Bednarek przykładem dla innych – droga na szczyt może być naprawdę krótka
Weszło

Bednarek przykładem dla innych – droga na szczyt może być naprawdę krótka

Jan Bednarek w Southampton za rekordową kwotę odstępnego to coś, co jeszcze przed rokiem brzmiałoby jak zupełna abstrakcja. To tak, jakby napisać dziś, że za rok – tu przykład pierwszy z brzegu – Przemysław Szarek z Bruk-Betu odejdzie do Anglii za kilka milionów euro. Bo, powiedzmy sobie szczerze, Bednarek sprzed roku i Szarek obecnie to bardzo podobna półka. Obu łączy piłkarski potencjał, ale też fakt, że jednak nie przebili się do pierwszego składu swoich mocno przeciętnych ekip.

Porównajmy te dwa przypadki, Bednarka sprzed roku i Szarka z dziś:

– Bednarek miał 20 lat, Szarek 21,
– Obaj byli nominalnymi środkowymi obrońcami,
– Górnik Łęczna skończył na 14. miejscu, Bruk-Bet na 8,
– Bednarek 12 razy zagrał w pierwszym składzie, Szarek 10,
– Bednarek miał średnią not Weszło 3,86, Szarek 4,50,
– Obaj nigdy nie zagrali w reprezentacji U-21.

Co więcej, Szarek grywał w klubie chociaż na swojej nominalnej pozycji, a Bednarek był zapchajdziurą w środku pola, bo aż osiem spotkań zagrał jako defensywny pomocnik. Szarek zaliczył też kilka spotkań godnych zapamiętania, bo bardzo dobrze wypadł m.in. z Legią w Warszawie czy z Lechią w Gdańsku. A Bednarek w Łęcznej był po prostu przeciętny i właściwie jedyne, z czego można go zapamiętać, to fakt, że się tam nie przebił.

Ale ogólnie status obu piłkarzy wygląda podobnie, tak jak i podobne było najczęściej wykonywane zajęcie – głównie przyglądali się, jak grają inni. Tak naprawdę sam fakt, że Bednarek po takim sezonie dostał szansę w znacznie wyżej notowanym Lechu brzmi już dosyć niespodziewanie. Bo to trochę tak, jakby teraz w Legii miał błyszczeć Michał Masłowski, który nie przebił się w Gliwicach. A to, że na przestrzeni roku lechita wedrze się do ścisłej czołówki obrońców ekstraklasy i zostanie sprzedany za rekordową kwotę to już w ogóle sprawa, która – jak mogło się wydawać – zwyczajnie nie miała prawa się wydarzyć. Dziś jednak są to po prostu fakty.

Siłą rzeczy przypadek Bednarka jest więc czymś, do czego odnosić się mogą inni młodzi zawodnicy z naszej ligi. To kapitalny przykład i wielka motywacja do pracy dla wszystkich 20-latków, którzy póki co bezskutecznie próbowali zadomowić się w ekstraklasie. Bednarek pokazał bowiem, że nawet nie grając czy grając bardzo przeciętnie, można momentalnie pójść w górę i przeskoczyć kilka poziomów. Pokazał, że nie warto zniechęcać się chwilowymi przeciwnościami, nie warto też załamywać rąk czy odpuszczać. Bo w każdej chwili karta może się odwrócić.

Wyczyn Bednarka to świetna wiadomość dla Szarka, Dankowskiego, Walskiego i wielu innych, których nazwiska są dziś zupełnie anonimowe. Bo Bednarek wybił się w sposób, który niemal każdemu pozwala mieć nadzieję. To nie było tak, że dzięki wielkiemu talentowi nagle zaczął grać na miarę oczekiwań. Przeciwnie, przez rok był potwornie przeciętny, a przez kolejny rok po prostu świetny. I, powiedzmy sobie szczerze, w obliczu dyspozycji Bednarka z tego sezonu oraz jego wieku tak wysoka kwota odstępnego wcale nie szokuje. Najbardziej szokujące było tu bowiem tempo jego rozwoju.

Po Bednarku świetnie też widać, że rok w piłce to czas, w którym zmienić można absolutnie wszystko. Z pewnością działa to w obie strony, przy czym zdecydowanie łatwiej jest zaliczyć zjazd niż wzlot. I chyba w kontekście przyszłego sezonu w Southampton jest to najlepsza możliwa przestroga dla świeżo upieczonego rekordzisty.

Fot. FotoPyk

KOMENTARZE (86)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

@LachowskiPiotr

xD

werseo

(l)egioniści robią (l)achę cwe(l)om!

Porter

Budżet Legii to 250 milionów, budżet Lecha to 60 milionów. Musielibyście jeszcze z siedmiu Bednarków sprzedać, żeby to sie zrównoważyło.

werseo

długi legii 150 milionów, długi lecha – brak.

Porter

A skąd te dane?

werseo

dług wobec ITI.

Porter

Pytałem, skąd te dane, a nie jak sobie wyobrażasz wierzyciela.

roben

jakiego lecha ? lech to stara bajka , teraz zowie się amicą lub poznańskim słowikiem :)

Skromny

Prawda jest,ze debili nie sieja sami sie rodza czego jestes przykladem.Wzorcowym przykladem.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Budżet Legii (sekcji piłkarskiej) na sezon 2017/18 to ok. 130 mln pln. Lecha to ok. 90 mln pln.
250-260 mln pln to były przychody w sezonie 2016/17 (z tego 80-100 mln z LM). Wydatki były na poziomie ok. 180 mln pln. Ale spłacono długi i te ekstra 40-50 mln pln poszło…
Budżet klubu na dany rok wynikują też wyniki finansowe z poprzedniego sezonu. Legia więc na sezon 2017/18 dostanie jeszcze ostatnią transzę z LM za zeszły sezon.

Porter

Budżet sekcji piłkarskiej Legii to właśnie 250 milionów w tym 150 milionów – pierwsza drużyna.

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

100 mln na rezerwy i juniorów? Kolego tyle to wydają kluby pokroju Leverkusen czy West Ham.

Ok.300 mln pln Legia (wszystkie sekcje) miała budżetu na sezon 2016/17. Z tego 100 mln pln to przychody okazjonale (LM). Więc nie wiem jak liczysz, ale gdzieś pomyliłeś kwoty.
Ok. 250 mln pln to przychód sekcji piłkarskiej Legii (wszystkich poziomów). Odejmij kasę z LM i masz mniej więcej realny budżet na sezon.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

roben

Ciebie dupa boli od kilku lat patrząc jak was Legia dym….:)

roben

Ciebie dupa boli od kilku lat patrząc jak was Legia dym…. :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

roben

Ale ty jesteś głupia kobieta z małym móżdżkiem …w ostatnim sezonie więcej kontrowersji i pomocy sędziów dotyczyły amici

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

roben

widocznie czytasz tylko gazetę Gówno Wartą

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bennua

Widzę że nawet ty się zagotowałeś,poczekaj chwilę z odtrąbieniem sukcesu. Już kilka klubów kupowało hurtowo,także Lech i Legia a potem był płacz oraz śmiech

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bennua

Jeżeli mówiąc dynamiczny miałeś na myśli dynamit,to zgadzam się będzie niezłe pierdolnięcie jak okaże się że to szrot

19Legia16
Legia Warszawa

Nie spuszczaj się już tak nad tymi transferami, bo sędziowie są nasi, zapomniałaś??? Hahahahahaha

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porter

Bednarek przykładem dla innych? Nieprawda. To Kapustka przykładem dla Bednarka, co sie dzieje, kiedy idzie sie do klubu i ligi, w której nie ma sie szans na grę. OK, pewnie ustawił się do końca życia, ale karierę piłkarską własnie sprzedał.

Jorgen

Wg Ciebie Leicester, świeżo upieczony mistrz Anglii to ta sama para kaloszy co Southampton?

Porter

IMO w Leicester było dużo łatwiej, niż w Southampton. I łatwiej sie przebić pomocnikowi, niż środkowemu obrońcy. Jak wygladał Bednarek w grze przeciwko młodym Anglikom?

Clint

W Lester absolutnie nie było łatwiej. W mistrzowskim sezonie, Ranieri cały czas grał tą samą „11”. Zmian dokonywał tylko w przypadku kontuzji/kartek.
Na skrzydłach byli Albringhton i Mahrez. Rezerwowym był Gray (reprezentant U21) dodatkowo doszedł Musa i dla Kapiego zrobiło się za ciasno.
Liczyłem, że dostanie chociaż tyle minut, co trzeci rezerwowy u Nawałki, a tu lipa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porter

Uważam, że Soton ma obecnie dużo bardziej wyrównany skład, niż Leicester rok temu, a do tego dochodzi kwestia pozycji: trener może poeksperymentować z ustawieniem pomocy, ale bardzo rzadko eksperymentuje ze stoperami. Bednarek będzie miał naprawde wielkie problemy, żeby przebić sie do składu, bo pomiedzy nim, a młodymi Anglikami jest przepaść.

kibicu

Bez przesady z Kapustką.. na Euro był gwiazdą i znaczącą postacią reprezentacji Polski, nie przypadkowo zainteresował się nim Leicester. Facet po prostu nie ma charakteru, jest spokojny i grzeczny, za grzeczny na tą ligę. Za to Bednarek tam będzie ze swoich charakterem sądzę że może nie teraz ale za parę lat rządził i dzielił..

Urban

Gwiazda qrwa mac?

kibicu

A nie? z Irlandią Północną dzielił i rządził. A sam Gary Lineker się nad nim rozpływał.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Dzielił? Napuścił Piszczka na Lewego? Możesz pociągnąć ten intrygujący wątek?

kibicu

Nie wiem kogo napuścił, Tak się mówi jak lepszy rydz niż nic czy ryba psuje się od głowy. Tak się mówi „dzielił i rządził” po prostu. Więc tak napisałem. To pozostańmy przy tym że rządził na boisku.Bez dzielił.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Bład. Tak się nie mówi. Bezrefleksyjnie powtarzasz głupoty zasłyszane w telewizji. Dziel i rządź (łac. divide et impera) – stara i praktyczna zasada rządzenia polegająca na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu jako rozjemca zwaśnionych stron.
Generalnie oznacza to rządzenie za pomocą napuszczania na siebie podwładnych…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Rządził rozumiem, ale po co ma dzielić?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porter

Teraz on jest w takim wieku, ze aby sie rozwijać, powinien grać. A grac nie będzie. Czyli nie bedzie sie rozwijał, tak, jak mógłby, nie zrobi takiej kariery, jaką byc może mógłby zrobic, ale za to dostanie harmonię pieniędzy, bo Anglicy doskonale płacą nawet dość przeciętnym grajkom.
Chociaż tak naprawdę, to trudno powiedzieć, czy Bednarek miał jakiekolwiek szanse na karierę, moze agentowi udało sie wykonać cud promocji i osiągnął własnie maksimum tego, co mógł.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jorgen

Nie rozumiem dlaczego Bednarkowi ma być trudniej niż Kapustce, to nie ma sensu. Ale z drugiej strony – jak ro knie pogra to zaraz go wezmą gdzieś indziej i grać będzie. Aż się dziwię, że Kapustka ciągle siedzi w Leicester i nie gra

Porter

Stoper nie musi mieć żelaznych płuc. Musi dobrze się ustawiać, czytać grę, wygrywać pojedynki jeden na jeden, a w Premiership – perfekcyjnej grać głową. Bednarek dobrze sie ustawia i czyta grę, ale w pojedynkach jeden na jeden jest dużo słabszy, zaś grac głową w ogóle nie umie. Bednarka bardzo skutecznie wypromowano, zachwycając się nim ponad wszelka miarę, bo to bez wątpienia zdolny zawodnik, ale na pewno nie jest to wybitny stoper. Podobnie jest z Kędziorą: jak sie czyta i słucha o nim, to można dojść do wniosku, ze to istny geniusz, a potem przychodzi mecz i okazuje się że jak nie umiał bronić, tak dalej nie umie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Podsumuje twój bełot: Bednarek woli kasę od kariery, której i tak by nie zrobił. Dobry jesteś.

Porter

Niestety, prościej juz nie potrafię.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Nie martw się i trenuj, a z czasem twój styl będzie mniej chaotyczny! :)

kibicu

Z Bednarka Lech tyle straci co Anglicy zyskają bo to zawodnik dobry i z charyzmą. W ekstraklasie i w Lechu gwiazda, na młodzieżowym Euro poza meczem z Anglikami pokazał się z bardzo dobrej strony. Bednarek ja wam mówię w lidze angielskiej za parę lat będzie dzielił i rządził.

Porter

IMO rok przesiedzi na ławce lub trybunach, zagra parę meczów w Pucharze Ligi, potem pójdzie na wypożyczenie do Championship i tak juz zostanie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urban

Przestań juz i ochlon. Z dobrej strony się pokazał? Jak cała drużyna polska, dziwne że nie biją się o pozostałych. Wisienka na torcie (oprócz Anglii) to interwencja przy drugiej bramce Słowaków. Anglicy srają pieniędzmi i nie mają co z nimi robić lub, jak mawiał s.p. Zarzeczny, jakieś małe pranko tam idzie.

Porter

Anglicy robili z nim co chcieli, żal bylo na chłopaka patrzeć. A teraz miałby grac przeciwko nim i lepszym od nich napastnikom z Premiership?

kibicu

O Kownackiego podobno podpytują kluby serie a. A o Kędziorę samo Monaco. Jak mówił Marcin Feddek nie tak dawno. Więc nie tylko Bednarek może odejść ale i też inni. Ale nie da się ukryć że Bednarek należał do wyróżniających się obrońców naszej ligi. Tu już musicie się wszyscy ze mną zgodzić..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porter

Czyli nie jest w stanie zagrać porządnie kilkunastu meczów w rundzie w naszej buraczanej lidze, a w Premiership bedzie wymiatał?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta