Rozczarowanie siedzi we mnie i pewnie miało wpływ na moją postawę w Kopenhadze
Weszło

Rozczarowanie siedzi we mnie i pewnie miało wpływ na moją postawę w Kopenhadze

– Jestem rozczarowany, że nie zostały dotrzymane obietnice. Menedżerowie zapewniali, że sytuacja jest lepsza niż w styczniu, gdy odchodziłem z Francji. Mamili, że teraz możemy siedzieć, czekać i palić cygaro, bo kilka klubów z drugiej dziesiątki Premier League na pewno się po mnie zgłosi. Może byłem za słaby? Ale nie wydaje mi się, bo śledzę tę ligę, wiem, kto gdzie gra, i jestem przekonany, że dałbym radę. To rozczarowanie we mnie siedzi, pewnie miało jakiś wpływ na moją postawę w Kopenhadze – mówi w dzisiejszym Fakcie i Przeglądzie Sportowym Kamil Grosicki. 

FAKT

Fakt apeluje – zapomnieć o Danii, rozjechać Kazachstan.

Być może Nawałka, który analizował ze swoimi piłkarzami porażkę już w sobotę, wymieni kilka trybików, ale nie spodziewajmy się rewolucji. Szansę na występ ma Maciej Rybus (28 l.) w miejsce Artura Jędrzejczyka (30 l.). Trener może zdecydować się na grę dwoma napastnikami. Lewandowski i Milik świetnie spisywali się obok siebie w eliminacjach Euro 2016. Napastnik Napoli był ważnym zawodnikiem kadry do momentu odniesienia kontuzji z Duńczykami. Może teraz to dobry moment, żeby wrócił do pierwszego składu.

64

Kamil Grosicki opowiada o meczu w Kopenhadze i ostatnim dniu okna.

Jak bardzo był pan zawiedzony, że mecz w Kopenhadze zaczynał pan jako zawodnik Hull City, że nie udało się zamienić Championship na Premier League?

Jestem rozczarowany, że nie zostały dotrzymane obietnice. Menedżerowie zapewniali, że sytuacja jest lepsza niż w styczniu, gdy odchodziłem z Francji. Mamili, że teraz możemy siedzieć, czekać i palić cygaro, bo kilka klubów z drugiej dziesiątki Premier League na pewno się po mnie zgłosi. Może byłem za słaby? Ale nie wydaje mi się, bo śledzę tę ligę, wiem, kto gdzie gra, i jestem przekonany, że dałbym radę. To rozczarowanie we mnie siedzi, pewnie miało jakiś wpływ na moją postawę w Kopenhadze.

W czwartek o 23.15 napisał pan na Twitterze, że zostało jeszcze 45 minut.

To była „szydera” z mojej strony. Wiedziałem, że nic się nie wydarzy. O tej porze nie było szansy, żeby nawet dobrze przeczytać kontrakt.

642

GAZETA WYBORCZA

Wyborcza rozmawia ze Zbigniewem Bońkiem.

W piątek reprezentacja przegrała z Danią 0:4. Jakiej postawy piłkarzy spodziewa się pan w meczu z Kazachstanem?

Powiedzieć: „Do boju, Polsko!”, to niewiele powiedzieć. Nie popadajmy jednak w skrajności. Mecz w Kopenhadze dotknął nas wszystkich do żywego, ale potrzeba chwili jest taka, by szybko zostawić go za sobą. Pojedynek z Kazachami ma nam pomóc wrócić do równowagi. Ale łatwo nie będzie. Kazachstan to nie San Marino, nie jest grupą amatorów. Ten mecz będzie miał dla reprezentacji tę samą skalę trudności, co niedawny pojedynek Legii z Astaną w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Legia była faworytem, teraz faworytem jest Polska. Ale niczego nie dostaniemy za darmo. Kibic myśli: „Kazachstan”, i trzy punkty wydają mu się formalnością. W Kopenhadze limit strat i błędów został wykorzystany. Naturalną rzeczą jest, że u naszych piłkarzy pojawiła się podwyższona dawka sportowej złości.

Adam Nawałka wyglądał na człowieka wstrząśniętego tym, co się zdarzyło w meczu z Danią.

Nie chcę rozmawiać w ten sposób. Nie jestem od tego, by interpretować mowę ciała selekcjonera. Był poruszony? A co, miał się uśmiechać? W Kopenhadze nie wydarzyło się nic, co by go do tego skłoniło. Drużyna zawaliła, zagrała poniżej możliwości, zawiodła kibiców, uderzyła się w pierś. I idzie dalej, aż do mundialu w Rosji. Wciąż jest liderem grupy, a przypomnę, że była losowana z trzeciego koszyka. Porażka z Danią, choć dotkliwa, nie unieważnia tego wszystkiego, czego piłkarze Nawałki dokonali w eliminacjach. W piątek świętowali Duńczycy, ale tak naprawdę wciąż chcieliby być na miejscu Polaków, czyli na pozycji lidera z trzema punktami przewagi nad resztą stawki trzy kolejki przed końcem wyścigu o mundial.

643

SUPER EXPRESS

Rozmówka z Lewym:

Zdążycie się pozbierać? Jak musicie zagrać?
W poprzednim meczu zespół Kazachstanu walką i zaangażowaniem nas wypunktował. Teraz będą grali podobnie i musimy być na to przygotowani. Bo nam też bez walki i stuprocentowego zaangażowania trudno jest cokolwiek zrobić.

Teraz trzeba zapomnieć czy mieć z tyłu głowy tę klęskę?
Myślę, że nie ma co mieć tego z tyłu głowy. Tym bardziej, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak to wyglądało i co trzeba zmienić. Nie ma co rozpamiętywać, takie mecze mogą się zdarzyć. W meczu z Kazachstanem od samego początku musimy być zwarci, gotowi i pełni determinacji. Trzeba stwarzać sytuacje i strzelać bramki. Mamy przewagę w tabeli, ale nie upoważnia nas do tego, żebyśmy choć przez chwilę pomyśleli, że mamy spokój.

640

I wypowiedzi Grosika z konferencji prasowej.

– Tak jak mówiłem po piątkowym meczu, to był bardzo zimny prysznic, spadła na nas ulewa, cieszymy się jednak, że już jutro gramy kolejne spotkanie. Zrobimy wszystko, by wygrać. Jesteśmy na pewno faworytem, cały czas liderem grupy. Musimy wrócić do tego, co prezentowaliśmy wcześniej. Potrzebne są nam koncentracja, zaangażowanie i spokój. Chciałbym już teraz wyjść na boisko, jestem w pewnej części odpowiedzialny za ofensywę, a to w meczu z Danią nie funkcjonowało najlepiej. Czas na rehabilitację – mówił Kamil Grosicki na konferencji prasowej. – Trzeba szybko się zregenerować i na PGE Narodowym, gdzie czujemy się najlepiej, zagrać na maksimum możliwości. Mamy w sobie ogromną sportową złość i chcemy to udowodnić w Warszawie – dodał skrzydłowy reprezentacji Polski.

641

PRZEGLĄD SPORTOWY

Okładka:

644

Limit błędów wyczerpany.

W Kopenhadze reprezentacja Polski zgubiła swój styl i nudną, ale przyjemną powtarzalność. Dziś w spotkaniu z Kazachstanem dostaniemy odpowiedź na pytanie, czy bolesne lanie, które spuścili nam Duńczycy, było jedynie wypadkiem przy pracy. Kadrowicze zarzekają się, że tak. Kiedyś po usłyszeniu takich deklaracji byśmy wątpili, ale zespół pod wodzą Adama Nawałki wyrobił sobie duży kredyt zaufania i jeszcze wypada wierzyć, że to nie puste obietnice. Są ku temu przesłanki. Za blisko czteroletniej kadencji obecnego selekcjonera przegrywaliśmy raz na rok. Limit został wyczerpany. Do tego piątkowa porażka była takim nawarstwieniem błędów w jednym meczu, że można by zbudować z nich konkretnej wysokości wieżę. W najbliższym czasie trudno o powtórkę skoro to najgorszy wynik w eliminacjach od pół wieku. Każdy piłkarz, jeden po drugim nie przypominał siebie. Cały zespół wyglądał, jakby wstał lewą nogą – z dużym prawdopodobieństwem wywrócenia się tego dnia na skórce od banana czy nadepnięcia na porzucone grabie.

Nawałka na przedmeczowej konferencji prasowej zamknął rozdział wskazując duńską klęskę jako kapitalny materiał do analizy. W przeszłości po słabszych meczach kadrowicze potrafili się otrząsnąć, poprawić styl i wyniki. Źle prezentowali się rok temu, gdy zremisowali w Astanie, a potem wymęczyli zwycięstwo z Armenią. Po miesiącu nastąpiło katharsis formy i jeden z najlepszych meczów ostatnich lat – pewne i przekonująca wygrana z Rumunią w Bukareszcie. Teraz analiza i wyciągnięte wnioski mają zmaterializować się dzisiejszego wieczoru na PGE Narodowym.

645

Łukasz Olkowicz i Tomasz Włodarczyk dyskutują między sobą o nastrojach po meczu z Danią.

Łukasz Olkowicz: Po laniu w Kopenhadze kadrowicze kazali czekać na siebie dłużej niż zazwyczaj, ale w gronie dziennikarzy raczej się temu nie dziwiliśmy. Drużyna zamknęła się na dobre pół godziny w szatni, żeby wspólnie ułożyć w głowach i spróbować zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się w Kopenhadze. A potem wyszli i zgodnie powtarzali, co ich pogrążyło – zatańczyli tak, jak zagrali im Duńczycy.

Tomasz Włodarczyk: Niektórzy piłkarze znów się obrazili – choćby za noty, same jedynki w „PS”. Nie wszyscy, bo Robert Lewandowski potrafił zażartować komentując: „O, klasa światowa!” Oceny wystawione przez Roberta Błońskiego traktuję jako symbol, bo jak tu stopniować. Temu dać dwójkę, a tamtemu trójkę, gdy wysiadł cały organizm? Analizę i słowa krytyki traktują jak atak. Nikt nie ma prawa na kilka gorzkich słów. Nie mówię oczywiście o wszystkich zawodnikach. Część jest dojrzała i świadoma. Część buja w obłokach. Smutne, że Pan Piłkarz, ledwo po dwudziestce, każe jak jakiemuś chłystkowi czekać na siebie kilka godzin poważanemu reporterowi, żeby udzielić wywiadu, na który się wcześniej zgodził. Po czym… idzie do fryzjera. A potem musi się wyspać. Łaskawie godzi się na wieczór. A dziennikarz czekał na niego od 9 rano… Powiem, – gryząc się w język, jak Nawałka na konferencji – że to zwykły brak szacunku. My jesteśmy TU, wy TAM. I co nam zrobicie? Piątej drużynie świata. Tylko według rankingu, bo Duńczycy, miejsce 46., pokazali, gdzie te rankingi mają.

646

Grocik wraca myślami do meczu z Danią.

Rozmawiamy w sobotę po południu, od meczu w Danii minęła doba. Wciąż czuje się pan zdemolowany? Co się stało w Kopenhadze?

Byliśmy słabsi w każdym elemencie. Za mało było zadziorności, zaangażowania, czyli elementów, których nigdy nie powinno brakować. My, Polacy, najpierw musimy walczyć, a dopiero później dokładać umiejętności. Jak powiedział Robert Lewandowski: „jeśli po meczu dupy nie są czerwone od jeżdżenia wślizgami, nie wygramy nawet z San Marino”. Zgadzam się w stu procentach. Zagraliśmy tak, jak chcieli Duńczycy – chaotycznie, wdaliśmy się w niepotrzebne przepychanki. My nie umiemy tak grać, w ostatnich latach pokazywaliśmy inny styl. W Danii zbłądziliśmy, nikt nie zagrał choćby poprawnie. To nie był zimny prysznic, zmiotło nas tsunami. Próbuję zapomnieć, choć jest ciężko. Dawno nie przegraliśmy w takim stylu. O punkty tylko raz, 1:3 z Niemcami. Ale nawet po tamtym spotkaniu nas chwalono. A teraz? Lepiej nie mówić… Było tragicznie i trzeba to powiedzieć wprost. Zagraliśmy jak z Armenią rok temu – wtedy wygraliśmy szczęśliwie, po bramce w 95. minucie.

Czuliście się zbyt pewnie?

Czasem „wrzucam” do mediów społecznościowych wpisy, że czujemy się dumni jako piąta drużyna w rankingu FIFA. Ale nie jesteśmy piątą siłą świata. Musimy zejść na ziemię. Po tym 2:1 z Armenią szybko się obudziliśmy i mam nadzieję, że teraz będzie tak samo.

647

Jakie grzechy popełniła kadra?

Gole po indywidualnych błędach
Podczas jedynego treningu, na którym ćwiczył cały zespól na krótkim zgrupowaniu przed wyjazdem do Danii, Adam Nawałka długo powtarzał z piłkarzami stałe fragmenty gry. Efektów tej pracy nie było widać w meczu. Po kwadransie gry Piotr Zieliński nie upilnował Thomasa Delaneya przy rzucie rożnym. W bardzo łatwy sposób zgubił krycie, co wykorzystał pomocnik Werderu Brema. Drugiego gola trzeba zapisać na konto Kamila Glika, do czego przyznał się sam.

Podporządkowanie się planowi Duńczyków
„Na stadionie Parken wydarzył się cud. To było jak przeżycie na żywo baśni naszego Hansa Christiana Andersena sprzed 150 lat pt. „Nowe szaty cesarza”, w której ten król okazał się naprawdę nagi. Polski buldożer z gwiazdą Bayernu z Robertem Lewandowskim na czele w zaskakujący sposób nie pokazał nic zaskakującego. Selekcjoner Age Hareide kompletnie zaskoczył taktyką nie tylko rywala lecz i nas wszystkich” – komentowały duńskie media.

648

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (25)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Zadi

Znaków milion, treści zero.

Rojber Hultajski

ostatnio pisałem że groszek ma ciśnienie by zmienić klub chociaż jest słaby…co za postawa focha miał i zamiast grać z Dania porządnie to myślami był gdzie indziej.co za brak profesjonalizmu.życzę mu by utknął w tym Hull w championship do końca kontraktu

rozal

Myślę, że planując kalendarz przyszłych eliminacji trzeba uwzględnić kiedy zaczynają się i kończą okienka transferowe. Inaczej problem się będzie powtarzać:)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

Pewnie myślał że mecz z Duńczykami sam się zagra. Ja już w tym Hull widziałem że mu odbijało chociaż żadną wielką gwiazdą tam nie był/nie jest. Ale widocznie też uwierzył w to co trąbią mendia, że ma 6 asyst a nie trzy (dośrodkowanie z rożnego po którym zawodnik strzela, bramkarz odbija a kolejny dobija do bramki raczej asystą nie jest) i w wygrane z wielką przewagą gówno-plebiscyty internetowe dla Polaków cebulaków.
Proponowałbym zająć się graniem w piłkę, bo zaczyna nam kolega powoli odlatywać jak z dekadę temu.

Marold

K…a żebys ty jeszcze pokazał coś w tej premier league ale nie pokazałes nic fantastycznego niż gra na szybkość. Od takich jak ten pajac wymaga się profesjonalizmu, a nie myślenia o transferze na kazdym zgrupowaniu. Jak jesteś dobry to udowodnij to teraz w hull a zimą wrócisz do PL. Pierdole, co kadra rto ten klub zmienia jak te dzieciaki do PSG i Barcelony. Najlepiej niech się obrazi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

Adaś jest za bardzo przywiązany do nazwisk by tak było. Dlatego tacy ludzie jak np. Mączyński będą mieli miejsce w szerokiej kadrze dożywotnio – do własnego zakończenia kariery albo do zwolnienia kiedyś w przyszłości Nawałki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

p_w

Niestety trzeba się zgodzić. Zwłaszcza, że takie Hull to drużyna nie byle jaka. Nie mówię, że Grosik ma ich po piętach całować, że zechcieli go tam wziąć, ale podejść z szacunkiem, chociażby do kibiców tego klubu. Jak chce narzekać, to niech zadzwoni do kumpla i tam przez godzinę mu gada o tym, że miał iść do Premier League, że managerowie źli, a on pokrzywdzony. Ale jak się pyta go jakiś dziennikarz o to, to powinien powiedzieć „Mam ambicję by grać w Premier League, ale jeżeli nie wzbudziłem zainteresowanie żądnego z klubów, to zrobię wszystko by za rok grać w Premier League razem z Hull” i tyle. Ani by nie skłamał, ani by nikogo nie obraził.

Lluc93

Dokładnie i potem nie ma się co dziwić, że dla kibiców Hull on nie jest Groscikim, tylko GroSHITckim.

FC Bazuka Bolencin

Co się dziwić, skoro parę lat kariery za młodu się przebalowało i przefurało w kasynach to teraz chce się nadrobić stracony czas i momenty kariery transferkami co pół roku :)

michalszostak
Premier League

To moglby byc moj post. W punkt.

KrolKrak

Ciekawe, który „orzeł” uniósł się dumą za „1” w Przegladzie, wybór zawężony bo T.Włodarczyk pisze, że niedawno 20 lat przekroczył.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KrolKrak

Bingo. A szkoda, bo umiejętności techniczne ma naprawdę takie „eksluzywne a niepolskie”. Przyjemnie patrzeć na swobodę biegu z piłka, głowa do góry, odejście – wszystko ma na poz 8/10 oprócz mentalu. On sie „obsrywa” w meczach, które mają duże ciśnienie i poważnego przeciwnika. Na Euro z Ukrainą miękkie nogi, w LM z Realem miękkie nogi, z Duńczykami miękkie nogi. Karol chyba niestety podobny charakterem (piłkarsko -1 level), ale ten tak nie drażni, bo dobrze wychowany 😉
Jakby dać obu charakter takiego Sobola ze starych czasów, byłby środek mniej/więcej obstawiony (jeśli Krycha faktycznie wznowi karierę).

wojsal
Arka Gdynia

To u nas nie ma takiego. Najmłodsi to mają chyba 23 lata, więc tę 20-stkę to dawno temu skończyli.

wojsal
Arka Gdynia

Grosicki – taki świetny a nikt go nie chce. To na pewno wina managerów?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wojsal
Arka Gdynia

To Grosicki nie wiedział, że jego rola to dobrze grać? że na tym ma się skupić?

711dronow

troche jak z pazdanem, zajebisty, gwiazdor piatej druzyny pewnego rankingu, chce odejsc do lepszego klubu tylko tez kurwa nikt go nie chce.

FC Bazuka Bolencin

Najbardziej winny tej porażki jest Maciej Makuszewski!
Wszedł taki w drugiej połowie przy wyniku 3-0 z kultową dychą na plecach, czym całkowicie rozsierdził i ostatecznie załamał, walczących do tej pory jak lwy i pełnych determinacji i ambicji kolegów z zespołu. A dodatkowo skonsternował niemiłosiernie poczytnych dziennikarzy, redaktorów i inne opiniotwórcze tęgie głowy, które mu już tego naprawdę haniebnego zachowania do końca życia nie wybaczą :)

michalszostak
Premier League

Taaa Grosik do Premier League… sorry, nie ten rozmiar kapelusza. Masz kontrakt to zapieprzaj, a nie sie fochujesz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz