A za niecałe pół roku ruszają europejskie puchary…
Weszło

A za niecałe pół roku ruszają europejskie puchary…

Legia Warszawa przygotowuje się do ligi w Stanach, Górnik w Czechach, a Lech i Jagiellonia za chwilę udadzą się do Turcji. Plany treningowe zostały już dawno nakreślone, szczegóły dopięte, a sparingpartnerzy ustawieni. Pytanie tylko, czy cykle przygotowawcze czołowych polskich drużyn uwzględniają jeden dosyć istotny aspekt – eliminacje do europejskich pucharów. Bo tak się bowiem złożyło, że pierwsze mecze w tychże eliminacjach odbędą się już za niespełna pół roku.

Okej, trochę się wygłupiamy, ale też fakty są takie, że letnie przygotowania przed tegoroczną edycją pucharowych eliminacji – która będzie i dłuższa, i trudniejsza – będą mocno skomplikowane. Wszystkie drużyny, które awans do pucharów wywalczą sobie przez ligę, swoje eliminacje rozpoczną w dniach 10-12 lipca. Okej, może nie wygląda to na specjalne odstępstwo względem lat poprzednich, tym bardziej, jeżeli przypomnimy sobie sytuację chociażby z 2016 roku, kiedy Cracovia zebrała pierwszy eurowpierdol jeszcze w czerwcu, zanim reprezentacja Polski odpadła z mistrzostw Europy. Ale też tym razem nie będzie czasu na powolne rozpędzanie się (co wcześniej i tak średnio naszym klubom wychodziło), a dodatkowo sprawy utrudnią mistrzostwa świata.

Skonfrontujmy pucharowy start w dniach 10-12 lipca z mundialowym rozkładem:

28 czerwca – ostatni mecz fazy grupowej Polska-Japonia
2-3 lipca – mecze 1/8 finału z udziałem zespołów z polskiej grupy H

Niezależnie od osiągniętych wyników dziś już wiadomo, że nasze zespoły raczej nie będą mogły liczyć na pomoc reprezentantów Polski na samym początku, a także, że na tych reprezentantów będzie nakładana presja jak najszybszego powrotu do gry. Pamiętajmy też, że kadrowicze nie przejdą żadnego okresu przygotowawczego przed rundą jesienną, co może mieć przełożenie na ich formę fizyczną niemal do samego końca roku. Jedyna nadzieja, jaką potrafimy tu dostrzec – Nawałka nikogo z naszych klubów jednak nie powoła, co – wobec potencjalnych transferów Pazdana, Jędrzejczyka, Wolskiego i kilku innych – wciąż przecież może się zdarzyć.

Tak czy inaczej wszystkie siły trzeba będzie rzucić niemal od razu. Mecze pierwszej rundy kwalifikacji dla mistrza Polski skalą trudności będą mniej więcej odpowiadały drugiej rundzie poprzedniego systemu. Przypomnijmy, że w tej fazie w ostatnich latach Legia mierzyła się z Mariehamn i Zrinjskim, a Lech z FK Sarajevo. Błyskawicznie jednak granie zrobi się bardzo intensywne, bo – w przypadku powodzenia – tydzień w tydzień będzie trzeba grać kolejny mecz, bez żadnej dwutygodniowej przerwy. I tak aż do końca sierpnia. Czyli zaraz potem, w rundzie drugiej, będą czekać podobni przeciwnicy jak w poprzedniej rundzie trzeciej (ostatnio: Astana, Trencin, Basel). A dalej jeszcze dwie rundy o porównywalnej skali trudności do tej, którą przez ostatnie długie lata polskim klubom udało się przebrnąć tylko raz, kiedy w 2016 roku łaskawy los wystawił Legii Dundalk. Wszystkie zmiany w eliminacjach Ligi Mistrzów dokładnie opisaliśmy TUTAJ.

W Lidze Europy, w której dwa polskie zespoły zaczną grać już 12 lipca (a trzeci, jako zdobywca PP, 26 lipca), również czekają schody, bo wszystkie rundy będą teraz trudniejsze i także trzeba będzie grać co tydzień. A przecież już przy starym, łatwiejszym systemie nasze drużyny lubiły się w tych rozgrywkach kompromitować. Zmiany w eliminacjach Ligi Europy dokładnie opisaliśmy TUTAJ.

Oj, krótkie lato szykuje się dla naszych pucharowiczów. A po nim od razu trzęsienie ziemi. Trochę to będzie przypominać sytuację studenta, który uwalił wszystko w sesji letniej i lato zakończy hardcorowym wrześniem. A w takim układzie i trudniej cieszyć się z krótkich wakacji, i trudniej z optymizmem myśleć o kolejnym roku. Różnica jest tylko taka, że nasi kopacze września raczej nie doczekają…

KOMENTARZE (27)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Fioletto Ambrozzini
Sigma Ołomuniec

Nie mogę się doczekać Euro/Agrowpierdoli :). Liczę na jakieś spektakularne porażki z domieszķą prostaków z trybun jak w przypadku Lecha i słynnego napisu o klękaniu chama przed panem :))))))))

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Podczas Turnieju 4 Skoczni pewnie siedziałeś z kumplami przy wódce i krzyczeliście skuś baba na dziada gdy Stoch latał. Ta przypadłość ma nazwę: ojkofobia. :)

Fioletto Ambrozzini
Sigma Ołomuniec

Czyli powiadasz, że napis Lechitów nie był prostacki? A widelcami jesz? Czy jeszcze nie byłeś na kursie poslugiwania się sztuccami?

M.

Moje wróżby (w nawiasie efekt eliminacji):
El.Ligi Mistrzów: Legia Warszawa (+)
El.Ligi Europy (I): Jagiellonia Białystok (-), Lech Poznań (+)
El.Ligi Europy (II): Korona Kielce (-)

Bo:
– wierzę w Trenera Jozaka i jego wizję,
– w Lechu w końcu się poukłada,
– Jagiellonia nie umie i „nie chce” grać w pucharach,
– Korona okaże się lepsza od Arki w PP, ale na puchary to jest jednak za słaby zespół (chociaż powalczą).

allende73

Hura optymizm albo megalomania, odnośnie Legii i LM 😉 Nawet jeżeli wierzysz w Jozaka czy w Legię, musisz pamiętać, że od następnego sezonu nie będzie już obowiązywać tzw. Reforma Platiniego i nowe zasady mega komplikują drogę awansu polskich (i nie tylko) drużyn, praktycznie z góry je przekreślając. Zresztą do LE też nie ułatwili awansu.

Mertens

legia w lm? jak będzie sędzia z białorusi albo innego trzeciego świata to może tak xDDDDDDDDDDDDD, taki chuj nie lm, warchoły.

M.

Pożyjemy, zobaczymy,. U buków postaw porażki i masz lepiej jak w banku….

jeremy

weź napisz na „Trybunie” jaka to wizja trenera Romeo, bo ja widzę tylko, że biorą znajomych a potem jakoś to będzie.

M.

Na Trybunę ta teza jest za cienka. Ale uważam, że Jozak dodał sporo ambicji, wierzę, ze jakości piłkarskiej mamy dosyć, ale charakteru brakuje. M.in. Jędza, Pazdan, Mąka, Sadiku, Hamalainen, to reprezentanci, więc umiejętności są (zweryfikowane), ale brakuje woli walki, a to ma zapewnić zaciąg Bałkański.
I popatrz na dzisiejszy mecz z Barceloną, ambicja, walka, atak na rywala, zaczęły się w drugiej połowie. Nawet na wczesnym etapie przygotowań, uważam, że w drugiej polówce dominowaliśmy.
Podsumowując:
a) wymienność pozycji (Remy),
b) pressing,
c) agresja (pochodne do b)),
d) zmienność systemu (1 napastnik, dwóch, później znowu jeden)..
Stawiam na Legię. Ale jeśli jesteś pewny wal w drugą stronę.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Z ciekawości – ile postawisz, że Legia zagra w CL?

M.

Nic. Nie gram. Gdybym grał na wróżby to byłbym biedny. Po co?
Ale wierzę w to, że Jozakowi może się udać., bo to rozsądny facet, który wie co robi.
PS. To nic jest symboliczne. Co roku wpłacam do buków minimum tego co można, a zabawa polega na tym, żeby jak najdłużej się utrzymać (rekord – lipiec). Zabawa taka sama jak przy grze na pieniądze, a buków, jak wiadomo, nie wygrasz (poza jednorazową wygraną).

michalszostak
Premier League

Mamy tym kopaczom współczuć? Tyle lat mieli by reperowac ranking. Wieczne wtopy powodują, że zamiast w sierpniu to gramy w lipcu. Nie wykorzystali w dodatku reformy Platiniego, to teraz zobaczą jak dużo stracili.

orangensaft

Ja tam nie wiem czego się czepiacie, Legia rozpierdoli dziś wieczorem Barcelone :)

M.

I w papierach można napisać, remis z Realem i zwycięstwo nad Barceloną.
A Atletico za tydzień…. :)

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Nie rozpierdolili, ale wbić 2 bramki Barcelonie to sukces. Gratuluję!

szemrany
Legia

Wolskiego? zakładacie że Lechia zagra w pucharach xD

Kolejosz

Wolski nie zagra już w Lechii, więc to bez znaczenia. Podobno ofertę złożyła Legia (200 tys. euro). Lechia chce pół miliona. Ale to już chyba sam powinieneś, jako kibic Legii, się orientować w tej sprawie.
Fakt jest jeden – Wolski w Lechii jest skreślony.

szemrany
Legia

ponoć chce milion, a Wolskiego w Warszawie nikt nie chce.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

I dlatego klub Legia złożył zapytaniem o Wolskiego.
Fuck logic!

Nenad Bjelica
GNK Dinamo Zagreb

Złożyli za Wolskiego 200-300 tys. Euro i za Ivanovica 500 tys. Euro, jakby mieli za 26 letniego Wolskiego zapłacić 700 tys. to myślę że wolą za Ivanovica tyle dać bo jest młodszy i jeszcze może się rozwinąć. Wolski to na pewno nie jest pierwsza pozycja na liście i przyjdzie tylko jak cena będzie okazyjna.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Ten Wolski to tak Lechowi potrzebmy jak Nielsen.
Mam nadzieję, że nie wypali ten transfer bo chciałbym zobaczyć w końcu konkurencję dla Legii.

szemrany
Legia

Miałem na myśli kibiców

Mikas
West Ham United

Na mapce brakuje granicy między Szkocją a Anglią

M.S.

Jakie krótkie lato się szykuje ? Szybki w……l w pierwszych rundach i po pucharach :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jeremy

przecież ani Pazdan ani Jędrzejczyk nigdzie nie odejdą, bo gdzie? no może Jędza na wschód ale Pazdan jest towarem niezbywalnym

Wicher

Jak to nikogo nie powoła? Jak Świerczok strzeli jeszcze z 5-6 goli to na bank pojedzie. Jakby co to0 Zagłębie nie da rady bez niego awansować czyli albo zagra po turnieju z marszu albo odpadają na 100%. Chyba, że jakiś inny napastnik im wypali.

wpDiscuz