post Avatar

Opublikowane 28.07.2017 09:16 przez

redakcja

Wojciech Kowalczyk daje Legii 20% szans na wyeliminowanie FK Astany. Moim zdaniem 2:0 w Warszawie jest mało realne, przy takiej formie obrony Legii boję się, że Kazachowie coś tu strzelą. Czyli my będziemy musieli wbić co najmniej trzy gole. Tylko jak to zrobić? – zastanawia się w dzisiejszym „Super Expressie”.

FAKT

Fakt analizuje dziś porażkę w Astanie i daje małe kawałki o występach wczorajszych pucharowiczów. Obok dwa fajne teksty. O Michale Nalepie (z Lechii)…

– Mnie na szczęście nie oceniał po tym, jak wchodziłem po schodach… Przynajmniej mam taką nadzieję – żartuje piłkarz. Do dziś z sentymentem wspomina słynne treningi „Franza”. – Te ciężkie obozy przygotowawcze… Pamiętam, jak kilku kolegów nie wytrzymało trudów treningu i zaczęło wymiotować. Myślę, że zaszkodziło im śniadanie. Kilku młodych nie było tak świadomych na co się pisze, zjedli ciężkostrawny posiłek, jajecznicę, półtorej godziny przed treningiem. Ja miewałem słabsze dni, ale zawsze wytrzymywałem – opowiada Nalepa.

533

I o Kubie Żubrowskim.

Pięć lat temu pomocnik odchodził z Korony do Stali Mielec. Legendarny klub był dopiero na początku drogi do odrodzenia i funkcjonujące w środowisku powiedzenie „organizacyjnie Stal Mielec” wciąż było aktualne. Pensje, nie dość, że niskie, nie zawsze były wypłacane na czas. – Kilka lat  temu dostałem od dziewczyny ogromną świnkę, do której wrzucałem monety. Jak mnie przycisnęło, brałem do ręki pęsetę i wydłubywałem oszczędności. Później szedłem do Biedronki i kupowałem kilogramową paczkę pierogów za 6 złotych. Coś trzeba było jeść – wspomina z uśmiechem piłkarz.

532

GAZETA WYBORCZA

Maciej Szczęsny rozkłada na czynniki pierwsze porażkę Legii w Astanie.

Przejdźmy do okoliczności łagodzących: sztuczna trawa, trzydzieści stopni upału i różnica w przygotowaniu fizycznym. Legia jest tuż po okresie przygotowawczym, zaczyna sezon. Kazachowie są w pełni swoich rozgrywek.

No to jeśli czujesz, że rywal jest silniejszy fizycznie albo szybszy, zastosuj taki sposób gry, by różnicę zniwelować. Przy stanie 0:0 nikt Legii nie kazał grać otwartego meczu, ganiać do przodu. Można było się cofnąć, zagęścić obronę, a wtedy wyrwidąb z szybkobiegaczem szamotaliby się w gąszczu legionistów. I w walce wręcz niczego by nie zdziałali. A tak dostali miejsce do gry i je wykorzystali. Legia nie mogła być szybsza, ale mogła grać inteligentniej. Tymczasem ten trzeci gol… No, do 94. minuty można już było prześwietlić i rozszyfrować prostą jak drut taktykę Astany.

Przy pierwszym golu zawalił Adam Hloušek. Chciał wybić piłkę, a zaplątał się we własne nogi.

Nie róbmy kozła ofiarnego z Hlouška. Tam jeszcze Pazdan pomógł Kazachom i Mączyński dołożył swoje. Na tej wrednej nawierzchni trudno było się poruszać. Wiedziałem, że sztuczna murawa będzie legionistom przeszkadzać, ale nie przypuszczałem, że aż w takim stopniu. Hloušek źle stanął, zachwiał się i źle trafił w piłkę. Ale to nie znaczy, że jest słabym piłkarzem. Kilka lat temu Jerzy Dudek puścił kuriozalnego gola i wszyscy mieli używanie. A co to znaczyło? Że Dudek nie umie bronić? Umiał, kiks się zdarza każdemu. Zdarzył się Hlouškowi w Astanie. Przyjmijmy, że pierwszy gol to był przypadek. Zbieg kuriozalnych, niepomyślnych okoliczności. Wyrwidąb oddał strzał, upadając, piłka odbiła się od Pazdana i stało się. Przy drugiej bramce Maciej Dąbrowski zareagował o jakieś osiem sekund za późno. A przecież w ubiegłym sezonie to był świetny obrońca. Zdobywał bramki, miał życiową formę. Jego współpraca z Pazdanem była gwarancją bezpieczeństwa dla Arkadiusza Malarza. W drugiej połowie meczu w Astanie Pazdan ze trzy razy uratował Legię, ale para z Dąbrowskim w ogóle nie działała.

534

SUPER EXPRESS

Bartosz Kapustka mówi o zmianie klubu.

Radek Gilewicz w wywiadzie dla Interii powiedział, że boi się o ciebie, że w tym momencie Bundesliga to za wysokie progi.

Wiem, że to wysokie progi, ale wierzę, że nie za wysokie dla mnie. Stawiałem i dalej będę sobie stawiał ambitne wyzwania. W Anglii nie poszło jak chciałem, ale trzeba walczyć dalej, wstać z kolan.

A może jednak powrót do Polski byłby lepszą opcją? Podobno Legia pytała o ciebie.

Zimą mogłem wrócić tylko do Cracovii, bo przepisy zabraniają gry w trzech klubach w jednym sezonie, więc poza Pasami i Leicester nie było innej opcji. A uznałem, że powrót do Krakowa po kilku miesiącach nie jest dobrym pomysłem. Chciałem powalczyć do końca sezonu i mimo że nie wyszło, to nie żałuję, że spróbowałem.

531

A Kowal daje Legii tylko 20% szans na awans do kolejnej rundy eliminacji.

Po 1:3 w pierwszym meczu na ile procent oceniasz szanse Legii na awans?

Co najwyżej 20 procent. Moim zdaniem 2:0 w Warszawie jest mało realne, przy takiej formie obrony Legii boję się, że Kazachowie coś tu strzelą. Czyli my będziemy musieli wbić co najmniej trzy gole. Tylko jak to zrobić? Moim zdaniem Jacek Magiera popełnił błąd, nie wystawiając w Kazachstanie żadnego napastnika. Sadiku powinien grać od początku! Bo zaczynając mecz bez napastnika, wysyłasz drużynie zły sygnał: że przyjechaliśmy po 0:0 albo minimalną porażkę. Do tego głupio tracone bramki. No źle to wyglądało. Gdy już było jako tako, czyli 1:2, to dali się dobić. Skoro już jest ten napastnik, wspomniany Sadiku,  to trzeba nim grać! A że nie wytrzymałby 90 minut? Większość meczu by wytrzymał. Poza tym umówmy się, napastnik nie musi biegać cały czas, to zespół może biegać za niego, on się ma znaleźć tam gdzie trzeba, czyli tam gdzie mu rzucą piłkę. Pamiętajmy, że Legia miała w Astanie kilka okazji. Może klasyczny napastnik wykorzystałby którąś z nich? No bo Kucharczyk to dobry skrzydłowy, ale nigdy nie będzie klasyczną „dziewiątką”. Nie mówiąc już o Hamalainenie.

530

PRZEGLĄD SPORTOWY

Okładka:

535

Dziś w Przeglądzie masa czytania. Dodatek ligowy, wkładka z reportażami, skarb kibica I i II ligi. Najpierw o temacie z okładki – wczorajszym zwycięstwie Arki.

Gdynia 38 lat czekała na taki mecz. Nic dziwnego, że wydarzeniu towarzyszyło wielkie oczekiwania i nadzieje, że gospodarze będą walczyć, a jeśli przegrają to z honorem. Po takiej porażce nikt nie miałby do arkowców pretensji, w końcu oni są kopciuszkiem w Lidze Europy. Na tle gdynian drużyna FC Midtjylland to stare wygi. Mimo tak wielkich różnic żółto-niebiescy swojej postawy nie muszą się wstydzić. Mistrz motywacji, czyli Leszek Ojrzyński wiedział jak przemówić do drużyny. Braki w umiejętnościach gdynianie nadrabiali walką i zaangażowaniem. 

Już kilkadziesiąt minut przed meczem dało się wyczuć atmosferę wielkiego wydarzenia. Bilety wyprzedały się na pniu. Ostatnie sztuki były towarem tak chodliwym, że pewnie gdyby stadion miał pojemność 20 tysięcy, to też zapełniłby się do ostatniego miejsca. Wczoraj odnotowano rekord frekwencji na Stadionie Miejskim. Wynik został poprawiony o… osiem osób. Ci, którzy wczoraj nie mogli pojawić się na trybunach, mają czego żałować! Arka stworzyła spektakl na europejskim poziomie. Widowisko, jakiego mało kto się spodziewał.

536

Przejęcie Wisły Kraków nie posuwa się do przodu. Przeciwnie.

Trudno zdefiniować postawę Niemców, bo momentami wygląda tak, jakby całkowicie nie zależało im na zrealizowaniu kontraktu. Wciąż nie ujawnił się Loeser, który pierwotnie miał zrobić do dopiero po sfinalizowaniu kontraktu i być może tej opcji się trzyma. Od przedstawiciela Niemców udało nam się dowiedzieć, że w ostatnich dniach reprezentanci Stecherta odebrali wiele telefonów z Polski, część od kibiców, którzy, delikatnie mówiąc, nie zachęcali do sfinalizowania transakcji. Nie wiadomo, czy wpłynęło to na ich postawę. Z obozu Niemców płyną sygnały zapewniające, że nie rezygnują z transakcji i cały czas dążą do przejęcia klubu, ale na razie tego po prostu nie widać. Ich wola nie jest poparta dokumentami, które sprawiłyby, że proces sprzedaży faktycznie ruszyłby z miejsca. Trudno zdefiniować także postawę Tele-Foniki, która codziennie publikuje oświadczenia, a jedno nie ma z drugi nic wspólnego. We wtorek myślenicki koncert oznajmił, że sprawa jest praktycznie przesądzona, a sprzedaż akcji klubu już się rozpoczęła. Oświadczenie było napisane wyjątkowo agresywnym językiem. Dzień później Tele-Fonika zmieniła retorykę. Opublikowała wyważone pismo, w którym stwierdziła, że kontrahent musi być dobrze prześwietlony, nim strony przystąpią do transakcji.

5337

Legia ma ostatnio poważny problem w tyłach.

Słaba forma legionistów to wypadkowa wielu czynników. Jędrzejczyk dogląda inwestycji w rodzinnych stronach, zdarza mu się opuszczać treningi, co niezbyt podoba się w szatni. „Jedza” nie przypomina twardego jak skała, trudnego do minięcia defensora. Jest słabo przygotowany fizycznie. Szybkość nigdy nie była atutem Dąbrowskiego, u progu sezonu znowu jest ociężały i wolny. A przecież dwa miesiące prezentował reprezentacyjną formę! Pazdan gra z pełnym poświęceniem, ale głowa jest w zagranicą. Pomyłki wynikają z rozkojarzenia. – Nie wiem tylko, kto wyłoży 2,5 miliona euro. Tyle wynosi kwota odstępnego – zastanawia się Jóźwiak. Hloušek zapomina, że podstawowym zadaniem obrońcy jest bronienie. – W 92. min meczu w Astanie był środkowym napastnikiem, zamiast stać w swojej strefie. Potem nie było komu przerwać kontry – zauważa Jóźwiak. Obrońcom i bramkarzowi nie pomagają defensywni pomocnicy. Legioniści przegrywają walkę w środku pola. Z tego bierze się łatwiejszy dostęp pod bramkę Malarza, więcej strzałów i traconych goli. – Wygląda, że niektórzy popadli w samouwielbienie i uwierzyli w nieomylność i nietykalność – kończy Jóźwiak.

537

Lech to z kolei jeden wielki plac budowy.

Sztab szkoleniowy niecierpliwie czeka na Nikolę Vujadinovicia. – On ma potencjał, żeby być liderem naszego zespołu na boisku – powtarza Bjelica. Reprezentant Czarnogóry ostatni raz grał jednak ponad dwa miesiące temu – 20 maja żegnał się z La Liga w barwach Osasuny. Dlatego w tej chwili dopiero kończy okres przygotowawczy, choć wczoraj zadebiutował w starciu z FC Utrecht. Wreszcie będzie można zgrywać jego i i Rafała Janickiego – bo taka ma być docelowo para stoperów. Plany wobec Vernona de Marco, który dotąd najczęściej grał jako stoper, są nieco inne. Argentyńczyk z hiszpańskim paszportem ma być konkurentem dla Wołodymira Kostewycza na lewej obronie. Przy dużym natężeniu meczów Ukraińcowi przyda się bowiem czasami odpoczynek. – Vernona wzięliśmy dlatego, że od kilku lat robi postęp w kolejnych klubach. Liczymy na to, że u nas zrobi kolejny krok – mówi wiceprezes Lecha Piotr Rutkowski.

538

PS analizuje: jak wytrzymać przez długi czas na ławce?

Cierpliwość to jedna z najtrudniejszych cech do wypracowania, ale przykład choćby Malarza, który sam przez rok był zmiennikiem Kuciaka, pokazuje, że warto się jej nauczyć. – Jeśli całe życie opiera się na poziomie funkcjonowania zawodowego i w tym obszarze coś nie działa, to uważamy, że nie działa całe nasze życie – mówi psycholog sportu. Uczy zawodników, jak nabrać dystansu. – Ten czas dał mi nowe spojrzenie na życie, na piłkę. Zacząłem doceniać to, co mam. Patrzę na swoją sytuację z boku i stwierdzam: gdyby pięć lat temu ktoś mi powiedział, że tak będzie wyglądało moje życie w 2017 roku, że zdobędę z Legią mistrzostwo Polski, to wziąłbym to w ciemno. Uważam, że miałem wkład w zdobycie tegorocznego tytułu – stawia odważną tezę Cierzniak. – Role, jakie zawodnik może pełnić w zespole, są rozmaite. Kapitan to jedno, ale w grupie są też inni liderzy, którzy zakładają bezpieczniki w szatni, które mają pomóc trenerowi w zarządzaniu – tłumaczy Salwin. – Czuję się istotną częścią tej drużyny, nawet, gdy nie gram. Dziś jestem pod  względem mentalnym osobą wygraną – stwierdza rezerwowy bramkarz mistrza Polski, który znalazł sposób, jak trudny czas może stać się cenną lekcją.

539

Na koniec wywiad z Dariuszem Wdowczykiem.

Zmienił się pan w ostatnich latach?

Teraz mocniej stąpam po ziemi. Inaczej zachowywałem się w wieku 40 lat, inaczej teraz. Mam inny stosunek do życia i tego, co robię. Kiedy my po raz ostatni rozmawialiśmy?

W 2008 roku, był pan wtedy trenerem Polonii.

Skończmy na tym, nie chcę wracać do historii. Dużo się od tamtego czasu zmieniło. 

Ja jednak wrócę: kiedy prowadził  pan Czarne Koszule, irytowała mnie pana pewność siebie. Wydawała mi się przesadna, arogancka.

Nie mam i nigdy nie miałem kompleksów, co przez niektórych mogło być odbierane jako zbytnia pewność siebie. Nie zabiegam o względy, nie przymilam się, więc mówiono, że jestem butny. Ale tak naprawdę, to jestem otwarty na rozmowę i na innych ludzi. Czasem impulsywny, ale też empatyczny. Może 10 czy 15 lat temu wyglądało to inaczej. Inaczej patrzyłem na życie, ale nigdy nie byłem arogancki.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 28.07.2017 09:16 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 35
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Urkides

To Kowalczyk umie liczyć procenty? W podstawówce chyba tego nie było w programie?
Co innego spożywanie ale tam już ktoś policzył i napisał dlatego Kowal wie że ma 40% że się nawali.

Moctruh
Moctruh

a dokładniej w 6 klasie podstawówki , bo wtedy skończył edukacje a teraz wielki expert

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

danger
danger

Ten pijaczyna to tylko procentami w alkoholach może sie zajmowac. Po tym jak to przewidzial ze Celtic zgwalci Legie to powinien przestac sie w zgadywanki bawic, warszawski kibic Legii w dupe je..ny, bardzo dobrze zyczy swojej druzynie.

Arkoholik
Arkoholik

jakie sa szanse ze Kowalczyk bedzie abstynentem?? mniejsze niz Legii na awans..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Miszcz Joda
Miszcz Joda

No bo pół flaszki to ma tylko 20%

Bazyl1983
Bazyl1983

A czy pół baku paliwa, ma tylko 47,5 oktana ? Weź chłopie zważ sobie głowę.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Następnym razem napiszę POWOLI I WIELKIMI LITERAMI „IRONIA”.

wojsal
wojsal

Można też podkreślić wężykiem.

Urkides
Urkides

Bazyl, inteligencja to jest coś takiego co pozwala mysleć abstrakcyjnie. To jest główna przewaga homo sapiens nad innymi stworzeniami.
A wiesz dlaczego ma tylko 20%? Bo ma o połowę mniejsze szanse że się nawali niż przy pełnej flaszce.

Rudy 102
Rudy 102

20% dla Legii.To jakieś mocniejsze wino.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kilgore Trout
Kilgore Trout

Jakie są szanse, możesz powtórzyć?

M.S.
M.S.

Źle to wyglądało z Astaną, jakoś słabo przygotowali się do grania na sztucznej nawierzchni, proste błędy, chyba też zła taktyka. Jednak 2-0 nie jest niemożliwe. Problem jest taki, że Kazachowie będą lepiej grali na naturalnej niż Legia na sztucznej. Mam jednak nadzieje, że trybuny tak poniosą Legionistów, że wyrwą ten awans z gardła Astanie. Tylko te dwa murzyny …

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Napisałbym, że szanse Legii są w granicach kilku procent, ale to nasza liga jest, wymaga cierpliwości i pokory oglądających co do ferowania wyroków. Przykład? Rewanże 2 rundy LE: Lech po blamażu w Haugesund miał bić głową w mur i dostać ze 2 szybkie po kontrach, Jagiellonia miała wygrać u siebie pewnie z Qabalą bo przecież „tak świetnie zagrała w pierwszym meczu na cieżkim terenie”. A jak było w rewanżach to widzieliśmy. Tak samo wczoraj – jak skazywana na pożarcie Arka nakryła (być może chwilowo) czapką naszych pozostałych pucharowiczów – podejściem do meczu i rezultatem.

Kapustka jednak dalej swoje? Oj chyba drugi Freddy Adu – tym razem polski – nam rośnie.
Ciekawe kiedy w końcu dojdzie do wniosku, że z jego podejściem i umiejętnościami powrót do naszej ligi może wcale nie być taki zły z perspektywy czysto piłkarskiej (regularne granie). Ale tutaj z drugiej strony nie będą płacić w funciakach albo ojro za pozorowanie bycia piłkarzem.

Rudy 102
Rudy 102

Kiedy kapustka dojdzie do tej refleksji, może być już za słaby na E-klasę.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

On jak wyjeżdżał to był za słaby na Eklapę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Jeśli Kowal mówi, że Astana zgwałci Legię, to znak, że będzie dobrze 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Rudy 102
Rudy 102

Praca zbiorowa z Ebi Smolarkiem.

WhiteStarPower
WhiteStarPower

Celtic zgwalci Legie..hehe. Teraz zaczynam wierzyc ze awans Legii jest jednak mozliwy 😉

Przemyslaw
Przemyslaw

W tym sezonie Legia nie zagra nawet w Lidze Europy. To pokazuje tylko jedno – zeszłoroczny awans do LM był na totalnym farcie, całkowicie niezasłużony. Awansowali tylko dlatego, że los podsyłał im kelnerów, których i tak nie ogrywali lekką ręką. To pokazuje również fakt, iż liga polska jest wręcz beznadziejna. Jakimś cudem udało się w ostatnich latach wychować kilku ciekawych piłkarzy, którzy zrobili kariery zagraniczne. Kto mądry powinien jak najszybciej stąd uciekać. Absolutnie nie dziwię się żadnemu młodemu piłkarzowi, który po dwóch dobrych kopnięciach piłki wyjeżdża na zachód. Tutaj niczego się nie nauczy. Jak na zachodzie zostanie odpalony, to oznaczać to będzie tylko jedno – był za słaby, ale chociaż spróbował.

Thor Steinar
Thor Steinar

Dlaczego Legia nie zagra w LE ????? Astana to nie koniec !!!

Przemyslaw
Przemyslaw

Jasne, że nie koniec, ale skoro na tym etapie Legia jest w tak fantastycznej formie, to nie wyobrażam sobie, żeby awansowali do LE.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Masz słaba wyobraźnię 😉

bastion79
bastion79

Kowal ma rację z tym napastnikiem. Niepotrzebne komplikowanie prostych spraw, jakby piłka nożna była projektowaniem promów kosmicznych. Legia od roku gra bez napastnika, a tu gościu wchodzi i strzela. Niech gra, po prostu. U Janka Urbana by grał na zasadzie „koka ma – samuraj. Co tu sprawdzać?”

Lola14
Lola14

Kowalczyk „Astana zgwałci Legię „

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vinnie
Vinnie

Oglądało się z przyjemnością, ale summa summarum Legia została zgwałcona, więc wyszło, że Kowal w jakiś tam sposób miał rację.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DonChicario
DonChicario

Stołeczni mogą Kowalowi dziękować, bo jak kiedyś mówił, że Celtic rozsmaruje Legię, to ci na przekór pewnie wygrali. Tak więc szanse na awans wzrosły.

Weszło
09.07.2020

Hejt Park w dobrym składzie. Dziś z Cezarym Pazurą!

Filmowego tygodnia w Kanale Sportowym ciąg dalszy. We wtorek gościem Tomasz Smokowskiego był Olaf Lubaszenko, dziś do studia wpada Cezary Pazura. Przemagluje go Monika Wądołowska, oczywiście z waszą pomocą, bo taka jest idea Hejt Parku. Start 21, obecność w zasadzie obowiązkowa!  
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Czas na teleturniej! Czy redakcja zna wzór na pole prostokąta?

Takich emocji nie znajdziecie po odpaleniu telewizora. No dobra – znajdziecie. Ale nie na każdym kanale. Tak czy siak zapraszamy na kolejny odcinek naszego teleturnieju, w którym odpowiadamy na pytania luźno związane z Ekstraklasą. Dziś o nagrodę główną, którą było nic, powalczą: Kowal, Roki, Wojtek Piela i Przemek, który wygrał naszą donejtową licytację.  Start 20!
09.07.2020
Włochy
09.07.2020

Żurkowski zaczął łapać minuty. Są powody do optymizmu?

10 minut gry w lidze – tyle czasu otrzymał Szymon Żurkowski od trenera Fiorentiny przed wypożyczeniem do Empoli. Wydawało się, że gorzej być nie może, zwłaszcza po przejściu do klubu występującego w Serie B. A jednak. Przed przerwą w rozgrywkach środkowy pomocnik nie rozegrał w barwach drugoligowca ani jednego ligowego spotkania. Na szczęście ostatnio sytuacja […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Quiz piłkarski. Liga ponad stu reprezentantów. Wymienisz wszystkich?

Jeśli wiesz, który piłkarz Ekstraklasy ponad 20 razy zagrał w reprezentacji Zambii, jeśli kojarzysz biegających po naszych boiskach byłych reprezentantów USA i Portugalii, lub jeśli po prostu od lat śledzisz reprezentację Polski, ten quiz jest dla ciebie. Zdecydowanie! Z tęsknoty za reprezentacyjnym futbolem wynotowaliśmy sobie nazwiska wszystkich piłkarzy Ekstraklasy, którzy mieli okazje zagrać dla narodowych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Trudna walka Sandecji o ligowy byt. „Trenera Kafarskiego wyeksploatowaliśmy maksymalnie”

Nie musimy wam chyba po raz kolejny powtarzać, jak płaska jest tabela pierwszej ligi. Ale jeśli ktoś się w tym nie orientuje, to powiemy, że nawet niemieckie autostrady nie są tak równe, jak środek ligowej stawki na zapleczu Ekstraklasy. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. Na przykład takie, że nie wygrywając pięciu kolejnych spotkań, musisz […]
09.07.2020
Anglia
09.07.2020

Filozof może wreszcie wygrać coś poza nagrodą fair-play

Odkąd istnieje taka dziedzina jak filozofia, jej wybrani przedstawiciele są skazani na mieszkanie w beczkach. To drastyczne uproszczenie, ale pełnienie roli filozofa w dowolnej gałęzi życia to bardzo ciężki kawałek chleba. Szykany, wyśmiewanie, zarzucanie naiwności to tylko te najbardziej popularne spośród kłód pod nogami prawdziwego przedstawiciela tej nauki. Nie inaczej jest z bodaj najbardziej bezkompromisowym […]
09.07.2020
Blogi i felietony
09.07.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

„W Legii nigdy nie jest ani tak dobrze, ani tak źle, jak mówią” – te słowa Aleksandara Vukovicia, rzucone już jakiś czas temu, utwierdziły mnie w przekonaniu, że owszem, można zarzucić „Vuko” to czy owo, ale na pewno nie to, że nie zna DNA prowadzonego przez siebie klubu. Legia w ostatnich czterech meczach zagrała taki […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lech Poznań i Puchar Polski – od pewnego czasu niedobrana para

19 maja 2009 roku Lech Poznań po zwycięskim golu Sławomira Peszki pokonał Ruch Chorzów na Stadionie Śląskim i po raz piąty w swojej historii zatriumfował w Pucharze Polski. Rok później „Kolejorz” – już pod wodzą Jacka Zielińskiego, a nie Franciszka Smudy – dorzucił także do kolekcji tytuł mistrzowski. Mogło się wówczas wydawać, że dokładanie kolejnych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lechia nie ma kasy, ładnego stylu, ale ma charakter

Lechia Gdańsk z pewnością nie jest drużyną pozbawioną wad, ba, pewnie przy mniejszej dawce życzliwości tych wad można by znaleźć więcej niż plusów, bo jak wczoraj dowodziliśmy, drużyna Stokowca na przykład gorzej broni i gorzej atakuje niż jeszcze w zeszłym sezonie. W starciu z Lechem też nie porwał nas futbol, jaki prezentowali gdańszczanie, w pewnych […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Nikt nie ma takiego komfortu w bramce jak Lechia Gdańsk

Masz najlepszego bramkarza w lidze. Bramkarza, który wybronił ci wiosną niejeden mecz. A jednak na półfinał Pucharu Polski – Pucharu Polski, którym możesz uratować sezon – w bramce staje drugi golkiper. I ten drugi zostaje bohaterem meczu dzięki paradom w rzutach karnych. Nikt w Ekstraklasie nie ma takiego komfortu w bramce co Lechia Gdańsk. Z […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile goli strzelą obcokrajowcy?

Zerkamy na klasyfikację najlepszych strzelców w Ekstraklasie, a tam najwyżej sklasyfikowanym Polakiem wciąż jest Jarosław Niezgoda. Ten sam, który zimą wyfrunął do Stanów Zjedoczonych i od pół roku nie biega po boiskach Ekstraklasy. Obcokrajowcy dźwigają na barkach ciężar odpowiedzialności za strzelanie goli. Zatem w najnowszym #AleNumer pytamy was o to – ile goli strzelą w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Lechia, Lech, a może Raków? Kto został królem zimowego polowania

Jak już kilka razy w ostatnich tygodniach wspominaliśmy, całkiem nieźle wyszło ekstraklasowym klubom zimowe okienko transferowe. Oczywiście nie zabrakło zwożenia szrotu (zakaz wjazdu do Hiszpanii dla Krzysztofa Przytuły, natychmiast!), oczywiście to nie tak, że nagle nasze zespoły zbudowały prawdziwe działy skautingu i teraz nadepniemy pedał gazu w pościgu za Europą. Nic z tych rzeczy. Ale […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

PRASA. Kowalczyk: Nie ufam politykom, to oni podzielili Polskę

– Nie idę na drugą turę, bo nie ma mojego kandydata. W takiej sytuacji mogę zacytować powiedzenie, że to jak wybór między dżumą a cholerą. A ja nie chcę chorować, chcę być zdrowy. A nawet gdybym się wybrał, bo tak wypada, bo frekwencja i tak dalej, to przekreślę obu kandydatów – mówi Wojciech Kowalczyk w […]
09.07.2020
Weszło
09.07.2020

Solidni Linetty i Walukiewicz, bohater Drągowski, czyli polska środa w Serie A

Polska środa w Serie A za nami. Dziś we Włoszech mieliśmy swoje małe święto, bo w sześciu spotkaniach zobaczyliśmy aż siedmiu Polaków (do tego ósmy na ławce). Tyle że nie każdy z nich miał powody do optymizmu. Najlepiej wypadł na pewno Bartłomiej Drągowski, którego włoskie media już zdążyły okrzyknąć bohaterem Fiorentiny. Nieźle w starciu z […]
09.07.2020
Hiszpania
09.07.2020

Barca wciąż ściga Real, a przy okazji spuszcza Espanyol z ligi

Wysokie zwycięstwo w starciu z Villarrealem wlało w serca kibiców Barcelony trochę optymizmu. Gra katalońskiej ekipy wreszcie wyglądała tak, jak by sobie tego życzyli fani. Barca grała dynamicznie, finezyjnie, z rozmachem. Świetnie funkcjonowała współpraca między Leo Messim i Antoinem Griezmannem. Ale dzisiejsze starcie derbowe z Espanyolem to był już powrót tej Barcelony, do której się […]
09.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dariusz Żuraw dzisiaj nie pomógł

Tak, Lech był lepszy od Lechii (co przyznał nawet Piotr Stokowiec), tak, może mówić o pechu, bo jednak czasami piłka była jak zaczarowana, a zmarnowanie trzech karnych z rzędu można w pewien sposób podciągnąć pod złą fortunę. Ale czy możemy powiedzieć, że tak, Dariusz Żuraw zrobił dziś wszystko, by pomóc swojej drużynie postawić ostatni krok? […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań – jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie źle

Lechowi Poznań zalałoby piwnicę, gdyby mieszkał na Saharze. Lech Poznań doznałby udaru z przegrzania na środku Antarktydy. Lech Poznań złamałby sobie ząb jedząc watę cukrową. Lech Poznań nadepnąłby na klocek Lego pośrodku Pacyfiku. Lech Poznań jest klubem przeklętym i na miejscu władz Kolejorza sprawdzilibyśmy, czy gdzieś pod murawą przy Bułgarskiej nie ma zakopanej żaby. Dzisiejszy […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań jest klubem przeklętym

Grali u siebie półfinał Pucharu Polski. Mieli przewagę przez cały mecz. Posyłali strzał za strzałem na bramkę Lechii. A jednak doszło do rzutów karnych. Prowadzili w nich 3:2. W czwartej serii Van der Hart obronił drugą jedenastkę i to mimo kontuzji. W tamtym momencie wystarczyła Lechowi jedna udana jedenastka w dwóch ostatnich seriach. A jednak […]
08.07.2020