Koniec z eksperymentami. Lechia zatrudniła trenera
Weszło

Koniec z eksperymentami. Lechia zatrudniła trenera

Jeśli liczyliście na to, że po eksperymencie z powierzeniem drużyny trenerowi od przygotowania fizycznego Lechia Gdańsk zdecyduje się na kolejne cudowanie (np. wyrabiając nową wizytówkę dla trenera bramkarzy), to sorry – mamy dla was złą wiadomość. Działacze klubu z Wybrzeża odpalili skrzynkę kontaktów i wykręcili numer do kogoś, do kogo kompetencji i doświadczenia trudno się przyczepić. Koniec z nauką na żywym organizmie, trenerem Lechii Gdańsk zostanie Piotr Stokowiec. 

Gdy zerkamy na tabelę, w pełni rozumiemy ten ruch. Dość długo trudno było dopuścić do głowy taką myśl, ale Lechia – pomimo potencjału kadrowego, który spokojnie powinien wystarczyć na górną ósemkę – będzie się liczyć w walce o spadek. Nieco inna jest perspektywa, gdy zajmujesz 12. miejsce z niewielką przewagą nas strefa spadkową po 10 kolejkach (początek pracy Owena), a nieco inna gdy okupujesz to miejsce po 26. seriach gier (i to również dlatego, że kij w szprychy ekipy Piasta postanowili włożyć kibice).

Zrzut ekranu 2018-03-04 o 12.19.55

90minut.pl

Tu trzeba zacząć punktować natychmiast. Z Legią i Arką u siebie, z Lechem i Koroną na wyjeździe. Jak widzicie – terminarz gdańszczan też nie rozpieszcza.

I tu można znaleźć argument, który mocno za Stokowcem przemawia. On w Zagłębiu Lubin poznał przecież smak zarówno gry o europejskie puchary, jak i grupy spadkowej. Pod kreską jego Miedziowi wylądowali – zaskakująco jak w tym roku zapewne Lechia – w poprzednim sezonie, ale powtórki z Podbeskidzia Bielsko-Biała nie było. 4 zwycięstwa, 2 remisy i porażka (a raczej „to coś”) w ostatnim meczu z Arką Gdynia pozwoliły spokojnie zająć 9. miejsce w tabeli.

Sam Stokowiec, który robotę w Zagłębiu stracił po 17 kolejkach tego sezonu, był ostatnio najbardziej rozchwytywanym trenerem na bezrobociu. Wcześniej na rozmowy zapraszali go państwo Witkowscy z Bruk-Bet Termaliki, którzy szukali kogoś do zastąpienia Maciej Bartoszka, chciały go Śląsk Wrocław i Lechia Gdańsk, a gdzieś tam w tle przy zawirowaniach dotyczących Nenada Bjelicy pojawiła się jeszcze opcja Lecha Poznań.

Przy takim wachlarzu możliwości jasne było, że nie weźmie pierwszej lepszej oferty. To trener, który raczej należy do grupy tych, którzy się szanują, mają wymagania. Jasne, Lechia to dziś nie jest klub z górnej półki, do słabych wyników dochodzą różne inne problemy, ale potencjału by z czasem powrócić na miejsce oznaczające walkę o puchary jej nie odmawiamy. Uznajmy, że zatrudnienie takiego trenera to pierwszy krok w tym kierunku.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (43)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
KoStUcHy

A Lech z ręką w nocniku został czyli swoim Bjelicą… Legia zresztą nie lepiej z Jozakiem. Szkoda że Stokowiec nie dostał szansy od początku rundy. Teraz górnej 8-ki nie zrobi.

adrian92

Rozumiem, że Twoim zdaniem Stokowiec > Jozak. Serio? Pamiętasz ostatnie mecze Zagłębia pod jego wodzą? Żeby nie było, Zagłębie zrobiło głupotę zatrudniając na jego miejsce Lewandowskiego, nie pomyśleli (typowo dla naszych działaczy) że problem leży raczej w piłkarzach. Ale to bardziej błąd przy zatrudnieniu następcy, niż przy ocenie pracy poprzednika, bo Stokowiec ewidentnie się wypalił i potrzebuje przerwy. Teraz kolejny klub myśli że trener zrobi z zawodników pokroju Peszki co najmniej Callejona.. To zresztą szerszy problem polskiej piłki. „Masz w klubie samych piłkarzy-inwalidów? to zmień trenera, zrobi z nich nowych Galacticos”- bez kitu mam wrażenie że tak myśli większość prezesów polskich klubów…
A Jozaka po czym oceniasz? Bo moim zdaniem jest trochę za wcześnie by stwierdzić czy się nadaje czy nie, pamiętaj też że to jego pierwszy trenerski stołek, a dopiero od zimy buduje drużynę jak chce. Jak na pierwszy raz moim zdaniem, radzi sobie całkiem całkiem, ale z oceną czekam do końca sezonu.

Cegiełka-Przyjemski

pamiętasz ostatni mecz legii pod wodzą jozaka?

adrian92

Tak. Ale mówimy o okresie paru ładnych miesięcy, nie o jednej wtopie…

KoStUcHy

Na końcu jak trener jest na wylocie, to wiadomo ma słabszy okres. Ale Stokowiec z przeciętnym Zagłębiem przeszedł Partizana. Nie wiem czy jakakolwiek nasza drużyna w ostatnim 10-leciu przeszła drużynę tego pokroju. Dlatego sądzę że Stokowiec to bardzo dobry trener. A Jozak nie jest trenerem bo się trenerki uczy dopiero… może przedwcześnie nazwałem go trenerem. Faktem jest jednak to, że Mamrot nakrył go czapkę… i to w Warszawie.
Z czym sobie radzi? Pkt niewiele… gra słaba, taktyka słaba… w czym Ci się jego praca podoba? Legia nie pressuje, nie gra kombinacyjnie, nie ma swojego stylu.. gra jak grała za poprzednika, ani lepiej ani gorzej… a że rywali w lidze nie ma praktycznie żadnych to dlatego jeszcze nie nastąpiła weryfikacja tego twory. Obym się mylił.

Kolomir

Zdjęcie profilowe adrian92 – Generalnie się zgadzam. Zwolnią Stokowca to wezmą Skorżę, albo Rumaka, albo Urbana, albo Bartoszka, albo kogoś jeszcze innego i tak w koło Macieju, bez planu długofalowego, bez żadnego postępu, raz zajmą czwarte miejsce w lidze, raz dwunaste, potem trzecie, potem dziewiąte i jakoś się kręci. Natomiast całkowicie nie zgadzam się z twierdzeniami: „Teraz kolejny klub myśli że trener zrobi z zawodników pokroju Peszki co najmniej Callejona”, albo „Masz w klubie samych piłkarzy-inwalidów? to zmień trenera, zrobi z nich nowych Galacticos”. Nikt tak nie myśli. Moim zdaniem działacze patrzą i widzą w klubie tych piłkarzy „inwalidow” ale widzą też, że we wszystkich (lub prawie wszystkich) klubach są dokładnie tacy sami „inwalidzi”. No to z jakiej paki nie powalczyć o spokojnie utrzymanie poprzez awans do górnej ósemki, albo nawet o awans do pre-eliminacji pucharów. Skoro trener X jest w stanie ze swoją drużyną grać o TOP4, to z jakiej paki my nie możemy, zatrudnijmy trenera Y to może się uda.

adrian92

Kolomir, Problem tkwi w piłkarzach, o czym mówiłem wielokrotnie, tylko polscy włodarze klubowi wolą myśleć inaczej, ich sprawa… Co do tych przemysleń prezesów- może tak nie myslą, ale tak w praktyce działają na odpierdol, grunt że posada nie zagrożona..

stop zmianom na weszlo

Dobry ruch działaczy Lechii, aczkolwiek specjalnej zmiany stylu gry się nie spodziewam, bo zwyczajnie nie ma tam kim grać. Po sezonie zmienić 80% składu i wtedy Stokowiec będzie mógł się wykazać

normi

W końcu pierwsza mądra decyzja od dłuższego czasu !!!

WujaNieMaEunuchKochany
Torpedo Indyczów

A karuzela się kręci, się kręci…

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

No i kto polamue kolo?

TheLateMike

Po Stokowcu, Wdowczyk, Skorża, Michniewicz, Rumak itd., itp.
I tak do usranej…

Przykład Mamrota nikomu nic nie mówi.

jamajski_spekulant

to kto jest do wyciągnięcia z 1 ligi ?

TheLateMike

Brede?
Przecież nie chodzi mi tylko o trenerów z 1 ligi tylko ogólnie, że zamykają się kluby w obrębie 20 nazwisk.

adrian92

Brede ok, a dalej? Sorry ale materiału na dobrych trenerów to my mamy mało, niezależnie od ligi…

TheLateMike

No ale przecież nie musi to być polak.
Naprawdę ma być tylko 20 nazwisk na karuzeli?
Przegrałem 10 meczów na 15 ale spoko za rok zapomną i mnie ktoś zatrudni za gruby hajs.
Kto ostatnio wypadł z karuzeli?
Kafarski, Ulatowski lata temu?
Ci wszyscy trenerzy mają pewność, że nie ważne co zrobią i tak będzie angaż za pół roku.

Czy taki Gino nie robi lepszej roboty niż trenujący wszędzie już Urban?

adrian92

Też bym wolał nowe nazwiska, tylko że obawiam się że większość tych trenerów z niższych lig nie różni się zbytnio od takich Rumaków, Wdowczyków czy Fornalików, są w końcu wyszkoleni w tzw polskiej „myśli” szkoleniowej… Sporo tu zresztą szkodzi PZPN który w tej swojej słynnej szkółce niedzielnej w Białej Podlaskiej szkoli nie najlepiej i do tego za mało ludzi na raz..

Bytoviak09

Jest Brede jest Pawlak jest Niciński. Teraz dobrą robotę robią Papszun czy Smyła.Nawet Tułacz,który z marnym zespołem Puszczy nawet wysoko stoi.W czym oni są gorsi od takiego Owena? Nie wspominając już o Urbanie,który ciągle jedzie na opinii świetnego byłego piłkarza.Hajto miał honor i zrezygnował jak zobaczył,że sobie nie radzi,a Janek to oszukuje samego siebie i kolejne kluby nazywając się trenerem.Moskal to samo. Zieliński trochę lepiej,ale też tragicznie to wygląda.

adrian92

Bytoviak09: Od Owena nikt nie jest gorszy, bo to nawet nie jest trener, o czym nie wiedzieli tylko w Gdańsku… Urban to samo, podejrzewam zresztą jak wygląda sposób jego zatrudniania w kolejnych klubach… Prezes mówi do swoich doradców: „Qrwa, muszę zwolnić obecnego patałacha i wziąć nowego, bo inaczej spadniemy. Tylko kogo? Rada nadzorcza i miasto (sponsor) mnie zabiją jak nazwisko nie będzie głośne. A jednocześnie musimy dbać o budżet, fuck. Przydałoby by się też by się nie wp..lał w naszą robotę i był podatny na sugestie kogo wystawiać, kogo nie. Znacie kogoś takiego?” Jeden z doradców otwiera usta, ale nim zdąży coś powiedzieć przez kominek wpada uśmiechnięty Janek, gdyby nie sadza to można by powiedzieć że cały na biało. Wyrywa prezesowi z łap kawałek papieru, wypisuje sobie kontrakt, stawia parafkę i biegnie do szatni :) No dobra, może pod koniec nieco podkoloryzowałem.
Poza tym masz rację że robią niezłą robotę, pytanie ilu z nich się nie odbije się od najwyższej ligi, bo ona rządzi się trochę innymi prawami niż I L.

Mertens

Ten z Rakowa wygląda na ogarniętego.

adrian92

Papszun. Też myślę że gość ma łeb do taktyki, ale z drugiej strony obawiam się że jest takim oryginałem i tak ciężką we współpracy osobą, że w warunkach ekstraklasowych jego pobyt w jakimkolwiek klubie byłby jedną wielką kłótnią… Lepiej jak awansuje z samym Rakowem, a potem ewentualnie przechodzi gdzieś indziej.

Galgan
Espanyol, Tottenham, Lazio, Polonia W.

O Mamrocie mówili to samo. Pamiętam, jak było przed sezonem – furiat, choleryk, nie wytrzyma wymogów ekstraklasy, piłkarze go zwolnią po kilku kolejkach… I co? I chyba się nie sprawdziło. Papszun to kolejny trener, który może wskoczyć ligę wyżej i pozytywnie namieszać.

Lukas

Z Wdowczykiem to sie zgodze – jest pierwszy na karuzeli. Skorza ? Wymagania pewnie ma spore – wystarczy spojrzec jakie kluby go zatrudnialy i ile mu placily. A jego ostatnie wyniki w lidze ? W sezonie 15/16 (Lech) i 17/18 (Pogon) wykrecil wynik 4-5-18 , czyli 17 pkt w 27 kolejkach, Szybkiego powrotu mu nie wróze. Michniewicz ? Ten z kolei zalapal sie na ciepla posade w PZPNie. Do konca sezonu go nie wywala a i w przyszlym ma szanse zostac w U-21. Rumak ? Najtanszy pewnie na tej liscie , podejmowal sie trudnych tematów jak Termalica , Slask czy Zawisza. Z tym ze nie bardzo widze klub , który móglby go zatrudnic. No bo gdzie on moze isc ? Najbardziej prawdopodobna opcja dla niego wg mnie to chyba Arka Gdynia. Ale tam póki co mocna pozycje ma Ojrzynski. Na kluby z topu jest za slaby , w tych slabszych które moga zmienic trenera – juz byl. Chyba ze Sandecja wywali Moskala – wtedy bylby chyba mocnym kandydatem

PiotrasL1960

Mówi że na razie jest ok , ale liga dalej gra , pożyjemy zobaczymy.

Skandaloza

Stokowiec obskakuje widze Spółki Skarbu Państwa :-)

pepe72

Z Mandziarą jako prezesem to ciężko to widzę. Jak widać przykład Wisły Kraków niektórych niczego nie nauczył.

DonChicario

Stokowiec to na ten moment chyba najrozsądniejszy wybór. Ale mając pod sobą (i nad sobą) dom starców bez ambicji ciężko mu będzie o jakiekolwiek sukcesy.

matp12
Legia Warszawa

Mogę się zdziwić, ale wydaje mi się, że problem Lechii jest znacznie poważniejszy i wymiana szkoleniowca (czy raczej jego zatrudnienie) to może być za mało. Mam wrażenie, że w tej szatni jest dużo grupek (byli zawodnicy Legii, bracia P.) i w ogień nikt by za sobą nie wskoczył, już prędzej dolałby trochę oliwy. Problem polega też na tym, że zawodnicy mają strasznie rozbujałe ego, uważają się za wyraźnie lepszych od innych ligowców i kolegów z drużyny i grają zdecydowanie „pod siebie”. Niestety dla Lechii na boisku tego nie widać. Co do przygotowania fizycznego, chyba ciężko to będzie ocenić ponieważ Lechia często ma z przodu „grupę starszych Panów’ i oni już po prostu niezależnie od przygotowania fizycznego będą odstawać od swoich młodszych rywali. Spodziewałem się tego od dawna. Lechia w takiej postaci w jakiej jest obecnie pokazuje dobitnie, że mokre sny fanów FM-a z życiem nie mają za wiele wspólnego. Teoretycznie wszystko gra: uznani, doświadczeni, wyróżniający się ligowcy mający zrobić wynik tu i teraz. W praktyce nie dobrana charakterologicznie i umiejętnościami grupa która snuje się po boisku i nie ma między sobą ani grama piłkarskiej chemii. Przed Panem trenerem Stokowcem bardzo ciężkie wyzwanie. Najbliższe miesiące powinien poświęcić na wykrystalizowanie jakiegoś szkieletu drużyny, ale nie bardzo może sobie na to pozwolić ponieważ widmo spadku nie wydaje się wcale aż tak bardzo odległe. Chyba, że chce powtórzyć wariant z Lubina? Tym razem pomóc może mu jednak to, że wydaje się, że w lidze jest kilka zespołów które mają jeszcze większe problemy z formą, atmosferą lub oboma na raz (BB, Śląsk, Sandecja, problemy po wczorajszych wydarzeniach może mieć Piast)

Larry Gopnik

Też mi się tak wydaje. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana polityki budowania drużyny, inaczej Stokowiec będzie tylko kwiatkiem do kożucha.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Moze trzeba wiosenny lisci? Byly liscie warszawskie i pilkarzyki powracaly do pionu to moze czas na liscie gdanskie.
PS. Metody nie pochwalam. Nie pochwalam tez nje moznosci wyp..nia bumelantow.

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Strasznie wygląda dół tabeli w tym sezonie, od 11 Śląska, wszystkie ekipy dzielnie „walczą” o 1 ligę. Osobiście, zadnej z nich w pilkarskiej elicie brakować m8 nie będzie.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Ale za to od 10 miejsca trwa zaciekly wyscig zolwi o mistrza :)

Kierowniku
Za swoje się huśtam!

Moja drużyna pałęta się w dole tabeli, więc wyscig o mistrza tak mnie nie emocjonuje. Ale 3 pkt dla Górnika za debili w Gliwicach, remis w Warszawie i dla mnie sympatycznie.

M.

Redakcjo…. „Lechia będzie się liczyć w walce o spadek”? Oj… czy aby na pewno walczy o spadek?

adrian92

Bo to pisał Franz 😉 BTW: ale byłyby jaja gdyby okazało się że za tymi niepodpisanymi artykułami stoją tacy ludzie jak np Smuda czy inni polscy trenerzy 😀

M.

Smuda o spadek mógłby powalczyć, bo on „po polskiemu nie bardzo mówić”.
Spadam, trzeba lecieć bo problem z parkowaniem będzie :). Wygramy.

adrian92

Ja tam wolę zaparkować gdzieś bliżej średnicówki i wbijam w 162, albo przechodzę się z buta bo chodziłem do LO na Górnośląską i z całą okolicą mam miłe wspomnienia :) Też wychodzę właśnie, też wierzę w zwycięstwo bo inaczej to nie ma sensu :)

Luk705

Czyli w tym roku spadek, a o puchary powalczą może za dwa lata hehehehehehe

XardasKSP
Polonia Warszawa

Dobrze ze Lechia nie ma juz zgody z GTSem to bedzie mozna ze spokojem zyczyc sukcesow Stokiemu. Mam szczegolna nadzieje ze w przyszlym sezonie Lechia pod wodza Stokiego wygra tak z 4-0 z Zaglebiem coby zrozumieli ze Stoki robil co sie dalo przy podejsciu do gry pilkarzy w Lubinie (wystarczy spojrzec gdzie dotarli nawet z samym Lenczykiem i jak Stoki to poprawil a teraz zjada tam gdzie byli gdy ich przejmowal).

N.

Dużo osób w komentarzach krytykuje trenerów (bo te same nazwiska, ta sama lista od klubu do klubu).
Czy ktokolwiek miał przyjemność pracować z którymkolwiek z tych trenerów?
Czy ktokolwiek może coś powiedzieć o warsztacie trenerskim np. Urbana czy Skorży?
Sam spoglądam na Raków Papszuna, obserwowałem wyniki Chrobrego z Mamrotem, ale czy taki Skorża jest winien tego, że Pogoń za jego kadencji marnowała najwięcej sytuacji w lidze? Czy on ponosi odpowiedzialność za transfery do klubu – a w zasadzie brak zakupu napastnika ( Zwoliński ile czasu nic nie strzelił?)
Czy Urban, Skorża, czy Michniewicz jest winny tego, ze napastnik nie trafia do pustej bramki?
Ktoś napisze, że to trener go wystawił, trener ponosi odpowiedzialność itd., bo mógł wystawić innego zawodnika.
Większość trenerów wystawi zawodnika będą tego w najlepszej formie z tej grupy, którą kadra zespołu posiada (a który trener po przyjściu może wyczyścić kadrę zespołu i sprowadzić zawodników wg. własnej koncepcji?)
Który trener ma wpły np. na kontuje zawodników poniesione podczas meczu – np. zerwane więzadła po upadku czy zderzeniu?
Można dywagować, czy urazy mięśniowe to nie efekt przeciążeń – ale czy warto rozliczać trenera, gdy traci motor napędowy druzyny, który po upadku ma pęknięta kość, albo dostał wstrząśnienie mózgu po zderzeniu podczas główkowania?

U nas nie wygrywasz, to jesteś kiepskim trenerem – zdobywasz tytuł MP, rozprzedają ci kadrę zespołu, dostajesz smary w eliminacjach pucharów i wylotka z łatką nieudacznika ( a grasz co 3 dni i nie masz czasu na strenowanie/zgranie nowych zawodników)
Magiera bee, Urban bee, Michniewicz bee itd. – ale czy trener nauczy celnie strzelać w sytuacji sam na sam z bramkarze 25-30-letniego profesjonalnego zawodnika? Uczyć można juniora, czy młodzika do 22-23 roku życia, potem już taktyka, pracować na mankamentami i przygotowaniem fizycznym powinni sami piłkarze (mają przecież za to płacone kontrakty)

Wyszydzany przez wielu Legionistów Berg nastukał w pucharach Legii masę punktów rankingowych, w zasadzie to one dały dobre rozstawienie w drodze do LM, stracił tytuł MP (a w bezpośrednim meczu1:2 z Lechem na pustaka w 90 min nie trafił Gui) – łatka partacza, nieudacznika- tyle, że zimą sprzedali mu z kadry Radovicia,…

W innych klubach podobnie – w Lechii Nowak nieudacznik – a przecież zrobił najlepszy od lat wynik.
Po udanym poprzednim sezonie kadra nie została wzmocniona, nie dopuszczono młodej krwi – efekt jest taki, że poza wyjątkami to brylują tam 33-34- latkowie..
Winni są trenerzy, czy właściciele klubów/zarządzający, którzy nie mają żadnych planów – jak nie idzie, to trener słaby.

To tak nie działa.
Przychodzi za „słabego” Urbana Pawłowski i wyniki notuje takie same.
O czym to świadczy?
Trener słaby, czy może kadra zespołu przeciętna, a do tego dużo kontuzji, a mało stabilizacji?

Tak naprawdę w naszej e-klapie nie chodzi o rozwój, budowanie zespołów wg. określonych schematów, tylko czysty, doraźny wynik, im bliżej końca sezonu- tym większa panika włodarzy- bo niższe miejsce to niższe wpływy z C+.
Nikt nie zaprząta sobie głowy rozwojem drużyny, rozwojem poszczególnych piłkarzy – tylko wynik.
Probierza krytykowali w Cracovii , a on zaczął dobrze punktować.
Jagiellonia zbiera owoce spokojnej pracy, podobnie Górnik Brosza, w Legii , Lechu parcie na wynik, w pozostałych klubach zwyczajny brak koncepcji i cierpliwości.
Rozumiem, ze Stokowiec mógł się po 2-3 latach wypalić w Lubinie.
Rozumiem, ze gdzieś trenerowi może nie wyjść – złe decyzje, brak porozumienia, jakiś konflikt.

Ale nie rozumiem zwalniania trenera np. po porażce z liderem…

Nasze polskie piekiełko…

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Jedyna nadzieja Lechii w tym, że Stokowiec będzie stawiał na zdolną młodzież i zawodników, którzy do tej pory grali w rezerwach! A nie… Czekaj!

Olo77

Zycze trenerowi Stokowcowi jak najlepiej i mam nadzieje ,ze nie bedzie robil tych samych bledow co w Lubinie,ze czegos sie nauczyl,bo inaczej Lechia za 2,3 sezony bedzie grala pilke na ktora nie da sie patrzyc…..Czy to oznacza ze Tosik i Todorovski wzmocnia Lechie :))))

Fidel

Dziwi jedynie Antonii Piechniczek w roli stewarda na zdjęciu powyżej.

wpDiscuz