PZPN daje zielone światło: Romanczuk może grać dla Polski
Weszło

PZPN daje zielone światło: Romanczuk może grać dla Polski

Polski futbol kręci się ostatnio trochę wokół Jagiellonii – raz, że ta gra świetnie i prowadzi w ekstraklasie, a dwa, że jeszcze w tle przewija się sprawa Tarasa Romanczuka i jego ewentualnych występów w kadrze. Dziś otrzymaliśmy kolejny element do układanki, która być może ostatecznie przybierze kształty pomocnika w biało-czerwonych barwach: Zbigniew Boniek ogłosił na WeszłoFM, że nie widzi przeszkód, by Romanczuk dostał powołanie od Adama Nawałki.

– Taras czuje się Polakiem. Zapewniał mnie, że Polska to jego piłkarska ojczyzna – mówił Boniek, który odbył dziś rozmowę z piłkarzem i skonsultował się wcześniej w tej sprawie z Adamem Nawałką. Ważne, by ten przekaz dobrze zrozumieć: nikt nie ogłasza tutaj pewnego powołania dla piłkarza Jagi, po prostu związek ogłasza brak formalnych i moralnych przeszkód. Zdaniem rządzących polskim futbolem, to nie jest gość, który kilka razy kopnął prosto w piłkę, a potem znaleziono mu na siłę polskie korzenie, bo brat ciotki kiedyś przejeżdżał przez nasz kraj. PZPN pewnie docenił też, że piłkarz obywatelstwem nie handlował: nie wymuszał powołania do reprezentacji Ukrainy, grożąc występami u nas. Najwyraźniej to zdaniem związku inny przykład niż Jamesa Tarkowskiego, który ewidentnie chciał ugrać grę w kadrze Anglii, wskazując, że jeśli Southgate nie wyśle mu zaraz powołania, to może go stracić na amen.

Jak na tę rozmowę zareagował sam piłkarz? Porozmawialiśmy z nim chwilę po rozmowie z Bońkiem.

***

Taras, czujesz się Polakiem czy jednak troszeczkę bardziej Ukraińcem?

Na pewno czuję się Polakiem. Już w czwartek dostałem informację o otrzymaniu obywatelstwa, a koledzy w szatni mnie podkręcali jeszcze różnymi prezentami, bo były jakieś szaliki z napisami. Trochę się ze mnie śmiali, ale ja to odbieram na poważnie, bo wiem jak długo walczyłem i czekałem na paszport.

Jak wyglądała twoja dzisiejsza rozmowa ze Zbigniewem Bońkiem? PZPN nie widzi przeciwwskazań, abyś dołączył do reprezentacji, oczywiście jeśli Adam Nawałka będzie chciał na ciebie postawić.

Prezes zadzwonił do mnie i rozmawialiśmy. Powiedziałem mu o tym, że czuję się Polakiem i byłbym zaszczycony, gdybym mógł reprezentować kraj. Mieszkam już tutaj od pięciu lat, a chciałbym zostać na stałe. Opowiedziałem o tym prezesowi, a on mnie wysłuchał i powiedział mi, co o tym sądzi.

Jak wyglądała procedura odnośnie otrzymania obywatelstwa?

Jak przyszedłem do Jagielloni rozmawiałem z panią wiceprezes, Agnieszką Syczewską. Powiedziałem jej, że mam polskie korzenie i zaczęliśmy szukać dokumentów w archiwach we Włodawie, Chełmnie i Lublinie. Po prostu moja babcia urodziła się w Polsce, a w czasie II Wojny Światowej wyjechała na Ukrainę, gdy miała dwa lata. Rok temu w lutym nadaliśmy wniosek o obywatelstwo ze względu na pochodzenie. Niedawno przyszła decyzja z warszawskiej kancelarii o nadaniu mi obywatelstwa.

Jak wspominasz babcię? Wprowadzała polskie tradycje w domu?

Wydaje mi się, że ukraińskie i polskie tradycje są bardzo podobne. Szczególnie na wschodzie polski, gdzie dużo osób jest prawosławnych.

Co ważne musiałeś zrzec się ukraińskiego obywatelstwa, by dostać polski. Tak więc od tej decyzji już nie ma chyba odwrotu.

Na Ukrainie jest tak, że można mieć tylko jedno obywatelstwo. A dla mnie jest ważniejsze polskie obywatelstwo. W maju, gdy odwiedzę rodzinę, na pewno oddam w urzędzie ukraińskie dokumenty.

Z jakich powodów zdecydowałeś się starać się o polskie obywatelstwo?

Gra w reprezentacji to duży zaszczyt, ale ważne dla mnie było, by nie być obcokrajowcem w ekstraklasie, a tym samym pomóc Jagiellonii. To na pewno też jest szansa na wyjazd do ligi europejskiej. Poza tym cały czas mówię po polsku i podoba mi się tutaj. Chciałbym tutaj też zamieszkać na stałe. Dlatego nie jest przypadkiem, że starałem się o to obywatelstwo.

Krzysztof Mączyński, Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Piotr Zieliński i Karol Linetty. Jak myślisz, dałbyś radę wśród takich piłkarzy?

Na pewno to są mocne nazwiska. Chłopaki świetnie prezentują się w swoich klubach. No nie wiem… z Jackiem grałem w Jagiellonii, a przeciwko Krzysztofowi grałem w lidze. Każdy ma jednak dwie nogi i dwie ręce, dlatego myślę, że może kiedyś z nimi pogram.

Na twoją korzyść na pewno jest to, iż jesteś w gazie. Czujesz, że to jest najlepszy moment w twojej karierze?

Na pewno dobrze czuję się na boisku, ale nie zadowolę się tym, bo wiem, że stać mnie na jeszcze więcej.

Jesteś już po rozmowie z Adamem Nawałką?

Nie.

Rozstrzygnij nam w takim razie inną bardzo ważną kwestię. Na święta barszcz ukraiński czy barszcz z uszkami?

Akurat nie mam barszczu na święta. Jestem prawosławny, dlatego mam tylko pierogi i pączki z makiem.

***

Skoro więc polski związek dał zielone światło i sam piłkarz jest za, Nawałce przyjdzie tylko zastanowić się, czy rzeczywiście sportowo Taras daje radę na tyle, by dostać powołanie choćby w marcu, by mieć perspektywy na mundial. Patrząc więc czysto sportowo, Romanczuk na szansę pewnie zasłużył – w porównaniu do zeszłego Euro, odpadł nam Jodłowiec, forma Mączyńskiego to też sinusoida, a jeśli Nawałka bałby się braku doświadczenia Żurkowskiego, Romanczuk wyrasta na poważnego kandydata do gry. Zakończmy więc pytaniem do was, kibiców, w końcu reprezentacja – jak sama nazwa wskazuje – reprezentuje nas poza granicami kraju. Chcielibyście, by robił to i Romanczuk?

Czy Taras Romanczuk powinien grać w reprezentacji Polski?

Tak
Nie
Fot. FotoPyk

„Czuję się Polakiem” – Taras Romańczuk świeżo po rozmowie z Bońkiem

KOMENTARZE (124)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
tristan

Potrzebny on reprezentacji jak kurwie majtki.

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Kolega wyczerpał temat. Na chuj nam jakiś nołnejm z paszportem od 5 minut (?) „Solidny” ligowiec jakich fchuj w naszej „ekstra”klasie i tyle. Na chuj się nad nim tak spuszczać?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

No właśnie, w ekstraklasie. Mączyński też jest chujowy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Rodzina Sędziego

No tak, bo przecież kiedy wypada Krychowiak to idzie nam świetnie. Mecz z Danią na wyjeździe to pokazał.

tristan

Tak, z Romanczukiem na pewno byśmy wygrali.

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Chyba warto mieć jakieś sensowne alternatywy na wypadek urazów?

tristan

Ja już wolę Linettiego(czy jak to się tam pisze) niż Ukrainica z polskim paszportem kopiącym na polskich pastwiskach. Także alternatywy są.

technojezus
technojezus

Nie wiem czy umiesz czytać ale on już nie jest prawnie Ukraińcem tylko Polakiem.
Na Ukrainie jest tak jak w Niemczech, aby mieć obywatelstwo niemieckie musisz sie zrzec obywatelstwa swojego kraju.

tristan

A zna polski hymn?

technojezus
technojezus

Nie wiem, może zapytaj się go i daj znać, ok?
A zresztą po co ma śpiewać? Gdzieś to jest nakazane?
Nawet i niektórzy rodowici piłkarze nie śpiewają swoich hymnów (nie mówię tutaj w konteksćie reprezentacji Polski) , rzadko się też zdarza aby jakiś ,,farbowany lis” jak to część osób nazywa takich graczy śpiewał hymn kraju dla jakiego gra, chociaż tu również są wyjątki.
Zresztą Podolski grał dla Niemców, czuję się Polakiem i co? Przeszkadza ci to? A hymnu przynajmniej jak z nami grał to nie śpiewał, nie wiem jak to w innych meczach.
Dla mnie to obojętnie czy śpiewa czy nie.Ważne aby oddawał serducho na boisku i dobrze grał.

tristan

Spytałem, nie zna. Chuj z nim. Niech spierdala na ukrainę.

technojezus
technojezus

Sam spierdalaj buraku.
Wolę jego jako Polaka niż takiego chama i rasistę jak ty.
Zresztą co ja piszę, on jest POLAKIEM.

tristan

Srakiem nie Polakiem. Burak to twój stary.

Spektakularny

Nie bronię tego gościa wyżej, ale nazywanie kogos rasistą, bo ma inne zdanie na temat jakiś temat to lewacki debilizm

technojezus
technojezus

To ty pokazujesz debilizm.Nazywanie kogoś rasistą co jest zresztą prawdą nie oznacza że ktoś ma poglądy lewicowe, a ty jeszcze widzisz w tym problem…
No gratuluję.
Zaskoczę cię, nie mam poglądów lewicowych bo nimi gardzę tak samo jak skrajną prawicą.
Jeżeli ktoś obywatela Polski nie nazywa Polakiem który na dodatek mówi płynnie po Polsku i chce tutaj się osiedlić tylko dlatego że urodził się gdzieś indziej to jest po prostu dla mnie chamem i reprezentuje czysty rasizm.Jeszcze jak można mówić aby wypierdalał……tego zbydlęcenia już totalnie nie zrozumiem….
Może ci to nie przeszkadza, ale mi tak i się wstydzę że taka osoba jest Polakiem a nie taki Romanchuk który jest takim samym człowiekiem jak ty czy ja a co najważniejsze teraz jest pełnoprawnym Polakiem.
Zresztą co my się kłócimy, jego babcia była Polką więc od urodzenia ma w sobie Polaka i koniec kropka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

MW i ONR.
Organizacje które otwarcie nawiązują do faszyzmu i III Rzeszy w których szeregach działa wielu neo-nazistów.
Prawdy nie oszukasz kolego.
W Polsce jest zakazane propagowanie faszyzmu i komunizmu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Mnie też to denerwuję.
To że dla nich to farbowany lis to nie moja wina.
Każdy ma własny rozum i myśli tak jak chce tylko niech wiedzą że dla większości ludzi takie myślenie jest nie do pomyślenia.
Bo jeżeli ktoś ma obywatelstwo danego kraju to automatycznie jest jego obywatelem i to bez różnicy jaki to kraj.

teka

Tobie chyba mózg spierdolił przez komin z pierwszym mrozem.

Verpakovskis

No i widzisz. Odszczekaj, bo zna.

Robotnikt

Śpiewał hymn, to chyba zna, sam nie jestem pewny czy chciałbym go w reprezentacji, ale twój gównotok bez sprawdzenia jest delikatnie mówiąc żałosny.

Rodzina Sędziego

Ty jesteś pajacem typie. On dawno przed uzyskaniem obywatelstwa śpiewał hymn przed meczami.

tristan

Hymn Polski przed meczami Jagielloni? To szacunek.

Rodzina Sędziego

Słyszałeś o czymś takim jak święto Wojska Polskiego?

teka

Mówił, że zna, i co zatem?

tristan

Mówić można wiele rzeczy.

B123

A słucha Szopena?

Verpakovskis

Kolego, od kilku lat przy okazjach (np. Święto Wojska Polskiego) grane są hymny. Taras Romanczuk je śpiewa.Kto ogladal Korona-Jaga (2:3) ten widział.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Nie wiem dokładnie jak to jest z tym obywatelstwem niemieckim, wiem tylko że to jest ostro powalone tylko.

Markus

Bzdura. W Niemczech mozesz miec dwa obywatelstwa , jak np.Miroslaw Klose .

technojezus
technojezus

Wiem o tym.
Mój błąd, wiem tylko że w pewnych sytuacjach to nie takie proste i jest nakaz jednego obywatelstwa.
Zresztą jeżeli kogoś to interesuje to zawsze może o tym poczytać na internecie.

Spektakularny

Prawda jest taka, że jakby go nagle kupił beniaminek Bundesligi to byście go nagle wszyscy wpychali do kadry na siłę. Gość jest NIEZAPRZECZALNIE dużo lepszy niż Mączyński. W defensywie nie ma co ich porównywać, a w ofensywie Romanczuk nie jest gorszy, a na pewno jest dużo dokładniejszy.

tristan

Jakby kupił. Na razie nikt go nie chce i gra na peryferiach futbolu.

Spektakularny

No a co zmienia sam transfer? Nic. Rozumiem, że Bednarek i Jach mają zatem mundial zagwarantowany, bo przeszli do znanych drużyn w niedawnym okresie?

tristan

Nie mają, bo nie grają.

Kudlacz

.

Kudlacz

Weszlo, dbajcie o poziom i banujcie od razu takich idiotów!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

Ryja to ty masz, wieśniaku z białorusi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

Daj namiary to powiem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

na takiego pedała jak ty ja sam wystarczę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tristan

zdechnij kurwo białoruska

Jędrek Lepper

Powrót farbowanych lisów. Boniek, nie grzmisz? Nie grasz larum?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Larum na melotronie.

Vinni

Nie widzę żadnego problemu. Chłopak od dłuższego czasu gra bardzo konkretnie, przekonuje mnie dużo bardziej niż Zaginiony Syn Nawałki Krzysio, czy Łamacz nóg Jacek 😉
Jego starania o obywatelstwo nie były spowodowane względami gry w kadrze, on sam nie waha się czy grać dla jednych, czy dla drugich co już ostatniecznie powinno przeważyć szalę na „tak” 😉

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Ja k…a p…e. Gosc ma tyle z Polska wspolnego co Olisabebe i Roger Pereiro i zeszlo sie nie przypierdala.
Thiago Cionek, ktory ma przynajmniej polskich przodkow (i czuje sie Polakiem) jest dyskryminowany.
Mul, dno i wodorosty.
Over and out.

JC

Masa Polaków nie znających słowa po niemiecku automatycznie dostawała niemieckie obywatelstwo tylko dlatego że urodziło się w Bytomiu, Zabrzu czy innych Kędzierzynach i wcale nie chodzi mi o rodowitych Ślązaków po ojcu i matce.

Pablo

Jak już chcesz wiedzieć to do traktatu Mazowiecki Kohl(1990) w świetle prawa niemieckiego człowiek urodzony we Wrocławiu czy Słupsku był urodzony W NIEMCZECH

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

No tak, bo babcia Olisadebe była Polką. Przed wojną Ukraińcy byli obywatelami Rzeczpospolitej więc na pewno Taras ma więcej z Polską wspólnego.

Balthus

Dokladnie ciekawy jestem czy weszlaki tez nie beda uwzgledniac go jak Cionka w roznych swoich klasyfikacjach

tristan

Za bardzo go promują, żeby potem go nie uwzględniać. Sam wielki ZBIGNIEW BONIEK zarekomendował go do kadry.

Martainn

Trochę żeś nie trafił bo dziadkowie Romańczuka to Polacy z krwi i kości.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

przemeklampa

Skoro jest taki dobry to dlaczego nie dostał powołania do słabszej niż nasza, ukraińskiej reprezentacji ? Jak dla mnie to skok na mundial, a później wyjazd.

Rodzina Sędziego

Zobacz sobie kto gra w środku pola kadry ukraińskiej. Sami piłkarze z doświadczeniem w Lidze Mistrzów i innych rozgrywkach europejskich. Tam taki Mączyński nigdy nie dostałby się nawet na listę rezerwową.

B123

Przecież sam mówi że to żeby Jaga mogła więcej osób spoza EU zatrudnić. Czy taka gorsza w środku mają Konoplianke i Jarmolenke plus młody Zniczenko z MC i dwóch z Sahtara Kowalenke i Stepanenke z Dynama też np ten młody talent

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Powołanie na zgrupowanie to jedno, wyjazd na mundial to drugie. Marne szanse z różnych przyczyn.

teka

A czy on się pcha do reprezentacji? Sam powiedział, że jest za wcześnie, tyle, że media już go w niej widzą. Więc co on ma do tego?

śal pelacór
Legia Gdańsk

To jest dziwne że Polacy podczas drugiej wojny światowej chcieli uciekać z Ukrainy a nie mogli, a Romańczukowie w czasie wojny uciekli na Ukrainę, w dodatku byli Polakami co jeszcze bardziej jest zastanawiające

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Co człowiek to inna historia. Nie można się doszukiwać tylko złych rzeczy.

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Jeśli to był wrzesień 39, mogli uciekać przed Niemcami i wpadli z deszczu pod rynnę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jazwima

skoro Was to tak zastanawia wystarczy sprawdzić miejsce urodzenia Tarasa – miasto Kowel, 150 km na wschód od Lublina ( w 1939 r. centrum II RP jak Łódź i Radom), jego przodkowie nie uciekali NA UKRAINĘ, tylko do innego miasta w POLSCE, ale Wy pewnie uważacie, że rodowici Wrocławianie czy Szczecinianie w trakcie II WŚ to dzielnie walczyli o wolność ojczyzny i stawiali opór najeźdzcy

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Bo w ’39 w Polsce to nie bylo Ukraincow, Zydow czy Niemcow.
To ze ktos sie w Polsce urodzil nie robilo z niego Polaka tylko obywatela Polski. Obywatelstwo a poczucie przynaleznosci narodowe to dwie rozne historie.

jazwima

nie napisałem, że nie było Ukrainców – nie było Ukrainy, a że losy jego przodków potoczyły się tak, że uciekali przed wojną na tereny obecnie leżące na Ukrainie, to już historia, Czy Taras czuje się Polakiem… – żyje tu od lat, biegle mówi, ma korzenie, ma rodzinę i twierdzi, że tak! nie wymusza ani powołania, nie pcha się nigdzie na siłę, wyraźnie twierdzi, że jeśli Nawałka zechce – to dla niego będzie to zaszczyt – tyle (i aż i tylko) rozumiem Joda, że i Glika (Gluecka) będziesz badał wariografem czy ma odpowiedni poziom poczucia przynależności narodowej? przed powołaniem nie wykluczał gry dla Niemców gdyby dostał od nich powołanie… Niemcy też zanim powołali Mirosława Klose, czy Podolskiego (twierdzącego, że czuje się Polakiem i zakochanego w Górniku) powinni go przejechać hejtem w necie…? to media budują wątek Tarasa w reprezentacji on do tego podchodzi z dystansem, ale wy macie okazję poużywać sobie do woli, to jest ten sam poziom kiedy ‚kibice’ z Gdańska, Szczecina czy Wrocławia piszą o Jadze, że to białoruski klub – zapominając, że niespełna 80 lat temu to ich miasta były „za granicą”, Lublin i Białystok były w centrum, a Polskim klubem była np. Pogoń Lwów

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Jeżeli sam będzie zainteresowany (zresztą jest gotów na powołanie o czym sam powiedział) i co najważniejsze będzie grał tak jak ostatnio, to jak najbardziej niech u nas gra.

Większość oczywiście ma pianę w ustach bo jak to ,,upainiec czy jakiś nie Polak ma grać, a nasi rodacy nie!”
Mnie gówno obchodzi czy w kadrze lata Polak 100% czy nie.
Gość się ,,spolszczył” , po Polsku rozmawia lepiej niż niektórzy Polacy no ale nie dalej beton w Polakach trzyma….
Ale gdyby to jakiś Mahrez czy inny jakiś dobry piłkarz chciał dla nas grać to nagle większość tych spinających dupę piała by z zachwytu i prosiła aby grał.
Tutaj Romańczuk jest czołowym pomocnikiem w lidze no ale nie….Lepiej powoływać jakiś typków co gdzieś grzeją ławę albo grają słabo no ale ,,panie Polak!”
To samo w siatce.Juz od kilku lat się mówi że jakiś z Kuby zawodnik może dla nas grać a od bodajże kilku lat cisza na ten temat.
Chłopak chce grać dla Polski, ma Polską żonę a co najważniejsze jest jednym z najlepszych graczy na świecie i gówno jak widać tylko że tutaj mało osób się rzuca na chłopaka bo akurat jest bardzo dobry.
Na Ukrainie gra jakiś Brazylijczyk z Szachtara i jakoś nikt dupy nie spina.
Ten kto chce grać dla nas i jest dobry to niech dostanie szansę.
Z tych znanych ,,farbowanych” lisów najlepszy i tak był dla mnie Polański który tylko przez własną głupotę zaprzepaścił dalszą grę w reprezentacji.Jeszcze pamiętam że Perquis na euro walczył za dwóch.
Jeszcze raz napiszę do tych na nie, dalej bądźcie takim mentalnym betonem.Świat nie jest czarno-biały

B123

Leon nie może grać bo ma 2 chyba lata karencji przy zmianie reprezentacji przepisy takie

technojezus
technojezus

Nie może grać bo PZPS mu nie pozwala.Ma już obywatelstwo.
A czy ja mówię by grał w pierwszej XI?
Sam chłopie pierdolisz jak potłuczony.
Jak będzie tak grał to wolę go zamiast Mączyńskiego nawet jako 2-4 wybór.
Zresztą co by się stało jakby został powołany na mecze np. towarzyskie?
Dupa by ci pękła że ,,nie Polak” gra czy jak? bo nadal nie rozumiem o co ty się spinasz.

B123

Ech PZPS nie chce Leona taak yhmm ….. mi nic nie przeszkadza Romańczuk w kadrze tylko to zaczyna przypominać wciskanie do kadry zawodników przez dziennikarzy działaczy itd a od tego niech zostanie trener będzie go chciał sprawdzić to ok

technojezus
technojezus

Skoro ma obywatelstwo polskie, czuje się Polakiem, ma polskie korzenie a co najważniejsze będzie dalej grał jak gra to z jakiej paki się ciebie pytam ma nie dostać powołania? no wytłumacz mi to logicznie bo jestem ciekawy i nie pisz wypocin w stylu ,,to nie Polak”

technojezus
technojezus

Ps.
Będzie mógł grać w 2019 r

Vinni

Co do Leona to nie może grać z powodu przepisów FIVB, a nie z powodu tego, że PZPS go nie chce. Każdy chce zawodnika tej klasy u siebie, swego czasu Rosjanie bardzo mocno go namawiali na grę w swojej kadrze, ale ten odmówił, bo chciał zostać u nas i przyjąć nasze obywatelstwo.
Zresztą to samo ma Brazylia ze swoim Lealem z Kuby, też ma taki okres karencji.

B123

Boniek jak zwykle zamiast pracą zajmuje się lansem. A kadrę to kompletuje Nawałka a nie prezes PZPN on już jako trener kadry się popisał. Co do zawodnika Jagi prasa i Boniek robią mu krzywdę tą medialnej gó…… burzą bo to chyba nie ta albo jeszcze nie ta półka żeby myśleć o kadrze

Marta

Dokładnie, weszło i Boniek wchodzą w kompetencje trenera, co to ma być? Ja mam wrażenie, że nie ma szansy na to, że Nawałka go powoła. Robią wielką sprawę z tego, i po jaką cholerę…

nieobiektywny
Szczupak Złotoria. Baleja Starosielce

Dajcie mu przynajmniej spróbować, potem(niekoniecznie) możecie obsierac.

mateusz3101

No generalnie, to negowanie jego Polskości jest bardzo zabawne, bo on o te obywatelstwo zaczął się ubiegać w momencie, w którym o grze dla reprezentacji mógł najwyżej pomarzyć. Przyjechał, żyje już tu chwilę, ma polskie korzenie, śpiewał nawet państwowy hymn, gdy puszczali go przed meczami z okazji święta Wojska Polskiego. Więc no, nie pierdolcie.

Inna sprawa to kwestia stricte piłkarskie. A te są takie, że Taras przy etatowym reprezentancie Mączyńskim wyglądał w bezpośrednim starciu jak profesor i jest na ten moment po prostu o klasę lepszym piłkarzem. Nie bardzo mam pomysł na to, jak może to podlegać jakiejkolwiek dyskusji.

Grimmy

Nawet nie biorąc pod uwagę gry w reprezentacji Polski, starania Romanczuka mogą być zwykłą kalkulacją i wyrachowaniem.
1. W Polsce jest limit na piłkarzy bez paszportu EU. Sam o tym wspomina. Mając polski paszport, przy spadku formy łatwiej będzie mu znaleźć pracę w którymś z klubów ekstraklasy.
2. Paszport EU też przydaje się w innych krajach należących do Unii.
3. Trudna sytuacja polityczna na Ukrainie. Być może w ten sposób chce zapewnić bezpieczną przyszłość sobie i rodzinie.
Nie jestem przeciwny jego grze w reprezentacji Polski. Jeśli ma przodków Polaków, to spoko, ale jednocześnie sądzę, że sporo czynników mogło wpłynąć na jego decyzję o złożeniu wniosku o przyznanie obywatelstwa. Wydaje mi się, że mogło w tym być więcej chłodnej kalkulacji i patrzenia na ewentualne korzyści, niż tęsknoty od dziecka, aby wrócić na łono ojczyzny swoich przodków…

mateusz3101

No cóż, jakby nie patrzeć – masz rację.

Grimmy

Moje podejście do tematu jest następujące. Jeśli ktoś potrafi i chce się asymilować z rdzennymi mieszkańcami – utożsamia się z życiem kulturowo-społecznym danego kraju/regionu, umie biegle mówić w danym języku, jest wartością dodaną dla lokalnej społeczności – działa na rzecz lokalnej społeczności, jest aktywny społecznie – w pozytywnym tego słowa znaczeniu, posiada więzy z danym krajem/regionem wrodzone (przodkowie) bądź nabyte (tutaj mogą być różne, żona/mąż, dzieci chodzące do szkoły lokalnej), posiada długofalowe plany związane z krajem, wiąże z nim swoją przyszłość – takiej osobie bez zmrużenia oka przyznałbym obywatelstwo i nazywał rodakiem, nawet jeśli urodziłaby się w Pekinie albo jakimś Lagos, miała kolor skóry żółty, czerwony, czarny z domieszką odcieniu zielonkawego. Jeśli Taras jest takim człowiekiem, to jak najbardziej zasługuje na polskie obywatelstwo. Znając życie, jeśli będze grać dobrze, strzelać bramki i asystować, to cała Polska będzie się cieszyć z jego gry w reprezentacji Polski. Pamiętam, gdy grał w niej Olisadebe, to praktycznie wszyscy cieszyli się jak szaleni z jego bramek. Dopiero po latach, kiedy ten już dawno w niej nie grał, to coniektórzy zaczeli marudzić, że farbowany, że Emmanuel a nie Rysiek, że manipulant, co chciał tylko polski paszport, a później unikał gry w reprze i tak dalej…

Verpakovskis

Do Jagiellonii trafił latem 2014 roku i wtedy zaczal sie starac o polskie obywatelstwo. Dwa lata pozniej wszedł przepis max 2 pilkarzy na boju spoza UE.

Spektakularny

Jestem zwolennikiem Tarasa, ale z tym obywatelstwem to bym uważał, bo Ukraińcy ubiegają się o nie, bo im się zwyczajnie opłaca dzięki obywatelstwu UE

Ivann

‚Gra w reprezentacji to duży zaszczyt, ale ważne dla mnie było, by nie być obcokrajowcem w ekstraklasie, a tym samym pomóc Jagiellonii. To na pewno też jest szansa na wyjazd do ligi europejskiej.’ – no 100% Polak, nie ma co. Nie to co Cionek, który obywatelstwo przyjmował przed limitem obcokrajowców (nie musiał go obchodzić), a powołanie do kadry otrzymał dopiero kilka lat po tym fakcie.

Benis Jądro
K S K 1953

Proszę o wyjaśnienie czy kadra z Romańczukiem to reprezentacja Polski czy reprezentacja PZPN?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

technojezus
technojezus

Proszę o wyjaśnienie, czy zawodnik który ma obywatelstwo polskie i gra w reprezentacji to jakiś marsjanin czy inny ufoludek?
I co on reprezentuje? ZKS Pcim Dolny czy Polskę?
Kurwa co za ludzie…….
Może najlepiej sprawdzajmy do kilkunastu pokoleń wstecz naszych reprezentantów i jeżeli ktoś nie jest 100% hiper ultra Polakiem to won albo wyzywać kadrę polski od reprezentacji PZPN.
Glik ma też obywatelstwo niemieckie.
Ma też wypierdalać jak to piszą niektóre osoby i czy też dla ciebie ta kadra to reprezentacja PZPN bo też czasami i Cionek ostatnio występuje?.Bo dla mnie jak i innych normalnych ludzi to jest POLSKA REPREZENTACJA która reprezentuje POLSKE i POLAKÓW bo każdy jej zawodnik to OBYWATEL POLSKI.
Spójrz na Niemcy czy Francje.
Idąc taką logiką to te drużyny powinny nazywać się reprezentacjami europo-afryko-arabi….

B123

to właśnie weszło jedzie po Cionku ze nie Polak

B123

technojezus Ty nie kumasz że to jest przytyk do weszło i do ich gadki o reprezentacji PZPN co Ty się tak spinasz

Benis Jądro
K S K 1953

Zdjęcie profilowe technojezus

Moje pytanie jak słusznie wskazał Zdjęcie profilowe B123 wynika, z retoryki dotyczącej tzw „farbowanych lisów” prezentowanej na tym portalu i braku konsekwencji jaki wychodzi przy okazji naturalizacji Romańczuka. Bo czym on różni się od takiego Cionka, który dla szanownych Panów Redaktorów nie jest Polakiem.

Pozdro, bez napinki.

Kcramsib

Absolutnie nie mam nic przeciw jego grze w kadrze (jak zasłuży, jak każdy), mam jednak nadzieję, że z chwilą jego powołania zaczniecie go ignorować jak Cionka. Albo przyznacie w końcu, że przez lata ośmieszaliście się wieszając psy na tym drugim…

M.S.

W dawnych czasach w obrzydliwy sposób obrażali też wielu innych.

M.S.

Na tym portalu pojawiło się zjawisko i hasło „Farbowane lisy”, chamskie i obraźliwe dla osób, które faktycznie są polskiego pochodzenia, ale niestety przez naszą pogmatwaną historię, ich przodkowie musieli emigrować po całym świecie. Królował w tym redaktor naczelny. Pamiętam, że kiedyś zostałem zbanowany za obronę Arboledy, na Weszlo ciągle był obrażany ( polskich korzeni nie posiada ), który po wielu latach pobytu w Polsce, wspomniał, że chciałby zagrać dla Polski. Cisnęli mu cały czas. A to były takie czasy, że jak ktoś miał inne zdanie niż redakcja ( swoje ), to wylatywał. Można było tylko przyklaskiwać. Co do Romańczuka, to widać było, że Pan Stanowski szykował grunt swoim ostatnim tekstem, wiadomo było, że pójdzie zaraz info z PZPN w tej samej sprawie.
Jeśli chodzi o tego zawodnika, to jakaś dziwna sprawa się robi. Ostatnio ma niesamowitą prasę, niby gra obecnie jeszcze lepiej, ale bez przesady, d..y nie urywa. Ale z jakiegoś powodu, non stop jest chwalony i bum !!! może grać dla Polski. Prawnie, może i tak, ale gdzie on pasuje do tej reprezentacji. Jest po prostu za słaby. Na 100 % gość przepadnie nawet w jakiejś słabej lidze ( nie chodzi mi o naszą żałosną ). Najbardziej śmieszy, że pewno część kibiców nawet nie zwróciłaby na niego uwagi, gdyby nie teksty dziennikarzy. Raptownie wszyscy widzą, że jest taki super.
Napiszę krótko, jest za cienki na naszą kadrę.
Ci co twierdzą, że Mączyński przy nim jest słaby, mylą się mocno. Z jakiegoś powodu, Mąka zajebiście uzupełnia się z Krychą w środku. Ja wręcz uważam, że brak Mąki w pierwszej jedenastce może być wielkim problemem.

Umorusany w kale

Pytanie kto jest jego menago i jaka dziale z tego uzyska sympatyczny redaktor, który napisze jak mu zapłacą

Spektakularny

Ludzie, dopóki w tej kadrze grają tacy ludzie jak Mączyński to naprawdę nie ma co się spierać o powołanie dla kogokolwiek, bo przypomnę, że Krzysiek dostał powołanie będąc jednym z najgorszych środkowych pomocników w lidze. I rozwinął się najwyżej w przeciętniaka, a dalej w tej kadrze jest

zalgon
CSKA Legia

Romańczuk ma więcej wspólnego z Polską i bardziej polskie korzenie niż przeciętny ślunzok

WujaNieMaEunuchKochany
Torpedo Indyczów

Ja tam zawsze chciałem mieć na imię Taras! Może jakaś gorąca laska opalałaby się na mnie nago!

Janis Jądro
czikago fajer

ma więcej wspólnego z Polską, niż potomkowie banderowskich przesiedleńców z Ukrainy na Mazurach, Wrocławiu, Gdańsku czy Szczecinie …