SKA Chabarowsk w rosyjskiej ekstraklasie. Za rok europejskie puchary?
Weszło

SKA Chabarowsk w rosyjskiej ekstraklasie. Za rok europejskie puchary?

Dużo było na ten temat spekulacji i w końcu stało się – klub z końca świata awansował do rosyjskiej ekstraklasy. Nie chodzi tu jednak o częściej wymienianą w tym kontekście Łucz Władywostok, ale o klub z miasta wysuniętego jeszcze bardziej na wschód, czyli SKA Chabarowsk. Ten sam Chabarowsk, który jest jeszcze bardziej na wchodzie, niż najbardziej wychylony na wschód punkt Chin…

Jakkolwiek spojrzeć, ligę rosyjską czeka teraz zupełnie nowe rozdanie. Jak bardzo SKA zmienia piłkarską geografię w tym kraju, widać po lokalizacji klubów na zwyczajowej mapce z Wikipedii:

Naprawdę niewiele zabrakło, by liga rosyjska była niemal całkowicie europejska, bo jej obszar mógł wyznaczać łańcuch górski Uralu, który przy okazji jest umowną granicą dwóch kontynentów. Po tym, jak z ligą pożegnał się syberyjski Tomsk, oczy wszystkich zwrócone były na baraż o ekstraklasę pomiędzy Chabarowskiem oraz „bliskim” Orenburgiem. I tak naprawdę dopiero po serii rzutów karnych zapadł wyrok, a za głowę złapali się kierowcy autobusów ze wszystkich rosyjskich klubów (no dobra, wiemy że będą tam latać). Tak czy inaczej pozostałe ekipy z rosyjskiej ekstraklasy czekać będzie teraz jeden koszmarnie długi wyjazd.

Weźmy chociażby klub Janusza Gola, czyli Amkar Perm, który należał dotąd do ekip grających najbardziej na wschód. Teraz jednak Amkar będzie musiał pokonać jeszcze jakieś 7000 kilometrów, by zagrać na wyjeździe w Chabarowsku. Według map Googla naziemnym transportem publicznym trzeba by liczyć jakieś pięć dni w jedną stroną. I to się dopiero nazywa hardcorowy wyjazd.

A jakie to może mieć konsekwencje dla naszej piłki? Poza Polakami, którzy zagrają w Rosji w kolejnym sezonie (sporo się mówi na przykład o powrocie na wschód Rybusa), póki co niewielkie, ale też naprawdę szybko może się to zmienić. W lidze rosyjskiej w nowych rozgrywkach stawka będzie bardzo wysoka – w zreformowanej Lidze Mistrzów będą czekać dwa pewne miejsca w fazie grupowej (to akurat ani SKA, ani naszych ligowców raczej nie będzie dotyczyć), a także dojdą do tego trzy miejsca w Lidze Europy. Jeżeli więc w Chabarowsku zaliczą naprawdę dobry sezon w roli beniaminka, już za rok polskie zespoły mogą się naprawdę przekonać, co oznacza daleki wyjazd we wstępnej fazie europejskich rozgrywek. I wtedy chyba nawet sami przyznalibyśmy, że gra w pucharach może być dla naszych klubów swoistym pocałunkiem śmierci.

KOMENTARZE (29)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

A tymczasem TSV 1860 Monachium spadło w odmęty amatorskiego futbolu.
Nie dostali licencji na 3 ligę i w najlepszym wypadku zaczną od 4 poziomu rozgrywkowego.

Tak w ramach ciekawostki. Wymogiem licencyjnym było okazanie zabezpieczenia 10 mln eur budżetu. Na 3 poziomie rozgrywkowym.
A my się podniecamy bo jeden klub eklapy dysponuje budżetem 30 mln eur.

SLUMS_ATTACK

No i co? Jesteśmy biedniejsi od Niemiec więc to nic dziwnego

Urkides
Legia Warszawa

Dziwne jest że jesteśmy o tyle biedniejsi a wiecznie chcemy pouczac jak żyć.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

SLUMS_ATTACK

Pewnie mu chodziło o uchodźców itd

Urkides
Legia Warszawa

Kogo chcemy pouczać? Wszystkich. Polacy są w czołówce emigrantów we wszystkich bogatych karajach Europy, jadą tam bo tam więcej płacą i życie jest lepsze ale wiecznie wszystkich krytykujemy i pouczmi. Angole to głupki, Francuzi brudasy, Niemcy rozpierdalają własny kraj itd. Gdyby nie kasa i miejsca pracy od lewackich pedałów to w Polsce dalej byśmy klepali biedę.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Plan Marshala dla Polski jak i zrzeczenie się kontrybucji wojennych od potomków nazistów odrzuciły własnie lewackie, polskojęzyczne pedały, przywiezione na ruskich czołgach towarzyszu – masz jak przystało na imbecyla wybiórcze postrzeganie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KO
AS Roma

mieszkam w Niemczech od ponad trzech lat i do tej pory nie zauważyłem żeby ktokolwiek w jakikolwiek sposób rozpieprzał Niemcy. Uwierz tu wszyscy bardzo dobrze się mają, a rozstrzał poglądowo – polityczny nie dorównuje w 1/100 polskiemu.

jeremy

no i co z tego że ty mieszkasz w Niemczech, my w Polsce i tak wiemy lepiej. Wszystko widzimy w wiadomościach..

Urkides
Legia Warszawa

KO
Jak ktoś ogląda TVPiS to lepiej wie jak jest w tej gnijacej Europie niż ci którzy tam mieszkają. W ZSRR też propaganda twierdziła że zachód gnije. Ale jak przy tym ładnie pachnie, dodawali ci co mieli okazję zobaczyć to gnicie osobiście.

Kozio
Narew Ostrołęka

Słaba prowokacja

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Niemcy dostały Plan Marshala, a my stalinowską okupację towarzyszu. Ogarniasz różnicę?

Miszcz Joda
Der Adler im Flug ;)

Aż o tyle to nie jesteśmy.
Tam są ostre wymogi licencyjne.

Przeliczając na siłę nabywczą to u nas w 3 lidze minimum byłoby ok. 2.5 mln eur 😉

Urkides
Legia Warszawa

Dawać Probierza na trenera tego Chabarowska. Ale będzie miał usprawiedliwień i powodów do płaczu. Pewnie by sobie zarzyczył samolotu z boiskiem treningowym żeby miec czas trenowac w podrózy. No i ruskich dziennikarzy na staż do Polski zeby się nauczyli jak sie pisze o przemęczeniu zawodników i psychicznym dyskonforcie wynikającym z ciągłego latania. Krótko mówiąc Probież do spółki z przeszkolonymi w Polsce dziennikarzami doprowadził by do reformy rosyjskiej ligi.

Staszek Anioł

Zawsze może podpytać Kubickiego o jego „przygodę” w Sibirze Nowosybirsk.

Urkides
Legia Warszawa

Myślisz że powinien się ubiegać o jakąś rentę dla Sybiraków. W końcu tylu mamy teraz poszkodowanych przez system że Kubicki też mógłby się załapać na jakieś odszkodowanie.

Staszek Anioł

Odpada, bo wybrał się tam dobrowolnie, i to dwukrotnie. Za drugim razem spieprzając zresztą z Podbeskidzia, które potrzebowało „ostatniego namaszczenia”, a i tak się uratowało. Po powrocie do Bielska-Białej miał tam zresztą przekichane jako zbieg.

Staszek Anioł

Do Ligi Europy przecież i tak mogli wejść przez Puchar Rosji. 😉

Oczywiście SKA Chabarowsk nie jest pierwszym klubem w lidze rosyjskiej z Dalekiego Wschodu. Poza wspomnianą Łuczą z Władywostoku był niegdyś – i to w tym samym czasie! – Okiean z pobliskiej Nachodki. To były derby!

KO
AS Roma

Notka o niczym:

Nic niewnoszące bajania o europejskich pucharach.
Hipotetyczne zestawienia jakichś przyszłych podróży polskich zespołów na rosyjski koniec świata.
Nic niewnoszące stawianie hipotez na temat przyszłych konsekwencji dla polskich piłkarzy, którzy tak naprawdę w tej chwili tak są pożądani w rosyjskich zespołach jak ci z Madagaskaru. Gol po prostu – jeśli do tej pory nie zabierze zabawek i wróci do PL – wsiądzie w samolot i wygodnie sobie poleci, i zobaczy nowe miejsce na Ziemi.

No i te pisanie w formie my napisaliśmy, my wiedzieliśmy, my twierdzimy – wy tam siedzicie po trzech przy laptopie czy jak?:)

Winszuje tekstu o wysokiej wartości merytorycznej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Najlepiej z Azorów.

michalszostak
Premier League

Polski klub to raczej nie chciałby tam jechać, nie dość, że pewny oklep po takiej podróży to jeszcze koszta samolotu takie, że lepiej dać już walkowera :)

łysy grubas

Zamiast artykułu o klubie,przedstawienie jakiegoś zawodnika,gwiazdy zespolu cos o stadionie,o kibolach,w końcu niewielu coś mówi nazwa Ska Chabarowsk, to w zamian jakies pierdoły o tym,ze tam wszędzie daleko,leci ten portal z poziomem w dół na łeb na szyje.

jeremy

Jak to mówią na Jamajce „Do the Ska” :)

Kozio
Narew Ostrołęka

Warto wspomnieć, że na drugim poziomie rozgrywkowym w Rosji jest jeszcze ciekawiej pod kątem odległości między miastami. Raz, że w lidze gra zespołu z Kaliningradu(!) ; dwa oprócz zespołu z Chabarowska w minionym sezonie grał również Władywostok, a do tego jeszcze 3 kluby grające na Syberii. Cała liga liczy 20 zespołów, także liczba przebytych kilometrów w trakcie sezonu musi być wręcz kosmiczna. Zastanawiam się tylko, w jakim celu zrobili drugą ligę ligą ogólnokrajową. Kluby muszą mieć bardzo duże budżety tylko, że zamiast inwestować w szkolenie i rozwój (wiem, że oligarchia w Rosji intensywnie inwestuje w sport, więc pewnie kluby nie muszą się specjalnie martwić) muszą wydawać ogromne pieniądze na podróże samolotami.

Staszek Anioł

Najlepsze jest to, że jedną ligę ogólnokrajową mieli też za czasów sowieckich, i to przez jakieś 20 lat. Chociaż klubów z Dalekiego Wschodu chyba tam nie było, nie kojarzę, żeby jakiś się załapał. W każdym razie latania też tam było mnóstwo, od Łotwy po Tadżykistan.

Po rozpadzie ZSRR mieli przez dwa lata trzy grupy II ligi, ale od tego czasu mają jedną. Widocznie jakoś to działa, może uznali, że na zapleczu elity powinny być tylko kluby, dla których ewentualny awans nie będzie wstrząsem finansowym.

zenek122
Drużyna Pierścienia

Problem w tym, że to raczej Chabarowieck ucierpi na tycho dległościach a nie Suprime Liga Ruska, gdyż pozostałe drużyny polecą do Chabrowiecka raz w sezonie a Chabarowieck do nich będzie latał co dwa tygodnie.

werseo

Będą grali na stadionie im. Lenina xD

wpDiscuz