Ruch prosi się, by nie przyznawać mu licencji na I ligę
Weszło

Ruch prosi się, by nie przyznawać mu licencji na I ligę

Ruch Chorzów spadł z ekstraklasy, ale jeszcze nie wiadomo, do której ligi. W teorii – do pierwszej. Jest to natomiast teoria optymistyczna, bo zawierająca licencję na ten poziom rozgrywkowy.

Tymczasem wymagania licencyjne w zakresie nieuregulowanych zobowiązań dla ekstraklasy i pierwszej ligi są identyczne. Dla drugiej zresztą też. I to oznacza dla „Niebieskich” spore wyzwanie. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Ruch do piątku musi przedstawić dowód, iż zapłacił piłkarzom pół miliona złotych za awans do grupy mistrzowskiej w poprzednim sezonie (drugie pół zalicza się do następnego procesu licencyjnego). Wprawdzie prezes Janusz Paterman zdążył udzielić wywiadów, że ten cały regulamin – ujawniony na Weszło – to tylko świstek papieru i to wybrakowany, ale okazało się (cóż za zaskoczenie!), że to jednak ważny dokument.

Ale to nie koniec.

Jak donoszą nam dziennikarze z Niemiec, Ruch jest w sporze z Norymbergą. Niemiecki klub czekał i czekał aż „Niebiescy” zapłacą należne pół miliona euro za transfer Mariusza Stępińskiego, ale (cóż za zaskoczenie!) nie doczekał się. Do akcji wkroczył Paterman, który przedstawia się jako człowiek, który czyści bałagan po poprzednikach. Na początku maja podpisał z Norymbergą porozumienie, w myśl którego miał wyczyścić zobowiązanie w ratach.

Pierwsza rata – 50 000 euro plus 16 444 euro odsetek do 2 maja.
Druga rata – 50 000 euro do 10 maja.
Trzecia rata – 50 000 euro do 20 maja.
Czwarta rata – 50 000 euro do 30 maja.

I tak dalej, co dziesięć dni.

Niemcy poszli na rękę, a przecież nie musieli, ale też ostrzegli – nie będziecie płacić, od razu informujemy FIFA i UEFA o złamaniu procedury licencyjnej.

No i patrzcie państwo, szok! Ruch zapłacił pierwszą ratę, a o kolejnych zapomniał. Niewykluczone, że Paterman już miał robić przelew, ale Rafał Siemaszko złapał go za rękę tuż przed wciśnięciem klawisza enter i sprawa się rypła.

Generalnie nie ma nic prostszego niż zapłacić komuś 50 procent za transfer piłkarza. Przychodzi kasa z Nantes i wtedy jak w „Kilerze”: jedna sztabka pan Ferdynand Lipski, jedna sztabka pan Siara, jedna sztabka pan Ferdynand Lipski, jedna sztabka pan Siara.

Ale nie, Ruch przechwycił całość, a Niemcy niech się bujają. Wszystkie sztabki pan Ferdynand Lipski, żadnej sztabki pan Siara.

I teraz jest faktycznie… siara.

Fot.FotoPyK

KOMENTARZE (81)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Lechowy

„Niewykluczone, że Paterman już miał robić przelew, ale Rafał Siemaszko złapał go za rękę tuż przed wciśnięciem klawisza enter i sprawa się rypła”.
Mistrz 😀

Fidel

Lipski to od Ruchu raczej sztabek złota nie dostawał.

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Bo wongel dostawał! 😀

YeahBunny

wungel jest?!

wojna będzie, przed wojną tys był!…

Żorże Żeżus
Widzew

Płacili mu szacunem kibiców

YeahBunny

No i po co sztucznie utrzymywać przy życiu trupa?!

bastion79
KS Milan

Do tego Boniek bez skrępowania w wywiadzie mówi, że ciągną Ruch za uszy od kilku lat. Naiwnie myślałem, że żeby pociągnąć polską piłkę klubową to trzeba pozbywać się patologi i stawiać profesjonalnie zarządzane kluby. Ogólnie zabawnie wyszło, bo poważnie wyglądająca komisja licencyjna, wie mniej o finansach klubu od dziennikarza portalu internetowego. Dali licencję a za dwa dni odebrali. Cytując klasyka: panowie to jest kabaret.

YeahBunny

Czytałem wypowiedź Bońka, który przyznaje, że ciągną ich za zasługi. Źle to świadczy o PZPN, ale dobrze o dziennikarstwie. Ważne, aby takie patologie, qrestvo i kłamstwa nagłaśniać. Chwała, że weszlaki dotarły do dokumentów, których na oczy nie widział (albo co gorsza nie chciał widzieć) PZPN. A najgorsze, że wszystko to finansowane jest z publicznych pieniądzy. Gdyby to jeszcze był prywatny folwark to chooy im w doopę, niech właściciel dorzuca do tej studni bez dna, ale od moich pieniądzy wara.

Staszek Anioł

Każde słowo Bońka trzeba niestety przesiać przez wiele sit, a i tak może to nic nie dać. Tak gada, jaki ma humor albo interes. Jednego dnia jest bezstronny, drugiego przyznaje, że ratują Ruch na siłę, trzeciego „bezstronnie” negocjuje z Lechią wycofanie skargi do trybunału PKOl…

Wicher

Od lat wiadomo że Ruchowi bliżej do bankruta niż do stabilnie finansowo klubu także z tym ciągnięciem za uszy to raczej prawda. Tylko po co? Żeby upadek był dotkliwszy? Ruchu już nie ma. Odejdą piłkarze i kto tam miałby grać?

N.

Łatwiej jest wymienić tych, którym Ruch nie jest nic winien, niż tych, którym zalega z €€ :-)

ein

Jeżeli Ruch chce to pozwolę użyczyć swoje personalia żeby mogli się pochwalić, że nic mi nie są winni 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

ein

Mi nie są, bo w życiu bym im grosza nie dał 😉

Marek Bielski

I słusznie. Trzeba wiedzieć z kim interesy robić i wódkę pić.

Vari

Licencja licencją, ale jakim cudem komornik tam nie robi licytacji wszystkiego co ma jakąkolwiek wartość?

Lechowy

Tam jest taka bida że aż przestało piszczeć to gdzie tu komornik.

Vari

ale dostają kasę z Nc+ i z miasta. Jakby to komornik zabrał i pospłacał co się da, to część tych długów może by zmalała i łatwiej by im było się odnaleźć w III lidze

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Larry Gopnik

Paterman twierdzi, ze dzień w dzień dostają nowe postanowienia o zajeciu, herb zastawiony, no nie mają za dobrze.

N.

Zemsta „Warszawki”

awast

i się zaRuchali

Adaś Miauczyński
Lech Poznań

Moim zdaniem bez szans, że Ruch zagra w pierwszej lidze. Nawet jeżeli znowu jakimś cudem zamataczą i dostaną licencję ” za historię” to po drodze i tak hajsu zabraknie i nie dograją sezonu do końca, więc oby Komisja Licencyjna ich naprawdę gruntowanie przejrzała ( chociaż jak to faktycznie zrobią to licencji nie dostaną. Czyli pewnie czeka 4 liga, chociaż i tak być nie powinno, bo ktoś długi musi spłacić, to o czym Stano kiedyś pisał. Zaczynanie pod tą samą nazwą, tym samym herbem bez długów od 4 ligi to gigantyczna patologia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Staszek Anioł

Myślę, że w grę wchodziłoby wtedy odkurzenie szyldu Ruch Wielkie Hajduki…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Staszek Anioł

Dlaczego? Hutnik Kraków po upadku wrócił do starej nazwy i żyje.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Herb zapewne będzie można odkupić, ale nie za grosze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

SandmanGT

Dlugi splacac beda musieli bo zaden sad nie pozwoli im „upasc” bez splaty…. nie w przypadku SA z taka iloscia dlugow i wierzycieli…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartorus

Skąd informacja o tych terminach? Kiedy ostatni raz było coś na ten temat było mówione o końcu czerwca.

Paterman: Jeżeli zapłacimy zaliczkowo kwotę 50 tysięcy euro, to pozostałą część możemy spłacić do końca czerwca. Wtedy Norymberga całkowicie wycofa się z roszczeń do klubu i wycofa sprawę, co może uchronić klub przed dodatkowymi sankcjami – wyjaśnił sternik Ruchu.

Krzysztof Stanowski

To raczej zapytaj prezesa Patermana, skąd wytrzasnął swoją informację o terminach.

Marcin Sz

Niestety jako kibic Ruchu muszę powiedzieć, że to, co gada Paterman a rzeczywistość to dwie różne sprawy. To co mówi w mediach to tylko PR i ocieplanie wizerunku a realia są zupełnie inne. Generalnie szacunek, że chce mu się to ciągnąć, bo Smagorowicz narobił tyle bałaganu, że 4 liga to chyba najprostsze rozwiązanie a jednocześnie najbardziej nieuczciwe. Najśmieszniejsze jest to, że w zasadzie Paterman spuścił Ruch z ligii. Piłkarze dzień przed meczem ze Śląskiem dowiedzieli się, że nie dostaną premii za ósemkę z zeszłego sezonu. To nie były rozmowy na zasadzie ugody czy porozumienia tylko jasne oświadczenie, że tą premię da się obejść. Jak to się skończyło wszyscy widzimy. Dodatkowo ostatnią pensję widziano w styczniu, jeszcze za czasów Kurczyka. Paterman to Niebieski facet, niestety kolejny który ma dobre intencje, tylko w portfelu mu brakuje żeby wyczyścić długi i zacząć z tym klubem funkcjonować normalnie.

N.

Fajny wpis, głos rozsądku, jakich mało ze stronny chorzowskich…

Marcin Sz

Gdybyś był na naszym miejscu być może też byś tak reagował. Wszyscy przez lata byliśmy oszukiwani. 11 sezonów w ekstraklasie po powrocie. W tym czasie lata grube i chude, 3 razy podium i mistrzostwo o włos, 2 razy finał PP, kilka razy walka o utrzymanie. Już byliśmy w ogródku, już witaliśmy się z gąska (czyt. sponsorem) i wychodziło jak zawsze. Dodatkowo brak normalnego stadionu, wyglądaliśmy jak brzydkie kaczątko. Teraz dzień za dniem wypadają trupy z szafy, nie dziwcie się, że niektórym naszym puszczają nerwy… Ci którzy przeżyli spadek 2003 tak jak choćby ja, mają trochę bardziej racjonalne podejście niż Ci którzy Ruch kochają od czasów Waldemara Fornalika. Tym, którzy życzą nam zdechnięcia i zniknięcia z piłkarskiej mapy Polski zadaję zawsze pytanie czy dla nich atrakcyjniejszy mecz jest z Niecieczą, Wigrami, Wisłą Płock, Łęczną…czy może jednak z Ruchem, klubem utytułowanym, którego kibice potrafią jeździć na wyjazdy w ogromnych liczbach. Historia to nie wszystko, liczy się tu i teraz a tu i teraz jesteśmy biedni, nie mamy stadionu i w cholerę długów, które wg większości z nas, należy spłacić. Wrócić silniejszym, bez długów i z odpowiedzialnymi ludźmi u sterów. Na zakończenie powiem tylko, że ręka Siemaszki dodaje tylko frustracji, wiadomo że żadnej powtórki nie będzie. Nawet jeśli licencji nie odzyskamy to była szansa sportowo zachować twarz.

adrian92

Mam nadzieję że wrócicie poukładani. Mam też nadzieję że przykład Ruchu pokaże działaczom i samorządowcom w całym kraju, że kluby powinny być co najwyżej wynagradzane za promocję miasta, ale powinny też mieć prywatnego właściciela i własne finansowanie powinno stać ponad „życiodajną miejską kroplówką”. Dla mnie kibice Ruchu/Górnika/Śląska i kto tam jeszcze się utrzymuje z miasta powinni regularnie „męczyć” włodarzy pytaniami o to co tamci robią dla przyciągnięcia prywatnego kapitału do klubu…

baran

Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to że gość który przewalił tyle kasy za nic nie odpowiada i nie odpowie. Przyjaciel Króla.

N.

Oglądałem na żywo wasz baraż o utrzymanie w Pruszkowie ze Zniczem w ówczesnej II lidze, Śrutwa załatwił wam utrzymanie wtedy po pierwszym 0-2 w Chorzowie. Problem Ruchu i całej śląskiej piłki to leśne dziadki, wcale nie tak wiekowo starzy, ale ze starą mentalnością. Np. wiem doskonale, jak pieniądze wysychały w Bytomiu na Polonii, ile razy pomagali kibice z emigracji i ile razy zostali zrobienie w konia. Niestety, patologia w klubach jest straszna. W tym sezonie sportowo spadliście w …Kielcach, po słupku Przybeckiego. Wtedy wiedziałem, że polecicie. Przełom, jak kiedyś swojak na 1:2 Golańskiego w meczu ba Bułgarskiej Lecha z Legią.

kyrre_sk

Czy jeśli Ruch nie dostanie licencji na I ligę, to czy 15 drużyna (na teraz Bytovia) będzie już pewna utrzymania? W związku z tym 16. miejsce byłoby tym „barażowym”? Miałoby to ciekawe konsekwencje w ostatniej niedzielnej kolejce. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.

Staszek Anioł

Baraż zostałby w ogóle odwołany, wszedłby bez gry Radomiak, a spadłyby trzy ostatnie drużyny I ligi.

kyrre_sk

O, to też ciekawe rozwiązanie. Pewnie pan Sławek trzyma kciuki. Dzięki :)

Staszek Anioł

Nie można też pomijać realnej groźby braku licencji dla Stomilu. Wtedy gdyby licencji nie miały i Ruch, i Stomil, utrzymałaby się 16. drużyna I ligi, a jeśli nie miałyby też na II ligę (bo taka byłaby logika), do III ligi nie spadłyby 15. i 16. zespół II ligi.

Tradycyjny cyrk, jak co rok. Ostatni raz wszystko odbyło się normalnie ze spadkami w I lidze… siedem lat temu. Od tego czasu:
2010/2011 – wykluczenie GKP Gorzów, upadek Odry Wodzisław po sezonie,
2011/2012 – wycofanie się Ruchu Radzionków po sezonie (utrzymała się Polonia Bytom)
2012/2013 – brak licencji dla Polonii Warszawa, upadek ŁKS po sezonie (utrzymał się Okocimski KS Brzesko)
2013/2014 – brak licencji dla Kolejarza Stróże (utrzymał się Stomil)
2014/2015 – wycofanie się Floty w trakcie sezonu (utrzymała się Sandecja)
2015/2016 – brak licencji dla Zawiszy Bydgoszcz (baraży uniknął MKS Kluczbork).

I tak mamy łaskawy sezon, bo po raz pierwszy od dawna nie wycofał się w trakcie rozgrywek żaden zespół z poziomu centralnego.

Staszek Anioł

Zresztą „ciekawe konsekwencje” to może mieć afera ze Stalą Mielec, o ile w ogóle groźba walkowerów jest tam realna. Jeszcze się okaże, że Stal, która niby się utrzymała, będzie znowu zagrożona, ale utrzyma się, bo… miejsce zwolni Ruch (!).

kyrre_sk

Ta afera to już w ogóle przekopałaby ligę w całości… Czołówka wyglądałaby tak: Sandecja 61, Legnica 57, Sosnowiec 56, Zabrze/Chojnice/Katowice 55.
Ale coś mi się wydaje, że z tego nic nie wyniknie.

N.

Zawodnik został zatwierdzony przez PZPN, więc kar punktowych nie będzie. Natomiast sam zawodnik dostanie po dupie.

Czacha
Legia Warszawa

Mnie ciekawi jakie pensje sobie zarząd bierze na czele z Patermanem.

Szkoda Ruchu ale jak nie potrafią znaleźć kompetentnych osób na stanowisko prezesa to o czym my tu rozmawiamy.

Myślę że i władze Chorzowa powinny beknąć za pompowanie kasy w klub a efektów zero.

Pirx72

Chorzów jest właścicielem czy reklamodawcą Ruchu ? ruch wywiązuje się z promowania Chorzowa zgodnie z umową ? Co ma reklamodawca (sponsor) do wyników sportowych ?

Czacha
Legia Warszawa

Naprawdę wspaniale promuje .

adrian92

Na ten moment to raczej dobrej marki miastu nie robi, co nie zmienia faktu, że Chorzów kojarzy się mi (i pewnie nie tylko) z 3 rzeczami: Ruchem, Alstom Konstal i z Hutą. W tej właśnie kolejności (zresztą jeszcze 9-10 lat temu wypisałbym tu tylko Ruch). Dlatego Ruch w jakiś sposób tą promocję robi, tym bardziej że -umówmy się- w GOP-ie jest kilka większych i ważniejszych ośrodków miejskich.

Staszek Anioł

I ze Stadionem Śląskim niewątpliwie.

adrian92

Ach, racja, „podpiąłem” go sobie w głowie pod Ruch, w końcu mieli tam grać 😀 Nie zmienia to faktu, że Chorzów kojarzy się mi ze sportem i dopiero dalej przemysłem. Pozostałe miasta GOP-u raczej na odwrót (no może jeszcze poza Zabrzem)

Pirx72

To juz ocena reklamodawcy, czy medium które wybrał ( również jego postrzeganie, chodz wazniejsze sa inne cele) jest własciwe.

Mikas
West Ham United

Mam nadzieję na czwartą ligę. i mówię to z pełnym przekonaniem jako kibic Ruchu Chorzów. Nie ma sensu sztucznie utrzymywać przy życiu tak zadłużonego trupa, który w tym stanie nie jest w stanie wygrać absolutnie nic. Lepiej zacząć z powrotem od 4 ligi tak jak Widzew, ŁKS, Polonia W-wa, czy Lechia Gdańsk (która zresztą startowała chyba z 6. poziomu rozgrywkowego). Zadajmy sobie dwa pytania. Gdzie jest teraz Ruch, a gdzie Lechia? I czy Lechia byłaby tam gdzie jest teraz gdyby zamiast rozwiązać klub dalej sztucznie podłączano przeróżne kroplówki oddalające wyrok śmierci?
Tak samo zresztą Widzew. Niby trzecia liga, ale pełny stadion, świetny marketing, brak zadłużenia i perspektywy rozwoju zdecydowanie lepsze niż obecnie przed nami. Prędzej czy później w Łodzi znowu będzie Ekstraklasa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.

Było tu kilku niebieskich asów, którzy wmawiali, ze lepiej pieniądz do klubu, niż na stadion. Gdzie oni teraz są?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

granio1

Możesz jaśniej o tych nowych długach i starych błędach ?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

granio1

Ponuracz ale o jakich brudach piszesz w temacie Widzewa bo chyba mnie coś ominęło a jestem dosyć blisko. Czy tylko tak klepiesz byle coś napisać

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta