Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Dzieci poszły do szkoły, a więc skończyło się lato. Pieprzyć kalendarze, które mówią inaczej. Skończyło się dzisiaj. Było i nie ma. Od teraz ciężkie tornistry, szaruga i zamiatanie liści. Matematyka i geografia, zamiast biegania za piłką.

Matematykę przestałem lubić jakoś koło szóstej klasy podstawówki, gdy już trzeba było spędzać przy niej trochę więcej czasu i do ocen celujących przestała wystarczyć zasada „zdolny, ale leń”. Natomiast z geografii zawsze byłem mocny, w dużej mierze dzięki sportowi. Wiedziałem, że Lubin to nie Lublin, bo Zagłębie to nie Motor, wskazać mogłem dowolne miasto na mapie i jeszcze dodałbym, kto jest w mieście najlepszym zawodnikiem, gdyby o to pytano. Zlokalizować mogłem Liberię, bo George Weah, albo Nigerię, bo Jay Jay Okocha. Wiedziałem, gdzie jest Detroit, bo przecież Isiah Thomas, wiedziałem też, gdzie Nowy Jork, bo przecież Patrick Ewing. Być może jako jedyny w klasie wiedziałem, czym jest Utah i gdzie tego czegoś szukać. Stolice krajów były takie proste do wykucia – wszak za wyjątkiem dziwacznych Niemiec i dziwacznej Turcji, wystarczyło zastanowić się, które kluby z danego państwa są najsilniejsze.

A więc tak, lato przeminęło. Było to lato, w trakcie którego wszystko wyglądało nie tak, włącznie z grą reprezentacji Polski wczoraj. Nasze kluby odpadły z pucharów tak dawno, że powoli zaczyna mi się mylić, kto z kim przegrał i w jakich rozmiarach, a występy Jagiellonii to prehistoria mniej więcej taka, jak duet Waldemar Adamczyk – Zakari Lambo. Lato, w trakcie którego piłkarze kopali głównie do własnych bramek, sędziowie mylili się nawet podczas oglądania powtórek w telewizji, a prezesi ponosili klęski gabinetowe. Wszystko, ale to naprawdę wszystko było złe, i – jak w internetowym klasyku – tory też były złe.

*

Polska przegrała 0:4 z Danią, czym nie jestem zdziwiony, bo w moim czasach przegrywała 0:3 z Gruzją – a przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Zgadzam się, że styl był mocno żałosny i aż nieprzystający do poważnej przecież drużyny, ale wychodzę z założenia, że jeśli w ogóle istnieją dobre momenty na zaśpiewanie „nic się nie stało, Polacy nic się nie stało”, to ten był bardzo dobry.

O dziwo, dostrzegam, że kibice byli bardziej skłonni śpiewać „nic się nie stało”, gdy odpadaliśmy z Euro 2012 w żałosnym stylu, niż teraz – gdy mimo porażki mocno trzymamy się na pierwszym miejscu w grupie. Wtedy współczucie, a teraz złość. Nawałka jednak się nie nadaje, a Pazdan z ministra obrony spadł do roli Misiewicza, który na boisku jest chyba tylko wyłącznie dzięki koneksjom. Najśmieszniejsze, że nikt nie mówi, kto niby miałby zagrać, gdyby nie grać miał Pazdan, bo trzeba byłoby powiedzieć, że Cionek, a to konkretnie, kompletnie bez sensu.

Jestem jak najbardziej za tym, żeby się lekko zaniepokoić, ale całkowicie przeciw, by zaniepokoić się trochę bardziej. Nawet nie martwi mnie fakt, że w Kopenhadze było 0:4, a nie 0:1, bo uważam, że istnieją drużyny i okoliczności, kiedy porażka 0:4 może dać więcej niż 0:1. I to jest właśnie taka drużyna i taka okoliczność. Materiał do przemyśleń dla piłkarzy (chyba ostatnio stały problem podczas zgrupowań – za mało piłki w piłce) oraz dla trenera. Dzisiaj ciekawy tekst zamieścił Michał Sadomski (TUTAJ) na temat wąskiej grupy zawodników, z których korzysta selekcjoner. Ma to z pewnością dobre strony, gdy wszystko idzie dobrze, ale w zasadzie tylko wtedy. Nawałka całkowicie zrezygnował z rozgrywania meczów towarzyskich, dzięki czemu Polska wspięła się tak wysoko w rankingu FIFA, ale w efekcie nic nie wiemy o zapleczu pierwszej jedenastki i ewentualnych roszadach w przypadku sytuacji losowych. W Danii na prawą obronę wszedł stoper z Serie B, a za znajdujących się pod formą Pazdana czy Jędrzejczyka nie miał kto zagrać, no chyba że za Jędrzejczyka Rybus. Trener na własne życzenie stał się niewolnikiem grupy 12-13 zawodników.

Niemniej jeśli ktoś ma wyciągnąć wnioski, to Nawałka właśnie, który jako pracoholik rozłoży każdą minutę zgrupowania i każdą sekundę meczów na czynniki pierwsze. Dlatego właśnie przyjmuję tę porażkę nawet z lekką dozą optymizmu – gdyż stanowi ona potrzebny materiał do analizy, którą lepiej przeprowadzić teraz, a nie w czerwcu 2018.

*

Ogólnie to całe lato to wiadomo: chuj, dupa i kamieni kupa. Spośród miliona przyczyn mizerii naszego futbolu (bieda, bieda i jeszcze raz bieda), zastanawiam się nad mankamentami, które można z łatwością i szybko usunąć.

I teraz was zaskoczę – brakuje nam sędziów takich jak w Hiszpanii.

Dobrze, dam wam chwilę na opanowanie śmiechu… Jeszcze chwilę… OK, chodzi mi mianowicie o to, że od paru lat powtarza się w Polsce, że sędzia „ma pozwalać grać”, a kluczowa jest „płynność meczu”. Komentatorzy powtarzają: „takich fauli się nie gwiżdże”.

Hiszpańscy sędziowie pod wieloma względami są beznadziejni – dyktują rzuty karne od czapy albo nie dyktują prawidłowych, nie widzą goli w sytuacjach bardzo klarownych. Ale jedno muszę im oddać – nie pozwalają na drobne faule i są w tej kwestii konsekwentni.

U nas w piłce na poziomie ekstraklasy praktycznie nikt nie drybluje. Każdy drybling kończy się całą serią nieodgwizdanych fauli, bo przecież „są tak drobne, że takich się nie gwiżdże”. W związku z tym drybling jako taki jest bez sensu, bo ryzyko straty piłki na skutek serii nieodgwizdanych fauli wydaje się zbyt duże. W ogóle zawodnicy w zakresie dryblingu – takie mam wrażenie – uwsteczniają się. Momentami mam wrażenie, że dziś Adam Fedoruk ze swoim chłopskim zwodem byłby w tej lidze zjawiskiem.

Drobne faule podczas dryblingu: nie gwiżdżemy. Drobne faule podczas gry z klepki, gdy wystarczy piłkarza lekko wytrącić z równowagi: nie gwiżdżemy. Być może nasza liga – nie od razu, ale w dłuższej perspektywie – stałaby się trochę bardziej znośna do oglądania, gdyby sędziowie stanęli po stronie graczy z piłką, a nie tych, którzy chcą im piłkę odebrać. Nie chodzi tu więc o to, czy arbiter jest dobry, czy nie, ale o ogólną taktykę prowadzenia meczów. A ta u nas i w Hiszpanii znacząco się różni. Czy sędzia ma dbać o „płynność gry”? Nie, sędzia wręcz nie może dbać o płynność gry, bo to z założenia oznacza patrzenie przez palce na część przewinień, byle tylko nie gwizdnąć.

Nie upieram się przy tej diagnozie, ale rzucam temat do przemyślenia: czy nie robimy naszej lidze krzywdy i czy sami nie oduczamy piłkarzy grać w piłkę, czy nie niszczymy jednostek najbardziej kreatywnych i pozytywnie zakręconych, byle tylko utrzymać piłkę w ruchu?

Aż skończyło się lato i piłkę zabrali nam przedstawiciele innych krajów. Oni akurat bez faulu.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (133)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
eneene5

Klasyczna „zapchajdziura” pisana na kolanie…

711dronow

A nawet na kolanach…

Rojber Hultajski

być może na zakolach

werseo

Na kiju od szczotki

711dronow

czy na zakolach nosi się zakolanówki?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Co człowiek to opinia, ale tekst znacznie (jak dla mnie) lepszy niż zeszłotygodniowy. Ciekawy wątek o faulach. Często się słyszy „to był taki miękki faul”. Przecież faul to faul. Drugi kwiatek: „takiego faulu, to się w polu karnym nie gwiżdże”. Dlaczego? Był faul, to się gwiżdże. Przepisy są wyraźnie i konkretnie mówią, co jest faulem, a słowa w nich nie ma, że definicja faulu zależy od miejsca rozpatrywanego zagrania. Kolejny przykład? Rzadkie przypadki dawania czerwonej kartki na początku meczu. Tu odsyłam do praktyk nieodżałowanego Adama Ledwonia (szczególnie w lidze austriackiej). Upatrzył sobie „jakiegoś frajera” z drużyny przeciwnej i w pierwszej minucie (że pojadę klasykiem) JEB!, czysty wślizg prosto w nogi albo łokieć w nos. Dlaczego w pierwszej? Bo jak mawiał Ledek: „W pierwszej minucie sędziowie nie dają czerwonych. To znaczy dają, ale rzadko.”
Abstrahując od Ledwonia jednak, a wracają do dziwnych interpretacji, skutki takiego czegoś są dziwne, bo w jednej lidze coś się gwiżdże, a coś nie. Tu sędzia pozwala na więcej, tam jest skrupulatny jak aptekarz. Czy oni sędziują na podstawie odmiennych, dla każdej ligi, przepisów?

Krzysztof.Reperowicz

Juz dawno pisalem ze to sedziowie obnizaja poziom bo w Polsce jest nowa dyscyplina sportu pilko/rugby. Wazniejsze jest przepchniecie, pociagniecia zeby sedzia nie widzial, lekki faul i gra rekami jest wazniejsza niz nogami. jak obronca jest mijany to wazne aby reka byla w porzek i blokowala przeciwnika i sedzia pali glupa ze nic nie ma. Bo sedziowie na koncach palcow maja bark. Pokazcie mi sprintera co biegnie z rozlozonymi na boki rekami, w polskiej pilce to alfabet, tak masz blokowac przeciwnika. Walka bark w barka to wpadniecie barkiem w plecy, wtedy taki mniejszy dostaje po zebrach i juz ma dosyc na kilka minut.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

A komentator mówi: no ostro zagrał, ale takich rzeczy, to się nie gwiżdże… Za moich czasów to mężczyźni grali, a teraz słabiaki…

bastion79
KS Milan

Sędziowie obniżają poziom. Dobre. Zawodnicy ekstraklapy mają problem z piłkarskim abecadłem: przyjecie, podanie, strzał, taktyka, tempo, koordynacja – wszystko. Jadą na zachód i konsternacja tamtejszych trenerów wyrażana: no kurwa, pół produkt mi przysłali, co ja mam go przyjjęcia uczyć? Jak rozumiem, kiedy zmienimy sposób sędziowania problemy prysną jak zły sen? Bądźmy poważni. O tych rękach szeroko napiszę krótko: przepisy pozwalają, bo jak można zabronić trzymać ręce szeroko? Absurd.

Krzysztof.Reperowicz

tylko w twojej wersji przepisów
„51. Zawodnik, który rozkładając ramiona, względnie balansując ciałem z jednej strony na drugą lub poruszaniem ramionami w dół i w górę zmusza przeciwnika do zmiany kierunku biegu i nie dochodzi przy tym do kontaktu ciał zawodników – popełnia przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim; natomiast w przypadku kontaktu ciał – dyktuje rzut wolny bezpośredni.”

bastion79
KS Milan

Tu mnie zastrzeliłeś. Nie wiedziałem, że taki przepis istnieje bo… inaczej wygląda to w praktyce. Tak czy siak mój błąd. Walę się w pierś. Mocno.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Przyznanie się do niewiedzy na weszlo… Rzadkie… Szanuję!

OtylyKibol

tak z ciekawości, bez urazy: Tobie ktoś płaci za komentarze? bo potrafisz odpisać nawet samemu sobie. jeśli tak, to daj namiar, odpale uczciwie prowizję. choć czasu, co przykre, nie mam aż tyle co Ty… ale spróbować mogię!

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Nie odpisuje sam sobie, choć masz rację, że czasem, gdy dwa razy napiszę coś w jednym temacie odpowiadając dwóm różnym osobom, wygląda to tak, że dwa komentarze są jeden pod drugim. Z czasem to bywa różnie, czasem jest, czasem mniej, Aktywność na weszlo jest moją pasją, więc mi tego nie odbieraj.
PS. Z tym płaceniem to niegłupie, ale na razie (niestety) działam pro publico bono.

Sorin_Oproiescu

W punkt. Z tego co obserwuję, Gino chyba chce zdobyć jakąś nagrodę weszlo, której w ostatnim rozdaniu nie dostał.

bennua

Jak do tej pory to konkurencji chyba raczej brak

711dronow

Oczywiscie chodzi o nagrode za elokwencje – ale w tym przypadku ilosc, a nie jakosc.
i tak najtragiczniejsze sa jego podszywkowe proby typu: „witam wszystkich, jestem Gino Lettieri, hehe. Mam go w nicku i awatarze, patrzcie jaka doskonala imitacja, hehe!”

Sorin_Oproiescu

Są plusy. Jest kulturalny, nie rzuca mięsem, potrafi przyznać się do błędu. No i nabija weszlo ilość wejść 😉

Ale chyba nie czyta wszystkiego 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Sorin_Oproiescu

Nie wiem? Czytam weszlo od kilku lat i wiele osób zniknęło, wcześniej komentowali jak Gino dzisiaj.

Przyszła mi taka myśl, ze może Gino chce załapać sie do redakcji, jak Wujo.

Jacek "szczęście czy fart" Megiera
Szeryf Astana

Z tym gwizdaniem fauli, to mam wrażenie, że sami (jako środowisko opiniotwórcze) po części odpowiadacie za pielęgnowanie drwali w Polsce, vide zachwyty nad Góralskim, kiedy ciął po pęcinach Vadisa. Nie wspominając już o radosnym pianiu ‚ekspertów” w C+ po każdym wyrębie na boisku

711dronow

Akurat góralski to słaby przykład, biorąc pod uwagę że legia to najbardziej agresywnie grająca drużyna w lidze

Jacek "szczęście czy fart" Megiera
Szeryf Astana

Agresywnie to Legia grała za Czerczesowa, czasem to nawet rugby bardziej przypominało, ale teraz to agresywny jest głównie Pazdan (też pielęgnowany przez polskich sędziów). Góralski jest moim zdaniem dobrym przykładem, bo Vadis mimo, że silny to grał techniczną piłkę a Góralski w tym pamiętnym meczu po prostu tłukł go czym popadło a euforii w mediach nie było końca

Janko Buszewska
Jadwiżański *447* KKS

711- Chciales rzec… chamsko, bandycko czasem
(choc moze to za mocno…)
Moze spytajmy ekspertow: Mielcarskiego… Wegrzyna?

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Dodam, że wedle wielu Góralski ma być zbawieniem reprezentacji, wobec kłopotów Krychowiaka.

Dariusz Szpakowski

Maczynski i Linetty nie zbawili więc szuka się następnego Polskezbawa ,chyba będzie to znowu uciekinier ze stolicy mody po zawojowaniu Anglii bo kto Jodłowiec ?Góralski poradził sobie z Odzidzią ale równie dobrze mógłby wyłapać kartkę albo dwie

dude
RVM

To naprawdę ma sens!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

711dronow

Bo cionek to po brazylijsku cieloch

B123

Bo Cionek oprócz polskich ma też katalońskie korzenie zwykła zazdrość …

DrMabuse
Wisła Kraków

Bo złamał nos koledze. I kolega płakał. Stano wiedział, że tak będzie…

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Cześka połamał?

711dronow

andrzejka niedzielanka

GRAND_CHAMP

a najgorsze jest to, że w temacie Podolskiego czy Klose ma odmienne zdanie

LechiaFans

Nigdy nie będzie Polakiem!

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Nie dasz mu certyfikatu?

facemob

Panie Krzysztofie nie odpisał Pan na tt więc ponawiam pytanie: Skoro uważa Pan, iż sędzia zachował się dobrze, nie uznając gola Lewandowskiego, bo niby nic nie widział, bo bramkarz zasłaniał miejsce gdzie upadła piłka, to proszę mi powiedzieć, skąd u sędziego taka pewność, że nie było gola skoro jak sam Pan wspomniał: BRAMKARZ ZASŁONIŁ MU? Skoro nic nie widział to chyba powinien się skonsultować z głównym itp?

MaLk

Przecież sędziowie mają ze sobą bezpośrednią łączność, nie muszą do siebie podbiegać, żeby się konsultować…

facemob

A czy ja napisałem, że miał biec do głównego? To głównemu też bramkarz zasłonił? NA repleju widać, że główny widział to lepiej niż Lewy

MaLk

Sądząc po minie liniowego, który z bezwarunkową pewnością pokazywał, że piłka nie przekroczyła linii bramkowej, sędzia główny uznał, że liniowy widział najlepiej i mu zaufał. Pozycja liniowego jest co do zasady lepsza do oceny takiej sytuacji niż głównego. Krótko mówiąc, liniowy nie widział, żeby piłka przekroczyła linię, więc nie mógł sygnalizować bramki, bo tak on, jak i główny mają obowiązek uznać bramkę dopiero wtedy, kiedy ma pewność, że bramka była, a nie kiedy ma wątpliwość czy jej aby nie było. Piłka przekroczyła linię tylko na ułamek sekundy. Widocznie żaden z nich nie miał pewności, że przekroczyła i zdanie Lewandowskiego nie ma tu nic do rzeczy, bo piłkarze różne rzeczy widzą na boisku, tylko nie zawsze obiektywnie.

facemob

No więc własnie! Miał taką pewną minę, stąd moje pytanie do Krzysztofa Stanowskiego. Skąd w nich taka pewność skoro niczego nie widzieli :)

MaLk

Oprócz standardowej w takich przypadkach gry aktorskiej sędziego pt. „ja tu rządzę” zapewne miał pewność, że nie widział żadnego momentu, w którym piłka przekroczyła linię bramkową całym obwodem. Dlaczego nie widział – to już inna sprawa, ważne że w takiej sytuacji nie mógł przecież pokazać bramki na chybił-trafił. A systemu VAR nie było. Pomyłka ewidentna, ale raczej nieumyślna.

ruch STARUCHa

To że sędziowie pajacują to wina MAFII FIFA 😉 Mam pytanie dlaczego technologia „goal line” została zastosowana tylko w finałach ME 2016? I co stoi na przeszkodzie, aby była dostępna we wszystkich meczach łącznie z eliminacjami i finałami MŚ oraz ME???

Z drugiej strony, może dobrze że nie uznał bo nasi naprawdę w tym meczu dopiero wtedy zaczęli grać 😀

Misza

na powtórce widać jak sędzia mrugnął

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Ma Parkinsona, zdarza mu się.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Sędzie popełnił błąd, więc nie rozumiem, jak można twierdzić, że zachował się dobrze. Inna sprawa, że można ten błąd próbować usprawiedliwić i to Redaktor Stanowski uczynił. Ze swojej pozycji sędzia główny guzik z pętelką mógł widzieć, jeśli idzie o ocenę, czy piłka przekroczyła linię całym obwodem, kto mówi inaczej (w mojej opinii) nie ma racji. Przecież tu decydują milimetry. Kluczowy jest tu liniowy, ten niestety zawiódł. Główny MUSI w takich okolicznościach oprzeć się na zdaniu liniowego. Zacytuję Janusza Wójcika: „Na czuja, to można powąchać, jak pachnie kobieta w przewężeniu.”

facemob

liniowi zawiedli nie raz

Krzysztof.Reperowicz

gdyby glowny widzial to by odwizdal bramke.

Sorin_Oproiescu

Na komentarz naczelnego trzeba sobie „zasłużyć”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

p_w

W pełni się zgadzam w kwestii arbitrów. Jeżeli chcemy by grano ładną piłkę, by mieć dryblerów w naszych klubach, by grać szybką piłkę, to nie możemy tolerować tego, że każdą grę można przerwać bez faulu przez kopnięcie. Zwłaszcza, że nawet w lidze angielskiej już teraz gwiżdże się masę fauli i nie ma tak, że można się kopać po kostkach przez cały mecz.

lukasz89

Co ciekawe, „aptekarscy” sędziowie mogą mieć też dobry wpływ na obrońców. Bartłomiej Rabij zauważył (głowy nie daję, ale chyba tutaj na Weszło była ta rozmowa), że dzięki takiemu drobiazgowemu sędziowaniu w lidze brazylijskiej to właśnie defensorzy nauczyli się jak skutecznie i przede wszystkim czysto interweniować. Stąd na Mundialu ich największą siłą, oprócz Neymara, miała być obrona (chociaż wyszło jak wyszło). U nas jednak za często chwali się piłkarzy, którzy nie potrafią powstrzymać przeciwnika inaczej niż przez zwykły faul.

Pasta

Stanowski chyba neczu realu nie widzial. Jak Casemiro ramos pepe im nikt nie gwizdze fauli. A w ogole el classico to jest takie niemilosirne kopanie messiego i neymara, ze az sie przykro patrzy

chloniak

Co do sędziów to pełna racja ale co do 0:1 czy 0:4 mam wątpliwości bo jednak bilans pogorszył się o 3 gole a w myśl zasad awansu do MŚ liczy się właśnie bilans. Jednak rozumiem jakie uśpienie mogłoby wywołać 0:1, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do mniejszej mobilizacji a tym samym np. wczorajszego remisu. Co lepsze jednak myślę że 0:1, bo właśnie ten bilans.

MaLk

Aha. To ja odsyłam do meczów Barcelony w LM, tych sędziowanych przez Marciniaka. Bilans dwóch meczów dla Barcy: 0 bramek strzelonych, 7 straconych, bezradność i wyzywanie sędziego. Doskonale pokazują jaki wpływ ma gwizdanie w lidze „drobnych fauli” (oraz wymuszeń, padolino itp.) na drużynę, kiedy potem musi zagrać mecz, w którym sędzia takich fauli nie gwiżdże.
—-
Ten sam problem zresztą spotkał Legię, której w lidze sędziowie gwiżdżą po gospodarsku, a potem okazuje się, że w pucharach odbijają się od ostrzej grających przeciwników i łapią kartki za pretensje do sędziów.

FC Bazuka Bolencin

W pełni się zgadzam. W pewnym momencie miały z tym też problem kluby angielskie, które dostawały mnóstwo kartek albo szybką czerwoną w meczach LM/LE sędziowanych przez arbitrów z kontynentu. Po prostu nie przywykli do tego typu gwiazdania.

Galford

No właśnie o tym jest dyskusja że fizyczna gra poza piłką doprowadza do rąbanki. Marciniak bardzo lubi być w centrum wydarzeń.

Aptekarskie sędziowanie powinno być w futbolu juniorskim aby lansowac techników a nie drwali.

GRAND_CHAMP

Ale o Legii nie pisz głupot, przypomnij sobie np. Jagiellonia – Legia gdzie Góralski powinien wylecieć z czerwoną kartką jeszcze w 1. połowie.

espen

To był wyjątek, jednak w większości meczów to Legii pozwala się na więcej.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

No tylko pytanie, gdzie tkwi błąd. Jeśli jest faul, trzeba gwizdać. Faul to faul. Przepisy są jedne.

MaLk

Błąd tkwi w interpretacji przepisów. Bo przepisy są jedne, a interpretacji wiele. Chodzi o to, żeby interpretacja była zgodna z tym, jakie są zalecenia, bo wiadomo, że na poziomie reprezentacyjnym czy pucharowym tak właśnie będą sędziować, niezależnie od tego czy sędzia będzie z Anglii, Polski czy Hiszpanii.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Zgadzam się. Interpretacji jest 103452, a przepisy te same.

bastion79
KS Milan

Skończmy już te wieczne pieszczochy z piłkarzami bezustannie ich usprawiedliwiać. Bo styl sędziowania, bo murowa, bo grają za mało, za dużo, bo w sierpniu albo w grudniu, murawa nie ta. Kurwa przestańcie! W Angli inaczej gwiżdżą i jakoś im piłka nie przeszkadza. Widział pan różnicę na U-21, więc nie gadajmy głupot o sędziowaniu. Nie w tym rzecz. Spójrzcie na sylwetkę Kownasia, posłuchajcie wywiadów jak młody zdolny nie może znaleźć bramkarza w klubie żeby potrenować wolne itd. Mentalność lub tak po ludzku: tu trzeba zapierdalać!

FC Bazuka Bolencin

Zwłaszcza dla piłkarzy z ekstraklasy nie powinno być żadnych usprawiedliwien w perspektywie ostatnich wydarzeń (kampanie pucharowe + żenujący poziom od początku sezonu)

GRAND_CHAMP

Sylwetki młodych piłkarzy to osobna kwestia, nie widzę tutaj zagłaskiwania nikogo.

bastion79
KS Milan

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem ale zwróć uwagę jak to wygląda. Oklep Legii, czy winni są piłkarze? Nie, trawa, trener, prezes bo transfery. Reszta drużyn zbiera oklep w pucharach, wina piłkarzy? Skąd, to terminarz, brak lotniska, daleka podróż. Żenujący poziom ekstraklasy, wina piłkarzy? Znów nie, trzeba zmienić system rozgrywek, punktacje i co tam jeszcze. Zawodnik młody (Kownas) a zapuszczony jak WSK w pokrzywach, jego wina? A skąd! Kierownik drużyny nie śledził go po mieście, więc zawodnik jadł co chciał. Winny klub bo tkanki nie mierzył (wątpie, a takie rzeczy czytałem), trener wystawiał i takie tam. Reasumując: powinniśmy więcej wymagać od piłkarzy a nie szukać dla nich usprawiedliwień, bo co jak co, ale wiedzę, że można za dużo mniejszy wysiłek zgarnąć niezłe siano – kumają w lot.

Z innej beczki. Trenowałem za młodu łyżwiarstwo szybkie (u Krzysztofa Filipiaka – wychowawca olimpijczyków Sławka Chmury i Luizy Złotkowskiej) i wierz mi, nikt chodził za nimi, nie sprawdzał co jedzą czy trenują w okresie roztrenowania (z rozspiski) itd. Pewnie dlatego się tak wkurwiam jak czytam o prowadzeniu się piłkarzy, ale jeszcze bardziej kiedy słucham, że to nie ich wina. A kogo? Pozdrawiam,

Alf Ramsey
Internazionale

Słabych kopaczy produkują nam słabi trenerzy a nie słabi sędziowie. To, że hiszpańscy zawodnicy potrafią świetnie dryblować nie wynika z racji innego poziomu sędziowania tylko z innego podejścia do piłki. U nas trzenerzy w większości wolą stawiać na drwali bez techniki niż dryblerów.

Jacek "szczęście czy fart" Megiera
Szeryf Astana

a co gorsza silni drwale preferowani są już w drużynach juniorskich. W pogoni za wynikami trenerzy dzieciaków stawiają na silnych i wyrośniętych, żeby się dobrze przepychali

FC Bazuka Bolencin

Chyba tylko u nas wyniki dzieciaków są aż tak ważne i odbywające się kosztem faktycznego nauczania ich gry w piłkę.

MaLk

Mam czasem wrażenie, że to efekt kompleksów polskiej piłki, tak bardzo potrzebujemy zwycięstw i tak bardzo nie możemy odnieść żadnych sukcesów, że poszukujemy sukcesów w niższych kategoriach wiekowych. I wpadamy w błędne koło, bo potem taki dzieciak, nienauczony grać w piłkę, choć ma półkę pełną juniorskich trofeów, w dorosłej piłce niczego nie osiąga.
Paradoksalnie, dopiero jak polska reprezentacja zaczyna prezentować jakiś poziom, pojawia się nacisk na to, żeby (naprawdę) szkolić dzieci i młodzież.

KrolKrak

Hiszpanie odnosza sukcesy w kategoriach młodzieżowych. To jest efekt prawidłowego szkolenia, ale również efektu skali i odpowiedniego klimatu. Tam wciąż (pomimo facebooka i konsoli) dzieciaki grają w piłkę masowo na podwórkach. Pracuję z
Hiszpanem z Murcii – jemu się rzuciło w oczy, że u nas nie ma dzieci grających „byle gdzie” 3 treningi na Orliku w jakimś UKS-ie nie pozwolą na wypracowanie techinki użytkowej. Zawsze mieli te przewagę, że u nich można grać przez okrągły rok bez przeszkód na byle klepiskach. U nas teraz boisk zatrzęsienie, nie trzeba grać na kartofliskach jak kiedyś, ale chłopaki wolą konsolę i FB.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Niestety są ważne. Wytłumacz Komitetowi Oszalałych Rodziców, którzy prowadzają dzieciaki na treningi, że ich pociecha ma się uczyć, a nie wygrywać. Skandal, za co ja płacę. macie mi nowego Lewandowskiego wychować!

FC Bazuka Bolencin

To jest niestety też zasadniczy problem. I to niezależnie od płci rodzica, większość z nich patrzy na wynik a nie to żeby nauczyć dziecko grać w piłkę. O ile modne mamusie można zrozumieć, bo – jak to baba, nie znają się na piłce. O tyle najgorsi są sfrustrowani ojcowie, którzy nadrabiają dzieckiem swoje chore niespełnione ambicje z młodych lat.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gelb ist meine farbe!

Dlatego warto sprowadzać trenerów z Niemiec!

kamilp88

„Najśmieszniejsze, że nikt nie mówi, kto niby miałby zagrać, gdyby nie grać miał Pazdan, bo trzeba byłoby powiedzieć, że Cionek, a to konkretnie, kompletnie bez sensu.”

Jestem daleki od skreślania Michała Pazdana, pod warunkiem że oczyści głowę i odzyska formę również w klubie. Ale wydaje mi się, że jest ciekawy kandydat którego szkoda że nie sprawdzono wczoraj – Marcin Kamiński. Był testowany 4 lata temu jako zawodnik Lecha, dziś jest graczem 1 Bundesligi, i wtedy był pierwszym wyborem Nawałki w jego debiucie. Symboliczne wprowadzenie Bednarka który póki co daleki jest od regularnej gry w Anglii, zamiast grającego od deski do deski Kamińskiego bardzo mi się nie spodobało, mimo mojej wiary w selekcjonera.

Co do ogólnej sytuacji kadry, to niepokój jest bo widać że coś się popsuło, brakuje Krychowiaka i reszta nie trzyma środka (może Góralski powinien był dostać szansę?). Ale wierzę w Nawałkę. Za miesiąc najważniejsze jest zdobycie 4 pkt i awans, styl będzie mniej ważny bo będzie czas na szlifowanie, ale liczę jednak że styl będzie lepszy.

FC Bazuka Bolencin

Adaś ma swoich pupili po prostu którzy muszą grać. Do tego zmiany można spokojnie przewidzieć (jeśli oczywiście takie nastąpią przed 90+2 minutą :).
Wczoraj miałem przyjemność oglądać mecz ze starszą osobą za bardzo nie interesującą się na co dzień futbolem i nawet ona zauważyła dlaczego trener nie robi zmian żeby ograć zawodników skoro jest 2-0 i 10 minut do końca.
Ja odpowiedziałem – bo to jest cały Adaś, ale kiedyś taka filozofia może się zemścić i to szybciej niż nam się wydaje.

pep pep

Cionek a Kamiński to jest przepaść , na korzyść Kamińskiego oczywiście.
Kilka minut ma charakter symboliczny (nie wiem nawet gdzie był ustawiony Bednarek) ale Nawałka znów wykazał się nieumiejętnością antycypacji rozwoju zawodników. Teraz trzeba antycypowac na 10 m-cy naprzód, a Bednarek w którego wierzę w dalszej perspektywie jest aktualnie nr 5 wśród środkowych obrońców Southampton bo Van Dijk nie odszedł a Hoedt doszedł. Zatem jaki sens miało w ogóle jego powoływanie skoro nie będzie grał w klubie i następnym razem w ogolenie będzie powołany ?
Pazdan w meczu z cieniasem wrócił na dobry poziom ,ale nie wiadomo jak by to wyglądało z innym rywalem niż Chizniczenko. Wyobraźmy też sobie że z ARM lub MTN zabraknie jednego z dwóch środkowych obrońców i znów ten Cionek wejdzie? Też jak będzie niekorzystny wynik a my będzie montować atak pozycyjny. Wynik i gra z KZK przemawia za Pazdanem, ale tak naprawdę powinien zagrać Kamiński i choćby na wszelki wypadek na przyszłość w meczu z KZK zgrać się choć odrobinę z Glikiem, a zarazem przecież dałby wyprowadzenie którego Pazdan nie ma

facemob

KAmiński? 😀 noł łej :) wolałbym bednarka, fakt że póki co grzeje ławę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

A pomyśl, że akcja z Petrescu była już ponad dekadę temu, już wtedy był problem, a teraz do głosu doszło jeszcze bardziej wygodne i roszczeniowe pokolenie. Dlatego leją nas już pasterze z Azerbejdżanu i Moldawianie zgarnięci z dworca autobusowego.
Co do zainteresowań naszych graczy i chęci do treningu to jest tak jak piszesz. A jak trafi się ktoś o trochę szerszych horyzontach to zostaje w szatni „czarną owca” np Cibicki bo czytał książki i nie robił jakichś gówno dowcipów kolegom z szatni kadry młodzieżowej.

KrolKrak

Pierwszy krok do poprawy sytuacji to wprowadzenie faktycznego wymogu odnośnie Akademii + wytyczne PZPN co do sposobu szkolenia. Polskiej piłce do niczego nie są potrzebne twory w rodzaju Termaliki.
Krok 2 – zakaz finansowania profesjonalnego futbolu przez samorządy i państwowe firmy. Po co wydawać publiczne pieniądze na kontrakty podstarzalych repów ze Słowacji, Bośni i innych stron świata (naszych repów również). Może w krótkim okresie czasu efekt pucharowy będzie taki, że jakieś Zagłębie czy inny Śląsk lub Korona odpadnie w pierwszej przedwstępnej zamiast w drugiej przedwstępnej – who cares.
W dłuższej perspektywie pieniądze wydane na sport dzieci i młodzieży zaowocują może większą liczbą w miarę wyszkolonych zawodników.

Bartekkacper

za duzo kasy za proste kopniecie pilki- w samo sedno.zgadzam sie do ostatniego wielokropka !!!

Wróżka Weszława

W Anglii nikt nie drybluje!

Habanero
Las Palmas

Nigdy już nie będzie takiego lata

ako

NIgdy

pepe72

to akurat dobrze. Lato był dobrym piłkarzem ale działaczem fatalnym 😉

DrMabuse
Wisła Kraków

Zdanie o dobroczynnej porażce 0:4 przypomina mi zart o sukcesie goscia, ktory trafił do szpitala po bezapelacyjnym tryumfie w zawodach, kto najdalej wychyli się przez okno.

pepe72

Ale akurat różnicę w zaangażowaniu w meczu w Kopenhadze i w Warszawie było widać.

Bartekkacper

tak bylo widac ale to chyba nie dzieci aby musialy sie chciec uczyc mocniej do szkoly tylko dlatego ze dostaly wpierdol od matki ?

pepe72

Jak widać jakiś bodziec musi być. Obawa przed wpierdolem też jest dobra.

baran

Co do pierwszej części felietonu, to ja za bardzo nie rozumiem. „Nawałka właśnie, który jako pracoholik rozłoży każdą minutę zgrupowania i każdą sekundę meczów na czynniki pierwsze”. To ja się grzecznie pytam: Za co płaci PZPN panu trenerowi? No chyba właśnie za robotę. Jednym słowem łachy nie robi. A jak się nie podoba to przecież może się zwolnić.

Damiano_L

Fajnie, że Nawałka wyciąga wnioski. Szkoda, że wyciąga je dopiero po porażkach, a po sukcesie nadmiernie przywiązuje się do wykorzystanych rozwiązań i ślepo wierzy w swój jedyny plan. Selekcjoner widzi problem dopiero wtedy, gdy przegrywa, nawet jeśli już wcześniej gołym okiem widać, że coś nie trybi.

Po Euro odtrąbiono ogromny sukces i zgoda – wynik był fajny. Krytyków stylu i decyzji Nawałki uciszano. Potem przyszedł mecz z Kazachstanem i wszyscy byli wielce zdziwieni, że taka mocna drużyna zagrała taką padakę z Kazachami. Adam „niczego bym nie zmienił” Nawałka zareagował jedną zmianą – w 83. minucie. Równie dobrze mógł siedzieć w domu przed telewizorem.

Niedługo potem męczyliśmy się z Armenią i Rumunią. Było to tuż po kontuzji Milika i w obu meczach bardzo długo wynik był zły (1-1 z Armenią) lub niebezpieczny (1-0 z Rumunami). W obu przypadkach Nawałka reagował, wymieniał słabsze ogniwa, wprowadzał drugiego napastnika i w obu przypadkach efektem były bramki. Gdyby podobnie działał na Euro, może dziś bylibyśmy mistrzami Europy, ale trzeba było zimnego prysznica z Kazachami, żeby selekcjoner dostrzegł błędy.

Teraz sytuacja była podobna. Po serii wygranych meczów bez Milika trener uznał, że oklepane rozwiązanie z jednym Lewym się sprawdzi. Pierwsza połowa meczu w Kopenhadze pokazała jednak chyba wszystkim, że osamotniony Lewandowski nie zrobi w tym meczu sztycha. Wszystkim, ale nie Nawałce. Milik był potrzebny na całą drugą połowę, kiedy dwie bramki dało się jeszcze odrobić. Wprowadzenie go przy 3-0 było spóźnione, bo to wynik, który dawał już Duńczykom swobodę, a morale naszych dobił.

Oczywiście winy za bramki nie ponosi brak Milika. Z drugiej strony Nawałka postawił na niezmieniony blok obronny pomimo fatalnej formy Pazdana i Jędzy. I o ile Michała ciężko zastąpić, to zastąpienie Jędrzejczyka Rybusem już w pierwszym meczu byłoby racjonalne. Poza tym gdybyśmy byli groźniejsi z przodu, to i Dania nie byłaby w stanie tak zdominować meczu. Padliśmy jednak ofiarą tego, że w poprzednich meczach taki skład się sprawdzał.

I rewanż z Kazachami znów pokazuje, że Nawałka jest inteligentny, wyciąga wnioski i potrafi zrobić dobrą zmianę. Pokazuje też jednak, że te wnioski wyciąga wyłącznie z porażek, a do sukcesów podchodzi bezkrytycznie. Rzadko rezygnuje ze sprawdzonych rozwiązań, a paradoksalnie często dobrze na tym wychodzi, tyle że zwykle trochę za późno.

KrolKrak

Nie pochwalam decyzji o braku zmian w Kopenhadze, jednak jestem przekonany, ze ten mecz nie był do uratowania. Oni są po prostu znacznie lepsi na ten moment. Szczególnie druga linia Duńczyków dominuje nad naszą w każdym aspekcie. Wielkie chłopy jak Delaney i Kvist, silne fizycznie, potrafią przywalić z dystansu, potrafią wejść w drugie tempo w pole karne. Do tego Eriksen, który jest chyba jedną z najlepszych 10 w ogóle. Nasz środek Mączyński-Linetty-Zieliński przegrywa z nimi w każdym aspekcie, na dzień dobry wyglądają jak chłopcy przy facetach. Bardzo brak Krychowiaka, Niestety w miesiąc będzie miał Cięzko się odbudować, a już 8/10 kolejny mecz z wielkoludami (z Czarnogóry).

wojsal
Arka Gdynia

Duńczycy byli w Kopenhadze bardzo przeciętni. Przegraliśmy na własne życzenie. Reprezentanci sami przyznali, że grali bez ambicji. Czyli po prostu: nie chciało się naszym grać. Co widać było na boisku.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DrPlama

Pozwolenie na ostrą grę jest naturalną konsekwencją próby robienia z ligi „SHOW” ponad naturalny potencjał. Łatwiej zrobić show z walczakami bo wirtuozów to wszędzie jest brak. Np w Anglii się fajnie ogląda mecze bo jest chaos na boisku i wszyscy biegają na maksa, Ale jak grają w europie to już widać braki w taktyce, gdy przegrywają z zespołami, które mają potencjalnie gorszych piłkarzy lepiej ustawionych na boisku. Z drugiej strony większość meczów w Hiszpanii i we Włoszech jest nudniejsza, czasami nawet od polskiej.

W naszej lidze sędziowie pozwalają na za dużo kopania i trzymania. Pokutuje ukochany frazes zawodników co nie potrafią przyjąć piłki „męska gra”.

fronda

Lato się skończyło zacznij pisać coś do czytania.

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

Felieton nie tak dobry jak kilka ostatnich ale trudno. Sędziowie jako czynnik wpływający na pożądany kierunek rozwoju polskiej piłki – czemu nie. W Anglii tez sędziowie pozwalają grać i najlepsi piłkarze wybierają Hiszpanię a ostatnio nawet Francję i Włochy. Kiedyś mówiło się że u nas do roczników młodzieżowych wybiera się chłopców najwyższych i najsilniejszych aby od razu „mieć wynik”.

Sebastian Ro(L)ewski
kup pan cegłę

No jeszcze tego brakowało żeby w tej lidze sędziowie gwizdali jak u latynosów co 30 sekund.

Yakupsky
ᕕ( ᐛ )ᕗ

Kto na geografii pyta o położenie Liberii?

Mateusz Borek

Nauczyciel.

DrMabuse
Wisła Kraków

Teraz to już pewnie nikt, bo się dziecko zestresuje i rodzic przybiegnie z mordą. Ale kiedys pytali.

Bartekkacper

you made my day hahahha

pepe72

Fajnie, że pan podjął temat „żelaznej grupy” Nawałki, bo Michał Sadomski napisał prawie dobry artykuł, dopóki nie zaczął „lizanie po f…e”. Może jednak warto przypomnieć, że na Euro Nawałka został sklasyfikowany jako jeden z NAJGORSZYCH trenerów. Nie twierdzę, że jest to najgorszy trener kadry ale niestety zmian przeprowadzać nie umie. Skład w Danii też jest kamieniem do ogródka Nawałki. I może trzeba to częściej pisać.

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

Ciekawa koncepcja. Zwlaszcza, ze w ekstraklasie od patrzenia na te plynnosc gry oczy bola. Wolniej ta gra plynie niz w woda w sadzawce.
Z drugiej strony wydaje mi sie,ze wieksza liczba karnych w tym sezonie sugeruje, ze zmiany troche zaszly.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jakub Olkiewicz
ŁKS Łódź

Rzeki wszystkie obcykane, bo wiadomo, Wisły Sandomierz, Kraków, Płock, Puławy, Odry Wodzisław Śląski i Opole, Warty Poznań i Sieradz. Dalej Wigry Suwałki, Jeziorak Iława, Wielim Szczecinek. Jeśli chodzi o złoża naturalne, to wiadomo, gdzie są Miedziowi, gdzie Torfiorze/Brunatni, gdzie gra Siarka a gdzie Miedź. Wiadomo, kiedy Legia wtopiła na Mazurach, a kiedy niespodziankę sprawiła Warmia Grajewo. Jak jesteś fanatykiem, to wiesz też, że Surinam Edgara Davidsa był kolonią holenderską, a Algieria Zidane’a francuską. :) Na trójkę z plusem przez kilka dobrych lat wystarczy!

711dronow

Panie Jakubie, przepraszam za offtop ale musze sie dowiedziec, czy red. Gapinski jest odporny na krytyke? Blagam o odpowiedz

Jakub Olkiewicz
ŁKS Łódź

Trudno mi powiedzieć, nie widziałem jeszcze, żeby ktokolwiek krytykował red. Gapińskiego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jakub Olkiewicz
ŁKS Łódź

Jasna sprawa, ja też oczywiście upraszczam. Chociaż pamiętam jak zaczęła się moja przygoda z geografią Niemiec – gdy dopytywałem ojca, dlaczego są dwie Borussie, chociaż nie grają w tym samym mieście. No i dlaczego nie miałem problemów na lekcjach, na których omawiano regiony dążące do autonomii – Kraj Basków, Katalonię, Korsykę, Swoją drogą fajny temat, można jeszcze przemyśleć znajomość historii najnowszej w oparciu o futbol, bałkański kocioł, znajomość byłych republik radzieckich, wiedza, kiedy się rozpadła Jugosławia, jakie państwa wtedy powstały i kim był w tym okresie Boban 😀

Bartekkacper

ja tylko sie wtrace do tematu.generalnie interesowala mnie geografia od malego ale jednak uwazam ze przegladanie tabel czy z najnizszych lig polskich tudziez eliminacji do MS po czytanie jak wyzej wymieniono krajow pochodzenia poszczegolnych pilkarzy pomoglo w zabawie z mapa na lekcjach … :) to tylko jezeli chodzi o panstwa i miasta oczywiscie.reszta jak gory rzeki etc przyszla z pasji …

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

StaszekPrawy

O, ja podobnie myślałem, że Leszek i Kóba są z tego samego miasta, no bo przecież są paziami Bońka, Nawałki i Leśnodorskiego.

KrolKrak

Prawda, że mecze w ekstraklapie przypominają zwykle szarapaninę – trochę to podobne do wczorajszego stylu Kazachów, nieskonczona ilość kopniaków, skoków na plecy i tym podobnych chwytów. W Ekstraklapie wyjście do wysokiego pressingu kończy zwykle wpierdoleniem się w achillesy, a nie próbą zabrania piłki. Do tego kwestionowanie nawet najbardziej oczywistej decyzji sędziego, pokazywanie „nasz aut!” nawet jak gość wykopie do autu 5 metrów od liniowego. Mało piłki w piłce, większość zawodników gra z „nożem w zębach”, chwalenie w C+ tzw „meczów walki” itd. Tak się nie da, trzeba mieć kondycję i grać twardo w pojedynkach, ale jednocześnie piłkarz musi mieć swoisty luz, musi się cechować spokojem, tylko wtedy mozna podejmować prawidłowe decyzje. Bazą do tego jest niestety technika, jak nie potrafisz przyjąć piłki, prowadzić swobodnie, to przeważnie musisz iść na przebitkę – tak tworzy się typowa ekstraklasowa jatka.
Zmiana stylu sędziowana byłaby wskazana, uczyniłaby grę w e-klapie bardziej znośną dla widza. Poziomu nie podniesiemy jednak drastycznie bez kompleksowego szkolenia w oparciu o technikę – inne cechy są stosunkowo łatwe do wypracowania, Warunki fizyczne albo masz albo nie masz, a zresztą piłka jest na tyle egalitarna pod względem fizycznym, że typ w rodzaju Insignie też sobie znajdzie miejsce.

zielonywojownik

Z tym dryblingami to nie do końca tak jest. U nas mało kto to robi dlatego, że panowanie nad piłką sprawia naszym kopaczom wielki problem. Na pewno nie dlatego, że się boją faulu. Kosę można zarobić w wielu sytuacjach i miejscach na boisku. To tak jak by napisać, że skrzydłowi się boją rozpędzać bo im ktoś gwałtownym wślizgiem z przodu czy z tyłu krzywdę zrobi. A u nas takich soczystych i bezmyślnych wślizgów jest mnóstwo.

czornidlo

Stano niby lubi Messiego nie? To coś chyba mu umknęło, bo Leo dryblował i nadal drybluje bez względu na to czy go skoszą czy nie i to również w czasach, gdy nie był gwiazdą…

Mariusz Szewczyk

Czyli krótko mówiąc, nasze kluby tak szybko odpadły z pucharów przez sędziów, oczywiście tych naszych, swojskich, ligowych 😉

ChrisD

Jaka, do kurwy nędzy, płynność gry? Odpalcie sobie dowolny mecz Biedaligi i spróbujcie policzyć celne podania pod rząd na połowie przeciwnika. Ile razy na mecz doliczycie do 3 ?

Kahbenin

Obawiam się że taka skrupulatność u naszych sędziów nie zmotywuje zawodników do częstszego dryblingu a raczej do częstszego symulowania. Poza tym to później przyjdą ponownie europejskie puchary i będziemy oglądać festiwal strat piłki spowodowanych takimi zagraniami (chyba że temat pucharów uważamy tutaj za nieistotny a zależy nam wyłącznie na przyjemniejszym widowisku).

valdes1987

filozoficzne pierdolenie stanowskiego, tekst o dupie maryni, tekst dla gimbow, szkoda czasu,

czornidlo

Akurat sędziowie to chyba są ostatni na liście tych którzy mogą komuś zabrać finezję. Większość kopaczy nie umi drybling skills i to nie wina sędziów. Po drugie właśnie ta skrupulatność w Hiszpanii zawsze mnie wkurwiała XD Co pół minuty gwizdek. I potem jeden z drugim pokłada się w polu karnym i symuluje… Moliby być bardziej skrupulatni, ale nie jak w Hiszpanii. Nie róbmy jaj z pogrzebu.

Alf Ramsey
Internazionale

My nie jesteśmy kreatywni zawodnicy, my mamy rozgrywać, to trzeba powiedzieć

Futbolownia

no tak, tylko że z tymi faulami to wydaje sie że nie do końca, bo to młodym zawodnikom w juniorach można nie gwizdać fauli. Niech próbują, uczą się, kombinują. Ci którzy już grają w ekstraklasie to albo mają kiwkę albo jej nie mają. Już się nie nauczą jej nawet jak obrońca będzie wiedział, że nie może dotknąć przeciwnika. Taki Neymar przecież nie nauczył się kiwać, bo sędzia gwiżdże każdy faul na nim? Wystarczy spojrzeć na twardszą ligę jak, np.: angielska i takich techników jak Rashford lub Martial. Oni to mają i nie powstrzymuje ich to, że mają przed sobą wielkich środkowych obrońców.

redzgred

Kompletnie nie mogę się zgodzić z redaktorem co do drugiej części tekstu. Sędziowanie w Hiszpanii jest zbyt drobiazgowe, a oglądanie co tydzień popisów Suareza czy też Alby pachnie masochizmem. Wydaje mi się że sędziowanie w PD doprowadziło do tego, że co cwańszy (nieuczciwy) zawodnik kładzie się bez kontaktu z przeciwnikiem. Doprowadziło ono do tego, że spotkania są co chwile przerywane, a gra mało płynna. Bo czy to właśnie nie w tej lidze skrzydłowy wdaję się w drybling nie dlatego że ma realna szansę wedrzeć się w pole karne, ale po to żeby w ciemno wywalczyć rzut wolny na 22 metrze? No i na koniec przypomnijmy sobie ostatnia sytuację w Ekstraklasie, po której symulanta zlinczowano na wszystkich możliwych portalach społecznościowych. W Hiszpanii jest to traktowane jako coś normalnego, ot zwykłe cwaniactwo, przecież tak potrzebne w futbolu. Poziom Ekstraklasy woła o pomstę do nieba, ale drobiazgowe sędziowanie nie wykreuje nam nowego Garrinchy.

Poker

Niby tak ale dlaczego w takim razie taki Maradona i wielu innych dryblowalo w laatch 1980-tych gdy defensorzy wycinali w pien ofensywnych zawodników? Ja mysle ze wlasnie te faule powinny wspomagac rozwój dryblerów, w ciezkich warunkach powinnismy mie zajebistych drybler´wo

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Ja, Felek

Zdjęcie profilowe ... „brakuje nam sędziów takich jak w Hiszpanii (…) nie pozwalają na drobne faule”

Jak najbardziej. Ale to nie tylko sędziowie, ale całe środowisko piłkarskie. Przecież w Canal + komentatorzy promują wolną amerykankę na boisku. Często nawet strofują sędziów za gwizdanie fauli, bo „trzeba puścić grę” (głównie Węgrzyn i Mielcarski). Potem sędziowie czują się zaszczuci. Na boisku drewniaki na nich pyskują, a potem jeszcze w telewizji.
A do tego dochodzi prezes PZPN Boniek, który też lubi kopaninę.
Kto promuje Musiała?
„Siłom i ambicjom” można nadrobić w lidze, bo tu wolno. Ale nie w europejskich pucharach.

adek89

Czego to się nie wymyśli, aby chociaż trochę usprawiedliwić tę polską żenadę.

Nie, nie brakuje nam sędziów, brakuje nam piłkarzy, trenerów, sztabu szkoleniowego oraz zaangażowania, determinacji i ambicji.

Woodstock

Coś króciutki ten felieton, ale fajnie się czytało. Mecz z Danią może przynieść jakieś zmiany w kadrze, które są potrzebne. Natomiast co doi kwestii drobnyhc fauli przy próbach dryblingu… w naszej kopanej i tak mało kto umie to robić i sądzę, że drobiazgowe sędziowanie nic by tu nie dało.

Broncur Rynek
przecież nie podam prawdziwej drużyny

Dość słuszne zdania o tych drobnych nieodgwizdanych faulach. Dochodzi do tego, że gość drybluje a broniący lekko go wytrąca z równowagi. Gwizdka nie ma, piłka stracona, ręce rozłożone a za chwilę będzie rewanż.
Tylko czy coś da się z tym zrobić zwykłym felietonem, nawet opiniotwórczym?

wojsal
Arka Gdynia

Tolerancyjni sędziowie, ci którzy „pozwalają grać” – zabijają piłkę. Jeśli ta tolerancja na faule będzie się rozwijać, to z piłki nożnej wypadną drobni dryblerzy a zostaną atleci, nie umiejący grać, ale na tyle silni by powalić przeciwnika.

Kurt Rolson
To, zdaje się, jest bardzo dziwny kraj.

Przepraszam, ale ja w zupełnie innej sprawie.
Oglądałem sobie skróty meczów eliminacyjnych na oficjalnej stronie UEFA http://www.uefa.com/european-qualifiers/video/highlights/videoid=2498561.html . W skrócie meczu Polaków z Kazachstanem nie ma w ogóle pokazanej sytuacji z wolnym Lewego. Skrót trwa 3 min., nie są to tylko gołe bramki, ale też jakieś strzały Kazachów, niecelny strzał Zielińskiego, główka Milika ale akcja którą zapamiętają wszyscy z tego meczu się nie zmieściła (w swojej nadgorliwości wycięli też nieuznanego gola Kazachów, choć tam sędzia błędu nie popełnił). Wygląda to jakby chłopaki z UEFA byli na tych samych warsztatach z montażu co specjaliści z TVP Info…

wpDiscuz

INNE SPORTY