post Avatar

Opublikowane 19.07.2017 15:12 przez

redakcja

Neymar w PSG to telenowela, która od paru dni zbiera żniwa klików. Gdyby sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu, gdy prawo było inne, powiedzielibyśmy, że nikt nie jest w stanie zapłacić 220 milionów euro za piłkarza. Bo po opodatkowaniu daje to ponad 325 mln. Jednak niedawno zapisy podatkowe w przypadku wpłaty klauzuli odstępnego zostały zmienione – w Hiszpanii przestały być obwarowane podatkiem. Transfer Neymara do PSG, patrząc na sumę, o której mowa, jest więc realny. Tylko… czy faktycznie coś jest na rzeczy?

Sprawa z Neymarem w paryskim klubie wygląda mniej więcej tak: znana brazylijska telewizja, która zwykle dysponuje sprawdzonymi informacjami powiedziała: Neymar w PSG, bo Francuzi wpłacą klauzulę, a piłkarz już zgodził się na warunki kontaktu. Cóż, ta jedna wzmianka sprawiła, że zabawa ruszyła na całego.

tc

Bardzo możliwe jednak, że całe zamieszanie to… ustawka gwiazdy Barcelony, telewizji oraz menadżera zawodnika, czyli jego ojca, który uchodzi za nadzwyczaj pazernego człowieka. Stacja Esporte Interativo należąca do grupy Tuner mogła więc puścić taką informację w obieg, bo najzwyczajniej w świecie… została o to grzecznie poproszona.

Oczywiście ze względu na źródło, informacja musiała wywołać wiele szumu. Zaczęła się więc medialna zabawa. Zaczęto analizować podróże Neymara seniora. Wskazano na obecność dobrego kumpla Neymara Daniego Alvesa w kadrze PSG, który może pomóc w negocjacjach. Wydedukowano, że Ney mógłby chcieć wyjść z cienia Messiego i być w nowym zespole postacią absolutnie wiodącą. Z drugiej strony – Barcelona, która oczywiście wszystkiemu zaprzecza, wiceprezydent Mestre stwierdza nawet, że Ney zostanie na 200 procent. I tak dalej, i tak dalej.

W tej całej gierce wyszło jednak przy okazji, że klauzula odstępnego za Neymara drastycznie zmieniła się w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu było trzeba do sumy odstępnego doliczyć 48-procentowy podatek, więc Neymar przy klauzuli w okolicach 220 milionów, realnie kosztowałby PSG około 330 „melonów”. Teraz tego podatku już nie ma, a kasa jaką trzeba zapłacić za genialnego Brazylijczyka, to „jedynie” 220 milionów euro. Oczywiście to nadal kupa siana, ale w gierce, którą może prowadzić ojciec zawodnika, na pewno stanowiąca pewną przewagę nad klubem, w którym jego syn występuje. Można wręcz powiedzieć, że w negocjacjach nowego kontraktu (zapewne już z nową kwotą odstępnego), dość znaczącą.

Opublikowane 19.07.2017 15:12 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 18
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rudy 102
Rudy 102

Historia wyssana z palca, albo z czegoś innego…

taler
taler

A o co chodzi z tym podatkiem?

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Wcześniej, gdy płaciłeś klauzulę za piłkarza, to musiałeś jeszcze zapłacić podatek 48 %. Czyli, jeśli piłkarz miał klauzulę 100 milionów euro, to faktycznie płaciłeś za niego 148 milionów z podatkiem. Od paru miesięcy, tego podatku już nie ma. Co więcej, nawet nie wpłacasz standardowego podatku VAT. Więc płacisz klauzule i do wiedzenia. Zero innych opłat. Dlatego Ney wcześniej kosztowałby ich około 330 milionów, a teraz to tylko „220” baniek. Dość znaczna różnica i mniejszy straszak przed najbogatszymi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Nie wiem skąd masz ten miliard, ale już nie ma tego podatku. Więc, jeśli klauzula jest miliard, to płacisz miliard i koniec.

taler
taler

W jakich państwach obowiązywał ten podatek i w którą stronę?
Jeżeli się kupowało za jakąś inną kwotę to też obowiązuje?
W PL płaci się vat od takich transakcji?

Kakarinho
Kakarinho

Tylko piłkarz może aktywować swoją klauzulę. W związku z tym płacisz Neymarowi 220mln euro, następnie głęboko wierzysz, że on za te pieniądze wykupi swój kontrakt od Barcelony, a następnie zwiąże się umową z twoim klubem. Za te 220milionów Neymar musiałby zapłacić podatek (zakładam, że dochodowy) 48%, bo te pieniądze pojawiły się z powietrza. Widocznie zmieniło się prawo i jeżeli tych pieniędzy pozbędziesz się od razu (czyli nie ma mowy o zysku) to możesz podatku nie płacić.

Bartosz Burzyński
Bartosz Burzyński

Prawo zmieniło się w Hiszpanii.

StanLevy
StanLevy

A jak jest z podatkiem kiedy nie wykupuje się kwotą zapisaną w klauzuli?

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

To piłkarz sam się wykupuje, a nie inny klub i z tego powodu musiał by zapłacić podatek od dochodu jak PSG przeleje mu na konto kaskę. Transfery między klubami rozliczane są jak firmowe, jak uzyskają dochód na koniec roku to płacą podatek.

walgierz
walgierz

Ney to był taki marszałek Napoleona. Według Wikipedii był: „impulsywny, nieopanowany, niestały w poglądach i niewierny”. Taka ciekawostka.

kolor100
kolor100

Przez Neya, Napoleon przegrał pod Waterloo

zebmccain
zebmccain

Akurat pod Waterloo to Napoleon nie przegrał przez Neya, a głównie dlatego, że nie zabrał ze sobą (niektórzy historycy twierdzą, że przez małostkowość) geniusza strategii Davouta.

zebmccain
zebmccain

Yewpedię akurat odradzam jako źródło informacji wiarygodnych. Ney był jaki był, ale szaleńczo odważny lepiej do niego pasuje.

M.S.
M.S.

Cena okazyjna, tylko płacić i brać, aż szkoda, że nie ma już prezesa celebryty, już by puszczał tweeta.

zac
zac

Powyższy artykuł pisany był przez gimnazjalistę po króciutkim riserczu. Wybaczcie Koledzy, ale wpisy w komentach są równie „profesjonalne”.

W artykule chodzi o klauzule wykupu (cláusula de rescisión/buyout clause) a nie o klauzulę odkupu (cláusula de libertad/release clause). Ta pierwsza to obowiązkowa w Hiszpanii klauzula pozwalająca zawodnikowi w dowolnym momencie rozwiązać kontrakt po wpłaceniu „drobnej” sumy. W związku z tym, że wpłata mogłaby nastąpić jedynie z zewnątrz była ona do października 2016 roku powiązana z podatkiem dochodowym płaconym przez zawodnika (ale tylko w „transakcjach” zagranicznych!). Podatki dochodowe w Hiszpanii (tak jak wszędzie Panie Autorze i Panie Komentatorze najmądrzejszy) liczone są rachunkiem w stu, to znaczy, że jeśli netto po podatku wynosi x, to brutto przed podatkiem wynosi x/(1-stawka podatku). Aktualna stawka podatku dochodowego dla Neymara wynosi 45% i nigdy nie wynosiła przytaczanych 48% (jakiś dziennikarzyna angielski chciał się popisac wiedzą o tym, że w Hiszanii stawki są zróżnicowane w zależności od wspólnoty autonomicznej i faktycznie w Katalonii wynosi ona maksymalnie niecałe 49%). Piłkarze zagraniczni korzystają bowiem z „Prawa Beckhama” i do 2015 roku mieli eldorado w postaci 24,75% (wokół czego zresztą polegają aktualne problemy Ronaldo z fiskusem, ale to inna ciekawa opowieść). Teraz jest 45% (>600.00 Euro).
Tak więc, gdyby PSG chciało (pomóc się) wykupić Neymar(owi)a rok temu, musiałoby mu przelać nie wzmiankowane w „artykule” 330 milionów, ale 400 (bo 400-0,45*400=220).

To wszystko zresztą teoretyzowanie. Dlatego tyle powyżej trybu przypuszczającego. Klauzula wykupu była wartością czysto teoretyczną, „chroniącą” zawodnika przed „wyzyskiem” ale też ułatwiającą negocjacje, bo ustalającą od razu dolny i górny limit negocjacji. I tak właśnie funkcjonowała. Nie znam żadnego przykładu uruchomienia tej klauzuli w zagranicznym transferze z Hiszpanii, było natomiast kilka przykładów, gdy kluby dochodziły do porozumienia na zasadzie klauzula wykupu + 10 do 20%.

zaccardo
zaccardo

http://fixedmatchesspl.blogspot.com – Kurs 420 mają na dzis aktualny i dostępny! polecam szczerze, gdyz sam gralem ostatni ich ten kupon z 15.07 i trafilem kurs 450 ! na blogu mają archiwum wygranych!

fajf
fajf

czy krzysiu opanował sraczkę czy sraczka krzysia ?

Weszło
22.09.2020

Michniewicz na tle poprzedników, czyli czy CV prawdę ci powie?

Kultowy niedźwiedź z wieloletnim doświadczeniem w rosyjskich klubach. Albańczyk, który w Belgii przewrócił się na piłkach. Mentor, który wychował tłumy młodych. Romantyczny twórca nowych definicji piłkarskich, który nie nadawał się na trenera. Jego efemeryczny następca. Awanturujący się wagabunda o wdzięcznym pseudonimie Ryszard Lwie Serce. Pan od zapieprzania. Oto poprzednicy Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej Legii […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Kenny Saief, czyli nadzieja Lechii na choćby przyzwoity sezon

Lechia Gdańsk w ostatnich latach – delikatnie mówiąc – nie słynęła z obsady pozycji numer dziesięć. Cholera, być może trzeba się cofnąć aż do czasów Razacka Traore, by znaleźć naprawdę konkretnego piłkarza, a i on wędrował przecież na boisku w różne rejony, od skrzydła po napad. W każdym razie w kolejnych latach nikt lepszy się […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Legia z prezentem, a później pokrzywdzona. Wilusz zasłużył na wykluczenie

Czy Legia została skrzywdzona? A może tym razem zyskała na błędach sędziów? Czy Maciej Wilusz powinien pić meliskę przed meczami? No i co z tymi przeklętymi zagraniami ręką w polu karnym? Kolejny weekend znów przyniósł nam kilka weryfikacji w Niewydrukowanej Tabeli. Choć tak po prawdzie, to nie była łatwa kolejka do sędziowania. Zaczynamy od meczu […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Przeklęte Wyspy Owcze i technologiczny skok. Sukcesy i porażki Michniewicza w kadrze U-21

Czesław Michniewicz jest już jedną nogą poza reprezentacją Polski do lat 21. Odejdzie z niej raczej prędzej niż później. Ale co po sobie zostawi? Jaki bilans po trzech latach sprawowania stanowiska przez Michniewicza, mają biało-czerwoni? Co mu się udało, a co zawalił lub najzwyczajniej w świecie mógł zrobić trochę lepiej? Nie ma wątpliwości, że bilans […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Jeden klub, jeden trener. Klich i Kapustka od Tarnovii do kadry | KOPALNIE TALENTÓW

Ich pierwszy trener mówi o przypadku, twierdząc, że Mateusz Klich i Bartosz Kapustka poradziliby sobie gdziekolwiek by nie zaczynali, a on akurat miał szczęście, że na nich trafił. Większe zasługi niż sobie przypisuje rodzicom swoich najbardziej znanych byłych podopiecznych. Chyba jednak prowadzący ich za młodu Krzysztof Świerzb jakąś cegiełkę do tego dołożył, skoro nawet teraz […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Chodyna na radarze, Makowski cofa się w rozwoju

Za nami cztery kolejki nowego sezonu Ekstraklasy. Gdy patrzymy na ten okres przez pryzmat młodzieżowców, trochę brakuje nam odkryć. Jasne, poprzedni rok pokazał, że warto w tej kwestii trochę poczekać, bo choćby Michał Karbownik, Bartosz Białek czy Jakub Moder wypłynęli na szerokie wody dopiero z czasem, ale byli też tacy, którzy zaskoczyli od pierwszej kolejki […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Spokojnie, zaraz się rozkręci. Boruc jak film o facecie w łódce?

Powrót Artura Boruca do Legii Warszawa to bez dwóch zdań największe wydarzenie trwającego jeszcze okienka. Celowo nie użyliśmy w tym kontekście słowa „transfer”, bo ten ruch wykracza poza same kwestie sportowe, ale jedno trzeba wyraźnie zaznaczyć – to właśnie one wciąż powinny być na pierwszym planie. A na starcie tego sezonu nie ma co kryć […]
22.09.2020
Włochy
22.09.2020

Sfałszowany egzamin z włoskiego, czyli w co pogrywa Luis Suarez?

„Spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność. Jeśli go oblejesz i gość nie dostanie obywatelstwa, to dopiero się zacznie. Rozpoczną atak terrorystyczny” – mówi na nagraniu rozmówca Stefanii Spiny. Czy to fragment filmu akcji? Nie. To konspiracyjna konwersacja uniwersytecka w sprawie językowego egzaminu Luisa Suareza, koniecznego do uzyskania włoskiego paszportu. Egzaminu, który Urugwajczyk podobno zdał z łatwością. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Czereszewski: Holendrzy w Stomilu? Dzięki mnie klub zarobi na nich niemałe pieniądze

Temat Stomilu, dziwnych transferów do klubu i zmian, które w ciągu ostatnich dni zaszły w Olsztynie, nie schodzi z ust kibiców. Wczoraj przyjrzeliśmy się jednej stronie sprawy, o której rozmawialiśmy także w I-ligowej części „Weszłopolskich”. Dziś oddajemy głos drugiej ze stron, a konkretniej Sylwestrowi Czereszewskiemu, który nie stroni od mocnych słów. Doniesienia portalu stomil.olsztyn.pl nazywa […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Gdy rozum śpi, a Lewandowski zagrywa krzyżakiem, budzą się demony

Środkowy pomocnik przejmuje piłkę na środku boiska, zagrywa ją na prawo do skrzydłowego, ale nie zatrzymuje się, tylko biegnie na pełnej w pole karne. I słusznie, bo zaraz dostaje podanie zwrotne od kolegi, wystarczy dołożyć nogę i po wszystkim. Tak też się dzieje – pewny strzał i bramkarz nie ma szans. Ale co to? Kibice […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Ring cię zweryfikuje. Nie masz za kim się schować”

– Moja walka? Jakbyś Rocky’ego oglądał. Cały mój plan szybko poszedł w pieruny. Myślałem, żeby dużo tańczyć, atakować seriami i odskakiwać, tak miałem zaplanowane treningi. Ale walczyliśmy na najmniejszym możliwym wymiarze ringu, więc nie było za bardzo gdzie uciekać. Trener powiedział mi więc „Kamil, musisz się bić”. A że lubię się bić, to się biliśmy. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Pół roku transmisji sportowych za darmo – promocja specjalna PKO Banku Polskiego

Nasi partnerzy z PKO Banku Polskiego mają do zaproponowania kapitalną promocję dla wszystkich ekstraklasowych świrów. I nie tylko! Do zgarnięcia półroczny darmowy dostęp do transmisji sportowych lub filmów na platformie CANAL+ telewizja przez internet. Na czym polega cała akcja? Już tłumaczymy. Najpierw trzeba założyć PKO Konto za Zero z Oficjalną Kartą Ekstraklasy. Jedną z tych, […]
22.09.2020
KTS
22.09.2020

Podryw na zerwane więzadło i kolejny rekord! KS Bednarska 1:15 KTS Weszło

Idziemy jak burza. W rywalizacji z ostatnią w tabeli Bednarską wydatnie poprawiliśmy bilans strzelecki. Drużyna nie zawiodła i zaaplikowała rywalom aż 15 bramek. Łapcie obszerne kulisy ostatniego spotkania KTS-u Weszło.  fot. FotoPyk
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

PRASA. Strejlau: Legia robi błąd. To Jacek Zieliński powinien zostać jej trenerem

Temat dnia w prasie jest oczywisty – Czesław Michniewicz w Legii Warszawa. W „Przeglądzie Sportowym” o nowym szkoleniowcu wypowiadają się eksperci. Mocną tezę wysunął Andrzej Strejlau. – Zastanawia mnie, kto zdecydował o zwolnieniu trenera Vukovicia. Strategię klubu wyznacza prezes, wiceprezes albo dyrektor sportowy. Któryś z nich popełnił błąd, decyzja o zwolnieniu była tego dowodem. Uważam, […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Bielsa uczy: największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich”

– Bielsa wychodzi z założenia, że największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich. Wtedy najłatwiej jest coś zepsuć. Trudniej wtedy spostrzec, że zespół potrzebuje zmian, żeby się rozwijać. Bo przecież jest wciąż wynik. A pewna formuła może się właśnie kończyć i trzeba nie lada geniuszu, by dostrzec ten moment nim będzie […]
22.09.2020
Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020