Polska na peryferiach poważnego futbolu
Weszło

Polska na peryferiach poważnego futbolu

Brazylia, Niemcy, Argentyna, Szwajcaria – wraz z tymi krajami Polska tworzy czołową piątkę reprezentacji światowego rankingu FIFA.

Andora, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Estonia, Finlandia, Gibraltar, Gruzja, Irlandia, Irlandia Północna, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, San Marino, Słowacja, Walia, Węgry, Wyspy Owcze – wraz z tymi krajami Polska nie bierze udziału w europejskich pucharach.

Bo przecież europejskie puchary to nie – jak to się u nas błędnie określa – eliminacje do europejskich pucharów. W tym sezonie w żadnych pucharach nas nie było i w żadnych nas już nie będzie. Dołączyliśmy do liczącej 22 niepoważne federacje grupy, w których europejskie zmagania będzie można obejrzeć wyłącznie w telewizji. To kompletne futbolowe peryferia, gdzie wiele krajów albo prowadzi zupełnie amatorskie rozgrywki ligowe, albo – jak Liechtenstein – nie prowadzi ich wcale. Jako 38-milionowy naród stoimy więc ramię w ramię z Andorą (86 tysięcy mieszkańców), Gibraltarem (34 tys.), San Marino (33 tys.), Liechtensteinem (38 tys.) i Wyspami Owczymi (49 tys).

Jesteśmy najgorsi.

Nasza liga i jej towarzysze niedoli to oczywiście mniejszość. 23 europejskie kraje – najczęściej drobniutkie, na mapie wręcz punktowe – nie przebrnęły eliminacji ani do Ligi Mistrzów, ani do Ligi Europy, podczas gdy przedstawiciele 32 federacji będą się ze sobą mierzyć przynajmniej do grudnia. Zobaczmy jak to wygląda graficznie – państwa biorące udział w europejskich rozgrywkach na pomarańczowo, kraje kiszące się wyłącznie we własnym sosie (lub niezrzeszone w UEFA) na szaro.

Wymowne też, że w przeddzień reformy w UEFA, która znacznie skomplikuje ścieżki awansu zarówno do Ligi Mistrzów, jak i do Ligi Europy, nie ma nas na futbolowej mapie Starego Kontynentu. A skoro nie sprostaliśmy w tym roku ekipom z Mołdawii, Kazachstanu czy Azerbejdżanu, to jakie mamy powody, by wierzyć, że w kolejnym sezonie poradzimy sobie ze znacznie trudniejszymi przeciwnikami? Pozwólcie, że pozostawimy to pytanie bez odpowiedzi.

Na koniec spójrzmy jeszcze na te wszystkie kluby, pośród których znalazły się m.in. Legia I Jagiellonia. Ich nazwy znaczą dziś na europejskiej arenie mniej więcej tyle, co nazwy naszych zespołów. Chcieliśmy wypisać wszystkich mistrzów i wicemistrzów z krajów, które są dziś na aucie, ale potem zorientowaliśmy się, że nie każdy wicemistrz ma w nich prawo startu w Europie i nie każdy wicemistrz spełnił wymogi, by w niej grać (takie problemy mają kraje, między którymi się znaleźliśmy). A zatem, jeśli brakowało wicemistrza, wypisaliśmy zdobywcę krajowego pucharu. Poglądowo dodaliśmy też kraje, z których wywodzili się przeciwnicy, którzy ostatecznie wyeliminowali poszczególne zespoły. Oto grono, w jakim obecnie przebywamy:

aa

Panie, Panowie, serdecznie witamy w dupie…

KOMENTARZE (69)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Rudy 102
Drużyna pierścienia

Jeżeli autor serdecznie wita w dupie, znaczy ,że już tam przebywa.Dziękuję, nie wchodzę…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Rudy 102
Drużyna pierścienia

Ironia, ot co.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Z których wylecą z hukiem :D. Pardon! Z ELIMINACJI KTÓRYCH wylecą z hukiem…

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Mapa wyraźnie pokazuje, że stworzyła się wyraźna środkowoeuropejska oś państw, których Polska została liderem. Wspólnie i pod polskim przewodnictwem, wstajemy wszyscy z kolan!

PS. To jak to jest z wpływem stanu państwa na sporty zespołowe? Internet nie zapomina.

duda.jpg
Urkides
Legia Warszawa

Dlatego potrzeba wiecej modlitwy u patriotycznej postawy. Znaleźć i ukarać V-ą kolumnę i bedziemy mistrzami.

Rudy 102
Drużyna pierścienia

Legia będzie mistrzem i co dalej? Wszystko gruchnie jak układanka Jenga.

dzygit

Wszystko pewnie przez agentów Putina i niemieckie media.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Legia Warszawa

semikonduktor. To jest klasyka gatunku, jak coś nie idzie to trzeba znaleźć winnych, ponieważ nikt nie lubi przyznawac się do winy to zebu mu się przypodobać trzeba winę zwalić na kogoś innego. To może być szkodnik zewnętrzny (wróg) albo wewnętrzny (ktoś krytyczny wobec większości) a większośc trzeba utwierdzić w przekonaniu że to nie ich wina i trzymanie się starych schematów to jest właśnie patriotyzm. Mamy w tym kolosalne doświadczenie każdy historyczny eurowpierdol tłumaczymy agresywnymi sąsiadami i zdrajcami. W żadnym wypadku nie chcemy rozmawiać o naszej słabości czy głupocie.
W kontekście piłki, dzisiaj dyskusję kieruje się na obcokrajowców których ztrudniają skorumpowani menadzerowie korumpujacy prezesów i trenerów a w zadnym wypadku nie chcemy rozmawiać o tym ze nie potrafimy wyszkolić lepszych piłkarzy. Piłkarze rzekomo nie dostają szans i dlatego nie podnoszą swojego poziomu.
A rozumne jest pytanie dlaczego go nie podnosili w ciągu kilkunastu lat kiedy trenowali? Dlaczego nie mając konkurencji zagranicznego szrotu nie nauczyli się techniki i mentalności zawodowców, tylko dopiero około 20-stki trzeba im stwarzać cieplarniane warunki.
To jest właśnie pułapka myslenia pseudo-patritycznego ze winnych się szuka gdzie indziej a nie wśród siebie. To prowadzi do paranoi myslenia spiskowego i bezradnosci

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Legia Warszawa

No widzisz kolego, już stworzyłeś teorię spiskową. Jesteś w grupie docelowej i masz chłonny na propagandę umysł. Jesteś prawdziwym patriotą, gratuluję.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Legia Warszawa

Te 6,5 linijki to jest cała zawartość Twojego mózgu. I dobrze, więcej nie potrzeba żeby krzyczeć niech żyje wódz. Ale nie wiesz ile ciekawych spraw cię omija i nigdy się nie dowiesz bo ci się w głowie nie zmieści.

klousek
Go Ahead Eagles

Oj Nie-Dojda w końcu się doigra i go Prezes opier…. . Co to za kolejny sabotaż „dobrej zmiany”?

Vinnie
Pogoń Szczecin

Ta mapa pokazuje, że Międzymorze (którego zarys tu widzimy) jest nawet za biedne na to, by grać w piłkę nożną, a chce rządzić całą Europą. Taki ogon, który chce rządzić psem. Smutne, bo akurat obie znaczące partie w naszym kraju nie przemawiają do mnie w żadnym aspekcie, niemniej jednak do izolacji politycznej (ostatnia sytuacja z Macronem) dochodzi również izolacja sportowa, czy piłkarska. Nic nie znaczące golasy, które myślą, że są pępkiem świata. Oto obecna Polska, czy Węgry.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

klousek
Go Ahead Eagles

Zdecydowanie przyjąłeś za dużą dawkę mediów publicznych.

Vinnie
Pogoń Szczecin

Temat Międzymorza nie powiedzie się z jednego prostego powodu. Nie ma wśród tych państw żadnego mocnego lidera wokół którego wszystko mogłoby się kręcić. Międzymorze to taka Legia po odejściu Vadisa, każdy na każdego ma wywalone jaja, ciągnie w swoją stronę i patrzy gdzie tu spierdolić, by mieć lepiej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Ale Ty pierdolisz ziomek :) TVPIS zrobiło ci kurwa kluskę z mózgu. W dodatku taką rozgotowaną…..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Krajan, jakby dało radę, to dostałbyś ode mnie 10 kciuków w górę – komentarz w punkt!

Ostatnio, tak jak to, co odpierdolił wczoraj nasz eksportowy pucharowicz, rozśmieszyło mnie info w TVPiS a propos zakończonej aukcji w Janowie Podlaskim. Skurwysyny pochwaliły się, że po raz pierwszy w historii udostępniono możliwość licytowania on-line, czyli tzw. aukcję elektroniczną. Koniec informacji. Pani zgrabnie przeszła do kolejnego tematu. Zapomniało jej się wspomnieć, że kurwa PRIDE OF POLAND zakończyło się niespotykanym do tej pory w historii wynikiem 😀 Sprzedali konie za łączną sumę 410 000 EURO. Poprzednia aukcja, pod kierownictwem „zdradzieckich mord” przyniosła PONAD 4 MILIONY w europejskiej walucie !!! Ponad 4 000 000 EURO !!! Ponad dwóch Vadisów 😀 I jeszcze będziecie kurwy szczekać, że TVPiS to najbardziej prawdomówne, opiniotwórcze i neutralne medium??? 😀

Konkluzja: jako kraj jesteśmy w tym momencie w identycznie czarnej dupie, co nasza E-klapa jeśli chodzi o puchary… Legiuniu – nasze PRIDE OF POLAND !!! 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Ekstraklasa stan umysłu
Kartofliska

Najbardziej przepierdolona medialnie liga na świcie w stosunku do jakości.
Więcej wywiadów na murawie, turbokozakow itd.
Różnica jest taka, że tamte ligi wiedzą, że są w dupie. A naszym kopaczom się wydaje, że kurwa coś znaczą.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Bo znaczą. Gówno znaczą…

Pociung getra w góre
RTS Widzew

Krótko i celnie. Od czasu kiedy pojawił się C+, nagle okazało się że jest produkt który nie śmierdzi brudną szatnią. Wielu na tym zarabia, wmawiając nam, że sprzedają brylanty. A to tylko wyrób futbolopodobny.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

maaciekw

może tam jakaś żyła wodna płynie cycuś?
kraje na mapie w jednej linii

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Ta żyła wodna zwie się Wisła :) Nie przez przypadek ta z Krakowa nie mogła wejść do piłkarskiego raju :)

Kazimierz

Polska liga jest po prostu najbardziej profesjonalna ze wszystkich amatorskich lig europy dlatego jest taka zajebista :)

michalszostak
Premier League

No niewiele brakuje, bysmy mogli smignac z polnocy Finlandii nad Adriatyk, nie jestesmy sami brawo!

Tomek
Legia Warszawa

Za to zremisowaliśmy na Wembley z Realem. Czy coś w ten deseń.

Policzcie proszę, jak bardzo przepłacani są piłkarze występujący w naszych drużynach – towarach eksportowych. Bo krzywimy mordy, jak jakiś piłkarz jedzie na jakieś zadupie, bo dostaje tam dobry kontrakt (Rzeźniczak), trafnie diagnozujemy, że gracze innych lig nie rozwijają się unikając wyjazdów, na których mieliby wymagania i mniejsze pensje (przy okazji meczu Reprezentacji z Kazachstanem) a jak przychodzi co do czego, to goście zarabiający po kilkadziesiąt czy kilkaset (!) tysięcy złotych nie nadają się do tarcia chrzanu.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Gorzej. Piłkarze z naszych nieeksportowych drużyn są przepłacani. Np Pan Jakub Kosecki, który nie sprostał wymaganiom 2.Bundesligi – kasuje w Śląsku Wrocław 64000zł miesięcznie.

JC

Chorwacja wszystko spieprzyła, bo gdyby nie ona, to na mapie byłby ładny mur dzielący Europę. :)

CletoReyes

Szkoda

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Habanero
Las Palmas

i powraca kultowa mapka Europy

trylezsis
Legia

Tyle że wcześniej dotyczyła udziału w Lidze Mistrzów. Obawiam się że niedługo będzie dotyczyła w ogóle udziału w europejskich pucharach…

AsafaPowell
Ruch Chorzów

K***A I dltatego w tym sezonie powinni wszyscy zbojkotowac Ekstraklape. Pomyslec ze w tej lidze, sa Kluby ktore maja po 20,000 kibicow co mecz, jak tak mozna? Jak mozna az tak srac na kibicow? Chce kuratora w Ekstraklasie S.A 😀 😀 😀

oglądam piłkę nożną dla beki
Boston Celtics/Falubaz Zielona Góra

Nie żeby coś, drogi kibicu Ruchu Chorzów, ale kurator na początek się przyda w Łęcznej, Olsztynie, Warszawie (chodzi o Polonię, jak i Legię, jak i Gwardię) i w Krakowie. A najbardziej to na Cichej 6 w Chorzowie.

klousek
Go Ahead Eagles

Najwyraźniej to wina warunków klimatycznych ! Zwroćcie uwagę na mapę! Szary pas od Finlandi ciągnie się z północy na południe aż do Bośni. Klimat umiarkowany najwyraźniej nie sluzy grze w piłkę: p

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Powiedz to Francuzom, Niemcom, Anglikom i kilku innym nacjom.

klousek
Go Ahead Eagles

Klimat w Niemczech jest jednak inny niż w Polsce ! Sam Prezes Boniek tak powiedział ! Roma locuta, causa finita:).

Fjardabyggd
Fjardabyggd

To z pewnością zły zbieg okoliczności. Jakiś niekorzystny front atmosferyczny utrzymuje się nad środkowym pasem Europy. Chorwacja się co prawda wyłamała – ale też nie obyło się bez poważnych strat. W 4 rundzie kwalifikacji do LE odpadły wszystkie 3 chorwackie zespoły. Została im tylko RIjeka, która przebrnęła tam przez kwalifikacje do LM. A odpaść nie mogła – bo grała z Salzburgiem, który przecież musi śrubować swój rekord nieudanych podejść do LM. Wniosek zatem prosty – jesteśmy zajebiści, tylko w tym sezonie pogoda do gry w piłkę nam nie sprzyjała.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kcramsib

Czego my oczekujemy… mamy ligę, do wygrania której wystarczy mieć JEDNEGO piłkarza na średnim europejskim poziomie (żadnego artystę piłki, ot solidnego kopacza). Ligę, w której za gwiazdy uchodzą goście ściągani ze Słowacji oraz III ligi hiszpańskiej, w której sklecana na kolanie zbieranina uzupełniana odpadkami z niższych lig niemieckich nie ma problemów z ugraniem miejsca w środku tabeli. W której błyszczą kopacze, którzy nawet od słabych zespołów z Turcji, Belgii czy Portugalii odbili się jak od ściany…

W dupie jesteśmy od dawna – teraz dopiero niektórzy to dostrzegli.

A najśmieszniejsze jest to, że za dzień albo dwa szok minie, wszystko wróci do normy i znów się zacznie: sny o potędze, internetowa napinka (że Warszawa to, Poznań tamto a Kraków co innego), turbokozaki, zachwyty…

I Sekretarz KC PZPN
Nie doczytałem chyba

Amen bracie.

Andrzej Dudziarz

To proste – Zachód to lewa noga, Wschód to prawa noga, a Polska jest pośrodku.

FerdynandKiepski

Juz to pisalem ale powtorze. Nasza klubowa pilka od strony sportowej rzadza analfabeci i kretyni futbolowi. Ja nie pamietam zeby jakis klub, wiedzac ze zagra w pucharach wzmocnil sie choc odrobine. Nastepuje wyprzedaz masowa….Ilu wyrobow pilkarzopodobnych naszej mysli szkoleniowej wybilo sie w mocnych klubach? Na palcach jednej reki mozna policzyc takich zawodnikow .Polska mysl szkoleniowa?? Przypomne ze Lewandowski byl za slaby na poLegla. Jak ktorys dobrze kopnie pilke to go menadzer z jezorem na wierzchu sprzedaje jak dziwke tylko po to aby zgarnac prowizje.A te badziewiaki wracaja potem z podkulonym ogonem bo nie lapia sie do 3 druzyny spadkowicza z IV ligi niemieckiej…..
Widze taka analogie ze tak jak w naszym kraju gowno zarabiamy a ceny sa na europejskim poziomie, tak w futbolu niektorym sie wydaje ze zasluguja na duze pieniadze a gowno potrafia. Zatem przypomne na koniec takie powiedzonko „gowno zawinelo sie w papierek i udaje ze cukierek”…..

Król Roastów
FC Taciewo

To pozwól, że Ci przypomnę taką Wisłę po mistrzostwie 2011. Była wzmocniona, wydała dużo kasy, zaryzykowała i… odbija się to jej czkawką do dziś. Ba, być może właśnie to była przyczyna tego, że Wisła popadła w taką przeciętność. Ale rozumiem, że łatwo jest rozporządzać cudzymi pieniędzmi bez patrzenia na potencjalne ryzyko. :)

Dejw

Taa, to ciekawe ile oni tych pieniędzy wydali, że awans do fazy grupowej LE i wyjście z tej grupy nie pozwoliło utrzymać pewnego poziomu? Powód był inny – 7 miejsce w lidze i panika włodarzy.

okrutnik

sprawa jest prosta: trzeba postawić sobie za cel sciągnięcie grubej kasy do polskiej piłki . jak to zrobić aby Ruscy , Araby czy inni Chińczycy zainwestowali swoje brudne pieniedze w Ekstraklasę ? po pierwsze zlikwidować patologię na stadionach , tak abym nie bał się wziąc syna na mecz – aby nie wysłuchiwał chujów , kurw , pozdrowień do więzienia , jebania , ssania , pierdolenia , srania i gazowania , i całej tej otoczki pedalsko – więziennego slangu troglodytów . gdy bedą pełne stadiony – może byc tak że jakiemuś arabowi z konkretną kasą przyjdzie do głowy zainwestować w klub ekstraklasy. bez kasy to se możemy udawac że mamy ligę. kurwa , przeciez wystarczyło by aby najlepsi Polacy grali w Polsce …. . PZPN powinien postawić sobie te dwa cele – ściągnięcie do polskiej ligii takiej kasy aby najlepsi Polacy w niej grali . jaki jest teraz główny cel PZPN ? – wprowadzić VAR ! czy dzięki temu Ekstraklasa stanie się mocniejsza ?
pozdrawiam.

Murphy
KTS Weszło

To że jesteśmy w dupie, to nic. Najgorzej że zaczynamy się w niej urządzać.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Co za bzdury!! Przecież każdy człowiek, który ma jako-takie pojęcie o piłce doskonale wie, że zabrakło nam świeżości. I to jest jedyny powód naszej klęski w pucharach. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zatrudnianie w klubach Ekstraklasy szkoleniowców, którzy zagwarantują świeżość już w sierpniu.

Kamil_13

Międzymorze nie weszło

Kamil_13

Trochę Azjowpierdol się robi, Na Eurowpierdol trzeba zasłużyć.

Kamil_13

Agdam 3 razy, Gabala 1 eliminowały naszych w ostatnich latach, pogromcy Polaków Azerowie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wojtek Wysocki

No i dobrze. Będę miał więcej czasu na wypoczynek po pracy…

Koval

Czyli żenada ze strony Polski, Słowacji i może Węgier, bo zespoły z tamtych pozostałych krajów to totalne ogóry i grają, bo grają. Dla przygody. Nikt tam zbytnio nie liczy na faze grupową choćby LE.

mikiog

Ale ze Słowacji to chyba MSK Zilina gra w LE

dzygit

Nie gra. Pomyliło ci się z czeskim Zlinem.

JanWinnicki

Mapa i wynikające z niej automatycznie porównanie do koncepcji „międzymorza” jest znamienna. Zarówno w polityce jak i w piłce nożnej niektórym wydaje się że jesteśmy zajebiści, wstajemy z kolan i możemy rozdawać karty. I zarówno politycznie jak i piłkarsko są to dokładnie takie same brednie. Politykę jednak zostawmy.
Jeśli chodzi o ranking FIFA to na piątym miejscu nie jest nasza reprezentacja tylko de facto Robert Lewandowski. Dlaczego? Sorry gdyby go nie było, jego bramek, charyzmy umiejętności i ambicji gralibyśmy jak za Fornalika.
Natomiast Ekstraklasa to fenomen już trudniej zrozumiały. Niezła infrastruktura, sponsor, pieniądze, otoczka / lalunie na szpilkach przeprowadzające wywiady na murawie/ profesjonalne transmisje telewizyjne. Natomiast gdy dochodzi do konfrontacji pucharowej – od lat jest bardzo podobnie – prawie wszystkie drużyny odpadają błyskawicznie:

ze strachu „bo puchary”
z braku ambicji „tyle spotkan, trzeba ciagle grać, gdzies latać po zadupiach”
z braku wiary we własne siły
z braku umiejętności
pechowo

Koniec końców jesli mamy jedną druzynę na jesieni w pucharach to święto. I to jest z dupy bo puchary to jest creme de la creme piłki klubowej a nie całoroczna młócka ligowa z tymi samymi druzynami. Piłkarzy tez to nudzi ale zamiast się”sprężyć” i powalczyć w pucharach wolą odejśc do drużyn które już tam grają. Obawiam się że prostego rozwiązania nie ma – młodych zdolnych piłkarzy nie widać, a o do bre transfery będzie trudno bo do tak słabej ligi dobrzy piłkarze nie przyjdą / albo trzeba ich przepłacac/.
Absurdalna jest tez walka drużyn o „miejsce w tabeli premiowane udzialem w pucharach” z których tak lekko póżniej rezygnują.

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

Zacne towarzystwo, nie ma co

m1025

czekam jak bedzie dyskusja czy do kadry powolac wyrozniajacego goscia z e-klapy, czy nie majacego miejsca goscia w podstawowej 11, ale dosyc regularnie grajacego w jednej z czolowych lig, lub na jej zapleczu. Jestem pewien , ze wowczas wszyscy zapomna , ze e-klapajest ch…a i czolowe polskie kluby na zapleczu powzaznych lig mialyby klopot z utrzymaniem

wpDiscuz