post Avatar

Opublikowane 18.07.2017 15:54 przez

redakcja

Za nami pierwszy sezon funkcjonowania systemu Pro Junior System, w ramach którego PZPN rozdysponował 10 milionów złotych pomiędzy kluby ekstraklasy (3 miliony), I ligi (4,5 miliona) i II ligi (2,5 miliona). Czy program można uznać za sukces? I tak, i nie. Z całą pewnością sumy rzędu 1,3 miliona złotych dla I-ligowej Olimpii Grudziądz czy 750 tysięcy złotych dla II-ligowej Siarki Tarnobrzeg to potężna pomoc w funkcjonowaniu klubów i fajna motywacja do dalszej pracy z młodzieżą. Ale już pieniądze wypłacane w ekstraklasie takiego efektu nie powodują, co wyraźnie widać w statystykach. Ciężko też stwierdzić, że PJS przyczynił się do bardziej zdecydowanego stawiania na młodych Polaków na najwyższym poziomie rozgrywek. Przeciwnie, przyjęte rozwiązania zwyczajnie nie są w stanie zapobiec trendowi, który jest dokładnie odwrotny.

Wiosną prezes Olimpii Grudziądz (która wygrała PJS w I lidze), Jacek Bojarowski zdradził w programie Cafe Futbol, że roczny budżet klubu to mniej więcej 5,5 miliona złotych. Premia z tytułu promowania młodych graczy osiągnęła więc niemal 1/4 rocznych przychodów. Natomiast zwycięzca PJS w II lidze, Siarka Tarnobrzeg uzyskała w ten sposób już niemal połowę rocznych przychodów. Innymi słowy, Siarka – zachowując odpowiednie proporcje – procentowo wykonała podobny skok finansowy, co Legia Warszawa po awansie do Ligi Mistrzów. W I- i II-ligowej skali pieniądze z PJS są więc bardzo poważne i naprawdę warto o nie powalczyć.

Trochę inaczej sprawa wygląda w ekstraklasie. Maksymalna premia z PJS wynosi 1,4 miliona złotych, a budżet wywołanej do tablicy Legii w sezonie 2016/17 wyniósł 284 miliony złotych. Nie widać tu więc jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, dla których warszawianie mieliby bić się o kwotę rzędu niecałej połowy procenta rocznych przychodów. Inaczej – gdyby ktoś w Legii zaczął faktycznie działać w temacie poprawy pozycji w rankingu PJS, byłby kompletnie niepoważny. Ryzyko grania młodymi byłoby nieproporcjonalnie wysokie względem potencjalnych korzyści. To trochę tak, jakby przy schylaniu się po złotówkę leżącą na ulicy stracić z oczu walizkę pełną pieniędzy i narazić się na jej utratę.

W zeszłym sezonie 1,4 miliona złotych z PZPN zgarnął Lech, ale w Poznaniu dokonano tego zupełnie przy okazji. Pierwszą pozycję w rankingu PJS zapewnili klubowi Bednarek i Kownacki (gdyby nie oni, Lech byłby dziewiąty i nie dostałby nic). Po sezonie Kolejorz zarobił więc na swoich dwóch młodzieżowcach 1,4 miliona złotych z PJS oraz… 44 miliony złotych z ich transferów do Southampton i Sampdorii. W Poznaniu z pewnością nie narzekają dziś, że zyskali dodatkowe pieniądze z PZPN (3 procent zarobionej kasy na Bednarku i Kownackim), ale ich głównym celem zdecydowanie była tu ta druga kwota (97 procent).

Ogólnie maksymalna premia z PJS nawet dla najbiedniejszych klubów ekstraklasy stanowi mniej więcej 10 procent rocznych przychodów. Ponadto 1,4 miliona z PZPN (o które mocno trzeba powalczyć) wygląda mało okazale nawet w odniesieniu do najniższej premii z tytułu praw TV w ekstraklasie (6,2 miliona dla Górnika Łęczna w sezonie 2016/17). Innymi słowy, oczywistym jest, że to pozostanie w ekstraklasie i, co za tym idzie, pozostanie przy strumieniu pieniędzy z Canal+ jest dla naszych ligowców najwyższym priorytetem. Liczy się więc wynik, przez co w wielu przypadkach kluby wolą grać Słowakami w średnim wieku niż młodymi Polakami.

Tak naprawdę w ekstraklasie najczęściej w ogóle nie przejmują się młodzieżowym graniem. Widać to m.in. po liczbach wprost wynikających z programu PZPN. Przypomnijmy najpierw kilka kwestii. Pro Junior System dotyczy polskich piłkarzy, którzy w trakcie trwania sezonu skończą 21 lat lub młodszych (w zeszłych rozgrywkach najstarszym premiowanym rocznikiem był 1996). Brani są pod uwagę wyłącznie zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 270 minut w co najmniej pięciu ligowych meczach w danym sezonie. Liczy się każda rozegrana minuta w określonych rozgrywkach, w myśl schematu przygotowanego przez federację:

I wiecie co? W zeszłym sezonie w ekstraklasie dziewięć klubów zdobyło jakieś punkty w rankingu, a siedem – w tym mistrz i zdobywca pucharu – zakończyło z okrągłym zerem. W całej lidze ledwie trzynastu młodzieżowców potrafiło zapunktować w PJS i właściwie jest ich na tyle niewielu, że spokojnie można ich tutaj wypisać: Kownacki, Bednarek, Gumny (wszyscy Lech), Buksa, Jagiełło (obaj Zagłębie), Wdowiak, Kanach (obaj Cracovia), Dankowski (Śląsk), Listkowski (Pogoń), Bartosz (Wisła K.), Stolarski (Lechia), Świderski (Jagiellonia) i Szarek (Bruk-Bet). A tylko pięciu z nich będzie traktowanych jako młodzieżowcy także i w nowym sezonie ekstraklasy.

Wyniki PJS 2016/17, Lech otrzymał 1,4 mln, Śląsk 1 mln, Zagłębie 0,6 mln.

Łączna suma punktów zdobytych przez wszystkie kluby ekstraklasy w PJS to 23061. Jako że przed wprowadzeniem systemu PZPN przeprowadził symulacje dla lat poprzednich, możemy teraz porównać wartości. I tak w sezonie 2015/16 kluby zdobyły łącznie 52018 punktów, w sezonie 2014/15 było to 56114 punktów, a w sezonie 2013/14 stanęło na 47417 punktach. Widać więc jak na dłoni, że udział młodzieżowców w meczach ekstraklasy w ostatnim sezonie był zdecydowanie najmniejszy na przestrzeni czterech lat, i to pomimo wprowadzonej motywacji finansowej z Pro Junior System. Dodajmy od razu, że tego typu punktowe porównania nie mają już sensu dla klubów I i II ligi, bo tam w międzyczasie wprowadzono minimalną liczbę młodzieżowców, którzy muszą przebywać na boisku.

Jeśli chodzi o ekstraklasę, w nowym sezonie wcale nie zapowiada się na znaczącą poprawę. Rzecz jasna w każdej chwili może się objawić jakiś talent, podobnie jak przed rokiem miało to miejsce w przypadku Bednarka (zaczął grać w 5. kolejce). Ale póki co nazwiska naszych młodzieżowców (rocznik 1997 i młodsi) wielkiego wrażenia nie robią. W Lechu zapunktować mogą Gumny, Jóźwiak i może Tomczyk, w Legii od biedy Szymański, a w Jagiellonii Świderski i Mystkowski. Dalej z realnymi szansami na występy mamy Wotjkowskiego (Wisła K.), Listkowskiego (Pogoń), Jagiełłę (Zagłębie), Dziczka i Gojko (obaj Piast) oraz być może Skrzecza (Śląsk). Na dziś największe szanse na grę młodzieżowcy zdają się mieć w Cracovii (Wilk, Pestka, Kanach) oraz w Górniku Zabrze (Wieteska, Ambrosiewicz, Żurkowski). Jakkolwiek spojrzeć, jakość i ilość liczba na kolana nie rzucają.

W tym kontekście rację może mieć Zbigniew Boniek, który ostatnio na Twitterze publicznie się zastanawiał, czy PJS w ekstraklasie ma jakikolwiek sens. Wydaje się, że niewielki, i że zdecydowanie większy efekt mogłoby przynieść przeniesienie 3 milionów złotych z najwyższego poziomu rozgrywek do niższych lig. Za ekstraklasą nie przemawiają ani finanse (procentowo bardzo niskie premie z PZPN), ani boiskowe minuty zaliczone przez naszych młodzieżowców. A skoro coś nie działa, to zwyczajnie szkoda marnować na to pieniądze.

MICHAŁ SADOMSKI

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 43
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Urkides
Urkides

Uważam że PJS jest dobrym pomysłem ale nie w Ekstraklasie. Dużo latwiej jest promować młodych w niższych ligach a i dofinansowanie akademii jest tam ważniejsze, Gro kasy powinno trafić do I ligi i do II a może nawet w III. Impuls trzeba dawać niżej. W Ekstraklasie trzeba wpisać jako warunek licencyjny posiadanie akademii i niech działają.

Urkides
Urkides

I jeszcze dodam że takie teksty sa ciekawsze od tych gdzie się uprawia jazdę po kimkolwiek i za cokolwiek.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

To chyba dobrze, że nikt na siłę (w E-klasie) nie wstawia słabych juniorów? Lech wygrał nie dlatego, że na siłę wtykał przecietnych grajków tylko dlatego, że zasłużenie grali dobrze wyszkoleni juniorzy.
Lech wygrał tę klasyfikację mimochodem.
Faktycznie lepiej przesunąć tę kasę na 1. i 2. ligę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nikita
nikita

Skoro Sampdorii ten brzuch nie przeszkadza, to nie widzę problemu.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Zdobył 9 razy bramek niż wyszkolony zagranico Necid. Nie proś mnie – nic Ci nie dam. 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Urkides

Ja mam szereg zarzutów do Bońka jeśli chodzi o szkolenie ale akurat z tym PJS to nie za bardzo.
Jeśli będa potrafili wyciagac wnioski to juz będzie dobrze.

Urkides
Urkides

A tak poza tym to żeby wystawiać juniorów to najpierw trzeba ich mieć. A skąd ich brac jak mało kto szkoli na dobrym poziomie?

śal pelacór
śal pelacór

Jeżeli klubom się nie opłaca stawiać na młodzież to trzeba zrobić aby im się opłacało. Dlatego proponuję karę dla klubu który będzie miał najwięcej obcokrajowców w składzie, rozliczona po sezonie ,ilość meczów przez ilość zawodników z zagranicy.
Kara 2.000.000 zł i kluby się będą pilnowały aby za dużo nie kupić szrotu.
Kolejne 500.000 zł jak szrot zajmie miejsce w dolnej ósemce ,bo nie dość że ziomków na boisko nie wpuszcza to jeszcze zaniża poziom.
Karę klub ma przelać na sportowe kluby młodzieżowe ze swoich okolic.
Nie chcą po dobroci to niech płacą kary na dzieci.

blasphemer93
blasphemer93

Karać to powinni za takie komentarze z tzw ‚dupy’. Nie dość że 3/4 klubów trzyma się jeszcze jakoś tylko dzięki wpływom z canal+ to do tego obciążajmy je jakimiś chorymi karami. Egzamin na grabarza zdałbyś z wyróżnieniem.

śal pelacór
śal pelacór

A co mnie obchodzi los „biedaków” którzy nie mają pieniędzy aby zatrudnić pierwszoligowca (np. Kun) a mają aby zatrudnić Słowaka czy Hiszpana?
W dodatku biorą pieniądze od samorządów i wydają na obcokrajowców. To jest chore a nie dwa miliony kary na dzieci.
Takie praktyki dzieją się tylko jak nie ma bata na wypaczenia i bat musi się znaleźć.

kufel
kufel

Klubie x będzie grało 11 Polaków w wieku 25-34 lat. W klubie y będzie grało 2 Polaków w wieku 18-21. Kogo ukarać?

ThisIsMyDog
ThisIsMyDog

Trochę zejdę z tematu, często się mówi, że w Niemczech istnieje system szkolenia a w Polsce to chuj w dupie jest tylko. Więc weszło może mogło by jakimś fajnym artykułem wytłumaczyć różnice między Ekstraklasą a taką Bundesligą w tej kwestii. Bo ciągle słyszę, że tam szkolą a u nas nie tylko, że nikt nie potrafi prosto wyjaśnić na czym polega ta różnica. Bo przecież to nie dlatego, że mają 3 boiska i 10 piłek więcej w akademii?

Krzysztof Stanowski
Krzysztof Stanowski

No właśnie dlatego.

SL Benfica
SL Benfica

Nie zgodzę się, To nie w infrastrukturze jest największa różnica, choć ona jest ważna. Problem leży niestety gdzie indziej.

Juan Sebastian Veron
Juan Sebastian Veron

Pamiętam, jak kiedyś do Polski przyjechali chłopcy z Milanu(mieli może po 11-12 lat) i po wyraźnej porażce z polską drużyną jednego z młodych Włochów zapytano o komentarz i powiedział mniej więcej coś takiego:
„Nie mieliśmy z nimi szans. Mocno nas poobijali, byli więksi, silniejsi, szybsi. Za to my umiemy grać w piłkę.”

Czyli u nas stawia się na atrybuty, które młodzikom dają przewagę w ramach ich grupy wiekowej, a nie takie, które będą im przydatne w przyszłości. To, że kogoś bierzesz na szybkość/siłę w wieku lat 14 nie znaczy, że będziesz mógł to robić w dorosłej piłce. Dzieci nie powinno się uczyć wygrywać, tylko grać.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Nie wiem ile w tym prawdy, ale Lech podobno gra młodszymi rocznikami przeciw starszym.

jarosz86
jarosz86

Bardzo dobry artykuł tylko wnioski z Ekstraklasy ktoś popieprzył. Legia – „Nie widać tu więc jakichkolwiek racjonalnych przesłanek, dla których warszawianie mieliby bić się o kwotę rzędu niecałej połowy procenta rocznych przychodów” – więc się nie biła i miała okrągłe 0, a Lech -„Bednarek i Kownacki (gdyby nie oni, Lech byłby dziewiąty i nie dostałby nic)” i już ich nie ma… . A więc zaczynamy patrzeć co dzieje się dalej… Śląsk, Zagłębie i Pogoń. I w tym momencie widzimy, że dla 1,4 mln warto się bić, a przy okazji dając grać zawodnikowi młodemu nie tylko może liczyć na 1,4 mln ale i na 44 mln z późniejszych transferów. A więc dla kogokolwiek oprócz Legii i Lecha będzie to gigantyczny zastrzyk kasy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jarosz86
jarosz86

To mocno poniosło czy zależy od Bednarka? Angielskie kluby będą wydawały kasę na 19-20 latków a nie na 28 letniego Vadisa, 29 letniego Pazdana, 30 letniego Mączyńskiego czy 33 letniego Raadovicia !!! Dlatego Polskie kluby muszą zrozumieć że warto stawiać na młodych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

sailor
sailor

Spójrz na Dinamo Zagrzeb – oni co roku z samych transferów wychowanków zarabiają tyle ile za wejście do fazy grupowej LM. Tak więc jest to bardzo dobry model rozwoju klubu. Żeby jednak zacząć zbierać owoce, trzeba najpierw zasiać i tu potrzeba cierpliwości. Lech z Akademią na poważnie wystartował dopiero kilka lat temu i minie jeszcze parę lat zanim wejdą te najlepsze roczniki, które przeszły całość cyklu szkoleniowego Akademii, choć już teraz widać pierwsze efekty w postaci coraz lepszych wychowanków. Jeśli Bednarek i Kownacki pójdą drogą Linetty’ego i sprawdzą się w swoich klubach, to Akademia Lecha powinna wyrobić sobie w Europie coraz lepszą markę i być może za jakiś czas te 11,5 mln euro nie będzie tylko incydentem, ale co roku będzie można uzyskiwać podobną kwotę, tak jak w Zagrzebiu. A wiadomo, że im więcej kasy, tym większy budżet, płace, droższe transfery do klubu, lepsze wyniki itd. Nie muszę chyba tego tłumaczyć. Dlatego warto podjąć tę pracę, choćby na owoce miałoby się czekać te parę lat.

Kasa z transferów nie będzie przepierdolona, o to możesz być spokojny. Już ponad 3 mln poszło na transfery, a reszta pójdzie na Akademię, kolejne boiska, balony nad boiskami, nowy internat itd. Na pewno te pieniądze nie zostaną przejedzone tylko dobrze zainwestowane.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

sailor
sailor

Co do ścieżek Legii i Lecha, to każda z nich jest po prostu inna. Legia zdecydowała się na podjęcie ryzyka i wynik na już, natomiast Lech woli budować dom od fundamentów. Nie twierdzę wcale, że droga Legii jest zła, jednak pozostaje pytanie jak skapitalizuje ona ostatnie sukcesy. Jeśli wezmą się za akademię, to powinni w przyszłości ugruntować swoją pozycję. Jeśli natomiast oleją sprawę i będą opierać się wyłącznie na najemnikach, to grozi im casus Wisły Cupiała, gdzie przy gorszym roku (np. przeinwestowanie/chybienie z transferami/brak fazy grupowej pucharów) mogą być jakieś tarapaty. Posiadanie dobrej akademii zmniejsza ryzyko i działa jak poduszka. Gdy klub wpadnie w jakiś dołek, to może za jej pomocą relatywnie szybko się odbić, sportowo jak i finansowo.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Jadze to i Legia dała sie sportowo dogonić.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Syndrom
Syndrom

Coś zrobiono i dobrze. Skutek „tego czegoś” niewielki. Ale jakiś JEST ( 1 ,2 liga). Przypominam wiele drużyn likwiduje swoje rezerwy – na ich utrzymanie brak kasy, banalne. A gdzie ma grać i się ogrywać junior? Tylko w rezerwach, ze starszymi rywalami! Do tego przypominam – Bednarek, Kownacki, Kędziora „wyszkoleni” i wprowadzani WCZEŚNIEJ niż ruszył PRO JUNIOR!
Po n-te : jak jakościowo gość ( może nieco starszy) np z Portugalii tańszy niż taki np Jach to… o czym mowa. No i pokażcie mi jaka „wybitna” drużyna gra WYŁĄCZNIE SWOIMI młodymi (np RB Lipsk-młody zespół to młodzi wykupieni z różnych klubów, wychowanków prawie nie ma).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

areq
areq

Brednie Pan piszesz.Dla takiego Lecha, te 1.4 miliona to pensja dla 5-6 wyróżniających się młodzieżowców na cały rok.Ten system to trochę tak,jakby zapłacono sumiennemu „szaraczkowi” premię za punktualne przychodzenie do pracy.I tak by przychodził punktualnie, a coś tam jeszcze uszczknie:) Nie śmiem nawet podejrzewać,że redaktor Sadowski jest przygnębiony faktem,iż drużyna z przychodami ponad 250mln nie zalapie się na takie ochlapy??:):)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Przemysław Kow.
Przemysław Kow.

Taki Probierz i tak by wytłumaczył, że wszystkiemu jest winien stresujący system ESA37.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zaccardo
zaccardo

http://fixedmatchesspl.blogspot.com/ – Kurs 450 na dzis mają dostępny! polecam ich! udowadniają zdjęciami swoje kupony, zawsze mają potężne kursy i masa trafionych w archiwum !

zaccardo
zaccardo

http://fixedmatchesspl.blogspot.com/ – Kurs 450 na dzis mają dostępny! polecam ich! udowadniają zdjęciami swoje kupony, zawsze mają potężne kursy i masa trafionych w archiwum !b

JaTuTylkoSprzatam
JaTuTylkoSprzatam

Super wyliczanka, szkoda tylko że zakończona na dwóch najbogatszych klubach ESY… Bo dla takiego Śląska ten 1 mln to był solidny zastrzyk gotówki, dla którego warto było stawiać na Dankowskiego nawet gdy ten nie był w formie. Ogólnie artykuł pisany pod ustaloną z góry tezę, bez obiektywnego spojrzenia na rzeczywistość.

Bartek Kiezun
Bartek Kiezun

Sprawdzone w jeden sezon, nie działa, wyrzucić. Ktoś logicznie myślący dałby tych sezonów trzy. Po co się grzać, że coś nie działa? A jak w sezonie 2018/19 wyjdzie tych punktów 74 000? Co wtedy? Przywrócić?

Weszło
28.03.2020

Straty z rynku transferowego dla Rakowa wyceniam na 12 milionów złotych

– Nie uważam, że najmniej straciliśmy. Wszystkie wasze rozważania nie obejmują tego, jak zmienia się rynek transferowy. My jesteśmy wśród 3-4 polskich klubów, które są pokrzywdzone. Nie będziemy w stanie sprzedać swoich piłkarzy. Mieliśmy realne i konkretne oferty na Tomka Petraska i konkretne zapytania na Sebastiana Musiolika. Ja te straty wyceniam na około 12 milionów […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Pojedynki na gole w Nikaragui? Wysokie kursy od eWinnera!

Nikaragua to jedno z ostatnich państw, w których wciąż grają w piłkę. W tamtejszej Ekstraklasie znajdziemy podrabiany Real Madryt czy lokalny Juventus, a także ekipę, która mimo straty zaledwie czterech goli w 11 meczach nie jest liderem ligi. Przekonaliśmy was, że warto się zainteresowań tamtejszymi rozgrywkami? To sprawdźcie, na co stawiamy w najbliższej kolejce! Pojedynek: […]
28.03.2020
Blogi i felietony
28.03.2020

Pożar w piłkarskich obozach dla najemników

ESA uchwaliła wczoraj, że obcina piłkarzom pensje o połowę. Moim zdaniem błąd – trzeba było od razu uchwalić, że od jutra Ekstraklasa zakazuje na świecie dalszych zarażeń koronawirusa. Nie jestem prawnikiem. Moja wiedza prawnicza kończy się na filmach „Lęk pierwotny”, „Sędzia”, „Adwokat diabła”, sprawie OJ Simpsona, książkach „Firma” i „Zabić drozda”, a także – a […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Yunost pewnie zmierza po tytuł – postaw na hokej w Superbet!

Yunost Mińsk świetnie rozpoczął finałową potyczkę z Szachtarem Soligorsk. W pierwszym meczu o mistrzostwo Białorusi w hokeju gospodarze wygrali aż 5:1. Drugie spotkanie na własnym terenie będzie dla faworytów finału szansą na zwiększenie przewagi. Sprawdzamy, na co warto postawić w drugiej odsłonie tej rywalizacji! Yunost Mińsk – Szachtar Soligorsk Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWR Poprzednie mecze […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kluby czekają na koniec pandemii. My nie wiemy, czy przystąpimy do rozgrywek…

– Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie kluby czekają na koniec pandemii i wznowienie rozgrywek z większymi czy mniejszymi problemami. Raczej każdy przystąpi do rozgrywek. My tego pewni nie jesteśmy. Sytuacja z wirusem tylko tę sprawę pogłębiła i spowodowała, że nasze problemy z dużych stały się ogromne. Nie wiemy kompletnie, co nas czeka […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

Wysokie kursy na Szachciora – sprawdź ofertę Totolotka!

Szachcior Soligorsk zimą wzmocnił się po to, żeby w nowym sezonie włączyć się do gry o mistrzostwo kraju. Po słabym początku piłkarze z Soligorska mogą pokazać siłę na lubianym terenie. Haradzieja jeszcze nigdy nie postawiła się mocniejszemu rywalowi, a my możemy na tym nieźle zarobić. Sprawdźcie, co warto postawić w Totolotku! FK Haradzieja – Szachcior […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Świerczewski, Sawicki, Kowalczyk i Rokuszewski u Stanowskiego!

Wczoraj intensywny dzień – pakiet pomocowy PZPN-u jeszcze nie został dobrze przeanalizowany przez środowisko, a już rekomendację ścięcia pensji o połowę opublikowała Ekstraklasa SA. Krzysztof Stanowski zaprosił do omówienia wczorajszego dnia sekretarza generalnego PZPN-u, Macieja Sawickiego, oraz właściciela Rakowa Częstochowa, Michała Świerczewskiego. Ponadto w „Stanie Futbolu” stali goście, Wojciech Kowalczyk oraz Mateusz Rokuszewski. Zapraszamy! Program […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Kryzys sprawi, że kluby Ekstraklasy spojrzą wreszcie w stronę akademii?

– Dziś trudno przewidzieć jakikolwiek scenariusz, bo sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Ale kiedy wrócimy do normalnego życia, a kluby do grania, może się okazać, że trzeba będzie pewne rzeczy poukładać na nowo. Zaczynając od budżetów, a na kadrach zespołów kończąc. Szukanie oszczędności może doprowadzić do sytuacji, w której do tej pory niechętnie […]
28.03.2020
Bukmacherka
28.03.2020

BATE wraca na zwycięski szlak? Postaw na to w Milenium!

Wicemistrzowie Białorusi są na musiku. Po porażce w pierwszej kolejce znaleźli się nawet w… strefie spadkowej. Teraz czeka ich wyjazdowe starcie z sąsiadem w tabeli ligowej, więc wygrana jest ich koniecznością. Co warto postawić w sobotnich meczach ligi białoruskiej? Sławija Mozyrz – BATE Borysów Ostatnie mecze bezpośrednie: PPPPR Poprzednie spotkania Sławiji: PWWPW Ostatnie mecze BATE: […]
28.03.2020
Weszło
28.03.2020

Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy nie miał dla mnie czasu

– Spędziłem w tym klubie wiele lat. Najpierw jako piłkarz. Bywało ciężko, wiele lat nawet nie zarabiałem tutaj pieniędzy, a co więcej dokładałem. Zresztą nie tylko ja. Nie brakowało ludzi, którym bardzo zależało na istnieniu Piasta i pomagali wpłacając środki. Nie mówię nawet o sponsorach, ale też właśnie o piłkarzach. Na pewno nie było możliwości […]
28.03.2020
Weszło
27.03.2020

I liga wzorem Ekstraklasy – minus 50%, 4 tysiące kwoty minimalnej!

To było pewne jak sobota po piątku – po tym, jak komunikat na temat obniżenia kontraktów piłkarzy wydała Ekstraklasa, na podobny krok zdecydowały się władze zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Podobny, bo taki sam być rzecz jasna nie mógł, gdyż pierwsza liga operuje na trochę innych kwotach. I tak jak zgadzają się procenty – tu i […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (61-70)

Kto ucieszył się, że może odebrać wypłatę w kafelkach? Kto do kogo w loży VIP krzyczał, że ma „spierdalać”, a potem zmienił zdanie, że jednak ma „wypierdalać”? Czyj podpis tatuowano na ręce? Kto chciał przekonać PZPN, że piętnaście minut przerwy to za mało, bo nie da się skorzystać z cateringu i wrócić na czas? Zapraszamy […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Gorąca prośba do prezesów – nie rozwalcie pieniędzy od PZPN-u

PZPN zrobił to, co właściwie musiał zrobić w tej sytuacji – zaproponował klubom pomoc, a kluby tę pomoc przyjmą, bo innego wyboru nie mają. Po to związek chomikował pieniądze na koncie, by właśnie w takim momencie móc nimi ulżyć reszcie: na nic przydałyby się te miliony pod materacem, gdyby liga padła. Natomiast mam gorącą prośbę […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„Cięcia u piłkarzy to najlepsze, co spotkało kanapowych hejterów”. Ligowcy o decyzji Ekstraklasy

Mamy dużo numerów w naszej redakcyjnej bazie. Chcemy porozmawiać na jakiś temat o konkretnym klubie? Nie ma problemu – lista jest bogata. Ale dzisiaj coś było chyba nie tak z siecią telekomunikacyjną, bo większość telefonów odbierał jeden człowiek. Miał być piłkarz X, był on. Miał być zawodnik Y, był on. Miał być działacz Z, był […]
27.03.2020
Kanał Sportowy
27.03.2020

Smokowski i Pol o programie pomocowym PZPN, Hejt Park ze „Smokiem” i Podolińskim

Tomasz Smokowski i Michał Pol zapraszają na specjalny program dotyczący pomocy od PZPN dla polskich klubów. A po jego zakończeniu – HejtPark. Gościem Robert Podoliński.
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Prawnik: „Odbieram uchwałę Ekstraklasy jako środek nacisku, a nie rozwiązanie, które zamyka sprawę”

ESA wydała uchwałę, która ma obciąć pensje piłkarzom o połowę. Czasami jednak zdrowy rozsądek swoją drogą, a prawo – inną. Pytanie brzmi więc: czy taka decyzja w ogóle ma umocowanie prawne? Spytaliśmy o to więc Mateusza Stankiewicza, prawnika, specjalisty od prawa sportowego. Jego zdaniem – nie ma. A piłkarze, jeśli zdecydowaliby się iść na wojnę, […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Zamiast Klubów Kokosa otwierajmy Kluby Wesołego Szampana

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką. Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Oficjalnie: kluby Ekstraklasy mogą obniżyć pensje piłkarzy o połowę

Mocny komunikat Ekstraklasy SA. Rada Nadzorcza uchwaliła dziś zasady, na jakich kluby mogą obniżać kontrakty swoich zawodników. No i tym graczom, którzy nie chcieli godzić się na niższe zarobki polubownie, tak czy siak dostanie się po tyłkach. Najważniejszy element komunikatu? Kluby mogą obniżyć pensję zawodnika o 50%, aż do kwoty 10 tysięcy złotych. Czytamy w […]
27.03.2020