabiali dziesięć, dwadzieścia razy więcej ode mnie, a dziś nie mają nic. Ułożyłem sobie życie. Z żoną prowadzimy biznes, jesteśmy […]
17.09.2020
Weszło
16.09.2020

Jak nie grać w piłkę – przedstawia Bartłomiej Poczobut

Twój zespół gra derby, całkiem ważny mecz. Jesteś środkowym pomocnikiem, całkiem ważną postacią w zespole. Nie mija pół godziny, a już masz żółtą kartkę na koncie. Co robisz?  uważasz na to, co robisz i mówisz, żeby nie osłabić drużyny od razu po kartce rzucasz się do sędziego z pretensjami przez całe spotkanie faulujesz rywali, licząc, […]
16.09.2020