post Avatar

Opublikowane 07.03.2018 18:59 przez

redakcja

Śmierć Davide Astoriego to kolejny przypadek w świecie piłki, gdy z pozoru zdrowy i silny sportowiec przegrywa z chorobą serca. Mimo że piłkarze poddawani są coraz dokładniejszym badaniom, nie wszystkie wady udaje się w porę wykryć. Jakie są tego przyczyny? Czy sportowcy mają świadomość czyhających na nich zagrożeń? Jak często należy się badać i co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z sercem? O tym wszystkim porozmawialiśmy z doktorem nauk medycznych Zbigniewem Krencem, kardiologiem i specjalistą w dziedzinie medycyny sportowej.

Wczoraj we śnie zmarł włoski piłkarz Davide Astori. Świat idzie do przodu, medycyna stale się rozwija, lekarze widzą więcej i mogą więcej, a jednak cały czas dochodzi do podobnych tragedii. Dlaczego?

Mimo coraz lepszych możliwości diagnostycznych zawsze będą zdarzały się przypadki, których do końca nie da się przewidzieć. Życie często pisze swoje własne scenariusze. Przykładem może być uraz klatki piersiowej, w wyniku którego sportowiec doznaje wstrząśnienia serca, a w jego następstwie umiera na skutek wyzwolonego energią mechaniczną migotania komór. Sytuacja trudna do przewidzenia.

Jaki jest ogólny poziom medycyny, jeśli mówimy o problemach z sercem? Kluby piłkarskie mają własne kliniki, laboratoria i najlepszych lekarzy, a piłkarze umierają. Astori nie był przecież pierwszy

Tak, to prawda. Nawet najbogatsze kluby piłkarskie, posiadające własne zaplecze medyczne nie są w stanie uchronić swoich zawodników przed wszystkimi potencjalnymi zdarzeniami na boisku i poza nim. Systematycznie prowadzone badania lekarskie pozwalają jedynie na zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia poprzez możliwie wczesną diagnostykę istniejących patologii.

Z czego wynika aż tak duże zagrożenie dla sportowców. Chodzi tylko o nadmierny wysiłek czy wpływ na to mają też inne czynniki?

Ocenia się, że częstość występowania nagłej śmierci z przyczyn sercowych wśród młodych sportowców wynosi ok. 2 na 100 tysięcy rocznie i jest ona jednocześnie 2–4 razy większa niż w grupie osób nieaktywnych fizycznie. Wysiłek fizyczny sam w sobie nie jest przyczyną zwiększenia śmiertelności, ale może stanowić mechanizm spustowy dla zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca u tych sportowców, u których istniejąca choroba serca stwarza warunki do inicjacji arytmii. Wśród tych chorób należy wymienić przede wszystkim choroby o podłożu genetycznym: kardiomiopatie oraz choroby kanałów jonowych.

Jaka jest zatem ogólna świadomość sportowców? Pan ma z nimi styczność, na co dzień. Czy zdają sobie sprawę z tego, co może im zagrażać?

Większość sportowców, z którymi na co dzień współpracuję doskonale rozumie potrzebę wykonywania badań okresowych i to właśnie z punktu widzenia prewencji nagłych zdarzeń sercowych. Niestety, zdarzają się też tacy, którzy uważają, że ich dobre samopoczucie i brak subiektywnych objawów choroby wskazuje na to, że są zupełnie zdrowi, a badania sportowo-lekarskie są tylko zbędnym obowiązkiem.

Na jakie zagrożenia narażeni są sportowcy, którzy zmagają się z problemami z sercem?

Sama choroba serca nie musi oznaczać dyskwalifikacji z uprawiania sportu. Wszystko zależy od tego, jaka to jest choroba i jakie następstwa hemodynamiczne powoduje. Nawet osoby z wadą serca czy po zabiegach kardiochirurgicznych mogą uprawiać niektóre dyscypliny sportowe, ale kwalifikacja do aktywności fizycznej musi uwzględniać obciążenia jakim układ krążenia będzie poddawany podczas wysiłku. Oczywiście, u części sportowców ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia będą istniały przeciwwskazania do udziału w pewnych formach aktywności fizycznej.

Czy piłkarze są w większym stopniu narażeni na podobne problemy niż inni sportowcy?

Z punktu widzenia czysto biomedycznego piłkarze nie należą do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia nagłych zdarzeń sercowych w porównaniu do reprezentantów innych dyscyplin sportowych, zwłaszcza tych, w których podczas treningu sportowego występują porównywalne obciążenia hemodynamiczne. Pod tym względem piłka nożna zaliczana jest do grupy sportów o dużym obciążeniu dynamicznym (wytrzymałościowym) i małym obciążeniu statycznym (oporowym). W tej samej grupie znajdują się m.in. badminton, chód sportowy, czy narciarstwo biegowe techniką klasyczną.

Osobą kwestią w temacie wad serca pozostaje kwestia badań. Czy można określić, jak często powinny być wykonywane?

Zgodnie z aktualnym przepisami orzecznictwa sportowo-lekarskiego wszyscy sportowcy podlegają ocenie lekarskiej co 6 miesięcy, a raz w roku mają wykonywane badanie elektrokardiograficzne. Jest to pewne minimum, ale stwarzające szansę na możliwie szybką identyfikację istniejących zagrożeń. Lekarze sportowi, którzy przechodzą szkolenia także z zakresu kardiologii sportowej, są przygotowani do tego, aby w oparciu o zebrany wywiad chorobowy, przeprowadzone badanie oraz ocenę elektrokardiogramu wysunąć podejrzenie choroby serca.

Badania nie dają jednak pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Astori był badany co pół roku i żadne wyniki nie pokazały, że ma ukrytą wadę serca.

Każde z badań diagnostycznych, w tym dotyczących układu krążenia ma określoną czułość i swoistość. Nawet regularnie wykonywane badania sportowo-lekarskie nie dają gwarancji, że uda się postawić dostatecznie wcześnie trafne rozpoznanie choroby serca. Czasami wystąpienie nagłych zdarzeń sercowych jest efektem zbiegu różnych, trudnych do przewidzenia okoliczności, jak przebyta ostatnio choroba infekcyjna, czy aktualnie stosowane leki i suplementy diety.

Ogólnie wady serca możemy podzielić na wrodzone i nabyte. O ile z pierwszymi sprawa jest oczywista, bo człowiek po prostu się z nimi rodzi, to z drugimi jest dużo trudniej. W jaki sposób można nabawić się takiej wady?

Nabyte wady serca dotyczą najczęściej zastawek (przedsionkowo-komorowych oraz ujść tętniczych), znacznie rzadziej innych struktur serca, a ich główną przyczyną są przebyte procesy infekcyjne, w które wciągnięty został także mięsień sercowych (zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia).

W tej informacji kryje się też wskazówka dotycząca możliwych działań prewencyjnych. Nie powinno się bagatelizować chorób infekcyjnych, takich jak angina, czy też grypa, które, poza leczeniem przyczynowym, wymajają także odpoczynku. Zbyt szybki powrót do pełnej aktywności sportowej może mieć w tych przypadkach negatywnie skutki dla serca. Do rzadszych przyczyn nabytych wad serca należą układowe choroby tkanki łącznej, np. toczeń rumieniowaty układowy.

Jaki jest stopień wykrywalności? Czy każda wada nabyta jest do wykrycia? Jeśli tak to w przypadku Astoriego decydował błąd ludzki.

Współczesne możliwości diagnostyki obrazowej, opartej o badania echokardiograficzne, a w uzasadnionych przypadkach także inne badania, jak rezonans magnetyczny serca, angio-TK czy scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego stwarzają możliwość wykrycia niemal każdej patologii dotyczącej struktur serca. Techniki obrazowania serca mogą okazać się jednak nieskuteczne np. w początkowych fazach rozwoju kardiomiopatii.

O ile mi wiadomo, do chwili obecnej nie jest znana przyczyna śmierci Davide Astoriego. Jak informują włoskie media przeprowadzona sekcja zwłok piłkarza nie ujawniła żadnej organicznej choroby serca, w tym wady, czy kardiomiopatii. To raczej wyklucza błąd lekarski. Być może wyjaśnienie przyczyn śmierci sportowca przyniosą wyniki badania histopatologicznego i genetycznego.

O ile w przypadku sportu zawodowego dramaty takie, jak ten Astoriego, odbijają się szerokim echem, to w świecie sportu amatorskiego o podobnych tragediach jest cicho. Czy ludzie trenujący amatorsko są narażeni na tego typu problemy w podobnym stopniu, jak zawodowcy?

Coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy sportem amatorskim a zawodowym. Różnice mogą dotyczyć raczej kwestii czysto komercyjnych. To oznacza, że tak dramatyczne zdarzenia jak to dotyczące Astoriego mogą wystąpić na różnych sportowych arenach, także tych amatorskich. Z pewnością zdarzenia, które dotyczą znanych postaci świata sportu są po prostu bardziej medialne.

Czy często zdarza się, że wady i problemy z sercem są po prostu ignorowane, a chorzy wchodzą z naiwnego założenia, że skoro do tej pory nic im się nie stało, to nie ma czym się przejmować?

Są sportowcy, którzy bagatelizują swoje dolegliwości, Wiadomo przecież, że właśnie wśród sportowców, częściej niż w innych grupach pacjentów, spotykamy się ze zjawiskiem dyssymulacji, czyli ukrywania objawów choroby, np. w obawie przed dyskwalifikacją z dalszego uprawiania sportu. Jednak zdecydowana większość osób aktywnych fizycznie, u których pojawiają się objawy podmiotowe, zwłaszcza towarzyszące wysiłkowi fizycznemu, szukają pomocy u lekarzy.

Czy w przypadku serca możemy mówić o jakiejś profilaktyce? Co powinni robić sportowcy, żeby ustrzec się problemów i zminimalizować zagrożenie?

Należy sobie przede wszystkim uświadomić, że serce jest narządem, który przez całe życie intensywnie pracuje, a jedynie nieco „zwalnia tempo” kiedy i my odpoczywamy. Dlatego ważne jest, aby w planie treningowym każdego sportowca nie zabrakło czasu na odpoczynek – tym dłuższy im bardziej intensywny był trening. To, co możemy dodatkowo zrobić dla swojego serca to przede wszystkim stworzyć optymalne warunki dla jego pracy. Mam tu na myśli choćby właściwe nawodnienie. Podczas odwodnienia serce zmuszone jest zwiększyć częstotliwość swojej pracy, czyli jego praca staje się mniej ekonomiczna. Dodatkową konsekwencją odwodnienia jest wzrost lepkości krwi, a tym samym pogorszenie komfortu pracy serca na skutek zwiększenia oporów w krążeniu obwodowym.

Bezwzględnie należy unikać stosowania niedozwolonego wspomagania i nie tylko dlatego, że stoi to w sprzeczności z duchem fair play sportowej rywalizacji, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia sportowca, także poprzez negatywny wpływ na serce. Środki dopingujące mogą prowadzić np. do patologicznego przerostu lewej komory serca (sterydy anaboliczne), czy też zwiększać lepkość krwi (analogi erytropoetyny).

Należy także pamiętać o poddawaniu się okresowym badaniom sportowo-lekarskim. Dzięki nim często udaje się wcześnie wykryć zaburzenia w pracy serca i podjąć stosowane działania terapeutyczne.

Rozmawiał Karol Bochenek

Opublikowane 07.03.2018 18:59 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 2
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Porter
Porter

Należy zauważyć, że tak wygladaja też skutki zażywania EPO.

śal pelacór
śal pelacór

He, he, wady serca.
Jak się lata po 10 kilometrów w słońcu, deszczu czy -15 stopniowym mrozie to pikawa też nie wytrzyma długo.
Do tego dochodzi stres przed, w trakcie i po meczu, stres przed oceną mediów, przed oceną społeczności kibicowskiej, i tak dzień po dniu przez kilkanaście lat.
Wady serca to wy dopiero zobaczycie u takich Lewandowskich i Bjoergenów jak będą padali po sześćdziesiątce, bynajmniej od żarcia z Biedronki.
Piłkarz ma przerośnięte serce po karierze i pamiętajmy że serce wytrzymuje ileś tam uderzeń w ciągu życia. To tylko mózg działa na odwrót, im więcej go używasz tym lepiej i dłużej żyjesz.
Mięśnie, kości i ścięgna mają inaczej.

Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Johnsson – United 13:1, Kopenhaga – United 0:1

Tylko w kategoriach cudu można traktować zaledwie jedną bramkę zdobytą przez Manchester United przez bite dwie godziny meczu z FC Kopenhagą. Fruwający między słupkami Johnsson, kilka centymetrów na ekranie wideoweryfikacji, kilka kolejnych centymetrów przy uderzeniach obijających słupek czy poprzeczkę. Duńczycy wisieli na włosku przez większą część spotkania, ale ten włosek okazał się wyjątkowo wytrzymały. Kapitulacja […]
11.08.2020
Weszło
10.08.2020

Gdy całym Bayerem próbujecie usidlić potężnego Lukaku

Gdyby filmowy Hulk był Belgiem, grał w Interze, biegał w ataku, to… Nie, właściwie nie musimy sobie tego wyobrażać. Wystarczy popatrzeć na grę Romelu Lukaku. Belg w starciu z Bayerem Leverkusen wyglądał jak Monster Truck z dopalaczem prędkości z gry Need for Speed. Inter przede wszystkim dzięki niemu ograł Bayer Leverkusen 2:1, choć wynik nie […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Kto powalczy o bramkę Lecha? Marko Malenica w Poznaniu

Mickey van der Hart z powodu kontuzji barku może nie być zdolny do gry nawet do końca roku, ale rywalizacja na tej pozycji zostanie zachowana. „Kolejorz” już na początku czerwca sięgnął po Filipa Bednarka, a teraz sprowadził 26-letniego Marko Malenicę. Został on wypożyczony z chorwackiego NK Osijek z opcją transferu definitywnego. Przy Bułgarskiej prowadzili intensywne […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Forsell w Stali Mielec. Czy tym razem nie spadnie z Ekstraklasy?

Jeśli nie macie w życiu lepszych zmartwień, tylko głowę zaprzątał wam scenariusz, w którym Ekstraklasa 20/21 będzie pozbawiona pewnego grubaska w środku pola z podartymi getrami i mocnym strzałem, już możecie być spokojni. Petteri Forsell zostaje z nami. Powinien bawić, ale i uczyć co najmniej przez kolejny rok. Fina ściągnęła do siebie Stal Mielec, więc […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Janicki: Prezesi I ligi podeszli do obostrzeń odpowiedzialnie. Rozegramy sezon normalnie

– W I lidze założyliśmy grupę roboczą, która zajmowała się wcielaniem tych procedur i rozmawialiśmy w niej na tematów wdrażania protokołu. Doprecyzowaliśmy pewne rzeczy, bo mieliśmy też wiele pytań od klubów typu „jeśli rzecznik jest też fotoreporterem klubu, to co z nim?”. Podstawą bezkonfliktowego i prawidłowego wprowadzania tych obostrzeń jest rozmowa. Ja byłem zbudowany reakcją […]
10.08.2020
Weszło
10.08.2020

Zagłębie dopina transfer stopera. Do Lubina ma trafić Chorwat z epizodem w Serie A

Zagłębie Lubin kończy kompletowanie kadry na nowy sezon. „Miedziowi” przez długi czas szukali stopera, ale wiele wskazuje na to, że już go znaleźli. Piłkarzem klubu z Dolnego Śląska ma zostać Lorenco Simić. To 24-letni chorwacki defensor, który związany był ostatnio z Sampdorią Genua, ale – jak się pewnie domyślacie – w Serie A to on […]
10.08.2020