Rozkupują nas jak chcą
Weszło

Rozkupują nas jak chcą

Lech ogłosił rekordowy transfer Roberta Gumnego, Zagłębie opchnęło za pokaźną sumkę Jakuba Świerczoka i Jarosława Jacha, Legia również swoje zarobiła. Generalnie pod względem zainkasowanych kwot powinniśmy oceniać to okienko jak najbardziej pozytywnie. Udało się wypromować kilku zawodników, a nawet sprzedać za coś więcej niż czapkę gruszek tych, którzy teoretycznie się nie sprawdzili (Sadiku). Niestety, trudno by przełożyło się to na podniesienie poziomu Ekstraklasy. Gdy zapomnimy o pokaźnych kwotach, jakie wpłynęły na konta polskich klubów, a skupimy się na boisku, szybko zdamy sobie sprawę, gdzie jesteśmy z naszą ligą i dlaczego w czarnej dupie.

Nie chodzi już nawet o samo wyciągnięcie Gumnego. Borussia Mönchengladbach obserwowała go od dłuższego czasu. Gdyby przed chwilą nie wypadł jej Oscar Wendt, odroczyłaby transfer do lata. To w końcu zbyt utalentowany zawodnik, by miał kisić się w ekstraklasowym sosie. Problem jest inny. Dziś gruchnęła informacja o tym, że Moulin dołączy do PAOK-u Saloniki. Legii uda się zarobić na swoim piłkarzu około 700 tysięcy euro (przyszedł za 800 tysięcy, odchodzi za 1,5 mln), jednak straci tym samym absolutnie kluczowego gracza środka pola. Jasne, Francuz w tym sezonie często zawodził – zresztą jak cała drużyna – ale to jednak podstawowy zawodnik mistrza Polski, który zostaje oddany na kilkanaście dni przed startem ligi. Wiosną w Legii nie zagra też Guilherme. Nasze zdanie o nim znacie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Brazylijczyk nie zaprezentował w Warszawie pełni swojego potencjału, ale i tak to bardzo duża strata dla zespołu.  Przykre, że taki gracz – pomimo sporej determinacji warszawian – nie decyduje się na przedłużenie kontraktu. Jeszcze bardziej przykre – że idzie do drużyny-memu, jaką jest Benevento. To o szczebelek niżej niż reszta Serie A, czyli poziom czołówki Serie B. Do której wytransferowaliśmy wcześniej m.in. Radosława Murawskiego czy Przemysława Szymińskiego.

Przy okazji nie da się przejść obojętnie obok faktu, że coraz bardziej rozpada się drużyna, która nie tak wcale dawno przeżyła kapitalną przygodę w Lidze Mistrzów. Odeszli Nikolić, Prijović, Vadis, Bereszyński, Rzeźniczak, Guilherme, teraz odchodzi Moulin. Za chwilę z tamtej drużyny nie zostanie kamień na kamieniu.

Zimą przekonaliśmy się również, co z czołowym strzelcem naszej ligi może zrobić mistrz Bułgarii. Już latem pokazał swoją moc, gdy sięgnął po Góralskiego. Teraz – bez zabawy w przedłużające się negocjacje – po prostu wyciągnął absolutną gwiazdę ligi, która na wiosnę miała bić się o koronę króla strzelców. Ekstraklasa straciła też piłkarza, który dopiero co pokazał się z bardzo dobrej strony w meczach kadry. Udane spotkania z Urugwajem i Meksykiem pozwoliły Jachowi przenieść się do Crystal Palace. Nie mamy bowiem wątpliwości, że skauci nie śledzili dogłębnie każdego spotkania ekstraklasy, bo tam zdarzało mu się mimo wszystko popełniać sporo błędów. To niestety pokazuje, że większe kluby często traktują nasze rozgrywki po macoszemu. Co gorsza – Anglicy mogą pozwolić sobie na wyciągnięcie reprezentanta Polski, który za chwilę być może podzieli los Jana Bednarka. Właśnie, letni transfer Bednarka… Nie będziemy o nim wspominać, nie ma co się dobijać.

Okej, wykupili gości z Legii, wykupili lechitę, wykupili z Zagłębia. Z czwórki najbardziej poukładanych polskich klubów pozostaje Jagiellonia. Jagiellonia, która właśnie pożegnała się z Fiodorem Cernychem. Tak, wiemy, zbliżał się koniec kontraktu, ostatnia chwila, żeby trochę zarobić. Ale te kilkaset tysięcy euro to nawet nie frytki, we współczesnym futbolu to ledwie ulotka z restauracji, a nie danie. Co gorsza – Cernych nie wysadził wcale ligi, chyba nawet dla niego zaskoczeniem był progres, jaki wykonał po transferze z Górnika Łęczna. Przypomnijmy – startował z pułapu 4 goli strzelonych w 35 meczach sezonu 2015/16, by w kolejnym prowadzić Jagę za rękę niemal ku mistrzostwu, o które walczyła do ostatnich sekund ligi. Wystarczyło. Udane półtora sezonu, nawet z nieco słabszą jesienią 2017 i transfer do Moskwy. Ważne – nie do Spartaka ani CSKA, ani tym bardziej Lokomotiwu. Do Dynama, bijącego się o utrzymanie. Jaga zostaje bez zębów, ale przecież nie ona jedna. Każdy w miarę zdrowy, w miarę skuteczny i jeszcze nie 30-letni piłkarz wylatuje z ligi niemal od razu po udanych kilku, maksymalnie kilkunastu miesiącach.

Gumny, Świerczok, Jach, Moulin, Guilherme, Cernych. Ekstraklasa podczas jednego okienka żegna sześciu czołowych zawodników. Rozkupują nas jak chcą. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że to nie jest odosobniony przypadek, jakieś pojedyncze okienko. Bolesne przykłady dla polskiej ligi można mnożyć i mnożyć, cofając się do poprzednich okresów transferowych. Przed naszą ligą maluje się pesymistyczny obraz. Niestety, ale z każdym wartościowym, grubym transferem te rozgrywki nie stają się lepsze. Co więcej, ich poziom zaczyna pikować. Lech mając w „CV” rekordowy transfer wychodzący nagle nie stanie się kadrowo mocniejszy. Piłkarsko będzie przez jakiś czas słabszy, czyli podobnie do całej ligi, z której raz po raz uciekają wyróżniający się zawodnicy. Niestety, ostatnio hurtowo…

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (41)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
GooDOMaDOM

Dopóki kadra będzie prezentowała taki poziom jak teraz, to ta tendencja się utrzyma. Ja nie widzę w tym problemu. Więcej takich transferów i kluby zobaczą, że warto jest inwestować w Akademie.

TrolloLollo

Do tego powinna dojść dobra gra w pucharach europejskich i taki Gumny mógłby pójść za dychę.

PiotrusPan

Po pierwsze trzeba tam awansować, a po drugie zawodnik musiałaby się pokazać z bardzo dobrej strony. I tu zaczynają się schody, ponieważ grając w słabym zespole bardzo ciężko się wyróżnić. A jak jest to pozycja obrońcy to robi się to prawie niemożliwe. Z tych 10 bardzo łatwo mógłby się zrobić 1

TrolloLollo

No dlatego napisałem „dobra gra w pucharach” tyczy się zarówno klubu jak i zawodnika.

hesik997

Może dzięki temu kilku nastoletnich, polskich grajków wskoczy do kadr wyżej wymienionych klubów i się przebije? Chyba o to chodzi. Koniec końców Ligi Mistrzów polski klub nie zdobędzie, chyba jesteśmy tego świadomi. A jednak przytulanie hajsu to ważna część futbolu.

Filip Piotr Skóra

Jeśli Wisła utrzyma Carlitosa do lata, to będzie mały cud.

M.S.

Przykre jest to, że w naszej lidze, jeżeli ktoś błyśnie, to sukcesem jest jego zatrzymanie nawet na jeden sezon.

FC Bazuka Bolencin

Utrzyma, ale jeżeli wiosną będzie prezentował chociaż 70% formy z jesieni to w czerwcu/lipcu już go nie ma.

DAWIDxyz

A tak często bywa. W końcu za rok po słabym sezonie pójdzie za 300 tys. jest popyt trzeba działać. To tylko jedna z słabszych lig europejskich

Filip Piotr Skóra

Ja tam nie byłbym taki pewien, czy wytrzyma do lata. W lutym kupują m.in. Rosjanie i Ukraińcy, stać ich na wyjęcie Carlitosa. Liczę na to, że wybierze stabilizację formy i szansę na lepsze opcje w lecie. Bo nie oszukujmy się, Wisła nie ma wiele do gadania.

DAWIDxyz

Lepiej zeby został , Polakiem nie jest więc zadnej frajdy z jego transferem za granice nie ma

FC Bazuka Bolencin

Dobrze by nam dały ze 2-3 sezony w miarę przyzwoitych kampanii pucharowych. Z awansami chociaż 2 klubów do grupy LE i brakiem wpadek tych „słabszych”, przypadkowych pucharowiczów, którzy nam się co roku przytrafiają (2015/16 – Piast i Cracovia na przykład).
Może wtedy byśmy nie byli postrzegani za ogon Europy.
Tylko łatwiej powiedzieć a trudniej zrobić, skoro już nawet przeciętniaków się boimy i z nimi odpadamy, usprawiedliwiając się że to wcale nie były pionki.

DAWIDxyz

nic trzeba się na siatkókę przerzuci bedziemy mieli jakas frajde z puchaarów

FC Bazuka Bolencin

W moim przypadku to niemożliwe. Jestem za bardzo zajarany piłką nożną. Inne sporty zazwyczaj oglądam z braku laku. Często jak mam do wyboru np. jakiś podrzędny mecz Serie A czy Bundesligi a np. skoki w Zakopcu to wybieram zdecydowanie to pierwsze :)

DAWIDxyz

i to jest nasz problem :)

PYZ24

Tyle hajsu te nasze kluby zgarniają, a co one z nim robią? Bo rozwijać to się nie rozwijają, dużych transferów też ni ma. Kasiura się rozchodzi, a nic się nie zmienia.

olo_65

Jak co robią z kasą ? Żyją za nią, opłacają pensje itd. Do tego co niektórzy inwestują w szkółki i kolejnych młodych. Nie wszyscy są Bednarkami, Gumnymi, Kownackimi, którzy się pokazali i odeszli za miliony. Kogo mają kupować ? Za 1-2 mln to możesz kupić szrot, którym w Europie nikt się nie interesuje a pewnie nawet nasze klubiki za no name chciałyby od razu wielką kasę. Dobra akademia pozwala wychować i wytransferować 1-2 zawodników w sezonie za sensowną kasę ale ta akademia musi kosztować. Polska to nie Anglia, Hiszpania czy Niemcy gdzie kluby dostają kosmiczne pieniądze z praw TV i od sponsorów. Podobnie jak choćby Ajax, który od lat żyje ze swojej szkółki należy iść tą drogą.

Znawca94

Niewiele wnoszący artykuł z cyklu ”oczywista oczywitość” (byle coś napisać)

Polska piłka i tak ruszyła do przodu. Pamiętam jak zęby bolały od meczów najważniejszej polskiej drużyny czyli Reprezentacji Polski.
Mamy PZPN na poziomie i rozbiliśmy zasiedziałych leśnych dziadków którym bliżej było do lat 90 niż współczesności.
Mamy ładne stadiony których wiele krajów w Europie może nam zazdrościć.
Mamy jednych z najlepszych fanatyków w Europie.
Mamy świetnie opakowaną telewizyjnie najwyższą klasę rozgrywkową, I ligę również niezle.
Jeszcze nie tak dawno najlepsi polscy piłkarze grali w klubach pokroju Recreativo Huelva czy Nec Nijmegen.
Dzisiaj mamy reprezentantów z Bayernu Monachium, Borusii Dortmund, Juventusu Turyn.
Młodzi piłkarze mogliby być sprzedawni w jeszcze większej ilości i drożej gdyby był wprowadzony system szkolenia i lepsi trenerzy.
W Ekstraklasie nie ma pieniędzy i to jest jeden z niepodważalnych powodów dlaczego nas rozkupują nawet z Bułgarii. Polski klub musi wydawać za piłkarzy do 500 tys.
Za tyle nie przyjdą do naszej piłki klubowej klasowi zawodnicy, dlatego mamy tyle szrotu rok w rok. Skauting jak na takie warunki budżetowe i tak działa dobrze.

WhiteStarPower

Amen

jajajakberety

Ach to nasze typowo polskie narzekanie. Najpierw latami płaczemy ze nie można nikogo za porządna kasę z Ekstraklapy opchnąć. Jak powoli acz systematycznie się to udaje, co najmniej niektórym, płacz że nam nasza kartoflana ligę mistrzów rozkupuja. Żeby zainwestować więcej, więcej zarobić i więcej w Europie znaczyć kasa musi się zgadać a zgadza się wtedy gdy transferuje się za plus 6 baniek wychowanka raz na rok plus kupuje odrzut z zachodu za 500k a po 1-2 latach i dobrych meczach sprzedaje za powiedzmy plus 1 milion. Dokładnie o to chodzi. Przyciągnie to do piłki poważniejszych inwestorów. Jednego ma już Legia a w Polsce są ludzie z kasą bądź do niej dojściem i nie koniecznie są ta cymbaly w białych butach mieniący się deweloperami z W-wy czy właściciele outdoor marketu spod Łodzi lubiący Braziliane. Więc zamiast narzekać świętujcie bo to jest dokładnie to czego w Ekstraklapie nie mogliśmy osiągnąć przez lata a teraz powoli ale systematycznie się udaje. Brawo.

WhiteStarPower

Weszlo szuka klików. Ja sie spytam inaczej zajebistego redaktora: kto NIE rozsprzedaje sie poza Premier L(zarobki), Barca, Realem, Bayernem i PSG. Chce poznać te zajebiste setki europejskich klubow ktore nie sprzedają bo nie musza, bo sa tak zajebiste i ich gracze maja w dupie prżejscie do np klubu z czołówki Bundesligi.
.
No słucham!!

PhoenixLk
Legia Warszawa

Nicea i Monaco… wyjątki potwierdzające regułę… rzut oka na sponsorów wiele tłumaczy…

JackGrand

0:6, 0:2, 1:5, 3:3, 4:8, 1:0 – tak wyglada „kapitalna przygoda w Lidze Mistrzow” :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

M.S.

Wow, jestem pod wrażeniem artykułu, to jest tak, jakby ktoś na podstawie moich wpisów na Weszlo napisał tekst na temat odchodzących piłkarzy z naszej Ekstraklasy i to w jakim miejscu jest nasza liga, czyli w czarnej … dupie , a nie jak niektórzy opowiadają, że się rozwija.

WhiteStarPower

Brawo Mariusz jestem pod wrażeniem Twoich odkrywczych wnioskach o transferach z ekstraklasy. Powinieneś dostawać kasę za bycie ekspertem. Artykuł odkrywczy na poziomie tego portalu ostatnio. Ale zawsże możesz na dodatek puścić sobie mecze zajebistej ligi bułgarskiej, przecież lepszej wg Weszlo :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

skttr

Tutaj nie ma co płakać nad rzeczywistością, tak będzie i te płacze nic nie zmienią. Po prostu polskie kluby muszą w końcu wziąć przykład z Lecha. To jest jedyna słuszna droga dla nich.

Lech na ten moment wyrobił sobie już taką markę na rynku, że każdy utalentowany piłkarz będzie sprzedawany za miliony. To lata pracy nad Lewym, Linettym, Kędziorą, Teodorczykiem, Bednarkiem, Kamińskim czy nawet Bereszyńskim. Każdy z tych zawodników poradził sobie w lepszych klubach (poza Bednarkiem, ale jemu trzeba dać czas). I każdy ten przykład powoduje, że Lech będzie dostawał miliony za następnych.

Trollosiewicz

Ano, przykład widoczny aż oczy bolą, mocniejsze kluby patrzą na młodych co grają, kupują potencjał.

jeremy

„Legia również swoje zarobiła” – dobre :)

WF
MKS

Jasne. Zamiast się cieszyć, utyskiwanie. Przydała by się tu jakaś sensowna analiza. Ale nie taka, że Moulin przyszedł za 0,7 a poszedł za 1.5 mln. Przekaz poszedł taki, że jednak biznes. A fakty pewnie takie, że piłkarz w międzyczasie skasował kilkaset tysięcy, menago drugie tyle. I sumarycznie taki biznes to już nie jest.
A szkolenie to jednak czysty biznes. Przynajmniej te dobrze prowadzone.
Co powinien zrobić PZPN. Jest PRO JUNIOR. Tyle, że u nas prośbą jeszcze chyba niczego nikt nie osiągnął. Potrzebny przymus gry młodzieżowców. W 1 lidze jeden to za mało. W EX przynajmniej obowiązek posiadania 3-4 w kadrze meczowej.
I darmowe kursy dla trenerów młodzieży. Również te najwyższej klasy. Na takim Gumnym PZPN zarobi pewnie prawie 0,5-1 milion zł. To niech je wydadzą na rozwój a nie premie dla pociotków.
Skoro nasze ligi są takie słabe jak są, to kilku młodzieżowców ich poziomu znacznie nie obniży. Pewnie będzie temat, że jak by się wprowadziło obowiązek gry młodzieżowca, to ich ceny pójdą w górę do granic rozsądku. Na to też jest sposób. Zrobić regulację (znowu PZPN) że zawodnicy przechodzący na szczebel centralny mogą to robić za darmo. Tyle, że zysk z następnego transferu będzie dla klubu szkolącego. Taki obligatoryjny obowiązek wypożyczania. Jeśli kluby z poziomu centralnego, chcą komuś ogrywać zawodników to już ich wybór. Zasady są oczywiście do ustalenia. Na dziś dzień ekwiwalent za wyszkolenie , to moim zdaniem bubel. Posługując się nim, można skutecznie przyblokować rozwój zawodnika. A powinien być automatem, który pomaga w rozwoju.

Mecenas_Misiura

Czyli jest progres – teraz rozkupują nas jak chcą, wcześniej nawet nie chcieli spojrzeć w tę stronę.

szroter
Stanzwioski

Umówmy się, to że jesteśmy w dupie – jest jasne od dawna. Problem w tym, że od jakiegoś czasu zaczęliśmy się w niej urządzać 😉

MiLow

Mamy słabą ligę, to nas rozkupują… zawsze ci bogatsi będą korzystać z lepszych piłkarzy tych słabszych. Jedyną szansą jest szkolenie i skauting, bo przecież są słabsze ligi od polskiej, wystarczy obsadzić dobrych ludzi na wschodzie, może pomyśleć o Ameryce Południowej, może Afryce, a może o niższych ligach z zachodu co pokazuje przykład Carlitosa.

Henryk Kania
Huragan Wołomin

A co dopiero ma powiedzieć taka Rijeka której topowego zawodnika jakiś mistrz Polski tak po prostu skupił za 400 tysięcy euro? A za podobną kwotę Dinamo oddało stałego zawodnika pierwszego składu temuż samemu klubowi? Ta liga chorwacka, to dopiero muszą przeżywać kryzys!

1,5 mln euro z bonusami za Moulina to kwota może nie wystrzałowa, ale uczciwa – koleś ma swoje przebłyski, bardziej się już raczej nie rozwinie, błyszczał w niezłej lidze belgijskiej i był solidny w kartoflanej lidze polskiej. Trudno żeby szejkowie zabijali się o niego. To samo Świerczok, Cernych i inne gwiazdy jednego sezonu… zaraz Lech wytransferuje kolejnych młodzików, daję sezon lub dwa i za kilka melonów poleci Jóźwiak, Legia za rok wysprzeda swój chorwacko-francuski zaciąg i znajdzie znowu ich zamienników, Jaga już za Cernycha szykuje Bezjaka który ma solidne CV jak na nasze warunki.

Autor nie zwrócił uwagi też na transfery do klubów – czy parę lat temu ktoś w ogóle myślał o tym żeby polskie kluby wyciągały reprezentatów krajów lepszych niż Litwa albo Armenia? Albo żeby w ogóle śnić o zakupie piłkarzy regularnie grających w topowych ligach europejskich (Hlousek, Remy w ubiegłym sezonie)? Albo piłkarzy wyróżniających się w ligach silniejszych od polskiej? (Moulin, Vesović). Nic w przyrodzie nie ginie, chociaż nasi reprezentanci starannie starają się to zakamuflować odpadając latem w pucharach z Szachtiorem Piździgrad, to marketingowo poziom tej ligi rośnie. Powoli, i nie na tyle szybko żeby w ogóle gonić Europę, ale jednak rośnie.

Lelumpolelum

Wcześniej był płacz, że się nie szkoli, że piłkarze do dupy, a taka chorwacka liga, Dinamo Zagrzeb to sprzedaje dużo i za duże pieniądze. Teraz znowu problem, bo ktoś chce kupować tych naszych ekstraklasowiczów. Jak się chce znaleźć problem, to się go zawsze znajdzie. Nigdy nie dogonimy czołowych lig zachodnich ani nawet takiej rosyjskiej Priemjer Ligi, bo dystans jest już gigantyczny, bo nie mamy takich oligarchów itp. Pieniądze od bogatszych trzeba brać i mądrze wydawać, szkolić, ściągać sensownych stranierich i tyle. Ciężką pracą, pomyślunkiem nasza liga może dogonić Beneluks i lepiej byłoby żeby podstawą tej naszej ligi była dobra organizacja, szkolenie, transferowanie na Zachód piłkarzy za solidne pieniądze niż hajs jakichś Kulczyków.

DAWIDxyz

Jak dla mnie to fajna sprawa . Przynajmniej będzie komu kibicować w fajnych ligach. Bo chyba o to chodzi , żeby potencjalni kadrowicze grali w premierlege , Bundeslidze. Co z tego że zobaczymy fajny mecz Lech Legia ,a zawodnik zagłębia nastrzela 50 bramek. Ta ekstraklasa jest nic nie warta.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Krzysztof.Reperowicz

To w koncu dobrze jak polskie kluby sprzedaja czy zle? Za 2 din bedzie artykul jak to dobrze ze polskie kluby zarabiaja i maja kase. Dopiero co bylo walkowane ze liga powinna zrzocac sie na tych silniejszych zeby ci sprzedawali zawodnikow, teraz jak sprzedaja i bez tego to tez zle.

kubenson
k|_|rVVisz0n wsiawa

Poproszę o link do źródła z ogłoszeniem przez Lecha transferu Gumnego.

wpDiscuz