„Ale teraz to już na serio ostatnia szansa” – odcinek dwudziesty ósmy
Weszło

„Ale teraz to już na serio ostatnia szansa” – odcinek dwudziesty ósmy

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN to organ dość specyficzny. Ich zadanie z grubsza można określić jako próbę pogodzenia ognia z wodą za pomocą agrafki i gumy do żucia. Z jednej strony powinni stać na straży porządku i uczciwości – bezwzględnie ścigać i karać wszystkie przypadki zaległości w pensjach czy braków organizacyjnych. Z drugiej strony – przecież to nie kat w czerwonym kapturze, ale jeden z organów funkcjonujących w szeroko pojętym środowisku piłkarskim. W interesie środowiska piłkarskiego jest zaś, by kluby raczej nie upadały, by 14-krotni mistrzowie raczej nie grali w IV lidze i przede wszystkim – by wierzyciele mogli ściągać długi choćby i od pacjenta w agonii, zamiast bezradnie krzyczeć w kierunku jego mogiły.

Dlatego też dalecy jesteśmy od krytykowania pięćset szesnastej próby utrzymania przy życiu Ruchu Chorzów. Dziś Komisja wydała komunikat – do 19 czerwca Ruch ma czas na spłatę zobowiązań, od których miga się od dobrych kilkunastu miesięcy. Pisaliśmy o każdej zaległości – o niewypłaconych premiach dla piłkarzy, o pensjach Dariusza Gęsiora oraz niezapłaconej części od transferu Mariusza Stępińskiego, przy której wierzycielem jest niemiecki FC Nurnberg. Trupy w Chorzowie wypadają z każdej szafy, statek przecieka w siedmiu miejscach, pożar obejmuje połowę parteru i całe piętro – ale Ruch jeszcze dyszy.

7 dni to diabelnie mało, jeśli zaległości sięgają kilkunastu miesięcy i więcej. Wygląda to też naprawdę jak ostatnia szansa. Brak licencji na I ligę – a taki scenariusz zostanie zrealizowany w przypadku dalszego migania się od spłaty długów – to właściwie śmierć Ruchu i tak zwany „start od zera”.

Tu jednak pojawiają się słuszne argumenty zwolenników podtykania kolejnych kroplówek – „start od zera” brzmi pięknie, powrót rok po roku, kolejne awanse, fety, ckliwa historia o feniksie z popiołów, ale odsiewając didaskalia – to też stadko wierzycieli, którzy zostają bez pieniędzy oraz bez szans na otrzymanie choćby najmniejszej części z nich. Trup sobie dogorywa, komornik zajmuje, co da się zająć, a w tym samym czasie nowy klub w blasku chwały wraca rok po roku na swoje miejsce. Ma nazwę, trofea i historię starego, ale długi? Długi to nie my, to tamci!

Zrozumiałe, że Komisja Licencyjna chcąc reprezentować interes oszukanych przez Ruch musi próbować podtrzymywać go przy życiu – wystarczy wyobrazić sobie, że Komisja degraduje Ruch już zimą, gdy mleko się rozlało. Ilu ze spłaconych w ostatnich 6 miesiącach ludzi zobaczyłoby wówczas swoje pieniądze?

Ale nawet w takim tłumaczeniu dojeżdżamy do ściany. Jeśli 19 czerwca Ruch będzie miał zaległości licencyjne – czyli którekolwiek z trzech wymienionych wyżej – licencji nie otrzyma. Upadek będzie wówczas przesądzony. Siedem dni. Zegar tyka, ale co najgorsze – Janusz Paterman, mimo zaufania i wsparcia kibiców, wygląda na gościa, który zamiast płacić wierzycielom, woli finansować prawników, szukających coraz to nowych sposobów, by uniknąć najprostszej czynności: płacenia.

A bez tego Ruch Chorzów w piłce nożnej funkcjonować nie może, niezależnie ile ma tytułów i jak piękną historię.

Fot.FotoPyK

KOMENTARZE (52)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Blizbor

” Ilu ze spłaconych w ostatnich 6 miesiącach ludzi zobaczyłoby wówczas swoje pieniądze?”

A ktoś został spłacony? Skoro nie mieli 25 tys. złotych na pensję Lipskiego, za którego mieli milionową ofertę zimą, to skąd mieliby mieć pieniądze na innych? Niech już lecą.
Dłużników mi szkoda, ale nie wszystkich. Miasta ani trochę, oni są winni w dużej mierze tej sytuacji.
Piłkarzy też mi niektórych nie żal, bo musieli wiedzieć, jaka jest sytuacja Ruchu. Takie rzeczy w środowisku są powszechnie znane. Oczywiście pieniądze zgodnie z umową się należą, ale nie poszedłbym pracować do firmy, o której publicznie wiadomo, że ma długi wobec byłych pracowników, których nie spłaca.

Mikas
West Ham United

Niektórzy zostali. Na pewno poszedł już hajs na konto Norymbergi. Nie wiem jak z resztą dłużników, bo nie śledzę tego aż tak uważnie. Sesja ważniejsza

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
KS Milan

Bez sensu. Wieczne rzucanie kół ratunkowych finansowym trupom nie pchnie naszej kopanej do przodu. Wprost przeciwnie.

Murphy

Tutaj nie ma mowy o kroplówkach, raczej po prostu odwleczono decyzję o wyłączeniu podtrzymania życia. Poza tym nawet jeśli Ruch nie dostałby licencji obecnie i tak do KL nikt nie mógłby mieć pretensji. Ruch jest tak naprawdę winien sobie sam. Co innego zaległości, bo klub nie ma pieniędzy, ale co innego ukrywanie się, jakieś śmieszne podwójne umowy, i brak umiejętności rachunku alternatywnego na podstawowym poziomie. Czyli nie sprzedanie Lipskiego. I można tak wymieniać i wymieniać….

bastion79
KS Milan

No właśnie. Odwleczono decyzję tylko po co? Co do komisji, to niech się dobrze zastanowią nad przyznaniem lub nie, bo się może okazać, że dziennikarze mają lepsze informację. Niech się biorą do roboty do której są stworzeni, a nie za rozkminki komu dać a komu nie.

majkel1806

Dla mnie generalnie droga obrana przez komisję jest słuszna – wyciągają do klubu rękę. Tyle, że tutaj jest przypadek szczególnie beznadziejny – zamiast skorzystać z podanej ręki (ugody z wierzycielami, ugodowe podejście komisji) to w Chorzowie próbują coraz bardziej kuriozalnych powodów żeby udowodnić że problemów nie ma. W ogóle to postępowanie wobec Ruchu może się Komisji Licencyjnej długo odbijać czkawką – bo skoro dawali tyle razy szansę klubowi z Chorzowa i szli na takie ustępstwa, to naturalnym następstwem powinno być podobne podejście wobec innych klubów które w przyszłości mogą mieć takie problemy. Rozumiałbym podani ręki raz, drugi może trzeci – ale ustępstwa na jakie idzie komisja wobec klubu z Chorzowa są moim zdaniem za daleko idące i w dłuższej perspektywie szkodliwe dla oczyszczania polskiej piłki z patologii

Pozniej wymysle nick

Kogo nie zaluje? Na pewno Przybeckiego, na miejscu klubu poszukalbym furtki prawnej zeby go jakos obciazyc jakims milionowym odszkodowaniem za te popisy. Przywiesilem na nim oko kilkukrotnie w tym sezonie i jest to dla mnie jeden z naprawde wiekszych absurdow tej naszej przasnej ligi to ze ten buowaty pseudokopacz gral w miare regularnie w jakims zespole. Przybecki! Nigdy nie bedziesz pilkarzem!

running_t
Miedź Legnica

@Pozniej wymysle nick: A pomyślałeś może że ktoś z Ruchu Chorzów powinien sprawdzić czy Przybecki prezentuje poziom ekstraklasowy ZANIM podpisano z nim kontrakt? Jak dla mnie wina za to, że takich parodystów oglądamy w polskiej Ekstraklasie leży jednak głównie po stronie fatalnego skautingu, a nie po stronie piłkarzy, którzy zazwyczaj szczerze wierzą w swoje umiejętności i jak dostają szansę sprawdzenia się w ekstraklasie to z tej szansy po prostu chcą skorzystać.

FC Bazuka Bolencin

Przybecki jest tylko jednym z wielu takich „piłkarzy” których znajdziemy na pęczki w naszej lidze.
Którzy zabłysnęli kilka lat temu golem, asystą albo 2-3 szybkimi rajdami i teraz jadą już n-ty sezon na opinii (a co głupszych kibiców utwierdzają w niej specjaliści z ligowej telewizji i innych mediów). Nasza liga jest pełna takich Przybeckich, Mazków, Zwolińskich, Urygów, Buksów itp. Zawodników którzy wszystko potrafią ale tylko na treningach (i to też gdy im się chce) albo w Turbokozaku. A podczas meczów mamy napastników którzy nie potrafią strzelać bramek, skrzydłowych nie notujących asyst albo rosłych stoperów nie wygrywających główek.
Brak ambicji i umiejętności (tu kamyczek do ogródka trenerów grup młodzieżowych w klubach) to rak który gnębi ostatnio naszą rodzimą piłkę klubową.

MaLk

„Na wstępie muszę się jednak przyznać – jestem wielkim fanem Komisji Licencyjnej, bardzo doceniam wiedzę jej szefa Krzysztofa Sachsa, spoglądam życzliwie w kierunku wszystkich pomysłów tego organu, bo podczas licznych rozmów wyrobiłem sobie zdanie, iż ci ludzie po prostu chcą dobrze. (…) Komisja Licencyjna uczy polskie kluby finansów, racjonalnego zarządzania. ”

(12 kwietnia 2016, autor wiadomy 😉

bastion79
KS Milan

Dla mnie bomba!

crespo1

Niech ten klub wreszcie upadnie.

aitor

Ta komisja licencyjna jest jak dziewica: i chciałaby, i się boi… I tak co sezon, dopóki Ruch jej nie wy…

bastion79
KS Milan

Ja powiem tak: komisję licencyjną winiłbym najmniej. Ps. Chce tylko śmiałości nie ma.

piotrz

Najlepsze jest to że oni już mieli licencję na ekstraklase. Nagle z jednej listy pracowników zrobiło się n punktów do spłaty.

FRYZJER z WeRONEK
Amica Poznań

Zapytajcie się w Poznaniu działaczy Amiki Poznań jak oddłużali swego czasu Lecha z długów byłego sponsora PKP, a przede wszystkim obecnego prezesa PZPN który swego czasu pomógł cudownie oddłużyć swój były klub Widzew Łódź 😀 Ale jak pokazuje historia w tym drugim przypadku nie wyszło to na „zdrowie” 😉

Bonus Burdenski
1. FC Köln

Ej!!

Kormoran358

Ja przepraszam bardzo ale niby dlaczego od 4 ligi a nie 8 czy 9?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

YanuszYoyko
Drużyna-A

ale skąd to wynika?? paragraf na to jaki?? jaka jest definicja zasłużony?? zresztą to już będzie nowy klub a nie zasłużony, jedynie znaczek zostanie.

kyrre_sk

Janusz, kto jak kto, ale Ty powinieneś się orientować w temacie: twoja zasłużona Gieksa też zaczynała od IV ligi.

Staszek Anioł

Jest uchwała PZPN o „szczególnie uzasadnionych przypadkach”, gdy związek wojewódzki może zgodzić się na start „nowego” klubu w IV lidze, klasie okręgowej lub klasie A.

werseo

Ale wy pierdolicie. Są pewne warunki do otrzymania licencji i komisja je przestawiła. Inne były warunki na ekstraklasę, a jak się okazało że Ruch spada to komisja musiała przestawić nowe na jej zaplecze. Czego nie rozumiecie? O jakim utrzymywaniu przy życiu wy bredzicie? Komisja utrzymuje przy życiu Ruch? Nie. Albo zaległości zostaną spłacone albo adios Patermanos i licencji nie będzie. Ale nie, wy byście chcieli by za całokształt wywalić Ruch na bruk, nie ważne czy daliby radę spłacić zadłużenie czy nie. Ja rozumiem, że piłkarzyki którzy się z wami kontaktują są sfrustrowani i ta frustracja przechodzi na was ale zachowajcie ciut obiektywizmu. Krytykujecie klub za długi, ale za nimi stoi dobrze wszystkim znany krętacz Dariusz smagorowicz. Ale nie, lepiej narzucać negatywną narrację wobec klubu który próbuje wyjść na prostą. A przecież tyle żółci nie wylewacie na kluby które również są zadłużone i nie płacą…

Wodzu_L

Zachowując obiektywizm- to ruch powinien już w zeszłym sezonie stratować od A klasy, chyba ze macie jeszcze tam B klasę. I nie ma mowy tu o żadnych warunkach- ten klub nie spełnia żadnych( np.stadion)

werseo

Bzdury, bzdury, bzdury. Stadion był kilkukrotnie w ostatnich latach modyfikowany zgodnie z życzeniami ligi i UEFA, aby wymogi spełnić. Nie można przyznać licencji za to, że krzesełka są brudne albo że hulają po trybunach skorupki od słonecznika. Puknij się w łeb.

MaLk

Zdjęcie profilowe werseo
Akurat te warunki są takie same w Ekstraklasie i w I lidze, inne są tylko terminy wydawania licencji.

Generalnie chodzi raczej o to, że Komisja Licencyjna sztucznie wydłuża im termin płatności przeterminowanych zobowiązań odraczając podjęcie decyzji, bo korzysta z przepisu, który pozwala olać kryteria F.03 i F.04 przy spłacie zaległości, która nastąpiła do momentu wydania decyzji. Wtedy mogą przyznać Ruchowi licencję bez konieczności tłumaczenia się komukolwiek. Choć akurat przepisy raczej nie dają Komisji możliwości „zobowiązywania do uregulowania zaległości”, a co najwyżej do „zobowiązania do dostarczenia dowodów” uregulowania zaległości bądź „uzgadniania” działań informacyjnych – tutaj Komisja Ligi zaczyna się bawić w kreatywną interpretację przepisów, ale mniejsza o to.

Tak czy inaczej, Komisja Licencyjna i tak ma furtkę, na mocy której może Ruchowi przyznać licencję nawet jeśli nie będzie spełniał tych kryteriów – „w uzasadnionych przypadkach”.

m1025

masz rację cały świat się uwziąl na Twoj ukochany klub z prezesem na czele . Tym samym prezesem , ktory przyskapil na trzy pensje dla Lipskiego 24 tysia i dzieki czemu dobra banka poszla się je..c. Ale winien jest Lipski a nie wspanialy Pan Prezes . Faktyczni niezle ch…e z tych pilkarzy chca kasy , ktora im sie nalezy zgodnie z umowa , wiekszej niegodziwosci swiat nie widzial.

podgor5

odłączyć w pizdu ten respirator i zgasić światło

Nenad Bjelica
Kolejowy Klub Sportowy Poznań

Nie zapłacą, bo niby z czego, nikt głupi też się nie trafi, żeby zapłacić za nich, bo to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Jak mogli zarobić na sprzedaży Lipskiego to głupcy woleli go oddać za darmo. To jest trup i jak trup skończy.

Wicher

Nie spłacili w rok a nawet dłużej a spłacą w 7 dni? Ktoś jest nieźle pizgnięty w tej komisji. Nie wierzę że odstaną tą licencję. Po tym jak już zaora się Ruch i stworzy się coś nowego i na pewno nie będzie to 14 krotny Mistrz Polski) na miejscu miasta rozważnie bym myślał o przyszłości i nie wychodził wyżej niż II no może I liga bo parcie na Ekstraklasę skończy się tak samo. Ktoś powie, że takie miasto zasługuje na klub w Ekstraklasie. Może i tak, ale klub trzeba umieć utrzymać a w Chorzowie tego nie potrafili przez lata, nawet jak osiągali dobre wyniki. Żegnam tą patologie bez żalu i z nadzieją że szybko nie wrócą.

MaLk

Jeśli w międzyczasie dostaną kasę z Ekstraklasy czy tam innego Canalu+, od miasta, sponsora itp. – to tak, mają szansę w 7 dni (o ile nie przechwyci wszystkiego komornik).

Wicher

A wiadomo, że dostaną? Z tego co wiem mieli dostać już tyle kasy na spłatę długów, ze bania mała – niedostali do dzisiaj. I w sumie zdradzę ten sekret – nie dostaną do 19 czerwca. Większość piłkarzy od dawna wie że nie zobaczą tej kasy, którą jest im winny klub.

Viva la Libertad
(L)

Dlaczego niby miasto Chorzów zasługuje na esktraklasę? Jest 35 innych większych miast w Polsce.

Wicher

Bo nie potrafi jej utrzymać. Co z tego, że miasto ma klub w Ekstraklasie jak za chwile klub wpada w długi, potem jest przejęty przez miasto a potem musi bankrutować.

zamocny

no niestety prawda jest taka, ze dzialacze ruchu bezczelnie jechali na marce tego klubu mamiac roznych wierzycieli. jesli ma byc normalnie to ten klub musi upasc i zaczynac od 0. nie moze byc tak, ze inne kluby o zdrowych finansach nie moga sobie pozwolic na zatrudnienie jakiegos zawodnika, bo taki ruch obiecujac gruszki na wierzbie obiecuje 2 razy tyle chociaz i tak wie, ze nie bedzie w stanie tego udzwignac.

AmoN

LachoAmica gra sobie w Poznaniu jakby nic sie nie stalo. A odjebali ten sam numer. Zlikwidowali zadluzonego Lecha, pojawila sie Amica, ktora kupila sobie ich barwy osiagniecia itd. A ze Lech nikogo nie splacil…. Niewazne bo pan Majchrzak z Lipczynskim oglosili, ze do klubu wchodzi inwestor( Amica) i pyrki lyknely jak mlody pelikan.
Niebieskie pionki jestescie Amica Wronki!!!!

Raskolnikov74

A teraz wyobraźcie sobie sytuację, że pracodawca nie płaci wam od roku, mimo że firma wciąż funkcjonuje na rynku. Też byście byli tacy mądrzy? Ruch Chorzów to kurwy i złodzieje, sąd powinien wydać wyroki na poszczególnych oszustów, komornik zlicytować majątek i wypłacić poszkodowanym zaległości, a PZPN wydać zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek rozgrywkach. Bo co to za pomysł, że złodziej może grać w 3. czy 4. lidze bez konsekwencji prawnych?

Ratowanie Ruchu to przejaw patologii, ten klub powinien zostać rozwiązany, jako organizacja przestępcza :-) No ale czy firma, która w strategii działania ma zapisane credo: dymamy i okradamy wszystkich ile się da, nie jest organizacją przestępczą?

YanuszYoyko
Drużyna-A

kto mi wskaże paragraf, że nowy klub ruch Chorzów może startować od 4 ligi??? Jak ja założę nowy klub to jadę od b-klasy, od samego dołu. Jeśli klub zmieniają, formę prawną, nr NIP, KRS, czyli powstaje nowy twór by uniknąć spłaty wierzycieli starego klubu, to niech zaczyna na pastwiskach, a nie jeszcze mu się umożliwia grę od 4 ligi. To by ich tak naprawdę zabolało.

podsluch

wskaże

YanuszYoyko
Drużyna-A

już. dzięki

N.

Mocny dylemat – jak upadną, to nikt nie zobaczy złamanego grosz, jak nie upadną, to będzie się naciągało przepisy i zasady, bo Ruch, bo legenda, itd. Szkoda, ze ŁKS nie był podobnie potraktowany kilka lat temu.

Staszek Anioł

Tyle że ŁKS nie wyleciał z poziomu centralnego i jeszcze wrócił do E-klapy.

vin

Na sytuacji Ruchu trzeba stworzyć nowy system karania klubów żyjących latami na wymyślonych funduszach. Smutne to ale taka jest prawda, jeżeli Ruch znów dziwnym trafem dostanie licencje to będzie to oznaczać że nigdy nie wybrniemy się z tego gówna – wirtualnych licencji. Sytuacja jest prosta jest deadline i jeżeli nie jesteś czysty lecisz od razu w dół, nie do pierwszej tylko do np. 3 ligi i tyle. Bez patrzenia na zasługi dla piłki i tradycji i innych zasług!!!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

m1025

ciekawe co by bylo jakby sie tak komisja cackala z L? Ale kibice Ruchu i tak ja nazwa komisja L:)

Andrzej Dudziarz

Ruch niech się pilnuje, bo jeszcze 4-5 razy dostaną ostatnią szansę, i mogą dostać słowną naganę.

Znawca94

Po tym co oni odpieprzają to do IV ligi i najlepiej na 5 lat.A tak całkiem serio to nie powinno być tak,że można rozwiązać spółkę i już ludzie którym się zalega zostają z niczym.Dlugi powinny przejść bezpośrednio na tych co zarządzają tym klubem/kołhozem(niewłaściwe skreślić)

lisiec

Z jednej strony wyrok wydaje się rozsądny (o ile to nie jest czas tylko na różne działania wspomnianych prawników). Z drugiej taką patologię można wyleczyć tylko startując od zera. A poza kibicami Ruchu już chyba nikt w Polsce nie wierzy, że kolejne ratowanie na siłę klubu może uratować ten klub. Na całym Śląsku przespali zmianę Polski na bardziej cywilizowaną. A może wszyscy zdolni już stamtąd wyjechali…

Radomiaczek

Prawda jest taka iż długi są i jeżeli nie można ich spłacić, to jak dalej może istnieć taki podmiot gospodarczy?
Tak nawiasem: może Ktoś wie jak będzie z rozstawieniem w 1lidze, jeżeli ruch spadnie? Awans z 2 ligi czy z grupy spadkowej ktoś zostanie?

craft

Radomiak awansuje jak sądzę.

Patyslav

UWAGA! Nie widze nigdzie na stronie glownej info o odcinku nr 29. Ruch zaś dostal nowy termin na splate… czyli bedziemy sie tak bawic w nieskonczonosc bo jak nie znajda znow pieniedzy to bedzie odcinek 30 z nowym terminem…

wpDiscuz
Najnowsze wpisy

INNE SPORTY