post Avatar

Opublikowane 19.07.2017 15:12 przez

redakcja

Neymar w PSG to telenowela, która od paru dni zbiera żniwa klików. Gdyby sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu, gdy prawo było inne, powiedzielibyśmy, że nikt nie jest w stanie zapłacić 220 milionów euro za piłkarza. Bo po opodatkowaniu daje to ponad 325 mln. Jednak niedawno zapisy podatkowe w przypadku wpłaty klauzuli odstępnego zostały zmienione – w Hiszpanii przestały być obwarowane podatkiem. Transfer Neymara do PSG, patrząc na sumę, o której mowa, jest więc realny. Tylko… czy faktycznie coś jest na rzeczy?

Sprawa z Neymarem w paryskim klubie wygląda mniej więcej tak: znana brazylijska telewizja, która zwykle dysponuje sprawdzonymi informacjami powiedziała: Neymar w PSG, bo Francuzi wpłacą klauzulę, a piłkarz już zgodził się na warunki kontaktu. Cóż, ta jedna wzmianka sprawiła, że zabawa ruszyła na całego.

tc

Bardzo możliwe jednak, że całe zamieszanie to… ustawka gwiazdy Barcelony, telewizji oraz menadżera zawodnika, czyli jego ojca, który uchodzi za nadzwyczaj pazernego człowieka. Stacja Esporte Interativo należąca do grupy Tuner mogła więc puścić taką informację w obieg, bo najzwyczajniej w świecie… została o to grzecznie poproszona.

Oczywiście ze względu na źródło, informacja musiała wywołać wiele szumu. Zaczęła się więc medialna zabawa. Zaczęto analizować podróże Neymara seniora. Wskazano na obecność dobrego kumpla Neymara Daniego Alvesa w kadrze PSG, który może pomóc w negocjacjach. Wydedukowano, że Ney mógłby chcieć wyjść z cienia Messiego i być w nowym zespole postacią absolutnie wiodącą. Z drugiej strony – Barcelona, która oczywiście wszystkiemu zaprzecza, wiceprezydent Mestre stwierdza nawet, że Ney zostanie na 200 procent. I tak dalej, i tak dalej.

W tej całej gierce wyszło jednak przy okazji, że klauzula odstępnego za Neymara drastycznie zmieniła się w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu było trzeba do sumy odstępnego doliczyć 48-procentowy podatek, więc Neymar przy klauzuli w okolicach 220 milionów, realnie kosztowałby PSG około 330 „melonów”. Teraz tego podatku już nie ma, a kasa jaką trzeba zapłacić za genialnego Brazylijczyka, to „jedynie” 220 milionów euro. Oczywiście to nadal kupa siana, ale w gierce, którą może prowadzić ojciec zawodnika, na pewno stanowiąca pewną przewagę nad klubem, w którym jego syn występuje. Można wręcz powiedzieć, że w negocjacjach nowego kontraktu (zapewne już z nową kwotą odstępnego), dość znaczącą.

Opublikowane 19.07.2017 15:12 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 18
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rudy 102
Rudy 102

Historia wyssana z palca, albo z czegoś innego…

taler
taler

A o co chodzi z tym podatkiem?

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Wcześniej, gdy płaciłeś klauzulę za piłkarza, to musiałeś jeszcze zapłacić podatek 48 %. Czyli, jeśli piłkarz miał klauzulę 100 milionów euro, to faktycznie płaciłeś za niego 148 milionów z podatkiem. Od paru miesięcy, tego podatku już nie ma. Co więcej, nawet nie wpłacasz standardowego podatku VAT. Więc płacisz klauzule i do wiedzenia. Zero innych opłat. Dlatego Ney wcześniej kosztowałby ich około 330 milionów, a teraz to tylko „220” baniek. Dość znaczna różnica i mniejszy straszak przed najbogatszymi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Nie wiem skąd masz ten miliard, ale już nie ma tego podatku. Więc, jeśli klauzula jest miliard, to płacisz miliard i koniec.

taler
taler

W jakich państwach obowiązywał ten podatek i w którą stronę?
Jeżeli się kupowało za jakąś inną kwotę to też obowiązuje?
W PL płaci się vat od takich transakcji?

Kakarinho
Kakarinho

Tylko piłkarz może aktywować swoją klauzulę. W związku z tym płacisz Neymarowi 220mln euro, następnie głęboko wierzysz, że on za te pieniądze wykupi swój kontrakt od Barcelony, a następnie zwiąże się umową z twoim klubem. Za te 220milionów Neymar musiałby zapłacić podatek (zakładam, że dochodowy) 48%, bo te pieniądze pojawiły się z powietrza. Widocznie zmieniło się prawo i jeżeli tych pieniędzy pozbędziesz się od razu (czyli nie ma mowy o zysku) to możesz podatku nie płacić.

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Prawo zmieniło się w Hiszpanii.

StanLevy
StanLevy

A jak jest z podatkiem kiedy nie wykupuje się kwotą zapisaną w klauzuli?

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

To piłkarz sam się wykupuje, a nie inny klub i z tego powodu musiał by zapłacić podatek od dochodu jak PSG przeleje mu na konto kaskę. Transfery między klubami rozliczane są jak firmowe, jak uzyskają dochód na koniec roku to płacą podatek.

walgierz
walgierz

Ney to był taki marszałek Napoleona. Według Wikipedii był: „impulsywny, nieopanowany, niestały w poglądach i niewierny”. Taka ciekawostka.

kolor100
kolor100

Przez Neya, Napoleon przegrał pod Waterloo

zebmccain
zebmccain

Akurat pod Waterloo to Napoleon nie przegrał przez Neya, a głównie dlatego, że nie zabrał ze sobą (niektórzy historycy twierdzą, że przez małostkowość) geniusza strategii Davouta.

zebmccain
zebmccain

Yewpedię akurat odradzam jako źródło informacji wiarygodnych. Ney był jaki był, ale szaleńczo odważny lepiej do niego pasuje.

M.S.
M.S.

Cena okazyjna, tylko płacić i brać, aż szkoda, że nie ma już prezesa celebryty, już by puszczał tweeta.

zac
zac

Powyższy artykuł pisany był przez gimnazjalistę po króciutkim riserczu. Wybaczcie Koledzy, ale wpisy w komentach są równie „profesjonalne”.

W artykule chodzi o klauzule wykupu (cláusula de rescisión/buyout clause) a nie o klauzulę odkupu (cláusula de libertad/release clause). Ta pierwsza to obowiązkowa w Hiszpanii klauzula pozwalająca zawodnikowi w dowolnym momencie rozwiązać kontrakt po wpłaceniu „drobnej” sumy. W związku z tym, że wpłata mogłaby nastąpić jedynie z zewnątrz była ona do października 2016 roku powiązana z podatkiem dochodowym płaconym przez zawodnika (ale tylko w „transakcjach” zagranicznych!). Podatki dochodowe w Hiszpanii (tak jak wszędzie Panie Autorze i Panie Komentatorze najmądrzejszy) liczone są rachunkiem w stu, to znaczy, że jeśli netto po podatku wynosi x, to brutto przed podatkiem wynosi x/(1-stawka podatku). Aktualna stawka podatku dochodowego dla Neymara wynosi 45% i nigdy nie wynosiła przytaczanych 48% (jakiś dziennikarzyna angielski chciał się popisac wiedzą o tym, że w Hiszanii stawki są zróżnicowane w zależności od wspólnoty autonomicznej i faktycznie w Katalonii wynosi ona maksymalnie niecałe 49%). Piłkarze zagraniczni korzystają bowiem z „Prawa Beckhama” i do 2015 roku mieli eldorado w postaci 24,75% (wokół czego zresztą polegają aktualne problemy Ronaldo z fiskusem, ale to inna ciekawa opowieść). Teraz jest 45% (>600.00 Euro).
Tak więc, gdyby PSG chciało (pomóc się) wykupić Neymar(owi)a rok temu, musiałoby mu przelać nie wzmiankowane w „artykule” 330 milionów, ale 400 (bo 400-0,45*400=220).

To wszystko zresztą teoretyzowanie. Dlatego tyle powyżej trybu przypuszczającego. Klauzula wykupu była wartością czysto teoretyczną, „chroniącą” zawodnika przed „wyzyskiem” ale też ułatwiającą negocjacje, bo ustalającą od razu dolny i górny limit negocjacji. I tak właśnie funkcjonowała. Nie znam żadnego przykładu uruchomienia tej klauzuli w zagranicznym transferze z Hiszpanii, było natomiast kilka przykładów, gdy kluby dochodziły do porozumienia na zasadzie klauzula wykupu + 10 do 20%.

zaccardo
zaccardo

http://fixedmatchesspl.blogspot.com – Kurs 420 mają na dzis aktualny i dostępny! polecam szczerze, gdyz sam gralem ostatni ich ten kupon z 15.07 i trafilem kurs 450 ! na blogu mają archiwum wygranych!

fajf
fajf

czy krzysiu opanował sraczkę czy sraczka krzysia ?

Weszło
13.08.2020

Padłeś, powstań, RB Lipsk. To nie ta firma, ale rezultat się zgadza!

Pierwsza z ekip w pewnym momencie łapie zadyszkę, nie jest już tak groźna, jak wcześniej, brakuje kontr, raczej zaczyna to wyglądać jak czekanie na nieuniknione. Druga z kolei wypracowuje sobie przewagę, można nawet powiedzieć, że ciśnie przeciwnika i chce rozstrzygnąć spotkanie przed zbliżającą się dogrywką. Brzmi jak scenariusz, w którym Atletico odgrywa rolę tego umęczonego, […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Jeśli to miał być przedsmak ligi, to cieszyć się mogą tylko w Zabrzu

Pamiętacie jeszcze kibica Liverpoolu śpiewającego o tercecie Mane, Salah, Firmino? Ta trójka sprawiała, że kibiców „The Reds” niezbyt ruszała strata Coutinho. Po dzisiejszym meczu kibice z Zabrza mogą zacząć układać przyśpiewkę w podobnym stylu, tyle że o Nowaku, Mannehu i Jimenezie, którzy pozwolą zapomnieć o Angulo. Dziś ten tercet, chociaż nie tylko on, bez problemu […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Samuel Mraz w Zagłębiu Lubin. Jest oferta za Bartosza Białka

Mraz w polskiej piłce to nie jest nazwisko anonimowe. Ale gdyby Zagłębie Lubin ściągnęło teraz Patrika, to bylibyśmy lekko skonfundowani. „Miedziowi” ściągają jednak Samuela Mraza – byłego króla strzelców ligi słowackiej, trzykrotnego reprezentanta Słowacji, ostatnio grającego w Broendby. Na papierze ten ruch wygląda obiecująco – mobilna „dziewiątka” do odbudowania, w umowie wypożyczenia go z Empoli […]
13.08.2020
Kanał Sportowy
13.08.2020

Robert Makłowicz w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 19:00

Wiemy, że wszyscy czekaliście na takiego gościa! Lepszej przystawki przed Ligą Mistrzów niż Robert Makłowicz w Hejt Parku nie można sobie wyobrazić. To musi być wyjątkowy odcinek! Zapraszamy od 19:00 widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM, prowadzi Michał Pol.  Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Özil najlepiej zarabiającym statystą na świecie?

Angielski Sky analizuje statystykę podań Mesuta Özila. Na bazie wyliczeń wysnuwa wniosek, że to najbardziej kreatywny gracz w historii Premier League. To okolice 2017 roku. Mniej więcej wtedy też Jose Mourinho komplementuje: „Özil nie ma swojej kopii, nawet tej nieudanej”. Wenger dodaje: „Jeśli nie kochasz Özila, nie kochasz piłki nożnej”. Mijają trzy lata. Dziś Özil… […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Lata lecą, niewiele się zmienia. Włoska piłka nadal nic nie znaczy w Europie

2020 – ćwierćfinał. 2019 – ćwierćfinał. 2018 – półfinał, ale dość bolesny. 2017 – finał, ale zakończony ostrym laniem. 2016 – 1/8 finału. Tak, Liga Mistrzów dla włoskich klubów to w ostatnich pięciu latach teren, na którym można się mocno sparzyć. Zresztą Liga Europy także, bo dopiero w tym sezonie udało się przełamać barierę ćwierćfinału. […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Fornalik znowu ma ręce pełne roboty

Już o ostatnim brązowym medalu mówiło się: wielka sztuka Fornalika. Zespół po tytule stracił ważne ogniwa, a jednak jechał dalej – może nie tak dobrze, ale wciąż świetnie. Tylko czy to się znowu może udać, skoro ponownie Piast się osłabił? Jeśli znowu gliwiczanie utrzymaliby się na topie, to należałoby Waldemara Fornalika nazywać nie trenerem, a […]
13.08.2020
Blogi i felietony
13.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Można nie lubić piłki nożnej, można nią nawet gardzić. Rzutami karnymi gardzić nie sposób. Znam zastraszająco dużą liczbę osób, których relacje z piłką nożną wahają się pomiędzy jej ignorowaniem a otwartą nienawiścią. Nawet ci jednak, przy których wspomnienie o piłce jest przyczynkiem do monologu, że futbol to zakała sportu, wydawane na piłkę nożną pieniądze są […]
13.08.2020
Hiszpania
13.08.2020

Od Lizbony do Lizbony – Atletico 872 miliony euro później

W Champions League jest mniej więcej tyle romantyzmu, co w zabraniu żony do Auchan, by w ramach rocznicy ślubu wybrała sobie nowy prodiż. Najlepiej ten tańszy. Szczególnie faza pucharowa wyzuta jest z tego „wyjątkowego pierwiastka”, którego wielu w futbolu na najwyższym poziomie wciąż poszukuje. Tacy ludzie muszą brać do ręki lupę, by znaleźć punkty zaczepienia. […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Mecz Sandecji z Rakowem odwołany. Przyzwyczajajmy się…

Mecz 1/32 finału Pucharu Polski pomiędzy Sandecją Nowy Sącz a Rakowem Częstochowa odbędzie się w innym terminie. Powód – koronawirus. A konkretnie – dwa przypadki w Sandecji. Dwa dni temu poinformowano o podejrzeniu zarażenia u jednego z piłkarzy. Jak widać wirus w nowosądeckiej ekipie nie tylko się potwierdził, ale i rozprzestrzenił. I to nawet mimo faktu, […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Alex Sobczyk: Erik Grendel powtarzał mi, że pasuję do Ekstraklasy

Alex Sobczyk to kolejny Polak, który dorastał w Austrii ze względu na emigrację rodziców, a teraz próbuje swoich sił w Ekstraklasie. Niecałe dwa tygodnie temu pozyskał go Górnik Zabrze. Przy Roosevelta z dobrej strony dał się zapamiętać Daniel Sikorski, więc mają tam pozytywne punkty odniesienia. 23-letni napastnik na austriackiej ziemi nie zaistniał mocniej w seniorskiej […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

2. Bundesliga – przytułek dla odrzutów z Ekstraklasy

Przemyślane, logiczne ruchy transferowe. Poważny skauting. Skrupulatne obserwacje. Mocni dyrektorzy sportowi. Organizmy gotowe do wysokiej intensywności treningów. Z tym kojarzy nam się 2. Bundesliga. A tak jest naprawdę: Ognjen Gnjatic podpisuje 2-letni kontrakt z Erzgebirge Aue Rodrigo Zalazar trafia na wypożyczenie do St. Pauli. Thomas Dähne z 3-letnią umową w Holstein Kiel. David Kopacz na […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Kulesza: „Nie uważam, by Jagiellonia miała niską skuteczność transferową”

– Poziom całej drużyny był niezadowalający, spodziewaliśmy się więcej – zarówno po Polakach jak i obcokrajowcach. Natomiast inne drużyny mają więcej obcokrajowców w swoich składach. Ja chętnie bym zatrudniał Polaków, ale ciężko jest utrzymać takiego piłkarza w klubie. Gdy zawodnik zaczyna być kreatywny, szybko dostaje ofertę i wyjeżdża. Tymczasem nie zawsze uda się znaleźć odpowiedniego […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

PRASA. PZPN: „Jeśli piłkarze nie są pewni zdrowia, na wszelki wypadek odwołujemy mecz”

W dzisiejszej prasie sporo o odwołanych meczach i nic dziwnego. „Sport” informuje, że Polonia Bytom po czterech kolejka nie będzie miała żadnego rozegranego spotkania na koncie. W środę w trzeciej lidze Siarka miała zagrać z Podhalem, ale mecz odwołano przez niepewne wyniki badań. – Jeśli zdarzają się piłkarze, którzy nie są w stu procentach pewni swojego […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Niewiarygodne, ale prawdziwe. Choupo-Moting po prostu zamknął grę!

Już w przypadku Ajaksu Amsterdam, już przy pamiętnym zwycięstwie Ole Gunnara Solskjaera nad PSG, już przy słynnej remontadzie z udziałem Barcelony mieliśmy podejrzenia, że Liga Mistrzów to bardziej wrestling niż piłka nożna. Wiecie, gdzieś za kotarą siedzi sztab najlepszych światowych scenarzystów, którzy wymyślają wspólnie kolejne sezony tej baśniowej epopei. Dziś otrzymaliśmy namacalny dowód.  Wyczyn Erika […]
13.08.2020
Weszło
12.08.2020

Minuty od spełnienia marzeń. PSG odkuło się po latach frajerskich porażek

Czasami trochę wyolbrzymiamy mówiąc, że ktoś był o krok od sukcesu. Że niewiele brakowało, żeby spełnił marzenia. Ale w przypadku meczu Atalanty Bergamo z PSG nie ma mowy o przesadzie. Włosi byli o kilka chwil od historycznego wyczynu, półfinału Ligi Mistrzów. Od zostania jednym z czterech najlepszych zespołów w Europie, drużynę Gian Piero Gasperiniego dzieliło […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Rivaldinho w Cracovii. Za nazwisko roboty nie dostał, grać umie

Syn Maradony robił karierę w znanej i lubianej Puteolanie. Stephan Beckenbauer zaliczył w Bundeslidze tylko epizod. Jasne, jest Paolo Maldini, który osiągnął więcej od ojca. Ale jest i Christian Maldini, który odbił się od starego dobrego Hamrun Spartans. Jak to jest z tymi synami sławnych piłkarzy, przekonamy się też w najbliższym sezonie Ekstraklasy – do […]
12.08.2020
Blogi i felietony
12.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie doniesienia z początku okresu przygotowawczego, nie przypadek wykrycia zakażonego w Wiśle Płock czy Lechii Gdańsk, ale dopiero odwołany mecz superpucharowy sprawił, że polskie środowisko piłkarskie wreszcie obudziło się z letniego snu. Wydawało się, że koronawirus nas nie dotyczy, bo przecież zagraliśmy końcówkę ubiegłego sezonu, ba, nawet finał Pucharu Polski, wiele meczów z udziałem kilkutysięcznych […]
12.08.2020