FIFA litościwa dla Edwina Cardony
Weszło

FIFA litościwa dla Edwina Cardony

Listopadowy sparing z Koreą Południową Kolumbijczykowi Edwinowi Cardonie mógł się odbić potężną czkawką. Przypomnijmy – Kolumbijczyk wykonał jednoznaczny, rasistowski gest w kierunku rywala, a że sprawa trafiła do FIFA, która na tę tematykę jest szczególnie cięta, mogło się skończyć nawet wykluczeniem z mundialu. Ostatecznie 25-latkowi się upiekło. Mówiło się o minimum pięciu meczach zawieszenia, co oznaczałoby, że na MŚ mógłby grać od półfinału. Czyli wątpliwe, by bilet w ogóle dostał. Koniec końców w pięciu kolejnych spotkaniach reprezentacji nie zagra, z tym, że do okresu trwania kary wliczone będą wyłącznie mecze towarzyskie.

Na wstępie w telegraficznym skrócie wyjaśnijmy, dlaczego właściwie zawodnik Boca Juniors „zrobił” skośne oczy w meczu z Koreą Południową. Otóż Ki Sung-Yong sfaulował Jamesa Rodrigueza, a ten po chwili mocno pociągnął Koreańczyka za koszulkę. Rozwścieczyło to z kolei Lee Jae-sunga, który zdzielił go za to z liścia. Po chwili zaczęły się przepychanki i własnie wtedy Cardona dopuścił się rasistowskiego gestu, który skierowany był do jednego z Koreańczyków.

Gdy FIFA ogłosiła, że zajmie się gestem Cardony, wydawało się już, że w kwestii mundialu skrzydłowy ma już pozamiatane. W końcu nie jest najpilniej strzeżoną tajemnicą wszechświata, że federacja piłkarska jest uczulona na rasizm. Panowało więc przekonanie o nadchodzącej z centrali bardzo surowej karze. Chyba nikt się nie spodziewał, że 25-latek dostanie zakaz obowiązujący wyłącznie w spotkaniach towarzyskich. Co prawda dodatkowo zabuli jeszcze 20 tysięcy franków szwajcarskich, ale w porównaniu z opuszczeniem MŚ, to doprawdy symboliczna kara.

Jeśli więc czekając na decyzję FIFA mogliśmy liczyć, że przed mistrzostwami świata Adamowi Nawałce odpadnie jedno zmartwienie – to pod tytułem: jak zatrzymać drugiego najlepszego strzelca Kolumbii w eliminacjach (3 gole, ex-aequo z Carlosem Baccą) – no niestety, szukać trzeba będzie gdzie indziej.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

To ma być rasizm? Nazywanie czegoś takiego rasizmem to faszyzm. :-]
Co z wolnością gestu cholerni faszyści? Robiliśmy skośne oczy w dzieciństwie wielokrotnie – dobrze wiedzieć, że byliśmy „rasistami.” Robilismy nawet gorsze rzeczy – przebieralismy się za Indian, a juz sama ta nazwa to „rasizm.”
Faszystom od politycznej poprawności salutuję środkowym palcem. :)

Mikas
West Ham United

Już myślałem że głupiej niż skrajna lewica nie da się wymachiwać słowem faszyzm, ale okazuje się że to jednak możliwe.

Kcramsib

Bądźmy poważni, wywalanie kogoś z (być może) najważniejszej imprezy w karierze tylko za to, że w emocjach (wszystko zaczęło się od faulu Koreańczyka) pokazał jakiś głupi gest byłoby zwykłym skurwysyństwem – rozumiem jakby kogoś skopał, ugryzł czy znokautował, ale to? Kpina…

wpDiscuz