post Avatar

Opublikowane 02.06.2017 16:43 przez

redakcja

Dużo było na ten temat spekulacji i w końcu stało się – klub z końca świata awansował do rosyjskiej ekstraklasy. Nie chodzi tu jednak o częściej wymienianą w tym kontekście Łucz Władywostok, ale o klub z miasta wysuniętego jeszcze bardziej na wschód, czyli SKA Chabarowsk. Ten sam Chabarowsk, który jest jeszcze bardziej na wchodzie, niż najbardziej wychylony na wschód punkt Chin…

Jakkolwiek spojrzeć, ligę rosyjską czeka teraz zupełnie nowe rozdanie. Jak bardzo SKA zmienia piłkarską geografię w tym kraju, widać po lokalizacji klubów na zwyczajowej mapce z Wikipedii:

Naprawdę niewiele zabrakło, by liga rosyjska była niemal całkowicie europejska, bo jej obszar mógł wyznaczać łańcuch górski Uralu, który przy okazji jest umowną granicą dwóch kontynentów. Po tym, jak z ligą pożegnał się syberyjski Tomsk, oczy wszystkich zwrócone były na baraż o ekstraklasę pomiędzy Chabarowskiem oraz „bliskim” Orenburgiem. I tak naprawdę dopiero po serii rzutów karnych zapadł wyrok, a za głowę złapali się kierowcy autobusów ze wszystkich rosyjskich klubów (no dobra, wiemy że będą tam latać). Tak czy inaczej pozostałe ekipy z rosyjskiej ekstraklasy czekać będzie teraz jeden koszmarnie długi wyjazd.

Weźmy chociażby klub Janusza Gola, czyli Amkar Perm, który należał dotąd do ekip grających najbardziej na wschód. Teraz jednak Amkar będzie musiał pokonać jeszcze jakieś 7000 kilometrów, by zagrać na wyjeździe w Chabarowsku. Według map Googla naziemnym transportem publicznym trzeba by liczyć jakieś pięć dni w jedną stroną. I to się dopiero nazywa hardcorowy wyjazd.

A jakie to może mieć konsekwencje dla naszej piłki? Poza Polakami, którzy zagrają w Rosji w kolejnym sezonie (sporo się mówi na przykład o powrocie na wschód Rybusa), póki co niewielkie, ale też naprawdę szybko może się to zmienić. W lidze rosyjskiej w nowych rozgrywkach stawka będzie bardzo wysoka – w zreformowanej Lidze Mistrzów będą czekać dwa pewne miejsca w fazie grupowej (to akurat ani SKA, ani naszych ligowców raczej nie będzie dotyczyć), a także dojdą do tego trzy miejsca w Lidze Europy. Jeżeli więc w Chabarowsku zaliczą naprawdę dobry sezon w roli beniaminka, już za rok polskie zespoły mogą się naprawdę przekonać, co oznacza daleki wyjazd we wstępnej fazie europejskich rozgrywek. I wtedy chyba nawet sami przyznalibyśmy, że gra w pucharach może być dla naszych klubów swoistym pocałunkiem śmierci.

Opublikowane 02.06.2017 16:43 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 29
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miszcz Joda
Miszcz Joda

A tymczasem TSV 1860 Monachium spadło w odmęty amatorskiego futbolu.
Nie dostali licencji na 3 ligę i w najlepszym wypadku zaczną od 4 poziomu rozgrywkowego.

Tak w ramach ciekawostki. Wymogiem licencyjnym było okazanie zabezpieczenia 10 mln eur budżetu. Na 3 poziomie rozgrywkowym.
A my się podniecamy bo jeden klub eklapy dysponuje budżetem 30 mln eur.

SLUMS_ATTACK
SLUMS_ATTACK

No i co? Jesteśmy biedniejsi od Niemiec więc to nic dziwnego

Urkides
Urkides

Dziwne jest że jesteśmy o tyle biedniejsi a wiecznie chcemy pouczac jak żyć.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

SLUMS_ATTACK
SLUMS_ATTACK

Pewnie mu chodziło o uchodźców itd

Urkides
Urkides

Kogo chcemy pouczać? Wszystkich. Polacy są w czołówce emigrantów we wszystkich bogatych karajach Europy, jadą tam bo tam więcej płacą i życie jest lepsze ale wiecznie wszystkich krytykujemy i pouczmi. Angole to głupki, Francuzi brudasy, Niemcy rozpierdalają własny kraj itd. Gdyby nie kasa i miejsca pracy od lewackich pedałów to w Polsce dalej byśmy klepali biedę.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Plan Marshala dla Polski jak i zrzeczenie się kontrybucji wojennych od potomków nazistów odrzuciły własnie lewackie, polskojęzyczne pedały, przywiezione na ruskich czołgach towarzyszu – masz jak przystało na imbecyla wybiórcze postrzeganie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KO
KO

mieszkam w Niemczech od ponad trzech lat i do tej pory nie zauważyłem żeby ktokolwiek w jakikolwiek sposób rozpieprzał Niemcy. Uwierz tu wszyscy bardzo dobrze się mają, a rozstrzał poglądowo – polityczny nie dorównuje w 1/100 polskiemu.

jeremy
jeremy

no i co z tego że ty mieszkasz w Niemczech, my w Polsce i tak wiemy lepiej. Wszystko widzimy w wiadomościach..

Urkides
Urkides

KO
Jak ktoś ogląda TVPiS to lepiej wie jak jest w tej gnijacej Europie niż ci którzy tam mieszkają. W ZSRR też propaganda twierdziła że zachód gnije. Ale jak przy tym ładnie pachnie, dodawali ci co mieli okazję zobaczyć to gnicie osobiście.

Kozio
Kozio

Słaba prowokacja

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Niemcy dostały Plan Marshala, a my stalinowską okupację towarzyszu. Ogarniasz różnicę?

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Aż o tyle to nie jesteśmy.
Tam są ostre wymogi licencyjne.

Przeliczając na siłę nabywczą to u nas w 3 lidze minimum byłoby ok. 2.5 mln eur 😉

Urkides
Urkides

Dawać Probierza na trenera tego Chabarowska. Ale będzie miał usprawiedliwień i powodów do płaczu. Pewnie by sobie zarzyczył samolotu z boiskiem treningowym żeby miec czas trenowac w podrózy. No i ruskich dziennikarzy na staż do Polski zeby się nauczyli jak sie pisze o przemęczeniu zawodników i psychicznym dyskonforcie wynikającym z ciągłego latania. Krótko mówiąc Probież do spółki z przeszkolonymi w Polsce dziennikarzami doprowadził by do reformy rosyjskiej ligi.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Zawsze może podpytać Kubickiego o jego „przygodę” w Sibirze Nowosybirsk.

Urkides
Urkides

Myślisz że powinien się ubiegać o jakąś rentę dla Sybiraków. W końcu tylu mamy teraz poszkodowanych przez system że Kubicki też mógłby się załapać na jakieś odszkodowanie.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Odpada, bo wybrał się tam dobrowolnie, i to dwukrotnie. Za drugim razem spieprzając zresztą z Podbeskidzia, które potrzebowało „ostatniego namaszczenia”, a i tak się uratowało. Po powrocie do Bielska-Białej miał tam zresztą przekichane jako zbieg.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Do Ligi Europy przecież i tak mogli wejść przez Puchar Rosji. 😉

Oczywiście SKA Chabarowsk nie jest pierwszym klubem w lidze rosyjskiej z Dalekiego Wschodu. Poza wspomnianą Łuczą z Władywostoku był niegdyś – i to w tym samym czasie! – Okiean z pobliskiej Nachodki. To były derby!

KO
KO

Notka o niczym:

Nic niewnoszące bajania o europejskich pucharach.
Hipotetyczne zestawienia jakichś przyszłych podróży polskich zespołów na rosyjski koniec świata.
Nic niewnoszące stawianie hipotez na temat przyszłych konsekwencji dla polskich piłkarzy, którzy tak naprawdę w tej chwili tak są pożądani w rosyjskich zespołach jak ci z Madagaskaru. Gol po prostu – jeśli do tej pory nie zabierze zabawek i wróci do PL – wsiądzie w samolot i wygodnie sobie poleci, i zobaczy nowe miejsce na Ziemi.

No i te pisanie w formie my napisaliśmy, my wiedzieliśmy, my twierdzimy – wy tam siedzicie po trzech przy laptopie czy jak?:)

Winszuje tekstu o wysokiej wartości merytorycznej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Najlepiej z Azorów.

michalszostak
michalszostak

Polski klub to raczej nie chciałby tam jechać, nie dość, że pewny oklep po takiej podróży to jeszcze koszta samolotu takie, że lepiej dać już walkowera 🙂

łysy grubas
łysy grubas

Zamiast artykułu o klubie,przedstawienie jakiegoś zawodnika,gwiazdy zespolu cos o stadionie,o kibolach,w końcu niewielu coś mówi nazwa Ska Chabarowsk, to w zamian jakies pierdoły o tym,ze tam wszędzie daleko,leci ten portal z poziomem w dół na łeb na szyje.

jeremy
jeremy

Jak to mówią na Jamajce „Do the Ska” 🙂

Kozio
Kozio

Warto wspomnieć, że na drugim poziomie rozgrywkowym w Rosji jest jeszcze ciekawiej pod kątem odległości między miastami. Raz, że w lidze gra zespołu z Kaliningradu(!) ; dwa oprócz zespołu z Chabarowska w minionym sezonie grał również Władywostok, a do tego jeszcze 3 kluby grające na Syberii. Cała liga liczy 20 zespołów, także liczba przebytych kilometrów w trakcie sezonu musi być wręcz kosmiczna. Zastanawiam się tylko, w jakim celu zrobili drugą ligę ligą ogólnokrajową. Kluby muszą mieć bardzo duże budżety tylko, że zamiast inwestować w szkolenie i rozwój (wiem, że oligarchia w Rosji intensywnie inwestuje w sport, więc pewnie kluby nie muszą się specjalnie martwić) muszą wydawać ogromne pieniądze na podróże samolotami.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Najlepsze jest to, że jedną ligę ogólnokrajową mieli też za czasów sowieckich, i to przez jakieś 20 lat. Chociaż klubów z Dalekiego Wschodu chyba tam nie było, nie kojarzę, żeby jakiś się załapał. W każdym razie latania też tam było mnóstwo, od Łotwy po Tadżykistan.

Po rozpadzie ZSRR mieli przez dwa lata trzy grupy II ligi, ale od tego czasu mają jedną. Widocznie jakoś to działa, może uznali, że na zapleczu elity powinny być tylko kluby, dla których ewentualny awans nie będzie wstrząsem finansowym.

zenek122
zenek122

Problem w tym, że to raczej Chabarowieck ucierpi na tycho dległościach a nie Suprime Liga Ruska, gdyż pozostałe drużyny polecą do Chabrowiecka raz w sezonie a Chabarowieck do nich będzie latał co dwa tygodnie.

werseo
werseo

Będą grali na stadionie im. Lenina xD

Weszło
13.08.2020

Samuel Mraz w Zagłębiu Lubin. Jest oferta za Bartosza Białka

Mraz w polskiej piłce to nie jest nazwisko anonimowe. Ale gdyby Zagłębie Lubin ściągnęło teraz Patrika, to bylibyśmy lekko skonfundowani. „Miedziowi” ściągają jednak Samuela Mraza – byłego króla strzelców ligi słowackiej, trzykrotnego reprezentanta Słowacji, ostatnio grającego w Broendby. Na papierze ten ruch wygląda obiecująco – mobilna „dziewiątka” do odbudowania, w umowie wypożyczenia go z Empoli […]
13.08.2020
Kanał Sportowy
13.08.2020

Robert Makłowicz w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 19:00

Wiemy, że wszyscy czekaliście na takiego gościa! Lepszej przystawki przed Ligą Mistrzów niż Robert Makłowicz w Hejt Parku nie można sobie wyobrazić. To musi być wyjątkowy odcinek! Zapraszamy od 19:00 widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM, prowadzi Michał Pol.  Sponsorem programu jest właściciel marki Okocim. 
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Özil najlepiej zarabiającym statystą na świecie?

Angielski Sky analizuje statystykę podań Mesuta Özila. Na bazie wyliczeń wysnuwa wniosek, że to najbardziej kreatywny gracz w historii Premier League. To okolice 2017 roku. Mniej więcej wtedy też Jose Mourinho komplementuje: „Özil nie ma swojej kopii, nawet tej nieudanej”. Wenger dodaje: „Jeśli nie kochasz Özila, nie kochasz piłki nożnej”. Mijają trzy lata. Dziś Özil… […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Lata lecą, niewiele się zmienia. Włoska piłka nadal nic nie znaczy w Europie

2020 – ćwierćfinał. 2019 – ćwierćfinał. 2018 – półfinał, ale dość bolesny. 2017 – finał, ale zakończony ostrym laniem. 2016 – 1/8 finału. Tak, Liga Mistrzów dla włoskich klubów to w ostatnich pięciu latach teren, na którym można się mocno sparzyć. Zresztą Liga Europy także, bo dopiero w tym sezonie udało się przełamać barierę ćwierćfinału. […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Fornalik znowu ma ręce pełne roboty

Już o ostatnim brązowym medalu mówiło się: wielka sztuka Fornalika. Zespół po tytule stracił ważne ogniwa, a jednak jechał dalej – może nie tak dobrze, ale wciąż świetnie. Tylko czy to się znowu może udać, skoro ponownie Piast się osłabił? Jeśli znowu gliwiczanie utrzymaliby się na topie, to należałoby Waldemara Fornalika nazywać nie trenerem, a […]
13.08.2020
Blogi i felietony
13.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Można nie lubić piłki nożnej, można nią nawet gardzić. Rzutami karnymi gardzić nie sposób. Znam zastraszająco dużą liczbę osób, których relacje z piłką nożną wahają się pomiędzy jej ignorowaniem a otwartą nienawiścią. Nawet ci jednak, przy których wspomnienie o piłce jest przyczynkiem do monologu, że futbol to zakała sportu, wydawane na piłkę nożną pieniądze są […]
13.08.2020
Hiszpania
13.08.2020

Od Lizbony do Lizbony – Atletico 872 miliony euro później

W Champions League jest mniej więcej tyle romantyzmu, co w zabraniu żony do Auchan, by w ramach rocznicy ślubu wybrała sobie nowy prodiż. Najlepiej ten tańszy. Szczególnie faza pucharowa wyzuta jest z tego „wyjątkowego pierwiastka”, którego wielu w futbolu na najwyższym poziomie wciąż poszukuje. Tacy ludzie muszą brać do ręki lupę, by znaleźć punkty zaczepienia. […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Mecz Sandecji z Rakowem odwołany. Przyzwyczajajmy się…

Mecz 1/32 finału Pucharu Polski pomiędzy Sandecją Nowy Sącz a Rakowem Częstochowa odbędzie się w innym terminie. Powód – koronawirus. A konkretnie – dwa przypadki w Sandecji. Dwa dni temu poinformowano o podejrzeniu zarażenia u jednego z piłkarzy. Jak widać wirus w nowosądeckiej ekipie nie tylko się potwierdził, ale i rozprzestrzenił. I to nawet mimo faktu, […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Alex Sobczyk: Erik Grendel powtarzał mi, że pasuję do Ekstraklasy

Alex Sobczyk to kolejny Polak, który dorastał w Austrii ze względu na emigrację rodziców, a teraz próbuje swoich sił w Ekstraklasie. Niecałe dwa tygodnie temu pozyskał go Górnik Zabrze. Przy Roosevelta z dobrej strony dał się zapamiętać Daniel Sikorski, więc mają tam pozytywne punkty odniesienia. 23-letni napastnik na austriackiej ziemi nie zaistniał mocniej w seniorskiej […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

2. Bundesliga – przytułek dla odrzutów z Ekstraklasy

Przemyślane, logiczne ruchy transferowe. Poważny skauting. Skrupulatne obserwacje. Mocni dyrektorzy sportowi. Organizmy gotowe do wysokiej intensywności treningów. Z tym kojarzy nam się 2. Bundesliga. A tak jest naprawdę: Ognjen Gnjatic podpisuje 2-letni kontrakt z Erzgebirge Aue Rodrigo Zalazar trafia na wypożyczenie do St. Pauli. Thomas Dähne z 3-letnią umową w Holstein Kiel. David Kopacz na […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Kulesza: „Nie uważam, by Jagiellonia miała niską skuteczność transferową”

– Poziom całej drużyny był niezadowalający, spodziewaliśmy się więcej – zarówno po Polakach jak i obcokrajowcach. Natomiast inne drużyny mają więcej obcokrajowców w swoich składach. Ja chętnie bym zatrudniał Polaków, ale ciężko jest utrzymać takiego piłkarza w klubie. Gdy zawodnik zaczyna być kreatywny, szybko dostaje ofertę i wyjeżdża. Tymczasem nie zawsze uda się znaleźć odpowiedniego […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

PRASA. PZPN: „Jeśli piłkarze nie są pewni zdrowia, na wszelki wypadek odwołujemy mecz”

W dzisiejszej prasie sporo o odwołanych meczach i nic dziwnego. „Sport” informuje, że Polonia Bytom po czterech kolejka nie będzie miała żadnego rozegranego spotkania na koncie. W środę w trzeciej lidze Siarka miała zagrać z Podhalem, ale mecz odwołano przez niepewne wyniki badań. – Jeśli zdarzają się piłkarze, którzy nie są w stu procentach pewni swojego […]
13.08.2020
Weszło
13.08.2020

Niewiarygodne, ale prawdziwe. Choupo-Moting po prostu zamknął grę!

Już w przypadku Ajaksu Amsterdam, już przy pamiętnym zwycięstwie Ole Gunnara Solskjaera nad PSG, już przy słynnej remontadzie z udziałem Barcelony mieliśmy podejrzenia, że Liga Mistrzów to bardziej wrestling niż piłka nożna. Wiecie, gdzieś za kotarą siedzi sztab najlepszych światowych scenarzystów, którzy wymyślają wspólnie kolejne sezony tej baśniowej epopei. Dziś otrzymaliśmy namacalny dowód.  Wyczyn Erika […]
13.08.2020
Weszło
12.08.2020

Minuty od spełnienia marzeń. PSG odkuło się po latach frajerskich porażek

Czasami trochę wyolbrzymiamy mówiąc, że ktoś był o krok od sukcesu. Że niewiele brakowało, żeby spełnił marzenia. Ale w przypadku meczu Atalanty Bergamo z PSG nie ma mowy o przesadzie. Włosi byli o kilka chwil od historycznego wyczynu, półfinału Ligi Mistrzów. Od zostania jednym z czterech najlepszych zespołów w Europie, drużynę Gian Piero Gasperiniego dzieliło […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Rivaldinho w Cracovii. Za nazwisko roboty nie dostał, grać umie

Syn Maradony robił karierę w znanej i lubianej Puteolanie. Stephan Beckenbauer zaliczył w Bundeslidze tylko epizod. Jasne, jest Paolo Maldini, który osiągnął więcej od ojca. Ale jest i Christian Maldini, który odbił się od starego dobrego Hamrun Spartans. Jak to jest z tymi synami sławnych piłkarzy, przekonamy się też w najbliższym sezonie Ekstraklasy – do […]
12.08.2020
Blogi i felietony
12.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Nie doniesienia z początku okresu przygotowawczego, nie przypadek wykrycia zakażonego w Wiśle Płock czy Lechii Gdańsk, ale dopiero odwołany mecz superpucharowy sprawił, że polskie środowisko piłkarskie wreszcie obudziło się z letniego snu. Wydawało się, że koronawirus nas nie dotyczy, bo przecież zagraliśmy końcówkę ubiegłego sezonu, ba, nawet finał Pucharu Polski, wiele meczów z udziałem kilkutysięcznych […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Jeszcze mocniejsi niż w Lublinie, ale czy to wystarczy?

Długi to był marsz, momentami bardzo trudny, zamieniający się wręcz w czołganie. Cracovia po swoje pierwsze trofeum od lat czterdziestych, Janusz Filipiak po swój pierwszy piłkarski triumf, Michał Probierz po pierwszy puchar po odejściu z Jagiellonii… W Lublinie, po końcowym gwizdku starcia z Lechią Gdańsk, zakończyło się jednocześnie kilka niechlubnych serii. Czy Cracovia uskrzydlona pierwszym […]
12.08.2020
Weszło
12.08.2020

Wisła podtrzymuje tradycję i bierze napastnika, który nie strzela goli

Cillian Sheridan, Grzegorz Kuświk, Karol Angielski, Oskar Zawada, Kamil Biliński, Mateusz Piątkowski, Mikołaj Lebedyński. To nie wyliczanka spod znaku „wymień niepasujący element”, bo tu wszystkie elementy pasują. Wspólny mianownik tych siedmiu piłkarzy? Grali w Wiśle Płock i strzelali niewiele goli. W ciągu trzech sezonów zdobyli łącznie 22 bramki. Tak, tak – siedmiu gości, trzy sezony, […]
12.08.2020