Dziesięć rzeczy, których nie wiedziałeś o Bytovii
Weszło

Dziesięć rzeczy, których nie wiedziałeś o Bytovii

Drutex Bytovia Bytów to rewelacja tegorocznej edycji Pucharu Polski. Wyrzucili już Lechię Gdańsk, wczoraj po karnych wyrzucili Pogoń Szczecin. Mają ćwier

1. Zrobiliśmy szczegółowe badania rynkowe, wnikliwe rozeznanie w branży, dotarliśmy też do księgowych, którzy anonimowo udostępnili nam księgi przychodów firmy Drutex. Dzięki temu jesteśmy w stanie powiedzieć, że sponsor Bytovii ma dokładnie kasy jak lodu.

Chcą, żeby Pirlo, Błaszczykowski i Lahm reklamowali ich okna? Nie ma najmniejszego problemu. Stać ich.

Screen Shot 09-20-17 at 12.08 PM

Ta firma to polski ‚american dream’ – zaczynali od ogrodzeń i klatek dla lisów, dzisiaj są potentatem. Majątek Leszka Gierszewski, założyciela firmy, „Forbes” wycenia majątek na 590 milionów złotych. Tak naprawdę gdyby Drutex chciał, mógłby w Bytovię tchnąć tyle forsy, że awansowaliby na luzie do Ekstraklasy. Póki co tego nie zrobili, ale kto wie – może zwycięstwa z tej edycji Pucharu Polski sprawią, że rozsmakują się w ciut poważniejszej piłce? Na awans stać ich na pewno.

2. Od 2003 Bytovia związana jest z Drutexem. Wcześniejsze nazwy klubu to Gwardia, Budowlani, Sparta, LKS, Start, LZS, MLKS.

Ze słupskiej okręgówki wyszli w 2005 roku, z IV ligi pomorskiej w 2008, z trzeciej ligi w 2011, z II ligi w 2014.

W pierwszej lidze ich wyniki do tej pory to: 13 miejsce w sezonie 14/15, 8 miejsce w sezonie 15/16, barażowe 15 w 16/17. W barażu zmietli Radomiaka.

Screen Shot 09-20-17 at 12.17 PM

3. Największy sukces przed erą Drutexu to jeden sezon w III lidze w 94/95. Ówczesna III liga była jednak kuriozalnie rozbudowana – 8 grup po 16-18 drużyn. Bytovia zajęła w swojej grupie przedostatnie miejsce.

Screen Shot 09-20-17 at 12.23 PM

4. Drutex naprawdę oszczędnie inwestuje w klub, co można wyciągnąć choćby z rozmowy z Waldemarem Walkuszem w  portalu GP24.pl.

– Jest dużo spraw w ostatnim roku, takich, których opinia publiczna nie zna. Jak wyglądał ostatni rok, jak wyglądały sprawy wszystkich awansów. Kto to nakręcał, jak to wyglądało. W tej chwili ja odbieram, że Walkusza prawie nie było w Bytowie, tak się to pokazuje. Tylko i wyłącznie firma zrobiła awanse i Rafał Gierszewski. A były różne sytuacje. Chociażby takie, że w momencie, kiedy robiliśmy awans z IV ligi do II, to przez pół roku, całą rundę wiosenną nie było sponsora, bo się wycofał. O tym nikt nie pamiętał.

– Mało który trener pozwoliłby sobie na tyle lat pracy w jednym miejscu.

– 30 lat pracuję zawodowo, 9 lat w Bytowie to prawie 1/3 całej mojej pracy. Warto to spisać. Do dzisiaj nie ma trenera w Polsce, który pracował tyle lat w jednym klubie i w tym czasie doczekał się awansów. Gdyby na jeden rok mojej pracy poświęcić 10 stron, to już jest 100 stron. A książka będzie miała o wiele więcej.

– Szybciej przyjąłby pan argumenty czysto sportowe? Nie udało się, zabrakło umiejętności trenera, trzeba szukać kolejnego?

– Wielokrotnie przez te 9 lat przymierzałem się do zakończenia współpracy. Nie pozwolono mi na to. Nawet były sytuacje, gdy byłem stawiany pod ścianą, że jak ja odejdę, to i sponsor się wycofa. Awans do I ligi? Abstrakcją dla mnie, nawet jak graliśmy już w IV lidze, było myślenie o I lidze. Wyszło, nawet wtedy gdy w III lidze, spisywano nas na straty. Gdy śmiano się z nas, że ledwo się utrzymaliśmy. A my zrobiliśmy awans do II ligi. Chciałem w tym momencie już podziękować. Wtedy usłyszałem od kierownictwa klubu, że nawet jak II liga miałaby być przygodą na jeden rok, to warto. Wyszedł, po kiepskim początku, bardzo dobry sezon. 

5. Dziś trenerem Bytovii jest Adrian Stawski, który objął stanowisko szkoleniowca w 2013 roku. To jego pierwsza praca w roli pierwszego trenera seniorów, wcześniej – od 2013 – był w Bytovii asystentem pod Tomaszem Kafarskim, Pawłem Janasem i Waldemarem Walkuszem. Stawski ma 38 lat.

6. Bytów to miejscowość licząca sobie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Atrakcją jest Zamek Krzyżacki, rejony generalnie bardzo piękne. Ale dotrzeć tam nie łatwo – takiej choćby stacji kolejowej po prostu nie ma. Jeśli ktoś z Warszawy chciałby wybrać się autobusem na mecz, musi zarezerwować sobie 8 godzin w PKS Słupsk.

Screen Shot 09-20-17 at 12.31 PM

maxresdefault

Dlaczego z Warszawy? Bytovia czeka w ćwierćfinale na zwycięzcę meczu Ruch Zdzieszowice – Legia Warszawa.

7. Obiekty Drutexu są przyzwoite jak na pierwszoligowe warunki, ale w przypadku zrobienia Ekstraklasy trzeba będzie ostro zakasać rękawy. Pytanie czy jest zapotrzebowanie, bo aktualnie stadionik może pomieścić 1500 widzów i rzadko się zapełnia.

Screen Shot 09-20-17 at 12.49 PM

Screen Shot 09-20-17 at 12.50 PM

Źródło: http://www.european-football-statistics.co.uk

8. Pogoń Szczecin we wczorajszym meczu zatrzymał m.in. Michał Stasiak, zawodnik tak stary doświadczony życiowo, że grał w Widzewie z Łapińskim, Boguszem i Citką.

Problem polegał na tym, że tamten Widzew się sypał. Wkrótce Stasiak grał w RTS-ie z Cichoniem, Chrzanowskim, Boldtem, Darcim, Gostyńskimi Mrvajleviciem. Zasłynął wywiadem: – Rozmawiałem z chłopakami z innych zespołów i mogę powiedzieć bez żadnej przesady, że w porównaniu z nimi zarabiam „na frytki” – wyznał na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Później odbił się od Dyskobolii, a złoty czas przeżył w Zagłębiu, gdzie zdobył Mistrzostwo Polski.

Stasiak trzy razy zagrał dla reprezentacji za Janasa. To specjalista od gry w dziwnych meczach: 1:1 z USA (zagrał wtedy też m.in. Wahan Geworgian i Patryk Rachwał) i 3:1 z Litwą (w składzie Piechniak, Radzewicz), 3:0 z Macedonią (Kaczorowski, a także niedoceniany Mirosław Sznaucner).

9. W kadrze zespołu jest raptem dwóch obcokrajowców. Są nimi Hiszpan Fran Gonzalez i Orlande Kpassa z Wybrzeża Kości Słoniowej. Obaj przyszli tu z ligi… tajlandzkiej (Kpassa via Stolem Gniewino), z kluby Pattaya United. Gonezalez w przeszłości grał w Herculesie Alicante i rezerwach Deportivo, dwudziestoletni Kpassa jest na początku kariery.

Na razie jest królem instagrama…

Screen Shot 09-20-17 at 12.47 PM
…i Youtuba:

10. I na koniec najistotniejsze: Janusz Surdykowski, jeden z liderów ataku Bytovii, to mąż siostry żony Huberta Wołąkiewicza.

KOMENTARZE (26)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Vinnie
Pogoń Szczecin

Jest jakiś frajer w Polsce, który zabierze ze Szczecina te dwie łamagi i uwolni nas od tych bezdennych amatorów? Zwoliński z 93 i Delev z 11. Znajdzie się drugi sympatyczny Janek Urban, który z uśmiechem na ustach przygarnie, pocieszy i nie będzie miał żalu o to, że nie potrafią grać w piłkę? W zasadzie to ich jedyne, drobne i nic nie znaczące wady, Proszę, zabierajcie tych skórokopów, ten drugi nie jest nawet taki zły, ale ma feler, pół sezonu przeważnie leży na kozetce i strzela mniej bramek od Jakuba Bąka z Chojniczanki. Ale tak to luks, przynajmniej tak mówią w Szczecinie, bo niezłe wrażenia artystyczne robi. Aha, powołanie nawet dostał do kadry Bułgarii ostatnio. Razem ze Sławczewem z naszej ligi. Stolarczyka też zabierzcie, gorszy od Żewłakowa chyba nie jest, a to już zajebisty plus.

comment image

FC Bazuka Bolencin

Z Deleva może coś jeszcze będzie – ludzie z tamtych rejonów są zazwyczaj ambitni jak nie idzie, może się jeszcze ogarnie.
Natomiast Zwolaka to Wam serdecznie współczuję, z ręką na sercu!

Vinnie
Pogoń Szczecin

Każdy w Szczecinie wierzy, że z Deleva coś będzie. Wielu wysyła go na szpicę, ale patrząc na tę akcję jakie mają do tego prawo? Formella przy nim to egzekutor na miarę Suareza. Ta sytuacja doskonale pokazuje czemu Delev ma tylko cztery bramki w lidze przez ponad rok, koleś robi wiatr z którego niewiele wynika i zawodzi w najważniejszych momentach. Czy to kontuzja, czy tak jak wczoraj. Dla nas to było spotkanie o utrzymanie sezonu, jakiejś wiary, że na 70 lat może w końcu coś. Jeden nazelowany pajac i jeden Bułgar nadający się co najwyżej do handlu perfumami na parkingu to wszystko zniszczyli. Nieprawdopodobne.

FC Bazuka Bolencin

No niestety. Tak to już u nas jest. Po wygranej przekonującej 3-0 z Lechem (widziałem tylko wynik) myślałem, że Pogoń coś namiesza w PP.
Jak widać ekstraklasowe zblazowanie kopaczy ma się dobrze, od morza do Tatr, od Szczecina do Białego stoku, wszędzie znajdziemy mniejsze lub większe natężenie za dużo zarabiających piłkarzyków z balejażykiem, przyciętą fantazyjnie bródką, żelem, nowymi mercedesami, beemami, i pedalskimi torebeczkami od jakichś drogich projektantów. Tylko jak przyjdzie coś na boisku pokazać to zazwyczaj jest klasyczna dupa i to w dodatku z majonezem.

Ted
Barakowozy Klęskowo

@Vinnie problemem Szczecina, sportu szczecińskiego, Pogoni Szczecin jest armia zbawienia która , chyba od czasów Begdasa dopadła rejony Twardowskiego i nie ma zamiarów ich opuścić.
Heniu Wawrowski, Jojo Kasztelan, Mańko, Wolski, Kensy, Kozłowski, Czepan, Rysio But, Woronko, Malinowski, Mikulski…..i jeszcze kilku innych to ostatki ludzi którzy czuli czacze przy Twarowskiego. Potem to już tylko gorzej, dennie i coraz bardziej badziewnie. No nadszedł czas kebaba Sabrego, potem tragedia Ptaka- brazyliana i Copacabana, następnie parówkowi sponsorzy….i tak się to toczy, znaczy stacza.
Cały ten majdan wytargać w okolicę Wenecji i z siłą wodospadu spuścić jak najdalej od Twardowskiego.
Jeżeli dziś jakaś siła to rozpocznie, to za jakieś 10 lat coś będzie z Dumy Pomorza !

Syposz
Profi piłkarz nie dał rady

Janek Urban to już raz Zwolaka przygarnął. Nic dobrego z tego nie było.

M.S.

He, he, he, zawsze będę to przypominał, że był taki moment, iż niektórzy krzyczeli żeby brać Zwolińskiego do kadry. A jak wtedy nie szło Lewemu, to pojawiły się głosy, że młody Zwolak niech gra w ataku reprezentacji, he, he, he. Ale to jest Polska, wystarczy raz kopnąć piłkę i już krzyk do kadry, a jak jeszcze młody, to już rewelacja. Tak od lat 90 obserwuję i ilu to takich „ogórków” się przewinęło.

Staszek Anioł

Nie jestem sympatykiem Pogoni, ale chyba żaden klub z E-klapy nie potrzebuje teraz sukcesu tak bardzo, jak „Portowcy”. Choćby po to, żeby wreszcie coś się ruszyło na poważnie ze stadionem, bo rok w rok robią Was, z przeproszeniem, w ciula.

Morderca z glebi lasu

Co więcej, zawodnik z nr 11 w momencie oddawania strzału przez nr 93, znajdował się na spalonym. Czyli jest gorzej niż sądziłem w pierwszej chwili;)

GRAND_CHAMP

Szkoda że nie dowiedziałem się wyniku wczorajszego meczu

Poss

A wiesz że fakt, że nie dowiedziałeś się niczego o wyniku wczorajszego meczu może być spowodowany tym, iż to nie jest artykuł o wyniku wczorajszego meczu?
Sprawdzaj wyniki na 90minut.pl, osobiście polecam.

GRAND_CHAMP

Tyle że im się nie chciało napisać osobnego artykułu a nie wplotli nawet wyniku w tekst jak to często ma miejsce

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

GRAND_CHAMP

A pudło bo było 1-1 :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

GRAND_CHAMP

no jednak pojebało z arką, sory za błąd

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bennua

Zdzichu i GRAND CHAMP jesteście mistrzami takiej wymiany zdan dawno nie czytałem,uśmiałem się do łez,szczerze gratuluję i prosze o więcej. Wiem że nie omawialiscie tego wcześniej ale sytuacja przezabawna. Zgloszę was do nagrody specjalnej w kategori -dialog roku

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bennua

Mam nadzieję że weszło.pl was nagrodzi na najbliższej gali ale ja chętnie postawiłbym wam po dobrym pifku

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

TrolloLollo

Widać tekst pisany na szybko chyba bez korekty :) „Majątek Leszka Gierszewski, założyciela firmy, „Forbes” wycenia majątek na 590 milionów złotych.”

Staszek Anioł

Stacja kolejowa to tam jest, tylko… pociągów nie ma.

Ale co się dziwić w naszym biednym kraju, który jest chyba jedynym w cywilizowanej Europie, gdzie mamy nawet jedno prawie 100-tysięczne miasto (sic! – zagadka dla chętnych, nie podpowiadam) bez czynnej pasażerskiej linii kolejowej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Giess

Jak Bytovii udało się awansować do III ligi w sezonie 2007/2008 z 4 miejsca… Magic…

Staszek Anioł

Awans to przecież tak naprawdę nie był, bo zostali na tym samym poziomie, tylko z innymi rywalami (reforma systemu ligowego na trzecim i czwartym poziomie).

wpDiscuz