Czas ukształtować nową młodzieżówkę – kto z największymi szansami na promocję?
Weszło

Czas ukształtować nową młodzieżówkę – kto z największymi szansami na promocję?

Po zakończonym już Euro 2017 możemy czuć wielki niedosyt, chociaż wielokrotnie też podkreślaliśmy, że największą rolą reprezentacji młodzieżowych jest przygotowanie zawodników do dorosłej kadry. Książkowym przykładem może tu być Arkadiusz Milik, który właśnie poprzez kapitalne występy w poprzedniej drużynie U-21 wyrósł na ważnego gracza pierwszej reprezentacji. W klubie grzał ławę (w Bayerze i w Augsburgu), a w młodzieżówce walił gola za golem i tym sposobem awansował do drużyny Adama Nawałki.

Zakończone Euro to także czas na ukształtowanie się kolejnej drużyny U-21, która powalczy o awans na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Turniej na polskich boiskach dodatkowo utwierdził nas w przekonaniu, że nie ma co na siłę montować potencjalnych jedenastek i cieszyć się z papierowej siły młodzieżówki. Warto jednak zastanowić się, którzy piłkarze – jak niegdyś Arkadiusz Milik – mogą się w kolejnej odsłonie reprezentacji U-21 wypromować. Na personalia z pewnością nie mamy prawa narzekać, bo z naszych przyszłych młodzieżowców (rocznik ’96 i młodsi) możemy stworzyć chociażby liczną grupę piłkarzy, za których zagraniczne kluby już zapłaciły (lub za moment zapłacą) ponad dwa miliony euro. Są to:

Jan Bednarek – do Southampton za 6 milionów euro
Bartosz Kapustka – do Leicester za 5 milionów euro
Bartłomiej Drągowski – do Fiorentiny za 3,2 miliona euro
Dawid Kownacki – do Standardu za 2,5 miliona euro (?)
Krystian Bielik – do Arsenalu za 2,2 miliona euro

Rzecz jasna Kownacki jest tu troszeczkę na wyrost, bo jego transfer ma dopiero zostać sfinalizowany w przyszłym tygodniu, a wiadomo, że w takich sprawach wszystko potrafi się wysypać na ostatniej prostej. Zakładamy jednak, że jego przeprowadzka za ponad 2 miliony euro w tym okienku transferowym jest więcej niż prawdopodobna. Tak naprawdę więc mamy pięciu piłkarzy, w których skauci mocnych zagranicznych klubów już dostrzegli spory potencjał. Spośród tej piątki w dorosłej kadrze zaistniał tylko Kapustka, ale i on – w obliczu ciężkiej sytuacji w klubie – będzie mógł wskoczyć na wyższy poziom dzięki grze w młodzieżówce. Tak czy inaczej, każdy z nich powinien być filarem kolejnej drużyny narodowej do lat 21.

A dalej mamy następną grupę złożoną z solidnych ligowców, którzy już zdążyli otrzaskać z ekstraklasą. Są to m.in.:

Paweł Stolarski – 64 mecze w ekstraklasie
Karol Świderski – 64 mecze w ekstraklasie
Kamil Dankowski – 64 mecze w ekstraklasie
Marcin Listkowski – 43 mecze w ekstraklasie
Adam Buksa – 38 meczów w ekstraklasie
Jakub Bartosz – 28 meczów w ekstraklasie
Filip Jagiełło – 25 meczów w ekstraklasie

Wiadomo, nie każdy z nich błyszczał ostatnio najjaśniejszym blaskiem. Z pewnością jednak warto docenić ich dorobek, zwłaszcza w kontekście faktu, że pamiętamy młodzieżówki, w których grywali piłkarze niemal bez doświadczenia na poziomie ekstraklasy. Tymczasem – zwłaszcza w przypadku Stolarskiego, Świderskiego i Dankowskiego – mamy ludzi, którzy od dłuższego czasu bawią się w dorosłe granie na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Cała siódemka to zawodnicy, którzy również powinni odgrywać ważne role w kolejnej młodzieżówce.

Jest jeszcze oczywiście trzecia grupa, pełna utalentowanych chłopaków, którzy jeszcze nie mieli wielu szans, by pokazać się szerszej publiczności. Twarzą tej grupy może być chociażby Sebastian Szymański, który już teraz wzbudza zainteresowanie bardzo poważnych marek. Przez cały czas istnienia kolejnej młodzieżówki (oby były to 3 lata z finałem w Tokio) z pewnością kilku utalentowanych chłopaków jeszcze wypłynie i staną się oni ważnymi ogniwami drużyny narodowej do lat 21.

Ale też, wracając do tezy zawartej we wstępie, to nie awans na IO w Tokio będzie tu najbardziej istotny. Ważne będzie za to, by przynajmniej kilku piłkarzy spośród wyżej wymienionych (lub tych, którzy jeszcze nie wypłynęli) w przeciągu najbliższych 2-3 lat zasilili dorosłą reprezentację. A wtedy, niezależnie od realizacji boiskowych celów, cały projekt będzie można uznać za udany. Tak czy inaczej, już dziś personalnie wygląda to nie najgorzej, a powody do optymizmu z pewnością są.

Fot. FotoPyK

KOMENTARZE (22)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
JohnnyCasino
Lech Poznań

Tymczasem wg Mateusza Borka, kadrę U-21 ma przejąć nie kto inny niż Czesław 711 Michniewicz

YeahBunny

no właśnie – będzie uczył młodzież dzwonić?!

pytanie do kogo, bo Fryzjer chyba nie ma we Wrocławiu dostępu do telefonu?!

a może od razu zatrudnić Wójta?!…

Marek_Ramoniak

Szykuje się kadra U-711(jak jakiś u-boot).

A tak zupełnie poważnie, czy umoczony po uszy w korupcję Czesław – tak, wiem do niczego się nie przyznał – będzie najlepszym trenerem (autorytetem) dla młodych piłkarzy?

KUBA97

Patrzac na takiego „młodego zdolnego” Dornę to chyba trzeba kogoś kto ma jakiekolwiek doswiadczenie. nie,że „ma umiejetnosci,zna jeżyki dlatego jest dobry”.A jak nie będzie szlo to Czesiu zadzwoni. 😉

KUBA97

A tak na serio-wydaje mi się,że są lepsi kandydaci na trenera młodzików.Oby Dorna poleciał,bo jesli nie to kolejni młodzi będą na kadrze wyglądać jak dzieci we mgle.

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Kadra U-711! Kurwa to było dobre :D:D

StaszekPrawy

Reprezentacja U-21, trener U-712

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kolejosz

Tak się chwalicie tymi kwotami odstępnego? To ja pokażę coś innego – transfery Bournemouth z sezonu 16/17. Wszyscy wymienieni mogliby grać w U21:
Jordon Ibe – 18 milionów euro
Lewis Cook – 7 milionów euro
Lys Mousset – 6,5 miliona euro
Brad Smith – 3,6 miliona euro.
A w tym sezonie jeszcze Nathan Ake za ponad 22 miliony euro.
To tylko jeden klub i to średniak. Wiadomo, że BPL, ale pokazuję to jako dowód, że kwota odstępnego nie może być żadnym wyznacznikiem. To raz. A dwa, jeżeli uważacie, że wyznacznikiem jednak jest, naprawdę nie ma się czym chwalić.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Podziel przez 10 te kwoty angielskich średniaków.

werseo

Buksa to nieprawdopodobne beztalencie…

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Szef Wszystkich Szefów

Najgorsze jest to, że Dorna wziął go na Euro zamiast Formelli, który wcześniej grał w podstawie.

StaszekPrawy

Pałujecie się milionami, a Kapustka zaraz będzie warty 5 tys. euro.

michalszostak
Premier League

Dlaczego ten Kownacki idzie za taką małą kasę? Powinniśmy niepuszczać podobnych do niego piłkarzy z tej ligi, za takie pieniądze, bo nigdy nie będzie lepiej. A na pewno nie Lech czy Legia. No chyba, że ma rok kontraktu.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Jesli nie pójdzie teraz za 2,5, to za rok odejdzie za darmo jak Kamiński.

Bartek BAchorski

Jak ja lubię takie bezsensowne racjonalizowanie do wróżenia z fusów. Nazwy klubów, kwoty transferowe, mecze w Ekstraklasie połowa z tych chłopców jeszcze uczy się grać w piłkę i za 2-3 lata skończy pewnie jak Strugarek czy inny Ben Starosta. Cieszmy się z tego co mamy w poważnej piłce, a takie artykuły nadają się tylko do kręcenia beki z autora za kilka lat.

szaser

To napisz ze 2 zdania o piłce, które nie będą wróżeniem z fusów, ani też banałami.

Kamil_13

Tomaszewski chyba zapamiętał już Niemców grających na Pucharze Konfederacji. A u nas wybrano powrót do korzeni, nie trenujemy tylko dzwonimy.

Uśmiech Koali

Czyli na Weszlo bedzie sporo o U-21.. 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pep pep

Drągowski- Stolarski (Gumny), Bednarek,Chrzanowski (Wieteska), Puchacz- Bielik,Kapustka (Schikowski, S.Milewski,Kanach,Jagiello), Wojtkowski (Jozwiak, Michalak), S. Szymanski (Mystkowski), Gojko (Swiderski)- Kownacki

pozostali rez:
Majecki,Grabara, Loska, Zynel, Wrabel,Weglarz, Nawotka, Mat. Zyro, Walukiewicz,Szymusik, Kiwior, Szarek, Holownia, Dziczek, Marciniec, Makowski,Urbanski, Rasak, Dankowski ,Bartosz ,Bargiel ,Laskoś, D.Kopacz, H.Adamczyk,Wdowiak,Tomasiewicz, Kwietniewski, Praszelik, J. Bednarczyk, Lyszczarz, Listkowski, S.Kowalczyk, Angielski, P. Tomczyk, Zawada, Buksa ,Macierzynski, Klimala, Goral

wpDiscuz