Wracamy do korzeni – Adidas prezentuje piłkę na MŚ w Rosji
Weszło

Wracamy do korzeni – Adidas prezentuje piłkę na MŚ w Rosji

Wiemy już, jaką futbolówką zagrają w przyszłym roku w Rosji najlepsi piłkarze na świecie. Tym razem Adidas zdecydował się na powrót do tradycji, czyli piłki Telstar. Naszym zdaniem to jak najbardziej słuszny ruch – wracamy powoli do klasycznych, czarnych butów piłkarskich, więc i klasyczna, biało-czarna piłka trafia w nasz gust. A właśnie tak wygląda Telstar 18.

Mundialowe futbolówki od zawsze budziły ogromne zainteresowanie. Pamiętamy przecież kontrowersje, które wzbudzały naszpikowane nowymi technologiami piłki i ich wpływ na interwencje bramkarzy. Niektóre miały w powietrzu wyczyniać piruety, inne opadać jak jesienny liść, kolejne osiągać zawrotne prędkości po strzale. Jedno jest pewne – z każdą kolejną edycją coraz częściej narzekali na nie bramkarze. I nic dziwnego – technologia jest w piłce głównie po to, aby futbol i piłkarskie święto – jakim są mistrzostwa świata – były jeszcze ciekawsze.

Model przygotowany na przyszłoroczny turniej składa się z białej podstawy – i to właśnie jest ten powrót do tradycji. Nazwą nawiązuje do klasycznej piłki Telstar, którą grano na Mundialach w 1970 i 1974 roku. Ta nowoczesna interpretacja znanej już z historii futbolówki wygląda tak:

490721

Na białą powierzchnię naniesiono czarne oraz szare elementy przypominające komputerowe piksele. Jak to wygląda pod względem technologicznym? Znów mamy nowinki – Telstar 18 posiada wbudowany najnowszy układ NFC, co czyni ją najbardziej innowacyjną piłką meczową na świecie. Chip ten pozwala użytkownikom na interakcję z piłką za pomocą smartfona, a każda futbolówka generuje unikalny identyfikator umożliwiający dostęp do ekskluzywnych treści i spersonalizowanych wyzwań, które mogą stanowić element przygotowań do Mistrzostw Świata. Tak. Właśnie wkroczyliśmy w generację, w której piłka będzie zapisywała wasze osiągnięcia na smartfonach. Jeszcze nie wiemy, czy będzie zliczać gole strzelone na orliku i siatki założone obrońcom z sąsiedniej ulicy, ale przyszłość jest dzisiaj.

490723

Skoro poznaliśmy już najnowsze dzieło adidas – wróćmy na chwilę do przeszłości i przypomnijmy sobie najciekawsze piłki przygotowane specjalnie na mistrzostwa świata. Od samego początku firma produkując mundialowe futbolówki stawiała na klasykę i prostotę – po dwóch wersjach Telstar w 1978 roku postawiono na słynną serię Tango, która charakteryzowała się zdobieniem składającym się ze wzorów tworzących okręgi. Wersja ta była nieznacznie modyfikowana, a w swoim ogólnym zarysie dotrwała do 2002 roku.

Wtedy to właśnie z okazji turnieju w Korei i Japonii do gry weszła Fevernova, która zrywała z dotychczasową klasyką i stawiała na design nawiązujący do historii i kultury państw-gospodarzy. Kolejne piłki również zaskakiwały i były prawdziwym powiewem świeżości – nie tylko pod względem wyglądu, ale także specyfikacji technicznych. Używany podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku model Teamgeist wyróżniał się ciekawą grafiką oraz nowoczesną konstrukcją składającą się ze sklejonych termicznie 14 paneli (wcześniej stosowano szycie 32 łat).

KUPIĆ PIŁKĘ TELSTAR 18 MOŻECIE OCZYWIŚCIE U NASZYCH KUMPLI Z R-GOL.COM

Jego następca – Jabulani – stworzona z elementów pomalowanych na jedenaście barw, które symbolizują liczbę piłkarzy w drużynie oraz liczbę języków używanych w RPA, natomiast ostatnia mundialowa piłka Brazuca była pierwszą, której nazwę wyłoniono w ramach głosowania kibiców (uzyskała ona 77,8% głosów, natomiast konkurencyjne nazwy Bossa Nova oraz Carnavalesca zdobyły odpowiednio 14,6% i 7,6%). Naszym zdaniem – nie ma to jak tradycja. I dlatego z ostatnich piłek mundialowych, to właśnie Telstar 18 przypadł nam do gustu najbardziej. Choć i starym Telstarem-biedronką byśmy nie pogardzili.

telstar 1970 (fot. worldcupballs.info)

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
MArekPolkowski

Roteiro byla najlepsza :)

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Ale ona była na Euro 2004, a nie na MŚ.
Swoją drogą to w moim odczuciu bardzo fajną piłką był EuroPass z ME 2008. Grałem kilka meczów oryginalną, nie żadną repliką i ta jej gęsia skórka całkiem fajnie reagowała na kontakt z butem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Mikas
West Ham United

Ładna, ale to NFC to chyba sztuka dla sztuki. Dlaczego to zrobili? Bo mogli. Chyba tylko dlatego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zenek122
Drużyna Pierścienia

Nie rozumiem, piłka ma być dobrze widoczna i dobrze napompowana a nie ładna, nikt jej dymał nie będzie, chyba?

Mikas
West Ham United

Dymasz swój samochód? Nie. A chcesz żeby był ładny? Jak najbardziej. Może – a nawet powinna – być widoczna, dobrze napompowana i przy okazji nie być paskudna, szczególnie że potem ją będą sprzedawać.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Matthew

Projekt piłki bardzo słaby, ani ciekawy ani kreatywny. Ktoś go jednak musiał zatwierdzić.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Szef Wszystkich Szefów

Z tego co pamiętam to już od jakiegoś czasu istnieją modele piłek interaktywnych z adidasa, jedną z nich bawiłem się w Media-Markcie z 1,5 roku temu.

wpDiscuz