Szczupak Szarmacha daje Polakom zwycięstwo z Peruwiańczykami
Weszło

Szczupak Szarmacha daje Polakom zwycięstwo z Peruwiańczykami

Mundial z 1978 roku zakończył się wielkim niesmakiem u wszystkich kibiców piłki nożnej. Był to jeden z pierwszych turniejów, podczas którego posądzano niektóre reprezentacje o korupcję. Patrząc na wszystko po fakcie – niewykluczone, że coś w tym jest. Również my odczuwaliśmy mały niedosyt. W końcu Polacy byli faworytami do zgarnięcia głównej nagrody za triumf na mistrzostwach, a nasze poczynania skończyły się na piątym/szóstym miejscu. Dokładnie dzisiaj mija 39 lat od meczu, który miał okazać punktem kulminacyjnym drugiej rundy i miał pobudzić Polaków do walki na noże z Brazylią – kadra Gmocha pokonała Peru 1:0.

Nic dziwnego, że biało-czerwoni byli jednymi z kandydatów do złotych medali – w końcu lata 70 XX wieku w historii polskiego futbolu były cudowne. Złoto oraz srebro na Igrzyskach Olimpijskich czy brązowy medal na poprzedniej edycji mundialu to osiągnięcia z najwyższej półki. Byliśmy po prostu groźni, chyba najbardziej niebezpieczni w naszej historii. A do tego wszystkiego doszło kolejne działo w postaci Zbigniewa Bońka. Stara gwardia wciąż miała ikrę, młodzież zaś fantazję. Wystarczyło „tylko” połączyć dwa pokolenia genialnych piłkarzy, tych od trzeciego miejsca w 1974 i tych od trzeciego w 1982.Oczekiwania były duże, ale czy w takich warunkach nie do spełnienia?

W pierwszej rundzie Polacy byli fantastyczni. Zaczęli może mało obiecująco (remis z RFN, chociaż był dobrym wynikiem, wcale nie zwiastował dobrze), ale z każdym kolejnym meczem się rozkręcali. Starcia z Tunezją i Meksykiem zakończyły się zasłużonymi zwycięstwami naszych i zarazem awansem do drugiej rundy. W niej trafiliśmy na istną grupę śmierci.

Argentyna, Brazylia, Peru. Patrząc z perspektywy czasu, trafiliśmy najgorzej jak się dało. Brazylia to w końcu Brazylia, może im nie iść, ale jednostki zawsze potrafią zrobić różnicę. Argentynie – nazwijmy to – pomagały ściany, od pierwszego gwizdka sędziego zaczęło się faworyzowanie ekipy „Albicelestes”. Na pierwszy ogień dostaliśmy właśnie kadrę w niebiesko-białych trykotach i zebraliśmy zasłużone bęcki. Mecz z Peru był meczem o nadzieję na awans, bo w przypadku nawet remisu powrót do siebie byłby przesądzony. Gdyby nie świetny odbiór Grzegorza Laty i jeszcze lepsza wrzutka przyszłego prezesa PZPN-u, w starciu z Latynosami nie padłaby żadna bramka. A samo wykończenie Andrzeja Szarmacha – majstersztyk.

Jeśli my możemy czuć niedosyt, to co w takim razie mają czuć kibice Brazylii? Zanim przejdziemy do sedna, to opowiemy wszystko od początku. „Canarinhos” wygrali z Polakami, tym samym pozbawiając nas jakichkolwiek szans na awans do miejsc 1-4 i zajęli pierwsze miejsce w grupie. Argentyna, by ich wyprzedzić i w efekcie awansować do finału, potrzebowała rozgromić Peru 4-0. Zadanie trudne, ale i na to znalazło się idealnie rozwiązanie. Choć niczego nie udowodniono, powszechnie sądzi się, że przywódcy obu państw dogadali się finansowo – chodziło o potężną wpłatę ze strony argentyńskiej junty na rzecz peruwiańskich fundacji. Wynik spotkania? 6-0 dla reprezentacji, w której prym wiódł Mario Kempes. W ten sposób to Argentyńczycy zdobyli puchar za triumf na własnych mistrzostwach, wygrywając po dogrywce z Holendrami. Dla Brazylijczyków brązowe medale były jak porażka i nie potrafili (do tej pory nie potrafią) się z nią pogodzić.

 

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Matciak

„Wystarczyło „tylko” połączyć dwa pokolenia genialnych piłkarzy, tych z trzeciego miejsca w 1974 i tych z trzeciego w 1982″ – cóż za karkołomna teza! Gmoch musiałby chyba skorzystać z wehikułu czasu żeby przenieść Matysika, Buncola, Smolarka, Kupcewicza, Wójcickiego i innych o cztery lata wstecz. Autor musi być wielkim fanem filmów z serii „Powrót do przeszłości”

DrMabuse
Wisła Kraków

Kupcewicz i Wojcicki byli już w kadrze na MS 78.

Matciak

Zgoda, byli w kadrze, ale jako perspektywiczni młodzieżowcy i jeszcze nie stanowili o jej sile. Obaj nie zagrali ani minuty.

DrMabuse
Wisła Kraków

Na pierwszy ogień dostaliśmy właśnie kadrę w niebiesko-białych trykotach i zebraliśmy zasłużone bęcki.

Nonsens. Akurat mecz z Argentyną był naprawdę wyrównany i gdyby nie brak skutecznosci oraz indywidualne błędy Kasperczaka i Deyny, mozna bylo pokusic się przynajmniej o remis.

Matciak

Mecz z Argentyną był wyrównany i gdyby obowiązywały dzisiejsze przepisy to Kempes wyleciałby z czerwoną kartką za rękę w obronie bramki przy stanie 0:1. Karny Deyny……!? Naprawdę określenie „bęcki” nieuprawnione!

wpDiscuz

INNE SPORTY

WARSZAWA 17.05.2018 
KONFERENCJA PRASOWA  PRZED BOXING NIGHT 14 NARODOWA GALA BOKSU --- PRESS CONFERENCE BERORE BOXING NIGHT 14 NATIONAL BOX GALA  
MARCIN NAJMAN   
FOT. ANNA KLEPACZKO/FOTOPYK/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
26 maja, 11:40