Image and video hosting by TinyPic
LIVE: Przesiadka do Astany – z Szymańskim na rozegraniu
Live

Jakiś czas temu – mniej więcej w okresie, gdy Konstantin Vassiljev każdego tygodnia przybliżał Jagiellonię do tytułu mistrza Polski po 30 kolejkach (copyright: Michał Probierz), wydawało się, że gość będzie robił grę najważniejszym polskim zespołom jeszcze przez przynajmniej półtora sezonu. Dziś mamy wątpliwości, czy „cesarz Estonii”, obecnie raczej bez królewskich insygniów, będzie w stanie w ogóle cokolwiek zdziałać bez Gerarda Badii u boku. Dziś jednak Piast Gliwice z Pogonią stanowią zaledwie przystawkę – potem bowiem Probierz z Cracovią postara się coś udowodnić w Gdańsku, zaś Legia zmierzy się przy Łazienkowskiej z Koroną Kielce. Może nie będzie potrzebna ta słynna „oczu kąpiel”, którą musieliśmy zastosować po wczorajszych badziewnych spotkaniach. Jedziemy z sobotnią relacją live, bądźcie z nami!

22:29 Koniec relacji!

Dzięki za uwagę, do jutra!

22:25 Koniec meczu!

I Korona wywozi remis z Warszawy, Legia wciąż bez zwycięstwa w lidze. Ba, Korona nie grała tutaj gorzej, Korona stworzyła mnóstwo zagrożenia pod bramką Malarza, właściwie moglibyśmy nawet zaryzykować, że Legia nie zostałaby skrzywdzona, jeśli w tym meczu by po prostu przegrała. To zresztą typowo ekstraklasowe – różnica potencjałów, budżetów, ambicji, jakości, spokoju w klubie wskazywałaby, że dojdzie tutaj do prawdziwego pogromu. Tymczasem zasłużone 1:1 po niezłym meczu.

Ekstraklasa!

22:17

22:15 GOL! 1:1!

Ależ asysta Kallaste, ależ bramka Kosakiewicza! Ten pierwszy wygrywa starcie główkowe z Broziem, tak umiejętnie (fartownie?) zagrywając piłkę, że Kosakiewiczowi zostaje tylko pokonać Malarza. To jednak nie jest takie oczywiste, spytajcie Aankoura, Kosakiewicz zaś? Wyśmienicie, delikatnie, z pierwszej piłki, lobem pod poprzeczkę, bez marginesu błędu, bez szans dla Malarza. Cudowna akcja i 1:1 przy Łazienkowskiej!

22:12

Duża klasa Fina.

22:10 GOL! 1:0!

No tak, to zawsze musi być Michał Kucharczyk. Po prostu. Najpierw jeszcze tylko dał ostrzeżenie – po dośrodkowaniu Hlouska uderzył dobrze, w miejsce, z którego przyszła piłka, ale trafił w poprzeczkę. Chwilę później „Kuchy” był już bezbłędny – źle ustawieni obrońcy Korony, złamana linia – wykorzystuje to Hamalainen, który znajduje świeżo wprowadzonego legionistę dobrym podaniem po ziemi. Kucharczykowi zostało wybrać róg. 1:0!

22:04

22:03

Korona chyba ma jakieś układy z siłami nieczystymi. Może stracić dowolną liczbę graczy, w klubie może się dziać dowolny kataklizm finansowo-organizacyjny, drużyna może kochać trenera, albo zaliczyć z nim bardzo trudny pierwszy miesiąc, a i tak na boisku się bronią. Teraz na przykład w dziesięć minut bodaj pięciokrotnie dawali Malarzowi okazje do udowadniania, że nie jest przereklamowanym bramkarzem. Szereg dobrych interwencji uratował mistrzów Polski od utraty gola, ale zaznaczmy bardzo wyraźnie – na ten moment to Korona przeważa, to Korona ma więcej klarownych sytuacji na koncie, to Korona może żałować niewykorzystanych szans.

Szok? Tylko dla osób, które nie znają ligi. Te, które znają, wiedza doskonale – jeśli logika wyklucza dane rozwiązanie – jak na przykład dobra gra Korony przeciw Legii – to właśnie to rozwiązanie będzie miało miejsce na murawie.

21:58

21:54

Ho, w odpowiedniej chwili pochwaliliśmy Koronę. Świetne podanie z głębi pola i Aankour wychodzi sam na sam już na jakimś 30 metrze od bramki Malarza. Może zrobić wszystko, wybiera opcję w Ekstraklasie najbardziej popularną – prowadzi piłkę tak długo, aż wpada w Malarza. Dobitkę również broni bramkarz Legii i mamy wciąż 0:0.

Po chwili wreszcie odpowiada Legia – Guilherme uderza jednak tak, że piłka odbita od bramkarza muska słupek i wylatuje za bramkę kielczan.

21:52

No dobra, to ten moment, gdy trzeba napisać, że Legia jest po prostu słabsza od Korony. W drugiej połowie zaczęła jeszcze w miarę mocno, ale z każdą minutą usypiała aż do obecnej chwili, gdy gra toczy się głównie na połowie legionistów. Co prawda kielczanie nie stwarzają nawet tyle zagrożenia, ile gospodarze przed przerwą (a pamiętamy, że tam nie było żadnego bombardowania), mimo wszystko jednak – warto odnotować, że to oni są w natarciu.

21:46

I Guilherme zastępuje Szymańskiego. Nie wyróżniał się ani na minus, ani na plus, szczególnie w ostatnich, dość sennych minutach.

21:41

W sumie na razie tempa w drugiej połowie nie ma, więc z czystym sumieniem możecie przeczytać tekst po meczu Lechii z Cracovią. Całość TUTAJ, niżej fragment.

Półtora miesiąca temu ten mecz, mając identyczny przebieg, zakończyłby się wynikiem 3:0 dla Cracovii. Dziś, choć nie minęło przecież tak wiele czasu (ci, którzy mieli w tym czasie urlop powiedzą, że zleciało to jak z bicza strzelił), Cracovia do ostatnich sekund spotkania ociera się o stratę punktów i wypuszczenie z rąk cennego prowadzenia w Gdańsku, gdzie za czasów Piotra Nowaka mało komu udało się w ogóle wywieźć jakąkolwiek zdobycz. VAR miał jednak przynieść futbolowi prawdziwą rewolucję, a nie jedynie jej namiastkę. I dziś, faktycznie, spowodował prawdziwy wstrząs.

Bo na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że Krzysztof Piątek zdobył w drugiej połowie meczu dwa prawidłowe gole. Tak też początkowo stwierdził Szymon Marciniak. Przy pierwszym – klasyczna mijanka, w której kilku zawodników wraca ze spalonego, kilku z kolei wbiega w ich miejsce, ocena jest naprawdę trudna. Szczególnie, że strzelec gola to akurat ten, którego sylwetka wychylona względem linii obrony jest naprawdę minimalnie. Gdyby w meczu bez VAR jakikolwiek sędzia tego nie wychwycił i gola uznał, nikt nie miałby pretensji.

21:19 Koniec pierwszej połowy!

Chyba nie ma ludzi, których gra Legii Warszawa w tym meczu przekonałaby, że to mistrz Polski, kandydat do kolejnego mistrzostwa oraz fazy grupowej Ligi Mistrzów. Oczywiście, Legia cały czas kontroluje mecz, ale atakuje tak, jakby wygrywała już 4:0 i o piątą bramkę walczyła tak raczej dla zachowania przyzwoitości. Brakuje sytuacji, po których kielczanie wznosiliby ręce do nieba i dziękowali swoim aniołom za opiekę. Nie ma takich, po których kielczanie musieliby dokonywać jakichś cudownych interwencji na linii bramkowej. Właściwie nawet Alomerović nie miał wcale za wiele do roboty – ot, strzał Sadiku prosto w niego i dobre skrócenie kąta Szymańskiemu.

Wygląda na to, że najgroźniejsza Legia była w momencie, gdy Możdżeń wjechał barkiem w szarżującego Nagy’a, co mogło skończyć się rzutem karnym. Dwa strzały celne? Trochę mało, jak na mecz faworyta do tytułu z faworytem do spadku, osłabionym w dodatku brakiem kluczowych zawodników.

21:05

Dwie dobre sytuacje Legii – obie doskonale wybronione przez Alomerovicia. Ale też przyznajmy – i Sadiku, uderzając głową kompletnie bez krycia, i Szymański, po świetnym podaniu piętą Hamalainena, powinni zachować się lepiej. Szczególnie ten pierwszy – miał sporo miejsca i czasu, a uderzył bez przygotowania, lekko i w środek bramki. Szymański miał trochę ciaśniej, próbował podcinać nad bramkarzem – może rozsądniej było próbować dryblingu? Tak czy owak – Legia do przewagi dorzuciła teraz okazje bramkowe. Korona trochę się słania, ale do przerwy niecały kwadrans – nie zdziwi nas remis do przerwy.

21:02

No, no, Rosjanie nie kłamali, gdy pisali że stadion Krasnodaru i w ogóle wszystko, czego tknie się Siergiej Galicki to duże przedsięwzięcia. Taki tam telebim.

21:01

Swoją drogą, przy transferze Vadisa Odjidji-Ofoe i towarzyszącej temu dyskusji o kwocie, za którą powinien być sprzedany bezsprzecznie najlepszy piłkarz Ekstraklasy eksperci przekonywali, że drożej pójdzie Sebastian Szymański. I w sumie każda minuta dzisiejszego meczu potwierdza, że to tylko kwestia czasu. Gumny, Szymański, Piątek – wystarczy spojrzeć, jakim wzięciem cieszą się obecni wyróżniający się nastolatkowie z Ekstraklasy, by dojść do wniosku, że taniej niż te dwie bańki żaden z nich nie pójdzie. Przypomnijmy – Pawła Jaroszyńskiego wyjęto za 500 tysięcy euro, a kwota może zostać nawet podwojona. Radosław Murawski, już sporo starszy i zapewne nieco bardziej ograniczony piłkarsko? 650 tysięcy. Piłkarze przed dwudziestymi urodzinami, którzy zagrali te kilkadziesiąt meczów dla ścisłego topu – czyli dla Legii czy Lecha – taniej nie odejdą. Exodus z Poznania to tylko początek – takie wyprzedaże powinny stać się częstsze, szczególnie, że i Lech, i Legia celują w dołączanie do dorosłej kadry dużej liczby utalentowanych młodzianów. I swoich, i ściągniętych jako nastolatkowie. Vide… Kulenović, obecnie trenujący z Juventusem.

20:50

Po pierwszym kwadransie nie wiemy wcale wiele więcej niż przed pierwszym gwizdkiem. Legia prowadzi grę? No, prowadzi, było wiadomo, że ma więcej piłkarskiej jakości. Legia przeważa? Przeważa. Ale z drugiej strony – te piętnaście dośrodkowań z każdego ze skrzydeł i te kilkanaście piłek na pałę w pole karne Korony żadnego „smrodu” pod bramką kielczan nie przyniosło. Co więcej, Korona ze dwa razy wyszła ze swojej połowy dość śmiało, nawet z próbami dryblowania.

Biorąc pod uwagę sytuację Legii miesiąc temu i sytuację Korony miesiąc temu – tu powinno być z 5:0. Biorąc pod uwagę pierwszą kolejkę… Wcale nie dziwi nas, że na razie Legia nie może znaleźć recepty na pokonanie gości.

20:31

Łeee, po rewolucji, proszę się rozejść. Skoro Michał Probierz „okradziony” z dwóch goli nie ma pretensji, to znaczy że system VAR się przyjął w pełni. Jedyna sugestia – spiker, który od razu wytłumaczyłby decyzję kibicom oraz telewidzom.

20:24 Składy!

Zerknijmy, jest dość ciekawie. Czerwiński w pierwszym składzie, podobnie jak Szymański, przez Legię awizowany jako dziesiątka, nie skrzydłowy. W Kielcach oczywiście łatanie dziur – m.in. Kosakiewiczem czy Górskim, co drżenia nóg w warszawiakach wywoływać nie powinno. Ale pamiętajmy – ta Legia przegrała z Górnikiem na otwarciu. Wszystko, absolutnie wszystko jest możliwe.

Legia: Malarz – Broź, Czerwiński, Pazdan, Hlousek – Kopczyński, Moulin – Szymański, Hamalainen, Nagy – Sadiku.

Korona: Alomerović – Rymaniak, Kovacević, Barry, Kallaste – Możdżeń, Żubrowski – Kosakiewicz, Aankour, Jukić – Górski.