Rewolucja w Legii. Magiera i Żewłakow zwolnieni z klubu
Weszło

Rewolucja w Legii. Magiera i Żewłakow zwolnieni z klubu

– Zwolnienie Jacka Magiery to najgorsza rzecz, jaką mógłbym zrobić – powiedział prezes Legii Dariusz Mioduski, a następnie zwolnił Jacka Magierę.

Oprócz szkoleniowca mistrzów Polski zdymisjonowani zostali także dyrektor sportowy Michał Żewłakow, dyrektor do spraw skautingu Marcin Żewłakow, asystent trenera Tomasz Łuczywek oraz trener od przygotowania fizycznego Sebastian Krzepota. Mówiąc krótko rewolucja, w którą trudno uwierzyć nawet tym, którzy jej oczekiwali.

Pytanie pierwsze brzmi – czy zwolnienie Jacka Magiery to dobra decyzja?

Jest to pytanie, na które… trudno w tym momencie jednoznacznie odpowiedzieć. Faktem jest, że prowadzona przez niego drużyna w nowym sezonie grała fatalnie i faktem jest, że nawet w takim, a nie innym składzie osobowym powinna poradzić sobie zarówno z rywalami z Kazachstanu, jak i z rywalami z Mołdawii. Faktem jest również to, że nie widać było symptomów poprawy. Więc tak – jeśli w piłce przyjęło się, że za wyniki w pierwszej kolejności odpowiada trener, to ten ruch można jak najbardziej uznać za logiczny i uprawniony.

Inną sprawą jest to, czy rzeczywiście trener otrzymał właściwe wsparcie ze strony klubu, jacy piłkarze zostali sprowadzeni i w jakim momencie oraz w jakiej formie. Czy zamrażanie wyjściówek piłkarzom to ze strony władz klubu posunięcie faktycznie mobilizujące, czy jednak destabilizujące? I czy takich destabilizujących bzdur, małych, ale irytujących oszczędności nie było więcej? Czy np. odbieranie piłkarzom wejściówek na strefę VIP jest czymś, co ma sens, czy tylko wkurza, a pożytek z tego żaden? Mówiąc krótko – czy Jacek Magiera jest jednym ze źródeł kryzysu, czy też wszystko na około zaczęło się rozchodzić, a on po prostu nie potrafił tym kryzysem zarządzać?

Trenerów, którzy nie przetrwali zdobycia mistrzostwa Polski było bardzo wielu – czy to w Legii, czy w Lechu, czy nawet w Zagłębiu Lubin. Jest to jakaś choroba polskiej piłki. Jest też chorobą polskiej piłki to, że praktycznie NIKT nie daje trenerom szans wyprowadzić drużyny z kryzysu. Jeśli się w nim znalazłeś – po tobie. Przyjdzie ktoś inny, kto w końcu też wpadnie w dołek i też zostanie od razu zwolniony.

Pytanie drugie brzmi – czy zwolnienie Michała Żewłakowa to dobra decyzja?

I znowu jak w przypadku Magiery trudno o jednoznaczną odpowiedź. Dyrektor sportowy Legii bardzo dobre transfery przeplatał fatalnymi. A to Nikolić, a to Chukwu, a to Prijović, a to Necid. I tak dalej. Latem już rola Żewłakowa była znacznie mniejsza niż wcześniej, w jego buty wszedł Radosław Kucharski.

Faktem jest, że spośród wszystkich osób na Łazienkowskiej, to kontakty Żewłakowa w Europie były najrozleglejsze. Był to człowiek, w którym spory potencjał widział też sam Mioduski, publicznie deklarując chęć długiej współpracy. Pracował w Legii od dawna, najpierw zdobywając tytuł jeszcze na boisku, później wspomagając drużynę jako szef działu skautingu, wreszcie jako dyrektor sportowy. Spośród wielu ludzi Legii, zmieniających się piłkarzy i trenerów, jego zasługi w uformowaniu drużyny, która zaliczyła właśnie (lub wciąż zalicza) najlepszy okres w swojej historii był znaczący.

Wraz ze zmniejszającą się rolą Żewłakowa malał też sens dalszej współpracy. Decyzja o rozstaniu z dnia na dzień stawała się coraz bardziej nieunikniona, a jej słuszność zweryfikują dopiero najbliższe miesiące i lata.

Pytanie trzecie brzmi – czy grupowe zwolnienia dało się zorganizować lepiej? 

Mówi się, że nie ma dobrego momentu na podjęcie tego typu decyzji, że właściwie każdy byłby zły. Ale też ciężko uwierzyć, że lepsze dla drużyny jest rozstanie z trenerem po przerwie na reprezentację niż przed przerwą na reprezentację. Trudno też zakładać, że dobrym wstępem do zwolnienia trenera i dyrektora sportowego była prowadzona od wielu miesięcy przez prezesa Mioduskiego kampania wspierająca obu pracowników. Poniżej kilka przykładów:

8.08 (37 dni temu), Twitter:

11.08 (34 dni temu), Przegląd Sportowy:

– Szykuję dla niego (Magiery – red.) nowy kontrakt. Jesteśmy po wstępnych rozmowach, ale nie ma czasu, by dopiąć szczegóły. Ma wielki komfort i spokój pracy. Dostanie ofertę, która zapewni mu spokój. A, kiedy przetrwa kryzys, będzie jeszcze lepszy. Zwolnienie go to najgorsza rzecz, jaką mógłbym zrobić.

11.08 (34 dni temu), Super Express:

Niedawno publicznie poparł pan Jacka Magierę. To było bardziej potrzebne jemu, czy to był przekaz dla kibiców?
Bardziej dla kibiców, bo Jacek wie, co myślę o nim i jego pracy. A „jazda” po nim, ta cała krytyka, była bez sensu. Dlatego postanowiłem napisać publicznie, że ma moje pełne poparcie.

A gdybyście – odpukać – nie weszli do fazy grupowej Ligi Europy? To go pan zwolni czy nie?
Nie zwolnię. Ale do fazy grupowej Ligi Europy i tak wejdziemy.

Co w takim razie z nowym kontraktem Magiery?
Mamy to w planach, wstępne dyskusje już były. Na ile podpiszemy? Tego jeszcze nie wiem. Ale chciałbym, aby miał taką umowę, która da mu komfort pracy.

12.08 (33 dni temu), Gazeta Wyborcza:

Prezes Legii już na początku tygodnia zapewnił, że trener Jacek Magiera ma jego poparcie i zaufanie. – To był gest skierowany bardziej do fanów, a nie do Jacka. On wie, co o nim myślę. W wielu kwestiach jesteśmy do siebie podobni, mamy ze sobą dobry kontakt. Rozmawialiśmy, ale Jacek nie musiał mnie do siebie przekonywać. Po prostu mu ufam.

* * *

To oczywiste, że prezesowi nie wypadało publicznie podważać kompetencji pracowników, a – wręcz przeciwnie – musiał ich wspierać czy robić dobrą minę do złej gry. Ale też można to było lepiej rozwiązać pod względem dyplomacji, bez rzucania jednoznacznych deklaracji, które w obliczy właśnie podjętych decyzji brzmią mocno śmiesznie.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (164)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
17-S-92

Magiera nie umiał przygotować drużyny do rundy wiosennej i do sezonu 2017/18. Słusznie poleciał. Patrząc na Mioduskiego, przeczuwam jednak, że to dopiero początek cyrków w Legii i będą jakieś personalne dziwne wynalazki

N.

Nie umiał przygotować, dlatego w końcówkach spotkań pogrywał bezpośrednich rywali ligowych i zdobył tytuł MP 2017.

17-S-92

Grałbyś tydzień w tydzień mecz i trenował codziennie to też byś w końcu gazu dostał. Problem w tym, że zbierali formę 2 miesiące. No a że liga chujowa no to cóż

pep pep

wolał byś aby szczyt formy był zrobiony na okres jak grali za 1,5 punkta jak u Lecha) , czy wtedy jak grali za 3 punkty ?

Maro

W takiej drużynie jak Legia to forma piłkarzy ma być zarówno w meczach za 1,5 pt jak i za 3. Co to w ogóle za bełkot o formach na koniec sezonu. Czym nasza Polska się różni Holandii, Belgii, Danii, Francji, Włoch, Anglii itd. ?? i przytoczę wypowiedź Kucharczyka jak to ma mało wolnego i nie może odświeżyć umysłu. Jeżeli przez tyle lat zgotowaliśmy sobie taki los, że wcześnie zaczynami kwalifikacje to wystarczy zdobyć mistrzostwo na 4 kolejki przed końcem i klub mógłby 2 tygodnie wcześniej puścić piłkarzy na urlop.

17-S-92

Nie. Wolałbym, by przyszedł wreszcie ktoś kompetentny, co wyciśnie z tych piłkarzyków w Polsce kondyche na dłuższy okres czasu a nie na 5 kolejek. To są jaja żeby żaden klub po 30 kolejkach nie miał nawet 60 punktów w tabeli.

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

Tez spodziewam sie powtorki z truskawek.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek

słusznie, choć kiedyś to był właśnie portal z najlepszymi newsami w sieci.
teraz to w 90% „analizy” na poziomie 20 letnich studentów okraszone humorem rodem z gimnazjalnego fun clubu” dr Hause”.

Laki Luk
Nigdy Nie Byłem Na Meczu

Zdjęcie profilowe theczarek
może tego właśnie publiczność oczekuje?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Laki Luk
Nigdy Nie Byłem Na Meczu

Zamiast się wściekać pomyśl tylko, kto jest grupą docelową tego portalu, kto ma dostarczać mu klików w zamyśle jego właściciela. Newsy – fajnie, dobry news zawsze znajdzie amatora, tylko o newsy teraz cięęężko a kliki powinny się zgadzać. Choć na tak chamski atak, jak Twój nie powinno się w ogóle odpowiadać, to poważnie: myślę, że ważną część grupy docelowej tego portalu stanowią osoby OCZEKUJĄCE odredakcyjnego komentarza na opisanym przez Ciebie poziomie, a w warunkach zbyt skąpych środków na pozyskanie dobrego newsa właśnie tego typu pisarstwo jest w miarę łatwo dostarczyć.

Sam nie oczekuję już takiej jakości od portalu weszło.com, jak „kiedyś” ale widzę grupę gości, którym się najwyraźniej podoba.

patrikko

Szopen won!

bastion79
KS Milan

Piszczysz cienko jak wykupiony Boguś. Zarób, później będziesz decydował.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Iskra samokleski do pudy psie cwelowski

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

twoja matka chujowo gałe napierdala.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Nie wiesz nawet co to zeszyt amebo

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Cos w ten deseń jak ty napisales o twoim jak to nie ruchał swojej matki nawet jak byla na lozu smierci? :) Ok tylko pomine fragment w którym opowiadałes ze twoj ojciec swojej matce srał na ryj w trakcie ostatniego namaszczenia i walił w kielich mszalny jak był ministrantem:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Moze i bym wyrzucił cos z siebie… ale z doszedłem do wniosku ze z cwelami nie gadam. Bez odbioru :)
PS. przyslę ci tubkę wazeliny 😛

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Przykro mi, nie jestem pedałem jak ty i nie odwzajemniam twoich uczuc 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Prszypisywanie własnego pedalstwa i cwelostwa innym toi przejaw powaznej choroby:) wspolczuje twoim bliskim:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Jednak jestes pierwotniakiem . Szkoda z toba pisac Bez odbioru:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kazimierz_Deyna

Pojeb z ciebie, ale jako ze masz 150 cm w kapeluszu to jestes nieszkodliwym karłem:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gość12345

Gruby bej publicznie krzyczy, że Berg to trener na lata, po czym go zwalnia – weszło milczy

Gruby bej publicznie krzyczy, że Hasi to trener na lata, po czym go zwalnia- weszło milczy

Jak się trzeba dojebać do mioduskiego, to zawsze znajdziecie powód

Najedzony Bogus(L)aw
Dupa Katalonii

zaraz tam gruby

DrMabuse
Wisła Kraków

Pomiedzy Lesnodorskim a Mioduskim znajduje się cała Enklawa różnic.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Dysk Dzokej

Moim zdaniem dobra decyzja, słaby start w lidze, odpadanie ze słabiakami w europie,, nieprzygotowanie drużyny do gry bez Vadisa (dobry trener przewiduje taki scenariusz). Ciekawy jestem kto zostanie trenerem, mam nadzieję, że ktoś w stylu Czerczesowa. Legii potrzebne jest przypomnienie, że trzeba zapierdalać w każdym meczu.

Aerth

Start w lidze, patrząc tylko na zajmowane miejsce, to akurat lepszy jak Hasi. Chociaż to raczej „zasługa” tego, że teraz nikt nie potrafi odskoczyć. Bolą te puchary.

facemob

O dziwo Hasi sobie radzi z Olympiacosem. ALe nasze eklapowe piłkarzyki musiały zapierdalać i go wyjebali

pm

Jakimś dziwnym trafem za Czerczesowa nie bylo takich problemów…?

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

A ile Czerczesow był w Legii i czemu odszedł?

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Kasa Misiu, kasa?

bennua

Ból straszny a wstyd jeszcze większy

pm

„nieprzygotowanie drużyny do gry. A cóż takiego mógł Magiera tutaj zrobić? Zrzucić się na transfer Modricia czy coś? Błagam, tylko bez takich banałów, że zmiana taktyki itp. Transfery letnie Legii nie wypaliły, więc skład jest do bólu przeciętny (do tego jeszcze kontuzja Rado i Gui) i tu tkwi główny problem. Ale najprościej oczywiście o wszystko obwiniać trenera, choć tutaj nawet fuzja Fergusona z Mourinho nic by nie zdziałała.

ACMilan

Jeżeli stracił ludzi którzy mu robili grę to najlepiej przejść na system 4-4-2 gdzie te braki były by zatuszowane.Możliwe też ,że Sadiku czy Pasquato by odpalili.

pm

Hah, no wiadomo. „Najlepsi są ci, którzy nie grali”.

danielmleczko

To przepraszam bardzo Legia ma teraz taki słaby skład, że nie potrafi sklecić dwóch sensownych akcji w czasie 90 minut i to przez 10 spotkań?

pm

Tak, środek pola jest teraz przeciętny nawet jak na poziom ekstraklasy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bennua

Mam ten luksus że już wiadomo kto jest trenerem,i mam nadzieję że Jozak wstawi piłkarzą w pizdę, ale masz dużo racji,Magiera nie przygotował drużyny do rozgrywek ,odpadł z pucharów z takimi ekipami że kurwa wstyd tak ogromny że szkoda gadać. Magic miły ,sympatyczny gość ,pewnie wiedzę ma ale nie przełożyło sie to na wyniki a i styl dramatyczny . Czyli tradycyjnie ,trener dobry tylko wyników brak. Magierę lubię ale na zwolnienie zasłużył

jandar1990
GKS Tychy

Nie no mistrzem polski został więc nie mówmy że wyników nie miał. Pewien cykl się dla legii skończył, odeszli kluczowi piłkarze, transfery nie wypaliły, a akademia może zdobywa mistrzostwa polski hurtowo ale co z tego jak nie dostarcza piłkarzy do pierwszego składu, Do tego piłkarze może mieli z tydzień wolnego (liga skończyła się na początku czerwca, poźniej reprezentacje, roztrenowanie no a 7 lipca już mecz o superpuchar był – więc psychicznie w ogóle nie poczuli przerwy w rozgrywkach).
I jeszcze dodam że można się śmiać z powiedzeń probierza ale puchary/mistrzostwo to rzeczywiście dla trenera jest zwykle pocałunek śmierci – bo jaki trener który zdobył mistrzostwo przetrwał do rundy wiosennej następnego sezonu w ostatnich latach, bo chyba ostanim był Skorża w (jeszcze) Wielkiej Wiśle (a to dekada już prawie mineła)…

alfredo40

Berg dotrwał.

bennua

Wszystko ok, majstra zdobył ale z takim składem to był obowiązek, a cel Legii to przede wszystkim pucharu a tam zebrał baty niemiłosiernie. Tak więc suma zysków i strat to raczej wychodzi na minus

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pm

Nie został zwolniony na twitterze, a informacja o zwolnieniu została publicznie jako pierwsza podana na twitterze. Taka subtelna różnica.

dambibi
Rote Armee Fraktion

Hasi o zwolnieniu dowiedział się z twittera, więc taki chuj a nie subtelna różnica. Czy to profil Bogusia?

DrMabuse
Wisła Kraków

Pomijając kwestie twitterowe, ilosc dni pomiędzy poparciem a zwolnieniem jest jeszcze mniejsza niz te 33 dni tak podkreslane w powyższym artykule. Zastanawiam się, czy oni na „tym ich Weszlo” serio myślą, że ludzie mają sklerozę?

Janusz Wójcik
Reprezentacja Polski U-23 na IO 1992 w Barcelonie

Nie martwcie się, Misie kolorowe. Może nie wszystko jest pod kontrolą, ale teraz będzie tylko lepiej.

1473884630.jpg
Tumulec

wujaszku kiedy prezentacja?

Janusz Wójcik
Reprezentacja Polski U-23 na IO 1992 w Barcelonie

Cierpliwości.
P.S. Niektórzy pewnie nie wierzą w moje sensacyjne doniesienia. Dlatego przesyłam zdjęcie z sesji zdjęciowej do prezentacji.

Janusz_Wojcik_elkanatle.jpg
Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Ja tam się nie znam, ale Wujo chyba na tym zdjęciu trzyma pion tylko dzięki barierce!

Carlito

Nie znasz się, to barierka trzyma poziom dzięki Wujowi.

Dr Common-Sense

Czekamy 😉