post Avatar

Opublikowane 08.02.2018 14:16 przez

redakcja

Pomiary motoryczne w ekstraklasie? Na pewno znajdą się przeciwnicy wprowadzania takich rozwiązań. Powiedzą, że poziom naszej ligi jest na tyle niski, że jakiekolwiek mierzenie tej kopaniny mija się z celem, a potem dodadzą, że w gruncie rzeczy to opakowywanie produktu piłkopodobnego w jeszcze ładniejszy papierek. Fakty są jednak takie, że nasza liga – wprowadzając od wiosny system TRACAB realizujący pomiary fitness – poczyniła krok w dobrą stronę. I przynajmniej pod tym jednym względem zaczyna doganiać europejską czołówkę.

O co konkretnie chodzi? Na każdym stadionie zainstalowano zestaw kamer, które będą w specjalnym trybie rejestrować każdy mecz. Obsługą systemu na miejscu będzie się zajmować trzech operatorów, a reszta danych będzie przetwarzana w zewnętrznym biurze przez zespół specjalistów. Podstawowe informacje w trybie online od razu będą wracać na stadion, już bezpośrednio na urządzenia dostępne dla trenerów, komentatorów czy nawet dla samych kibiców.

Kilka szczegółów technicznych – na odpowiednio skalibrowanym obrazie będą prowadzone pomiary 26 obiektów – 22 piłkarzy, 3 arbitrów oraz piłki. Co ważne, dane dla każdego obiektu będą rejestrowane 20-25 razy na sekundę. Proces jest zautomatyzowany, natomiast główną rolą operatorów będzie prawidłowe oznaczenie wszystkich obiektów, co przy wielu dynamicznych akcjach – jak zamieszanie w polu karnym po wykonaniu rzutu rożnego – z pewnością nie będzie sprawą prostą. I na tej podstawie, w tzw. postprocessie, zostanie przygotowywany potężny zestaw danych.

Jakich konkretnie? Począwszy od podstawowych parametrów, jak liczba przebiegniętych kilometrów przez każdego zawodnika, aż po rejestrację sposobu przemieszczania się – chodu, truchtu, szybkiego biegu czy sprintu. Ten ostatni rozumiany będzie poprzez bieg z prędkością minimum 7 m/s (25,2 km/h). Co ważne, mierzone będą też przyspieszenia. Dla przykładu, piłkarze grający w środku pola stosunkowo najczęściej ruszają do sprintu – co jest przecież znaczącym wysiłkiem – ale z powodu starcia z przeciwnikiem czy zmiany kierunku biegu nie rozwijają prędkości pozwalającej sklasyfikować ich wysiłek jako sprint. Jakkolwiek spojrzeć, średnia liczba przyspieszeń w meczu to jeden z ważniejszych parametrów opisujących zdolności motoryczne zawodnika.

Ale też tych danych będą całe tony. Co ważne, wszystkie mecze będą realizowane tą samą metodą, więc za moment powstanie potężna baza, do której będzie można odnieść uzyskiwane wyniki. Inna sprawa, że realizująca pomiary fitness firma ChyronHego jest także partnerem Premier League, Bundesligi czy La Liga. Rzecz jasna w każdej lidze obowiązują trochę inne definicje, a mierzenie wykonuje się według określonej metodologii, no i – przede wszystkim – nie są to dane publiczne. Z pewnością jednak przy wykazaniu odrobiny determinacji – i wykupieniu odpowiedniego pakietu – nasze kluby będą mogły w miarodajny sposób odnieść uzyskiwane wyniki do najlepszych z najlepszych.

A już na pewno będą mogły odnosić uzyskiwane dane do ligowej konkurencji. Każdy klub będzie miał bowiem dostęp do szczegółowych wyników wszystkich piłkarzy z wszystkich klubów w lidze. Dotychczas niektóre ekipy realizowały takie pomiary na własną rękę, ale zbiorcza baza danych nie istniała. A teraz przykładowy Górnik Zabrze będzie mógł sprawdzić, jak Szymon Żurkowski – będący niewątpliwym talentem motorycznym – wygląda na tle ligowych wyjadaczy, jak Trałka, Mączyński czy Furman. Czy naprawdę notuje więcej sprintów, więcej przebiega na najwyższych obrotach, częściej przyspiesza i regularnie notuje więcej kilometrów? Za kilka miesięcy, kiedy zbierze się odpowiednia ilość danych, będzie to bardzo łatwo sprawdzalne.

Tym sposobem kluby zyskają także fantastyczne narzędzie skautingowe. Raz, będą mogły sprawdzić najbliższego przeciwnika, określić jego najsłabsze strony i próbować wykorzystać je w trakcie meczu. Dla przykładu, jeżeli lewoskrzydłowy rywala notuje średnio dwanaście sprintów na mecz, a na tablet sztabu szkoleniowego przyjdzie informacja, że właśnie wykonał swój dwunasty sprint w meczu, będzie można założyć, iż zagrożenie z jego strony będzie teraz mniejsze. Natomiast szkoleniowiec tego zawodnika dostanie informację, że najprawdopodobniej za chwilę potrzebna będzie zmiana.

Dalej, kluby będą mogły wychwytywać talenty motoryczne w swoich szeregach, a w negocjacjach transferowych na podstawie danych fitness windować cenę za zawodnika. Pożytek będzie miał też sztab reprezentacji, który będzie mógł w łatwy sposób wyselekcjonować najlepiej biegających piłkarzy w ekstraklasie. Sposobów użycia danych jest naprawdę mnóstwo, ale też wyzwaniem dla klubów będzie odpowiednie ich wykorzystanie. Nie jest wielką tajemnicą, że w sztabach niektórych ligowców wciąż brakuje analityków, którzy mogliby zrobić użytek z ogromu informacji, jakie płyną z wykorzystywanego już do gromadzenia danych taktycznych InStata i jakie za chwilę będą płynąć z TRACAB-a. Dziś jednak świadoma rezygnacja z kapitału, jaki dają zaprzęgnięte systemy pomiarowe, będzie jeszcze bardziej bolesnym strzałem we własne kolano. Prędzej czy później konkurencja zacznie bowiem odjeżdżać.

Uzyskanie dostępu do danych motorycznych to z pewnością wielki kapitał, ale też nie dla każdego będzie on widoczny. Albo inaczej – będzie on widoczny dla niewielu, bo ogromna większość danych będzie trafiać tylko i wyłącznie do klubowych analityków. Z punktu widzenia kibica zmiana nie będzie aż tak znacząca, bo w trakcie transmisji dostępne będą jedynie takie dane, jak przebiegnięty dystans przez obydwie drużyny oraz – indywidualnie – wyniki pięciu piłkarzy z największą liczbą przebiegniętych kilometrów oraz pięciu, którzy wykonali najszybsze sprinty w meczu. Być może niektóre bardziej szczegółowe dane będą dostarczane przez kanały samej Ekstraklasy, ale też większa część statystycznego obrazu pozostanie jednak przysłonięta.

Inna sprawa, że kibice dostaną w zamian graficzne opakowanie transmisji znane chociażby z meczów w La Liga. Na żywo będzie można wyświetlać na obrazie, czy Rymaniak, Dejmek i Kallaste trzymają dobre odległości w formacji defensywnej oraz jak szybko do kontry poszedł Kucharczyk. Jak mówią przedstawiciele ChyronHego, trendy są takie, by obraz transmisji coraz bardziej nawiązywał do tego znanego z gier pokroju FIFA, bo to podoba się najmłodszym odbiorcom.

Nawet sędziowie pozyskają wartościowy materiał do analizy. Będą bowiem mogli monitorować ustawienie arbitra głównego oraz asystentów w trakcie podejmowania kluczowych decyzji. A nawet będą mogli ułożyć sobie ranking najwięcej biegających panów z gwizdkiem…

Całościowo jednak przedsięwzięcie zdaje się nie mieć minusów. Jasne, fajniej byłoby, gdybyśmy mogli mierzyć mecze w pełni profesjonalnych i świetnie wyszkolonych piłkarzy, ale póki co trzeba działać z materiałem ludzkim, jaki aktualnie mamy. Być może to właśnie TRACAB pomoże odpalić tych najmniej biegających lub umożliwi ostateczne odejście od współpracy z trenerami, którzy laptopy wciąż traktują jak podstawki pod kawę. Jedno wydaje się pewne – odpowiednio użyty system zbierania danych fitness będzie bardzo cennym narzędziem w rękach ekstraklasowych trenerów.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 19
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Broncur Rynek
Broncur Rynek

Brawo, nareszcie, i tak późno o kilka lat, ale dobrze że to wchodzi!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Fuska
Fuska

To była aluzja o ulubieńcu weszło Smudzie, bo jeśli się nie mylę, to w poprzednim sezonie prowadząc Górnik Łęczna tak właśnie robił na treningach (lub tak się wyraził zapytany o laptopy). Chyba o tym w przeglądzie prasy na weszło było.

Chata Kumba
Chata Kumba

Ten tekst według mnie jest dużo starszy – z 10 lat jak nie więcej

Fuska
Fuska

Może i tak być, ale pamiętam że nazwisko Smudy było „zamieszane” w ten tekst.

bastion79
bastion79

O chuj, już mam gęsią skórkę. Nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam o sprintach Dąbrowskiego albo, że Borysiuk przebiegł tyle co Kroos. Jeszcze fajna babka w przerwie i liga jak marzenie.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

„Tym sposobem kluby zyskają także fantastyczne narzędzie skautingowe.” – przypomina mi się pewne powiedzonko z małpą i brzytwą.
Futbolu, piękna prosta dyscyplino, nie idź drogami „baz danych” rodem z „Futbonomii”, bo to Ci zaszkodzi na dłuższą metę. A zwłaszcza u nas gdzie losowość wszystkiego na boisku jest taka że analizujący te „bazy danych” szybko wyladują w psychiatryku.

Gandzialfinho
Gandzialfinho

Problemem polskiego „ligowca” jest to, że nie potrafi grać w piłkę. Wytrzymałościowo akurat dają radę pomykać 90 minut raz w tygodniu 😉

jelop
jelop

Odnośnie tego że dają radę to bym się kłócił. To urządzenie będzie albo początkiem końca kariery kilku „trenerów” i „piłkarzy” albo zmusi jednych i drugich do wysiłku żeby wstydu sobie nie narobić. Jest to typowa sytuacja win-win dla kibiców 😀

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

I to właśnie pokazuje jaki mają sens takie statystyki i ich zestawienia, przy nikłym pressingu, marnym tempie rozgrywania spotkań, a pobiegać dwucyfrową liczbę km podczas meczu to i w niższych ligach potrafią.
Nie żebym był w ogóle przeciwny statystykom i liczbom, ale moim zdaniem mają one sens w przypadku gdy dotyczą one faktycznie wysokiego poziomu. Sam nie raz chętnie popatrzę na niektóre staty zawodników w meczach LM, Bundeslidze czy Premier League. Ale robienie tego w odniesieniu do naszej ligi, gdzie w normalnych warunkach połowie jej przedstawicieli (piłkarze) sama piłka przeszkadza w grze – po prostu mija się zupełnie z celem. No chyba że to jest chwyt marketingowy na zasadzie: …”Jak mówią przedstawiciele ChyronHego, trendy są takie, by obraz transmisji coraz bardziej nawiązywał do tego znanego z gier pokroju FIFA, bo to podoba się najmłodszym odbiorcom.”, to w sumie wiadomo… Na zasadzie, róbmy coś choćby najmniej użytecznego, jeżeli tylko jest na to zapotrzebowanie.

PaQ
PaQ

Ciekawe w czym takie „narzędzie skautingowe” pomoże klubom przygarniającym kopaczy, którzy od pół roku nigdzie nie grali?

DrPlama
DrPlama

No to szkoda, że tylko takie już teraz dostępne dane będą dla kibiców. Mam nadzieję, że ESA sama z siebie będzie przedstawiała jakieś fajne analizy. Zakładam, że ekipa NC+ będzie miała pełne dane, więc też powinni dla podwyższenia atrakcyjności produktu rzucać jak najwięcej analiz. Te pierdoły z Fify z video to nawet fajnie nie wyglądają.
Może ktoś wie jak wygląda to w innych krajach?

Gandzialfinho
Gandzialfinho

Proponowałbym zacząć od nauki gry w piłkę naszych „piłkarzy” z rodzimej ekstraklasy. Później możemy bawić się w takie bajery 😉

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława

Poziom naszej ligi jest na tyle niski, że jakiekolwiek mierzenie tej kopaniny mija się z celem. W gruncie rzeczy to opakowywanie produktu piłkopodobnego w jeszcze ładniejszy papierek.

Chata Kumba
Chata Kumba

Nie rozumiem, dlaczego wg Ciebie nie można zbierać dokładnych statystyk w słabej lidze. Mnie to zupełnie nie przeszkadza a na pewno uatrakcyjni oglądanie i pokaże na konkretnych liczbach co jest chujowe bardzo a co tylko trochę. Idąc tym tropem to najlepiej pokazywać z jednej kamery albo w ogóle bez obrazu, bo przecież tak słabo grają, że nie da się na to patrzeć.

Vinnie
Vinnie

Ta, Messi ma na to wyjebane, robi z 8 kilometrów podczas meczu, z czego 6,5 to spacer, kilometr lekki truchcik, a wy myślicie, że naszych ligowców to wzruszy… Hehehe.

Świroos
Świroos

Tu nie potrzeba stu kamer aby zauważyć, że piłkarz A nie potrafi prosto kopnąć piłki.

Sebastian Ro(L)ewski
Sebastian Ro(L)ewski

co na to łukasz surma?

PhoenixLk
PhoenixLk

i tak oto najlepszymi piłkarzami ekstraklasy zostaną Kucharczyk i Merebashvili, a cała ekstraklasa będzie się zabijała o Przybeckiego… W końcu ważne, jak biegają – nieważne, co potrafią zrobić z piłką…

Już oczami wyobraźni widzę teksty w stylu: Zespół X był lepszy od zespołu Y, bo więcej biegał… Co prawda Y zrobił tylko jeden sprint, dający zwycięską bramkę, ale potem piłkarze stali i podawali sobie piłkę, a piłkarze X cały czas biegali…

Weszło
29.03.2020

Koniec kawioru i szampana, czas na suchy chleb dla konia. Angielski futbol w potrzasku.

Legendarny menedżer Liverpoolu mawiał: “Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego”. Choć przez lata te słowa były dla miłośników futbolu swoistym credo wyrytym w głębi serc, dziś stały się tylko groteskowym wspomnieniem czasów minionych. Powiedzenie Billa Shankly’ego to jednak […]
29.03.2020
Inne sporty
29.03.2020

O, to jest ten Olejniczak – miło się na niego patrzy!

Kibic polskiej piłki ręcznej zachwycał się retro meczami dużo wcześniej niż kibic piłki nożnej, zmuszony od kilku tygodni do oglądania powtórek w związku z koronawirusem. Od MŚ 2017 nasz handball dołuje, więc niedługo później można było wejść we wspominkowy tryb pt. „Kiedyś to było”. Jeśli mielibyśmy wytypować jednego szczypiornistę, który może sprawić, że przestaniemy żyć […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

KOWAL MANAGER 10 | Czy NAPRAWDĘ nie zakwalifikujemy się na EURO 2020?!

Ostatni odcinek skończyliśmy typowym cliffhangerem – 0:2 z Izraelem, druga połowa, jedna bramka od wylotu z Euro 2020 (w grze nie ma wirusa, chociaż tam). Czy uda się dowieźć ten cudowny rezultat? Podpowiedzi szukajcie w miniaturce u góry. Ale przede wszystkim – oglądajcie! 
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Dlaczego nieszanowani przez kluby mogą nie zgodzić się na obniżkę pensji?

Wyobraź sobie, że pracodawca nie ma szacunku do twojej pracy i przez wiele miesięcy nie wypłaca ci regularnie pensji. Tłumaczenia są różne – bo trzeba czekać na pieniądze od miasta, bo jeszcze nie teraz, bo potem, bo jutro, które jutro zastępuje nowe jutro, bo jeszcze pierdyliard różnych rzeczy. Człowiek długo zaciska zęby, czasami ubiega się […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Egzotyczne pojedynki w eWinner – wysokie kursy na Nikaraguę!

Co tam panie w egzotyce? Nikaragua wciąż kopie, a my korzystamy z atrakcyjnej oferty eWinnera na tę ligę! Dzięki niej obstawimy pojedynki między poszczególnymi drużynami po bardzo korzystnych kursach. Na czym spróbujemy dziś zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Pojedynek: Juventus FC – Chinandega FC Jedne z najgorszych wyjazdowych drużyn w lidze w korespondencyjnym pojedynku? Brzmi jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Bez dystansu człowiek nie poradzi sobie w zawodzie sędziego”

– Jak ktoś chce być sędzią, musi wyłączyć potrzebę bycia docenionym. To może zabrzmi dziwnie, ale naprawdę rzadko docenia się nas za cokolwiek. Albo przechodzimy niezauważeni, albo się nas krytykuje. Jeśli ktoś sobie z tym nie radzi, jeśli ktoś nie ma dystansu do tego co się wydarzyło, jaką decyzję podjął, jak przeprowadził zawody, przepadnie – […]
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Liga białoruska z Totolotkiem – zarób na golach i kartach!

Legalny bukmacher Totolotek oferuje graczom ciekawe zakłady na ligę białoruską! W ofercie znajdziemy m.in. typy na strzelców bramek czy ilość żółtych kartek. Sprawdźcie, na czym można zarobić, obstawiając mecz Niomana Grodno z FK Witebsk! Nioman Grodno – FK Witebsk Ostatnie mecze bezpośrednie: RWPRR Poprzednie spotkania Niomana: PPRPW Ostatnie mecze Witebska: WPPPP Nioman Grodno ostatnie zwycięstwo odniósł […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„Niekochani” w Brzęczku nie rozkochali

Wczoraj premierę miał pierwszy odcinek „NIEKOCHANYCH”, czyli serialu dokumentalnego o reprezentacji Jerzego Brzęczka. Moment, z jednej strony, idealny: cały sport stoi, tegoroczne danie główne, czyli Euro, przełożone, ludzie są spragnieni biało-czerwonych. Ale z drugiej strony, ten film, w trakcie sportowej próżni, nabiera większej wagi, niż nabrałby normalnie. Jest w centrum zainteresowania. Wzbudza sto razy większe […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

QUIZ. Czy jest jakiś klub, którego nie prowadzili?

Dobra, od razu opowiemy na tytułowe pytanie – tak, są takie kluby. Ale faktem jest, że trenerska karuzela kręci się u nas w takim tempie, że kilku szkoleniowców mogłoby zacząć dorabiać jako przewodnicy po kraju – w tak wielu miejscach pracowali. Stąd pomysł na nasz kolejny quiz. My podajemy nazwisko trenera i cztery nazwy klubów, […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Koronawirus nie oszczędza największych pomników. Óscar Tabárez zwolniony

Był kimś znacznie więcej niż selekcjonerem. Był rewolucjonistą, który jednak zamiast jak jego poprzednicy chwytać za bagnety, chciał przemiany opartej o organizację, mądrość, rozwiązania systemowe. Óscar Washington Tabárez przez ostatnich czternaście lat przemieniał urugwajską piłkę. Wyrugował brutalność i cynizm, nie zatracając po drodze tego, co czyniło Celeste wyjątkowymi – „garra charrua”, wojowniczego charaktery narodu znad […]
29.03.2020

LIGA PL #1 – TRAŁKA, WAWRZYNIAK, ŻEWŁAKOW I KĘDZIOREK

Łukasz Trałka, Jakub Wawrzyniak, Michał Żewłakow i Maciej Kędziorek zapraszają na pierwszy odcinek programu #LigaPL.
29.03.2020
Bukmacherka
29.03.2020

Zakłady specjalne na ligę białoruską w Superbet!

Za naszą wschodnią granicą rozgrywki trwają w najlepsze, więc kontynuujemy naszą serię porad dla graczy. W ofercie zakładów bukmacherskich Superbet znajdziemy specjalne zdarzenia, dzięki którym obstawimy kombinację dwóch dzisiejszych spotkań. Które zdarzenia dadzą nam zarobić? Sprawdźcie naszą analizę! Dzień z ligą białoruską – zakłady specjalne Superbet! Legalny bukmacher Superbet oferuje graczom ciekawą ofertę zakładów specjalnych. […]
29.03.2020
Weszło Extra
29.03.2020

„Służba Bezpieczeństwa mnie nachodziła, dlatego chciałem wyjechać z Polski”

– Nie planowałem, że pozostanę w Austrii na stałe. Chciałem wyjechać tylko na jakiś czas. W Polsce strasznie mnie nachodziła Służba Bezpieczeństwa. Chcieli, żebym zapisał się do partii, tak jak kiedyś Tomaszewski. Gnoje nachodzili mnie i moją rodzinę. Nie wiem, może miałem na kogoś kapować? Utrudniali mi życie, choć trzymałem się przecież daleko od polityki. […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

„50% obniżki to dużo, nie godzimy się na to”. Pierwszoligowcy o cięciach w wypłatach

Mateusz Borek w Kanale Sportowym stwierdził niedawno, że pierwsza liga to najdroższe rozgrywki w kraju, bo pieniędzy z praw telewizyjnych wiele nie ma, a płacić trzeba na poziomie Ekstraklasy. Kluby zaplecza poszły śladem kolegów z wyższej ligi i zapowiedziały, że cięcia płac mogą sięgać 50%, ale zarobki nie będą niższe niż 4000 zł brutto. Jak […]
29.03.2020
Weszło
29.03.2020

Juventus zaoszczędzi 90 milionów euro! Piłkarze i trener nie podbiorą czterech pensji

Jedne kluby ogłosiły już, że wobec kryzysu nie muszą ciąć płac, bo wypracowały zawczasu pokaźną górkę – patrz na przykład Athletic Bilbao. Inne – jak FC Barcelona – redukować będą zdecydowanie, zdaniem hiszpańskich mediów, nawet o 70 procent. Piłkarze lidera Serie A Juventusu wraz ze swoim trenerem Maurizio Sarrim poszli jednak jeszcze o krok dalej – za […]
29.03.2020
Weszło Extra
28.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (51-60)

Kto krzyczał, że da dupę? Kto latał z giwerą za paskiem? Kto leczył złamane żebra monetą przyklejoną do ciała? Kto po dziesięciu minutach wiedział, że jego piłkarz kupuje prezerwatywy? Kto za swoją porażkę uznawał, że nie walnął z bańki Roberto Manciniego? Kolejna część rankingu, kolejne anegdoty. Szczerze – polecamy!  MIEJSCA 91-100 – KLIK! MIEJSCA 81-90 […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

„Liczę, że przepuszczą mnie na granicach”. Problemy Polaków z niższych lig zagranicznych

W ostatnim czasie rozmawialiśmy z wieloma Polakami, którzy wyjechali z kraju i chaos spowodowany koronawirusem przeżywają na obczyźnie. Niewiele mówiło się jednak o sytuacji tych, którzy w piłkę grają poza ojczyzną, ale jedynie amatorsko. W Anglii, Hiszpanii, Islandii oraz Norwegii znajdziemy rodaków, którzy wpadli w kłopoty. Niektórzy z nich całkowicie stracili kontrakty w lokalnych klubach, […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

10 tysięcy złotych za siedzenie w domu to całkiem przyzwoite pieniądze

– Od poniedziałku zaczynamy rozmowy z zawodnikami. Ja nie chciałbym podchodzić do tego w sposób autorytarny. Chcę przedstawić zawodnikom moją strukturę przychodów i to, co się wiąże z tą epidemią, jeśli chodzi o wpływy. 10 tysięcy brutto to jest minimum i uderzmy się w pierś: to są całkiem przyzwoite pieniądze za siedzenie w domu. Jak […]
28.03.2020