post Avatar

Opublikowane 25.02.2018 10:07 przez

redakcja

Na boisku nie bał się nikogo i niczego. To jego rywale obawiali się najbardziej, w pewnym momencie w hobby zamienił nawet ich zastraszanie. Już za młodu zaczął rozstawiać przeciwników oraz kolegów z drużyny po kątach i nie przestał ani wtedy, gdy jako gówniarz wszedł do dorosłej szatni, ani kiedy wylądował na obczyźnie. Nie gryzł się w język, a kompromisy, miłe słówka i klepanie po plecach nie były dla niego. On wyznawał filozofię szybkiej żółtej kartki. Na boisku i w życiu. Zameldować się butami na nogach przeciwnika, a potem zastanawiać, co dalej.

– Jak poznałem Adama, to on był jednym z wielu młodzieżowców wchodzących do drużyny. A jednak już wtedy był wojownikiem, w sumie aż za bardzo, bo grał łokciami i to trochę raziło. Pojawiały się głosy pretensji, że ja czy inni trenerzy tego nie temperowaliśmy. Moim zdaniem to boisko powinno zweryfikować jego zachowanie, zrobić porządek, jeśli zachodziła potrzeba. Tak się jednak nie działo, więc Adam pozwalał sobie na wiele. Zwracałem mu uwagę, ale skoro sędziowie często nie karali tych zachowań, to Adam nadal robił rywalom krzywdę. Choć też momentami wynikało to z ferworu walki – wspomina swojego podopiecznego Piotr Piekarczyk, były trener GKS-u Katowice.

28460080_1591895540864211_1767601940_oPiotr Piekarczyk

Tego, czego nie oduczył się przy Bukowej, nie wyzbył się aż do ostatniego meczu w karierze. To sprawiło, że w kolejnych klubach bił wszelkie kartkowe rekordy. W najbardziej urodzajnych pod tym względem sezonach wyłapał po osiemnaście takich upomnień. Wiedział przy tym, jak uniknąć kartki czerwonej, o czym w swojej biografii opowiada Grzegorz Szamotulski:

– Będzie kartka.
– Czerwona czy żółta?
– Żółta na pewno, boję się czerwonej.
– A za co?
– Jest tam taki frajer u przeciwników. Od dawna chcę go zapierdolić. Ale mam plan. W pierwszej minucie sędziowie nie dają czerwonych. To znaczy dają, ale rzadko. Pierdolnę go w pierwszej minucie.
Gdy tylko arbiter rozpoczął mecz, Adam wypadł jak z katapulty z naszej połówki i znienacka władował się makabrycznym wślizgiem w nogi upatrzonej wcześniej ofiary.
Sędzia podbiegł – żółta! I ostra reprymenda. Krzyczy:
– Ostatni raz! Ostatni raz!

Gdy widział u przeciwnika oznakę słabości, od razu dociskał go do ściany. W swojej książce „Szamo” wspomina też, jak jeszcze przed pierwszym gwizdkiem zmiażdżył psychicznie Andreasa Ivanschitza.

W zespole gości Marcin Adamski. Adam pochodzi do niego i mówi:
– Zobacz, co zrobię z tą waszą pizdą.
Następnie kieruje się w stronę Andreasa Ivanschitza, wschodzącej gwiazdki austriackiej piłki. Dobry zawodnik, ale miękki, o słabej psychice. Adam staje przed nim, jego twarz staje centymetr od twarzy skołowanego pomocnika Rapidu.
Nagle…
Adaś zaczyna warczeć. Ale nie tak warczeć jak silnik traktora, to jest raczej ryk wściekłego lwa. Warczy tak, że normalny człowiek zeszczałby się w gacie ze strachu. Nie wiadomo przecież, czy ten szaleniec za chwilę naprawdę nie ugryzie.
– Argh! Argh! Arghhhhhhhhh!!!
Ivanschitz aż skulił się przerażony. W meczu nie zanotował ani jednego udanego zagrania, a zaraz po przerwie poprosił o zmianę. Ilekroć widział podbiegającego Adama, marzył tylko o tym, by pozbyć się piłki na czas.

ledek szamoZ Grzegorzem Szamotulskim

Tak samo bezpardonowy jak na boisku i w tunelu prowadzącym na murawę, był i w rozmowach. Prywatnych, ale i tych przelanych później na papier. Jak wspomina jego ojciec Ryszard, zapłacił za to reprezentacyjną karierą.

– Żałował, że nie zaistniał w reprezentacji. Ale było w tym trochę jego winy. Gdy grał w Leverkusen, Christoph Daum zwolnił go na mecz kadry w ostatniej chwili, Janusz Wójcik zdążył już w jego miejsce powołać bodaj Dariusza Gęsiora. A że Adam raptus, to powiedział parę słów za dużo, pokłócił się z Wójcikiem. Potem fiknął też do Pawła Janasa, że nie powołał do kadry jego, ważnej postaci ligi austriackiej, tylko Kałużnego, rezerwowego, który często lądował nawet na trybunach.

***

Fragment wywiadu dla „Przeglądu Sportowego”:

– Jak pan skomentuje powołanie do reprezentacji Radosława Kałużnego?
– Jestem zaskoczony.

Pytamy, ponieważ gra pan na tej samej pozycji. A raczej pan gra, a Kałużny ogląda mecze z trybun.
– Ja do Radka nic nie mam, to jest bardzo dobry piłkarz i bardzo dobry kolega. Jednak nie ma miejsca w składzie Bayeru, a siedzenie na ławce lub na trybunach to za mało, by dostawać powołanie. Nie wydaje mi się to w porządku wobec zawodników, którzy co tydzień rozgrywają swoje spotkania. Choćby wobec takich piłkarzy jak ja. Trener Janas uważa, że liga austriacka jest słaba, a wydawało mi się, że już Austria Wiedeń w Warszawie pokazała, jaki naprawdę jest poziom futbolu w tym kraju.

– Janas powinien wreszcie przyjechać do Austrii?
– Na pewno by mu to nie zaszkodziło. Sięga po Kałużnego i nie wiem, na czym to opiera.

***

– Adam nie powinien tego wywiadu udzielać, ale miał duże pretensje do Janasa. Kiedy Janas pojechał już na mecz do Austrii, Adam akurat nie strzelił karnego. Nigdy nie pudłował, ale wtedy obecność Janasa go zdeprymowała. Nigdy nie miewał tremy przed meczami, a jednak wtedy poniosły go nerwy – dodaje pan Ryszard.

28417828_1591895570864208_1650384048_oOjciec, pan Ryszard

Selekcjonerów pouczał odnośnie dokonywanych wyborów, a trenerów… zwalniał. Jako że był ulubieńcem prezesa GKS-u Mariana Dziurowicza, miał u niego ogromny posłuch. Gdy więc nie do końca było mu po drodze z trenerem Piotrem Piekarczykiem, szepnął jedno czy dwa złe słowa i pozbył się problemu.

– Przy okazji meczu w pucharze UEFA z Bordeaux, zdjąłem go w przerwie. Miał kontuzję i widać było, że nie jest w grze. Popełniał masę błędów, mogliśmy zaprzepaścić ten dwumecz, Francuzi stwarzali sytuacje i trzeba dziękować Januszowi Jojce, że to wybronił. Wiedziałem, iż zdjęcie go będzie niepopularną decyzją, Dziurowiczowi zależało na jego promowaniu, puchary były wizytówką, możliwością pokazania zawodników, których się wystawia na sprzedaż. Wiem, że zadra za zmianę w meczu z Bordeaux w nim została. To wyszło po moim zwolnieniu. Sam Adam przyznał mi się później, iż trochę do tego zwolnienia dołożył, rozmawiając w pewnym momencie o mnie z Dziurowiczem. Ale chyba nie dawało mu to spokoju, bo przyjechał po roku od mojego zwolnienia i mnie przeprosił – wspomina były szkoleniowiec Gieksy.

Jego zdanie respektował nie tylko Marian Dziurowicz dostrzegający w nim potężny talent, który będzie w stanie sprzedać za granicę za niezłe pieniądze, pozwalające klubowi na pozostanie konkurencyjnym. W pewnym momencie wraz ze Sławomirem Wojciechowskim w mocnym uścisku trzymali całą szatnię GKS-u.

– Kiedy grał w GKS-ie, pracowałem jeszcze w ośrodku TVP Katowice, często bywałem przy Bukowej. Był taki czas, że miał razem ze Sławomirem Wojciechowskim taką kontrolę nad całą szatnią, że zawsze tylko oni stawali do wywiadów. Pamiętam jak kiedyś chciałem przeprowadzić rozmowę z jednym z młodych piłkarzy, jakaś historia z nim była, to powiedział mi, że ma zakaz od tych dwóch zawodników – wspomina Bożydar Iwanow, dziennikarz Polsatu Sport.

Rozstawianie po kątach zaczęło się jednak znacznie, znacznie wcześniej. Adam nigdy nie miał szczególnego respektu dla starszych, na co pozwalały mu naprawdę duże umiejętności piłkarskie. I nie tylko.

– Brał udział we wszystkich olimpiadach, był postacią numer jeden, jeśli chodzi o sport. Biegi, przełaje, tenis stołowy. O piłce nawet nie wspominam, bo nie było na niego mocnych. Jak tylko zaczął chodzić, od razu coś kopał. Widziałem, jak brylował wśród większych, taki malutki, gówniarz byście powiedzieli, a technikę dało się dostrzec na pierwszy rzut oka. Gdy w Ozimku robili nabór, był dwa lata młodszy niż rocznik, ale namówiłem trenera żeby go sprawdził. Pamiętam, jak po gierce trener zaprosił mnie do biura i powiedział, że Adam wpadł im w oko. Tak to się zaczęło – opowiada nam ojciec Adama.

Jak już wpuszczono lisa do kurnika, to nie było wyjścia – musiał zacząć grasować. Praktycznie każdy turniej oznaczał nagrody dla najlepszego piłkarza, najlepszego strzelca. W końcu zainteresowała się nim Odra Opole, gdzie wsławił się golem w derbach z Kluczborkiem. Odra przegrywała 0:1, Adam, 16-latek, podszedł do rzutu wolnego i pięknie strzelił na 1:1. Już wtedy można było dostrzec, jak zadziorny to zawodnik i jak ważną broń w jego arsenale stanowić będzie pasja, zaangażowanie, ocierające się często aż o agresję.

– Trener Kluczborka, Antoni Kot, były piłkarz reprezentacji Polski, wydzierał się na Adama, do sędziego wołał, że musi dostać czerwoną kartkę. Agresywny był, „rzucał” zawodnikami z Kluczborka – wspomina pan Ryszard. – Adam nakręcał się przed meczami, nakręcał innych, wjeżdżała adrenalina. Widać było u niego tę chęć przywództwa już gdy grał w podstawówce. Był bardzo dobry, sam wygrywał mecze, więc czuł się pewnie. Ustawiał kolegów na boisku, pozostawali całkowicie pod jego wpływem.

Leon Brylczak, trener Adama jeszcze z czasów gry w Małejpanwi Ozimek, wspomina go tak: – Przyszedł do nas do trampkarzy, bo młodzików wówczas jeszcze nie mieliśmy. Dojeżdżał z Radawia piętnaście kilometrów na motorowerku, ewentualnie ojciec podwoził go na treningi trabantem. Był bardzo, ale to bardzo pracowity. Rzadko się zdarzało później, by tacy chłopcy tu trafiali, potem trafili się jeszcze Waldek Sobota i Paweł Olkowski. Oni nie widzieli poza piłką życia. Adam był impulsywny, nie pozwalał sobie w kaszę dmuchać. Dawałem go do starszych grup, żeby go trochę poskromić – jak nie na boisku, to chociaż w szatni mieli go przywracać do porządku.

Łatka walczaka, konia do biegania i pierwszego gracza do podjęcia boiskowej rękawicy – również w razie walki w dosłownym jej znaczeniu – przylgnęła do niego na stałe. I nie ma, że boli.

Zrzut ekranu 2018-02-25 o 08.25.31

– Pamiętam, jak Adam pojechał do Kluczborka na zgrupowanie kadry opolszczyzny. Kilka dni wcześniej złamał rękę w zawodach międzyszkolnych. No ale pojechał, a później patrzę, że został wyróżnionym zawodnikiem. Byłem niesamowicie zaskoczony, przecież pojechał z ręką w gipsie. Adam dopiero później przyznał mi się, że z kolegą zdjęli w pociągu ten gips i założyli mu go z powrotem w drodze do domu.

Ten ciąg do gry pomimo przeciwności, ale także czysto piłkarskie umiejętności sprawiały, że niektórzy byli w stanie schować godność do kieszeni, byle tylko Adam grał dla ich drużyny. Wśród nich na przykład dawny i obecny trener Widzewa, Franciszek Smuda.

– Bardzo chciał mieć Adama w Widzewie. Problem w tym, że kiedyś Adam w „Przeglądzie Sportowym” niepochlebnie wypowiedział się o Smudzie, jeden na drugiego trochę w mediach naskakiwał. Ale Smuda powiedział, iż nie interesuje go to, co Adam mówił, bo on potrzebuje jego umiejętności na boisku. To zresztą ciekawa historia, bo Adam skasował pieniądze za transfer, o którym Marian Dziurowicz nic nie wiedział. „Dziura” nie chciał słyszeć o sprzedaży, Adamowi groziło zawieszenie, ale on bardzo Adama lubił. I załatwił to jakoś polubownie z prezesem Widzewa, Ludwikiem Sobolewskim.

O jakiej skali talentu mówimy? Pewne pojęcie dał nam były piłkarz GKS-u Katowice Sławomir Wojciechowski.

– Spokojnie poradziłby sobie w obecnych czasach, występowałby w reprezentacji Polski. Gdyby go porównać do kogoś z dzisiejszej kadry, to na pewno nie okazałby się słabszy od Krychowiaka. Był to piłkarz z wysokimi umiejętnościami, bardzo ambitny i waleczny. Jeśli miałbym wskazać jego najsilniejszą stronę – charakter. Ale też nie nazywałbym go przecinakiem, on naprawdę umiał grać w piłkę.

Piotr Piekarczyk, trener w GKS-ie Katowice: – Przeszkodziło mu zrobić karierę to, że nie dał się umieścić w ramach taktycznych. Nastawiał się na „ja”, trudno było mu narzucić schematy. Docierało to do mnie, że w Leverkusen mu nie wyszło, bo tam – jak w każdej poważnej lidze – decyduje taktyka. On jej nie lubił, nie chciał się do niej dostosować. Zresztą, jak byłem drugi raz w GKS-ie, to występował z Wojciechowskim na środku pomocy i nie dawałem mu żadnych zadań. On ze Sławkiem ciągnęli grę, wiedzieli, co mają robić, żadnych schematów, byli indywidualistami i tę drużynę ciągnęli za sobą.

Piotr Świerczewski, kolega z czasów GKS-u Katowice: – Kiedy miałem 16-17 lat, Adam przyszedł do GKS-u Katowice. Dzieliłem z nim pokój. Super nam się żyło. Wiedziałem, że ma duży potencjał na dobrego zawodnika, co potem potwierdził. Wspominam ten czas jako bardzo wesoły. Dużo dowcipkowaliśmy, ale gdy trzeba było pracować na boisku, to nie pękał przed nikim. Był bardzo zdecydowanym i twardym zawodnikiem. Na początku uczył się mocno przy starszych, doświadczonych graczach. Wspólnie zdobyliśmy Puchar Polski. Później coraz silniejsza stawała się jego pozycja w drużynie. Wiedział, czego chciał, a na boisku nie odpuszczał nikomu.

gks-legia_28.08.94kleszczZdjęcie z czasów gry w GKS-ie Katowice, fot. NewsPix.pl

***

Fragment wywiadu dla „Gazety Opolskiej”:

– Pańskie boiskowe atuty?
– Sądzę, że zaliczyć do nich mogę waleczność i niezłą technikę.

– A jakie elementy gry wymagają poprawy?
– Nieco słabiej gram lewą nogą i głową. Przydałaby się także większa szybkość.

– Przeciwko komu w polskiej lidze gra się najtrudniej?
– Zdecydowanie przeciwko Legii Warszawa i Ruchowi Chorzów. Jeśli idzie o jakiegoś konkretnego zawodnika, to nie boję się nikogo.

***

Nie bał się nikogo. Zapytany, czy nie wystraszył się odpowiedzialności po decyzji Piechniczka, który powierzył mu opiekę nad Maldinim w meczu z Włochami, odpowiedział: – Nie. Przed meczem czułem się bardzo dobrze. Byłem świetnie przygotowany. Cieszyłem się, że zagram przeciwko wicemistrzom świata. Czułem, że nie będzie źle. Zremisowaliśmy wówczas 0:0.

Inny przykład, z czasów jego występów w Admirze Wacker Modling:

– Czujesz się na siłach występować w polskiej kadrze?
– Ostatnio graliśmy z Groclinem i grał przeciw nam ten… Z kadry, po kontuzji… Jak on się nazywa?

– Sobolewski.
– O, właśnie on. Pytałem Tomka Iwana czy to ten sam, który występował w reprezentacji i jak usłyszałem, że tak, trochę się zdziwiłem. Kontuzja kontuzją, ale gorszy na pewno nie jestem.

– Sobolewski to nie jest twój jedyny rywal. Kukiełka, Lewandowski…
– Kukiełka to niezły piłkarz, ale wiecznie kontuzjowany.

Recenzja Christophera Dauma, który prowadził Leverkusen, Austrię Wiedeń, a więc i Adama:

– Może nie dostawałem szansy, bo Daum za dużo wciągał do nosa i na treningach niewiele widział…

I jeszcze pamiętna historia, opisana przez „Super Express”:

– Śmierdzisz Polską – krzyknął przed telewizyjnymi kamerami reprezentant Austrii, Dietmar Kuehbauer. Obrażony Polak rzucił się na austriackiego chama. Obaj piłkarze, zamiast udzielać wywiadu, skoczyli sobie do oczu i zaczęli się bić.

Ta scena pokazywana jest od wczoraj we wszystkich austriackich wiadomościach sportowych. Po meczu Mattersburg – Sturm Graz (1:1) Polak czekał przed kamerą, aby udzielić wywiadu. Miał go udzielić razem z Kuehbauerem. Austriak, który wkrótce zagra przeciwko Polsce, stwierdził: – Z tym śmierdzielem wywiadu nie udzielę! Śmierdzisz Polską!

– Ty wieśniaku! Weź swój traktor i wyp… stąd, zanim cię zabije! – odkrzyknął polski pomocnik po niemiecku. Mówiąc o wieśniaku użył słowa „bauer” (chłop), w nawiązaniu do nazwiska Kuehbauer (…). Gdyby nie zdecydowana interwencja innych, doszłoby do bójki.

– Czekałem na łobuza pod szatnią, żeby mu porządnie dołożyć, ale nie mogłem go namierzyć. Jestem cały podrapany po tych szarpaninach z s…synem – mówi „Super Expressowi” wciąż wściekły Polak. – Nienawidzimy się z nim od dawna, już w Bundeslidze mieliśmy na pieńku. A w Austrii nie ma meczu, żebyśmy nie dostali za starcia ze sobą żółtej czy czerwonej kartki. W sobotę też było ostro i za faul na nim otrzymałem żółtą. Trzy lata temu pauzowałem za faul na nim przez trzy mecze i dostałem pięć tysięcy euro kary, bo okazało się, że w ferworze walki złamałem mu nos.

Poza boiskiem też nikomu nie popuścił. Był zadziorem, a za swoimi szedł w ogień. – Zdarzało się, że się pobiliśmy, ale to normalne, jak to dzieci. Brat za bratem też zawsze stanął, jeśli widział, że się z kimś szarpię, to stawał w mojej obronie, skoro byłem młodszy – wspomina brat, Łukasz. A ojciec, pan Ryszard, dodaje: – Kiedyś na dyskotece Adam był z Łukaszem i jacyś inni goście napadli na Łukasza. No to Adam włączył się w to, pomógł mu.

080420PYK141fot. FotoPyK

O wielu piłkarzach w historii polskiej piłki można mówić jako o charakternych. Ale jeśli ktoś miałby stanowić punkt odniesienia, wyznaczyć maksymalną wartość na skali waleczności, to tylko on.

11 czerwca 2008 roku w swoim mieszkaniu w Klagenfurcie Adam Ledwoń popełnił samobójstwo.

– Wykręcił do mnie jakiś austriacki nieznany numer i okazało się, że to Kazik Sidorczuk dzwoni. Dla mnie to było dziwne, bo z Kazkiem rzadko rozmawialiśmy. Powiedział, że ma złą wiadomość dla mnie. Pomyślałem: Adam się pobił w knajpie, była rozróba, wypadek samochodowy. Cokolwiek. Gdy powiedział, co się stało, rzuciłem telefonem w ścianę. Byłem w szoku, bo po prostu w to wszystko nie wierzyłem. Nigdy bym nie powiedział, że jest z nim źle. Gdybym wiedział, że ma depresję, to wsiadłbym w samolot i od razu mu pomógł. Nie dał po sobie niczego poznać – mówi brat piłkarza, Łukasz Ledwoń.

– Trochę ochłonąłem po tym wszystkim, co się stało, ale trudno dojść do siebie po takiej tragedii, po śmierci syna. Co sobie to odświeżę, to mięknę od razu. Nie lubię tego. Jak włożę jakąś starą kasetę, trudno mi to oglądać na nowo – ojciec Ryszard.

28554979_1591895660864199_2045340941_o

– Dla mnie to był szok. Nie mieliśmy większego kontaktu po jego odejściu z GKS-u, ale to był człowiek twardy, wojownik na boisku i poza nim. Ktoś inny? Może. Ale on? Nie… Nie dało się wyczuć w nim słabości psychicznej – Piotr Piekarczyk.

Rozmawiałem z Adamem niedługo przed jego śmiercią, to była normalna rozmowa, śmiechy-chichy, nie dał niczego po sobie poznać. Szok jest przy każdej śmierci, ale tym bardziej, gdy umiera człowiek tak silny i młody. To samobójstwo w ogóle do niego nie pasowało, że taki gość, z taką mocną osobowością, może targnąć się na swoje życie. Każdy z nas przyjął to z niedowierzaniem – Sławomir Wojciechowski.

Pierwsza myśl była taka, że w to nie wierzyłem. No bo jak można popełnić samobójstwo? Nie docierało to do mnie. No ale jak widać rodzinne sprawy wpłynęły na to, że się chłopak załamał. Najgorsze jest to, iż takich rzeczy nie widać. Jak ktoś ma rękę złamaną, to daje się ją w gips i każdy o tym wie. Jak kogoś boli nerka, to nie widzimy, ale wtedy wyje się z bólu. A jak ktoś ma problemy psychiczne, to trudno jest to dostrzec, zanim zrobi się za późno – Piotr Świerczewski.

 Nie wiedzieliśmy, czy robić program, czy nie. Nie wiedzieliśmy, jak zareagować. Dotarło to do nas tuż przed studiem albo już w trakcie studia. Zakończyliśmy program zaraz po tej wiadomości, bo co można mówić, gdy zdarzyła się taka tragedia. Wychodziliśmy z założenia, że futbol przedstawiamy profesjonalnie, ale przy tym humorystycznie, więc tym bardziej nie chcieliśmy kontynuować. Uznaliśmy, że to nie czas na chichranie się, na takie błahostki – Bożydar Iwanow.

Każda śmierć jest szokiem. Chyba nigdy nie można się na nią w stu procentach przygotować. Nawet jeśli ktoś usłyszał wyrok i lekarze dają mu trzy miesiące życia, to dla jego bliskich zawsze jest to termin odległy, absurdalny, wręcz nieistniejący. Gdy ten dzień jednak nadchodzi, jakkolwiek dobrze trzymać gardę i tak dostaje się cios, a opadając na deski, przez głowę przechodzi myśl, że to wszystko i tak wydarzyło się za szybko. Co więc powiedzieć, kiedy odchodzi osoba taka, jak Adam? Mocna fizycznie, to raz – uprawiał przecież zawód specyficzny, wymagający przygotowania kondycyjnego i siłowego na najwyższym poziomie. Grał też na pozycji, która rzucała go w środek boiskowych wydarzeń. Dwa: ze wspomnień jego bliskich wyłania się obraz człowieka niezwykle mocnego psychicznie, lidera, gościa pozbawionego strachu.

Każdy, tylko nie on.

A jednak.

Lecz problem Ledwonia nie zaczął się przecież 10 czerwca tamtego feralnego roku. Artykuły traktujące o problemach z psychiką piłkarza można znaleźć już na początku jego kariery, w czasach gry w GKS-ie Katowice. „Sprawa Adama L.”: Po pierwsze pytanie, czy jest w ogóle sprawa Adama Ledwonia. Nie przyjechał w czwartek na dopołudniowy trening. Tłumaczył się „podłamaniem psychicznym”. Podobno obarcza się winą za kilka straconych przez GKS bramek i punktów. Ma kłopoty osobiste. W niedzielę grał w drużynie rezerwowej GKS Katowice. I to wszystko? Mamy nadzieję, że tak. Adam Ledwoń w dobrej formie potrzebny jest nie tylko GKS Katowice na ligę i europejskie puchary, ale także młodzieżowej reprezentacji Polski.

28408024_1590528667667565_1859959587_o

Piekarczyk: – Starałem się go wychowywać. Gdy na przykład nie przyjechał na trening, czy się spóźnił, to rozmawiałem z nim o tym. Tłumaczyłem mu: Adam, ja 15 lat grałem i się nigdy nie spóźniłem, nie opuściłem treningu. Miał głupie tłumaczenia, a wiadomo było, o co chodzi. Czasem wówczas kruszał, potrafił się rozpłakać, mimo że był hardy. Czy były to jednak szczere łzy?

Dużo mówiło się też o trudnym środowisku, w jakie piłkarz wpadł w Opolu. Dalej Piekarczyk: – Żona nas prosiła, żebyśmy go temperowali. Wędkę mu daliśmy, braliśmy na ryby, pilnowaliśmy go, ale czasami był nie do powstrzymania. Taki miał charakter, wyszedł z trudnego towarzystwa w Opolu i ono było silne, telefon zadzwonił i jechał. Niejednokrotnie żałował, przepraszał, nie był taki, że robił po swojemu i nic go nie obchodziło. Jednak jak telefon dzwonił, to często jechał. W latach młodzieńczych Adama w GKS-ie jego kłopoty były zamiatane pod dywan. Wielu ludzi, patrząc na to przez palce, zamiast mu pomagać, robiło krzywdę.

Na pewno problem trudno było zlokalizować, przecież nawet gdy Adam mówił, że kiedyś się powiesi – jak przed meczem z Austrią, jeśli Polacy mieliby go nie wygrać – każdy traktował to jak żart. Wspominając ostatnie dni Adama, Bożydar Iwanow przypomina sobie jednak pewne niepokojące sygnały. – W jego oczach było coś dziwnego. Czułem w nich niepokój, jakby myślami znajdował się gdzieś indziej. Podczas naszego pobytu w Bad Waltersdorf, w studio był ciałem, ale jakby go nie było. Pamiętam, że Tomek Hajto musiał mu pożyczać bodaj krawat albo pasek do spodni, żeby przypiął mikroporty, bo sam zapomniał.

Że nie wszystko jest w porządku czuł też ojciec. – Adam poszedł do studia Polsatu, był Borek, Boniek bodaj. Nie dawało mi spokoju, że wtedy wyglądał jakoś tak niechlujnie. Zawsze lubił się dobrze, elegancko ubrać, a wtedy nie miał krawata, koszulę jakąś nie taką. Zadzwoniłem potem do niego, to uspokajał: „tato, czasami i tak musi być”. To nie dawało mi spokoju.

Wciąż to jednak bardziej na zasadzie „wydawało mi się” niż „dostrzegłem u Adama poważny problem”.

Nie było tajemnicą, że Ledwonia trapią kłopoty osobiste. – Wszystko to, co się stało, miało związek z żoną. Konflikt między nimi już trochę trwał. Syn miał swój charakter, ona swój, nie było między nimi porozumienia, nie dogadywali się. Swoje zrobiły pieniądze, jak były, to kobiety obrastały w piórka, robiły z siebie nie wiadomo jakie paniusie. Mariola, kiedy on był na meczach czy zgrupowaniach, wyjeżdżała do Opola, zostawiała go samego. Z tym nigdy nie mógł się pogodzić, nie rozumiał tego. W końcu żona wyjechała od niego całkowicie, bez słowa. To było jakoś w kwietniu, kilka miesięcy przed tym, kiedy to się stało. To go ostatecznie załamało, nie wytrzymał psychicznie. Miałem do niej trochę pretensji. Jego wina też w tym była, mówię o tym pół na pół. Może gdyby czasami inaczej postąpił, swój związek jakoś poskładał, byłoby okej. Do dziś pretensje mam do niej tylko o to, że wyjechała stamtąd, nic nie mówiąc, jak złodziej. Pozabierała karty, a Adam został na lodzie. Był to jeszcze rok szkolny, Adam dostał telefon ze szkoły, gdzie są dzieci. Sam był zaskoczony, nie wiedział, co jest grane. Krew mnie zalewała, bo trenował w Kaernten, po czym od razu wsiadał w samochód do Opola, tam, gdzie wyjechała Mariola. I tak co parę dni – Kaernten-Opole-Kaernten. 500 kilometrów w jedną stronę. Denerwowało mnie to. Ale on dążył do tego, aby się z nią jakoś porozumieć. Słyszałem, że był moment, że zapaliło się światełko w tym tunelu, ale szybko zgasło. Jak ostatni raz wyjeżdżał od nas z domu, mówiłem do żony, żeby jechała z nim, żeby nie przebywał tam sam. Ja bym pojechał, ale pracowałem wtedy w Niemczech, nie było szans na jakiś urlop. Żona powiedziała tylko, że on nie potrzebuje nikogo z nas, tylko swojej żony. No i pojechał sam. A potem ni stąd, ni zowąd, stała się ta tragedia – opowiada tata Adama.

28460792_1591895610864204_2010563355_o

Kłócili się, żona się spakowała, zabrała dzieci i wyjechała, ale nikt nie myślał, że on z tego powodu popełni samobójstwo. Adam chciał zerwać kontrakt w Klagenfurcie i przenieść się do Admiry, skąd było bliżej do Opola. Do końca sobie nie wyjaśnili co i jak, nie mam jednak kontaktu z żoną Adama, dokładnie więc nie wiem, na czym stanęło. Adam twierdził, że daje radę i wszystko prostuje. Nie chcę w tym grzebać, 10 lat minęło. Stało się, jak się stało. Moje pretensje do niej Adamowi życia nie wrócą – mówi brat piłkarza.

Mama Ledwonia: – On przed popełnieniem samobójstwa napisał list do Marioli. Nie ujrzał światła dziennego. Oddaliśmy go żonie. Było w nim, że ją kocha, że kocha dzieci, żeby się nimi zaopiekowała. I koniec. Brat dodaje: – I że Adam przeprasza za wszystko.

Nie jest również tajemnicą, iż Ledwoń lubił wypić, choćby wtedy, przed tragedią, w jego domu trwała kilkudniowa impreza. – Masa znajomych przyjechała. Potem czytałem, że podejrzane było, że przy jego ciele znaleziono butelkę wódki, bo on wódki nie pił. Ale ta nie należała do niego, tylko któregoś ze znajomych. Z Kluczborka, z Opola, z Katowic dużo ludzi się zjechało. Jak zaczęły się problemy rodzinne, zamiast rozwiązywać je normalnie, próbował to robić z pomocą alkoholu. Kieliszek nigdy nie pomoże uporać się z kłopotami, nie dał sobie tego powiedzieć. Ale to był dorosły człowiek, nie mogłem całe życie prowadzić go z żoną za rękę. Próbowaliśmy wpływać na niego, ale niewiele to dało. Skończyło się tak, jak się skończyło.

Przed tym, co się stało, rozmawiałem z Adamem przez telefon, powiedział mi, że wyjechali od niego goście, którzy byli w Austrii przy okazji Euro. Stwierdziłem, żeby wyluzował, bo już się zameldował w klubie na chorobowym, trzy dni na to wykorzystał. Spytałem, gdzie jest, odpowiedział, że w knajpie, wypije dwa piwa na kaca i wraca do domu spać – mówi brat.

– Adam musiał to zrobić na skutek krótkiego, sekundowego impulsu. Chwilę później już by tego nie zrobił. On tak działał. Najpierw robił, potem żałował. Szalał, by po chwili być spokojnym jak baranek. Gdy coś mu się w głowie zapalało, nikt go nie mógł zatrzymać. Tylko on sam! I zatrzymałby się, gdyby nie zabrakło mu czasu – mówił jego znajomy w tekście, który opublikowaliśmy na Weszło po samobójstwie piłkarza.

Problemy rodzinne, alkohol, skłonność do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Dopasowując elementy tej układanki możemy twierdzić, iż właśnie one skłoniły Ledwonia do takiego kroku. Ale w sumie chyba nawet nie chodzi o to, by bawić się w psychologa i szukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Trzeba zrozumieć jak wielkim i jednocześnie piekielnie trudnym do dostrzeżenia problemem jest depresja. I że pod żadnym pozorem nie można lekceważyć najdrobniejszych niepokojących sygnałów, tłumacząc się, iż „tej osoby to na pewno nie dotyczy”.

Bo nawet najtwardsi z pozoru ludzie, którzy – tak się przecież w przypadku piłkarzy wydaje – mają w życiu wszystko, czego dusza zapragnie, od wewnątrz mogą być trawieni przez niewidzialnego intruza. Intruza tak perfidnego i tak przebiegłego, że był w stanie przekonać silnego, charakternego człowieka, Adama Ledwonia do targnięcia się na własne życie.

SZYMON PODSTUFKA
PAWEŁ PACZUL

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 65
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Habanero
Habanero

Oczywiscie bardzo szkoda goscia, ale pierwszy raz słyszę żeby ktos musial kryć przez cały mecz stopera (Maldiniego), chyba ze chodzilo o stałe fragmenty, ale polska myśl szkoleniowa nie takie już innowacje wprowdzala

Paweł Paczul
Paweł Paczul

Maldini grał na boku obrony i Ledwoń miał ograniczać jego wejścia w ofensywę.

marcinw13
marcinw13

Otóż to. Maldini bardzo długo grał jako lewy obrońca podłączający się do akcji ofensywnych. Zamiast wypisywać bzdurną krytykę, obejrzyj człowieku parę spotkań z dawnych lat, poczytaj jakieś stare gazety, to może się dowiesz, że Maldini kawał czasu był jednym z najlepszych lewych obrońców na świecie.

Habanero
Habanero

mimo wszystko opiekowanie się bocznym obrońcą uważam za absurdalne

SzymonP
SzymonP

Wg dzisiejszej nomenklatury to Maldini grał wówczas jako wahadłowy, a nie jako boczny obrońca. Obie drużyny grały podobnym ustawieniem – z ostatnim stoperem/libero, dwoma tzw. kryjącymi obrońcami, dwoma wahadłowymi, którzy biegali wzdłuż linii itd. Maldini grał jako lewy wahadłowy u Włochów, a Ledwoń jako prawy wahadłowy u nas, dlatego cały mecz grali na siebie i kryli się nawzajem indywidualnie. W ogóle krycie indywidualne było wówczas standardem (w tym meczu furorę zrobił Skrzypek, który indywidualnie krył przez 90 minut Zolę i wyłączył go z gry zupełnie) i stosowane było chyba nawet częściej niż strefowe.

marcinw13
marcinw13

I dlatego nie jesteś trenerem. Bo każdy normalny trener w okresie gry Daniego Alvesa w Barcelonie powinien mu dawać plastra z uwagi na jego ultra-ofensywną grę na skrzydle.

Maldini aż tak ofensywnie nie grał, ale Piechniczek uznał, że trzeba dać mu krycie, bo włoscy pomocnicy w tym meczu byli ustawieni tak, żeby Maldini mógł wjeżdżać skrzydłem.

Piechniczek za drugiej kadencji był fatalnym trenerem (tylko Smuda i Boniek byli gorsi od niego), ale akurat w tym meczu jego założenia okazały się słuszne i Włosi gola nie strzelili. A tamte Włochy były jednak drużyną „trochę” mocniejszą niż dzisiejsze.

Kamien
Kamien

I jeszcze mogło być 1-0 dla nas gdyby Paweł Wojtala trafił z główki z paru metrów do praktycznie pustej bramki Peruzziego. Mam ten obraz do tej pory przed przed oczami.

Kamien
Kamien

I jeszcze mogło być 1-0 dla nas gdyby Paweł Wojtala trafił z główki z paru metrów do praktycznie pustej bramki Peruzziego. Mam ten obraz do tej pory przed oczami.

Habanero
Habanero

plastra bocznemu obrońcy??? w takim razie chyba bardzo mało jest w dzisiejszej piłce normalnych trenerów

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Dani Alves to akurat największą robotę jako wahadłowy robił jeszcze w czasach Sevilli. W Barcelonie z tym systemem i stylem gry to każda szybka techniczna dupa wołowa robiła by to samo co on. Nie umniejszając tego co robił.

tss
tss

Ekstra są te wasze podwójne standardy. Tutaj psychopata polujący z rozmysłem na rywali to ‚walczak’ i ‚charakterny’, a w lidze jak ktoś zrobi wślizg zbyt wysoko to wrzask że pojeb i pół roku zawieszenia dla niego.

Joshua
Joshua

Z Tetteha zrobili prawie morderce…

Terel88
Terel88

Opowieści pana Szamotulskiego są niewiele warte(jak bajka o biegającym wokół boiska Włodarczyku)

kp_ldz
kp_ldz

No to proszę: https://www.transfermarkt.pl/spielbericht/index/spielbericht/55409 Pewnie chhodziło o Kuhbauera

koster
koster

ja pierdole – jak wy znajdujecie takie gówna z okresu jurajskiego?

Lukas
Lukas

Wojciechowski tez odlecial niezle – gdzie Ledwoniowi do Krychowiaka ? Krychowiak przy nim to wirtuoz.

DrMabuse
DrMabuse

Zdecydowana większość piłkarzy z tamtego okresu idealizuje cale swoje pokolenie. Mają kompleks wobec obecnych zawodnikow – tak pieniedzy jak osiagnięć.

Sławomir Toczek
Sławomir Toczek

Dodam tylko małe porównanie z europejskich pucharów:
Ledwoń – 5 meczów w Pucharze Uefa w barwach GKS Katowice
Krychowiak – czołowy piłkarz zwycięzcy rozgrywek, min gol w finale

magdaLena
magdaLena

identyczne odczucie miałam i raczej skłaniałabym się do tego, że nie depresja ale jakaś inna jednostka choroba w psychiatrii

DrMabuse
DrMabuse

Dwubiegunowka. Agresywne pobudzenie na zmianę z depresją.

Isabelle Łykalska-Puszczalska
Isabelle Łykalska-Puszczalska

Haha, usunęliście mój komentarz. Jeszcze raz:

Imponuje Wam wpierdalanie się sankami w przeciwnika w pierwszej minucie meczu? Albo darcie mordy i zachowywanie się jak idiota stojąc twarzą w twarz z innym człowiekiem? Niby taki silny charakter a zrobił sobie kuku. Czyli słabiak był. Najsłabsi odpadają.

Lukas
Lukas

Nie tylko Twój , mój komentarz tez usuneli. Albo imponuje Wam gdy kierowca jedzie pod prad na autostradzie , zderza sie czolowo z PRAWIDLOWO jadacym autem i kiedy to prawidlowo jadace auto PLONIE , kierowca z tego pierwszego ucieka z miejsca zdarzenia , niewiedzac w jakim stanie sa pasazerowie drugiego pojazdu ?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Dodać warto, że wspomniany kierowca potem miał ubaw, że kierująca drugim pojazdem straciła w wypadku zęby.

Benis Jądro
Benis Jądro

Widzę, że wszyscy czytali Szamo. No cóż, mi niestety również po lekturze tych opowieści to nazwisko kojarzy się przede wszystkim z… (tu szukam dobrego słowa aby nie obrazić pamięci osoby zmarłej) kimś skrajnie nieprzewidywalnym w niedobrym tego słowa znaczeniu.
Ale ogólnie szkoda chłopaka. Niestety miks choroby psychicznej (dwubiegunówka?) z alkoholem to bardzo niebezpieczne połączenie.

marcinw13
marcinw13

Po przeczytaniu tekstu przyszły mi do głowy dwa spostrzeżenia. Ok, facet grał brutalnie, ale charakter boiskowy miał. W obecnej piłce jest już coraz mniej takich ludzi z charakterem. Na murawach brylują płaczki i symulanci pokroju Gejmara, Krystyny, Busquetsa, Alby i im podobnych. Charakterniaków jest coraz mniej. Mimo wszystko, szkoda.

Druga rzecz tyczy się naszej ligi. Czy po latach ktokolwiek będzie pamiętał, będzie identyfikował się z takim Tettehem? Nie sądzę. A myślę, że są wciąż ludzie, którzy lubią takich boiskowych walczaków jak Ledwoń czy Świerczewski albo Jacek Wiśniewski. To byli ludzie stanowiący o charakterze nie tylko swoich ekip, ale i całej ligi. W tej chwili e-klasa to śmietnisko pseudo-grajków z całej Europy, o których za parę lat nie będzie pamiętał nikt w tym kraju. To zajebiście smutne.

Kiedyś ludzie chodzili na gieksę, bo wiedzieli, że na boisko wyjdzie taki oszołom Ledwoń i da się pokroić za własną drużynę nawet jeśli akurat zdemoluje tego czy tamtego gościa.
Czy ktoś chodził na Tetteha?

Piłka nożna to jest (był?) sport kontaktowy. Czy tego chcemy, czy nie, czasem ktoś komuś zrobi krzywdę. Wolę takich zadziorów jak Ledwoń czy, zachowując wszelkie proporcje, Gattuso niż żałosne, strzelające fochy, cipy, duże rozkapryszone bachory pokroju Krystyny.

Spektakularny
Spektakularny

Ty je wolisz kolego, ale nie wydaje mi się by ofiary ich ataków to wolały. Chciałbyś móc realizować marzenia i grać w piłkę, zarabiać dobry hajs, a nagle jakiś psychol łamie Ci nogę i nara koniec kariery? To niszczy ludziom życia i powinno być karalne jak napaść.

marcinw13
marcinw13

Powinno być karalne, ok. Weźmy takiego Roya Keane. Byłem (i jestem) jego wielkim fanem, ale uważam, że za złamanie nogi Haalandowi powinien był oberwać po uszach dużo bardziej niż oberwał. Po pierwsze prokurator, a po drugie dyskwalifikacja na czas leczenia poszkodowanego.
Nie wiem czy którykolwiek z komentujących powyżej kiedykolwiek faktycznie wyszedł grać na boisko pograć w piłkę w meczu o jakąkolwiek stawkę, ale jak gra się o coś, to nie ma przebacz, jest walka. Tak wyglądała „duża” piłka. Jak nie chcesz walki, walenia się łokciami, szarpania za koszulki, cięcia po achillesach, to idziesz grać na halę gdzie tego praktycznie nie ma.

Nie chwalę „tej starej” piłki bezkrytycznie, bo przecież jej minusem, i to dużym, było to, że najlepsi ofensywni piłkarze często dość szybko kończyli granie z uwagi na zajechanie organizmu – np. Van Basten lub Ronaldo. Ale mimo wszystko szkoda, bo piłka nożna to był męski, kontaktowy sport, teraz to sport dla nażelowanych pajaców i symulantów przewracających się przy najlżejszym podmuchu wiatru.

Lukas
Lukas

Problem w tym ze pilka nozna polega na graniu w pilke , jak chcesz sie bic to wybierasz sporty walki.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Zadziora, a bandyta, to jednak różnica. Wiesz, że Ledwoń był jednym z niewielu ludzi, których nie cieszyło wejście Canal Plus do polskiej piłki? Więkoszość cieszyła się ze sporej kasy, a Ledek się wkurzał, że przez wysoki poziom relacji z meczów, dużą ilość kamer i szczegółowe powtórki nie mógł już bezkarnie łamać nosów. Ot walczak. Sorki, ale nie.

stop zmianom na weszlo
stop zmianom na weszlo

źródło tych bzdur ?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Grzegorz Szamotulski. Czyżby Szamo kłamał?
„Gramy w Admirze, przeciwko nam Radek Gilewicz. Adam atakuje go łokciem
i celowo łamie nos, „Gilu” zalewa się krwią. Jeszcze podczas meczu Adam cały
w skow​ron​kach pod​bie​ga do mnie i ra​do​snym gło​sem mówi:
– „Sza​mo”, ale sia​dło, ale chrup​nę​ło! Baj​ka! Czy​ściu​teń​ko!
A już po za​koń​czo​nym spo​tka​niu wzię​ło go na wspo​mnie​nia:
– Kiedyś były piękne czasy w polskiej lidze. Canal+ nie było, żadnych powtórek,
żadnych stu kamer, no i Marian Dziurowicz trzymał rękę na pulsie. Ty wiesz, ile ja
wte​dy no​sów zła​ma​łem?”

stop zmianom na weszlo
stop zmianom na weszlo

A to sorry, zwracam honor. Jeśli Szamo nie podfantazjował, to Adaś był psycholem

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Może pewne rzeczy podkoloryzował, by się lepiej czytało w książce (choć wątpię, by zrobił to akurat pisząć o Ledku), ale generalnie za dużo jest dość podobnych opowieści o Ledwoniu, które pochodzą od różnych ludzi, by w to wszystko wątpić.

Spektakularny
Spektakularny

Nie od dziś wiadomo, że w dużej mierze za karierami piłkarzy pośrednio stoją ich żony. Jak typ ma ogarnietą żonę (rzadkość), to nie będzie musiał się martwić. Jednak te łase na kasę ku*** często potem niszczą zawodników psychicznie i zabierając im dobra materialne. Żurawski o tym wspominał też m.in.

marcinw13
marcinw13

Dobrym przykładem jest Kamil Kosowski, który w dużej mierze przez problemy rodzinne nie zrobił takiej kariery jaką mógł i powinien zrobić.

Spektakularny
Spektakularny

To samo miał właśnie w penwym momencie Żurawski, którego kariera mocno wyhamowała. To samo tez pisałem przy transferze Kapustki do Leicester, że jego wymalowany kaszalot go udupi

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Pewnie masz rację, ale w przypadku Ledwonia, to jednak największym problemem był Ledwoń.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Podstawą do tego co, napisałem są relacje ludzi, którzy Ledwonia znali. Kilka tekstów na jego temat powstało. Duży rozdział poświęcił mu w swojej biografii Szamo i o zachowaniu Adama wobec żony też tam było. Zarówno o tym, że bardzo Mariolcię kochał, jak i o tym, że bywało burzliwie. Ja nie chcę mówić za wiele o relacjach rodzinnych Ledwonia, zaznaczam tylko, że znajomi Ledka opisują go, jako człowieka bardzo skomplikowanego i ciężkiego do ogarnięcia, szczególnie po alkoholu. Nie wiem jaka była żona Ledwonia, wiem, że on święty nie był, więc sprowadzanie problemów do tego, że „baba go zostawiła” jest zwykłym uproszczeniem. Czasem baba naprawdę ma powody, by odejść i nie zawsze jest to kasa albo jej brak. Jak było tu, nie wiem. Proszę tylko o szerokie, niejednotorowe spojrzenie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Żuraw wspominał bo znał z autopsji.

marcinw13
marcinw13

Apropo tych „złych kobiet” i biednych, oszukanych przez nich piłkarzy. Ok, kobitki były złe, ale czy ktoś panom piłkarzom kazał wybrać akurat ten wadliwy model? Czy ktoś kazał Kosowskiemu czy Ledwoniowi robić dzieci z takimi a nie innymi kobitkami? Kobiety bywają wredne, ale to podobno faceci są od logicznego myślenia. Nie? 😉

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

To też jest istotny fakt. Staram się nie wrzucać wszystkich do jednego wora i nie oceniać po wyglądzie i pozorach; ale skoro biorą sobie takie lale które tylko leżą i pachną i służą głównie do podnoszenia ego przed kolegami, to potem niech się nie dziwią że jest jak jest.

Spektakularny
Spektakularny

To prawda, podejrzewam, że oni są po prostu intelektualnie na tym samym poziomie z tym, że te kobiety degradują się mentalnie, bo siedzą na dupach i opływają w bogactwa swojego męża piłkarza

Spektakularny
Spektakularny

Swoją drogą wychwalanie takiego po*eba boiskowego też jest kpina. W Austrii też swoją drogą nie miał jakichś rewelacyjnych notowań. A to porównanie go do Krychowiaka to tylko mogę napisać: XD

Ale zgodzę się, że niektóre ligi są niekiedy pomijane. Wtedy austriacka czy ukraińśka, dziś dziwnie patrzy się np na Championship

marcinw13
marcinw13

Bo tak patrząc prawdzie w oczy, to był przeciętny grajek bez jakichś szczególnych zalet. Gdyby był nieprzeciętny, to nie grałby w Austrii.

Sebastian Ro(L)ewski
Sebastian Ro(L)ewski

Było jak poszedł zobaczyć babe bez zębów w szpitalu którą sam tak załatwił?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Do klu​bu przy​cho​dzi Adam, z za​ban​da​żo​wa​ną gło​wą, z ręką w gip​sie i na tem​bla​ku.
– Co ci się sta​ło?!
– Nic. Idę od​wie​dzić tę bab​kę, co je​cha​ła sa​mo​cho​dem z na​prze​ciw​ka.
– Ale…
– Przecież nie pójdę cały i zdrowy, bo ona się zdenerwuje! Muszę mieć jakieś
ob​ra​że​nia!
No i stał tak „Ledek”, udając poważnie rannego, przystrojonego we wszel​kie me​dycz​ne atry​bu​ty ofia​ry wy​pad​ku.
Kiedy odezwał się ponownie:
– A ja idę… Nig​dy nie wi​dzia​łem baby bez zę​bów! Ha, ha, ha!

Spektakularny
Spektakularny

I ten tekst, że Ledwoń zupełnie nie wywiązywał się z poleceń taktycznych, ale był lepszy niż Krychowiak. Hah, a co jest ważniejszego dzisiaj niż taktyka?

Lukas
Lukas

W dodatku zwlaszcza jesli gra sie na pozycji defensywnego pomocnika

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Śmierć młodego człowieka to zawsze tragedia, a ja nie mam zamiaru oczerniać Adama Ledwonia, ale coś mogę o nim powiedzieć, jako o zawodniku, bo pamiętam go z boiska. Walczak jak najbardziej, ale też gość, którego dziś weszlo nazywałoby boiskowym bandytą i wnioskowało o dożywotnią dyskwalifikację. Celowo faulujący rywali, celowo powodujący kontuzje (specjalność) łamanie nosów, często zachowujący się na boisku jak zwierzę… Nie gorszy od Krychowiaka? Pozwolę sobie nie skomentować… Wiele relacji osób z jego otoczenia mówi, że w życiu prywatnym też był konkretnym szajbusem, często bardzo niebezpiecznym dla otoczenia. Szamo określił go terminem „niezdrowo pierdolnięty”, a przecież to przyjaciel Ledwonia.
Dla mnie to strasznie smutna historia niezwykle pokręconego gościa. Bardzo żałuję, że się to tak wszystko skończyło, ale swoiste idealizowanie Adama Ledwonia, wybielanie go… Nie wiem po co to. Tą historię warto opowiadać co najwyżej ku przestrodze, ale pod warunkiem, że „bez cukru:.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Zgadzam się, że to inne czasy. Zgadzam się, że porównania są trudne, choć uważam, że Krychowiak czysto piłkarsko jest o wiele lepszy, choć może to rzeczywiście dyskusja troszkę o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, ale z jednym będę polemizował. Ledwoń z pewnością nie pograłby dziś w Premier League. Z taką głową, z takim zachowaniem na boisku byłby przydatny w czasach Vinni’ego Jonesa, czy Roy’a Keane’a. Dziś takich zawodników nikt nie chce. Zbyt brutalni. Dodatkowo Ledek raczej zbyt kłopotliwy, za trudny do prowadzenia. Przy jego zachowaniach Balotelli ze swoimi odpałami to przedszkolak, a szybko zewsząt wylatywał. Wyobrażasz sobie radość tabloidów po którym z numerów Ledwonia? Ja zwyczajnie tego nie widzę. Myślenie abstrakcyjne nie pomaga.

KanielOutis1
KanielOutis1

Chłopie, Roy Keane to był świetny piłkarz.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Oczywiście, wcale nie mówię,że nie. Mówię o cechach, które w moim odczuciu posiadał, a które dziś byłyby zdecydowanie bardziej piętnowane, niż wtedy.

Carlito
Carlito

Tak, tylko szkoda, że przy okazji na boisku odcinało mu myślenie. Ludzie go chwalą, że taki charakterny, ale ciekawe, czy by nie zmienili zdania, jakby się im wjebał sankami albo jak temu Halandowi i wysłał na oddział ortopedii. Lubię ostrą grę, ale takie zagrania nijak się do niej mają, na szczęście (dla innych piłkarzy i ich zdrowia) czasy takich pojebów się skończyły.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Carlito
Carlito

Ok, pewnie i dziś tacy się znajdą, ale chodziło mi przede wszystkim o najlepsze ligi, dawno nie widziałem takiego przecinaka jak Roy Keane, którego dotyczył mój komentarz. A Ledwonia już nawet za specjalnie nie pamiętam, kojarzę głównie z różnych opowieści. Może np. Szamo trochę podkoloryzował te historie (tak czy siak mogą one imponować co najwyżej 15latkom), ale i tak gość normalny nie był (niestety).

Porter
Porter

„Boi sie bokserów, judoków i zapaśników, więc bije sie z piłkarzami”. Tak o Ledwoniu powiedział jeden z kolegów z boiska. I miał rację. Jak on był taki kozak, to czemu nie uprawiał żadnego sportu walki, tylko terroryzowal słabszych?

Abominator
Abominator

Często pomija się ten fakt, ale ok. 65% prób samobójczych (nie pamiętam dokładnie, widziałem te statystyki dawno temu) podejmowanych jest pod wpływem alkoholu. Najgłupsza możliwa opcja w przypadku wystąpienia jakichś istotnych stresów to iść sobie dziabnąć. Nie wiadomo, co strzeli do łba po pijaku, a po wytrzeźwieniu organizm dręczony jest stanami lękowymi (alkohol powoduje wyrzut wielkiej ilości kortyzolu).
Ubolewam, że u nas jest takie przyzwolenie na bycie moczymordą, a nawet na szykanowanie ludzi, którzy nie zachlewają się do zgonu jak gimbusiarnia. Abstynent postrzegany jest jako ktoś niemęski, niekończącą się listę minusów chlania bagatelizuje się, bo przecież „jak żyć w tym kraju na trzeźwo”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Albin Wikulski
Albin Wikulski

Pamiętam tytuł okładkowy Piłki Nożnej po skończeniu telenoweli z transferem Ledwonia z Gieksy na zachód:
„Adam Ledwo(ń) uciekł”

fr33
fr33

Stany depresyjne po długim maratonie chlania i wypłukaniu z siebie mikroelementów to standard. Nie nazwałbym jednak tego depresją. Szkoda że nikogo przy nim wtedy nie było. Wystarczyła by doba dwie, dużo witamin i mikroelementów i by mu myśli depresyjne przeszły…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Weszło
05.04.2020

Facet czyta 365 dni Lipińskiej, odcinek 4: mam dość tych cholernych pustaków!

Kiedy biegnę maraton, kryzys przychodzi mniej więcej na 35 kilometrze. Tu pojawił się wcześniej – nie jestem jeszcze w połowie drogi, a już mam powoli dość Laury i Massima. Dlaczego? Bo to cholerne pustaki. Ja naprawdę nie wymagam, żeby dwoje poznających się ludzi rozmawiało tylko o impresjonistach, europejskim kinie czy jazzie. Żądam natomiast, aby tematem […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Piłkarz miesiąca. 1/3 miesiąca…

Na początku zeszłego miesiąca żyliśmy w innej rzeczywistości. Jeszcze nie spodziewaliśmy się, że piłkarza marca trzeba będzie wybierać po zaledwie kilku spotkaniach, po zaledwie kilku dniach grania. Koronawirus wszystkim pokrzyżował szyki i wypada tylko życzyć sobie i wam, by znów można było w kandydatach przebierać jak w ulęgałkach. Bo to by oznaczało powrót do znanej […]
05.04.2020

Awantura o starych Słowaków! Tylko w Lidze Minus!

Co tu się będzie działo! Załoga Ligi Minus ostatnio mierzyła się w formie niezobowiązujących quizów z nagrodami. Tym razem nadajemy tej rozgrywce określony format: Liga Minus dziś zamienia się w… AWANTURĘ O STARYCH SŁOWAKÓW! Roki. Białek. Paczul. Piela. Kowal. Starzy Słowacy. To znaczy: ta piątka to nie starzy Słowacy, ale uczestnicy awantury. Co my wam […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (21-30)

Artur Boruc broniący po jointach. Czesław Michniewicz sikający przy ławce rezerwowych. Zbigniew Drzymała i ustawione mecze w tenisa. Roast Franciszka Smudy w wykonaniu Michała Żewłakowa. Marcin Wasilewski robiący wślizg we wrocławskim pubie. Oj, wchodzimy już na naprawdę wysokie pułapy w rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki XXI wieku. MIEJSCA 91-100 – KLIK! MIEJSCA 81-90 – KLIK! […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Zebranie odpowiedniej liczby drużyn na kolejny sezon może być wyzwaniem

– To zabrzmi pesymistycznie i w ciemnych barwach, ale nawet jeśli zachowamy limity drużyn w rozgrywkach, ich miejsca, jeśli podejdziemy do nich z dużym sitem licencyjnym, to zebranie odpowiedniej liczby zespołów będzie wyzwaniem. Trzeba przecież wziąć pod uwagę kluby, które jeszcze przed połową marca miały problem z regulowaniem płatności. Gdzie mamy szukać pocieszenia, jeżeli 20-30% […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Limity bukmacherskie

Limity bukmacherskie dla jednych są niepotrzebną barierą, dla innych pożyteczną sprawą. Na czym polegają? Za co możemy je otrzymać? Czy da się je ominąć? W naszym poradniku dokładnie przyglądamy się tej tematyce i wyjaśniamy wątpliwości. Czym jest limit bukmacherski? Zacznijmy od podstaw, bo nie da się grać w piłkę, nie potrafiąc biegać. Czym więc jest […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Urodziny na mieście, impreza z prostytutkami… Nie każdemu służy kwarantanna

W czasie pandemii przekonujemy się wszyscy dotkliwie, jak trudnym zadaniem jest przesiadywanie w domowej izolacji i ograniczenie swoich życiowych aktywności do wychodzenia po zakupy i do pracy. Ta niełatwa sytuacja ewidentnie przerosła wielu sportowców, którzy nie potrafią usiedzieć zamknięci w czterech ścianach i – co tu dużo mówić – często wychodzą na kompletnych dzbanów. Przykłady? […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Ludzie siedzieli na dachach, żeby nas oglądać

Strongmani. Kilkanaście lat temu ich zmagania śledziła cała Polska. Weekendowe transmisje w TVN. Szalejący Irek Bieleninik. Zapełnione trybuny. Powszechna znajomość konkurencji – spacer farmera, zegar – a także nazwisk, nie tylko takich jak Mariusz Pudzianowski czy Jarosław Dymek, ale też Zydrunas Savickas czy Sławomir Toczek. To z tym ostatnim powspominaliśmy złote czasy strongmanów – naprawdę […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Bez goli, za to z kasą na koncie? Obstawiaj ligę w Nikaragui z eWinner!

Legalny bukmacher eWinner oferuje graczom wysokie kursy na mecze ekstraklasy w Nikaragui! Postanowiliśmy z tego skorzystać i przygotować propozycję zakładów na nocne spotkania. Co warto zagrać, żeby zarobić? Sprawdźcie nasze porady i skorzystajcie z promocji oraz bonusów tego bukmachera. Jalapa – Chinandega Ostatnie mecze bezpośrednie: PPWWW Poprzednie spotkania Jalapy: WWPWP Ostatnie mecze Chinandegi: WPPRP Jalapa […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Gdyby było normalnie, Milik liczyłby miliony. Polak najgorętszym snajperem na rynku?

Czasy są, jakie są, mówiąc krótko – nie sprzyjają plotkom transferowym. Z drugiej strony ciężko od tego uciec, bo mimo że nikt nie wie, jak będzie wyglądał rynek za kilka miesięcy, każdy szykuje się do wyścigu zbrojeń. Jednym z gorętszych nazwisk w najbliższym okienku transferowym będzie… Arkadiusz Milik. Włoskie media opanowały doniesienia dotyczące jego przyszłości. […]
05.04.2020
Bukmacherka
05.04.2020

Nocne strzelanie w Nikaragui? Postaw na to z Milenium!

Nikaraguańska ekstraklasa to najlepsza oferta dla fanów piłki, którzy cierpią na lekką bezsenność. Z podobnego założenia wychodzi legalny bukmacher Milenium, który oferuje nam ciekawe zakłady na te rozgrywki. Jak zarobić na egzotyce? Podpowiadamy, co warto dziś zagrać, żeby obudzić się bogatszym! Ferretti – Esteli Ostatnie mecze bezpośrednie: RWRPR Poprzednie mecze Ferretti: PWPPP Ostatnie spotkania Esteli: […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

LIGA PL #2 – Wybieramy piłkarzy sezonu w Ekstraklasie

Liga wciąż nie gra, trzeba się liczyć z tym, że już nie zagra, dlatego można pewne rzeczy podsumować (a przy ewentualnym starcie to podsumowanie zmodyfikować). Z tego założenia wyszli panowie Żewłakow, Wawrzyniak, Trałka i Kędziorek, którzy wybierają najlepszego bramkarza, obrońcę, pomocnika, napastnika i młodzieżowca w obecnym sezonie Ekstraklasy. 
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

Zwyrodnialcy nie siedzą w domach – Olimpia Elbląg okradziona!

Coś się w nas gotuje, gdy widzimy, jak ludzie wychodzą dziś z domów, choć nie muszą. Nie zmierzają do pracy, ich celem ewidentnie nie jest lekarz, apteka, sklep spożywczy czy drogeria, smyczy pod ich ręką też nie widać. Po prostu przerosło ich usiedzenie na dupie. Ale chyba nawet gdy przypomnimy sobie wszystkie przypadki podobnej lekkomyślności, […]
05.04.2020
Weszło
05.04.2020

„Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności”

Kiedy wrócimy do względnej normalności? Jaka będzie kolejność „odmrażania” kolejnych dziedzin życia? Czy koronawirus – choć dla sportowców bardzo rzadko będzie śmiertelny – może pozostawić w ich organizmach nieodwracalne zmiany? Porozmawialiśmy z Tomaszem Karaudą, lekarzem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Norberta Barlickiego w Łodzi. Panie doktorze, krótka piłka, kiedy wracamy do życia? Bardzo ważne i […]
05.04.2020
Niemcy
05.04.2020

Kluby Bundesligi wracają do treningów

To już pewne – jak poinformował „Kicker”, od poniedziałku piłkarze Bayernu Monachium wracają do treningów po kilku tygodniach kwarantanny. Nie będą to jeszcze zajęcia zupełnie normalne, nie będą to na razie zajęcia przeprowadzane zespołowo. Niemniej, mamy do czynienia z bardzo ważną decyzją ze strony jednego z najpotężniejszych klubów w Europie. Bo trudno postanowienie bawarskiego klubu […]
05.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Witebsk wygrywa, my zarabiamy. Zagraj z nami w Superbet!

Liga białoruska łatwa w obstawianiu nie jest, ale nam udało się już kilkukrotnie skorzystać z okazji u bukmacherów. Tym razem dopatrujemy się takich w ofercie legalnego buka Superbet. Na co stawiamy w niedzielę? Między nami na wygraną Witebska, czy też na liczbę żółtych kartek. Sprawdźcie, co warto zagrać! FK Witebsk – FK Smalawiczy Ostatnie mecze […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Liga białoruska bez podatku? Zagraj to w BETFANIE!

Gra bez podatku u bukmachera? Nie ma niczego lepszego! Dlatego zaglądamy do oferty legalnego buka BETFAN, gdzie stawiając trzy zdarzenia na kuponie, nie musimy odprowadzać podatku od wygranej! A skoro czekają nas trzy pojedynki z ligi białoruskiej, podpowiadamy jak zmontować kupon, żeby wygrać więcej. Eniergietyk-BDU – FK Mińsk Nieoczekiwany mecz na szczycie ligi? Brzmi jak […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

BOXING TALK #2. Adam Kownacki gościem specjalnym Durdy i Pindery

O boksie można rozmawiać godzinami, zwłaszcza z Januszem Pinderą i Edwardem Durdą. Dlatego z całą pewnością będziecie się dziś wieczorem świetnie bawić, jeśli odpalicie Kanał Sportowy. Dwaj znawcy pięściarstwa będą odpowiadać na pytania widzów. Oglądajcie, dzwońcie, bawcie się dobrze! Prosto z USA gość specjalny – Adam Kownacki! 
04.04.2020