PZPN daje zielone światło: Romanczuk może grać dla Polski
Weszło

PZPN daje zielone światło: Romanczuk może grać dla Polski

Polski futbol kręci się ostatnio trochę wokół Jagiellonii – raz, że ta gra świetnie i prowadzi w ekstraklasie, a dwa, że jeszcze w tle przewija się sprawa Tarasa Romanczuka i jego ewentualnych występów w kadrze. Dziś otrzymaliśmy kolejny element do układanki, która być może ostatecznie przybierze kształty pomocnika w biało-czerwonych barwach: Zbigniew Boniek ogłosił na WeszłoFM, że nie widzi przeszkód, by Romanczuk dostał powołanie od Adama Nawałki.

– Taras czuje się Polakiem. Zapewniał mnie, że Polska to jego piłkarska ojczyzna – mówił Boniek, który odbył dziś rozmowę z piłkarzem i skonsultował się wcześniej w tej sprawie z Adamem Nawałką. Ważne, by ten przekaz dobrze zrozumieć: nikt nie ogłasza tutaj pewnego powołania dla piłkarza Jagi, po prostu związek ogłasza brak formalnych i moralnych przeszkód. Zdaniem rządzących polskim futbolem, to nie jest gość, który kilka razy kopnął prosto w piłkę, a potem znaleziono mu na siłę polskie korzenie, bo brat ciotki kiedyś przejeżdżał przez nasz kraj. PZPN pewnie docenił też, że piłkarz obywatelstwem nie handlował: nie wymuszał powołania do reprezentacji Ukrainy, grożąc występami u nas. Najwyraźniej to zdaniem związku inny przykład niż Jamesa Tarkowskiego, który ewidentnie chciał ugrać grę w kadrze Anglii, wskazując, że jeśli Southgate nie wyśle mu zaraz powołania, to może go stracić na amen.

Jak na tę rozmowę zareagował sam piłkarz? Porozmawialiśmy z nim chwilę po rozmowie z Bońkiem.

***

Taras, czujesz się Polakiem czy jednak troszeczkę bardziej Ukraińcem?

Na pewno czuję się Polakiem. Już w czwartek dostałem informację o otrzymaniu obywatelstwa, a koledzy w szatni mnie podkręcali jeszcze różnymi prezentami, bo były jakieś szaliki z napisami. Trochę się ze mnie śmiali, ale ja to odbieram na poważnie, bo wiem jak długo walczyłem i czekałem na paszport.

Jak wyglądała twoja dzisiejsza rozmowa ze Zbigniewem Bońkiem? PZPN nie widzi przeciwwskazań, abyś dołączył do reprezentacji, oczywiście jeśli Adam Nawałka będzie chciał na ciebie postawić.

Prezes zadzwonił do mnie i rozmawialiśmy. Powiedziałem mu o tym, że czuję się Polakiem i byłbym zaszczycony, gdybym mógł reprezentować kraj. Mieszkam już tutaj od pięciu lat, a chciałbym zostać na stałe. Opowiedziałem o tym prezesowi, a on mnie wysłuchał i powiedział mi, co o tym sądzi.

Jak wyglądała procedura odnośnie otrzymania obywatelstwa?

Jak przyszedłem do Jagielloni rozmawiałem z panią wiceprezes, Agnieszką Syczewską. Powiedziałem jej, że mam polskie korzenie i zaczęliśmy szukać dokumentów w archiwach we Włodawie, Chełmnie i Lublinie. Po prostu moja babcia urodziła się w Polsce, a w czasie II Wojny Światowej wyjechała na Ukrainę, gdy miała dwa lata. Rok temu w lutym nadaliśmy wniosek o obywatelstwo ze względu na pochodzenie. Niedawno przyszła decyzja z warszawskiej kancelarii o nadaniu mi obywatelstwa.

Jak wspominasz babcię? Wprowadzała polskie tradycje w domu?

Wydaje mi się, że ukraińskie i polskie tradycje są bardzo podobne. Szczególnie na wschodzie polski, gdzie dużo osób jest prawosławnych.

Co ważne musiałeś zrzec się ukraińskiego obywatelstwa, by dostać polski. Tak więc od tej decyzji już nie ma chyba odwrotu.

Na Ukrainie jest tak, że można mieć tylko jedno obywatelstwo. A dla mnie jest ważniejsze polskie obywatelstwo. W maju, gdy odwiedzę rodzinę, na pewno oddam w urzędzie ukraińskie dokumenty.

Z jakich powodów zdecydowałeś się starać się o polskie obywatelstwo?

Gra w reprezentacji to duży zaszczyt, ale ważne dla mnie było, by nie być obcokrajowcem w ekstraklasie, a tym samym pomóc Jagiellonii. To na pewno też jest szansa na wyjazd do ligi europejskiej. Poza tym cały czas mówię po polsku i podoba mi się tutaj. Chciałbym tutaj też zamieszkać na stałe. Dlatego nie jest przypadkiem, że starałem się o to obywatelstwo.

Krzysztof Mączyński, Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Piotr Zieliński i Karol Linetty. Jak myślisz, dałbyś radę wśród takich piłkarzy?

Na pewno to są mocne nazwiska. Chłopaki świetnie prezentują się w swoich klubach. No nie wiem… z Jackiem grałem w Jagiellonii, a przeciwko Krzysztofowi grałem w lidze. Każdy ma jednak dwie nogi i dwie ręce, dlatego myślę, że może kiedyś z nimi pogram.

Na twoją korzyść na pewno jest to, iż jesteś w gazie. Czujesz, że to jest najlepszy moment w twojej karierze?

Na pewno dobrze czuję się na boisku, ale nie zadowolę się tym, bo wiem, że stać mnie na jeszcze więcej.

Jesteś już po rozmowie z Adamem Nawałką?

Nie.

Rozstrzygnij nam w takim razie inną bardzo ważną kwestię. Na święta barszcz ukraiński czy barszcz z uszkami?

Akurat nie mam barszczu na święta. Jestem prawosławny, dlatego mam tylko pierogi i pączki z makiem.

***

Skoro więc polski związek dał zielone światło i sam piłkarz jest za, Nawałce przyjdzie tylko zastanowić się, czy rzeczywiście sportowo Taras daje radę na tyle, by dostać powołanie choćby w marcu, by mieć perspektywy na mundial. Patrząc więc czysto sportowo, Romanczuk na szansę pewnie zasłużył – w porównaniu do zeszłego Euro, odpadł nam Jodłowiec, forma Mączyńskiego to też sinusoida, a jeśli Nawałka bałby się braku doświadczenia Żurkowskiego, Romanczuk wyrasta na poważnego kandydata do gry. Zakończmy więc pytaniem do was, kibiców, w końcu reprezentacja – jak sama nazwa wskazuje – reprezentuje nas poza granicami kraju. Chcielibyście, by robił to i Romanczuk?

Czy Taras Romanczuk powinien grać w reprezentacji Polski?

Tak
Nie
Fot. FotoPyk

„Czuję się Polakiem” – Taras Romańczuk świeżo po rozmowie z Bońkiem

KOMENTARZE (124)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
tristan

Potrzebny on reprezentacji jak kurwie majtki.

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Kolega wyczerpał temat. Na chuj nam jakiś nołnejm z paszportem od 5 minut (?) „Solidny” ligowiec jakich fchuj w naszej „ekstra”klasie i tyle. Na chuj się nad nim tak spuszczać?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

No właśnie, w ekstraklasie. Mączyński też jest chujowy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Rodzina Sędziego

No tak, bo przecież kiedy wypada Krychowiak to idzie nam świetnie. Mecz z Danią na wyjeździe to pokazał.

tristan

Tak, z Romanczukiem na pewno byśmy wygrali.

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Chyba warto mieć jakieś sensowne alternatywy na wypadek urazów?

tristan

Ja już wolę Linettiego(czy jak to się tam pisze) niż Ukrainica z polskim paszportem kopiącym na polskich pastwiskach. Także alternatywy są.

technojezus
technojezus

Nie wiem czy umiesz czytać ale on już nie jest prawnie Ukraińcem tylko Polakiem.
Na Ukrainie jest tak jak w Niemczech, aby mieć obywatelstwo niemieckie musisz sie zrzec obywatelstwa swojego kraju.

tristan

A zna polski hymn?

technojezus
technojezus

Nie wiem, może zapytaj się go i daj znać, ok?
A zresztą po co ma śpiewać? Gdzieś to jest nakazane?
Nawet i niektórzy rodowici piłkarze nie śpiewają swoich hymnów (nie mówię tutaj w konteksćie reprezentacji Polski) , rzadko się też zdarza aby jakiś ,,farbowany lis” jak to część osób nazywa takich graczy śpiewał hymn kraju dla jakiego gra, chociaż tu również są wyjątki.
Zresztą Podolski grał dla Niemców, czuję się Polakiem i co? Przeszkadza ci to? A hymnu przynajmniej jak z nami grał to nie śpiewał, nie wiem jak to w innych meczach.
Dla mnie to obojętnie czy śpiewa czy nie.Ważne aby oddawał serducho na boisku i dobrze grał.

tristan

Spytałem, nie zna. Chuj z nim. Niech spierdala na ukrainę.

technojezus
technojezus

Sam spierdalaj buraku.
Wolę jego jako Polaka niż takiego chama i rasistę jak ty.
Zresztą co ja piszę, on jest POLAKIEM.

tristan

Srakiem nie Polakiem. Burak to twój stary.

Spektakularny

Nie bronię tego gościa wyżej, ale nazywanie kogos rasistą, bo ma inne zdanie na temat jakiś temat to lewacki debilizm

technojezus
technojezus

To ty pokazujesz debilizm.Nazywanie kogoś rasistą co jest zresztą prawdą nie oznacza że ktoś ma poglądy lewicowe, a ty jeszcze widzisz w tym problem…
No gratuluję.
Zaskoczę cię, nie mam poglądów lewicowych bo nimi gardzę tak samo jak skrajną prawicą.
Jeżeli ktoś obywatela Polski nie nazywa Polakiem który na dodatek mówi płynnie po Polsku i chce tutaj się osiedlić tylko dlatego że urodził się gdzieś indziej to jest po prostu dla mnie chamem i reprezentuje czysty rasizm.Jeszcze jak można mówić aby wypierdalał……tego zbydlęcenia już totalnie nie zrozumiem….
Może ci to nie przeszkadza, ale mi tak i się wstydzę że taka osoba jest Polakiem a nie taki Romanchuk który jest takim samym człowiekiem jak ty czy ja a co najważniejsze teraz jest pełnoprawnym Polakiem.
Zresztą co my się kłócimy, jego babcia była Polką więc od urodzenia ma w sobie Polaka i koniec kropka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

MW i ONR.
Organizacje które otwarcie nawiązują do faszyzmu i III Rzeszy w których szeregach działa wielu neo-nazistów.
Prawdy nie oszukasz kolego.
W Polsce jest zakazane propagowanie faszyzmu i komunizmu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Mnie też to denerwuję.
To że dla nich to farbowany lis to nie moja wina.
Każdy ma własny rozum i myśli tak jak chce tylko niech wiedzą że dla większości ludzi takie myślenie jest nie do pomyślenia.
Bo jeżeli ktoś ma obywatelstwo danego kraju to automatycznie jest jego obywatelem i to bez różnicy jaki to kraj.

teka

Tobie chyba mózg spierdolił przez komin z pierwszym mrozem.

Verpakovskis

No i widzisz. Odszczekaj, bo zna.

Robotnikt

Śpiewał hymn, to chyba zna, sam nie jestem pewny czy chciałbym go w reprezentacji, ale twój gównotok bez sprawdzenia jest delikatnie mówiąc żałosny.

Rodzina Sędziego

Ty jesteś pajacem typie. On dawno przed uzyskaniem obywatelstwa śpiewał hymn przed meczami.

tristan

Hymn Polski przed meczami Jagielloni? To szacunek.

Rodzina Sędziego

Słyszałeś o czymś takim jak święto Wojska Polskiego?

teka

Mówił, że zna, i co zatem?

tristan

Mówić można wiele rzeczy.

B123

A słucha Szopena?

Verpakovskis

Kolego, od kilku lat przy okazjach (np. Święto Wojska Polskiego) grane są hymny. Taras Romanczuk je śpiewa.Kto ogladal Korona-Jaga (2:3) ten widział.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Nie wiem dokładnie jak to jest z tym obywatelstwem niemieckim, wiem tylko że to jest ostro powalone tylko.

Markus

Bzdura. W Niemczech mozesz miec dwa obywatelstwa , jak np.Miroslaw Klose .

technojezus
technojezus

Wiem o tym.
Mój błąd, wiem tylko że w pewnych sytuacjach to nie takie proste i jest nakaz jednego obywatelstwa.
Zresztą jeżeli kogoś to interesuje to zawsze może o tym poczytać na internecie.

Spektakularny

Prawda jest taka, że jakby go nagle kupił beniaminek Bundesligi to byście go nagle wszyscy wpychali do kadry na siłę. Gość jest NIEZAPRZECZALNIE dużo lepszy niż Mączyński. W defensywie nie ma co ich porównywać, a w ofensywie Romanczuk nie jest gorszy, a na pewno jest dużo dokładniejszy.

tristan

Jakby kupił. Na razie nikt go nie chce i gra na peryferiach futbolu.

Spektakularny

No a co zmienia sam transfer? Nic. Rozumiem, że Bednarek i Jach mają zatem mundial zagwarantowany, bo przeszli do znanych drużyn w niedawnym okresie?

tristan

Nie mają, bo nie grają.

Kudlacz

.

Kudlacz

Weszlo, dbajcie o poziom i banujcie od razu takich idiotów!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

Ryja to ty masz, wieśniaku z białorusi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

Daj namiary to powiem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

na takiego pedała jak ty ja sam wystarczę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

zdechnij kurwo białoruska

Jędrek Lepper

Powrót farbowanych lisów. Boniek, nie grzmisz? Nie grasz larum?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Larum na melotronie.

Vinni

Nie widzę żadnego problemu. Chłopak od dłuższego czasu gra bardzo konkretnie, przekonuje mnie dużo bardziej niż Zaginiony Syn Nawałki Krzysio, czy Łamacz nóg Jacek 😉
Jego starania o obywatelstwo nie były spowodowane względami gry w kadrze, on sam nie waha się czy grać dla jednych, czy dla drugich co już ostatniecznie powinno przeważyć szalę na „tak” 😉

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Ja k…a p…e. Gosc ma tyle z Polska wspolnego co Olisabebe i Roger Pereiro i zeszlo sie nie przypierdala.
Thiago Cionek, ktory ma przynajmniej polskich przodkow (i czuje sie Polakiem) jest dyskryminowany.
Mul, dno i wodorosty.
Over and out.

JC

Masa Polaków nie znających słowa po niemiecku automatycznie dostawała niemieckie obywatelstwo tylko dlatego że urodziło się w Bytomiu, Zabrzu czy innych Kędzierzynach i wcale nie chodzi mi o rodowitych Ślązaków po ojcu i matce.

Pablo

Jak już chcesz wiedzieć to do traktatu Mazowiecki Kohl(1990) w świetle prawa niemieckiego człowiek urodzony we Wrocławiu czy Słupsku był urodzony W NIEMCZECH

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

No tak, bo babcia Olisadebe była Polką. Przed wojną Ukraińcy byli obywatelami Rzeczpospolitej więc na pewno Taras ma więcej z Polską wspólnego.

Balthus

Dokladnie ciekawy jestem czy weszlaki tez nie beda uwzgledniac go jak Cionka w roznych swoich klasyfikacjach

tristan

Za bardzo go promują, żeby potem go nie uwzględniać. Sam wielki ZBIGNIEW BONIEK zarekomendował go do kadry.

Martainn

Trochę żeś nie trafił bo dziadkowie Romańczuka to Polacy z krwi i kości.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

przemeklampa

Skoro jest taki dobry to dlaczego nie dostał powołania do słabszej niż nasza, ukraińskiej reprezentacji ? Jak dla mnie to skok na mundial, a później wyjazd.

Rodzina Sędziego

Zobacz sobie kto gra w środku pola kadry ukraińskiej. Sami piłkarze z doświadczeniem w Lidze Mistrzów i innych rozgrywkach europejskich. Tam taki Mączyński nigdy nie dostałby się nawet na listę rezerwową.

B123

Przecież sam mówi że to żeby Jaga mogła więcej osób spoza EU zatrudnić. Czy taka gorsza w środku mają Konoplianke i Jarmolenke plus młody Zniczenko z MC i dwóch z Sahtara Kowalenke i Stepanenke z Dynama też np ten młody talent